تاثیر تغذیه برای زیبایی جنین؛ واقعیت یا تبلیغات؟ + زیبا شدن جنین دختر

کدام تغذیه برای زیبایی جنین موثر است؟ آیا اصلا ماده غذایی خاصی وجود دارد که به عنوان رژیم زیبایی جنین، نوید فرزندی زیبا را به مادران و پدران بدهد؟ در این مقاله به این پرسش‌های همیشگی مادران پاسخ می‌‎دهیم. همچنین به این نکته می‌پردازیم که آیا برنامه‌های غذایی که در بیشتر سایت‌ها و همچنین دهان […]

نوع تغذیه برای زیبایی جنین و سلامتی او بسیار تاثیرگذار است.
میانگین امتیاز 4.4 از 5

زمان مطالعه 29 دقیقه

تعداد بازدید 4810

تاریخ انتشار

کدام تغذیه برای زیبایی جنین موثر است؟ آیا اصلا ماده غذایی خاصی وجود دارد که به عنوان رژیم زیبایی جنین، نوید فرزندی زیبا را به مادران و پدران بدهد؟ در این مقاله به این پرسش‌های همیشگی مادران پاسخ می‌‎دهیم.

همچنین به این نکته می‌پردازیم که آیا برنامه‌های غذایی که در بیشتر سایت‌ها و همچنین دهان به دهان برای زیبا شدن جنین دختر یا پسر می‌چرخد، موثق و مورد اعتماد است یا خیر.

البته که برای همه مادران داشتن نوزاد زیبا و سالم یک مسئله پراهمیت است. این موضوع آن‌قدر برای مادر مهم است که ماه‌ها ذهن‌ا‌ش را قبل از اقدام به بارداری به خودش مشغول می‌کند. در کنار عوامل ژنتیکی، داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای مادران در دوران بارداری، علاوه بر سلامتی خودشان، به سلامت و زیبایی جنین نیز کمک می‌کند.

بنابراین، اگر برای رسیدن به پاسخ این سوال که”چطور رژیم غذایی متناسب با زیبایی و سلامت جنین خود داشته باشیم” به این صفحه آمده‌ اید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

غذاها تا چه اندازه بر روی زیبایی جنین تاثیر دارند؟

خوب غذا خوردن در دوران بارداری به این معنا نیست که شما بیشتر غذا بخورید، بلکه به این معناست که دقیقا چه غذاهایی مصرف می‌کنید. داشتن برنامه غذایی اصولی و مناسب بر زیبایی نوزاد شما بسیار تاثیرگذار است. علاوه براین، برای رشد و تکامل کودک لازم است از غذاهایی استفاده کنید که دارای مواد مغذی هستند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چطور می‌شود در دوران بارداری به یکباره نزدیک به ده الی دوازده کیلو اضافه وزن پیدا می‌کنید در حالی که جنین شما کمتر از یک چهارم آن وزن را دارد؟! به صورت کلی وزن در دوران بارداری به این صورت جمع می‌شود:

 • وزن متوسط نوزاد: 400/3 کیلوگرم
 • پروتئین، چربی و سایر مواد مغذی ذخیره شده : 3 کیلوگرم
 • خون اضافی: 2 کیلوگرم
 • مایعات اضافی بدن: 2 کیلوگرم
 • بزرگ شدن سینه: 1 کیلوگرم
 • بزرگ شدن رحم: 1 کیلوگرم
در دوران بارداری مصرف برخی مواد غذایی، در کنار ژنتیک و عوامل محیطی، در زیبایی جنین تاثیر به سزایی دارد.

در دوران بارداری مصرف برخی مواد غذایی، در کنار ژنتیک و عوامل محیطی، در زیبایی جنین تاثیر به سزایی دارد.

البته این الگو در هر خانمی متفاوت است و اگر دوقلو یا سه قلو باردار باشید به مراتب این امکان وجود دارد که افزایش وزن کمتری را تجربه کنید. اما وزن اضافه کردن اهمیتی ندارد؛ نکته قابل تامل این است که چه غذا و چه علتی باعث می‌شود که شما به سرعت و کیلو کیلو وزن اضافه می‌کنید.

در هنگام بارداری، غذاهایی که جنین شما از آن تغذیه می‌کند، دقیقا همان غذاهایی است که شما می‌خورید و می‌نوشید.

