17 روش فوق العاده برای تقویت اعتماد به نفس

درست مانند پیدا کردن شلوار جین کامل یا رسیدگی به تمام وظایف اعتماد به نفس نیز حالتی گریزان و ناپایدار دارد. اما بدون اعتماد به نفس بسیار ساده می شود به خود شک کرد و سرشار از افکار منفی شد. این تنها باعث اضطراب و افسردگی نمی شود بلکه به موفقیت در سطح حرفه ای […]

17 روش فوق العاده برای تقویت اعتماد به نفس - 7 - تقویت اعتماد به نفس - برنامه ریزی رژیم
میانگین امتیاز 4.8 از 5

زمان مطالعه 17 دقیقه

تعداد بازدید 22888

تاریخ انتشار

درست مانند پیدا کردن شلوار جین کامل یا رسیدگی به تمام وظایف اعتماد به نفس نیز حالتی گریزان و ناپایدار دارد. اما بدون اعتماد به نفس بسیار ساده می شود به خود شک کرد و سرشار از افکار منفی شد. این تنها باعث اضطراب و افسردگی نمی شود بلکه به موفقیت در سطح حرفه ای نیز آسیب می رساند و سدی بر سر راهمان می شود. به همین دلیل پیدا کردن میان بری برای رسیدن به اعتماد به نفس باید یکی از ماموریت هایمان باشد.

ما به دنبال بهترین راه ها برای گذشتن از احساس نا امنی و شک گشتیم. چند راه پیدا کردیم باید بگویم این روش ها عالی است. این راهنما را راکت تقویت کننده خود در سخت ترین شرایط بدانید.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

روش هایی برای تقویت اعتماد به نفس، چون شما فوق العاده اید

1. عطر مورد علاقه خود را پیدا کنید

عطر مورد علاقه ای که دارید تاثیرش فراتر از خوش بو کردنتان است. وقتی بوی عطرتان را حس می کنید اعتماد به نفستان بالا می رود. تحقیقات نشان داده عطرها نه تنها باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود. بلکه در مردان هر چقدر علاقه به عطر بیشتر باشد به همان میزان اعتماد به نفس نیز بالاتر می رود. تحقیقی دیگر نیز نشان داد 90 درصد از زنانی که عطر استفاده می کنند از کسانی که عطر نمی زنند اعتماد به نفس بالا تری دارند.

 

2. بایستید

دفعه دیگر که دیدید روی صندلی ولو هستید و یا شانه های خود را پایین انداخته اید بلند شوید و صاف بایستید. بر اساس تحقیقات انجام این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در افکارتان می شود. بعلاوه نشستن در حالت مناسب می تواند اعتماد به نفس و روحیه را حفظ کند. این را امتحان کنید متخصصان توصیه می کنند قفسه سینه خود را باز کنید، و سر خود را طوری نگه دارید که از نظر ظاهری و احساسی مطمئن و آماده نشان دهید.

روش هایی برای تقویت اعتماد به نفس، چون شما فوق العاده اید

3. دستهای خود را بالا ببرید

بالا بردن دستها ( نه به حالت تسلیم به شکل V ) یک فرم زیبا از نشان دادن قدرت است. با اینکه این حرکت را نمی توانید هر جا و هر زمانی انجام دهید، تنها نگه داشتن دو دقیقه دستها به این شکل می تواند باعث تقویت اعتماد به نفستان شود. حتی ممکن است حرکت مخصوص به خود را برای گرفتن این حس داشته باشید.

 

4. بالا و پایین کردن سر

بالا و پایین کردن سر تنها برای علامت دادن ( بله یا خیر ) یا گرم کردن در کلاس ورزشی مفید نیست. تحقیقات نشان داده است بالا و پایین کردن سر در واقع باعث افزایش اعتماد به نفس در افکار نیز می شود. پس به راحتی هر زمان که خواستید شروع به بالا و پایین کردن سر خود کنید. فقط کافیست به این فکر کنید که با این حرکت به مغز خود می گویید بله ما میتونیم!

روش هایی برای تقویت اعتماد به نفس، چون شما فوق العاده اید

5. موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه مزایای زیادی برای بدن و ذهن دارد. به تازگی محققان دریافتند گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می تواند به فرد احساس قدرت دهد. گوش دادن به آهنگ هایی که باس سنگین دارند تاثیر بیشتری دارد.

