عمل لاغری چیست + معرفی انواع عمل لاغری شکم

امروزه عمل لاغری به یکی از آخرین‌ روش‌های کاهش وزن تبدیل شده است و افرادی که از انواع رژیم و ورزش به نتیجه نرسیده‌اند، بدن خود را به تیغ جراحی می‌سپارند تا در عرض چند ساعت چند کیلوگرم وزن کم کنند. از بین انواع عمل لاغری، عمل لاغری شکم بسیار بیشتر مورد استقبال است. از […]

عمل لاغری یک روش کاهش وزن سریع است که ممکن است حجم معده را کاهش دهد.
میانگین امتیاز 4 از 5

زمان مطالعه 33 دقیقه

تعداد بازدید 66865

تاریخ انتشار

امروزه عمل لاغری به یکی از آخرین‌ روش‌های کاهش وزن تبدیل شده است و افرادی که از انواع رژیم و ورزش به نتیجه نرسیده‌اند، بدن خود را به تیغ جراحی می‌سپارند تا در عرض چند ساعت چند کیلوگرم وزن کم کنند. از بین انواع عمل لاغری، عمل لاغری شکم بسیار بیشتر مورد استقبال است. از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن اضافی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشد و انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه را آسان‌تر کند. همچنین از مهمترین مزایای کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی است؛ مانند دیابت نوع دو، کلسترول بالا یا هیپرلیپیدمی، فشار خون بالا و آپنه انسدادی خواب. اگر فرصت مطالعه مقاله را ندارید، می‌توانید به فایل صوتی آن گوش دهید: با این حال سوال بسیاری از افراد دارای اضافه وزن این است که این عمل‌ها چه میزان در کاهش وزن تاثیر دارند، آیا برگشت‌پذیر هستند و آیا عوارض جانبی دارند یا خیر؟ در این مقاله به طور مفصل به معرفی انواع جراحی‌های کلی و موضعی لاغری می‌پردازیم و شما می‌توانید انتخاب کنید کدام روش برای لاغر شدن موثرتر است.

عمل لاغری چیست؟

یکی از راه‌های مقابله با چاقی، جراحی چاقی است. جراحی چاقی معمولاً منجر به کاهش وزن سریع می‌شود و به همین دلیل عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت متعددی دارد که آن را به یک روش پرریسک کاهش وزن تبدیل می‌کند. عمل‌ لاغری شکم و دیگر اندام‌ها به چند شیوه انجام می‌شود. برخی عمل‌های لاغری با جراحی عمومی انجام می‌شود و برخی با جراحی‌های جزئی و سرپایی یا با دستگاه لاغرکننده. در این مقاله به طور مفصل به تشریح معایب و مزایای این جراحی‌های لاغری می‌پردازیم.
عمل لاغری عموما توسط جراحی موضعی یا کلی انجام می‌شود و ممکن است بخشی از معده برداشته شود.

عمل لاغری عموما توسط جراحی موضعی یا کلی انجام می‌شود و ممکن است بخشی از معده برداشته شود.

انواع عمل لاغری چیست؟

بسته به بدن هر فرد و نیاز او به کاهش وزن، روش‌های متعددی برای کم کردن وزن و برداشتن چربی‌های اضافه بدن وجود دارد، برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

عمل لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y

این روش نوعی از عمل بای پس معده است و حتی شایع‌ترین نوع آن نیز به حساب می‌آید. این نوع جراحی معمولا بازگشت‌پذیر نیست و در آن قسمت بالای معده را می‌بُرند و باقی مانده معده را می‌بندد که باعث می‌شود در یک وعده غذای زیادی نخورید و حتی مقدار جذب غذا نیز کاهش می‌یابد. قسمت باقی مانده، اندازه یک گردو است و تنها 28 گرم غذا را در خود نگه می‌دارد. سپس جراح، روده کوچک را می‌برد و مستقیما به همان کیسه کوچک (معده ) وصل می‌کند. سپس غذا به این کیسه کوچک می‌رود و بعد از آن به روده کوچکی که به آن متصل شده خواهد رفت. غذا بیشتر معده و قسمت ابتدایی روده کوچک را دور می‌زند و به جای آن مستقیما وارد قسمت میانی روده کوچک می‌شود.
عمل لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y برگشت‌پذیر نیست.