دقیقا به همین خاطر است که متخصصان زنان به اهمیت تغذیه سالم در دوران بارداری تاکید زیادی دارند. به عنوان مثال مصرف سیگار یا الکل را کاملا برای مادران باردار ممنوع اعلام می‌کنند تا خطر سقط یا آسیب به جنین به حداقل ممکن برسد. از این رو، در دوران بارداری بایستی غذاهایی که مصرف می‌کنید به نوعی زمینه ساز تکامل و رشد جنین شما باشد.

آیا تغذیه برای زیبایی جنین موثر است؟ آیا مواد غذایی خاصی وجود دارند که به عنوان رژیم زیبایی جنین می‌توانند فرزندی زیبا نصیب شما کنند؟ اگر بر اساس علم و پژوهش‌های پزشکی پاسخ بدهیم باید بگوییم که تغذیه بعد از عامل ژنتیک در زیبا شدن چنین بسیار موثر است. زیبا شدن جنین دختر و پسر به مصرف غذاهایی بستگی دارد که عموما طبع گرمی دارند و جریان خون را در بدن مادر تازه نگه می‌دارند.

عوامل موثر بر زیبایی جنین چیست؟

در بیست هفته آخر بارداری، جنین 95 درصد از وزن خود را افزایش می‌دهد، عوامل ژنتیکی، تغذیه، محیطی، جفت رحم و جنین همگی بر زیبایی و سلامت جنین تاثیرگذار هستند:

ژنتیک

در شکل‌گیری چهره و ظاهر جنین، ژن‌های پدر و مادر او تاثیر زیادی دارند. اگر پدر و مادر هر دو زیبا باشند، این احتمال می‌رود که جنین هم زیبا باشد. اما با توجه به قرار گرفتن ژن‌ها به شکل‌های مختلف در کنار هم، ممکن است چهره جنین شکل متفاوتی از پدر و مادر پیدا کند. به صورت کلی، ژن‌ها به تنهایی تصویر کاملی از جذابیت و زیبایی را برای جنین فراهم نمی‌کنند.

تغذیه

داشتن یک رژیم غذایی اصولی برای مادران باردار به آن‎ها این امکان را می‌دهد تا بدانند دقیقا چه غذاهایی می‌تواند به زیبایی و در عین حال سلامت و تکامل جنین آن‌ها کمک کند.

سیگار، قلیان و الکل سه عامل مهم در عدم سلامتی و زیبایی جنین و به خطر انداختن سلامتی مادر در دوران بارداری است.

سیگار، قلیان و الکل سه عامل مهم در عدم سلامتی و زیبایی جنین و به خطر انداختن سلامتی مادر در دوران بارداری است.

محیط

تاثیرات محیطی بدون شک ظاهر جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به عنوان مثال جنین مادران بارداری که رژیم غذایی سالمی ندارند و در دوران بارداری سیگار و قلیان و الکل مصرف می‌کنند، ظاهر خاصی پیدا می‌کنند. علاوه بر این، مصرف برخی داروهای خودسرانه نیز می‌تواند باعث ایجاد شکاف در کام یا لب جنین شود.

جفت رحم و جنین

جفت عضوی جدید از بدن مادران باردار است که از طریق بند ناف به جنین متصل است و پس از زایمان از بدن مادر خارج می‌شود. نارسایی جفت باعث می‌شود که نوزاد به صورت نارس رشد کند و نتواند اکسیژن و مواد مغذی را از طریق جریان خون مادر دریافت کند. این مسئله نیز روی سلامت و زیبایی نوزاد تاثیر زیادی دارد.

تاثیر تغذیه بر زیبایی جنین بیشتر است یا ژنتیک؟!

درست است که بخشی از زیبایی جنین به ژن پدر و مادرش بستگی دارد، اما تغذیه سالم و رژیمی که مادر از آن در دوران بارداری استفاده می‌کند، در این زیبایی بی‌تاثیر نخواهد بود. به بیان ساده‌تر، مصرف مکمل، غذاها و میوه‌های خاصی می‌تواند به زیبایی و سلامت جنین شما کمک کند.

