کورتون چیست و چه تاثیری روی وزن بدن دارد؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » کورتون چیست و چه تاثیری روی وزن بدن دارد؟
کورتون

 

کورتونها داروهایی هستند که توسط انسان ها ساخته شدند و شباهت زیادی به کورتیزول ( هورمون طبیعی ) دارند. کورتون ها را معمولا استروئید می نامند و با ترکیباتی که برخی از ورزشکاران از آنها سوء استفاده می کنند متفاوت هستند. استروئیدها مزایا و عوارض جانبی احتمالی فراوانی دارند.

 

برخی از انواع کورتون چه مواردی هستند؟

برخی از داروهای کورتونی عبارتند از کورتیزون ، پردنیزون و متیل پردنیزولون. پردنیزون پر استفاده ترین نوع از استروئیدهاست که برای درمان برخی از بیماری های روماتولوژیک استفاده می شود.

 

استروئیدها چگونه تجویز می شوند؟

داروهای استروئیدی در انواع مختلف در دسترس هستند و بسته به اینکه چقدر راحت حل می شوند یا چه مدت در بدن باقی می مانند با یکدیگر فرق دارند. استروئیدها ممکن است تنها برای محل خاصی که دچار مشکل است تجویز شوند و یا اینکه به صورت سیستمیک یعنی برای کل بدن مورد استفاده قرار بگیرند.

نمونه های تجویز محلی استروئید عبارتند از آمپول مفاصل، قطره چشم، قطره گوش و کرم های پوست. درمان های سیستمیک استروئید عبارتند از داروهای خوراکی و یا داروهایی که مستقیم از طرف رگ یا عضله به بدن رسانده می شوند. استروئیدهای سیستمیک از طریق جریان خون به قسمت های مختلف بدن منتقل می شوند. برای کاهش خطر عوارض جانبی اگر لازم باشد داروهای محلی استروئید به جای انواع سیستمیک تجویز می شوند.

استروئیدها

 

استروئیدها چگونه کار می کنند؟

استروئیدها با کاهش التهاب و فعالیت سیستم ایمنی عملکرد خود را نشان می دهند. التهاب فرآیندی است که در آن سلول های سفید بدن و مواد شیمیایی می توانند بدن را در برابر عفونت و مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت کنند. در برخی بیماری ها، سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی از خود نشان نمی دهد. این سبب می شود التهاب علیه بافت بدن کار کند. علائم التهاب عبارتند از قرمزی، گرما، ورم کردن و درد.

استروئیدها میزان تولید مواد شیمیایی که باعث ایجاد التهاب می شوند را کاهش می دهند. این کار کمک می کند آسیب به بافت تا جای ممکن کم شود. استروئیدها همچنین با تاثیر روی نحوه کارکرد سلول های سفید خونی فعالیت سیستم ایمنی را نیز کاهش می دهند.

 

چه زمانی استروئید ها یا کورتون ها تجویز می شوند؟

استروئیدها برای برخی از بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن به خوبی عمل نمی کند، تجویز می شود. استروئیدها ممکن است درمان اصلی برای برخی بیماری ها باشند. برای دیگر مشکلات استروئیدها ممکن است خیلی کمتر استفاده شوند و یا زمانی از آنها کمک گرفته شود که دیگر راه ها نا موفق بودند. استروئیدها یا همان کورتون ها برای درمان برخی از شرایط التهابی روماتولوژیک استفاده می شوند، مانند:

 • واسکولیت سیستماتیک (التهاب رگهای خونی )
 • میوزیت (التهاب ماهیچه )
 • آرتریت روماتوئید (آرتریت التهابی مزمن )
 • لوپوس اریتماتوز سیستمیک (بیماری کلی شده ناشی از عملکرد سیستم ایمنی غیر طبیعی )

التهاب رگ های خونی

 

استروئیدها یا کورتون ها چه زمانی مفید واقع می شوند؟

وقتی التهاب تبدیل به تهدیدی جهت آسیب مزمن به اعضای مهم بدن می شود، استروئید یا کورتون می تواند نجات بخش آن عضو و یا حتی جان فرد شود. برای مثال استروئیدها می توانند از التهاب کلیه ها که موج از کار افتادن آن در افراد مبتلا به لوپوس یا واسکولیت می شود، جلوگیری کنند. برای این بیماران درمان با استروئید یا کورتون از دیالیز شدن و یا حتی نیاز برای پیوند کلیه پیشگیری می کند.

دوز پایین استروئید می تواند درد و سفتی در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی را تا حدود زیادی کاهش دهد. استفاده کوتاه مدت از دوز بالای استروئید کمک می کند فرد بتواند از حمله شدید آرتریت ریکاوری کند.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف استروئید یا کورتون چیست؟

احتمال بروز عوارض جانبی بستگی به دوز مصرف، نوع استروئید و مدت زمان درمان دارد. برخی از عوارض جانبی از دیگر موارد جدی تر هستند. عوارض جانبی معمول حاصل از مصرف سیستمیک استروئید یا کورتون عبارتند از:

 • افزایش اشتها، افزایش وزن
 • تغییر ناگهانی خلق و خو
 • ضعف عضلانی
 • تاری دید
 • افزایش رشد موهای بدن
 • کبود شدن بدن به سادگی
 • مقاومت کمتر در برابر عفونت ها
 • ورم، صورت پف کرده
 • آکنه
 • پوکی استخوان
 • بدتر شدن دیابت
 • فشار خون بالا
 • تحریک روده
 • اضطراب، بی قراری
 • مشکل در به خواب رفتن
 • آب مروارید یا گلوکوم
 • احتباس مایعات، ورم کردن

آیا با وجود مصرف کورتون، می‌شه وزن کم کرد؟
درسته که مصرف کورتون باعث تجمع آب در بدن و افزایش وزن می‌شه، اما پیروی از یک رژیم غذایی اصولی تا حدود زیادی می‌تونه به کاهش وزن کمک کنه.
برای دریافت رژیم غذایی سالم روی لینک زیر کلیک کن
همین حالا ثبت‌نام کن
kermany

آیا همه، این عوارض جانبی را تجربه خواهند کرد؟

همه بیمارها این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. اینکه عوارض جانبی چه زمانی و به چه شکلی اتفاق می افتد نیز در افراد متفاوت است. اگر مدت زمان استفاده از کورتون یا استروئید کوتاه باشد ( از چند روز تا چند هفته ) این احتمال وجود دارد که هیچکدام از عوارض جانبی آورده شده در لیست بالا اتفاق نیفتد. با این حال اگر استروئید یا کورتون استفاده شده دارای دوز بالا باشد یا برای طولانی مدت استفاده شود ممکن است تعداد زیادی از عوارض جانبی را تجربه کنید. استفاده بلند مدت از دوز بالای استروئید یا کورتون تنها زمانی جایز است که بیماری بسیار جدی باشد و جان فرد در خطر باشد.

 

تاثیر کورتون بر روی افزایش وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

 

کورتون یا استروئید چگونه می تواند روی وزن تاثیر بگذارد؟

یکی از شایع ترین عوارض جانبی روی بیمارانی که از داروهای کورتون دار استفاده می کنند افزایش وزن است و بر اساس تحقیقات 70 درصد افراد آن را تجربه می کنند. استروئیدها با تغییر دادن الکترولیت ها و تعادل آب بدن و همچنین متابولیسم (نحوه ذخیره چربی ها، آمینو اسیدها، پروتئین، کربوهیدرات ها و گلوکز) سبب افزایش وزن می شوند. این موارد به این شکل با افزایش وزن در ارتباط هستند:

 • افزایش اشتها
 • احتباس مایعات
 • تغییر در محل ذخیره چربی توسط بدن

بسیاری از افرادی که استروئید مصرف می کنند متوجه افزایش چربی در قسمت شکم، صورت و گردن شدند. حتی اگر با موفقیت بتوانید جلوی افزایش وزن ناشی از استروئید را بگیرید به دلیل تغییر در توزیع ذخیره چربی ظاهرتان چاق تر به نظر می آید. دوز دارو و مدت زمان مصرف آن روی مقدار وزنی که اضافه می کنید تاثیر دارد.

در کل هرچه دوز بیشتر و مدت زمان طولانی تر باشد وزنی که اضافه خواهید کرد نیز بیشتر خواهد شد. همانطور که قبلا نیز گفته شد دوره های کوتاه مدت چند روزه یا دو تا سه هفته ای نمی توانند تاثیر زیادی داشته باشند. خبر خوب اینکه با متوقف کردن مصرف استروئیدها و تنظیم شدن مجدد بدن وزن اضافه شده به مرور کم خواهد شد. این دوره حدود 6 ماه تا یک سال طول خواهد کشید.

پیشگیری از تاثیر استروئید روی وزن

اولین گام صحبت با پزشکتان است. بسته به دارویی که مصرف می کنید مکن است انتخاب های دارویی دیگری داشته باشید. همچنین پزشکتان ممکن است دوزها و یا نوع استروئید را تغییر دهد. برای مثال اگر دچار آسم باشید به جای قرص که تاثیر سیستمیک دارد از استروئید های تنفسی استفاده می شود که مستقیم ریه ها را هدف قرار می دهد.

بدون راهنمایی پزشک مصرف داروهایتان را متوقف نکنید. استروئیدها داروهای قوی هستند که باید به تدریج کم شوند. متوقف کردن آنها به یکباره موجب مشکلات جدی همانند سفت شدن عضلات، درد مفاصل و تب می شود. برای کاهش تاثیر افزایش وزن از همان استراتژی استفاده کنید که برای کنترل وزنتان به کار می بردید:

 • غذاهایی انتخاب کنید که کم کالری باشند مانند میوه های تازه و سبزیجات.
 • به جای سه وعده در روز شش وعده میل کنید تا جلوی احساس گرسنگی شدید را بگیرید.
 • به جای کربوهیدرات های تصفیه شده از کربوهیدرات های پیچیده با فیبر بالا که دیر هضم می شوند استفاده کنید ( برای مثال پاستا سبوس داربه جای پاستا ساده و برنج قهوه ای به جای برنج سفید ).
 • در کنار هر وعده یک منبع پروتئینی میل کنید ( گوشت، پنیر، حبوبات و غیره ) پژوهش ها نشان دادند وعده هایی که 20 تا 30 گرم پروتئین دارند بیشترین تاثیر را روی جلوگیری از اشتها و کنترل آن دارند.
 • آب بنوشید.نتایج پژوهش ها نشان دادند کودکان چاقی که مصرف آب خود را افزایش دادند توانستند سوخت و ساز خود در حالت استراحت را تا 25 درصد افزایش دهند.
 • فعال بمانید. این کار وقتی احساس خوبی ندارید کمی دشوار است. داشتن یک دوست که در کنارتان ورزش کند می تواند خیلی مفید باشد. همچنین فعالیتی را انتخاب کنید که از انجامش لذت می برید.
father

3.5/5 - (17 امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Ghazal ۰۱ بهمن ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من دوماه بینیمو جراحی کردم دکترم برام پنج تا قرص کورتون تجویز کرده که ورم بینیم زودتر بخوابه با پنج تا دونه طوری نمیشه؟ضرر بدی نمیرسونه؟

کارشناس به اندام ۰۲ بهمن ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر غزل جان این تعداد بالا نیست اگر همیشگی ودائم مصرف بشه عوارض داره سعی کنید تغذیه خوبی داشته باشید تا سیستم ایمنی قوی بشه ویتامین a بیشتر مصرف کنید

Mersa ۲۷ دی ۱۴۰۱

سلام ممنونم بابت توضیحات کاملتون/ دختر منم سندرم نفروتیک داره بیماری کلیوی ، و دارویی ک مصرف میکنه باعث پف و صورت شکم شده اضافه وزن اشتها آور وامیدوارم بزودی همه بیمارها و بخصوص کودکان شفا پیداکنن

کارشناس به اندام ۲۸ دی ۱۴۰۱

سلام تشکر از توجه شما عزیزجان انشالله ارزوی سلامتی برای همه بیماران عزیز داریم

Hoseiin ۱۸ دی ۱۴۰۱

سلام من قرص فرشته خوردم(چاقی) دو دوره هشتاد کپسولی مصرف کردم و متسفانه نکروز آواسکولار سر استخوان ران چپ گرفتم به عبارتی ستخوان لگنم سیاه شده خون رسانیش مختل شده شباهم اصلا درست نمیتونم بخوابم آیا درمانی هست برای پام و بیخوابیم؟؟ترو قران اگر درمانی داره بگید جز عمل دوسال خونه نشینم کرده این پام

