بهترین غذاها برای افزایش شیر مادران شیرده

خانه » رژیم ها » رژیم بارداری » بهترین غذاها برای افزایش شیر مادران شیرده

شیر دادن، شیر دادن، و باز هم شیر دادن

کودکتان هرچقدر بیشتر شیر بخورد، بدنتان بیشتر شیر تولید می کند. در این باره سخت گیر نباشید، هر زمان که کودکتان گرسنه بود به او غذا بدهید. این کار مخصوصا در هفته های ابتدایی بسیار اهمیت دارد، هر زمان یکی از سینه ها خالی شد سینه دیگر را به کودک بدهید.

نگران نباشید

بسیاری از مادرها فکر می کنند ذخیره شیر کمی دارند، با اینکه در واقع هیچ مشکلی نیست. تا زمانی که کودک هوشیار و فعال است، و مرتب پوشک خود را کثیف می کند، مقدار شیرتان کافی است. به خاطر داشته باشید ممکن است بعد از زایمان چند روز طول بکشد تا شیر تولید کنید. اولین شیر که آغوز نام دارد بسیار برای کودک مهم است چون سرشار است از مواد مغذی.

استراحت کنید

کمبود خواب تاثیر شدیدی روی تولید شیرتان می گذارد. در صورت امکان از شخصی بخواهید در کارها کمکتان کند و تا چند روز زیاد بیرون نروید و زمان خود را به استراحت و پرستاری از کودکتان بگذرانید.

استرس را مهار کنید

با اینکه استرس نمی تواند تولید شیر را محدود کند، ولی می تواند جلوی آزاد شدن شیر در مجاری شیر را بگیرید، در چنین حالتی کودک به سختی می تواند از شما شیر بخورد. از خودتان مراقبت کنید تا در بهترین حالت ممکن برای کودکتان باشید. از همسر، خانواده و یا دوستان بخواهید در کارها کمکتان کنند. از اقوام بخواهید چند هفته دیگر به ملاقاتتان بیایند تا بتوانید در این مدت در آرامش به کودک خود شیر دهید و تولید شیرتان را تثبیت کنید.

حمایت دریافت کنید

با دیگر تازه مادرهایی که شیرده هستند آشنا شوید و به یکدیگر کمک کنید. اگر مادر، مادربزرگ و یا دوستتان شیرده بوده، بخواهید کمکتان کنند. اگر فکر می کنید درباره شیردهی آسیب پذیر هستید، از ارتباط با کسانی که شیردهی تان را حمایت نمی کنند و یا این کار را برایتان دشوار می کنند بپرهیزید.

مقدار زیادی آب بنوشید

اگر دچار کمبود آب بشوید، شیر کمتری تولید می کنید. ممکن است به راحتی با کودک مشغول شوید و حواستان به آب خوردن نباشد، بنابراین همیشه یک بطری آب کنار خود نگه دارید. همچنین غذاهایی میل کنید که سرشار از آب باشند، مانند میوه ها و سبزیجات.

تغذیه شما، تغذیه کودک است

اگر زیاد شیر می دهید، برای حفظ ذخیره شیر و سلامت خودتان، باید از آنچه برای تثبیت وزن قبل از بارداری خود می خورید ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر غذا دریافت کنید. بهترین برنامه غذایی برای یک شیرده رژیمی ساده ، سالم و متعادل است که سرشار باشد از میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار.

برای شیشه دادن صبر کنید

غذا دادن با شیشه برای بعد خوب است، اما در هفته های اول برای حفظ ذخیره شیرتان، کودک باید تا جای ممکن پستان مادر را بمکد. کودک خیلی بهتر از پمپ می تواند شیرتان را خالی کند، بنابراین در پاسخ به سیگنال های کودک شیر بیشتری تولید خواهید کرد.

کمک گیاهی؟

به نظر می رسد برخی گیاهان خاص می توانند روی تقویت شیردهی مادران تاثیر بگذارند. یکی از آنها شنبلیله است، دانه ای که معمولا در پخت و پز از آن استفاده می شود. هنوز درباره میزان تاثیر چنین گیاهانی باید تحقیق شود اما خوردنشان در طول شیردهی ضرری برایتان ندارد. در طول بارداری از خوردن شنبلیله پرهیز کنید چون ممکن است باعث انقباضات رحمی شود. قبل از استفاده مکمل های گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

غذاها و شیر مادر

برای تولید شیر بیشتر، لازم نیست غذاهای خاصی بخورید. تنها برنامه غذایی متعادلی را رعایت کنید که تنوع سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین، و مقداری چربی را داشته باشد. برخی تحقیقات نشان داده اند که سیر، پیاز و نعنا، باعث می شوند طعم شیر متفاوت شود، بنابراین ممکن است کودک شیر بیشتری بمکد، و در نتیجه شما نیز شیر بیشتری تولید خواهید کرد. اگر بعد از خوردن غذاهایی نظیر بروکلی، کلم و یا لوبیا کودک دچار نفخ شد از خوردن این غذاها بپرهیزید.