یک مادر باردار علاوه بر توجه به سلامتی خودش، بایستی از جنینی که از او تغذیه می‌کند نیز مراقبت نماید. به همین خاطر، باید از مصرف غذاهایی که می‌تواند سلامت و زیبایی‌ جنینش را به خطر بیندازد دوری کند. جالب است بدانید که یک مطالعه تحقیقاتی در امریکا نشان می‌دهد که تغذیه سالم حتی می‌تواند در اثبات ژن‌ها نیز تاثیر داشته باشد و به کارایی آن‌ها کمک کند.

با اینکه اثر ژنتیک و چهره والدین در زیبایی جنین بالاتر از تغذیه و دیگر عوامل است اما تغذیه از عوامل مهم این امر محسوب می‌شود.

با اینکه اثر ژنتیک و چهره والدین در زیبایی جنین بالاتر از تغذیه و دیگر عوامل است اما تغذیه از عوامل مهم این امر محسوب می‌شود.

منظور از رژیم غذایی زیبایی جنین چیست؟

ایجاد کردن یک الگوی غذایی سالم و اصلاح سبک زندگی‌تان موجب می‌شود که در حساس‌ترین دوره زندگی فرزندتان یعنی رشد جنینی او قدمی بزرگ بردارید. رژیم‌های غذایی ویژه بارداری فردای کودک شما را می‌سازد و از بروز خطراتی همچون سوءتغذیه بر رشد جسمی و روانی‌اش جلوگیری می‌کند.

رژیم غذایی بارداری علاوه بر در نظر گرفتن سلامتی جنین، مواد غذایی خاصی را برای مادران باردار در نظر می‌گیرد که به زیبایی و تکاملی جنین آن‌ها کمک می‌کند.

در گذشته، اعتقاد بر این بود که تغذیه یک زن باردار باید دو برابر رژیم معمولی یک زن باشد، اما این باور سال‌هاست که منسوخ شده است. در حقیقت، درست است که یک خانم باردار به غذای بیشتری نیاز دارد، اما میزان مصرف وعده‌های روزانه نباید از مقدار معینی فراتر برود؛ چرا که این مسئله نه تنها مفید نیست، بلکه برای خود مادر و جنین نیز مضر خواهد بود.

رژیم زیبایی جنین به رژیمی در دوران بارداری اشاره دارد که مادر تمامی مواد مغذی خود را از طریق وعده‌ها و میان وعده‌ها دریافت کرده و علایم ناخوشایند بارداری او از قبیل استفراغ، تهوع، خستگی و.. به حداقل ممکن خود می‌رسد.

کدام نوع تغذیه برای زیبایی جنین موثر است؟

همان‌طور که گفتیم، انتخاب غذاهای سالم پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و چربی طبیعی علاوه بر تضمین سلامتی شما و جنین‌تان، در زیبایی او تاثیر بسزایی دارد. مواد غذایی زیر از جمله مواد مغذی و بسیار مهمی هستند که می‌توانید آن‌ها را به سبد غذایی خود اضافه کنید:

محصولات لبنی

خوردن لبنیات در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که پروتئین و کلسیم مورد نیاز جنین را تامین می‌کند. حداقل یک لیوان شیر در روز بنوشید و بیشتر ماست یونانی بخورید تا جنین شما سالم بماند.

مصرف انواع لبنیات برای زیبایی جنین و سلامت‌ آن بسیار مهم است.

مصرف انواع لبنیات برای زیبایی جنین و سلامت‌ آن بسیار مهم است.

تخم مرغ در رژیم زیبایی جنین

تخم مرغ یک وعده غذایی فوق‌العاده عالی و منبع غنی‌ای از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. پروتئین موجود در تخم مرغ در رشد و تکامل جنین نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین تخم مرغ سرشار از کولین(ویتامین B4) است که در رشد مغزی و سیستم عصبی کودک تاثیر دارد.

سیب‌ زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع بسیار غنی از بتاکاروتن است که در بدن شما به ویتامین A تبدیل می‌شود. این ویتامین برای رشد بافت‌ها و سلول‌های جنین ضروری و مهم است. همچنین، به تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود بینایی شما کمک می‌کند.

آجیل

آجیل‌ها سرشار از پروتئین، فیبر، امگا 3 و سایر مواد مغذی ضروری هستند که برای رشد جنین بسیار مهم و ضروری می‌باشند.

