از خواص چای سبز تا قدرت شگفت‌انگیز آن برای سلامتی

چای سبز یک نوشیدنی بدون چربی، کربوهیدرات یا پروتئین است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند. همچنین بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره چای سبز می‌تواند باعث کاهش وزن، تنظیم قند خون، پیشگیری از بیماری‌ها، حفظ سلامت پوست و کبد، کاهش سطح چربی خون، تنظیم فشار خون و بهبود سلامت مغز شود. […]

چای سبز می‌تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را افزایش دهد
میانگین امتیاز 4.4 از 5

زمان مطالعه 34 دقیقه

تعداد بازدید 10997

تاریخ انتشار

چای سبز یک نوشیدنی بدون چربی، کربوهیدرات یا پروتئین است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند. همچنین بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره چای سبز می‌تواند باعث کاهش وزن، تنظیم قند خون، پیشگیری از بیماری‌ها، حفظ سلامت پوست و کبد، کاهش سطح چربی خون، تنظیم فشار خون و بهبود سلامت مغز شود. در این مقاله به بررسی خواص چای سبز و نحوه مصرف آن می‌پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

چای سبز چیست؟

چای سبز گونه‌ای از چای است که فرایند اکسیده شدن معمول را نگذرانده. این چای اصالتا از چین آمده، اما تولید آن به دیگر کشورهای شرق آسیا نیز سرایت کرده است. این چای یکی از مفیدترین و سالم‌ترین نوشیدنی‌هاست که حاوی مواد مغذی بسیار زیادی نیز است.

صحبت‌های دکتر کرمانی در مورد چای سبز: 

تاریخچه چای سبز

برگ چای از گیاهی خودرو به نام کاملیا به دست می‌آید و ابتدا از چین و هند به سایر نقاط جهان ارسال شده است. در این دو کشور، انواع چای به ویژه چای سبز خاصیت درمانی و شفابخشی دارد و در رژیم غذایی روزانه، جایگاه مهمی دارد. آماده سازی و مصرف این چای با آداب و رسوم خاصی انجام می‌شود.  مردمان سرزمین‌های شرق آسیا به دلیل مصرف این نوشیدنی سالم، طول عمر طولانی همراه با سلامتی دارند.

تفاوت چای سبز و چای سیاه

چای سیاه در فرایند تولید، اکسیداسیون و تخمیر را می‌گذراند اما برگ چای سبز بدون تخمیر و اکسیداسیون مستقیم به بازار عرضه می‌شود. به همین دلیل چای سبز ارگانیک‌تر و دارای خواص بیشتری است.

چای سبز یک نوشیدنی بدون چربی، کربوهیدرات یا پروتئین است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند.

چای سبز یک نوشیدنی بدون چربی، کربوهیدرات یا پروتئین است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند.

انواع چای سبز

 • چای سبز چینی
 • چای سبز ژاپنی
 • سنچا
 • گیوکورو
 • کابوشچا
 • ماچا
 • گنفایچا
 • هوجیچا

طبع چای سبز

طبع چای سبز، سرد و خشک است؛ به همین دلیل هنگام دم کردن آن از دارچین، زیره، هل، گل محمدی، نبات، نعناع یا عسل استفاده می‌کنند تا طبع متعادلی به دست بیاید. مصرف خرما و کشمش نیز به خنثی کردن سردی آن کمک می‌کند.

ترکیبات چای سبز

 • کافئین
 • تئوفیلین

موجب باز شدن مجاری تنفسی می‌شود.

 • تانن

گیاه را در برابر آفات حفظ می‌کند و طعم و رنگ چای از آن است.

 • پاداکسنده‌ها یا آنتی‌اکسیدان

این مواد سیستم ایمنی بدن را مقاوم می‌کنند.