رژیم برای مادران شیرده

اگر شیر خود را می دوشید

اگر برای تغذیه کودک عمدتا و یا منحصرا شیر خود را می دوشید، بنابراین بیشتر توصیه هایی که در این مقاله آورده شد شامل شما نیز می شود. پایین آمدن و تولید شیرتان با کودکتان در ارتباط است، بنابراین هنگام دوشیدن شیر سعی کنید به عکسش نگاه کنید، صدایی که از او ضبط کرده اید را گوش کنید و یا از روی لباس و پتو مخصوص او بویش را استشمام نمایید.

سینه خود را ماساژ دهید

ماساژ سینه به افزایش حجم و چربی موجود در شیر کمک می کند. وقتی کودکتان در آرامش شیر می خورد، سینه را از نزدیکی قفسه سینه رو به پایین و نوک آن ماساژ دهید، و صبر کنید تا کودک چند بار بمکد. همین کار را برای سینه دیگر هم انجام دهید، و به همین شکل تکرار نمایید.

داروهای خود را چک کنید

برخی داروها می توانند روی شیردهی تاثیر بگذارند. داروهای شایعی که با مصرفشان ممکن است شیردهی آسیب ببیند عبارتند از آنتی هیستامین و ضد احتقان، دیورتیک ها، قرص های ضد بارداری هورمونی که حاوی استروژن هستند، و برخی از داروهای کاهش وزن. با پزشک خود برای جایگزین کردن این داروها صحبت کنید.

 

 

 

اگر مادری شیرده هستید ممکن است متعجب شوید اگر بدانید بعضی غذاها باعث ترشح بیشتر شیر در شما میشود. این غذاها باعث ارتقا کیفیت و همچنین افزایش ذخیره شیر در مادر میشود و با شیر دادن مکرر به کودک میتوانید کودک شیرخوار خود را همیشه از نعمت شیر مادر برخوردار کنید. در این مقاله چندین غذای مفید برای این دوره را معرفی میکنیم.

۱- بلغور جو دوسر

بلغور جو دو سر از غذاهایی که همیشه برای افزایش شیر مادران توصیه میشده است. محققان میدانند که در بلغور جو دو سر خاصیتی است که باعث کاهش کلسترول و حفظ فشار خون سالم میشود. این خاصیت بلغور جو دو سر میتواند به موارد دیگر مانند شیردهی نیز کمک کند. مواد مغذی موجود در این غذا تنها دلیل خوب بودن آن برای شیر مادر نیست. بلغور جو دو سر غذایی آرام بخش است، وقتی خانم شیرده مینشیند و این غذا را میل میکند باعث حسی خوب در او میشود و همچنین این غذا باعث ترشح هورمون اکسی توسین ( هورمون دخیل در تولید شیر ) میشود.همچنین آرامش در مادران شیرده باعث آسان شدن تولید شیر میشود.

۲- اسفناج

شیردهی باعث میشود نیازز به انرژی بالا برود و مادر شیرده باید به دنبال تامین ویتامین ها و مینرال های بدن خود باشد. اسفناج منبع عالی از کلسیم، آهن، ویتامین K ویتامین A و فولات است. فولات ( برای فولیک اسید ) مخصوصا برای خانمهای باردار و شیرده بسیار ضروری است. سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج حاوی فیتواستروژن نیز هستند. فیتواستروژن باعث ارتقا سطح سلامت بافت پستان و شیردهی میشود. فیتواستروژن مواد شیمیایی گیاهی است که خواصی مشابه استروژن دارد.

۳- هویج

هویج کمتر به دلیل خاصیت شیر افزایی معرفی شده. اما جالب است بدانید هویج نیز مانند اسفناج دارای فیتواستروژن است. هویج همچنین دارای بتا کاروتن و ویتامین A هست که مادران شیرده به هر دوی آنها نیاز دارند. آب هویج مخصوصا برای مادران شیرده بسیار مفید است. آب هویج میتواند انرژی مورد نیاز خانم شیرده را تامین کند و کیفیت شیر مادر را بهبود ببخشید. نوشیدن یک فنجان آب هویج درست قبل از ناهار میتواند خیلی به تولید شیر کمک کند.

۴- حموس

حبوبات مانند نخود، عدس، لوبیا، و یا لوبیا سبز به عنوان غذاهایی که باعث ترشح شیر میشوند شناخته میشوند. حموس، که به طور سنتی از نخود، سیر، آب لیمو و روغن زیتون درست میشود یک میان وعده مناسب برای خانمهای شیرده است. غذایی کامل و ترکیبی از نخود و سیر ( هر دو باعث افزایش شیر میشوند ) و دیگر مواد مغذی مفید که به دلیل داشتن این خواص یکی از بهترین انتخاب ها برای مادران شیرده است.