مصرف به اندازه انواع آجیل برای سلامت و زیبایی جنین توصیه می‌شود.

مصرف به اندازه انواع آجیل برای سلامت و زیبایی جنین توصیه می‌شود.

حبوبات

حبوبات شامل گروهی از غذاهاست که شما می‌توانید آن‌ها را به صورت خوراک یا پلو تهیه کرده و نوش جان کنید. عدس، سویا، نخود، لوبیا، نخود سبز و بادام زمینی منبع عالی از فیبر گیاهی، پروتئین، فولات، آهن و کلسیم هستند که این مواد مغذی برای مادران باردار بسیار مفید است.

فولات کافی در بدن شما موجب می‌شود که جنین بعد از به دنیا آمدن دچار انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها نشود.

اوتمیل (بلغور جو دوسر)

مصرف اوتمیل به دلیل دارا بودن کربوهیدرات فراوان برای مادران باردار بسیار مفید بوده و انرژی آن‌ها را برای انجام فعالیت‌های روزانه فراهم می‌کند. این وعده غذایی خوشمزه سرشار از سلنیوم، ویتامین B، فسفر و کلسیم است که برای وعده صبحانه گزینه مناسبی خواهد بود.

در رژیم زیبایی جنین اوتمیل یا بلغور جو دو سر که حاوی مقادیر قابل توجهی سلینوم و ویتامین ب نقش مهمی دارد.

در رژیم زیبایی جنین اوتمیل یا بلغور جو دو سر که حاوی مقادیر قابل توجهی سلینوم و ویتامین ب نقش مهمی دارد.

ماهی سالمون در رژیم زیبایی جنین

یکی از مواد غذایی مهم در تغذیه برای زیبایی جنین، ماهی سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت قلب و عروق زنان باردار نیز مفید است. این ماده مغذی به رشد مغزی و چشم جنین کمک می‌کند. به علاوه، سرشار از ویتامین D است که برای سلامت استخوان‌ها و سیستم ایمنی بدن ضروری است.

میوه‌ها و سبزیجاتی که به زیبایی جنین شما در رژیم غذایی کمک می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید، میوه‌ها و سبزیجات به کم‌تر شدن احساس نفخ شما در دوران بارداری کمک می‌کنند و علاوه بر این مزیت در زیبایی جنین شما به خصوص پوست او تاثیر دارند:

سبزیجات برگ‌دار

این نوع سبزیجات منبع غنی از مواد مغذی هستند و از بدن ما در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت می‌کنند. سبزیجاتی از قبیل گل کلم، شاهی، اسفناج، کاهو و.. دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و منبع غنی از ویتامین‌ها، پتاسیم، کلسیم، فیبر و فولات می‌باشند که بر زیبایی پوست جنین شما بسیار موثرند.

گیلاس و توت

گیلاس و انواع توت‌ها از جمله زغال اخته، توت فرنگی، تمشک و شاه توت از جمله میوه‌های حاوی آنتی اکسیدان هستند که به کاهش اثرات رادیکال‌های آزاد( اتم‌های ناپایدار و تخریب‌کننده سلول‌های بدن) و جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کنند.

موز

خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در موز باعث می‌شود که شما انرژی خوبی برای انجام کارهای خود در طول روز داشته باشید. همچنین، سرشار از فولیک اسید، کلسیم، پتاسیم و ویتامین B6 است و مکمل خوبی برای مادران باردار و جنین آن‌ها محسوب می‌شود.

موز یکی از میوه‌های مهم در تغذیه برای زیبایی جنین است و سرشار از پتاسیم، فولیک اسید و ویتامین B6.

موز یکی از میوه‌های مهم در تغذیه برای زیبایی جنین است و سرشار از پتاسیم، فولیک اسید و ویتامین B6.

آووکادو

آووکادو سرشار از ویتامین C و E است که این ویتامین‌ها به دلیل خاصیت آنتی‌ اکسیدانی شناخته شده هستند. ویتامین C به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کند و برای تولید کلاژن ضروری است و رنگ پوست جنین شما را تغییر می‌دهد.

گوجه فرنگی

لیکوپن موجود در گوجه فرنگی به ویژه در پوست آن، برای پوست مادر و جنین بسیار موثر است. همچنین منبع عالی از پتاسیم، فولات، ویتامین C و ویتامین K می‌باشد.

