کورتون چیست و چه تاثیری روی وزن بدن دارد؟

فهرست مطالب (کلیک کنید)  برخی از انواع کورتون چه مواردی هستند؟استروئیدها چگونه تجویز می شوند؟استروئیدها چگونه کار می کنند؟چه زمانی استروئید ها یا کورتون ها تجویز می شوند؟استروئیدها یا کورتون ها چه زمانی مفید واقع می شوند؟عوارض جانبی احتمالی مصرف استروئید یا کورتون چیست؟آیا همه، این عوارض جانبی را تجربه خواهند کرد؟کورتون یا استروئید چگونه […]

کورتون
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 232971

تاریخ انتشار

 

کورتونها داروهایی هستند که توسط انسان ها ساخته شدند و شباهت زیادی به کورتیزول ( هورمون طبیعی ) دارند. کورتون ها را معمولا استروئید می نامند و با ترکیباتی که برخی از ورزشکاران از آنها سوء استفاده می کنند متفاوت هستند. استروئیدها مزایا و عوارض جانبی احتمالی فراوانی دارند.

 

برخی از انواع کورتون چه مواردی هستند؟

برخی از داروهای کورتونی عبارتند از کورتیزون ، پردنیزون و متیل پردنیزولون. پردنیزون پر استفاده ترین نوع از استروئیدهاست که برای درمان برخی از بیماری های روماتولوژیک استفاده می شود.

 

استروئیدها چگونه تجویز می شوند؟

داروهای استروئیدی در انواع مختلف در دسترس هستند و بسته به اینکه چقدر راحت حل می شوند یا چه مدت در بدن باقی می مانند با یکدیگر فرق دارند. استروئیدها ممکن است تنها برای محل خاصی که دچار مشکل است تجویز شوند و یا اینکه به صورت سیستمیک یعنی برای کل بدن مورد استفاده قرار بگیرند.

نمونه های تجویز محلی استروئید عبارتند از آمپول مفاصل، قطره چشم، قطره گوش و کرم های پوست. درمان های سیستمیک استروئید عبارتند از داروهای خوراکی و یا داروهایی که مستقیم از طرف رگ یا عضله به بدن رسانده می شوند. استروئیدهای سیستمیک از طریق جریان خون به قسمت های مختلف بدن منتقل می شوند. برای کاهش خطر عوارض جانبی اگر لازم باشد داروهای محلی استروئید به جای انواع سیستمیک تجویز می شوند.

استروئیدها

 

استروئیدها چگونه کار می کنند؟

استروئیدها با کاهش التهاب و فعالیت سیستم ایمنی عملکرد خود را نشان می دهند. التهاب فرآیندی است که در آن سلول های سفید بدن و مواد شیمیایی می توانند بدن را در برابر عفونت و مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت کنند. در برخی بیماری ها، سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی از خود نشان نمی دهد. این سبب می شود التهاب علیه بافت بدن کار کند. علائم التهاب عبارتند از قرمزی، گرما، ورم کردن و درد.

استروئیدها میزان تولید مواد شیمیایی که باعث ایجاد التهاب می شوند را کاهش می دهند. این کار کمک می کند آسیب به بافت تا جای ممکن کم شود. استروئیدها همچنین با تاثیر روی نحوه کارکرد سلول های سفید خونی فعالیت سیستم ایمنی را نیز کاهش می دهند.

 

چه زمانی استروئید ها یا کورتون ها تجویز می شوند؟

استروئیدها برای برخی از بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن به خوبی عمل نمی کند، تجویز می شود. استروئیدها ممکن است درمان اصلی برای برخی بیماری ها باشند. برای دیگر مشکلات استروئیدها ممکن است خیلی کمتر استفاده شوند و یا زمانی از آنها کمک گرفته شود که دیگر راه ها نا موفق بودند. استروئیدها یا همان کورتون ها برای درمان برخی از شرایط التهابی روماتولوژیک استفاده می شوند، مانند:

