علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟

علائم کبد چرب روی چهره و صورت به شما نشان می‌دهد این بیماری تا چه میزان بدن شما را درگیر کرده است. متاسفانه عدم رعایت اصول غذایی و پیگیری نکردن درمان این بیماری

علائم کبد چرب روی چهره و صورت به شما هشدار می‌دهد این بیماری تا چه اندازه در بدن پیشرفت کرده است.
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 448

تاریخ انتشار

علائم کبد چرب روی صورت و چهره از مهمترین مشکلاتی است که افراد مبتلا به این بیماری خطرناک به آن دچار می‌شوند. کبد دومین عضو بزرگ بدن است که به پردازش غذا و نوشیدنی‌ها کمک کرده و مواد مضر خون را فیلتر می‌کند. وجود مقادیر کم چربی در کبد شاید طبیعی باشد، اما مقدار زیاد آن می‌تواند باعث اختلال در سلامتی شود. هنگامی که چربی بیش از حد در کبد انباشته شود منجر به التهاب شده و عوارضی را ایجاد می‌کند. کبد چرب همچنین علائمی را بر روی چهره پوست و چهره شما ایجاد می‌کند. در این مقاله در مورد این علائم کبد چرب روی صورت و چهره مطالبی را خواهیم آموخت. با ما همراه ما باشید.

کبد چرب چگونه می‌تواند صورت شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

بیماری کبد چرب غیر الکلی(NAFLD)، شایع‌ترین بیماری مزمن کبدی است. این بیماری در حالی که ممکن است علائم کمی داشته باشد با گذشت زمان می‌توانید متوجه تغییراتی در صورت خود شوید.

اغلب علائم کبد چرب در مراحل اولیه مشهود نیست، اما تغییرات خاصی در صورت، مانند پف کردگی، تغییر رنگ و خارش می‌تواند نشان‌دهنده بیماری کبد چرب باشد.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 1 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
متاسفانه کبد چرب بر روی تمام قسمت‌های بدن و صورت تاثیر می‌گذارد.

بیماری کبد چرب زمانی ایجاد می‌شود که کبد شما چربی زیادی در سلول‌های خود ذخیره کند. مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث بیماری کبد چرب شود، اما اگر رژیم غذایی شما کالری و سرشار از چربی باشد، نیز به کبد چرب مبتلا می شوید. بیماری کبد چرب می‌تواند باعث التهاب و در برخی موارد آسیب به سلول‌های سالم کبد شود. برخی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است علائمی را تجربه نکنند، اما برخی دیگر ممکن است علائمی مانند خستگی و درد شکم را نیز مشاهده کنند.

رژیم سایزینو

مهمترین علائم کبد چرب روی صورت و بدن

علائم ظاهری و جسمانی کبد چرب به شرح زیر است:

پف کردگی

بیماری پیشرفته کبدی می‌تواند بر توانایی کبد شما برای ساخت پروتئین تاثیر گذاشته و جریان خون و برداشت مایعات را مختل کند. در نتیجه این موضوع ممکن است متوجه شوید، که صورت‌تان پف کرده است.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن
از علائم کبد چرب روی صورت و بدن، پف کردن چهره است.

ایجاد پوست تیره در چین گردن

بیماری کبد چرب می‌تواند به افزایش مقاومت به انسولین کمک کند. به این معنی که بدن شما نمی‌تواند به طور موثر از انسولین استفاده کند. انباشته شدن انسولین اضافی در بدن شما می‌تواند، شرایطی به نام آکانتوز نگریکانس ایجاد کند. این عارضه باعث تیره شدن چین‌های گردن می‌شود.

بثورات اطراف دهان

بیماری‌های مزمن کبدی مانند بیماری کبد چرب می‌تواند باعث شود که بدن شما مواد مغذی خاصی را به طور موثر جذب نکند. یکی از این مواد مغذی و معدنی، روی است. بسیاری از افراد مبتلا به کبد چرب کمبود روی دارند.