 • مواد سلولزی
 • مواد صمغی
 • بکتین

نوعی فیبر مفید برای دستگاه گوارش        

 • فیبر
 • مواد معدنی
 • آنزیم‌ها
 • پلی‌فنون‌ها

مقدار زیاد پلی‌فنون‌ها در چای سبز سبب منقبض شدن دهان یا به اصطلاح گس شدن آن می‌شود. از این رو چینی‌ها و ژاپنی‌ها نوشیدن چای سبز با درصد پلی‌فنون کمتر را ترجیح می‌دهند. پلی‌فنون‌ها در بدن می‌توانند افزون بر ویروس‌ها با سرطان‌های لوزالمعده، روده بزرگ، مثانه، پروستات و سینه نیز مقابله کنند.

مقدار زیاد پلی‌فنون‌ها در چای سبز سبب منقبض شدن دهان یا به اصطلاح گس شدن آن می‌شود.

مقدار زیاد پلی‌فنون‌ها در چای سبز سبب منقبض شدن دهان یا به اصطلاح گس شدن آن می‌شود.

مهم‌ترین خواص چای سبز

چای سبز در سال‌های اخیر به عنوان یک نوشیدنی سالم و مقوی در سراسر جهان مصرف می‌شود و دارای چنین خواص مهمی است:

 1. به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند
 2. به کالری‌سوزی کمک می‌کند
 3. از بدن در برابر سرطان محافظت می‌کند
 4. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند
 5. یک نوشیدنی آبرسان است
 6. خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد
 7. بوی بد دهان را کاهش می‌دهد
 8. از دیابت پیشگیری می‌کند
 9. به کاهش وزن کمک می‌کند
 10. خطر مرگ و میر را کاهش می‌دهد
 11. برای سلامت پوست مفید است.
 12. ممکن است در عملکرد ورزشی و ریکاوری بدن مفید باشد
 13. باعث بهبود بیماری‌های معده می‌شود
 14. به کنترل غلظت خون کمک می‌کند
 15. سلامت ریه را تامین می‌کند

در ادامه به بررسی خواص و فواید چای سبز به طور مفصل می‌پردازیم:

بهبود عملکرد مغز

چای سبز نه تنها می‌تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد، بلکه با افزایش سن از مغز در برابر پیری نیز محافظت کند. این چای بیش از این که شما را هوشیار نگه دارد، ممکن است به تقویت عملکرد مغز نیز کمک کند.

چای سبز به اندازه قهوه حاوی کافئین نیست، اما به اندازه کافی برای هوشیار و سرزنده نگه داشتن ذهن مفید است. عصاره این چای همچنین می‌تواند اثر فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد که هر دو می‌توانند به سلول‌های مغز آسیب برسانند.

کمک به کالری‌سوزی

چای سبز کالری‌سوزی را افزایش می‌دهد. در یک مطالعه که شامل 10 مرد سالم بود، مصرف عصاره چای سبز تعداد کالری سوزانده شده را تا 4 درصد افزایش داد. در مورد دیگری که شامل 12 مرد سالم بود، عصاره چای سبز در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، اکسیداسیون چربی را 17 درصد افزایش داد.

محافظت در برابر سرطان

تحقیقات زیر ترکیبات چای سبز را با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط کرده است:

سرطان پستان: یک بررسی جامع از مطالعات مشاهده‌ای نشان داد که زنانی که بیشتر چای سبز می‌نوشیدند، تقریباً 20 تا 30 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان بودند.

سرطان پروستات: در یک مطالعه مشاهده شد مردانی که چای سبز می‌نوشند خطر کمتری برای سرطان پیشرفته پروستات دارند.

سرطان روده بزرگ: تجزیه و تحلیل 29 مطالعه نشان داد کسانی که چای سبز می‌نوشند حدود 42 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

کسانی که چای سبز می‌نوشند حدود 42 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

کسانی که چای سبز می‌نوشند حدود 42 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

کاهش خطر بیماری قلبی

چای سبز به پیشگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که این گیاه برخی از عوامل اصلی این بیماری‌ها را بهبود می‌بخشد، که شامل بهبود کلسترول خوب و کلسترول بد می‌شود. چای سبز درمان‌کننده بیماری‌های قلبی نیست اما می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا و انسداد عروق و سکته قلبی کمک شایان توجهی کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

چای سبز به دلیل داشتن چند نوع آنتی‌اکسیدان، سیستم ایمنی بدن را در برابر انواع بیماری‌ها به ویژه سرطان و بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

نوشیدنی آبرسان

چای سبز حاوی کاتچینی به نام اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) است. کاتچین‌ها آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می‌کنند. این مواد می‌توانند تشکیل رادیکال های آزاد را در بدن کاهش دهند و از سلول‌ها و مولکول‌ها در برابر آسیب محافظت کنند. این رادیکال‌های آزاد در پیری و بسیاری از انواع بیماری‌ها نقش دارند.