6. برای تقویت اعتماد به نفس با شکست کنار بیایید

مایکل جردن ( ستاره ی بسکتبال ) می گوید: من بارها و بارها شکست خوردم و در ادامه زندگی باز هم شکست را تجربه خواهم کرد و به همین دلیل است که موفق هستم. این نوع طرز فکر – قابلیت زندگی با شکست و درس گرفتن از آن – به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس پیدا کنید.

7. رفیق باشید

واقعیت: زندگی بدون داشتن چند دوست خیلی سخت می شود. نه فقط به خاطر خوش گذراندن با آنها یا درد و دل کردن بلکه به این دلیل که یک دوست خوب باعث بالا رفتن اعتماد بنفس و ارزش قائل شدن برای خود می شود. پس دفعه دیگر که می خواستید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید به جمع دوستان خود بروید.

روش هایی برای تقویت اعتماد به نفس، چون شما فوق العاده اید

8. یک سلفی بگیرید

هرچند پشت سر هم سلفی گرفتن نوعی خود شیفتگی از خانواده ی اعتماد به نفس حساب می شود اما می تواند چیز خوبی نیز باشد. بسیاری از افرادی که عکس خود را با دوستان در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند گفته اند از نظرات و پسند های دوستان احساس اعتماد به نفس را تجربه کرده اند. البته این را به خاطر داشته باشید این کار تنها چاره نیست اما گرفتن یک عکس که ضرری ندارد!

9. خرافات خود را باور کنید

دستبند یا سنگ شانس خود را به همراه داشته باشید چه اشکالی دارد! تحقیقات نشان داده استفاده از این نشانه ها باعث تقویت اعتماد به نفس در افراد می شود و عملکرد و تعیین اهداف آنها را بهبود می بخشد. اعتماد به نفس را فقط با اشیاء نمی توان بالا برد خیلی از افراد هستن که حرکت خاصی را عامل بهبود عملکرد خود می دانند. مثلا برخی از فوتبالیست ها قبل از ورود به زمین شاید حرکات خاصی انجام دهند این کار آنها را از نظر ذهنی آماده تر می کند.

10. عرق بریزید

نه ما هیچ وقت از گفتنش خسته نمی شویم: ورزش کردن برایتان خوب است! جدا از مزایای بسیار بسیار زیادی که برای بدن دارد، ورزش برای ذهن نیز خوب است. یک تحقیق نشان داد ورزش کردن به صورت مرتب باعث بالا رفتن اعتماد به نفس ( و کاهش استرس ) می شود. متخصصان نیز بر این باورند که ورزش در اصل باعث تقویت اراده می شود. ورزش سختی را انجام می دهید و از اینکه می بینید چگونه در آن پیشرفت می کنید احساس خوبی دارید.

11. تجسم کنید

از تخیل خود برای تقویت اعتماد به نفس کمک بگیرید. متخصصان بر این باورند داشتن تمرینات تصور ذهنی – مانند تجسم اینکه در یک مسابقه مهم گل زدید یا از پس یک کار بزرگ بر آمدید – می تواند درجه اطمینان در فرد را بالا ببرد و او را از نظر ذهنی برای گرفتن نتیجه آماده کند. سعی کنید برای خود اهداف فوق العاده خاص تعیین کنید و از تمام جزئیات آن مطلع شوید. تحقیقات نشان داده هر چقدر در مورد موفقیت آینده جزئیات بیشتری بدانید در به ثمر رساندن هدف خود موفق تر خواهید بود و تصور کنید که بدستش آوردید.

 

12. لیدر خود باشید

گفتیم که تجسم کردن می تواند به کسب نتایج موفقیت آمیز کمک کند، اما در کنارش باید تصدیق خود نیز وجود داشته باشد. به خود روحیه بدهید واین اطمینان را در خود به وجود بیاورید که از شکست های گذشته درس گرفته اید و حالا آمده ی موفق شدن هستید. وقتی از درون خود را تشویق کنید اعتماد به نفستان بالا می رود و عملکرد بهتری خواهید داشت.

 

13. تمرین، تمرین، تمرین

حتی اگر به صورت طبیعی دارای استعدادی خاص هستید، قابلیت موفقیت و اعتماد به نفس نمی تواند تنها در همین استعداد خلاصه شود. در واقع متخصصان بر این باورند که تمرین برای رسیدن به موفقیت در یک وظیفه یا مسئولیت مهتر از حساب کردن روی استعداد است. تمرین برای انجام یک کار ( مثلا صحبت در جمع ) باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و همچنین کیفیت کارتان می شود.

