درمان کبد چرب در ۱۰ روز + ویدیو و برنامه رژيمی

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » درمان کبد چرب در ۱۰ روز + ویدیو و برنامه رژيمی
وظیفه کبد حذف سموم و پردازش مواد مغذی است.

کبد بزرگ‌ترین اندام داخلی بدن انسان است که وظیفه حذف سموم و پردازش مواد مغذی را بر عهده دارد. خون قبل از اینکه به اندام‌های دیگر بدن برسد، از طریق کبد فیلتر می‌شود. بیماری کبد چرب، تجمع چربی اضافی در سلول‌های کبدی است و به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می‌شود. البته طبیعی است که کبد حاوی مقداری چربی باشد، اما اگر این چربی بیش از ۱۰ درصد وزن کبد را تشکیل دهد، کبد چرب تشخیص داده ‌می‌شود و ممکن است عوارض جدی‌تری داشته باشد. کبد چرب ممکن است در اثر مصرف الکل یا عواملی غیر از الکل، مثل چاقی ایجاد شود. بنابراین برای درمان کبد چرب، راهکارهای مختلفی استفاده می‌شود. کبد چرب اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند منجر به التهاب کبد و در مراحل بعد ایجاد سیروز کبدی شود. به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم در مورد درمان کبد چرب صحبت کنیم. پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عملکرد کبد چیست؟

کبد یک اندام ضروری با عملکردهای متعدد حمایت کننده از زندگی است. کبد با تولید صفرا به هضم غذا کمک می‌کند. برای بدن پروتئین می‌سازد. آهن را ذخیره می‌کند. تبدیل کننده مواد مغذی به انرژی است. برای التیام زخم‌ها موادی می‌سازد که خون را لخته می‌کند. با ایجاد فاکتورهای ایمنی، حذف باکتری‌ها، سموم و موادی که می‌توانند به بدن شما آسیب برسانند، از خون شما، به مقاومت در برابر عفونت‌ها کمک می‌کند.
درمان کبد چرب را از زبان دکتر کرمانی بشنوید: 

بیماری کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب، استئاتوز، بیماری شایعی است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد ایجاد می‌شود. یک کبد سالم حاوی مقدار کمی چربی است. زمانی که چربی به ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد شما برسد، مشکل‌ساز می‌شود.

انواع بیماری کبد چرب

دو نوع اصلی بیماری کبد چرب وجود دارد: غیر الکلی و الکلی. کبد چرب در دوران بارداری نیز ممکن است اتفاق بیفتد؛ اگرچه این مورد غیر معمول است.

۱- بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

بیماری کبد چرب غیر الکلی، NAFLD، زمانی است که چربی در کبد افرادی جمع می‌شوند که الکل زیادی نمی‌نوشند. اگر چربی اضافی در کبد خود دارید و سابقه مصرف زیاد الکل ندارید، احتمالا دکتر NAFLD را تشخیص بدهد. اگر التهاب یا سایر عوارض وجود نداشته باشد، این وضعیت به عنوان NAFLD ساده شناخته می‌شود.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) نوعی NAFLD است. زمانی است که تجمع چربی اضافی در کبد با التهاب همراه است. پزشک شما NASH را با نشانه‌های زیر تشخیص می‌دهد:

 • چربی اضافی در کبد؛
 • التهاب کبد؛
 • مصرف نکردن الکل.

در صورت درمان نکردن کبد چرب غیر الکلی، NASH می‌تواند باعث فیبروز کبدی شود.  اگر خیلی شدید باشد به سیروز و نارسایی کبد تبدیل می‌شود.

بیماری کبد چرب غیرالکلی را می‌توان به چهار گرید تقسیم کرد. روش درمان کبد چرب در هر یک از این گریدها می‌تواند متفاوت باشد.

گرید ۱ – استئاتوز (کبد چرب ساده): مرحله‌ای است که در آن تجمع بی‌ضرری از چربی در سلول‌های کبد وجود دارد، اما نه به حدی که علائم آن ظاهر شود.

گرید ۲ – استئاتوهپاتیت غیر الکلی: شکل جدی‌تری از چربی کبد غیرالکلی است و در صورتی رخ می‌دهد که کبد آسیب ببیند و باعث التهاب آن شود. استئاتوهپاتیت در افرادی که دارای اضافه وزن یا دیابت دارند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

گرید ۳ – فیبروز: زمانی رخ می‌دهد که التهاب مداوم باعث ایجاد بافت اسکار در اطراف کبد و رگ‌های خونی مجاور می‌شود، اما کبد همچنان قادر به عملکرد طبیعی است.

گرید ۴ – سیروز: شدیدترین گرید کبد چرب غیرالکلی است و زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های طبیعی کبد با فیبروز جایگزین می‌شوند تا جایی که ساختار و عملکرد کبد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و می‌تواند منجر به نارسایی کبد و سرطان کبد شود.

زمانی که چربی کبد بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کبد می‌رسد باید برای درمان کبد چرب اقدام کرد

زمانی که چربی کبد بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد می‌رسد باید برای درمان کبد چرب اقدام کرد

دلایل کبد چرب غیر الکلی

محققان هنوز مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث تجمع چربی در کبد افراد می‌شود؛ اما در افرادی که با این بیماری زندگی می‌کنند، عوامل زیر شایع‌تر است:

۲- بیماری کبد چرب الکلی (AFLD)

مصرف زیاد الکل به کبد آسیب می‌رساند. بیماری کبد چرب الکلی، AFLD، اولین مرحله بیماری کبدی مرتبط با الکل است. اگر التهاب یا عوارض دیگری وجود نداشته باشد، این بیماری به عنوان کبد چرب الکلی ساده شناخته می‌شود.

