رکورددار کاهش وزن

سبحان کریمی؛27 ساله و متاهل

وزن اولیه:144.600

وزن پایانی:100

 

من در یک خانواده ورزشی زندگی می کنم و تمام اعضای خانواده ام، وزن نرمالی دارند. پدرم از قهرمانان ورزش دو و میدانی و رییس تربیت بدنی شهرستان است و خواهرم دان 4 کاراته دارد.

اضافه وزن من تقریبا از 13 سالگی شروع شد، به این دلیل که در آن سال ها پدرم به یک شهرستان گرمسیری منتقل شد و به خاطر اینکه گرمازده نشوم، به من کمتر اجازه می دادند بیرون از خانه بروم. آن زمان، تحرک بدنیم کم بود و عادت های بد غذاییم از همان زمان شروع شد. کاملا مشخص بود دارم چاق می شوم ولی خانواده ام می گفتند قدت بلند می شود و لاغرتر می شوی.
ولی هرچه سنم افزایش پیدا می کرد، خواب های آشفته، نفس کشیدن با صدای بلند در خواب و رفلاکس معده، بیحوصلگی، عصبی شدن و حتی مشکل در لباس پوشیدن عادی باعث شده بود که چاقی برایم دردسرهای زیادی داشته باشد.

در دوران دانشجویی، به خاطر تنبلی راه و گرما، سر خیلی از کلاس های دانشگاهم حاضر نمی شدم و ترس از دیده شدن و ضعف در اعتماد به نفس باعث شده بود حتی کنفرانس هم ارائه ندهم. به خاطر اضافه وزنی که داشتم، در خرید پوشاک دچار مشکل بودم و حق انتخاب در رنگ و مدل لباسی که می خواستم را نداشتم. هر مغازه ای که می رفتم، فقط باید می پرسیدم چه لباسی اندازه من دارند و بعد فروشنده با نگاه معنا داری بدترین جنسش را از لحاظ سادگی و بد رنگی به من می داد. تازه همان هم گران تر از بقیه مدل ها بود چون پارچه بیشتری نسبت به بقیه برده بود.

تصمیم گرفتن برای لاغر شدن، نه برای من بلکه برای تمام چاق ها تصمیم تازه ای نیست و همیشه  موقع پرخوری به این فکر می کنیم که از روزی مثل شنبه و اول یا آخر ماه شروع به رژیم گرفتن کنیم ولی این تصمیم ها خیلی کم عملی می شوند و اگر هم شوند، خیلی زود به شکست می خورند چون اصولی و جدی نیستند.

 

کت و شلوار دامادیم را دوست نداشتم

تلخ ترین خاطره ای که از زمان چاقی دارم مربوط به زمانی است که برای خرید کت و شلوار دامادی رفته بودم و فروشنده مغازه یک دست کت و شلواری که دوست نداشتم را نشانم داد و گفت: فقط همین یک مدل اندازه تو هست! حتی نتوانستم کت و شلوارم را خودم انتخاب کنم و چاره ای جز خریدن همان کت و شلوار و پوشیدنش نداشتم. کت و شلوار دامادیم را دوست نداشتم و در طول مراسم عروسی به این فکر می کردم که چرا بهترین روز زندگیم نباید طوری که دلم می خواهد لباس بپوشم و چنین تیپ بدی داشته باشم.

در دوران دانشگاه هم اتاقی ای  داشتم که وزنش 150 کیلوگرم بود و می گفت در تهران دکتری هست به نام دکتر کرمانی که چند سال حضورا به او مراجعه کرده و وزن زیادی کم کرده است اما بعد از کم کردن وزن، رژیم غذاییش را رعایت نکرده و دوباره چاق شده است. دوستم کتاب «معجزه ای برای چاق ها» دکتر کرمانی را که همراهش بود به من امانت داد و من خواندم. بعد از خواندن این کتاب می دانستم که اگر روزی بخواهم لاغر شوم فقط با کمک دکتر کرمانی است. شهریور 94 برای کم کردن وزن، تصمیم جدی گرفتم و یاد دوستم و کتابی که از او امانت گرفته بودم افتادم. برای همین، نام دکتر کرمانی را در گوگل سرچ کردم و وقتی با سایت دکتر آشنا شدم، امیدم چند برابر شد. همان موقع ثبت نام کردم و رژیمم را دریافت کردم.