یک منبع مطالعاتی در سال ۲۰۲۲ به بررسی یک عارضه شایع کمبود روی به نام درماتیت پرداخت. این بیماری، اغلب به صورت تحریک پوست اطراف دهان شما ظاهر می‌شود. به نظر می‌رسد که این تحریک، مانند بثوراتی است که دارای برجستگی های کوچک پر از مایع با ظاهر جامد هستند.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 5 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
یکی از علائم کبد چرب روی صورت و بدن، تحریک پوست اطراف دهان است.

ایجاد رگ‌های عنکبوتی روی صورت

یک تغییر ناگهانی در کبد می‌تواند باعث مشکلات جدی در داخل یا سطح اندام‌های بدن شود. هنگامی که کبد شما چرب شده و در معرض خطر قرار می‌گیرد، می‌توانید رگ‌های عنکبوتی را روی صورت خود مشاهده کنید.

البته این نشانه در مورد بیماران شدید کبدی تشخیص داده می‌شود. این وریدهای عنکبوتی، ضایعات نخ مانندی هستند که زمانی اتفاق می‌افتد که مویرگ ها درست زیر سطح پوست گشاد می‌شوند.

این ضایعات، به صورت یک لکه قرمز یا ورید مانند ظاهر می شوند که مانند تار عنکبوت هستند. آنها می‌توانند در هر نقطه از پوست صورت ایجاد شوند.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 7 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
از علائم کبد چرب روی صورت و بدن، ایجاد رگ‌های عنکبوتی است.

روزاسه

روزاسه، یک بیماری پوستی است که می‌تواند باعث شود، پوست شما بسیار قرمز به نظر برسد. هنگام ابتلا به روزاسه، ممکن است متوجه رگ‌های خونی قرمز کوچک یا برجستگی‌های سفید روی پوست صورت شوید. اگرچه همه مبتلایان به روزاسه به بیماری کبد چرب مبتلا نیستند، اما روزاسه می تواند، یکی از علائم آن باشد.

علائم کبد چرب در پا

افراد مبتلا به کبد چرب ممکن است جمع شدن مایعات و تورم در پاها و شکم را تجربه کنند. این مساله به دلیل افزایش فشار در ورید است که خون را در کبد شما حرکت می‌دهد که به ورید باب معروف است. افزایش فشار خون در ورید باعث تجمع مایع در اطراف بدن از جمله در پاها، مچ پا و شکم می‌شود.

خارش پوست

بیماری کبد چرب می‌تواند منجر به خارش پوست شود. خارش زیاد به دلیل تجمع نمک‌های صفراوی بیش از حد در بدن است. خارش، معمولاً با خاراندن تسکین نمی‌یابد و ممکن است تحریک را بدتر کند.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 9 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
علائم شایع کبد چرب روی صورت و بدن، خارش است.

اثر کبد چرب روی دست و ناخن

قرمزی در کف دست‌ها به دلیل گشاد شدن رگ‌های خونی از علائم کبد چرب روی دست است. همچنین همان‌طور که کبد شما برای عملکرد خود تلاش می‌کند، ممکن است روی رنگ ناخن‌ دست و پای شما، به ویژه انگشت شست و اشاره نیز اثر بگذارد و سفید شوند.

کهیر

در این بیماری، بدن سموم بسیار زیادی دریافت می‌کند که می‌تواند کبد را بیش از حد بارگذاری کند و به تدریج باعث آسیب و اختلال در عملکرد کبد شود. هنگامی که این سموم در بدن باقی می‌مانند و به طور کامل توسط کبد دفع نمی‌شوند، تظاهرات بالینی آن کهیر خواهد بود.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 11 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
از علائم شایع کبد چرب روی صورت و بدن، کهیر است.

علائم کبد چرب در دهان و روی زبان

تظاهرات دهانی در بیماران مبتلا به کبد چرب عمدتاً خونریزی، مخاط زرد رنگ یا زردی، خونریزی لثه، التهاب زبان یا بلاستوس و تورم التهابی غدد بزاقی(سیالادنوز) است.