استئاتوهپاتیت الکلی (ASH) نوع دیگری از کبد چرب الکلی است. زمانی اتفاق می‌افتد که تجمع چربی اضافی در کبد با التهاب همراه است که به هپاتیت الکلی نیز معروف است. اگر نشانه‌های زیر را داشته باشید، پزشک تشخیص کبد چرب الکلی را تایید می‌کند:

 • چربی اضافی در کبد خود دارید؛
 • کبد شما ملتهب است؛
 • الکل زیاد مصرف می‌کنید.

اگر این بیماری به درستی درمان نشود، ASH می‌تواند باعث فیبروز و سیروز کبدی شود. سیروز کبدی، نارسایی کبد را به وجود می‌آورد.

کبد چرب الکلی در سه گرید ایجاد می‌شود:

گرید ۱ – استئاتوز (کبد چرب): با تجمع بیش از حد چربی در داخل سلول‌های کبد مشخص می‌شود. افرادی که به شدت الکل مصرف می‌کنند، معمولاً در سال‌های اولیه سوء مصرف الکل، به مرحله کبد چرب می‌رسند.

گرید ۲ – هپاتیت الکلی: با التهاب کبد که منجر به تخریب سلول‌های کبدی می‌شود، علائم خود را ظاهر می‌کند. زردی شایع‌ترین علامت در این مرحله است.

گرید ۳ – سیروز کبد: آخرین مرحله بیماری الکلی کبد است که در آن اسکار دائمی بافت سالم کبد رخ می‌دهد. این گرید، یک وضعیت شدید و غیرقابل برگشت است.

۳- کبد چرب حاد بارداری (AFLP)

کبد چرب حاد بارداری، AFLP، زمانی است که در دوران بارداری چربی اضافی در کبد جمع شود. این یک عارضه نادر اما جدی بارداری است. علت دقیق ناشناخته است، اگرچه ژنتیک نیز بی‌تاثیر نیست.

این نوع کبد چرب، معمولاً در سه ماهه سوم بارداری خودش را نشان می‌دهد. در صورت درمان نکردن این بیماری، خطرات جدی برای سلامتی مادر و نوزاد در کمین است. کبد چرب حاد بارداری می‌تواند زایمان زودرس شود. حتی بعد از زایمان نیز، نیاز به مراقبت‌های جدی دارید. سلامت کبد شما احتمالاً ظرف چند هفته پس از زایمان به حالت عادی باز می‌گردد.

درمان کبد چرب در دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین ضروری است

درمان کبد چرب در دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین ضروری است.

در نهایت باید گفت، بیماری کبد چرب زمانی رخ می‌دهد که چربی اضافی در کبد انباشته می‌شود. این بیماری ممکن است به دلیل مصرف زیاد الکل اتفاق بیفتد که به آن کبد چرب غیرالکلی می‌گویند. اما هنگامی‌که کبد چرب عاملی غیر از الکل داشته باشد، به آن کبد چرب غیرالکلی می‌گویند. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کبد چرب تا زمانی که آسیب شدید کبدی رخ ندهد، علائم قابل توجهی را تجربه نمی‌کنند. اصلی‌ترین راه درمان این بیماری، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی است که سلامت کبد را ارتقا ‌دهد. کاهش وزن، فعالیت بدنی، کاهش مصرف قند، داشتن رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و نوشیدن قهوه، برخی از روش‌هایی است که می‌تواند به بهبود علائم مرتبط با کبد چرب کمک کند. پس اگر این عارضه را دارید، با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی شخصی که برای شما مناسب است، همکاری کنید.

بیشتر بخوانید: عوامل ایجاد کبد چرب را می‌دانید؟

روش‌های جلوگیری از کبد چرب

همانطور که اشاره کردیم دو عامل شایع ابتلا به کبد چرب، مصرف الکل و اختلالات متابولیک، مانند چاقی و دیابت نوع ۲ هستند. علت دوم از نظر پزشکی به عنوان بیماری کبد چرب غیرالکلی شناخته می‌شود.

با انتخاب سبک زندگی سالم می‌توان از ابتلا به دو نوع کبد چرب اجتناب کرد. مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به آسیب مستقیم کبد همراه با بیماری کبد چرب شود. بنابراین مهم است که از مصرف آن خودداری کنید.

همچنین کبد چرب غیرالکلی یک بیماری مبتنی بر سبک زندگی است که اغلب با چاقی، دیابت نوع ۲ و کلسترول بالا همراه است. مؤثرترین راه برای پیشگیری و درمان کبد چرب، داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است.

همچنین نظارت بر مصرف قند در غذاها و نوشیدنی‌های مختلف، گامی مؤثر در مسیر جلوگیری از کبد چرب است، زیرا قند اضافه باعث افزایش نفوذ چربی در کبد می‌شود و باید از مصرف آن اجتناب نمود.