 

14. کار با یک ابزار موسیقی را بیاموزید

همانطور که این کار به نوعی سرمایه گذاری در وقت و انرژی است، یادگیری یکی از آلات موسیقی می تواند به تقویت اعتماد به نفس نیز کمک کند. یک تحقیق نشان داد آموختن کار با پیانو بیش از دیگر آلات موسیقی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. یکی دیگر از مزایای یادگیری آلات موسیقی تیز هوش شدن است. باورتان می شود هوش و استعداد در یکجا!

تقویت اعتماد به نفس

15. راحت طلبی را کنار بگذارید

زمان ریسک پذیری فرا رسیده، اساسا این خودمان هستیم که روی وسعت منطقه راحتی مان تسلط داریم. وقتی به صورت مرتب ریسک می کنیم، منطقه راحتیمان توسعه پیدا می کند، حتی انجام کاری به ظاهر گوچک می تواند تاثیر بزرگی ایجاد کند. با این کار رشد می کنید و حس این را دارید که توقف ناپذیرید. یک مثال کامل: در یک تحقیق که به تازگی انجام گرفت محققان از داوطلبان خواستند در محل رفت و آمد خود با یک غریبه صحبت کنند و ببینند که این امر می تواند مثبت باشد یا خیر.
نتیجه چه بود؟ این کار به صورت بسیار ساده به آنها کمک کرد در روابط خود مثبت تر عمل کنند.

16. از تعریف ها استفاده کنید

با اینکه تحقیقات نشان داده بیش از حد مورد تعریف قرار گرفتن باعث می شود حس بدی پیدا کنیم. اما همچنان می شود تا حدودی به این تعریف ها امیدوار بود. محققان بر این باورند که شنیدن سخنان مثبت باعث تقویت اعتماد به نفس و اراده می شود. پس این کار را انجام دهید: کارت هایی که برای تولد هدیه گرفتید را نگه دارید حتی می توانید ایمیل ها یا نامه هایی که عملکردتان در آن ستوده شده را نیز نگه دارید و با دوباره خواندنشان انرژی بگیرید.

17. لبخند بزنید

اگر تنها یک راه برای بالا بردن ناگهانی اعتماد به نفس وجود داشته باشد آن لبخند زدن است. همین لبخند زیبا می تواند با اعتماد به نفس و مسلط نشانتان دهد. اما این تاثیر تنها خارجی نیست، از نظر علمی ثابت شده که لبخند می تواند به کاهش استرس نیز کمک کند. کم شدن استرس کمک می کند آرام تر و شادتر باشیم. پس سعی کنید در روابط روزانه خود از لبخند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چطور می تونیم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم

17 روش فوق العاده برای تقویت اعتماد به نفس - 14 - تقویت اعتماد به نفس - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.8 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1403/03/16

عالی خیلی موثر ممنون تان

کارشناس به اندام 1403/03/17

تشکر از همراهی شماعزیزان

کاظم 1402/11/18

سلام و درود خداوند گار بر شما باد خیلی مطالب شما خوب بودند تشکر فراوان از وجود پر خیر شما زنده باشید .

کارشناس به اندام 1402/11/19

سلام وتشکر از لطفی که دارین عزیزم

-هاله 1402/10/29

عالی بود مرسی

کارشناس به اندام 1402/10/30

ممنون ازهمراهی شماعزیزم

-علی 1402/10/25

باسلام عالی بود استاد

کارشناس به اندام 1402/10/26

سلام تشکر ازلطفتون عزیزم

- 1402/10/19

خواهر زادم ۱۲ سالشه ۱۵۲ سانت قد داره ۴۰ کیلو هست اضافه وزن داره؟

کارشناس به اندام 1402/10/20

عزیزم 4 5 کیلو میتونه وزن کمتر باشه درظاهر اگر خوب هست که ثابت بمونه اگر شکم داره وگفته میشه اضافه وزن داره حتما رژیم و شروع کنید براشون که ازالان کنترل بشه