کاهش بوی بد دهان

درست مانند دمنوش نعناع، چای سبز نیز باکتری‌های غیرمفید داخل دهان را از بین برده و مانع بوی بد دهان می‌شود.

پیشگیری از دیابت

یکی دیگر از خواص مهم چای سبز این است که به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک می‌کند. دیابت نوع ۲ شامل افزایش سطح قند خون است که ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین یا ناتوانی در تولید انسولین ایجاد شود.

مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قندخون را کاهش دهد. یک مطالعه بر روی افراد ژاپنی نشان داد که کسانی که بیشتر چای سبز می‌نوشیدند تقریباً 42 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بودند.

چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قندخون را کاهش دهد.

چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قندخون را کاهش دهد.

کمک به کاهش وزن

با توجه به این که چای سبز می‌تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را افزایش دهد، منطقی است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. پلی فنل موجود در چای سبز سطح اکسیداسیون چربی را افزایش داده و موجب سوخت و ساز بیشتر بدن می‌شود. به همین دلیل منبع غذایی مناسبی جهت کاهش وزن است.

رژیم سایزینو

کاهش خطر مرگ و میر

در یک مطالعه، محققان 40530 بزرگسال ژاپنی را طی 11 سال مورد مطالعه قرار دادند. کسانی که بیشتر چای سبز می‌نوشیدند (5 فنجان یا بیشتر در روز) به طور قابل توجهی کمتر در معرض خطر مرگ در طول دوره مطالعه بودند.

بهبود سلامت پوست

عصاره چای سبز چه به عنوان مکمل مصرف شود و چه روی پوست استفاده شود، سلامت پوست را بهبود می‌بخشد. چای سبز به عنوان مرطوب‌کننده و برای پاکسازی پوست به صورت ماسک، بخور و یا نوشیدنی استفاده می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها چای سبز را به بسیاری از محصولات آرایشی خود اضافه می‌کنند.

 • این چای حاوی فولیک اسید، پتاسیم، منیزیم و منگنز است که برای سلامتی پوست و بهبود زخم و هر گونه آسیب پوستی دیگر مانند جوش و آکنه بسیار مفید است.
 • همچنین برای برطرف کردن سیاهی دور چشم و جلوگیری از پیری زودرس، می‌توان از چای سبز کیسه‌ای برای قرار دادن بر روی پوست استفاده کرد.
 • یک بررسی بزرگ نشان داد که وقتی عصاره چای سبز روی پوست استفاده می‌شود، می‌تواند به درمان و پیشگیری از انواع بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، زگیل و سرطان پوست کمک کند.
 • علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که استفاده از عصاره چای سبز بر روی پوست آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش می دهد.

بهبود عملکرد ورزشی و ریکاوری بدن

بسیاری از کارهای روزمره در بدن استرس اکسیداتیو (یعنی عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن) تولید می‌کند و به سلول‌های بدن آسیب می‌رساند. آنتی اکسیدان‌هایی مانند کاتچین‌های چای سبز می‌توانند آسیب سلولی را کاهش داده و خستگی عضلانی را به تاخیر بیندازند.

در واقع، یک مطالعه روی 35 مرد نشان داد که عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی به مدت 4 هفته، محافظت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، 16 دونده سرعتی که عصاره چای سبز را به مدت 4 هفته مصرف کردند، محافظت بیشتری در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از حملات مکرر سرعت نشان دادند.

یک مطالعه نشان داد که 14 مردی که به مدت 4 هفته عصاره چای سبز مصرف کردند مسافت دویدن خود را 10.9٪ افزایش دادند.

عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی به مدت 4 هفته، محافظت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می‌دهد.

عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی به مدت 4 هفته، محافظت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می‌دهد.

بهبود بیماری‌های معده

یکی از خواص مهم چای سبز بهبود مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، نفخ و اسهال است.

کمک به کنترل غلظت خون

چای سبز درمان گیاهی و طبیعی مناسبی برای کاهش غلظت خون بالا است. اما اگر برای کاهش غلظت خون از داروهای شیمیایی استفاده می‌کنید، حتما قبل از مصرف چای سبز با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است با هم تداخل داشته باشند.

 • سلامت ریه را تامین می‌کند.
 • در بارداری مفید است.
 • می‌تواند در سلامت نوزادان و کودکان نقش داشته باشد.

تامین سلامت ریه

از فواید این نوشیدنی برای ریه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز کاهش‌دهنده التهاب ریه‌ها هستند؛
 • از بافت ریه‌ها در برابر اثرات مخرب دود سیگار و دیگر آلاینده‌ها محافظت می‌کند.

خواص چای سبز برای مردان

چای سبز غذاییست که همه مردان باید به دلیل مزایای سلامتی برجسته، آن را به منوی روزانه خود اضافه کنند. چای سبز نه تنها منبع قوی آنتی اکسیدان‌هایی به نام کاتچین است، بلکه با انواع فواید سلامتی برای پروستات نیز مرتبط است. در اینجا 7 مزیت چای سبز که هر مردی باید بداند آورده شده است.

 • مانع فعالیت آنزیم decarboxylase ortnithine می‌شود. این آنزیم در ایجاد سرطان پروستات نقش دارد
 • رشد سلول‌های سرطانی را کند کرده و آن‌ها را به آپوپتوز یا خودکشی، ترغیب می‌کند
 • ترمیم DNA آسیب دیده (در غیر این صورت موجب رشد سلول‌های سرطانی می‌شود)
 • مهار فعالیت آنزیم COX-2 که در بافت‌های سرطانی جمع می‌شود و در گسترش سرطان پروستات نقش دارد
 • تحریک فعالیت سلول‌های سیستم ایمنی که با تومورهای سرطانی مبارزه می‌کنند
 • کاتچین داخل چای سبز برای مردانی که ضایعات پیش‌سرطانی پروستات را دارند، مفید است و مانع گسترش این ضایعات به سمت سرطانی شدن می‌شوند.

خواص چای سبز برای زنان

 • حاوی پنی‌فنول‌ها و آنتی ‌اکسیدان است که برای پوست و موی خانم‌ها مفید است
 • به کاهش وزن و چربی‌سوزی کمک می‌کند
 • از سرطان سینه و رحم پیشگیری می‌کند.
چای سبز حاوی پنی‌فنول‌ها و آنتی ‌اکسیدان است که برای پوست و موی خانم‌ها مفید است.

چای سبز حاوی پنی‌فنول‌ها و آنتی ‌اکسیدان است که برای پوست و موی خانم‌ها مفید است.

خواص چای سبز در بارداری

 • کاهش استرس و آرام‌بخش
 • کاهش وزن بعد از زایمان

نکته‌:

 • چای سبز به دلیل داشتن کافئین، ادرارآور است و موجب از دست رفتن آب بدن می‌شود. بنابراین بعد از آن باید به اندازه آب بنوشید.
 • بعد از زایمان اگر به قصد کاهش وزن چای سبز می‌نوشید حتما زیر نظر پزشک این کار را انجام دهید. زیرا ممکن است اثرات چای سبز از طریق شیردهی به نوزاد منتقل شود.
 • چای سبز مانع جذب آهن و فولیک اسید می‌شود.
 • امکان سقط جنین در اثر مصرف بیش از اندازه چای سبز وجود دارد.

خواص چای سبز برای نوزادان و کودکان

 • کاهش اضطراب
 • تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به سرماخوردگی
 • تسکین‌دهنده کولیک معده در کودکان
 • درمان یبوست کودکان
 • درمان سرفه و اختلالات ریوی در کودکان

مضرات چای سبز برای کودکان

 • به طور کلی مصرف چای برای کودکان توصیه نمی‌شود، زیرا مانع جذب آهن می‌شود. حتی چای سبز هم باید زیر نظر پزشک و به مقدار بسیار کم مصرف شود.
 • کافئین موجود در چای سبز ممکن است در خلق و خوی کودک تغییراتی ایجاد کند.
 • مانع جذب کلسیم در کودکان می‌شود.