کاهش وزن نیز اساسی‌ترین و مؤثرترین راه برای پیشگیری و درمان کبد چرب است. مطالعات نشان داده‌اند که کاهش بیش از ۷ تا ۱۰ درصد از وزن باعث بهبود چربی کبد، التهاب و فیبروز می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم:

 • وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید
 • یک رژیم غذایی متعادل و سالم را انتخاب کنید
 • فعالیت بدنی منظم داشته باشید
 • از مصرف الکل دوری کنید
 • اگر دیابت دارید، آن را کنترل کنید
 • برای اطمینان از سلامت کبد خود، به طور منظم به پزشک مراجعه کنید

راه‌های درمان کبد چرب

اگر NAFLD دارید، به خاطر داشته باشید که همه رژیم‌ها و مکمل‌ها برای کبد شما مفید نیستند. مهم است که قبل از امتحان هرگونه درمان جایگزین، با پزشک خود صحبت کنید.

۱- وزن اضافی را کاهش دهید

راهنمای انجمن آمریکایی برای مطالعه بیماری‌های کبدی در ۲۰۱۷، کاهش وزن را به عنوان بخش مهمی در بهبود پیشرفت و علائم این بیماری شناسایی کرد. این راهنما توصیه می‌کند که افراد مبتلا به چاقی و کبد چرب، بین ۳ تا ۵ درصد از وزن بدن خود را کاهش دهند تا تجمع چربی در کبد کم شود. همچنین، کاهش بین ۷ تا ۱۰ درصد از وزن بدن می‌تواند سایر علائم NAFLD مانند التهاب، فیبروز و جای زخم را بهبود بخشد.

بهترین راه برای کاهش وزن و حفظ آن، برداشتن گام‌های کوچک به سمت هدف خود، در طول زمان است. رژیم‌های روزه‌داری و شدید اغلب ناپایدارند و به کبد آسیب می‌زنند.

قبل از شروع هر برنامه کاهش وزن، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید برنامه مناسب برای شما چیست. متخصص تغذیه می‌تواند با برنامه غذایی، به رسیدن به وزن سلامت و انتخاب مواد غذایی مغذی کمک کند.

برای درمان کبد چرب افراد چاق باید 3 تا 5 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهند

برای درمان کبد چرب افراد چاق باید ۳ تا ۵ درصد از وزن بدن خود را از دست بدهند.

۲- قهوه بنوشید

طبق تحقیق‌ها  انجام شده در سال ۲۰۱۶، قهوه مزایای محافظتی زیادی برای کبد دارد. به طور خاص، تولید آنزیم‌های کبدی را تحریک و با التهاب مبارزه می‌کند. همان تحقیق گزارش داد که در میان افراد مبتلا به NAFLD، مصرف منظم قهوه، آسیب کلی کبد را کاهش می‌دهد.

به نظر می‌رسد دو تا سه فنجان قهوه در روز، برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی مناسب است. قهوه تلخ بهترین گزینه است.  از آنجایی که قهوه کافئین دارد، بهتر است همیشه مقدار مصرفی‌تان باشید. اگر دو یا سه فنجان قهوه باعث عصبانیت یا اضطراب می‌شود، بهتر است از آن دوری کنید.

۳- فعال شوید

طبق تحقیق‌ها یانجام شده در سال ۲۰۱۷، کبد چرب اغلب با سبک زندگی بی‌تحرک مرتبط است. علاوه بر این، تحرک نداشتن به سایر عوامل ایجاد NAFLD، از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و چاقی کمک می‌کند.

زمانی که NAFLD دارید، فعالیت بسیار مهم است حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته انجام بدید. این حدود ۳۰ دقیقه، ۵ روز در هفته است. با این حال، لزوماً مجبور نیستید ورزشی انجام دهید یا حتی برای ورزش به باشگاه بروید. ۵ روز در هفته می‌توانید ۳۰ دقیقه به پیاده‌روی سریع بروید. اگر زمان کافی ندارید، حتی می‌توانید آن را به دو پیاده روی سریع ۱۵ دقیقه‌ای، ۵ روز در هفته تقسیم کنید.

برای شروع ورزش، سعی کنید فعالیت بدنی متوسط ​​را در برنامه روزانه خود بگنجانید. تا خواربار فروشی پیاده روی کنید، سگتان را به پیاده روی ببرید، با بچه‌ها بازی کنید یا هر زمان که می‌توانید به جای آسانسور از پله‌ها بروید. اگر علاقه‌مند به شروع یک برنامه ورزشی جدیدید، با پزشک مشورت کنید تا بهترین ورزش را معرفی کند.

بیشتر بخوانید: حرکات ورزشی برای افرادی که شکم تخت می‌خواهند!

۴- از مصرف غذاهای حاوی قندهای اضافه خودداری کنید

قندهای رژیمی مانند فروکتوز و ساکارز با ایجاد کبد چرب مرتبط‌اند. تحقیق‌ها  انجام شده در سال ۲۰۱۷ توضیح می‌دهد که چگونه این قندها می‌توانند در طول زمان به تجمع چربی در کبد کمک کنند. مقصران اصلی شامل غذاهای فرآوری شده در فروشگاه و محصول‌های تجاری‌اند، مانند:

 • محصول‌های پخته شده، مانند کیک، کلوچه، دونات، شیرینی، و پای؛
 • آب نبات؛
 • بستنی؛
 • غلات قندی؛
 • نوشیدنی بدون الکل؛
 • نوشیدنی‌های ورزشی؛
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا؛
 • محصول‌های لبنی شیرین شده، مانند ماست‌های طعم دار.

برای تشخیص اینکه آیا یک غذای بسته بندی شده حاوی شکر اضافه شده است یا خیر، لیست مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی محصول را مطالعه کنید. کلماتی که به “ose” ختم می‌شوند، از جمله ساکارز، فروکتوز و مالتوز، قندند. قندهای دیگری که معمولاً به محصول‌های غذایی اضافه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • نیشکر
 • شربت ذرت با فروکتوز بالا
 • شیرین کننده ذرت
 • کنسانتره آب میوه
 • عسل
 • ملاس
 • شربت

راه دیگر برای تشخیص میزان قند موجود در یک ماده غذایی این است که برچسب اطلاعات تغذیه‌ای را بخوانید. به تعداد گرم قند موجود در یک وعده برای آن غذا نگاه کنید. هر چه کمتر، بهتر.

۵- کلسترول بالا را هدف قرار دهید

طبق تحقیق‌ها  انجام شده در سال ۲۰۱۲، کبد چرب مدیریت کلسترول را به تنهایی برای بدن دشوارتر می‌کند. این می‌تواند NAFLD را بدتر کرده و خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. سعی کنید برای کمک به مدیریت کلسترول و درمان کبد چرب، مصرف انواع خاصی از چربی‌ها را محدود کنید. چربی‌هایی که باید محدود شوند عبارت‌اند از:

 • چربی‌های اشباع شده. این‌ها در گوشت قرمز و محصول‌های لبنی پرچرب یافت می‌شوند.
 • چربی‌های ترانس. چربی‌های ترانس اغلب در محصول‌های پخته شده فرآوری شده، کراکرها و غذاهای سرخ شده هستند.
از بین برنده قوی چربی‌‎های کبد چرب!
رژیم دکتر کرمانی تنها راهیه که می‌تونی باهاش چربی‌های کبد چرب رو از بین ببری.
رژیم دکتر کرمانی، نابود کننده چربی‌های کبد چرب
همین الان ثبت نام کن
kermany

۶- از محرک‌های شناخته شده کبد خودداری کنید

برخی از مواد می‌توانند استرس بیش از حد بر کبد شما وارد کنند. برخی از این مواد عبارت‌اند از الکل، داروهای بدون نسخه (OTC) و برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها. بر اساس تحقیق‌های انجام شده در سال ۲۰۱۹، حتی مصرف متوسط ​​الکل می‌تواند منجر به پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به NAFLD شود.
اگر در حال حاضر با NAFLD زندگی می‌کنید، قبل از مصرف هر گونه دارو، ویتامین یا مکمل OTC با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید، زیرا بسیاری از آن‌ها می‌توانند بر کبد شما تأثیر بگذارند.

۷- از پزشک خود در مورد ویتامین E سوال کنید

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که التهاب ناشی از NAFLD را کاهش می‌دهد. بر اساس بررسی سال ۲۰۱۸ مطالعات منبع معتمد، در حالی که برخی تحقیق‌ها امیدوارکننده‌اند، مطالعات بیشتری نیاز است برای درک اینکه چه کسی و چگونه می‌تواند از این مکمل بهره‌مند شود. به یاد داشته باشید مانند بسیاری از مکمل‌ها، مصرف دوز بالای ویتامین E با خطراتی همراه است.
در حال حاضر هیچ درمان کبد چرب تایید شده‌ای وجود ندارد. برخی از داروها به بهبود شرایط کبد کمک می‌کنند. بهترین راه درمان کبد چرب، تغییر سبک زندگی و سالم‌خوری است. یکی از این درمان‌های این بیماری، پیوگلیتازون است. دارویی که معمولا برای دیابت نوع ۲ تجویز می‌شود. پیوگلیتازون ممکن است به بهبود سلامت کبد در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و بدون آن کمک کند. برای درک ایمنی و اثربخشی طولانی مدت این درمان باید تحقیق‌های بیشتری انجام شود.

درمان کبد چرب با میوه

هنگامی‌که فردی به بیماری کبد چرب غیرالکلی مبتلا می‌شود، یکی از اولین چیزهایی که ممکن است برای درمان کبد چرب به او گفته شود، کاهش مصرف قند است. مصرف شکلات، شیرینی، بستنی و …، به طور حتم باید کاهش پیدا کند، اما آیا لازم است خوردن میوه متوقف شود؟

بدن قند را تجزیه می‌کند تا بتواند از آن برای انرژی استفاده کند، اما زمانی‌که شکر بیش از حد می‌خورید، به شکل چربی در کبد ذخیره می‌شود. محدودیت در مصرف قندهای ساده، مانند فروکتوز و ساکارز معمولاً برای کاهش، پیشگیری و مدیریت کبد چرب غیرالکلی توصیه می‌شوند.

فروکتوز در میوه‌ها، آب میوه‌ها، نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر و عسل یافت می‌شود. بدن، ساکارز یا همان قند معمولی را به گلوکز و فروکتوز تجزیه می‌کند. فروکتوز فقط در کبد متابولیزه می‌شود، در حالی که امکان متابولیزه شدن گلوکز توسط مغز و ماهیچه‌ها نیز وجود دارد. به همین دلیل، تصور می‌شد که فروکتوز بیشتر از گلوکز به کبد آسیب می‌زند، زیرا از نظر فنی، می‌تواند بر کبد تأثیر بیشتری بگذارد. اما نگران نباشید و سیب‌های خود را به نفع شکلات‌ها دور نیندازید، زیرا این نظریه در عمل اجرا نمی‌شود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد مواد غذایی با قند بالا مشکل واقعی است، نه نوع قند. یعنی اینکه شما باید مراقب بزرگ‌ترین مقصران قند، مانند غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر، کیک‌ها، نان‌های شیرین و آب‌نبات باشید. اما برای میوه این‌طور نیست، زیرا میوه حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان و فیبر رژیمی است.

