قرص و داروی گیاهی برای کبد چرب – درمان با طب سنتی

طب سنتی از دیر باز در ایران جایگاه ویژه ای داشته است. پزشکان سنتی ایرانی بیماری های بسیاری را طبق حالت بدن تشخیص داده اند و درمان کرده اند. از این رو استفاده از داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب توسط طب سنتی بسیار توصیه شده است. داروهای گیاهی کبد چرب دارای انواع مختلفی هستند […]

قرص و داروی گیاهی برای درمان کبد چرب با طب سنتی
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 23 دقیقه

تعداد بازدید 299

تاریخ انتشار

طب سنتی از دیر باز در ایران جایگاه ویژه ای داشته است. پزشکان سنتی ایرانی بیماری های بسیاری را طبق حالت بدن تشخیص داده اند و درمان کرده اند. از این رو استفاده از داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب توسط طب سنتی بسیار توصیه شده است. داروهای گیاهی کبد چرب دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله به آنها میپردازیم

داروی گیاهی برای کبد چرب کدامند؟

در طب سنتی داروی گیاهی برای کبد چرب معمولا بر اساس روش های طبیعی و تغییر در سبک زندگی تجویز می شود. داروی گیاهی کبد چرب بر پایه ترکیبات گیاهی می باشد تا ضررهای داروهای شیمیایی برای درمان کبد چرب را نداشته باشد.

برای اینکه بتوان با دارو گیاهی کبد چرب را درمان کرد ابتدا باید دانست که این داروها به چند دسته تقسیم می شوند. داروهای گیاهی برای کبد چرب به 3 دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. دمنوش ها
 2. عرقیات
 3. داروهای گیاهی(قرص ها و خوراکی ها)

داروی گیاهی برای درمان کبد چرب باید به صورت طبیعی درست شده باشد تا بهترین تاثیر را بر روی درمان سریع کبد چرب داشته باشد. در ادامه این مقاله هر دسته را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

عرقیات گیاهی بهترین دارو گیاهی برای کبد چرب

از قدیم عرقیات گیاهی به عنوان  داروی گیاهی برای کبد چرب و دیگر بیماری ها استفاده می شوند. دلیل استفاده از عرقیات برای درمان کبد چرب خالص بودن آنهاست. گرفتن عرق گیاهان مختلف و تازه به بدن برای سم زدایی، دفع و از بین بردن بیماری ها کمک می کند. عرقیات مختلف و مفیدی به عنوان داروی گیاهی کبد چرب استفاده می شوند. این عرقیات عبارتند از:

 • عرق خار مریم
 • عرق کاسنی
 • عرق شاتره
 • عرق رازیانه
عرقیات به عنوان داروی گیاهی برای کبد چرب
استفاده از عرقیات به عنوان دارو گیاهی برای کبد چرب از گذشته توسط پزشکان سنتی تجویز می شده است.

عرقیات ذکر شده متداول ترین عرقیاتی هستند که به عنوان داروی گیاهی کبد چرب استفاده می شوند. در ادامه مقاله در مورد این 4 عرق گیاهی که به عنوان  داروی گیاهی برای کبد چرب استفاده می شوند توضیحاتی بیشتری خواهیم داد.

 1. عرق خار مریم

عرق خار مریم حاوی ترکیباتی همچون سیلیمارین است که به عنوان یک ماده فعال اصلی شناخته می شود. وجود ترکیبات فعال در عرق خار مریم این عرق را به یک  داروی گیاهی برای کبد چرب تبدیل کرده است. سیلیمارین خواص ضد التهابی و ضد اکسیدانی دارد و حافظ سلامت سلول های کبدی است. عرق خار مریم در مواردی مانند زردی، تسکین کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. عرق کاسنی

عرق کاسنی نیز مانند عرق خار مریم دارای ترکیبات فعال سیلیمارین است. اما این عرق گیاهی ترکیبات دیگری مانند: فلاونوئیدها، تانین ها و الکل های گلیکولیک را نیز دارد. از این رو عرق کاسنی یک  داروی گیاهی برای کبد چرب تمام عیار است. عرق کاسنی به عنوان خوراک تکمیلی در درمان برخی مشکلات کبدی مانند کبد چرب، سیروز کبدی و هپاتیت مصرف می شود.

 1. عرق شاتره

تمامی عرقیات گفته شده تا به اینجا دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند. آنتی اکسیدان ماده مهمی است که از بروز سرطان جلوگیری می کند.  داروی گیاهی برای کبد چرب بعدی عرق شاتره(شاه تره) می باشد که دارای ترکیباتی همچون آلکالوئیدها، ترپنوئیدها و تانین می باشد. عرق شاتره کمک بسیاری به دستگاه گوارشی مخصوصا کبد می کند و می تواند مسیرهایی که دارای التهابات هستند را مهار و یا التهاب آن را کاهش دهد.