عمل لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y برگشت‌پذیر نیست.

عوارض عمل لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y

 • فقر مواد غذایی یا سوء تغذیه
 • عدم جذب ویتامین‌ها که منجر به کمبود غیر طبیعی ویتامین‌های B12 و D می‌شود
 • دچار شدن به سندروم دامپینگ که موجب می‌شود فرد به جراحی مجدد نیاز داشته باشد
 • بروز فتق و سنگ صفراوی

عمل لاغری ابدومینوپلاستی

جراحی لاغری ابدومینوپلاستی یا لیفت شکم، روشیست که با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن عضلات دیواره شکم، شکم شما را صاف می‌کند. این روش جراحی با نام تامی تاک نیز شناخته می‌شود. هدف، از بین بردن پوست اضافی شکم است که از طریق ورزش قابل برداشتن نیست – به عنوان مثال، پوست اضافی ناشی از بارداری یا کاهش وزن زیاد. این یک راه حل سریع برای کاهش وزن نیست زیرا این روش معمولاً فقط برای افرادی با شاخص توده بدنی سالم (BMI) توصیه می‌شود.
عمل لاغری مانند عمل لاغری شکم، از طریق کوچک کردن معده، ساکشن چربی‌ها یا با کمک دستگاه‌های کاهش وزن و ایجاد لرزش و گرمادهی یا سرمادهی و تخلیه چربی‌ها انجام می‌شود. هرکدام از انواع عمل لاغری عوارضی دارد که قبل از اقدام، باید از آن‌ها مطلع باشید؛ زیرا برخی از این جراحی‌ها غیرقابل بازگشت است ومعده شما برای همیشه کوچک خواهد شد.

عوارض جراحی لاغری ابدومینوپلاستی

 • ماندن جای زخم
 • هماتوم (خونریزی)
 • عفونت
 • سروما (تجمع مایع)
 • بهبود ضعیف زخم
 • لخته شدن خون
 • بی‌حسی یا سایر تغییرات در حس
 • نکروز چربی (مرگ بافت چربی واقع درعمق پوست)
 • عدم تقارن (ناهمواری یا کج بودن در سطح پوست)

عمل لاغري اسليو

جراحی اسلیو معده یکی از چندین نوع گزینه جراحی چاقی است. این نوع جراحی شامل برداشتن یا کاهش اندازه معده شما است. متخصصان پزشکی معمولاً آن را گاسترکتومی آستین عمودی می‌نامند. جراحی اسلیو معده تقریباً همیشه به عنوان یک روش کم‌تهاجمی با استفاده از لاپاراسکوپ انجام می‌شود. این بدان معنیست که یک لوله بلند و نازک از طریق چندین برش کوچک به شکم شما وارد می‌شود. این لوله دارای یک چراغ و یک دوربین کوچک و همچنین ابزارهای مختلف است. جراحی اسلیو معده با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود، یعنی دارویی که شما را به خواب بسیار عمیقی می برد و نیاز به یک دستگاه تنفس مصنوعی برای شما در حین جراحی دارد. این جراحی شامل تقسیم معده شما به دو قسمت نابرابر است. حدود 80 درصد از قسمت منحنی بیرونی معده شما بریده شده و برداشته می‌شود. سپس لبه‌های 20 درصد باقیمانده به هم منگنه یا بخیه زده می‌شود. با این کار یک معده موزی شکل ایجاد می‌شود که تنها حدود 25 درصد اندازه اصلی آن است. با توجه به گزارش انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که حداقل 50 درصد از وزن اضافی خود را طی 18 تا 24 ماه پس از جراحی اسلیو معده کاهش دهید.
در عمل لاغري اسليو 80٪ معده برداشته می‌شود و برگشت‌پذیر نیست.

در عمل لاغري اسليو 80٪ معده برداشته می‌شود و برگشت‌پذیر نیست.

عوارض جراحی لاغری اسلیو

 • یکی دیگر از نگرانی‌های رایج، به خصوص زمانی که به سرعت وزن زیادی از دست می‌دهید، مقدار زیادی پوست اضافی است که این یک عارضه جانبی رایج در جراحی اسلیو معده است. اگر این پوست اضافی شما را آزار می‌دهد، می‌توانید آن را با جراحی دیگری بردارید. اما به خاطر داشته باشید که پس از جراحی اسلیو معده، تا 18 ماه طول می‌کشد تا بدن شما به ثبات برسد. به همین دلیل است که معمولاً بهتر است صبر کنید. تا آن زمان، ممکن است بخواهید تکنیک‌های ورزشی را برای سفت کردن پوست شل امتحان کنید.
 • نکته دیگری که قبل از تصمیم به انجام جراحی اسلیو معده باید در نظر گرفت این است که برخلاف برخی از جراحی‌های لاغری دیگر، جراحی اسلیو معده غیر قابل برگشت است. اگر از نتیجه راضی نیستید، معده شما نمی‌تواند به حالت قبل برگردد.
نظر دکتر کرمانی در مورد عمل اسلیو معده:

جراحی بای پس روده (جابه جایی دوازدهه)

در این روش بعد از انجام عمل اسلیو معده، دوازدهه (روده اثنی عشر) و آخرین بخش روده کوچک تقسیم و حدود سه چهارم روده کوچک بریده می شود. حالا بخش بالایی روده کوچک که آنزیم های پانکراس و صفرا را حمل می‌کنند به آخرین بخش متصل می شوند. در این حالت شما غذای کمتری مصرف می‌کنید چون حفره معده نمی‌تواند غذای بیشتری در خود نگه دارد. از آنجا که آنزیم‌های پانکراس و صفرا در انتهای روده کوچک با هم ترکیب می‌شوند، کالری کمتری جذب بدن می‌شود.

عوارض جراحی بای پس روده (جابه جایی دوازدهه)

 • کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن
 • رعایت رژیم غذایی سخت
 • به پیگیری نیاز دارد.

عمل لاغری بای پس معده به روش انحراف بلیو پانکراتیک توسط duodenal switch

این جراحی نیز یک نوع دیگر از عمل بای پس معده است که در این روش پیچیده و چند بخشی حدود 80 درصد معده حذف می شود. در این عمل، لوله‌ای که غذا را در روده کوچک آزاد می‌کند به همراه بخش محدودی از روده کوچک که معمولا به معده وصل است فقط باقی می‌ماند. در این جراحی قسمت بیشتری از دستگاه گوارش را با اتصال قسمت انتهایی روده به روده اثنی عشری نزدیک به معده دور می‌زنند. این جراحی مقدار غذایی که می‌خورید را به شدت محدود می‌کند و جذب غذا را نیز پایین می‌آورد. با اینکه این عمل بسیار تاثیرگذار است اما خطرات زیادی از جمله سوء تغذیه و کمبود ویتامین دارد. این جراحی معمولا برای افرادی با BMI بالای 50 انجام می‌شود.
عمل لاغری به روش انحراف بلیو پانکراتیک توسط duodenal switch حجم غذای مصرفی شما را به شدت کاهش می‌دهد.

عمل لاغری به روش انحراف بلیو پانکراتیک توسط duodenal switch حجم غذای مصرفی شما را به شدت کاهش می‌دهد.

عوارض عمل لاغری بای پس معده به روش انحراف بلیو پانکراتیک

 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • واکنش‌های غیر طبیعی به بیهوشی
 • استفراغ
 • سوء تغذیه
 • افت قند خون
 • فتق

عمل لاغری امگا

جراحی بای پس معده Omega-Loop نسخه ساده شده جراحی بای پس معده Roux-en-Y است. این جراحی با محدود کردن مقدار غذایی که می‌توان در یک زمان خورد و با تغییر هورمون‌های روده که بر کنترل اشتها تأثیر می‌گذارد، عمل می‌کند. در طول جراحی امگا لوپ، کیسه معده از نظر اندازه کاهش می یابد و به روده کوچک متصل می‌شود. این امر باعث می‌شود که غذای خورده شده، دوازدهه و بخش اول روده کوچک را دور بزند. این دور زدن منجر به سیری زودتر (احساس سیری) و جذب کالری کمتری می‌شود که به نوبه خود منجر به کاهش وزن می‌شود. قسمت بزرگتر معده جدا می‌شود، اما در بدن باقی می‌ماند و به تولید شیره‌های گوارشی ادامه می‌دهد که به هضم کمک می‌کند.