 • واسکولیت سیستماتیک (التهاب رگهای خونی )
 • میوزیت (التهاب ماهیچه )
 • آرتریت روماتوئید (آرتریت التهابی مزمن )
 • لوپوس اریتماتوز سیستمیک (بیماری کلی شده ناشی از عملکرد سیستم ایمنی غیر طبیعی )

التهاب رگ های خونی

 

استروئیدها یا کورتون ها چه زمانی مفید واقع می شوند؟

وقتی التهاب تبدیل به تهدیدی جهت آسیب مزمن به اعضای مهم بدن می شود، استروئید یا کورتون می تواند نجات بخش آن عضو و یا حتی جان فرد شود. برای مثال استروئیدها می توانند از التهاب کلیه ها که موج از کار افتادن آن در افراد مبتلا به لوپوس یا واسکولیت می شود، جلوگیری کنند. برای این بیماران درمان با استروئید یا کورتون از دیالیز شدن و یا حتی نیاز برای پیوند کلیه پیشگیری می کند.

دوز پایین استروئید می تواند درد و سفتی در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی را تا حدود زیادی کاهش دهد. استفاده کوتاه مدت از دوز بالای استروئید کمک می کند فرد بتواند از حمله شدید آرتریت ریکاوری کند.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف استروئید یا کورتون چیست؟

احتمال بروز عوارض جانبی بستگی به دوز مصرف، نوع استروئید و مدت زمان درمان دارد. برخی از عوارض جانبی از دیگر موارد جدی تر هستند. عوارض جانبی معمول حاصل از مصرف سیستمیک استروئید یا کورتون عبارتند از:

 • افزایش اشتها، افزایش وزن
 • تغییر ناگهانی خلق و خو
 • ضعف عضلانی
 • تاری دید
 • افزایش رشد موهای بدن
 • کبود شدن بدن به سادگی
 • مقاومت کمتر در برابر عفونت ها
 • ورم، صورت پف کرده
 • آکنه
 • پوکی استخوان
 • بدتر شدن دیابت
 • فشار خون بالا
 • تحریک روده
 • اضطراب، بی قراری
 • مشکل در به خواب رفتن
 • آب مروارید یا گلوکوم
 • احتباس مایعات، ورم کردن

آیا با وجود مصرف کورتون، می‌شه وزن کم کرد؟
درسته که مصرف کورتون باعث تجمع آب در بدن و افزایش وزن می‌شه، اما پیروی از یک رژیم غذایی اصولی تا حدود زیادی می‌تونه به کاهش وزن کمک کنه.
برای دریافت رژیم غذایی سالم روی لینک زیر کلیک کن
همین حالا ثبت‌نام کن
call-to-action

آیا همه، این عوارض جانبی را تجربه خواهند کرد؟

همه بیمارها این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. اینکه عوارض جانبی چه زمانی و به چه شکلی اتفاق می افتد نیز در افراد متفاوت است. اگر مدت زمان استفاده از کورتون یا استروئید کوتاه باشد ( از چند روز تا چند هفته ) این احتمال وجود دارد که هیچکدام از عوارض جانبی آورده شده در لیست بالا اتفاق نیفتد. با این حال اگر استروئید یا کورتون استفاده شده دارای دوز بالا باشد یا برای طولانی مدت استفاده شود ممکن است تعداد زیادی از عوارض جانبی را تجربه کنید. استفاده بلند مدت از دوز بالای استروئید یا کورتون تنها زمانی جایز است که بیماری بسیار جدی باشد و جان فرد در خطر باشد.

 

تاثیر کورتون بر روی افزایش وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

 

کورتون یا استروئید چگونه می تواند روی وزن تاثیر بگذارد؟

یکی از شایع ترین عوارض جانبی روی بیمارانی که از داروهای کورتون دار استفاده می کنند افزایش وزن است و بر اساس تحقیقات 70 درصد افراد آن را تجربه می کنند. استروئیدها با تغییر دادن الکترولیت ها و تعادل آب بدن و همچنین متابولیسم (نحوه ذخیره چربی ها، آمینو اسیدها، پروتئین، کربوهیدرات ها و گلوکز) سبب افزایش وزن می شوند. این موارد به این شکل با افزایش وزن در ارتباط هستند:

 • افزایش اشتها
 • احتباس مایعات
 • تغییر در محل ذخیره چربی توسط بدن

بسیاری از افرادی که استروئید مصرف می کنند متوجه افزایش چربی در قسمت شکم، صورت و گردن شدند. حتی اگر با موفقیت بتوانید جلوی افزایش وزن ناشی از استروئید را بگیرید به دلیل تغییر در توزیع ذخیره چربی ظاهرتان چاق تر به نظر می آید. دوز دارو و مدت زمان مصرف آن روی مقدار وزنی که اضافه می کنید تاثیر دارد.

در کل هرچه دوز بیشتر و مدت زمان طولانی تر باشد وزنی که اضافه خواهید کرد نیز بیشتر خواهد شد. همانطور که قبلا نیز گفته شد دوره های کوتاه مدت چند روزه یا دو تا سه هفته ای نمی توانند تاثیر زیادی داشته باشند. خبر خوب اینکه با متوقف کردن مصرف استروئیدها و تنظیم شدن مجدد بدن وزن اضافه شده به مرور کم خواهد شد. این دوره حدود 6 ماه تا یک سال طول خواهد کشید.

پیشگیری از تاثیر استروئید روی وزن

اولین گام صحبت با پزشکتان است. بسته به دارویی که مصرف می کنید مکن است انتخاب های دارویی دیگری داشته باشید. همچنین پزشکتان ممکن است دوزها و یا نوع استروئید را تغییر دهد. برای مثال اگر دچار آسم باشید به جای قرص که تاثیر سیستمیک دارد از استروئید های تنفسی استفاده می شود که مستقیم ریه ها را هدف قرار می دهد.

بدون راهنمایی پزشک مصرف داروهایتان را متوقف نکنید. استروئیدها داروهای قوی هستند که باید به تدریج کم شوند. متوقف کردن آنها به یکباره موجب مشکلات جدی همانند سفت شدن عضلات، درد مفاصل و تب می شود. برای کاهش تاثیر افزایش وزن از همان استراتژی استفاده کنید که برای کنترل وزنتان به کار می بردید:

 • غذاهایی انتخاب کنید که کم کالری باشند مانند میوه های تازه و سبزیجات.
 • به جای سه وعده در روز شش وعده میل کنید تا جلوی احساس گرسنگی شدید را بگیرید.
 • به جای کربوهیدرات های تصفیه شده از کربوهیدرات های پیچیده با فیبر بالا که دیر هضم می شوند استفاده کنید ( برای مثال پاستا سبوس داربه جای پاستا ساده و برنج قهوه ای به جای برنج سفید ).
 • در کنار هر وعده یک منبع پروتئینی میل کنید ( گوشت، پنیر، حبوبات و غیره ) پژوهش ها نشان دادند وعده هایی که 20 تا 30 گرم پروتئین دارند بیشترین تاثیر را روی جلوگیری از اشتها و کنترل آن دارند.
 • آب بنوشید.نتایج پژوهش ها نشان دادند کودکان چاقی که مصرف آب خود را افزایش دادند توانستند سوخت و ساز خود در حالت استراحت را تا 25 درصد افزایش دهند.
 • فعال بمانید. این کار وقتی احساس خوبی ندارید کمی دشوار است. داشتن یک دوست که در کنارتان ورزش کند می تواند خیلی مفید باشد. همچنین فعالیتی را انتخاب کنید که از انجامش لذت می برید.
سفره خانواده جدید

کورتون چیست و چه تاثیری روی وزن بدن دارد؟ - 9 - کورتون - رژیم لاغری
مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-مریم 1403/02/24