یک یافته شگفت‌انگیز در مورد میوه و کبد چرب

مطالعات روی عادات غذایی افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی و افراد بدون چربی کبد، نشان می‌دهد افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی، مصرف میوه کمتری نسبت به افراد بدون کبد چرب داشته‌اند. در این مطالعات آمده است که

، زیرا دارای فیبر و آنتی‌اکسیدان بالایی هستند.

این ترکیب عالی برای کمک به مدیریت مشکلات متابولیک و التهابی مرتبط با کبد چرب است. از آنجا که میوه‌ها حاوی این مواد مغذی اضافی است، بدن از آن‌ها بیشتر از مواد غذایی شیرین مانند شیرینی و نوشابه سود می‌برد.

یافته‌های دیگری در این زمینه نشان می‌دهد که مصرف میوه‌ها و سبزیجات به کاهش بروز کبد چرب کمک می‌کنند. به عنوان بخشی از دستورالعمل‌های رژیم غذایی برای پیشگیری و مدیریت کبد چرب، توصیه می‌شود از یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد استفاده کنید.

هیچ‌گاه میوه را از رژیم غذایی خود حذف نکنید، زیرا نه تنها طیف وسیعی از میان‌وعده‌های سالم را از دست می‌دهید، بلکه خود را از تمام ویتامین‌ها، فیتوکمیکال‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر موجود در میوه محروم می‌کنید.

با این اوصاف، مهم است توجه داشته باشید که ممکن است قند زیادی از طریق میوه دریافت کنید، بخصوص زمانی‌که در اسموتی یا آبمیوه مخلوط شود. خوردن میوه کامل در حد اعتدال کلید اصلی آن است و می‌تواند شامل یک تا سه وعده میوه در روز باشد.

کبد چرب غیرالکلی با یک سبک زندگی سالم که شامل میوه نیز می‌شود، قابل پیشگیری و کنترل است. در ادامه چند نکته برای مصرف میوه جهت پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد:

 • میوه‌هایی که فیبر بیشتری دارند را مصرف کنید: آن‌ها می‌توانند به سوخت‌و‌ساز چربی و کلسترول بدن شما کمک کنند.
 • پروتئین را با میوه برای میان‌وعده ترکیب کنید: برای کمک به کنترل قند خون خود، سعی کنید میوه را با پروتئین ترکیب کنید. این اقدام موجب بهبود پاسخ انسولین در بدن می‌شود و به حفظ توده عضلانی بدون چربی کمک می‌کند.
 • به میوه‌های کامل بچسبید: اسموتی‌ها و آب میوه‌ها می‌توانند گمراه‌کننده باشند، زیرا بیشتر از اینکه مواد مغذی وارد بدن شما شود، قند بیشتری مصرف می‌کنید که می‌تواند قند خون شما را افزایش دهد. بهتر است به جای آن، میوه‌های کامل بخورید.
 • میوه‌های کم‌قند را امتحان کنید: میوه‌ها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم به شدت توصیه می‌شوند، اما برخی از میوه‌ها قند بیشتری نسبت به سایرین دارند. اگر به دلیل کبد چرب در مورد مصرف کلی قند خود نگران هستید، سعی کنید روی میوه‌های کم قند، مانند انواع توت‌ها تمرکز کنید.
برای درمان کبد چرب توصیه می‌شود از میوه‌های پرفیبر بیشتر استفاده کنید.

میوه‌های فیبردار به سوخت و ساز چربی‌ها و سلامت کبد کمک زیادی می‌کنند.

درمان کبد چرب با گیاهان

علاوه بر درمان‌های استانداردی که برای درمان کبد چرب وجود دارد، بسیاری از مردم به امید بهبود و محافظت از سلامت کبد خود به درمان‌های جایگزین، از جمله مکمل‌های گیاهی روی می‌آورند. در ادامه با چند گیاهی که به بهبود کبد چرب کمک می‌کنند، آشنا می‌شوید.

لازم است به این نکته توجه کنید بسیاری از گیاهان دارویی، از جمله برخی از آن‌ها که در اینجا معرفی می‌کنیم، ممکن است برای افرادی که دارای بیماری‌های خاص کبدی هستند، ناامن باشند. به همین دلیل ضروری است پیش از استفاده از مکمل‌های گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

۱- خارمریم

این گیاه بیش از ۲۰۰۰ سال است که برای درمان بیماری‌های مجرای صفراوی و کبد استفاده می‌شود و تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است خواص محافظتی از کبد داشته باشد. خارمریم دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی قوی است و می‌تواند به ترویج بازسازی سلول‌های کبدی، کاهش التهاب و به افرادی که بیماری کبدی دارند، کمک کند. این گیاه بی‌خطر است و با عوارض جانبی نامطلوب همراه نیست، حتی زمانی‌که در دوزهای بالا مصرف می‌شود.

۲- جینسینگ

این گیاه یک مکمل گیاهی محبوب است که به دلیل خواص ضدالتهابی قوی شناخته می‌شود. مطالعات نشان داده که جینسینگ دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی است و می‌تواند به محافظت در برابر آسیب کبدی ناشی از ویروس‌ها، سموم و الکل و درمان کبد چرب کمک کند. علاوه بر این، برخی از مطالعات انسانی نشان داده‌اند که درمان جینسینگ ممکن است عملکرد کبد را بهبود بخشد و خستگی و التهاب را در افراد مبتلا به بیماری کبد و اختلال عملکرد کبد کاهش دهد. با این حال، جینسینگ پتانسیل واکنش با داروها را دارد و ممکن است منجر به آسیب کبدی و سایر عوارض جانبی بالقوه خطرناک شود.

۳- چای سبز

برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل عصاره چای سبز ممکن است به درمان مبتلایان به بیماری کبد کمک کند. چای سبز و عصاره چای سبز با اثرات محافظتی قوی از کبد مرتبط هستند. به خاطر داشته باشید که عصاره چای سبز در موارد نادر با آسیب کبدی همراه بوده است.

۴- شیرین‌بیان

شیرین‌بیان یک گیاه با خواص دارویی قوی است که ریشه آن اثرات ضد التهابی، ضد ویروسی و محافظتی از کبد دارد. جزء فعال اصلی ریشه شیرین‌بیان، ترکیب ساپونین گلیسیریزین است که در طب سنتی چینی و ژاپنی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله درمان کبد چرب استفاده می‌شود. مکمل‌های شیرین‌بیان ممکن است برای افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی مفید باشد و از آسیب کبدی مرتبط با الکل محافظت کند. البته توجه به این نکته ضروری است که افراد خاصی ممکن است به مکمل‌های شیرین‌بیان حساسیت بیشتری داشته باشند و ممکن است این امر منجر به عوارض جانبی شود.

مکمل‌های شیرین‌بیان ممکن است برای افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی مفید باشد

شیرین‌بیان یک گیاه دارویی قوی است که ریشه آن اثرات ضد التهابی، ضد ویروسی و محافظتی از کبد دارد.

۵- زردچوبه

زردچوبه و جزء فعال اصلی آن کورکومین، با انواع فواید سلامتی چشمگیر مرتبط است. زردچوبه خواص ضد ‌التهابی، آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی قوی دارد که این گیاه را به گزینه‌ای محبوب برای مبتلایان به بیماری کبد تبدیل می‌کند. مصرف مکمل با زردچوبه و کورکومین به طور کلی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. با این حال، مواردی از آسیب حاد کبدی گزارش شده است. اما مشخص نیست که این موارد به دلیل آلودگی محصولات کورکومین بوده یا خود زردچوبه.

بیشتر بخوانید: حقایقی در مورد خواص زردچوبه و لاغری که نمی‌دانستید!

۶- سیر

اگرچه سیر از نظر گیاه‌شناسی یک سبزی محسوب می‌شود، اما در داروهای گیاهی جایگاه ویژه‌ای دارد. سیر حاوی ترکیبات گیاهی آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قوی، مانند آلیسین، آلیین و آجوئن است که می‌تواند به پیشگیری و درمان کبد چرب کمک کند. سیر خام و پودر سیر دارای خواص محافظتی از کبد هستند و ممکن است سلامت کبد را در افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی بهبود بخشند. خوردن سیر خام می‌تواند از سرطان کبد محافظت کند. این گیاه به طور کلی بی‌خطر است، اما شاید در برخی افراد باعث آسیب کبدی شود.

۷- زنجبیل

ریشه زنجبیل یک عنصر محبوب در آشپزی است و همچنین به عنوان یک درمان دارویی برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری کبد استفاده می‌شود. ریشه زنجبیل حاوی ترکیبات قدرتمندی، از جمله جینجرول و شوگاول است که به مهار التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی کمک می‌کند که برای سلامت کبد مفید است.

همچنین زنجبیل می‌تواند به محافظت از کبد شما در برابر سمومی مانند الکل کمک کند. این گیاه به طور کلی بی‌خطر است، حتی برای کسانی که بیماری‌های کبدی دارند. با این حال، همیشه باید قبل از مصرف مکمل زنجبیل با دوز بالا، با پزشک خود مشورت کنید.

زنجبیل به محافظت از سمومی مثل الکل از کبد محافظت می‌کند.

ریشه زنجبیل به مهار التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی و کبد چرب کمک می‌کند.

دارو برای درمان کبد چرب

بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی هیچ مشکل جدی ندارند، اما اگر این بیماری در شما تشخیص داده شد، توصیه می‌کنیم اقداماتی را برای جلوگیری از بدتر شدن آن انجام دهید. در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای درمان کبد چرب غیرالکلی وجود ندارد، اما انتخاب سبک زندگی سالم می‌تواند به درمان آن کمک کند.