کارشناس به اندام ۱۹ دی ۱۴۰۱

سلام عزیزم داروهای ضدالتهاب تغییر فعالیت استفاده از عصا میتونه دردو تسکین بده اما بهترین راه تشخیص متخصص هست که اعمالا جراحی میباشد

ملینا ۱۸ دی ۱۴۰۱

سلام من پودر جوانه گندم با سبوس برنج خوردم با سبوس چند غلع بعد دکتر گفت کورتون توش بودع اصلا الان ۱۵ روز نخابیدم سر درد دعرم ضعف میرم چند روز طول تا ب خالت اولم برگردم

کارشناس به اندام ۱۹ دی ۱۴۰۱

سلام ملینا جان چند وقتی زمان نیاز هست نمیشه گفت یک دو یا مثلا سی روز سعی کنید اب ومایعات بیشتری میل کنید اگر قصدافزایش وزن دارین با برنامه اصولی پیش برید و وزنتون و کاهش بدین که میتونین روی این لینک کلیک کرده وثبت نام انجام بدین

جواد ۱۷ دی ۱۴۰۱

سلام هزپودرچاقی AppIeEffEctاستفاده میکنم آیاکروتون داره داخلش وچه مقدارایامقداری هست که عوارض بیاره؟

کارشناس به اندام ۱۸ دی ۱۴۰۱

سلام عزیز ازدسته داروهای کورتون دار نیست اما هردارویی تحت عنوان چاقی میتونه کورتون و مواد مضر وداشته باشه

هستی ۱۰ دی ۱۴۰۱

سلام من دکتر پوستم برای آکنه کورتون تجویز کرده مصرف کنم یا خیر

کارشناس به اندام ۱۱ دی ۱۴۰۱

سلام عزیزم دارو طبق دستور ونظرپزشکتون استفاده کنید

Fatemeh ۲۸ تیر ۱۴۰۱

سلام من دوتا آمپول کورتون (هیدروکورتیزون) زدم ۴ کیلو چاق شدم تو یک هفته میخواستم بدونم وزن اضافه شده خود به خود برمیگرده؟ طی چه مدتی برمیگرده؟

کارشناس به اندام ۰۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام فاطمه جان .نیاز به زمان هست تا عوارض کورتون از بدنتون خارج بشه و این وزن کم بشه .زمانش هم بستگی به شرایط بدنی هر فرد داره .

Sajad ۲۸ بهمن ۱۴۰۰

سلام ،من خیلی وزنم کمه ،میخام وزنمو ببرم بالا و چاق بشم چیکار باید بکنم

کارشناس به اندام ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز برای افزایش وزن باید از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و حبوبت و ماکارونی بیشتر استفاده کنید مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک به افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنتون کمک می‌کنه برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کنید

اشکان ۲۴ آذر ۱۴۰۰

سلام من به مدت یک هفته از قرص پاور سیستم استفاده کردم که حدود 4کیلو به وزنم اضافه کرد الان فهمیدم که خیلی عوارض داره و مصرفش قطع کردم هیچ عوارضی هم نداشتم خواستم بدونم بعد ی مدت عوارضش نمایان میشه یا نه عوارضی نداشته

کارشناس به اندام ۲۵ آذر ۱۴۰۰

سلام آقا اشکان عزیز بله طبیعتا این قرص‌ها عوارض خاص خودشون رو دارن و قطع مصرف هر چه سریعتر اون میتونه سلامتی رو بهتون برگردونه

Abolfazlh ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

سلام‌من‌قرص‌پردنیوزلون‌50روزی‌نصف‌قرص‌رو‌مصرف.‌میکنم‌‌یه‌سالی‌میشه‌منظم‌هم‌مصرف‌نمیکردم‌الان.اگر‌قطع.کنم.مشکلی‌پیش‌میادبرای‌گرفتی‌بینی.استفاده‌میکردم

کارشناس به اندام ۰۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز در این مورد باید به پزشک مربوطه مراجعه کنید

علی ۱۹ تیر ۱۴۰۰

سلام جناب دکتر. من کپسول چاقی مصرف میکنم ولی هر پانزده روز یک عدد کپسول استفاده میکنم آیا بازم عوارض داره.