-نسیم 1402/08/01

بسیار عالی 👌🌺👌

کارشناس به اندام 1402/08/02

ممنون عزیزم

- 1402/08/01

بسیار عالی 👌

کارشناس به اندام 1402/08/02

لطف دارین عزیزم

ایلیا 1402/07/30

عالی بود

کارشناس به اندام 1402/08/01

سپاس فراوان

شهامتی 1402/05/14

من درمورد اعتماد به نفس وروابط پسرم مشکل دارم . به نظرم راهکارهای پیشنهادی عملی و مفیده . 👍👍

کارشناس به اندام 1402/05/15

سپاس از حسن نظرتون عزیزم

مجید 1402/03/28

من تو کارهام خیلی اعتماد بنفسم پایینه مخصوصا تو امتحان گواهینامه هر بار کلی تمرین میکنم موقع تمرین همه رو درست انجام میدم ولی روز امتحان با همون حرکت اول اعتماد بنفسم رو از دست میدم و خراب میکنم .مشکل منم با این چیزهایی که نوشتید حل نمیشه

-علی سجاد 1402/03/07

من سجاد دانش آموز دانشگاه طب همه این کار ها را انجام دادم اما به نتیجه خاصی نرسیدم تشکر

کارشناس به اندام 1402/03/08

ممنون ازبیان تجربیاتتون

-....... 1402/02/21

سلام بسيار مفيد بود خيلي ممنون

کارشناس به اندام 1402/02/22

سلام تشکر از لطفتون عزیزم

Yasin 1402/02/03

سلام خسته نباشید من هرکار میکنم نمیتونم توی یک جمع اعتماد به نفس داشته باشم و حتی نمیتونم حرف بزنم ولی توی جمع رفیقام انجوری نیستم ........🔥

کارشناس به اندام 1402/02/04

سلام سلامت باشید این روش ها رو انجام بدین از جمع های کوچک شروع کنید ورفته رفته اعتماد به نفس و بیشتر کنید

حسین 1401/11/22

با سلام ! خیلی سایت مفیدی بود من امروز بازی باشگاهی بسکتبال دارم و به کمک پیشنهاد های شما امیدوارم برای مسابقه اعتماد بنفسم پایین نیاد و بتونم مثل همیشه بازی کنم ، اگه من تو مسابقه باختم فقط به شما مدیون هستم ❤😍🙏🙏🙏🙏🙏

کارشناس به اندام 1401/11/28

سلام ممنون ازتوجهتون عزیزم انشالله پیروزمیدان هستین شمابهترینید🙏

فاطمه 1401/11/03

سلام عالی بود ولی من هر کاری میکنم اعتماد بنفسم بالا نمیره بخاطر قدم که زیاد بلنده احساس بدی دارم و مشکل یکم اضافه وزن دارم

کارشناس به اندام 1401/11/04

سلام ممنون فاطمه خانوم حتما با درمانگر دراین مورد مشورت کنید دوره رژیم تراپی که داریم دقیقا به این موترد میپردازه شمادرهرحالتی زیبا ودوست داشتنی هستین برای رژیم لاغری روی این لینک بزنید وثبت نام انجام بدین

Nia 1401/11/01

می‌خوام یه کاری شروع کنم اما میترسم از بچگی وقتی استرس داشتم حالت تهوع بهم دست میداد الآنم همون جوری هستم نمی‌دونم باید چیکار کنم خجالت میکشم حرف بزنم

کارشناس به اندام 1401/11/02

عزیزم علتش همانطور که فرمودین استرس هست میتونین با درمانگر دراین خصوص درارتباط باشید درصورت نیاز دوره درمان ودارویی هم پشت سر بگذارید

آرمین شاهپری 1401/01/28

عالی بود

آرمین شاهپری 1401/01/28

خیلی خوب بود

حنانه 1400/10/09

ممنونم ازتون از اینکه کمک کردین

کارشناس به اندام 1400/10/12

سلام حنانه خانم عزیز ممنون که همراه ما هستید

فائزه~ 1400/07/05

سلام مطالبتون مفید بود ولی من بخاطر لاغر بودنم اعتماد بنفسم بشدت پایینه گاهی اوقات تمرین میکنم و بالا میبرم ولی بعد از مدتی از حرف همسر یا کسای دیگه پایین میاد اعتماد بنفسم

کارشناس به اندام 1400/07/24

سلام فائزه خانم عزیز برای افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت از شربت‌های مولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن مصرف غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی رو افزایش بده از یه رژیم درست و اصولی افزایش وزن استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن