مراقب این علامت ها قبل از حمله ی قلبی باشید

هر ساله تعداد زیادی افراد که کمتر از 50 سال نیز دارند دچار حمله ی قلبی میشوند، به همین دلیل بسیار مهم است که نشانه های قبل از بروز این حمله را بداینم تنگی نفس تشخیص بین یک حمله ی عصبی و حمله ی قلبی بسیار دشوار است زیرا هر دو نشانه های مشترک دارند. […]

مراقب این علامت ها قبل از حمله ی قلبی باشید - 6 - - بیماری و درمان
میانگین امتیاز 4 از 5

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 51575

تاریخ انتشار

مراقب این علامت ها قبل از حمله ی قلبی باشید - 8 - - بیماری و درمان

هر ساله تعداد زیادی افراد که کمتر از 50 سال نیز دارند دچار حمله ی قلبی میشوند، به همین دلیل بسیار مهم است که نشانه های قبل از بروز این حمله را بداینم

تنگی نفس

تشخیص بین یک حمله ی عصبی و حمله ی قلبی بسیار دشوار است زیرا هر دو نشانه های مشترک دارند. چند ویژگی متمایز: حملات عصبی ممکن است به دلیل یک اتفاق استرس آور باشد دیگر نشانه های آن لرزش، وحشت، و یا داشتن حالتی هجومی است. حملات عصبی ناگهان بروز میکنند و معمولا در عرض 5 دقیقه محو میشوند. حملات قلبی در زنان معمولا به آرامی و کندی خود را نشان میدهند. تنها راه برای اینکه بفهمید چه اتفاقی قرار است بیوفتد گرفتن نوار قلب است.

سوزن سوزن شدن یک یا هر دو دست و پا

گرچه این حالت بیشتر به خاطر تحریک یک عصب یا آرتروز گردن پیش می آید، اما اگر مشکل قلبی داشته باشید با احساس هرگونه خارش و یا سوزن سوزن شدن غیر عادی در بدن باید توسط پزشکتان معاینه شوید تا مطمئن شوید مشکل خاصی ندارید.

سرگیجه / سبکی سر

احساس ضعف بدون دلیلی مشخص ( به غیر از انجام یک تمرین سخت، یا دچار کم آب بودن ) میتواند به این دلیل باشد که قلب به اندازه کافی خون نمیگیرد. اگر تنگی نفس و عرق سرد هم همراه این حالت است باید خیلی مراقب باشید.

درد ناحیه فک

اگر در خطر سکته قلبی باشید ممکن است فک درد بگیرد، دلیل این درد آن است که عصب های متصل به این ناحیه نزدیک به عصب هایی است که به قلب مربوط است. اگر درد ثابت است احتمال زیاد مشکل از دندان است. اما اگر درد هر یک مدت عود کند و بدتر شود به احتمال زیاد مشکل قلب است و باید سریع معاینه شوید.

تهوع / استفراغ

اگر تهوع و استفراغ همرا با عرق سرد، تنگی نفس، درد در قفسه سینه و یا پشت همراه باشد مطمئناً چیزی فراتر از مشکل معده است، و باید هرچه سریعتر تحت مراقبت قرار بگیرید.

ناراحتی یا سوزش در قفسه سینه و پشت

زنانی که حمله قلبی را تجربه کرده اند اغلب آن را همراه با حالتی مانند تنگی نفس، سنگینی، فشار و یا فشار دادن چیزی به قفسه سینه توصیف میکنند. این دردها معمولا شدید و ناگهانی هستند و مدت زیادی طول نمیکشد که محو میشوند و شاید برای هفته ها بازنگردند. بیشتر اوقات این درد ها را با سوء هاضمه و سوزش سر دل اشتباه میگیرند. چنانچه مدت کوتاهی پس از غذا این احساس به شما دست میدهد و قبلا سابقه ی حالت تهوع یا سوء هاضمه نداشته اید بهتر است هرچه سریعتر توسط یک پزشک عامل این درد بررسی شود.

خستگی شدید

اگر حس میکنید طی کردن یک مسیر کوتاه برایتان همراه با ناراحتی است، اگر حس میکنید هنگام انجام دادن کارهای معمول روزانه باید مدتی بنشینید و استراحت کنید، میتواند به این معنی باشد که خون با سرعت کافی به قلب نمیرسد.

حمله ی قلبی چگونه اتفاق می افتد؟

مراقب این علامت ها قبل از حمله ی قلبی باشید - 10 - - بیماری و درمان ایجاد رسوبات چربی، به نام پلاک در عروق کرونری باعث بیشتر حملات قلبی است. هنگامی که پلاک ها ضخیم و سخت میشوند میتوانند باعث بسته شدن شریان شوند. این حالت یک شکل از بیماری های قلبی است که باعث میشود جریان خون و در نتیجه اکسیژن به عضله ی قلب مسدود و منجر به حمله ی قلبی شود. عوامل خطر عبارتند از: سابقه خانوادگی، فشار خون بالا یا کلسترول و یا هر دو، چاقی، سیگار کشیدن، بالا بودن سطح استرس و سبک زندگی، اگرچه مردم بدون هیچگونه پیشینه هم ممکن است دچار حمله ی قلبی شوند. عواملی که کمتر شایع است عبارتند از لخته شدن خون و یا ریختن عروق خونی به درون قلب. این بیماری های نادر بیشتر در افراد 30 تا 50 سال شایع است.

احساس درد در قفسه ی سینه دارید؟
  • درد در قفسه سینه تنها نشانه ی حمله قلبی نیست، شاید این درد دلایل دیگری داشته باشد. به هر حال در صورت احساس درد باید توسط پزشک معاینه شد.
  • اگر درد موضعی دارید که نفس کشیدن آن را بدتر میکند، دست خود را روی محلی که درد دارید فشار دهید، خم شوید و یا خود را پیچ و تاب دهید، ممکن است دنده ترک خورده باشد.
  • اگر درد هنگام سرفه کردن بدتر میشود، آن منطقه را لمس کنید و یا بکشید، ممکن است کشیدگی یا پارگی عضله باشد
  • اگر بعد از مدتی ورزش کردن دچار تنگی نفس، خس خس سینه و یا سرفه شدید ممکن است به دلیل آسم ناشی از ورزش باشد.
  • اگر هنگام دم و بازدم، سرفه، عطسه و یا حرکت احساس دردی تیز همراه با تنگی نفس داشتید، میتواند به دلیل ذات الجنب، التهاب غشا که دیواره قفسه سینه و اطراف ریه ها را شامل میشود باشد.
  • اگر محلی که دنده ها روبروی هم قرار میگیرند موقع سرفه و نفس عمیق درد میگیرد، ممکن است به دلیل ورم غضروف باشد.

 

مراقب این علامت ها قبل از حمله ی قلبی باشید - 12 - - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-مهدی پور 1402/05/29

سلام دو دوز است که ناحیه زیر قفسه سبنه سمت چپ اندازه کف دست سوزن سوزن شدید میشه، دقیقا به موازات همین پشت کمر هم این حالت را دارم، علت چی میتونه باشه، البته این حالت را بعضی وقت ها از مچ دست چپ دارم تا آرنج مغز استخون و پوست کز کز میکنه.

کارشناس به اندام 1402/05/30

سلام عزیزم مربوط به قلب معده و استرس شدید و....میتونه این حالت ها رو ایجاد کنه

- 1402/05/10

شما مگه متخصص نیستید؟

کارشناس به اندام 1402/05/11

عزیزم متخصص تشخیص ودرمان بیماری نیستیم در زمینه رژیم ولاغری وچاقی تخصص داریم

-افسون 1402/04/25

سلام دوروزی هست که حس خنکی توی قفسه سینم وسنگینی وکمی درد دست چپم ودرد قفسه سینه جوری که وقتی خم میشم چیزی از زمین بردارم وقتی راست مستقیم میاستم درد شدید توی قفسه سینم میشینه تنگی نفس وسرفه هم دارم اما جلو سرفمو‌میگیرم وارث ناراحتی قلبی داریم وآسم