سلام وقتتون بخیر.من ۱۱ماه پیشم هی بهتون اینجا پیام میزاشتم من ۷۰روز ۱۲۰تا. فرص ینی روزی ۲عدد مصرف میکردم و در بک ماه ۱۰کیلو اضافه وزن اوردم.همه جای بدنم ترک پوستی برداشت.همهگفتن از چاقی بعضیا چیرای دیگ و دکترای جوربا جورحتی ازمایشات مختلف رفتم ولی ن ازمایشام چیزیش بود ن دکترا چیزی فهمیدن گفتن سالمی ولی قرصی که استفاده کرده بودم کورتون داشت .الان که من ۱۱ماه پیش قطع کردم ولی هنوزم که هنوزه بدنم ترکاش داره روز ب روز اضافه میشه اخه مگ چقد طول میکشه بره اثر قرص لعنتیییییی من ۱۱مته قطع کردم و داره قشنگ خیلی شیک روز ب روز اضافه میشه هر چند جای سالمی بدنم نمونده فقطططط روی دستام وروی پاهام درنیومده دیگ همه جام دراومده😐😔 از قرص؟چقد طول میکشه بره؟؟؟ ببینین چون من همه جورههه دکتر رفتم و همه جوره ازمایشم دادما چند ماه پیش بیخیال شدم که خوب میشه اما انگار ن انکار

کارشناس به اندام 1403/02/25

سلام عزیزم روزی دوتا بوده اینکه چه مدت زمان میبره واقعا میشخص نیست اب و مایعات بشتر مصرف کنید

-الینا 1403/02/21

سلام من ۶ ماهه کورتون مصرف میکنم حدودا از تابستون و اولش دوز ۵۰ بود و حدود ۳ ماهی هست که یه روز در میان دوز ۲و نیم میخورم . شکمم خیلی اومده جلو . خودشم دختر هستم و غذا خیلی کم میخورم .چه زمانی شکمم میره عقب؟یا کلا دیگه نمیره عقب؟

کارشناس به اندام 1403/02/22

سلام عزیزم به خاطر مصرف کورتون هست وقتی مصرف دارو کمتر میشه وقطع میشه در کنار فعالیت و برنامه غذایی میتونین تناسب اندام و داشته باشید

-شایان 1403/02/17

سلام یه دختر 17ساله هستم خیلی لاغر هستم هر راهی امتحان کردم برای چاقی جواب نداد میتونم یک بسته قرص پردنیزولون 50 مصرف کنم فقط یک بار ممنون میشم جواب بدید

کارشناس به اندام 1403/02/18

سلام نه عزیزم به هیچ عنوان استفاده نکنید چکاب کامل بدین مشکلی نبود برای رژیم میتونین ثبت نام کنید

Sogoli 1403/01/31

سلام خسته نباشید دختر هستم میخواستم درمورد یه مکمل گیاهی(قرص نیست) به اسم داینامینه کورتون بپرسم که که میگن بدون مواد شیمایی و هورمونی هستش و برای افزایش قد میخواستم ببینم چه عوارضی می‌تونه داشته باشه؟ انیمه در کنار تغذیه ی سالم و ورزش باشه

کارشناس به اندام 1403/02/01

سلام سلامت باشید عزیزم در مورد مکل دارو و.. باید با متخصص غدد مشورت کنید خودسر استفاده نکنید

-رضا 1403/01/23

سلام.وقتتون بخیر.میخواستم بگم چن سالی هست ک ب سرگیجه همراه باحالت تهوع و عدم تعادل وحتی گاهی اوقات ب لوکنت زبان وگرفتگی در ی طرف ازبدن وضعف وبی حالی جدیدا شده ام ک حتی از کار مانده ام وتوان کار ندارم آیا ازقرص کورتون استفاده کنم تاًثیری دارد ؟ممنونم 🙏درشهرستان هستم .

کارشناس به اندام 1403/01/24

سلام وقت بخیر عزیزم بدون تجویز متخصص اصلا استفاده نکنید عوارض داره

-زهرا 1403/01/20

سلام از یه پیج طب سنتی دارو سفارش دادم کپسول ساختنی بود و عرقیجات،،کپسولا وقتی تموم شد معدم به طور کامل ریخت بهم‌رفلاکس شدید معده دارم و احساس توده در گلو و هیچی نمیخورم حتی آبم نمیخورم خیلیم بیحالم خواهشا راهنمایی کنید.

