آیا لاغری با سرکه سیب ممکن است؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » آیا لاغری با سرکه سیب ممکن است؟

لاغری با سرکه سیب از جمله دغدغه های متقاضیان کاهش وزن است. سال هاست که مردم از سرکه سیب برای افزایش سلامتی شان استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که سرکه سیب مزایای بسیاری مانند پایین آوردن قند خون دارد اما آیا اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی موجب کاهش وزن هم می شود؟


رژیم لاغری دکتر کرمانی

در این مقاله می خواهیم لاغری با سرکه سیب را بررسی کنیم تا بتوانیم آن را وارد برنامه رژیم غذایی خود کنیم و از مزایای دیگر آن نیز برای سلامتی بهره ببریم.

لاغری با سرکه سیب

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در یک فرآیند دو مرحله ای درست می شود. ابتدا سیب ها را خرد یا له کرده و با مخمر ترکیب می کنند تا قندشان تبدیل به الکل شود. در مرحله دوم باکتری اضافه می شود تا الکل را به اسید استیک تبدیل کند.  ساخت سرکه سب سنتی در حدود یک ماه طول می کشد اما برخی تولید کنندگان سرعت این فرایند را بالا می برند و حتی آن را به یک روز کاهش می دهند.

اسید استیک ترکیب اصلی و فعال سرکه سیب است. اسید استیک ترکیبی نارنجی رنگ با طعم ترش و بویی قوی است که حدود ۵ تا ۶ درصد سرکه سیب را تشکیل میدهد و علاوه بر این اسید، سرکه  سیب دارای آب و مقداری از دیگر اسید ها مانند اسید مالیک است.

یک قاشق غذا خوری از سرکه سیب، حدود ۳ کالری  دارد و تقریبا کربوهیدرات هم ندارد.

 

آیا لاغری با سرکه سیب امکان پذیر است؟

استیک اسید (اسید چرب زنجیره کوتاه) است که در استات و هیدروژن درون بدن حل می شود. برخی تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که اسید استیک در سرکه سیب به چندین روش کاهش وزن را بهبود می ببخشد اما باید روی انسان ها نیز تحقیقات جامعی صورت بگیرد تا این تاثیرات تایید شود.

 • کاهش سطح قند خون:  اسید استیک موجود در سرکه سیب سبب بهبود قابلیت کبد و عضلات برای دریافت قند از خون می شود.
 • کاهش سطح انسولین: این اسید موجود در سرکه سیب منجر به کاهش نسبت انسولین به گلوکاگون می شود که این مسئله به نفع چربی سوزی بدن است.
 • بهبود سوخت و ساز: با افزایش آنزیم AMPK توسط اسید استیک، چربی سوزی افزایش یافته است و ساخت قند و چربی در کبد را کاهش می دهد.
 • کاهش ذخیره چربی: درمان چاقی و دیابت با اسید استیک یا استات مانع از افزایش وزن می شود و فعالیت ژن ها ( آنهایی که ذخیره چربی شکمی و کبد چرب را کاهش می دهند) را بالا می برد.
 • چربی سوزی: با خوردن غذاهای پرچرب و دارای اسید استیک، ژن های مسئول چربی سوزی رشد قابل توجهی دارند که منجر به کاهش ذخیره چربی توسط بدن می شود.
 • جلوگیری از اشتها:  استات موجود در سرکه سیب مراکز کنترل کننده اشتها در مغز را محدود می کند در نتیجه میزان دریافت غذا کاهش می یابد.

لاغری با سرکه سیب

 

 

لاغری با سرکه سیب و احساس سیری

سرکه سیب احساس سیری را تقویت می کند در نتیجه کالری کمتری دریافت می کنید.  تحقیق انجام شده بر روی ۱۱ نفر نشان داد آنهایی که به همراه یک وعده غذای پر کربوهیدرات سرکه سیب استفاده کردند یک ساعت بعد از خوردن غذا ۵۵ درصد واکنش قند خون پایین تری داشتند. این افراد تا پایان روز ۲۰۰ تا ۲۷۵ کالری کمتر غذا دریافت کردند. علاوه بر تاثیر بر روی اشتها، سرکه سیب سرعت خارج شدن غذا از معده را نیز کاهش می دهد.

در بررسی دیگر،  افرادی که به همراه غذای نشاسته ای سرکه سیب خوردند معده شان دیرتر خالی شد.  این اتفاق باعث بالا بردن احساس سیری و کاهش قند خون و سطح انسولین می شود.

برخی افراد ممکن است مشکلی داشته باشند که این تاثیر برایشان مضر باشد. بیماری تاخیر در خالی شدن معده، یکی از مشکلات شایع بیماری دیابت نوع ۱ است. زمان بندی غذای دریافتی با انسولین به مشکل می خورد چون  پیش بینی مدت زمان بالا آمدن قند پس از یک وعده دشوار می شود.