کارشناس به اندام 1402/04/26

سلام عزیزم باتوجه به سابقه خانوادگی با متخصص مشورت کنید وتحت نظر باشید

علی- اشریک 1402/04/10

سلام من یک بار هشت سال قبل انژو کردم ولی چند روز پشت قلبم انگار چاقو فرو کردن لظه ای دوکتر رفتم اکو رفت گفت باید بری ازمایش هسته ای من علان چند روز است تو ن. لت هستم شبه باید برم ولی پشت قلبم همچنان سوزش داره ومن استری میادازه

کارشناس به اندام 1402/04/11

سلام بهترباشیدانشالله

-الی 1402/03/22

سلام وقت بخیر، ببخشید من ی هفته ای میشه ک احساس میکنم کل ضربان قلم رو نوک زبونمه، ضربانه تو نوک زبونم میاد و میره، وقتی هم نفس میکشم روی قفسه سینم احساس سنگینی میکنم، دلیلش چی میتونه باشه؟

کارشناس به اندام 1402/03/23

سلام عزیزم باید توسط متخصص بررسی بشه

-سیداکبر عزیزی 1402/03/17

سلام دکتر وقت بخیر من حدودا 3 ماه هست که احساس نوعی بی حسی در داخل قفسه سینه ام احساس می کنم که بعد سمت کلیه هام کشیده میده. وقتی این حالت بهم دست میده تنگی نفس پیدا می کنم. می خواستم راهنماییم کنید. هر پزشکی هم که میرم یک جور حرف میزنه. یکی از پزشکان محترم ام mri با تزریق توصیه کرد و در نتیجه گفتن ام اس و نشانه ی هفت لکه در مغز دیده شده... پزشک محترم دیگری با ام آر آی نظر پزشک قبلی رو رد کرد! (لازم هست بگم 8 سال قبل 2 بار از ارتفاع بالا به زمین خوردم). فعلا سرفه، تنگی نفس و سر بودن قفسه سینه خیلی اذیتم می کنه. لطفا راهنماییم بفرمایید.

کارشناس به اندام 1402/03/18

سلام بزرگوار تشخیص و بررسی این مورد به عهده متخصص هست باید با چندین پزشک مشورت کنید

مهدی 1402/03/08

سلام یک مدتی میشه که یک دفعه ای زیر سینه سمت چپم تیر میکشه و انچنان میگیره که نفسم بالا نمیاد و تقریبا هر بار که دراز میکشم احساس سوزن سوزن شدن همون ناحیه رو دست میده بهم

کارشناس به اندام 1402/03/09

سلام عزیزم برای بررسی کامل و درمان حتما با متخصص قلب مشورت کنید

-محمدرضا 1402/02/11

سلام مدتیه پشتم دقیقا پشت قلبم حالت خواب رفتگی داره ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1402/02/12

سلام عزیزم برای بررسی ودرمان حتما با متخصص مشورت کنید

-آوا 1402/02/07

سلام ببخشید من سوزش شدید قلب ک همراه با احساس ی توده توی گلوم ک حس خفگی بهم دست میده و بی حسی دست چپ م و درد تو کل بدنم مخصوصا سردرد شدیدی ک اون لحظه میشم .میشه راهنمایی م کنید

کارشناس به اندام 1402/02/08

سلام عزیزم برای درمان وبررسی دقیقتر باید به متخصص مراجعه کنید

- سحر 1402/02/02

سلام ببخشید علت مورمور شدن قلب وگزگز کردن قلب چیست؟

کارشناس به اندام 1402/02/03

سلام سحرجان متخصص قلب باید این مورد و تشخیص بده استرس شدید هم میتونه علت این حالتها باشه

-saedeh fard 1402/02/01

بسیا رمطلب ساده وقابل فهم برای همه بودمتشکر از مطالبی که برای آگاهی مردم گذاشتید

کارشناس به اندام 1402/02/02

تشکر از همراهیتون عزیزم برقرار باشید

-رز 1402/01/30

مطالبتون خیلی عالیه یکی از نزدیکانم باطری قلبی داره والان چندین وقته که مدام از خواب رفتن وتندی تمام نواحی بدن شکایت میکنه طوری که میگه حتی اگه یه استکان تو دستش بگیره میفته وخیلی نگرانه وکسی به متخصص مراجعه کرده اما گفتن موردی نداره .پس علت این مورمورشدن چیه؟ وکجا مراجعه کنیم نوارقلبش هم مشکلی نداره لطفا راهنمایی کنید .تشکر

کارشناس به اندام 1402/01/31

ممنون از توجهتون عزیزم با چندین متخصص قلب مشورت کنید اکو تست ورزش و... شاید نیاز باشه انجام بدن

-محمدرضا رشیدی 1402/01/17

سلام من فنر یک رگ قلبم داره ۶سال است چند وقت است پشت گیدفم خارش داره نزدیک صبح درد داره نمی دانم از چی است

کارشناس به اندام 1402/01/18

سلام بزرگوار وقتی مزمن وادامه دار هست حتما با متخصص مشورت کنید

-آرام 1402/01/14

سلام من بعضی وقت ها دردی در قفسه سینه سمت چپ و دست تا ارنجم احساس میکنم و بعضی وقت ها هم چشمام سیاهی میره و کل بدنم بی حس میشه دیدش چیه؟

کارشناس به اندام 1402/01/15

سلام عزیزم حالت هایی هست که پزشک باید بررسی کنه وتشخیص لازم و بده حتی استرس شدید میتونه این حالت ها رو ایجاد کنه

-ندا 1402/01/14

سلام 28سالمه پشت قفسه سینه ام گز گز میکنه دایم دلیلش چی میتونه باشه

کارشناس به اندام 1402/01/15

سلام عزیزم باید با متخصص مشورت کنید استرس زیاد ناراحتی قلب و..میتونه دلیل باشه

-ندا 1402/01/14

پشت قفسه سینه ام گز گز میکنه یکسره علت چی میتونه باشه

کارشناس به اندام 1402/01/15

عزیزم میتونه مربوط به قلب باشه یا بخاظر استرس بیش از حد این حالت ایجاد میشه بهتره یه چکاب انجام بدین

مهیار 1401/11/20

سلام خسته نباشید من حدود ۱ ماه روی سینه سمته چپم بالاش یه حسه بی حسی دارم نه ثره نه عادی

کارشناس به اندام 1401/11/28

سلام سلامت باشید عزیزم بهتره برای بررسی لازم به متخصص مراجعه کنید

اقا 1401/11/20

سلام .انگشت کوچیک دستم با اون یکی انگشتم البته دست چپم گز گز میکنه .دست چپم احساس میکنم یکم سنگین شده بعضی وقتا هم قلبم گز گز میکنه .رفتم نوار قلب گرفتم چیزی نشون نداد

کارشناس به اندام 1401/11/28

سلام عزیزم برای بررسی دقیق تر نیاز به روشهای تشخیصی دیگه مثل اکو تست ورزش و...هست حتما تحت نظر متخصص باشید تا این حالتها سریعتر بهبود پیدا کنه

عادله 1401/11/10

سلام من تپ قلب دارم قلب توی هر دقیقه ۸۰ تا میزنه تند تند نفس میکشم

کارشناس به اندام 1401/11/11

سلام عزیزم میتونه عارضه دارویی باشه اگر مصرف میکنید شرایط استرس زا فعالیت و... هم میتونه روی این حالت اثرگذار باشه اگر مزمن هست با متخصص دراین موردمشورت کنید

زهرا 1401/11/06

سلام وقت بخیر من چند مدت است ازپشت سرم وپیشانی عرق میکنم تنگی نفس بهم دست میدهد وپوست . گزگز میشه بیشتر وقتی دراز میکشم

کارشناس به اندام 1401/11/07

سلام وقت بخیر عزیزم برای بررسی ودرمان بهتره با متخصص مشورت کنید