عوارض جراحی لاغری امگا

 • خونریزی بعد از جراحی
 • تنگی نفس
 • امکان نشتی غذا و مایعات در سیستم گوارش
 • امکان عفونت در داخل بدن و جای زخم‌ها

عمل لاغری پلیکاسیون

این جراحی لاغری که به جراحی پلیسه معده نیز شهرت دارد، مانند عمل بای پس معده یا امگا، نیازی به دستکاری روده ندارد. همچنین مانند اسلیو معده برگشت‌ناپذیر نیست و معده برداشته نمی‌شود و مانند برخی جراحی‌های لاغری مانند لاغری با حلقه، شی خارجی داخل معده قرار نمی‌گیرد. تنها چند قسمت معده جمع شده و بخیه می‌خورد. این کار موجب کوچک‌ شدن معده می‌شود.
در عمل لاغری پلیکاسیون معده بخشی از معده جمع شده و بخیه زده می‌شود.

در عمل لاغری پلیکاسیون معده بخشی از معده جمع شده و بخیه زده می‌شود.

عوارض جراحی پلیسه معده یا پلیکاسیون

این جراحی بی‌خطر و برگشت‌پذیر است اما مانند اغلب جراحی‌های لاغری، چون داخل بدن انجام شده است، امکان عفونت و خونریزی بالایی دارد. نشتی معده و حالت تهوع و استفراغ از دیگر پیامدهای عمل لاغری پلیسه است. لازم به ذکر است در ۱۵-۱۰ درصد موارد پس از ۵ سال و به دنبال پرخوری زیاد، معده تا حدودی بزرگ و پلیسه ها از یکدیگر فاصله می گیرند و احتمال فرد به افزایش وزن دوباره وجود دارد.

عمل لاغری لیپوماتیک

در جراحی لاغری لیپوماتیک، لوله‌های ظریفی را با بی‌حسی موضعی، به زیر پوست می‌فرستند تا با ایجاد ارتعاش در بافت چربی زیر پوست، موجب تخلیه و ساکشن آن شوند.

عوارض جراحی لیپوماتیک یا لیپوساکشن چیست؟

 • بازگشت چربی
 • احتمال آمبولی و انسداد عروق
 • عفونت زیرپوستی
 • خونریزی
 • تجمع مایعات در زیر پوست
 • کبودی
 • آسیب رساندن به اعصاب، رگ‌های خونی، عضلات، ریه‌ها و …
 • عوارض قلبی و ریوی
 • نیاز به عمل جراحی مجدد ترمیمی
 • تورم مداوم
 • ناهمواری یا شلی پوست

عمل لاغری شکم با لیپولیزر

در روش لیپولیزر ابتدا بافت چربی مورد نظر توسط لیزر سوزانده می‌شود و بعد چربی سوزانده شده را تخلیه یا در اصطلاح ساکشن می‌کنند. چربی خارج شده از بدن بر خلاف چربی خراج شده در عمل لیپوماتیک، قابل استفاده برای برجسته کردن نقاط دیگر بدن نیست.
از انواع ساده‌تر عمل لاغری شکم استفاده از دستگاه لاغری لیپولیزر است که با گرما سلول‌های چربی را می‌سوزاند.

از انواع ساده‌تر عمل لاغری شکم استفاده از دستگاه لاغری لیپولیزر است که با گرما سلول‌های چربی را می‌سوزاند.

عوارض جراحی  لاغری لیپولیزر

سوختگی پوست و برجسته شدن آن از جمله عوارض این نوع کاهش وزن است.

عمل لاغری کرایولیپولیز

در عمل کرایولیپولیزر که یک جراحی لاغری موضعی است، یک کنداکتور روی بخش مورد نظر از بدن قرار می‌گیرد، با مکش آن قسمت بدن را بالا می‌کشد و سپس با سرمادهی سریع، چربی‌های زیر پوست شکسته شده و به مرور از طریق کبد و کلیه‌ها دفع می‌شود. این روش لاغری بیشتر برای شکم، پهلوها و پاها به کار می‌رود.

عوارض کرایولیپولیزر چیست؟

 • کبودی و سوزش پوست
 • بی‌حسی
 • گرفتگی عضلات
 • درد قسمت‌های سرمادهی شده
 • ورم بدن

عمل لاغری با حلقه

در عمل جراحی حلقه معده یا گاستریک باندینگ، یک حلقه از جنس سیلیکون را دور قسمت فوقانی معده قرار می‌دهند که معده را به دو قسمت نامساوی تقسیم می‌کند. این عمل قابل برگشت است و در صورت عدم نتیجه یا ایجاد مشکل، حلقه را می‌توان با جراحی دیگری برداشت.
یکی از انواع عمل لاغری جراحی حلقه معده یا گاستریک باندینگ است.

یکی از انواع عمل لاغری جراحی حلقه معده یا گاستریک باندینگ است.

عوارض عمل لاغری حلقه یا گاستریک باندینگ

 • لغزش یا شل شدن حلقه و آسیب به معده
 • خونریزی
 • درد شدید
 • فرسایش حلقه
 • انسداد مواد غذایی در معده
 • سوءتغذیه

عمل لاغری لاپاراسکوپی باندینگ شکمی قابل تنظیم

در این جراحی کاهش وزن، جراح باندی قابل باد کردن را دور بالاترین بخش معده قرار می‌دهد. وقتی این باند باد می‌شود معده را فشرده می‌کند درست مانند کمربندی که شلوار را جمع می‌کند. این کار باعث تقسیم معده به دو قسمت می‌شود. یک قسمت به صورت پاکتی کوچک است و توسط کانالی که توسط باند ایجاد شده با دیگر بخش‌های معده در ارتباط است. قسمت کوچک باعث می‌شود مقدار غذای دریافتی فرد محدود شود. این باند قابل تنظیم است، بنابراین تعیین می‌کنید محدودیت غذایی تا چه میزان باشد. به خاطر ساده بودن این عمل، یکی از شایع‌ترین جراحی‌های کاهش وزن به حساب می‌آید. با این روش، ممکن است نسبت به دیگر روش‌ها کاهش وزن کمتری را شاهد باشید و مجبورید به صورت دوره‌ای باند را مجدد تنظیم کنید.

عوارض عمل لاغری لاپاراسکوپی باندینگ شکمی

 • بازگشت چاقی در صورت مصرف شیرینی فراوان
 • عفونت حلقه که در صورت بروز، بایستی حلقه از طریق لاپاروسکوپ خارج شود
 • لغزش و عدم کار کرد حلقه
 • تهوع و استفراغ در صورت پرخوری
 • مشکلات محل تنظیم باند در زیر پوست

عمل جراحی لاغری همراه با سزارین

از پیامدهای بارداری و زایمان، افتادگی پوست و ناحیه شکم است. برخی از مادران باردار تصمیم می‌گیرند همزمان با جراحی سزارین، جراحی لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی را نیز انجام دهند تا به سرعت بعد از زایمان از شر چاقی شکمی خلاص شوند. این عملِ همزمان، به آمادگی بدنی مادر و تبحر پزشک بستگی دارد؛ در غیر این صورت عوارض جبران‌ناپذیری برای سلامت مادر خواهد داشت.

عوارض جراحی لاغری همراه با سزارین

 • درد شدید
 • امکان عفونت و خونریزی بالا
 • دوره نقاهت طولانی‌تر
عمل لاغری همراه با سزارین برای کاهش وزن سریع مادر بعد از زایمان اینجام می‌شود که انجامش به تبحر زیادی نیاز دارد.

عمل لاغری همراه با سزارین برای کاهش وزن سریع مادر بعد از زایمان انجام می‌شود که انجامش به تبحر زیادی نیاز دارد.

عمل رگ اشتها

عمل رگ اشتها یکی از انواع عمل‌های لاغری محسوب نمی‌شود، اما از آنجا که سوزاندن این رگ در معده منجر به کاهش وزن می‌شود، به عمل رگ اشتها معروف شده است. این عمل در حقیقت روشی عوام فریبانه برای افراد سود جو است.

عوارض عمل رگ اشتها

برخی از عوارض عمل رگ اشتها عبارتند از:
 • آمبولی
 • زخم معده
 • عفونت معده
 • التهاب پانکراس
 • خونریزی داخلی و …

عمل‌های جراحی موضعی چگونه انجام می‌شود؟

برای لاغری موضعی دو روش کلی وجود دارد: لاغری موضعی با دستگاه‌های مختلف لاغری و پیکرتراشی. همچنین این عمل‌های لاغری در این قسمت‌ها انجام می‌شود:
 • عمل لاغری پهلو
 • جراحی لاغری ران پا
 • عمل جراحی لاغری ساق پا
 • عمل لاغری مچ پا
 • عمل برای لاغری صورت
 • عمل جراحی لاغری بازو
 • عمل جراحی لاغری شکم
نکته مهم در انواع جراحی‌های لاغری موضعی عوارض گسترده آن است. برخی در جراحی لاغری، خونریزی شدید دارند، برخی دچار عفونت داخلی می‌شوند و برخی دیگر ممکن است دچار تنگی نفس یا مشکلات قلبی و انسداد عروق شوند. مشکل بزرگتر آنکه عموما این کاهش وزن به مرور زمان بازمی‌گردد در حالیکه هزینه زیادی برای آن شده است.