 1. عرق رازیانه

آخرین عرق گیاهی که به عنوان  داروی گیاهی برای کبد چرب از آن استفاده می شود عرق رازیانه است. عرق رازیانه نیز دارای ترکیبات فعال مانند: فنول ها، تانین ها و اسیدهای چرب اسانسی است. عرق رازیانه به عنوان یک ماده آرامش بخش برای دستگاه گوارش شناخته می شود و به رفع و کاهش التهابات کبد کمک می کند.

همانطور که مطالعه نمودید تمامی عرقیاتی که به عنوان  داروی گیاهی برای کبد چرب استفاده می شوند دارای ترکیبات فعال هستند. در نهایت این ترکیبات دارای خواص ضد التهابی، سم زدایی و آنتی اکسیدانی هستند.

دمنوش مهم ترین دارو گیاهی برای کبد چرب است!

دمنوش ها یکی از داروهای گیاهی محبوب برای کبد چرب هستند و علاوه بر درمان کبد چرب برای بدن نیز بسیار مفید هستند. یک دمنوش طبیعی و تازه بهترین داروی گیاهی برای کبد چرب است، اولا به این دلیل که دمنوش دارای ماهیت مایع است و خوردن آن بسیار آسان است و ثانیا به دلیل اینکه دمنوش های گیاهی برای کبد چرب دارای تنوع بالایی هستند و هر شخص با هر سلیقه ای می تواند از آنها استفاده کند. دمنوش های گیاهی برای درمان گیاهی کبد چرب عبارتند از:

 • عناب
 • زردچوبه
 • کرفس
 • گل داوودی
 • گلابی و گل گلابی
 • نعناع
 • چای سبز
 • مریم گلی
 • آویشن
 • بادرنجبویه
 • قاصدک
دمنوش به عنوان داروی گیاهی کبد چرب
دمنوش های خوش خوراک ترین داروی گیاهی کبد چرب می باشند.

همه مواردی که در بالا ذکر شد جزو داروهای گیاهی کبد چرب هستند. همه دمنوش های فوق دارای خواص آنتی اکسیدان، پاک کننده سموم، افزایش انرژی و ضد التهابی هستند که برای درمان گیاهی کبد چرب بسیار مفید هستند. در ادامه هر داروی گیاهی را به صورت جداگانه شرح خواهیم داد.

 1. دمنوش عناب

دمنوش عناب به عنوان یک  داروی گیاهی برای کبد چرب بسیار توصیه می شود. این دمنوش دارای آنتی اکسیدان های قوی می باشد که از فعالیت رادیکال های آزاد جلوگیری می کند در نتیجه این دمنوش به کاهش التهابات و جلوگیری از پیشرفت بیماری کبد چرب کمک می کند.

 1. دمنوش زردچوبه

 دمنوش زردچوبه به عنوان یک داروی گیاهی کبد چرب دارای خواص فراوانی در طب سنتی است. زردچوبه حاوی ماده فعال کورکومین است که خواص ضد التهابی قوی دارد. همچنین دمنوش زردچوبه دارای خواص ضد اکسیدان و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن نیز می باشد.

 زردچوبه به عنوان داروی گیاهی کبد چرب
 زردچوبه یک پاک کننده و سم زدایی طبیعی و قوی به عنوان داروی گیاهی کبد چرب می باشد.
 1. دمنوش کرفس

گیاه کرفس جزو گیاهان سبز رنگ هستند و از دمنوش آن می توان به یک داروی گیاهی کبد چرب استفاده کرد. کرفس یک منبع عالی از فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. ویتامین های سی و کا می توانند دستگاه گوارش و کبد را تقویت کنند و از جذب چربی اضافی توسط کبد جلوگیری کنند.

 1. دمنوش گل داوودی

دمنوش گل داوودی با خواص ضد التهابی و آرام بخش می تواند یک  داروی گیاهی برای کبد چرب عالی باشد. این دمنوش دارای مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مفید است که می توانند به بهبود سلامت سلول های کبد و کاهش التهابات کمک کنند.

 1. دمنوش گلابی و گل گلابی

دمنوش گلابی و گل گلابی در صورتی که به صورت منظم استفاده شود می تواند به عنوان یک دارو گیاهی کبد چرب عمل کند. این دمنوش نیز دارای مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر بالاست که می تواند به کاهش سطح چربی های کبد کمک کند و فرآیند گوارش را بهبود ببخشد.