چای سبز در طب سنتی

تمام افراد یکی از ۴ طبع زیر را دارند:

 • سرد و خشک
 • سرد و تر
 • گرم و خشک
 • گرم و تر

از طرفی مواد غذایی مختلف هم طبع مخصوص خود را دارند مانند چای سبز که سرد و خشک است. بر اساس نظر طب سنتی، قبل از مصرف مواد غذایی، ابتدا باید از طبع خود آگاه شوید و در مرحله بعد طبع مواد غذایی مصرفی را بررسی کنید.

در مرحله سوم باید بیشتر از مواد غذایی استفاده کنید که طبع شما را تکمیل کنند. همچنین باید به برخی از مواد غذایی، یک چاشنی اضافه کنید تا طبع غذا نیز متعادل شود. به عنوان مثال به چای سبز که طبع سرد و خشک دارد، می‌توان کمی دارچین اضافه کرده و طبع سرد آن را خنثی کرد.

خواص چای سبز با هل

طبع هل گرم و خشک است و در کنار چای سبز با طبع سرد و خشک این فواید را دارد:

 • کمک به درمان عفونت‌های مجاری ادرار
 • تقویت‌کننده قلب
 • برطرف‌کننده نفخ و سوزش معده
 • تقویت موهای شکننده و ضعیف
 • تسکین درد دوره قاعدگی
طبع هل گرم و خشک است و در کنار چای سبز فواید زیادی دارد.

طبع هل گرم و خشک است و در کنار چای سبز فواید زیادی دارد.

10 مزیت نوشیدن چای سبز با لیمو برای سلامتی

چای سبز با آب لیمو یک نوشیدنی تسکین دهنده است که می‌توانید در هر زمانی از روز از آن لذت ببرید:

 • سرشار از آنتی اکسیدان
 • کمک به کاهش وزن
 • پیشگیری از دیابت
 • بهبود سلامت قلب
 • حمایت از سلامت مغز
 • بهبود سیستم ایمنی
 • افزایش سطح انرژی
 • پیشگیری از سنگ کلیه
 • محافظت در برابر سرطان
 • هیدراته نگه داشتن بدن

چگونه یک چای سبز با کیفیت بخریم؟

سعی کنید یک مارک چای سبز با کیفیت بالاتر انتخاب کنید زیرا برخی از مارک‌های با کیفیت پایین‌تر می‌توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند. چای با کیفیت به رنگ سبز زیتونی است و هر چه تاریخ برداشت آن جدیدتر باشد، کیفیت بالاتری دارد.

همچنین به شناسنامه چای که بر روی بسته‌بندی آن نوشته شده است، توجه کنید. محل کاشت و تاریخ تولید باید بر روی بسته‌بندی درج شده باشد. همچنین از یک فروشگاه معتبر چای سبز را خریداری کنید. با این حال اگر برندی با کیفیت پایین‌تر را انتخاب کنید، باز هم مزایای آن زیاد است.

چگونه چای سبز درست کنیم؟

درست کردن چای در خانه بسیار ساده است:

 • برای شروع حدود 1 فنجان (237 میلی لیتر) آب را به جوش بیاورید، آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید 2 تا 3 دقیقه خنک شود و سپس آن را در فنجان بریزید.
 • یک چای سبز کیسه‌ای اضافه کنید و بگذارید 1 تا 3 دقیقه دم بکشد. اگر به جای آن از چای با برگ‌های شل استفاده می‌کنید، حدود 1 قاشق غذاخوری (2 گرم) را اضافه کنید.
 • در نهایت، مقداری آب لیموی تازه را با فشار دادن نیمی از یک لیمو به طور مستقیم در چای خود اضافه کنید. می‌توانید طعم نوشیدنی را با موادی مانند عسل، دارچین، زنجبیل یا نعناع تازه بیشتر کنید. برای دریافت بیشترین فواید سلامتی چای سبز، از افزودن شیر به چای خودداری کنید. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند ارزش آنتی اکسیدانی در برخی چای‌ها را کاهش دهد.