زردی

بیماری کبدی پیشرفته مانند کبد چرب، می‌تواند منجر به زردی پوست شود. این وضعیت باعث می‌شود پوست و سفیدی چشم شما زرد به نظر برسد. علائم زردی معمولاً قبل از انتشار به بقیه بدن در چشم‌ها و صورت شما ظاهر می‌شود. زردی زمانی رخ می‌دهد که بیلی روبین، بیش از حد وجود داشته باشد. این رنگدانه زرد_ نارنجی است که محصول جانبی تجزیه گلبول‌های قرمز خون می باشد. اگر کبد شما به اندازه کافی خوب کار نمی‌کند، بیلی روبین بیش از حد ایجاد شده و ظاهری زرد به پوست شما می‌دهد.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 13 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
یکی از علائم کبد چرب روی صورت و بدن، تغییر رنگ پوست است.

اگر بخواهیم در مجموع به بیماری‌های پوستی که در اثر کبد چرب ایجاد می‌شود اشاره کنیم، می‌توانیم، موارد زیر را نام ببریم:

  • درماتیت
  • اگزما
  • پیری زودرس پوست
  • چروک پوستی
  • ایجاد لکه‌های قهوه‌ای کبدی
  • بثورات قرمز همراه با خارش
  • بثورات عمیق زخمی
  • پسوریازیس

علائم کبدی چرب روی مو

بیماری کبد چرب می‌تواند علاوه بر پوست و چهره بر روی مو نیز تاثیر منفی بگذارد. کبد چرب ممکن است باعث ریزش مو و یا نازک شدن آن شود. عملکرد نادرست کبد مانند کبد چرب می‌تواند روی مکانیسم‌های متابولیک بدن مثل جذب ویتامین‌های محلول در چربی که روی چرخه رشد و تغذیه مو موثر هستند، اثر منفی بگذارد.

کبد، مسئول سم‌زدایی بدن و تنظیم قند خون می‌باشد. این موارد بر روی چرخه طبیعی فولیکول مو تاثیرگذار هستند. همین مسئله می‌تواند رشد مو را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد ریزش مو شود.

علائم کبد چرب روی صورت و بدن چیست؟ - 15 - علائم کبد چرب روی صورت - کبد چرب
ریزش مو از علائم کبد چرب روی صورت و بدن است.

در واقع وقتی که هضم و جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن با اختلال مواجه شوند، مواد لازم برای رشد موها به آنها نمی‌رسد و در نتیجه موها دچار ریزش و توقف رشد و همچنین کم پشت شدن می‌شود.

آنچه از مقاله علائم کبد چرب روی چهره و صورت آموختیم:

در این مقاله آموختیم که از علائم کبد چرب روی چهره و صورت، جوش زدن در صورت یا آکنه است. برخی از علائم غیرمعمول دیگر می‌تواند شامل نازک شدن بی دلیل موهای صورت به خصوص ابروها، قرمزی و برافروختگی گونه ها، تورم صورت و ایجاد یا بدتر شدن آکنه‌های موجود باشد.

بیماری کبد چرب که یک بیماری شایع است، گاهی اوقات علائم بی‌صدایی دارد. شما ممکن است این علائم را روی صورت، پوست و موی خود تجربه کنید. محدود کردن مصرف الکل، حفظ وزن متعادل و تغذیه صحیح به همراه ورزش می‌تواند شما را از اثرات این بیماری نجات دهد.

منابع:

میانگین امتیاز 4.2 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-انصاری چشمه 1403/01/07

ممنون از مطالب خوب واموزنده شما

کارشناس به اندام 1403/01/08

تشکر از لطفتون عزیزم

-فاطمه 1402/10/22

بسیار عالی تشکر از زحمات شما

کارشناس به اندام 1402/10/23

سپاس از توجهی که دارین عزیزم