چربی قهوه‌ ای بدن چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

آیا می‌دانید چربی قهوه ای چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟ چربی قهوه‌ ای یا نام دیگر آن، بافت چربی قهوه‌ ای، به حفظ دمای بدن در زمانی کمک می‌کند که بیش از اندازه سردتان می‌شود. این همان چربی است که خرس‌ها هنگام خواب زمستانی، برای گرم ماندن، از آن استفاده می‌کنند. نوزادان […]

چربی قهوه ای بدن باعث حفظ گرمای بدن می‌شود
4 از 5

زمان مطالعه 22 دقیقه

تعداد بازدید 5947

تاریخ انتشار

آیا می‌دانید چربی قهوه ای چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟ چربی قهوه‌ ای یا نام دیگر آن، بافت چربی قهوه‌ ای، به حفظ دمای بدن در زمانی کمک می‌کند که بیش از اندازه سردتان می‌شود. این همان چربی است که خرس‌ها هنگام خواب زمستانی، برای گرم ماندن، از آن استفاده می‌کنند. نوزادان با چربی قهوه‌ ای بدن زیادی، درست پشت تیغه شانه خود، به دنیا می‌آیند. به همین دلیل است که نوزادان از سرما نمی‌لرزند. چربی قهوه ای به عنوان یک بخاری داخلی عمل می‌کند. متاسفانه با افزایش سن، بیشتر این نوع چربی را از دست می‌دهید و در نتیجه زمانی که سردتان شود، می‌لرزید.

چربی قهوه ای باعث حفظ گرمای بدن می‌شود
چربی قهوه‌ ای همان چیزی است که کمک می‌کند در زمستان گرم بمانید.

هدف چربی سفید و چربی قهوه ای چیست؟

هر نوع چربی هدف متفاوتی دارد. در ادامه هدف دو نوع چربی بدن، یعنی چربی قهوه ای و سفید را بررسی خواهیم کرد.

1- چربی سفید

چربی سفید یا بافت چربی سفید (WAT)، چربی استانداردی است که احتمالاً کل زندگی‌تان با میزان آن در بدن درگیرید. چربی سفید انرژی شما را در قطر‌های چربی بزرگی ذخیره می‌کند که در اطراف بدن جمع می‌شوند. انباشته شدن چربی، با ایجاد عایق برای اندام‌ها، به گرم نگه داشتن شما کمک می‌کند. در انسان، چربی سفید بیش از حد چیز خوبی نیست؛ زیرا منجر به چاقی می‌شود. چربی بیش از حد سفید، در میانه بدن، یعنی شکم و پهلوها، ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و سایر بیماری‌ها را افزایش دهد.

2- چربی قهوه ای

چربی قهوه ای یا بافت چربی قهوه ای(BAT)، انرژی را در فضای کوچکتری نسبت به چربی سفید ذخیره می‌کند. مملو از میتوکندری‌های غنی از آهن است که به همین دلیل رنگ خود را به دست می‌آورد. وقتی چربی قهوه ای می‌سوزد، بدون لرزش گرما ایجاد می‌کند. به این فرآیند ترموژنز می‌گویند. در طی این فرآیند، چربی قهوه ای نیز کالری می‌سوزاند. چربی قهوه ای به عنوان یک درمان احتمالی برای چاقی و برخی از سندرم‌های متابولیک شایان توجه است.

دانشمندان قبلاً معتقد بودند که فقط نوزادان چربی قهوه ای دارند و حدود 5 درصد از کل توده بدن آن‌ها را تشکیل می‌دهد. آن‌ها همچنین فکر می‌کردند که این چربی زمانی از بین می‌رود که بیشتر افراد به بزرگسالی می‌رسند. آنچه اکنون محققان می‌دانند این است که حتی بزرگسالان نیز، ذخایر کمی از چربی قهوه ای دارند. این نوع چربی معمولاً در رسوب‌های کوچک در اطراف شانه‌ها و گردن ذخیره می‌شود.

چربی قهوه ای در مقابل چربی سفید

شما دو نوع چربی اصلی دارید. هنگامی که کالری اضافی دریافت می‌کنید، چربی سفید ایجاد می‌شود. چربی سفید این کالری اضافی را ذخیره می‌کند تا در مواقعی استفاده کنید که انرژی کافی از غذا دریافت نمی‌کنید. بیشتر چربی بدن شما چربی سفید است. معمولا آن را در ران‌ها، باسن و شکم خود ذخیره می‌کنید. چربی سفید بیش از حد در شکم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

چربی قهوه ای و چربی سفید از چیزهای مختلفی ساخته شده‌اند. چربی سفید از قطرهای بزرگ لیپیدها یا اسیدهای چرب ساخته شده است. سلول‌های چربی قهوه ای مملو از میتوکندری‌اند. میتوکندری سرشار از آهن است که به چربی قهوه ای رنگ می‌دهد. آن‌ها قلب سلول‌های‌تان‌اند. این نوع چربی مواد مغذی مانند قند و چربی سفید را دریافت کرده و آن‌ها را برای تولید انرژی تجزیه می‌کنند. چربی قهوه ای، نسبت به چربی سفید، انرژی بیشتری را در فضای کوچکتر ذخیره می‌کند.

چربی قهوه ای بدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

دانشمندان در حال بررسی نقش‌های دیگری‌اند که چربی قهوه ای ممکن است در بدن شما ایفا کند. به طور خاص، آن‌ها می‌خواهند درباره نحوه استفاده از چربی سفید، به عنوان سوخت، بیشتر بدانند. برخی از مطالعه‌ها همچنین به بررسی این موضوع می‌پردازند که چگونه ورزش ممکن است به هورمون‌هایی علامت دهد که چربی قهوه ای را فعال می‌کنند. پزشکان در تلاشند تا دریابند که آیا می‌توانند از قدرت چربی قهوه ای برای درمان چاقی استفاده کنند یا خیر.

آیا چربی قهوه ای بدن می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

به تازگی محققان علاقه زیادی به چربی قهوه ای پیدا کرده‌اند؛ زیرا این نوع چربی، از چربی معمولی بدن، به عنوان سوخت استفاده می‌کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فردی در حال انجام فعالیت بدنی باشد، زیرا مطالعات نشان می‌دهد که ورزش هورمون‌هایی را تحریک می‌کند که چربی قهوه ای را فعال می‌کنند تا به جادوی خود عمل کنند.

تحقیق‌ها در حال انجام است و ما هنوز به درک بیشتری از چگونگی فعال شدن چربی قهوه ای برای سوزاندن کالری نیاز داریم. با این حال دانشمندان امیدوار‌ند در آینده استفاده از قدرت کالری سوزی چربی قهوه ای و همچنین توسعه داروهایی که باعث ایجاد چربی قهوه ای بیشتر در بدن می‌شود، گزینه‌های امیدوارکننده‌ای برای درمان‌های جدید و ابتکاری کاهش وزن باشد.

اراده کنی هر
فروشـگاهی
کمد لباستـه
همین الان ثبت نام کن
kermany

چربی قهوه ای چگونه به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند؟

محققان هنوز در تلاش برای درک ژن‌هایی‌اند که چگونگی ایجاد چربی سفید و قهوه ای را کنترل می‌کنند. در یک مطالعه، دانشمندان موش‌ها را طوری مهندسی کردند که با محدود کردن پروتئینی به نام گیرنده BMP نوع 1A، با چربی قهوه ای بسیار کمی متولد شوند. هنگامی که موش‌ها در معرض سرما قرار گرفتند، به هر حال از چربی سفید و ماهیچه‌های خود چربی قهوه ای ایجاد کردند. این امر نشان دهنده قدرت جذب بدن است.

محققان همچنین منبع معتبری را کشف کرده‌اند که پروتئین خاصی به نام فاکتور ۲ سلول B اولیه (Ebf2) ممکن است نقش کلیدی در ساخت چربی قهوه ای داشته باشد. هنگامی که موش‌های مهندسی شده در معرض سطوح بالای Ebf2 قرار گرفتند، چربی سفید را به چربی قهوه ای تبدیل کرد. این سلول‌ها اکسیژن بیشتری مصرف می‌کردند، که نشانه این است که چربی قهوه ای واقعاً گرما تولید می‌کرد و کالری می‌سوزاند.

چگونه چربی قهوه ای متابولیسم را بهبود می‌بخشد؟

متابولیسم یک واکنش‌ شیمیایی است که غذایی خورده شده را به قند، چربی و اسیدهای آمینه تجزیه می‌کند. ما از این ترکیب‌ها، برای تامین انرژی بدن خود استفاده می‌کنیم. آن‌ها همچنین ممکن است برای ساخت ساختارها و ادوات سلولی جدید استفاده شوند. متابولیسم می‌تواند تحت تأثیر عوامل زیادی مانند رژیم غذایی، ژن‌ها، محیط و فعالیت روزانه باشد.

چربی قهوه ای قند خون (گلوکز) و مولکول‌های چربی را برای ایجاد گرما و کمک به حفظ دمای بدن تجزیه می‌کند. دمای سرد، چربی قهوه ای را فعال می‌کند که منجر به تغییر‌های متابولیک مختلف در بدن می‌شود. با این حال، بیشتر چربی بدن ما، چربی سفید است که انرژی اضافی را ذخیره می‌کند. چربی سفید بیش از حد باعث چاقی می‌شود. محققان در تلاش‌اند تا از فعالیت چربی قهوه ای برای درمان چاقی، دیابت و سایر اختلال‌های متابولیک استفاده کنند.

برای به دست آوردن درک عمیق‌تر از چگونگی تأثیر چربی قهوه ای بر متابولیسم، تیمی در دانشگاه کالیفرنیا، سطح گلوکز، چربی‌ها و اسیدهای آمینه خون را قبل و بعد از فعال شدن چربی قهوه ای در 33 مرد جوان سالم (میانگین سنی حدود 23 سال) به دقت تجزیه و تحلیل کردند.

بر اساس اندازه گیری‌های انجام شده در دمای معمولی اتاق، تیم 17 نفر از مردان را دارای فعالیت چربی قهوه ای بالا و 16 نفر را به عنوان دارای چربی قهوه ای کم طبقه‌بندی کرد. سپس مردان را به مدت دو ساعت، در معرض دمایی سرد قرار دادند تا چربی قهوه ای آن‌ها فعال شود؛ اما نه به اندازه‌ای پایین که باعث ایجاد لرز در آن‌ها شود.

به طور غیرمنتظره، گروه مردانی که فعالیت چربی قهوه ای بالایی داشتند، سطح ترکیب‌هایی به نام اسیدهای آمینه شاخه‌دار (BCAA) را در جریان خون خود کاهش دادند. این تغییر در مردان، با فعالیت چربی قهوه ای کم، مشاهده نشد. آزمایش‌ها روی موش‌های چاق تایید کرد که قرار گرفتن در معرض سرما باعث کاهش BCAA در جوندگان با چربی قهوه ای نیز می‌شود.

BCAA‌ها شامل سه آمینو اسید ضروری‌اند به نام‌های والین، لوسین و ایزولوسین. این سه آمینو اسید برای بسیاری از عملکردهای بدن مهم‌اند. به عنوان مثال، عضله‌ها می‌توانند از BCAA برای تامین انرژی در طول تمرین استفاده کنند. مطالعه‌های گذشته، سطوح بالای BCAA را با چاقی، مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 در افراد و جوندگان مرتبط دانسته‌اند.

دانشمندان مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را برای بررسی بیشتر رابطه بین چربی قهوه ای و BCAA انجام دادند. آن‌ها دریافتند که چربی قهوه ای در مواجهه با سرما، پروتئینی به نام SLC25A44 تولید می‌کند. پروتین‌های SLC25A44 می‌توانند BCAA‌ها را به میتوکندری،‌ بخش انرژی سلول، بیاورند. در اینجا از آن‌ها برای تولید انرژی و تولید گرما استفاده می‌شود. مسدود کردن این فرآیند در موش منجر به افزایش سطح BCAA، چاقی و علائم دیابت شد.

یافته‌ها نشان می‌دهند که افزایش فعالیت SLC25A44، در نتیجه افزایش استفاده از BCAA، ممکن است یک استراتژی امیدوارکننده برای حذف BCAA اضافی از جریان خون و درمان بالقوه شرایطی مانند چاقی و دیابت باشد.

آیا چربی قهوه ای بدن می‌تواند به درمان یا پیشگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت کمک کند؟

بررسی مطالعع‌های مختلف نشان داده است که چربی قهوه ای کالری می‌سوزاند و ممکن است به کنترل قند خون و بهبود سطح انسولین کمک کند. خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز کاهش دهد. همچنین ممکن است به حذف چربی‌ها از خون کمک کند و خطر ابتلا به چربی خون را کاهش دهد. سایر مطالعه‌های معتبر نیز نشان دادند نقش چربی قهوه ای در درمان چاقی است. البته برای تایید نهایی به آزمایش‌های بیشتری روی انسان‌ها نیاز است.

چربی قهوه ای به پیشگیری از دیابت کمک می‌کند.
هنوز تایید نشده است که چربی قهوه ای، می‌تواند به بهبود علائم دیابت کمک کند یا خیر.

چگونه چربی قهوه ای بسازیم؟

به نوعی، چربی قهوه ای چربی «خوب» است. به عنوان مثال، انسان‌هایی با سطوح بالاتری از چربی قهوه ای، شاید وزن کمتری داشته باشند. همه افراد دارای مقداری از این چربی «ساختاری»‌اند. چربی ساختاری نوعی چربی قهوه ای است که شما با آن متولد شده‌اید. شکل دیگری نیز وجود دارد که به دست آوردنی است. یعنی، بدن در شرایط مناسب، می‌تواند چربی قهوه ای تولید کند. این نوع به دست آوردنی، در ماهیچه‌ها یافت می‌شود.