نکته:

عصاره چای سبز شکل غلیظ آن است و مواد فعال یک کپسول به اندازه یک فنجان چای سبز متوسط است. مانند چای سبز، عصاره چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدان است. عصاره چای سبز به شکل مایع، پودر و کپسول موجود است. عصاره مایع چای سبز را می‌توان در آب رقیق کرد، در حالی که پودر را می‌توان در اسموتی‌ها مخلوط کرد.

میزان مصرف چای سبز

دوز توصیه شده عصاره چای سبز برای لاغری بین 250 تا 500 میلی گرم در روز است. این مقدار را می‌توان از 3 تا 5 فنجان چای سبز به دست آورد.

بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری

برای اثرگذاری بیشتر چای سبز، بهتر است آن را حدود ۲ ساعت بعد از صرف غذا میل کنید. به دلیل این که موجب اختلال در جذب آهن می‌شود.

نحوه نگهداری چای سبز

چای سبز را باید دور از رطوبت، بوهای شدید، هوا و نور نگه‌داری کرد. آن را در یک ظرف دردار یا پلاستیک زیپ‌دار، بیرون از یخچال نگه دارید.

چای سبز برای چه کسانی مضر است؟

 • افراد مبتلا به کم‌خونی
 • کسانی که میزان آب بدن‌شان کم است
 • کسانی که طبع سرد دارند. (البته می‌توانند در کنار این نوشیدنی از مواد غذایی گرم جهت اعتدال طبع استفاده کنند.)
 • خانم‌های باردار و شیرده
 • کودکان

چه داروهایی بر چای سبز تأثیر می گذارند؟

برخی داروها ممکن است با چای سبز تداخل داشته باشند مانند:

 • آدنوزین (آدنوکارد)
 • داروهای محرک (آمفتامین ها، افدرین، نیکوتین، و غیره)
 • نادولول (کارگارد)
 • داروهای آسم
 • داروهای افسردگی یا اختلالات روانی
 • داروهایی که انعقاد خون را کند می کنند از جمله:
  • آردپارین
  • آسپرین
  • کلوپیدوگرل
  • دیکلوفناک
  • دی پیریدامول
  • ایبوپروفن
  • ناپروکسن
  • دالتپارین
  • انوکساپارین
  • هپارین
  • تیکلوپیدین
  • وارفارین
 • داروهای درمان سرطان
 • استروژن و قرص‌های ضد بارداری
 • هرگونه آنتی بیوتیک یا دارو برای عفونت‌های قارچی
 • دارو برای تشنج
 • داروهای بیماری قلبی

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با چای سبز تداخل داشته باشند، از جمله ویتامین‌ها و محصولات گیاهی.

ویتامین‌ها و بعضی از داروها با چای سبز تداخل دارند.

ویتامین‌ها و بعضی از داروها با چای سبز تداخل دارند.

عوارض و مضرات چای سبز

مهم است بدانید که عصاره چای سبز در صورت مصرف بیش از حد نیز می‌تواند سمی باشد، بنابراین اگر به مصرف این مکمل‌ها علاقه دارید، همیشه با یک متخصص بهداشت صحبت کنید. مصرف بیش از اندازه چای سبز موجب از دست رفتن آب بدن و اختلال در عملکرد الکترولیت‌های بدن می‌شود.

مصرف بیش از دوز توصیه شده و همینطور با معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی به کبد شود. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، ممکن است نتوانید از چای سبز استفاده کنید.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر، حتما با پزشک خود برای استفاده از این نوشیدنی مشورت بگیرید:

 • کم خونی
 • اختلالات اضطرابی
 • خونریزی یا اختلالات لخته شدن خون
 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • گلوکوم
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • پوکی استخوان
 • بیماری کبد

نکته:

 • مصرف چای سبز در مقادیر متوسط ​​(2 فنجان در روز) در دوران بارداری احتمالاً بی خطر است.
 • کافئین موجود در چای سبز به شیر مادر منتقل می‌شود و می‌تواند بر نوزاد تأثیر بگذارد. اگر به نوزاد خود شیر می‌دهید زیاد چای سبز ننوشید.
 • چای سبز در مقادیر کم احتمالاً در کودکان بی‌خطر است.

