کورتون چیست و چه تاثیری روی وزن بدن دارد؟

کورتون

 

کورتونها داروهایی هستند که توسط انسان ها ساخته شدند و شباهت زیادی به کورتیزول ( هورمون طبیعی ) دارند. کورتون ها را معمولا استروئید می نامند و با ترکیباتی که برخی از ورزشکاران از آنها سوء استفاده می کنند متفاوت هستند. استروئیدها مزایا و عوارض جانبی احتمالی فراوانی دارند.

 

برخی از انواع کورتون چه مواردی هستند؟

برخی از داروهای کورتونی عبارتند از کورتیزون ، پردنیزون و متیل پردنیزولون. پردنیزون پر استفاده ترین نوع از استروئیدهاست که برای درمان برخی از بیماری های روماتولوژیک استفاده می شود.

 

استروئیدها چگونه تجویز می شوند؟

داروهای استروئیدی در انواع مختلف در دسترس هستند و بسته به اینکه چقدر راحت حل می شوند یا چه مدت در بدن باقی می مانند با یکدیگر فرق دارند. استروئیدها ممکن است تنها برای محل خاصی که دچار مشکل است تجویز شوند و یا اینکه به صورت سیستمیک یعنی برای کل بدن مورد استفاده قرار بگیرند.

نمونه های تجویز محلی استروئید عبارتند از آمپول مفاصل، قطره چشم، قطره گوش و کرم های پوست. درمان های سیستمیک استروئید عبارتند از داروهای خوراکی و یا داروهایی که مستقیم از طرف رگ یا عضله به بدن رسانده می شوند. استروئیدهای سیستمیک از طریق جریان خون به قسمت های مختلف بدن منتقل می شوند. برای کاهش خطر عوارض جانبی اگر لازم باشد داروهای محلی استروئید به جای انواع سیستمیک تجویز می شوند.

استروئیدها

 

استروئیدها چگونه کار می کنند؟

استروئیدها با کاهش التهاب و فعالیت سیستم ایمنی عملکرد خود را نشان می دهند. التهاب فرآیندی است که در آن سلول های سفید بدن و مواد شیمیایی می توانند بدن را در برابر عفونت و مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت کنند. در برخی بیماری ها، سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی از خود نشان نمی دهد. این سبب می شود التهاب علیه بافت بدن کار کند. علائم التهاب عبارتند از قرمزی، گرما، ورم کردن و درد.

استروئیدها میزان تولید مواد شیمیایی که باعث ایجاد التهاب می شوند را کاهش می دهند. این کار کمک می کند آسیب به بافت تا جای ممکن کم شود. استروئیدها همچنین با تاثیر روی نحوه کارکرد سلول های سفید خونی فعالیت سیستم ایمنی را نیز کاهش می دهند.

 

چه زمانی استروئید ها یا کورتون ها تجویز می شوند؟

استروئیدها برای برخی از بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن به خوبی عمل نمی کند، تجویز می شود. استروئیدها ممکن است درمان اصلی برای برخی بیماری ها باشند. برای دیگر مشکلات استروئیدها ممکن است خیلی کمتر استفاده شوند و یا زمانی از آنها کمک گرفته شود که دیگر راه ها نا موفق بودند. استروئیدها یا همان کورتون ها برای درمان برخی از شرایط التهابی روماتولوژیک استفاده می شوند، مانند:

 • واسکولیت سیستماتیک (التهاب رگهای خونی )
 • میوزیت (التهاب ماهیچه )
 • آرتریت روماتوئید (آرتریت التهابی مزمن )
 • لوپوس اریتماتوز سیستمیک (بیماری کلی شده ناشی از عملکرد سیستم ایمنی غیر طبیعی )

التهاب رگ های خونی

 

استروئیدها یا کورتون ها چه زمانی مفید واقع می شوند؟

وقتی التهاب تبدیل به تهدیدی جهت آسیب مزمن به اعضای مهم بدن می شود، استروئید یا کورتون می تواند نجات بخش آن عضو و یا حتی جان فرد شود. برای مثال استروئیدها می توانند از التهاب کلیه ها که موج از کار افتادن آن در افراد مبتلا به لوپوس یا واسکولیت می شود، جلوگیری کنند. برای این بیماران درمان با استروئید یا کورتون از دیالیز شدن و یا حتی نیاز برای پیوند کلیه پیشگیری می کند.