۵- مارچوبه

مارچوبه دارای مقادیر بالایی فیبر، فولیک اسید، ویتامین A، C، و K است به همین دلیل تبدیل به یک نیروگاه انرژی برای خانمهای شیرده شده است. مارچوبه نیز مانند دیگر غذاهایی که در لیستمان آمده است دارای فیتواستروژن است. فیتواستروژن موجود در مارچوبه باعث افزایش شیر مادر و فیبر موجود در آن باعث بالا رفتن کیفیت شیر میشود. علاوه بر این، مارچوبه حاوی تریپتوفان، یک اسید آمینه ضروری است که باعث تحریک پرولاکتین ( هورمونی اساسی در تولید شیر ) و در نتیجه تولید بیشتر شیر میشود.

۶- برنج قهوه ای

بلغور جو دو سر از غلات کاملی است که به عنوان تقویت کننده شیر از آن یاد میشود، برنج قهوه ای هم از غلات کامل است اما وقتی بحث از تولید شیر به میان می آید برنج قهوه ای از بهترین هاست. برنج قهوه ای برنجی فرآوری نشده است که فقط پوسته ی بیرونی آن برداشته شده. برنج قهوه ای کربوهیدرات پیچیده است که به مادر کمک میکند انرژی لازم برای شیردهی را بدست بیاورد.

همچنین از راه های دیگر به تولید شیر کمک میکند. محققان کشف کرده اند که خوردن برنج قهوه ای ممکن است موجب افزایش سروتنین در مغز شود. سروتنین یک انتقال دهنده ی عصبی است که به تنظیم خلق و خو، اشتها، خواب و همچنین تحریک ترشح پرولاکتین کمک میکند. پرولاکتین همانطور که قبلا ذکر شد هورمونی اصلی در دوره شیردهی است.

۷- زردآلو

دانشگاه ویسکانسین، دانشکده بهداشت و پزشکی عمومی زرد آلو را به عنوان غذایی که باعث افزایش شیر در زنان شیرده میشود توصیه کرده است. زردآلو ( به ویژه زردآلو خشک ) حاوی فیتواستروژن است که باعث تعادل خورمونهای دوره ی شیردهی میشود. زردآلو سرشار از فیبر، ویتامین A، C، پتاسیم و کلسیم است. میوه های خشک سرشار از کلسیم مانند انجیر، زردآلو، و خرما به افزایش شیر مادر کمک میکنند. زردآلو نیز مانند دیگر غذاهای این لیست دارای تریپتوفان است که به صورت طبیعی باعث بالا رفتن سطح پرولاکتین میشود.

۸- سالامون

سالمون سرشار از اسید چرب های ضروری و همچنین امگا۳ میباشد. اسیدهای چرب و اسید چرب امگا۳ با اینکه از نظر فنی جز غذاهای افزایش دهنده شیر حساب نمیشوند اما باعث تقویت شیر مادر میشوند. دلایلی هست که ثابت میکند اسید چربها و اسید چرب امگا ۳ باعث افزایش و تقویت شیر مادر میشود. اولین دلیل این است که آنها باعث تامین مواد مغذی بدن مادر میشوند که این به خودی خود کمک میکند مادر بیشتر شیر تولید کند. به علاوه اسید چربها از مواد ضرروی مورد نیاز شیر مادر هستند. وجود بیشتر اسید چرب به مادر کمک میکند شیری مقوی تر برای کودک خود تولید کند.

۹- آب

خوردن زیاد آب به مادر شیرده کمک میکند بیشتر شیر تولید کند. تحقیقات نشان داده بدن مادرانی که مایعات زیاد استفاده میکنند نسبت به مادرانی که کمتر این کار را میکنند بیشتر شیر تولید میکند. کارتان ساده است هرقت احساس تشنگی کردید ویا حتی قبل از این احساس آب بنوشید و نگذارید بدن بی آب بماند.

۴/۵ - (۴۰ امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

نازم ۰۸ دی ۱۴۰۰

عالی بود ممنون

خیلی ممنون عالی بود ۰۱ خرداد ۱۴۰۰

ممنونم عالی بود

کارشناس به اندام ۰۱ خرداد ۱۴۰۰

🙏🙏🙏🌸🌸🌸

زهرا ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

بسیار عالی

عباس ۰۹ فروردین ۱۴۰۰

بسیار عالی

محاوی ۰۵ فروردین ۱۴۰۰

سلام خوردن حبوبات یا همون حموس باعث نفخ نوزاد نمیشه

کارشناس به اندام ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله حبوبات نفاخ هستن ولی با راهکارهایی میشه تا حدودی نفخشون رو کم کرد

زهرا ۲۲ اسفند ۱۳۹۹

آیا واقعا خوردن آب میتواند در زیاد شدن شیر مادر تاثیری داشته باشد

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

بله دوست عزیز شیر مادر ترکیبی از آب و املاح معدنی هست البته مصرف مواد مغذی دیگه مثل هویج، رازیانه، اسفناج و عدس هم بی تاثیر نیست

ناشناس ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

خیلی ممنون

حزبازاده ۰۴ تیر ۱۳۹۹

سلام ایادرسته که نوشیدن آب در دروران شیردهی باعث نفخ نوزاد میشود؟؟

کارشناس به اندام ۲۱ تیر ۱۳۹۹

دوست عزیز، نوشیدن آب تاثیری در نفخ نوزاد نداره.