عوارض کلی انواع عمل لاغری

در مجموع برخی از عوارض در بین تمام عمل‌های لاغری و کاهش وزن یکسان است:
 • خونریزی. خونریزی از زخم جراحی یا داخل بدن شما می‌تواند در صورت شدید بودن منجر به شوک شود.
 • ترومبوز ورید عمقی یا .(DVT) جراحی و دوره نقاهت آن می‌تواند خطر تشکیل لخته خون را در رگ‌های شما، معمولاً در ورید پا، افزایش دهد.
 • آمبولی ریه. آمبولی ریه زمانی رخ می‌دهد که بخشی از لخته خون پاره شود و به سمت ریه‌های شما حرکت کند.
 • ضربان قلب نامنظم. جراحی می‌تواند خطر ضربان قلب نامنظم، به ویژه فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.
 • ذات الریه. درد می‌تواند باعث شود که نفس‌های سطحی بکشید که می‌تواند منجر به عفونت ریه مانند ذات الریه شود.
 • نشت معده. مایعات معده ممکن است از خط بخیه در معده، جایی که دوباره به هم دوخته شده است، نشت کند.
 • تنگی مجرا. بخشی از معده شما می‌تواند بسته شود و باعث ایجاد انسداد در معده شما شود.
 • کمبود ویتامین. بخشی از معده شما که برداشته می‌شود تا حدودی مسئول جذب ویتامین‌های مورد نیاز بدن شما است؛ مگر اینکه مکمل‌های ویتامین مصرف کنید.
 • سوزش سر دل (GERD). تغییر شکل معده می‌تواند باعث سوزش سر دل شود یا آن را بدتر کند.

جایگزین عمل جراحی لاغری چیست؟

طبیعتا تمام کسانی که اضافه وزن دارند می‌خواهند با کمترین هزینه، کمترین مدت زمان و کمترین سختی، به کاهش وزن و تناسب اندام برسند؛ در حالیکه باید توجه کنید اضافه وزن و چاقی یک شبه بوجود نیامده است که یک شبه از بین برود. برای نتیجه گرفتن باید صبور باشید. از یک رژیم غذایی سالم که هیچ گونه مواد غذایی ضروری را حذف نمی‌کند، پیروی کنید و ورزش روزانه را فراموش نکنید. امکان ندارد کسی این دو نکته یعنی رژیم غذایی و ورزش را رعایت کند اما لاغر نشود! شاید در نگاه اول با جراحی لاغری به سرعت لاغر شوید اما عوارض آن بسیار جدی است و حتی برخی از این عمل‌های کاهش وزن، غیرقابل بازگشت است و معده شما برای همیشه کوچک شده است. به همین دلیل می‌توانید در جایی هزینه کنید که از عدم بازگشت وزن‌تان مطمئن باشید: رژیم غذایی کاهش وزنی که جذاب و خوشمزه باشد، هیچ گروه غذایی را حذف نکند و آهسته و پیوسته وزن‌تان را کم کند تا به تناسب اندام برسید. بد نیست به نظرات افرادی که عمل لاغری انجام داده‌اند نیز گوش دهید تا شاید نسبت به این کار اطمینان بیشتری پیدا کنید.