دمنوش گلابی به عنون داروی گیاهی کبد چرب
گلابی به عنوان داروی گیاهی کبد چرب دارای خواص آنتی اکسیدان است.
 1. دمنوش نعناع

دمنوش نعناع دارای خواص ضد التهابی و آرام بخش است که می تواند به کاهش التهابات در سلول های کبد کمک کرده و به بهبود سلامت این عضو بیانجامد. مصرف این دمنوش به افزایش ترشح صفرا کمک می کند که می تواند در کنترل چربی های کبد تاثیرگذار باشد. از این رو دمنوش نعنا می تواند یک  داروی گیاهی برای کبد چرب مفید باشد.

 1. دمنوش چای سبز

دمنوش چای سبز به عنوان یک گزینه سالم و خوشمزه می تواند یک داروی گیاهی کبد چرب مفید باشد. چای سبز دارای آنتی اکسیدان های قوی مانند کاتچین است که ممکن است به تقویت سلول های کبد و کاهش سطح چربی در این عضو کمک کند. همچنین چای سبز در کنترل التهاب های کبدی نیز موثر است.

چای سبز به عنوان داروی گیاهی کبد چرب
چای سبز علاوه بر استفاده به عنوان داروی گیاهی کبد چرب برای داشتن آرامش نیز مفید است.
 1. دمنوش مریم گلی

دمنوش مریم گلی یک  داروی گیاهی کبد چرب کامل است. این دمنوش یک نوشیدنی با طبیعت گرم است و به افزایش ادرار کمک می کند. با افزایش ادرار سموم بدن هم توسط آن دفع می شوند و در نتیجه دمنوش مریم گلی به دفع سموم کبد نیز کمک می کند و برای کلیه و غدد لنفاوی نیز مناسب است.

 1. دمنوش آویشن

آویشن به دلیل داشتن ترکیباتی مانند تایمول دارای خواص ضد التهابی برای کبد است. از این رو می توانیم آن را به عنوان  داروی گیاهی برای کبد چرب در نظر بگیریم. دمنوش آویشن به عنوان یک نوشیدنی ضد باکتری و قارچ نیز عمل میکند و می تواند به سم زدایی بدن و کبد کمک کند.

آویشن به عنوان داروی گیاهی کبد چرب
آویشن علاوه بر داشتن خاصیت داروی گیاهی کبد چرب به عنوان داروی گیاهی برای دستگاه تنفسی نیز مفید است.
 1. دمنوش بادرنجبویه

در طب سنتی بادرنجبویه یک داروی گیاهی کبد چرب کامل است. دمنوش بادرنجبویه باعث ترمیم سلول های آسیب دیده کبد چرب می شود و فعالیت گلبولهای سفید را کاهش می دهد. از این رو این دمنوش یک نوشیدنی ضد التهاب است.

 1. دمنوش قاصدک

کمک به افزایش تولید صفرا دمنوش قاصدک را  تبدیل به یک  داروی گیاهی برای کبد چرب کرده است. این دمنوش به سم زدایی بدن و کبد کمک می کند. این کمک به دلیل وجود ترکیبات فلاونوئیدها و ترپنوئیدها در این دمنوش است. دمنوش قاصدک یک سم زدای کامل برای بدن است که علاوه بر کبد چرب، سرفه و برونشیت را نیز تسکین می دهد.

 دمنوش قاصدک به عنوان داروی گیاهی کبد چرب
 دمنوش قاصدک به عنوان داروی گیاهی کبد چرب دارای خواص سم زدایی است.

علاوه بر دمنوش های ذکر شده دمنوش های دیگری نیز وجود دارند که می توانند به عنوان داروی گیاهی برای کبد چرب استفاده شوند. اما یک نکته را در نظر داشته باشید که هر چند این دمنوش ها دارای خواص فراوانی هستند اما بهتر است قبل از استفاده به عنوان داروی کبد چرب یا مکمل درمان با پزشک یا متخصص رژیم غذایی مشورت کنید.

بهترین قرص گیاهی برای کبد چرب چیست؟

استفاده از قرص های گیاهی برای کبد چرب به منظور بهبود عملکرد کبد و کاهش سطح چربی در این عضو مطرح است. قرص های گیاهی برای کبد چرب در صورتی که منظم مصرف شوند می توانند تاثیرات مثبتی بر عملکرد و کاهش التهابات کبد چرب بگذارند. قرص های گیاهی کبد چرب عبارتند از:

 • قرص لیورگل
 • لیورمد فیتومد
 • لیورکر هلث اید
 • بوستر لیور آرتیمان
 • لیو 52 هیمالیا
 • هلثی لیور
قرص گیاهی برای کبد چرب
قرص های گیاهی کبد چرب عموما دارای گیاهان خار مریم، قاصدک و زرشک هستند.