از آنجا که سرکه سیب نشان داده است که منجر به باقی ماندن غذا در معده برای مدت زمان طولانی تر می شود پس مصرف آن همراه با غذا، برای کسانی که دچار مشکل تاخیر در تخلیه معده هستند مناسب نیست و شرایط آنها را بدتر می کند.

 

لاغری با سرکه سیب و تاثیر آن در وزن و چربی بدن

سرکه سیب تاثیر قابل توجهی روی وزن و چربی بدن دارد. در این تحقیق ۱۲ هفته ای، ۱۴۴ فرد چاق به سه گروه تقسیم شدند که گروه اول هر روزیک قاشق غذا خوری سرکه سیب  گروه دوم هر روز دو قاشق غذا خوری سرکه سیب و گروه سوم نیز نوشیدنی شبه دارو استفاده می کردند. به این افراد گفته شده بود مصرف الکل نداشته باشند اما رژیم عادی و فعالیت های خود در طول روز را ادامه دهند.

آنهایی که روزانه یک قاشق غذا خوری سرکه سیب مصرف می کردند این مزایا را بدست آوردند:

 • کاهش وزن: ۱٫۲ کیلوگرم
 • کاهش درصد چربی بدن: ۰٫۷ درصد
 • کاهش سایز میان تنه: ۱٫۴ سانتی متر
 • کاهش تری گلیسیرید: ۲۶ درصد

و این هم تغییرات کسانی که روزانه دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مصرف کردند:

 • کاهش وزن: ۱٫۷ کیلوگرم
 • کاهش درصد چربی بدن: ۰٫۹ درصد
 • کاهش سایز میان تنه: ۱٫۹ سانتی متر
 • کاهش تری گلیسیرید: ۲۶ درصد

گروه سوم هم در واقع کمی به وزنشان اضافه شد و سایز میان تنه شان افزایش یافت. نتایج این تحقیق نشان داد که اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی به کاهش وزن و کاهش درصد چربی بدن کمک می کند و سبب سوزاندن چربی می شود و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد.

این یکی از معدود تحقیقات انجام گرفته با سرکه سیب، روی انسان ها بوده است. با این حال که تحقیق وسیع و نتایج دلگرم کننده است اما باز هم به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

لاغری با سرکه سیب و تاثیر آن بر سلامت

علاوه بر بهبود وزن و چربی سوزی سرکه سیب مزایای دیگری نیز دارد:

 • کاهش سطح قند خون و انسولین: وقتی سرکه سیب را با یک وعده سرشار از کربوهیدرات استفاده می کنید، تا حدود زیادی سطح قند خون و انسولین را پایین می آورد.
 • بهبود حساسیت به انسولین:  اضافه کردن سرکه سیب به غذای پر کربوهیدرات (خصوصا غذای افرادی که دچار مقاومت به انسولین یا دیابت نوع ۲ هستند) حساسیت به انسولین را تا ۳۴ درصد افزایش می دهد.
 • کاهش قند خون ناشتا: در تحقیقی که روی افراد دیابتی انجام شد آنهایی که سرکه سیب را به همراه میان وعده پروتئینی شب استفاده می کردند قند خون ناشتایشان هنگام صبح نسبت به کسانی که سرکه سیب در برنامه شان نبود، دو برابر پایین تر آورد.
 • بهبود علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک: در خانم هایی که دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک بودند، کسانی که به مدت ۹۰ تا ۱۱۰ روز از سرکه سیب استفاده کردند ۵۷ درصد تخمک گذاری را از سر گرفتند و دلیلش می تواند بهبود حساسیت به انسولین باشد.
 • کاهش سطح کلسترول: سرکه سیب می تواند سطح کلسترول خوب ( HDL ) بدن را افزایش دهد و موجب کاهش کلسترول بد ( LDL ) و چربی خون شود.
 • کاهش فشار خون: سرکه سیب می تواند با تقلید از آنزیم های منقبض کننده رگ ها فشار خون را کاهش دهد.
 • کشتن باکتری ها و ویروس های مضر: سرکه سیب با باکتری های مسموم کننده غذا از جمله «ای کولی» مقابله می کند وتعداد برخی از باکتری ها را تا ۹۰ درصد و برخی از ویروس ها را تا ۹۵ درصد کاهش می دهد.

 

چگونه سرکه سیب را به برنامه غذایی خود اضافه کنیم؟

راه هایی برای اضافه کردن سرکه سیب به برنامه غذایی وجود دارد که ساده ترین آن ترکیب با روغن زیتون به عنوان سس سالاد است که این سرکه به همراه سبزیجات برگ دار، خیار و گوجه فرنگی خوش طعم می شود. سرکه سیب برای ترشی سبزیجات نیز استفاده می شود و یا آن را با آب ترکیب کنید و بنوشید.