آنچه از مقاله عمل لاغری آموختیم:

نکته مهم در عمل لاغری این است که حتی چنین جراحی‌هایی باید به یک برنامه غذایی مناسب و ورزش روزانه پایبند باشید؛ در غیر این صورت انواع عمل لاغری جز هزینه بالا چیزی برای شما نخواهد داشت. همانطور که خواندید عمل لاغری شکم به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در برخی روش‌ها بخشی از معده برداشته می‌شود، در برخی دیگر حلقه‌ای دور معده کار گذاشته می‌شود تا آن را کوچک کند و در برخی از روش‌های لاغری، از دستگاه کاهش وزن استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند و به شیوه‌های گرمادهی، لرزش و یا رادیوگرافی موجب جدا شدن سلول‌های چربی و دفع از طریق کلیه و کبد یا ساکشن می‌شوند. با این حال قبل از اقدام برای جراحی لاغری به عوارض ان توجه کرده و بعد تصمیم بگیرید. منابع:
عمل لاغری چیست + معرفی انواع عمل لاغری شکم - 12 - عمل لاغری - رژیم تناسب اندام
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-شهربانو مهدوی 1402/02/01

درود من با رژیم غذایی موافقم ولی چون پاهام بر اثر پلاتین عمل شده نمیتونم ورزش کنم

کارشناس به اندام 1402/02/02

عزیزم تمرکزتون باید روی رژیم باشه روند لاغری اهسته ترمیشه

-مریم 1402/01/26

سلام من 52 سالمه قدم 52 و وزنم 60کیلو هست فقط افتادگی شک دارم وکمی همشک چه راهی را برای من پیشنهاد میکنید چون افتادگی شکم منو اذیت میکنه

کارشناس به اندام 1402/01/27

سلام عزیزم دوسه کیلو کم کنید کنارش ورزش باشه اما چون بخاطر بارداری و زایمان میتونه باشه فقط جراحی میتونه کمکتون کنه

نوروزی 1400/12/21

درود بر شما من ۴۷ ساله با وزن ۱۳۰ کیلو در حال حاظر خسته از رژیم‌های ناقص خودم و دستور های کذب تصمیم به جراحی گرفتم لطفا راهنمایی فرمایید

کارشناس به اندام 1400/12/22

سلام دوست عزیز این موضوع کاملا قابل حله و شما هم همون راهی رو برید که خیلی از افراد رفتن و به نتیجه رسیدن قبل از جراحی حتما از یه رژیم اصولی و سالم استفاده کنید چون حتی اگر تصمیم به جراحی هم داشته باشید که ما روش‌های تهاجمی رو پیشنهاد نمی‌کنیم باز هم باید از یه رژیم غذایی مناسب و سالم استفاده کنید پس بهتره قبل از تصمیم به جراحی اقدام به استفاده از یه رژیم اصولی بکنید اگر مایل به دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی هستید به این لینک مراجعه کنید

NARGED 1400/12/09

سلام من 14 سالمه و وزنم 60 کیلو و قدمم 162 هست کلی رژیم گرفتم و ورزش کردم ولی اثر نداشته با عمل میشه وزن کم کنم ؟ تا حد امکان کم اعوارض

کارشناس به اندام 1400/12/15

سلام دوست خوبم شما باید از یه رژیم اصولی کاهش وزن استفاده کنی که مناسب با سنت باشه برای دریافت رژیم کاهش وزن کودک و نوجوان دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

محمدجواد 1400/08/01

من 35 سال سنمه و وزنم 124 کیلو هستش قد 178 چندین بار رژیم متفاوت گرفتم اما نتیجه نگرفتم و الان هم به نقرس مبتلا شدم اونم بخاطر ابتلا به کرونا،بنظرتون چیکار کنم واقعا خسته شدم

کارشناس به اندام 1400/08/24

سلام دوست عزیز میتونی در رژیم دکتر کرمانی ثبت نام کنی و بیماریت رو با کارشناسها در میون بذاری تا بطبق اون به شما رژیم داده بشه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