کارشناس به اندام ۳۱ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز به هر حال بسته به شرایط بدنی شما عوارض خودش رو داره

نرگس ۱۰ تیر ۱۴۰۰

سلام برای درمان بیماری درماتومیوزیت دکتر قرص پردنیزولون ۵ داده . دو ماهه مصرف میکنم وزنم بالا رفته اصلا دوس ندارم بیشتر از این چاق بشم. چیکار کنم

کارشناس به اندام ۲۴ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز با ورزش و پیاده روی و یه رژِم درست و اصولی میتونی وزنت رو کم کنی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

الهه ۰۵ تیر ۱۴۰۰

سلام من تحت نظر شما هستم و برنامه رژیم شما رو دارم حدود شش کیلو کم کردم اما مجبور شدم دو تا دگزا بزنم و با وجود غذای کم به یکباره ۷کیلو‌چاق شدم صورتم شدید پف داره و سر کار اذیت میشم خجالت می کشم چه کار کنم زودتر کم بشه

کارشناس به اندام ۲۱ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیزم لطفا با شماره پشتیبانی تماس بگیرید ۰۲۵۳۲۱۴۳

صادق ۰۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوستان استفاده از قرصهای چاقی عوارض شدید داره که بعد از چند سال خودش نشان می دهد مثل نکروز استخوان که یکی از علائم هست که خانه نشین میکنه

فرشته ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

سلام من بعد از زايمانم كمبود وزن شديد گرفتم بعد از شير دهي كورتون رو استفاده كنم همراه ورزش ممكن هست كه وزنمو برگردونه ؟ استفادش تاچه حد مجازه

کارشناس به اندام ۰۶ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز مصرف کورتون در صورت تایید پزشکتون به میزان تجویز شده میتونید مصرف کنید

سحر ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام.ببخشید من حدود ۷ماهه که قرص چاقی جینسینگ استفاده میکنم و حدود۹کیلو هم به وزنم اضافه شده اما ۳ماهه که درد کف پا و استخوان مچ پا گرفتم و به حدی شده که دیگه بیشتر از ۱۰دقیقه نمیتونم سر پا وایستم و فعلآ سرکارم نمیرم چون پاهام درد داره،میخواستم بدونم آیا این پادرد از عوارض قرص چاقی بوده؟نکنه طی این ۷ماه مصرف پوکی استخوان گرفته باشم؟

کارشناس به اندام ۰۱ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ما همیشه گفتیم این قرصهای چاقی و لاغری عوارض دارن ولی متاسفانه خیلی از افراد توجه نمیکنن

آناهیتا ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

سلام من یه مدت قرص چاقی استفاده میکنم الان حس میکنم پاهام خیلی ورم کرده اگ دیگ مصرف نکنم ب حالت اول برمیگرده مشکل دیگی برام پیش نمیاد خیلی میترسم

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم مصرفش رو قطع کنید تا به مرور از عوارضش کم بشه

فاطمه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰

سلام من کمبود وزن شدید دارم میخوام پودر اپل استفاده کنم ورزشم میکنم اما این پودر کورتون داره من اگر روزانه با اب زیاد و بجای دوبار یبار استفاده کنم اینجوری بازم خیلی ضرر داره؟

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز به هرحال عوارض خودش رو داره

زهرا ۰۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام آقای دکتر خسته نباشید آیا کورتون باعث نازایی میشه؟

کارشناس به اندام ۰۸ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز میتونه تاثیر گذار باشه

فاطمه رضوانی ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام من کمبود وزن دارم میخوام قرص فت فیس استفاده کنم ولی عده ای میگن کورتون داره و مضره، چیکار کنم؟در ضمن خواهرم مدت طولانی خورده و عوارضی نداشته!

کارشناس به اندام ۰۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز حتما عوارض خودشو داره ما قرصها رو تایید یا تجویز نمی کنیم