مصرف مکمل‌هایی مانند ویتامین ای و دی در کنار مواد غذایی سالم دیگر، در زیبایی و سلامتی جنین اثرگذار است.

مصرف مکمل‌هایی مانند ویتامین ای و دی در کنار مواد غذایی سالم دیگر، در زیبایی و سلامتی جنین اثرگذار است.

مکمل‌های مورد نیاز در زیبایی جنین کدام است؟

یکی دیگر از راه‌های کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن استفاده از مکمل‌های غذایی است که به شما کمک می‌کند در رژیم غذایی خود نبود ویتامین‌ها و مواد معدنی را پر کنید. به غیر از ویتامین D که پوست شما آن را از طریق نور خورشید تامین می‌کند، سایر ویتامین‌ها را بایستی از طریق غذاها یا مصرف مکمل به بدن برسانید:

 • فولات (جلوگیری از نقص لوله عصبی)
 • ید (موثر در شکل‌گیری و رشد سیستم عصبی، استخوان‌ها و مغز جنین)
 • آهن (جلوگیری از کم خونی مادر و کم بودن وزن نوزاد در زمان تولد)
 • ویتامین B12 (موثر در تولید گلبول‌های قرمز خون و عملکرد درست سلول‌های مغزی جنین)
 • ویتامین B6 (تقویت سیستم ایمنی بدن)
 • ویتامین C (خاصیت آنتی اکسیدانی و بالا بردن جذب آهن در بدن)
 • امگا 3 (رشد مغزی و چشمی جنین)
 • مولتی ویتامین (حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن)
 • کلسیم و ویتامین D (حفظ سلامت پوست، چشم نوزاد و موثر در رشد استخوان‎‌های جنین)
 • منیزیم(تقویت سیستم ایمنی، رشد عضلات و تقویت سیستم عصبی جنین)
یکی از مکمل‌های مهم در رژیم زیبایی جنین، آهن است که از کمبود وزن و کم‌خونی جنین نیز جلوگیری می‌کند.

یکی از مکمل‌های مهم در رژیم زیبایی جنین، آهن است که از کمبود وزن و کم‌خونی جنین نیز جلوگیری می‌کند.

علاوه بر مصرف غذاها،میوه‌ها و مکمل‌های ضروری و مورد نیاز، کارهای مهم دیگری هستند که لازم است در دوران بارداری خود انجام دهید:

 • آب فراوان بنوشید
 • برای انجام معاینات دوره‌ای حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید
 • محیط خود را تمیز نگه‌دارید
 • نظافت شخصی را برای جلوگیری از ابتلا شدن خودتان و جنین به عفونت رعایت کنید
 • به صورت منظم ورزش کنید
 • استراحت کافی داشته باشید
 • مصرف الکل، سیگار و کافئین را کنار بگذارید

مواد غذایی برای زیبا شدن جنین دختر کدام است؟

در فضای مجازی انواع و اقسام لیست‌های غذایی برای زیبایی جنین وجود دارد که برخی از آنها ادعا دارند به طور خاص بر روی جنین دختر یا پسر اثر می‌گذارند. باید بگوییم از دیدگاه پزشکی و همچنین طب سنتی و تغذیه، برخی از مواد غذایی بر روی سلامتی و همچنین زیباتر شدن جنین(دختر و پسر) اثرگذار هستند با این حال سوال اینجاست آیا رژین غذایی خاصی برای زیباتر شدن جنین دختر وجود دارد؟ حقیقت اینجاست که مواد غذایی و برخی عوامل دیگر وجود دارند که در دختر یا پسرزایی تاثیرگذارند اما مواد غذایی اثرگذار در زیبایی جنین و برخی پرهیزهای غذایی، اصولا بر هر دو جنسیت موثر خواهد بود مانند:

 • افزایش مصرف آب و مایعات
 • پرهیز از غذاهای شور یا فرآوری شده یا آماده
 • مصرف چربی‌های سالم
 • توجه به طبع و مزاج
 • مصرف گوشت کاملا پخته
 • مصرف سبزیجات و میوه‌های به خوبی شسته شده