آن چه درمقاله خواص چای سبز آموختیم:

در مقاله خواص چای سبز آموختیم که این چای در مقایسه با چای سیاه سودمندتر است زیرا از سطح بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌ها برخوردار است و از بیماری‌های قلبی-عروقی و انواع سرطان پیشگیری می‌کند. به همین دلیل امروزه بسیاری از پزشکان متخصص تغذیه مصرف چای سبز را توصیه می‌کنند. همچنین کسانی که برنامه غذایی و ورزشی مشخصی را دنبال می‌کنند با مصرف چای سبز، سطح چربی‌سوزی بدن‌شان افزایش یافته و فرایند لاغری‌شان سریع‌تر می‌شود.

منبع: +++

از خواص چای سبز تا قدرت شگفت‌انگیز آن برای سلامتی - 12 - خواص چای سبز - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-..... 1403/03/13

سلام درسته که چایی سبز قبل از ورزش چربی سوزی میکنه

کارشناس به اندام 1403/03/14

سلام نه عزیزم

وحید 1403/02/08

روزتون بخیر...ایا میشود هنگام پیاده روی تند برای کاهش وزن..کمر بند لاغری استفاده کرد تا در روند لاغری سریع تر انجام شود؟؟

کارشناس به اندام 1403/02/09

عزیزم تاثیری روی لاغری نداره

-ترنم 1402/12/22

فقط یه چیزی مطلب که خونده میشه نوشته برای مادران باردارخوبه بعدآخرش گفته شده برای چه کسانی مضرمیباشد؟خانم های باردار.نفهمیدم بایدخورده بشه یانه

کارشناس به اندام 1402/12/23

عزیزم بعضی افراد حساسیت دارن به مقدار محدود استفاده کنید

- 1402/12/19

با سلام چای سبز برای درمان روده تحریک پذیر مناسبه؟

کارشناس به اندام 1402/12/20

سلام نه عزیزم

-پیمان 1402/12/18

سلام خدمت شما عزیزان مطالب بسیار ارزنده و مفید بود از همه کسانی که در این راه قدم برداشتن تشکر میکنم

کارشناس به اندام 1402/12/19

سلام ممنون از توجه شما عزیزم

هادی 1402/11/07

سلام ، چرا بعد از مصرف چای سبز حالم یخرده بد میشه با اینکه با مصلحش مصرف میکنم ، در ضمن دچار کمی فشار خون بالا و اضطراب هستم . ممنون

کارشناس به اندام 1402/11/08

سلام عزیزم چون با بدن شما سازگاری نداره وحساسیت دارین به خاطر فشار هم میتونه باشه که حالتون وبد میکنه

-کریم استادی ف قنبر 1402/11/02

سلام کریم استادی هستم اهل چاهستان بندرعباس بنده چای سبرخیلی دوستدارم بااین وجودفرمایشات شماخیلی به بنده اطمینان کامل دادخیلی سپاسگزارم ممنون

کارشناس به اندام 1402/11/03

سلام وتشکر ازلطف شما عزیزم برقرار باشید

-مهدی 1402/08/02

من یک جا خواندم که آیدل ها کی پاپ برای لاغر شدن ولاغر ماندن چای سبز رو با لیموی تازه و کمی شکر مخلوط می کنند و قبل تمرین می خورند من هم به تقلید ازشون قبل از ورزش می خورم و احساس می کنم کالری بیشتری می سوزانم و همچنین ویتامین سی لیمو جذب کاتچین در بدن رو 3برابر افزایش می دهد من این نوشیدنی که گفتم رو روزی سه فنجان می خورم امیدوارم مطلبی که گفتم مفید باشه برای کسانی که دغدغه لاغری دارند