رضا 1400/04/13

درود برشما،من۴۲سالمه، 185قدمه،دور مچم 17سانت ،حدود 82کیلو وزنم،اما دور نافم،مخصوصا زیر ناف چربی شکمی دارم،در حالت نشستن روی زانو و دستها ،با دست که می گیرم حدود یک کیلو میشه و بازوها لاغری دارم دور بازو 29،مدام انواع ورزش می کنم و با وزنه هم کار می کنم اما تاثیری روی چربی زیر نافم ندارد و تکون نمی خوره.مصرف کالری روزانم در حدود 1800تا 2200کالری هست ،برام مهمه که اول چربی شکمم آب بشه تا بتونم رژیم پر کالری تری مصرف کنم همراه پروتیین برای عضله سازی مخصوصا در قسمت بازو و سینه که از لاغری دربیاد.قبلا نود کیلو بودم که برای چربی شکم پنج تا هشت کیلو کم کردم و صورتم خیلی لاغر شد.به نظرتون جراحی کنم برای این چربی موضعی یا راه حل دیگری پیشنهاد می فرمایید.ممنون راه هایی که رفتم:کاهش وزن از ۹۰به ۸۲ در دوماه مصرف چای سبز،قهوه سبز،دارچین،تخم کتان،زنجبیل،آب لیمو و زردچوبه و... محدود کردن کالری دریافتی به ۱۸۰۰تا۲۲۰۰ ورزش با وزنه و انواع ورزش شکمی پلانک و... می تونم کاهش وزن بدم بازم اما فکر نکنم جز آب شدن بازو و رانها و صورت تاثیری در این چربی داشته باشه.استرس هم ندارم.فشار خون ارژی بالا دارم حدود ۱۴الی ۱۵,روی نه الی ده متغیر. سوال دیگه من آخر نفهمیدم مصرف قهوه سبز باعث پر فشاری خون میشه یا کاهش آن؟!!!

کارشناس به اندام 1400/04/27

سلام دوست عزیز بهترین راه برای کاهش چربیهای شکمی حذف قند و شکر و شیرینیجات و نان از برنامه غذاییتون هست نان رو در صورت لزوم به مقدار یک کف دست مصرف کنید مصرف پروتئینهارو فراموش نکنید ورزشهای موضعی روی شکم رو ادامه بدید پیاده روی در سربالایی هم مفیده

شقایق 1400/01/04

سلام من ۲۴ سالمه و وزنم ۹۶ کیلوء و قدم هم ۱۵۸. کم خطر ترین عمل کدوم عمل میشه؟ و اینکه کدوم بدون بازگشته؟؟

کارشناس به اندام 1400/02/06

سلام دوست عزیزم ما روشهای تهاجمی رو پیشنهاد نمیکنیم تمام عملهای جراحی با بیهوشی و عوارض همراه هستن

امیری 1399/12/09

سلام. من عمل اسلیو انجام دادم. 68 کیلو وزن کم کردم. ولی بعد از زایمان دو فرزندم وزنم برگشت. بیشتر کاهش وزنم هم بخاطر ورزش های سنگینی ک انجام دادم از بین رفت. ولی الان خیلی ناراحتم. ک وزنم برگشته. حیف وقت و هزینه ای ک کردم. کاش از اول عمل بای پس رو انجام داده بودم

کارشناس به اندام 1400/01/24

سلام دوست عزیز به جای عملهای جراحی اگه از یه رژیم مناسب و اصولی استفاده کنید حتما نتیجه میگیرید

یک دوست 1399/12/08

خدا خیر هر که عوارض عمل رو نوشته بده .دوست بدبختم امروز دفنش کردن به خاطر همین عمل لعنتی .تو چهار ماه هفت بار شکمش رو پاره کردن .دست اخر خون بالا اورد و تو خونه جون داد .خدا کنه همه قبل عمل این رو بخونن.همیشه گل و بلبل نیست عمل جراحی

م.س 1399/11/04

واقعا عمل پرهزينه وسختيه من انجام دادم وپشيمانم چون بعد از يكسال به حالت اول برگشتم

کارشناس به اندام 1399/11/06

دوست عزیز، ممنون از همراهیتون.

مريم 1399/10/22

سخت نيست يك شبه راه صد ساله رو ميريد، اما عوارضش واقعا زياده و نتايج رضايتش به هزينه و سختي اي كه ادم ميكشه نمي ارزه

کارشناس به اندام 1399/10/23

مریم عزیز، ما عمل و مصرف دارو برای اندام مناسب را تایید نمیکنیم.

؟ 1399/10/19

آقای کرمانی احسنت بر وجدان شما . سایت های دیگه فقط از این عمل ها تعریف کردن تا کاسبی کنن . عمل جراحی لاغری حماقت محضه !

کارشناس به اندام 1399/10/23

دوست عزیز، ممنون از همراهیتون.

zahra 1399/01/18

آقای کرمانی چرا سختش میکنی اونقدرا هم که شما گفتید سخت نیست و بای پس عمل راحتیه

کارشناس به اندام 1399/01/19

نظر شما محترمه دوست عزیز