از نظر تئوری، ویتامین E و سایر ویتامین‌هایی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، می‌توانند با کاهش یا خنثی کردن آسیب ناشی از التهاب به محافظت از کبد کمک کنند. اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. برخی شواهد نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین E ممکن است برای افرادی که آسیب کبدی ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی دارند، مفید باشد؛ اما ویتامین E با افزایش خطر مرگ و در مردان با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

رژیم غذایی کبد چرب

یکی از راه‌هایی که می‌تواند برای پیشگیری و درمان کبد چرب غیرالکلی مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب است. بسیاری از افرادی که به دلیل اضافه وزن به این بیماری مبتلا شده‌اند، اگر ۵ تا ۱۰ درصد از وزن خود را کم کنند، می‌توانند آثار آن را در بدن خود از بین ببرند. برای کاهش وزن، داشتن یک رژیم غذایی مغذی با کالری محدود شده، اهمیت فراوان دارد. ما در مقاله‌ی دیگری از مجله سلامتی دکتر کرمانی با نام رژیم غذایی کبد چرب، به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم و در اینجا تنها به برخی از نکات آن اشاره می‌کنیم.

۱- مصرف امگا ۳

خوردن غذاهایی که غنی از امگا ۳ هستند، برای بیماران مبتلا به کبد چرب مفید است. امگا ۳ در ماهی‌های چرب، مثل ساردین و سالمون به میزان زیاد وجود دارد و در گوشت دام‌هایی که تغذیه آن‌ها با علف بوده یافت می‌شود. همچنین منابع گیاهی سرشار از امگا ۳، شامل روغن زیتون، شاهدانه، بذر کتان و گردو هستند. امگا ۳ نقش مهمی در کاهش التهاب دارد و بیمارانی که درگیر کبد چرب غیرالکلی هستند، می‌توانند از این مکمل استفاده کنند.

۲- کاهش مصرف چربی‌های ترانس و اشباع

نوع چربی‌هایی که در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنید نیز نقش مهمی در ابتلا یا عدم ابتلا به کبد چرب غیرالکلی دارد. روغن‌های هیدروژنه و فست‌فودها، حاوی مقدار زیادی چربی‌های ترانس و اشباع هستند که مصرف بیش از حد آن‌ها، افراد را در معرض خطر ابتلا به کبد چرب قرار می‌دهد.

همچنین مواد غذایی مثل غذاهای فرآوری‌شده، لبنیات پرچرب و گوشت حیوانات، سرشار از چربی‌های اشباع هستند و مصرف آن‌ها نباید بیش از مقدار مشخصی باشد. توصیه می‌کنیم برای درمان کبد چرب از روغن‌هایی مثل روغن زیتون که مقادیر پایینی از چربی ترانس و اشباع دارند، استفاده کنید.

۳- کاهش مصرف قند و فروکتوز

مصرف زیاد قند و فروکتوز می‌تواند سلامت کبد را به خطر بیندازد و موجب تجمع چربی در آن شود. از منابع اصلی فروکتوز می‌توان به شهد ذرت اشاره کرد که در انواع سس‌ها، غذاهای منجمد، غلات صبحانه، شیرینی‌‌ها و نوشیدنی‌های گازدار یافت می‌شود. باید بدانید مصرف بیش از حد غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند، به اندازه مواد غذایی دارای چربی اشباع و ترانس برای ابتلا به چربی کبد خطرناک است.

منبع: +++++++

۴٫۴/۵ - (۱۰۴ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

فاطمه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

بسیار عالی بود

سعید ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

سلام آقای دکتراقایی هستم دچارکبدچرب باسردر دشروع شدبیشرفت کندخطرناک میشددا رویی معرفی کنید که ازبین بردپاک بشدخیلی ممنونم

کارشناس به اندام ۱۶ فروردین ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز بهترین راه سبک تغذیه سالم و اصولی هست با یه رژیم سالم میتونی کبدت رو پاکسازی کنی و از چربی کبدی نجات پیدا کنی برای دریافت رژیم کاهش وزن و سبک تغذیه سالم دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

Ali ۲۲ اسفند ۱۴۰۰

کاسنی.شاتره.قاصدک.خارمریم.آرتیشو.سوربیتول.زردچوبه.نسترن و...انقدرکبدم داغون شده بود ک نتونستن کاری بکنند حتی توی۲ماه مصرف. اماپودرآب پنیرگیاه اسانس اصلاکبدموشست تحویل داد پودرآب پنیرگیاه اسانس+لیوردین کمپلکس+عرق کاسنی +آب فراوان+منفی چربی وقند

تینا ۱۳ اسفند ۱۴۰۰

سلام من دو طرف پشتم سه ماه درد میکنه و شدید چاق شدم ورزش چند سالمو ترک کردم و خواب زیاد کم تحرکی دارم و رعایت غذا ندارم افسردگی گرفتم و یکم پایین تر از قلبلب دو طرف پشتم درد میکنه شدید الانم حتی بزور دراز کشیدم الان درد شدید دارم آیا کبد چرب دارم منم؟ چیکار کنم چه دارو بخورم؟؟

کارشناس به اندام ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله احتمالش زیاده برای برطرف شدن کبد چرب و افزایش وزنت باید از یه رژیم کاهش وزن سالم و اصولی استفاده کنی پیشنهاد می‌کنیم از رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی استفاده کنی که مناسب با سنت باشه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

فرانک ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

ممنون از آقای دکتر براز توضیح های خوبی که در مورد کبد دادن تشکر فراوان

Mhdie ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

مطالب عالی بود ممنونم آقای دکتر همسر من ورزشکاره و مکمل مصرف میکنه تازگیا روی کمرو پشت ، بازو و سینه و گردنش جوش زده سابقه کبد چرب داره خیلی نگران شدم میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم

کارشناس به اندام ۰۸ اسفند ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم یکی از راه‌های مناسب برای برطرف کردن کبد چرب استفاده از یه رژیم غذایی اصولی و یه سبک تغذیه سالمه پیشنهاد میکنیم از رژیم غذایی و سبک تغذیه سالم و اصولی دکتر کرمانی استفاده کنید که بیشتر از 26 سال هست که امتحانش رو بین هموطنان داخل و خارج از کشور پس داده برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کنید

عبدالمحمد کلستانی ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

سلام عالی بود.درود بر شما واقعا شفاف توضیح داده شده بسیار سپاسگذارم.