کارشناس به اندام 1403/01/21

سلام عزیزم ترکیبات مشخص نداشته بهتره چکابی و انجام بدین و با متخصص داخلی مشورت کنید

- 1403/01/18

درود و سپاس من چند وقت پیش یه پودر که به اسم پودر رویال بود از عطاری گرفتم والان تقریبا ۱۰ کیلو اضافه کردم در قسمت پهلو و صورت خواستم بپرسم این بخاطر کورتون داخلش هست اصلا این عوارض مال کورتون هست یا ن و در آخر هم این که اگه کورتون داشته باشه با آزمایش نشون میده ؟ حالا چه آزمایش خون برای خودم چه برای خودت پودر ؟

کارشناس به اندام 1403/01/19

عزیزم احتمالش هست کورتون داشته باشه با ازمایش خود پودر هم ترکیباتش مشخص میشه هر دارویی که وارد بدن میشه خودشو بله نشون میده چکاب بدین

محمد ن 1403/01/16

سلام، من حدودا 6 ماه از پودر جیسنیگ استفاده میکنم (روزی یکبار) و 6 ماهم هست بدنسازی میرم و در کنار جیسنیگ مکمل گینر(کربوهیدرات + پروتین) شرکت لوکس استفاده می‌کردم! وزنم از 55 رسیده به 85 کیلو! مشکلی که به وجود اومده اینه که ترک های پوستی روی بازو، پهلو و اکثر نقاط پا هست! به دکتر عمومی مراجعه کردم (شهر ما کوچیک فقط دکتر عمومی داره) گفت این ترکا احتمال زیاد بابت سندروم کوشینگ هست! بنظرتون درست گفته؟ چون بیماری خطرناکی هست و میترسم! البته من بهش نگفتم که جیسنیگ استفاده می‌کردم چون نمیدونستم به این موضوع میتونه ربطی داشته باشه! بنظرتون کوشینگ دارم که یه سندروم خیلی نادره؟ واجبه برم یه شهر بزرگ و آزمایش بدم یا عوارض مصرف جیسنیگ هست و خودش خوب میشه؟

کارشناس به اندام 1403/01/17

سلام عزیزم عوارض جنسینگ وحتی مکمل‌های مصرفی میتونه باشه

-شادی 1403/01/15

سلام میخواستم بدونم آیا قرص افزایش سینه و باسن سوماتلین هم کورتن داره یانه؟ آخه میگن که گیاهی هستش!!!!!!!

کارشناس به اندام 1403/01/16

سلام عزیزم بله ترکیبات مشخصی نداره و تاثیری هم ندارن

amiri 1403/01/10

سلام من حدود 5 سال پیش به مدت یک ماه قرص چاقی فرشته استفاده کردم بعد از قطع کردنش صورتم پف کرده بود و تا الان خوب نشد صورتم هنوز اون پف و ورم و داره ممنون میشم راهنمایی کنید به چه دکتری باید مراجعه کنم

کارشناس به اندام 1403/01/11

سلام با متخصص داخلی مشورتی داشته باشید عزیزم

-عسل 1403/01/05

سلام من دو دوره قرص گین اپ خوردم و وزنم رفت بالا ولی در کنارش ورزش میکردم و الان درد شدیدی در ناحیه لگن دارم و واقعا نمیدونم چیکار کنم میشه کمکم کنید؟

کارشناس به اندام 1403/01/06

سلام عزیزم دارو تقلبی بوده ؟حتما به متخصص مراجعه کنید عارضه دارو میتونه باشه

-مهسا 1403/01/04

سلام ببخشید من از قرص گین آپ استفاده کردم و در دو ماه ۱۵کیلو وزن زیاد کردم الان کل بدنم ترک قرمز گرفته چیکار کنم ک این کورتون از بدنم بیرون بره؟