مقدار سرکه سیب توصیه شده برای کاهش وزن، یک یا دو قاشق غذا خوری در روز است. بهتر است آن را به ۲ تا ۳ دوز در طول روز تقسیم کنید و قبل از وعده های غذایی بنوشید. مصرف بیشتر از این اندازه مفید نیست چون دوز بالای سرکه سیب تاثیرات مضری نیز به همراه دارد.

مصرف سرکه سیب را با یک قاشق غذا خوری شروع کنید چون مصرف بیش از این مقدار در یک مرتبه می تواند موجب حالت تهوع شود. بسیار مهم است که با آب ترکیب شود چون سرکه رقیق نشده باعث سوختگی دهان و مری می شود.

مصرف سرکه سیب در قالب قرص نیز شاید به نظر مفید باشد اما خطرات پنهانی دارد. برای مثال گزارش شده است که یک خانم پس از مصرف، متوجه گیر کردن قرص در مری شده و آسیب دیده است.

لاغری با سرکه سیب

سخن پایانی

در پایان متوجه شدیم که اضافه کردن سرکه سیب به برنامه غذایی در کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند و مزایای دیگری نیز دارد. دیگر انواع سرکه نیز همین مزایا را دارد اما انواعی از سرکه که اسید استیک پایین تری دارند ممکن است تاثیرشان نیز به این اندازه نباشد. به خاطر داشته باشید مصرف سرکه سیب به تنهایی معجزه نمی کند و حتما باید آن را در کنار رژیم غذایی و برنامه ورزشی مورد استفاده قرار دهید.

 

Sending
User Review
3.61 (41 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Zeinab ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

سلام ببخشین سرکه سیبو اگ تنهابدون افزودن چیزی استفاده کنیم چیزی میشه؟ واینک هرروز چن ساعت باید ورزش کرد؟ ممنون میشم اگ جواب سوالای منم بدین بااشکر

کارشناس به اندام ۰۴ اسفند ۱۳۹۹

زینب عزیز، ممکنه دچار معده درد و سوزش بشید. معمولا پیشنهاد می کنیم همراه آب میل بشه.ما در برنامه ی رژیم دکتر کرمانی روزی نیم ساعت پیشنهاد می کنیم ورزش کنند.

نازنین ۱۸ دی ۱۳۹۹

سلام من ۸۰ کیلو هستم میخوام سرکه سیب استفاده کنم درسته که میگن بعد از قط کردنه سرکه سیب چاقیت بر میگرده

کارشناس به اندام ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

نازنین عزیز، سرکه به تنهایی نمیتونه وزنتون را تغییر بده. استفاده مواد غذایی طبیعی و دمنوش ها باید در کنار برنامه غذایی اصولی باشه. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

هستی ۱۰ تیر ۱۳۹۹

باسلام ممنون از مطالب خوب ومفیدتان مزاج من سرد وتراست ایامیتونم از سرکه سیب برای لاغری استفاده کنم

کارشناس به اندام ۱۶ تیر ۱۳۹۹

هستی عزیز، سرکه سیب با مزاج شما سازگاری نداره ولی درصورتی‌که از مصلح اون هم استفاده کنید مشکلی برای شما پیش نخواهد اومد.

Sara ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام من ۵۹ کیلو هستم میخوام پایین تنه ام لاغر بشع اگه من روزی دو قاشق غذا خوری سرکه سیب مصرف کنم تاثیر داره؟؟

کارشناس به اندام ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز، هیچ رژیم و ورزشی نمی تونه چربی های یک ناحیه از بدن رو به صورت موضعی آب کنه. البته رعایت برنامه غذایی و عدم مصرف چربی های ناسالم و فست فودها و ورزش در ظاهر بدن بی تاثیر نیست، دوچرخه هم باعث می شه که عضلات باسن و ران ها تقویت و نهایتا عضلانی بشه نه اینکه آب بشه. می تونید ابتدا چند کیلویی وزنتون رو با رژیم کم کنید و اگر بعد از کاهش وزن باز هم از اندامتون ناراضی بودین از روش لاغری موضعی کویتیشن استفاده کنید. البته به شرطی که بیماری خاصی مثل دیابت، چربی خون و یا کبد چرب نداشته نباشید و در دوران بارداری و شیردهی هم نباشید. این روش کاملا غیر تهاجمی، بی خطر و بدون درد هست و مناسب کسانی هست که فقط چاقی موضعی دارن. برای اطلاعات بیشتر می تونید به این صفحه مراجعه کنید.

طاهر ه صلاحی ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام من میخوام لاغر بشم وزنم 75کیلو است چه نوع قرص لاغری استفاد کنم

کارشناس به اندام ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز، مصرف قرص‌های لاغری دارای عوارض هست و معمولا کاهش وزنی که با استفاه از این قرص‌ها حاصل می‌شه، به راحتی برگشت‌پذیره. بهترین و سالمترین روش برای کاهش وزن، اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی در کنار ورزشه. برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.