عبدالمحمد کلستانی ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

سلام عالی بود.درود بر شما

امیرحسین ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

سلام خسته نباشین امیر حسین هستم۱۹سالمه چند سالی هست که روی شانه و سینه هام جوش‌ میزنه پرسجو کردم گفتند مبتلا به کبد چرب هستی اگر راهکاری برای ریشه شدن کبدچرب هست ممنون میشم راهنماییم کنید❤️

کارشناس به اندام ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز با یه سبک تغذیه سالم و اصول میتونی از شر کبد چرب راحت بشی چون تغذیه روی کبد چرب تاثیر خیلی زیادی داره از یه سبک تغذیه سالم و اصولی استفاده کن اگر مایل به دریافت سبک تغذیه اصولی دکتر کرمانی هستی به این لینک مراجعه کن

مبینا معینی پور ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

عالی بود، زحمت کشیدید

زرگانی ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

احسنت برشما..زحمت کشیدید

دستار ۱۵ بهمن ۱۴۰۰

واقعا بدرد خورد 👏🏼👍🏿👍🏿👍🏿

المیرا ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

سلام بنده ۳۱سال سن دارم با وزن ۵۵و قد۱۵۷ حدود یک هفته صورتم ورم زیاد داشت و دور چشمام کبود شده بود دکتر عمومی دارو و امپول حساسیت داد ک بدتر هم شدم و با مراجعه ب متخصص فهمیدم کبد چرب دارم AST:41 ,ALT:84 شد نگرانم باید چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۰۷ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم یکی از درمان‌های کبد چرب اصلاح سبک زندگی و روش تغذیه سالم هست یه رژیم اصولی میتونه کمک زیادی در درمان کبد چرب به شما بکنه پیشنهاد می‌کنیم از یه روش اصولی کاهش وزن استفاده کنید برای دریافت رژیم و سبک تغذیه اصولی دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

مریم ۲۳ دی ۱۴۰۰

سلام من حدود ۲ سال است ورزش میکنم و رژیم را هم رعایت میکنم و غذا هم معمولا کم روغن مصرف میکنم و حدود ۱۵ کیلو کاهش وزن داشتم و ۱۶ سال سن دارم و کبد چرب گرید ۲ مبتلا شده ام علت ان چیست قابل درمان است ؟

کارشناس به اندام ۲۷ دی ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز بله با استفاده از یه رژیم غذایی سالم میتونی کبدت رو هم درمان کنی یه رژیم غذایی اصولی و سالم رو در پیش بگیر و در کنارش ورزش و پیاده روی داشته باش

احسان ۱۵ دی ۱۴۰۰

من گرید 3 گرفتم . ممنون از راهنمایی

کیا مهدی ۱۷ آذر ۱۴۰۰

خداوندعمرباعزت وسلامتی بهتون بده خیلی عالی بود

مهدی رضایی ۱۷ آذر ۱۴۰۰

سلام و خسته نباشید خدمت شما بسیار مفید و آموزنده درود بر شما / آقای دکتر من چن مدتی هست متوجه کبد چرب شدم در وجودم بیشتر به صورت خستگی و بی حالی خودش را نمایان میکنه مزه ی دهانم تغییر پیدا کرده و حالت سرگیجه دارم

کارشناس به اندام ۲۷ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز سبک زندگی درست تغذیه‌ای شما تاثیر زیادی روی کاهش چربی کبدتون داره بهتره از یه رژیم اصولی استفاده کنید

دکتر جاویدنژاد ۰۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر جان ممنونم. من آزمایش بیوشیمی خون دادم و ۴ تا ALP آن بالاتر از محدوده نرمال‌ بود یعنی ۴۴. و توصیه‌های شما عالی هستند برای کاهش گرید‌ کبد چرب. ممنون از لطف بی دریغتون‌ سبز باشید سبز بمونید 🌸

کارشناس به اندام ۲۰ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنونم از لطف و محبت و همراهی شما 🙏🙏🌸

محرم ۲۷ آبان ۱۴۰۰

سلام وعرض ادب مطالب بسیار آموزنده ومفید بود از خدای منان برایتان سلامتی وطول عمر آرزومندم.

کارشناس به اندام ۱۵ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنون از لطف شما ما هم براتون آرزوی سلامتی داریم

الهیار ۰۷ مهر ۱۴۰۰

ممنون دکتر من امروز سون گرافی گرفتم کبد م چرب بود الان دستورات شما رو انجام میدم ونتیجه رو هم میگم بهتون

کارشناس به اندام ۲۶ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنون از همراهیتون امیدواریم که نتیجه بگیرید و خوشحال میشیم که مارو هم از تجربتون مطلع کنید