کارشناس به اندام 1403/01/05

سلام عزیزم کورتون نیست بخاطر افزایش وزنه که کاملا طبیعیه

-بهار 1402/12/26

سلام من بعد از عمل ساکشن گردن ۳ تا آمپول بتامتازون ال آ و و ۲ دگزامتازون و ۲۰ تا قرص بتامتازون و ۱۰ تا قرص پردنیزولون۵۰ مصرف کردم برای التهاب شدید گردن طی دو ماه و نیم در فواصل مختلف همه این داروها کورتون هستند ؟ یا فقط پردنیزولون۵۰؟ ۱۰ تا قرص پردنیزولون۵۰ خیلی عوارضش بیشتر از بقیه است یا نه ؟ الان صورتم ورم شدید داره چند روزه استفاده نمی کنم چه قدر طول میشه ورم صورت از بین بره راهی هست زودتر از بین بره واقعا از بین میبره خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید خوردن مایعات زیاد کمک می کنه

کارشناس به اندام 1402/12/27

سلام بله همشون کورتون هستن وزمان نیازه تا عوارضش کمتر بشه

-ابوالفضل 1402/12/25

باسلام تو رو جان هرکه دوست دارید از این قرص های چاقی که تو عطاری ها هست نخرید استفاده کنید من به دلیل مصرف قرص های چاقی که منبع اش معلوم نیست نه تاریخ انقضا داره ونه تایده ایه وزارت بهداشت از چفت پادچار پوکی استخوان شدم و الان دوماه پروتز مفل جفت پاهام انجام دادم سر همین قرص های چاقی تو رو خدا نخورید

-سهیلا خدابنده 1402/12/22

سلام وقت بخیر من روماتیسم مفصلی دارم و ۱۵ ساله روزی یک دونه پردنیزولون ۵ استفاده میکنم الان یکساله چشمم حالت جرقه و فشفشه میزنه آیا از کورتونه؟من خودم نیمه بینا هستم رفتم دکتر گفت چشمت مشکلی نداره و اینکه چجوری میشه پردنیزولونو قطع کرد آیا شدتیه؟با متوتروکسات به خونریزی افتادم ممنونم ازتون

کارشناس به اندام 1402/12/23

سلام عزیزم شاید ازعوارض دارو افزایش سن ژنتیک و موارد دیگه باشه تصمیم قطع ویا ادامه مصرف دارو به عهده پزشک معالح هست

-حسین 1402/12/16

سلام وقت بخیر قرص چاقی Abfat میخورم آیا این قرص هم کورتون داره؟

کارشناس به اندام 1402/12/17

سلام بله عزیزم احتمالش هست

-طاهری 1402/12/12

بسیار جامع ومفید بود من ده سال هست که با هیدروکرتیزون زندگی می کنم تمام موارد ذکر شده را تجربه کردم . امیدوارم در سلامت کامل باشید.

کارشناس به اندام 1402/12/13

ممنون از حسن نظرتون عزیزم سلامت باشید

-علی ۵۵ 1402/12/10

سلام ایا قرص پردنیزولون باعث ریزش مو هم میشه؟ و بعد از قطع اوکی میشه یا خیر

کارشناس به اندام 1402/12/11

سلام بله میتونه عامل ریزش باشه بعد ازقطع زمان نیاز هست ولی میشه کنترلش کرد

زینب 1402/12/07

سلام من ۲ماهه قرص گین آپ مصرف میکنم.میخواستم بدونم عوارض داره

کارشناس به اندام 1402/12/08

سلام عزیزم بله بدون قاعده و بی ورزش عوارض داره

-نازنین 1402/11/26

آقای دکتر ورم صورت با قرص پردنیزولون ۱۲ و نیم میل با کاهش به ۵ میل در چه صورتی و در چه مدت زمانی از بین میره

کارشناس به اندام 1402/11/27

عزیزم در افراد مختلف فرق میکنه تازمانیکه کورتون مصرف میکنید حالت ورم هست