داروهای خاصی وجود دارند که می‌توانند باعث قهوه ای شدن چربی سفید شوند. تیازولیدین دیون‌ها (TZDs)، دارویی که برای کمک به مدیریت مقاومت به انسولین استفاده می‌شود، می‌تواند به تجمع چربی قهوه ای کمک کند. با این حال، این دارو با افزایش وزن، احتباس مایعات و سایر عوارض جانبی نیز همراه‌اند. بنابراین، نمی‌تواند به عنوان یک راه حل سریع برای افرادی که به دنبال افزایش چربی قهوه ای هستند استفاده شود. برای به دست آوردن چربی قهوه ای راه حل‌های زیر را امتحان کنید:

1- دما را پایین بیاورید

قرار دادن بدن در معرض دمای سرد ، شاید به جذب سلول‌های چربی قهوه ای بیشتر کمک کند. برخی تحقیق‌ها نشان داده‌اند که تنها دو ساعت قرار گرفتن در معرض دمایی در حدود 66 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد) در هر روز، برای تبدیل چربی جذب شدنی به قهوه ای، کافی باشد. دوش آب سرد یا حمام یخ بگیرید. پایین آوردن چند درجه ترموستات در خانه یا بیرون رفتن در هوای سرد راه‌های دیگری برای خنک کردن بدن و احتمالا ایجاد چربی قهوه ای بیشتر است.

2- بیشتر بخورید

در یک مطالعه منبع معتبر، محققان به موش‌ها بیش از حد غذا دادند. محققان متوجه شده‌اند آن‌هایی کالری بیشتری می‌سوزانند که چربی قهوه ای بیشتری دارند. به این ترتیب لاغرتر و سالم‌تر ماندند. آن‌ها همچنین از چاقی و سایر بیماری‌های متابولیک محافظت می‌شدند.

این بدان معنا نیست که برای فعال کردن سلول‌های چربی قهوه ای، باید بیشتر غذا بخورید. پرخوری هنوز یکی از دلایل اصلی چاقی در نظر گرفته می‌شود. برای اثبات این راه حل به تحقیق بیشتری نیاز است. در حال حاضر بهتر است به دنبال یک رژیم غذایی متعادل متشکل از غذاهای کامل باشید.

3- ورزش کنید

تحقیق‌ها دیگر روی موش‌ها نشان می‌دهد که پروتئینی به نام آیریزین ممکن است به تبدیل چربی سفید به قهوه ای کمک کند. انسان نیز این پروتئین را تولید می‌کند. محققان کشف کردند که افرادی که کم‌تحرک‌اند در مقایسه با افرادی که اغلب ورزش می‌کنند، مقدار کمتری آیریزین تولید می‌کنند. به طور خاص، زمانی سطوح چربی قهوه ای افزایش می‌یابد که افراد تمرین‌های تناوبی هوازی شدیدتری انجام می‌دهند.

ورزش برای مبارزه با چاقی و قوی نگه داشتن سیستم قلبی عروقی توسط پزشکان به شدت توصیه می‌شود. دستورالعمل‌های فعلی فعالیت بدنی منبع معتمد برای بزرگسالان شامل انجام هر هفته یکی از موارد زیر است:

  • 150 دقیقه فعالیت متوسط، مانند پیاده روی یا بازی تنیس؛
  • 75 دقیقه فعالیت شدید، مانند دویدن یا شنا کردن؛

تحقیق‌های کافی برای اطمینان از اینکه آیا ورزش باعث ایجاد چربی قهوه ای بیشتری می‌شود، وجود ندارد. اما ورزش فواید زیادی برای سلامتی دارد که بهتر است آن را انجام دهید.

حالا می‌دانید نقش چربی قهوه ای چیست! همانطور که گفتیم این احتمال وجود دارد که چربی قهوه ای بدن به لاغری کمک کند. اما برای مطمئن شدن از این خاصیت چربی قهوه ای، باید تحقیق‌های بیشتری انجام شود.

4 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سحر 1402/12/09

سلام .طبع چربی قهوه ای چی هست؟

کارشناس به اندام 1402/12/10

سلام اطلاع نداریم عزیزم

باربد 1402/09/22

اطلاعات کوتاه کاربردی و عالی.👏🙏👍

کارشناس به اندام 1402/09/23

ممنون از وقتی که گذاشتین عزیزم

ح 1402/08/20

سلام . اون گزینه دوم که گفتید بیشتر بخورید گمراه کننده هست. خیلی ها همون اول ممکنه اینو نگاه کنند و فکر کنند بیشتر غذا خوردن به افزایش چربی قهوه ای کمک می کنه. در حالیکه که گفتن این مورد اصلا جز راه حل ها نیست. گفته اون موش هایی که چربی قهوه ای بیشتری داشتند در مقابل بیشتر غذا خوردن کمتر چاق شدند. نه اینکهبیشتر غذا بخوریم تا چربی قهوه ای تولیدکنیم.