رژیم سایزینو

رژیم زیبایی جنین در برنامه غذایی دکتر کرمانی چگونه است؟

برنامه‌های غذایی دکتر کرمانی صرفا برای کاهش یا افزایش وزن نیست بلکه مادران باردار نیز برنامه غذایی مخصوص به خود را دارند که چنین ویژگی‌هایی دارد و در طول دوران بارداری همراه مادر و جنین‌اش خواهد بود:

 • محافظت از سلامت و وزن جنین
 • رسیدن به وزن مناسب بارداری متناسب با هر شخص
 • جلوگیری از افزایش وزن بی‌رویه
 • جلوگیری از سوتغذیه مادر و جنین
 • برنامه‌های غذایی متنوع و شخصی‌سازی شده
 • همسفره با خانواده
 • پیشگیری از ناهنجاری‌های دوران بارداری
 • پیشگیری از افزایش وزن بعد از زایمان
 • جلوگیری از مشکلات عده دوران بارداری مانند حالت تهوع، فشار خون، دیابت بارداری و یبوست
رژیم غذایی دکتر کرمانی با برنامه‌های غذایی متنوع و سالم علاوه بر زیبایی جنین مانع افزایش وزن مادر یا دیابت بارداری خواهد شد.

رژیم غذایی دکتر کرمانی با برنامه‌های غذایی متنوع و سالم علاوه بر زیبایی جنین مانع افزایش وزن مادر یا دیابت بارداری خواهد شد.

آنچه از مقاله تاثیر رژیم غذایی بر زیبایی جنین آموختیم:

همانطور که در مقاله بالا خواندید در کنار ژنتیک، عوامل بسیار مهم دیگری از جمله تغذیه برای زیبایی جنین تاثیرگذار هستند. مهمتر آنکه داشتن رژیم غذایی مناسب بارداری به شما این امکان را می‌دهد که در آینده سلامتی ذهنی، جسمی و روانیِ فرزندتان را تضمین کنید. در دوران بارداری مصرف هرگونه دارو یا ماده غذایی ناسالم را حذف کرده و قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید. رعایت نکاتی از جمله خوردن آب فراوان، مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غذاهای غنی از پروتئین و کربوهیدرات، مکمل‌های غذایی، معاینات دوره‌ای، ورزش منظم و حذف سیگار، الکل و کافئین را هرگز فراموش نکنید. نکته آخر اینکه داشتن فرزندی سالم، چه دختر و چه پسر، طبیعتا مهمترین اولیت والدین آگاهی است که بیشتر از سلامتی جنین، خود را درگیر انواع رژیم زیبایی جنین یا زیبا شدن جنین دختر یا پسر نمی‌کنند؛ به ویژه آنکه در برخی از سایت‌ها دستورات غذایی مطرح می‌شود که به نام زیبایی جنین، سلامتی او و مادر را با سوتغذیه یا افزایش وزن غیرعادی، به خطر می‌اندزاند.

منابع:

میانگین امتیاز 4.4 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سالاری 1403/02/17

همه غذاها رو اسم بردید مگه چیز دیگه ای هم مونده بود بگین

کارشناس به اندام 1403/02/18

عزیزم چون تمامی گروه ها و موادغذایی اهمیت دارن

-عزتی 1403/01/27

سلام خستع نباشید خیلی عالی بود

کارشناس به اندام 1403/01/28

سلام سلامت باشید تشکر ازهمراهی شما عزیزم

- 1403/01/27

سلام خستع نباشید خیلی عالی بود

کارشناس به اندام 1403/01/28

سلام سلامت باشید عزیزم سپاس ازهمراهی شما

-khadija Behrami 1402/08/23

واقیعا معلومات فوقالعاده خوب

کارشناس به اندام 1402/08/24

لطف شماست عزیزم

-نکو 1402/07/04

سلام و عرض ادب این مقاله فوق العاده کامل بود .طوری که سوالهای زیادی که که در ذهن داشتم به جواب صد در صد رسیدم . تشکر میکنم از شما

کارشناس به اندام 1402/07/05

سلام ممنون ازتوجه شماعزیزم

-شیرین 1402/02/30

هرچیزی توی دنیا هست را نام بردین دیگه چیزی نمونده.

المیرا 1401/12/08

جامع و جذاب بود. ممنونم از دکتر کرمانی عزیز

کارشناس به اندام 1401/12/09

تشکر ازتوجه وهمراهی شما عزیزجان