داروهای فوق دارای بیشترین تاثیر بر کبد چرب بوده اند. با توجه به اینکه موارد ذکر شده جز قرص های گیاهی برای کبد چرب بوده اند اما تاثیر خوبی بر عملکرد کبد گذاشته اند. در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

قرص های گیاهی برای کبد چرب

 1. قرص لیورگل: قرص گیاهی برای کبد چرب لیورگل دارای سیلیمارین و گیاه خار مریم است. این گیاه دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهاب است و قدرت نوسازی سلول های کبد چرب را بهبود می بخشد.
 2. قرص لیورمد فیتومد: این محصولات نیز دارای ترکیبات گیاه خار مریم است که به عنوان قرص گیاهی برای کبد چرب شناخته می شود. این محصول در بهبود هپاتیت، سیروز کبدی و درمان کبد چرب نقش به سزایی دارد.
 3. لیورکر هلث اید(توقف تولید): یکی دیگر از انواع قرص گیاهی برای کبد چرب قرص لیورکر است که البته با توقف تولید مواجه شد. این محصول دارای ترکیبات مختلفی مانند: خارمریم، گل قاصدک، زرشک، زردچوبه و کنگر فرنگی است. مواردی که ذکر شده باعث افزایش قدرت سم زدایی کبد می شوند و مانع از رسوب و تجمع چربی در کبد می شوند.
 4. بوستر لیور: بوستر لیور هم جزو گزینه های خوب قرص گیاهی برای کبد چرب است. این قرص گیاهی نیز دارای ترکیبات خار مریم، کنگر فرنگی و زردچوبه است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که باعث کاهش فعالیت رادیکال های آزاد در کبد می شود.
 5. لیو 52: قرص گیاهی کبد چرب لیو 52 هیمالیا دارای سیلیمارین است که جزو ماده فعال شناخته می شود. این ماده به سم زدایی سلول های کبدی کمک بسیاری میکند و التهابات کبدی را تسکین می دهد. این ماده درون گیاه خار مریم یافت می شود در نتیجه این دارو نیز دارای گیاه خار مریم است.
 6. هلثی لیور: قرص های روکش هلثی لیور، یک قرص گیاهی کبد چرب مفید است. به این دلیل که دارای ترکیبات خارمریم و کنگر فرنگی است. این گیاهان باعث عملکرد بهتر کبد و حتی دفع سنگ کیسه صفرا می شوند و همچنین به بازسازی سلول های کبدی کمک می کنند. این داروی گیاهی همچنین منجر به کاهش میزان چربی در کبد می شوند.
قرص و داروی گیاهی کبد چرب
قرص های گیاهی کبد چرب باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

طبق لیستی که خدمت شما ارائه شد بیشتر قرص های گیاهی کبد چرب دارای گیاه خار مریم است. این موضوع اهمیت گیاه خار مریم در درمان کبد را می رساند. قرص گیاهی کبد چرب باید دارای این گیاه باشد تا خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهاب پیدا کند.

توصیه ما این است که برای مصرف قرص گیاهی کبد چرب حتما به متخصص و پزشک مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه خودداری نمایید.

قرص و داروی گیاهی برای کبد چرب - درمان با طب سنتی - 12 - داروی گیاهی برای کبد چرب - کبد چرب
مهدی خورشیدی

همیشه تشنه فناوری جدید بوده‌ام و سالهاست در زمینه خدمات تحت وب فعالیت می‌کنم. قبل از 1402 همکاری‌ام را با مجموعه کرمانی شروع کردم و سکان سئوی مجموعه را به دست گرفته‌ام. من اینجام تا پتانسیل محتوا و دانش مجموعه دکتر کرمانی را شکوفا کنم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-عبدالهادی مزرعه 1403/02/02

سلام علیکم خیلی مفید بودنهایت تشکر

کارشناس به اندام 1403/02/03

سلام تشکر از همراهی شما عزیزم

-محمودن 1403/01/08

ممنونم مفیدبود،،دست شمادردنکنه،،اولین سایت هم ایقدمفیدتوضیح داد

کارشناس به اندام 1403/01/09

سپاس از حضور وهمراهی شماعزیزم

-محمود 1403/01/08

ممنونم مفیدبود،،دست شمادردنکنه

کارشناس به اندام 1403/01/09

تشکر از محبت شما عزیزم