-دل آرام 1402/06/25

خیلی عالی وکامل بود👏👏👏👏

کارشناس به اندام 1402/06/26

ممنون همراهی ولطف شمال هستیم عزیزم

-سورن حسینی 1402/06/20

درود و سپاس بیکران. من از جمله کسانی هستم که مدتهاست چای سبز می نوشم روزی دو فنجان متوسط! با اینکه طبعی سرد و تر (بلغمی) دارم اما از مزیت های این نوشیدنی بسیار بهره برده ام. البته من فقط نوع ایرانی اش رو مصرف می کنم چون شنیدم نوع چینی در است از سموم و فلزات سنگین! می خواستم بپرسم از شما گرامی آیا این امکان هست که آنتی اکسیدان ECGC به تنهایی جذب بدن نشه؟! چون چند جا گفته شده که این آنتی اکسیدان محشر از طریق روده ها به تنهایی جذب نمیشه و باید حتما کورکومین زردچوبه همراهش باشه! سپاس بیکران

کارشناس به اندام 1402/06/21

ممنون ازتوجه شماعزیزم بله جذب میشه

-صبا م 1402/05/24

با سلام و تشکر و عرض خدا قوت اطلاعات واقعآ جامع و مفید بود ممنونم از محقق محترم فقط خواستم بدونم من بعد از صبحانه میخوام شروع کنم به مصرف ولی اول صبح ناشتا دانه چیا با عسل و زنجبیل استفاده می کنم جهت لاغری اگر چای سبز استفاده کنم مشکلی برایم پیش نمی اورد با تشکر راهنماییم نمائید

کارشناس به اندام 1402/05/25

سلام عزیزم لاغر کننده نیست کمی متابولیسم و بالا میبره ناشتا هم نخورید

- 1402/05/23

خیلی کامل بود نکاتی که درمورد چای سبز گفتید ممنون

کارشناس به اندام 1402/05/24

نظرلطف شماست عزیزم

رستا 1402/05/21

سلام وقت بخیر من کم خونی دارم ولی خیلی دوست دارم چای سبز بخورم چکار کنم

کارشناس به اندام 1402/05/22

سلام عزیزم هفته ای یک الی دوبار میل کنید

-گوهری 1402/05/10

سلام وقت بخیر من خا پاشنه وآرتوروز پاودیکس گردن دارم ووزنم بالاست میخوام وزنم کمکنم چگونه از چای سبز استفاده کن؟

کارشناس به اندام 1402/05/11

سلام عزیزم درهفته سه چهار بار میتونین میل کنید ولی به تنهایی لاغر کننده نیست کمی متابولیسم و بالا میبره

-مهدی 1402/04/19

سلام لطفا بگید در روز دو سری در روز بخوریم عادی میباشد

کارشناس به اندام 1402/04/20

سلام عزیزم روزی یک بار کافی هست دربعضی افراد افت قند شدید و داره

-الهام 1402/04/16

من ۳۱ سالمه و پوکی استخوان دارم شاید هفته ای یک الی دوبار از چای سبز استفاده میکنم آیا ضرر داره،تصمیم داشتم هرروز مصرف کنم ولی با خوندن این مطلب یکم ترسیدم

کارشناس به اندام 1402/04/17

عزیزم بهتره مصرفش محدودترباشه وبا فاصله از وعده ومنابع کلسیم استفاده بشه

- 1402/04/10

سلام من لاغر هستم ولی دوست دارم چای سبز رو بخورم ولی لاغر میکنه واقعا لاغر مبکنه یا نه اونقدر

کارشناس به اندام 1402/04/11

سلام عزیزم هیچ ماده غذایی به تنهایی لاغر کننده نیست اعتدال در خوردنش رعایت بشه

- 1402/04/06

سلام لطفا بگید آیا چای سبز قبل باشگاه خوب یا بعد..البته برای لاغری

کارشناس به اندام 1402/04/07

سلام عزیزم لاغرنمیکنه کمی بخاطر کافئین متابولیسم وبالا مییره

نرگس وجدانی 1402/04/05

سلام . در خصوص سم زدایی بدن اشاره نکردین . چای سبز باعث سم زدایی سریع بدن میشود .

-امیر 1402/03/22

سلام، توضیحات کامل و جامع و مفید بود.

کارشناس به اندام 1402/03/23

سلام مرسی از توجه شما عزیزم