 

در آغاز رژیم، ناچار شدم قید عروسی دوستم را بزنم

واقعیت این است که به دو دلیل شروع برنامه بدی داشتم. اول اینکه روز دریافت رژیم سه شنبه بود و جمعه عروسی یکی از دوستانم دعوت بودم. همان موقع با مشاورین تماس گرفتم و خواستم که از شنبه برنامه را شروع کنم ولی مشاور گفت اگر می خواهی لاغر شوی از همین امروز شروع کن. با خودم گفتم شاید این اولین امتحان برای تقویت اراده ام باشد و اگر عروسی را نروم پس می توانم در برابر وسوسه های سر سفره و وقت غذا مقاومت کنم و گرنه همیشه همین قدر چاق خواهم ماند.

 

دکترم از کاهش وزن زیادم در 6 ماه متعجب بود

دلیل دوم اینکه یک هفته بعد از شروع رژیم، متوجه رفلاکس معده شدم و بعد از مراجعه به دکتر متخصص و بعد از انجام چند آزمایش و آندوسکوپی معده و سونوگرافی کبد، دکتر بیماریم را تشخیص داد و گفت: یک سال طول درمان داری و باید طی این یک سال 40 کیلو وزن کم کنی. خوشبختانه آن زمان من در رژیم بودم و داشتم وزن کم می کردم. بعد از گذشت 6 ماه از مراجعه به دکتر و سونوگرافی  دوباره کبد، چربی کبد و علایم رفلاکس معده کاملا از بین رفته بود. دکتر با تعجب پرسید چطور در این 6 ماه، 44 کیلو وزن کم کردی و من هم آدرس سایت دکتر کرمانی را به او دادم.
دو هفته یک بار حتما با مشاورین تماس می گرفتم و بعضی مواقع اگر سوال بیشتری برایم پیش می آمد از آنها راهنمایی می خواستم که صد درصد کارآمد و بر اساس تجربه علمی آنها بود.

لیست غذایی دکتر کرمانی، تنوع فوق العاده ای داشت و من فقط لیست دلخواه خودم را انتخاب می کردم و مقدارش را سایت مشخص می کرد. خوبی این روش این بود که ناراحت این نبودم که به خاطر رژیم، فلان غذا را نباید بخورم و به همین علت از این لیست، خیلی راضی بودم و به جز مولتی ویتامین مینیرال که جزء موارد مصرفی خود رژیم بود داروی دیگری مصرف نکردم.

 

در رژیم دکتر کرمانی به ندرت پیش می آمد که احساس گرسنگی کنم

در طول رژیم به ندرت پیش می آمد که احساس گرسنگی کنم چون هم تعداد وعده ها زیاد بود و هم اجازه استفاده از خوراکی های آزادی مثل هویج، خیار، یک لیوان تخم شربتی را داشتم و همراه غذا یک قاشق سبوس استفاده می کردم. در مهمانی ها خودم را کنترل می کردم و خوراکی های بی فایده پرکالری مثل نوشابه، سس، ته دیگ، پوست مرغ و بال مرغ را نمی خوردم. به راحتی و بدون جلب توجه و گفتن اینکه من رژیم دارم، غذای خودم را می خوردم و از سر سفره بلند می شدم.

یکی از دلایلی که چاق ها به سختی برای لاغری اقدام می کنند این است که فکر می کنند برای لاغر کردن باید ساعت ها ورزش های سنگین انجام داد و عرق ریخت. درحالیکه پیاده راه رفتن روی پنجه پا بهترین ورزش برای کم کردن کالری و همچنین حرکات کششی یکی از بهترین فعالیت ها برای ماهیچه هاست. ورزش برای فرم دادن و خوش اندام شدن لازم است اما تنها راه و دشمن اصلی اضافه وزن و افزایش چربی ها، رژیم صحیح غذایی است. پدر و مادر و همسرم با تشویق های خودشان، اجازه ندادند دلسرد شوم که از آنها تشکر می کنم.

 

بعد از کاهش وزن، احساس می کنم دوباره متولد شده ام

تا قبل از کاهش وزن احساس کسی را داشتم که زندانی است. اختیار بعضی از کارها را نداشتم و با محدودیت زندگی می کردم ولی در حال حاضر با  کاهش وزن، احساس می کنم دوباره متولد شده ام، درست مثل کسی که از یک بیماری شفا پیدا کرده و با انرژی و قدرت به زندگیش امیدوار شده است.

برای همه دوستان و مشتریان سوال شده بود که من چه رژیمی گرفته ام. یک بار یکی از مشتری های مغازه آمد و سراغ پسر چاقی را گرفت که قبلا اینجا کار می کرده و وقتی به او گفتم، من همان پسر چاقم باورش نشد. من هم سایت دکتر کرمانی را برای کاهش وزن خانمش به او پیشنهاد کردم.

در طول رژیم، بیشتر اوقات فراغتم را مشغول مطالعه مطالب سایت بودم که بسیار مفید و به روز بودند. مخصوصا بخش مصاحبه با رکوردداران ، جدول مقدار کالری غذاها و تصاویر الهام بخش. همچنین در شبکه های مجازی نیز مطالب را دنبال می کردم و به گروه دکتر کرمانی خسته نباشید می گویم.

 

رژیم دکتر کرمانی مطمئن است و نیازی به تحقیق و پرس و جو ندارد

از آنجایی که آدم حساس و وسواسی ای هستم هر برنامه یا قرصی که دکتر تجویز می کند را تا زمانی که خودم در مورد آن مطمئن نشوم مصرف نمی کنم! زمانی که رژیم دکتر کرمانی را دریافت کردم تا سه ماه اول، هنوز به این روش اطمینان کامل نداشتم و با اینکه، کاهش وزنم را می دیدم ولی شک داشتم که نکند همراه  با این کاهش وزن دچار ریزش مو یا سیاه شدن و شل شدن پوست یا بیماری های معده، کبد و دیگر اندام ها بشوم. اما بعد فهمیدم که رژیم دکتر کرمانی آن قدر مطمئن است که اصلا نیازی به تحقیق و پرس و جو ندارد و براساس اصول و قوانینی است که علاوه بر کاهش وزن هیچ لطمه ای به بدن وارد نمی کند.

توصیه من به کسانی که دچار اضافه وزن هستند این است که تا زمانی که خودتان از چاقی و دردسرهای آن خسته نشوید، لاغر نمی شوید پس با خودتان روراست باشید.
در جامعه ما، چاقی یعنی اینکه در اجتماع با دید خاصی تو را نگاه کنند، ورزش های گروهی و استخر رفتن تعطیل است، حق انتخاب لباس محدودی داشته باشی و مجبور باشی لباس هایی بپوشی که تیره هستند تا چاقیت را نشان ندهند، توی مهمانی ها باید همیشه لباست را صاف کنی و نگران این باشی که زیاد چاق دیده نشوی! آدم های چاق خیلی مواقع می دانند که اگر تصمیم جدی بگیرند می توانند مشکلشان را حل کنند ولی چون وضعیت ظاهری بدن آنها عادی نیست هیچ اقدامی نمی کنند!

 

به طول مدت رژیم فکر نکنید و هر روز صبح با خودتان بگویید فقط امروز رژیم دارم

زمان صرف نهار یا شام بعد از خوردن میزان غذایی که در رژیمتان است، سریع سفره را ترک کنید. به طول مدت رژیم فکر نکنید و هر روز صبح با خودتان بگویید فقط امروز رژیم دارم و باید حواسم به خودم باشد. در آخر شب هنگام خوابیدن خدا را شکر کنید از اینکه امروز موفق شده اید چون فکر کردن به آینده و اینکه رژیم چندروز ادامه دارد، آدم را خسته و بی انگیزه می کند.

خیلی از افراد می گویند آفرین، موفق شدی ولی باید تا آخر عمر در رژیم بمانی! تنها جواب من به آن ها این است به دوستانم می گویم که من در رژیم سالم و به اندازه خوردن هستم. این طور نیست که من مجبور باشم تا آخر، فقط یک سری از غذاهای خاص را مصرف کنم. من هم مثل شما همه نوع غذایی می خورم ولی به اندازه نیاز بدنم. هرچند خودم تصمیم گرفته ام که بعضی از خوراکی ها را نخورم چون علاوه بر اینکه فایده ای برای بدن ندارند باعث بیماری می شوند مانند کره، چربی ها و نوشابه.

 

در طول رژیم، کتاب های دکتر کرمانی را حتما مطالعه کنید

چاقی، منشا همه ی بیماری هایی است که شاید در جوانی ظاهر نشوند ولی در میانسالی بروز پیدا می کنند و شما نتیجه پرخوری هایتان را می بینید. باور کنید لاغر شدن اصلا سخت نیست و فقط همت و اراده بالایی می خواهد. در طول رژیم، هر وقت احساس ضعف یا ناتوانی کردید با آدم های دلسوز صحبت کنید یا کتاب «معجزه ای برای چاق ها» و «تقویت اراده» دکتر کرمانی را حتما مطالعه کنید که خیلی مفید و موثر است.

امتیاز کاربرها