دوز پایین استروئید می تواند درد و سفتی در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی را تا حدود زیادی کاهش دهد. استفاده کوتاه مدت از دوز بالای استروئید کمک می کند فرد بتواند از حمله شدید آرتریت ریکاوری کند.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف استروئید یا کورتون چیست؟

احتمال بروز عوارض جانبی بستگی به دوز مصرف، نوع استروئید و مدت زمان درمان دارد. برخی از عوارض جانبی از دیگر موارد جدی تر هستند. عوارض جانبی معمول حاصل از مصرف سیستمیک استروئید یا کورتون عبارتند از:

 • افزایش اشتها، افزایش وزن
 • تغییر ناگهانی خلق و خو
 • ضعف عضلانی
 • تاری دید
 • افزایش رشد موهای بدن
 • کبود شدن بدن به سادگی
 • مقاومت کمتر در برابر عفونت ها
 • ورم، صورت پف کرده
 • آکنه
 • پوکی استخوان
 • بدتر شدن دیابت
 • فشار خون بالا
 • تحریک روده
 • اضطراب، بی قراری
 • مشکل در به خواب رفتن
 • آب مروارید یا گلوکوم
 • احتباس مایعات، ورم کردن

آیا با وجود مصرف کورتون، می‌شه وزن کم کرد؟
درسته که مصرف کورتون باعث تجمع آب در بدن و افزایش وزن می‌شه، اما پیروی از یک رژیم غذایی اصولی تا حدود زیادی می‌تونه به کاهش وزن کمک کنه.
برای دریافت رژیم غذایی سالم روی لینک زیر کلیک کن
همین حالا ثبت‌نام کن
call-to-action

آیا همه، این عوارض جانبی را تجربه خواهند کرد؟

همه بیمارها این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. اینکه عوارض جانبی چه زمانی و به چه شکلی اتفاق می افتد نیز در افراد متفاوت است. اگر مدت زمان استفاده از کورتون یا استروئید کوتاه باشد ( از چند روز تا چند هفته ) این احتمال وجود دارد که هیچکدام از عوارض جانبی آورده شده در لیست بالا اتفاق نیفتد. با این حال اگر استروئید یا کورتون استفاده شده دارای دوز بالا باشد یا برای طولانی مدت استفاده شود ممکن است تعداد زیادی از عوارض جانبی را تجربه کنید. استفاده بلند مدت از دوز بالای استروئید یا کورتون تنها زمانی جایز است که بیماری بسیار جدی باشد و جان فرد در خطر باشد.

 

تاثیر کورتون بر روی افزایش وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

 

کورتون یا استروئید چگونه می تواند روی وزن تاثیر بگذارد؟

یکی از شایع ترین عوارض جانبی روی بیمارانی که از داروهای کورتون دار استفاده می کنند افزایش وزن است و بر اساس تحقیقات 70 درصد افراد آن را تجربه می کنند. استروئیدها با تغییر دادن الکترولیت ها و تعادل آب بدن و همچنین متابولیسم (نحوه ذخیره چربی ها، آمینو اسیدها، پروتئین، کربوهیدرات ها و گلوکز) سبب افزایش وزن می شوند. این موارد به این شکل با افزایش وزن در ارتباط هستند:

 • افزایش اشتها
 • احتباس مایعات
 • تغییر در محل ذخیره چربی توسط بدن

بسیاری از افرادی که استروئید مصرف می کنند متوجه افزایش چربی در قسمت شکم، صورت و گردن شدند. حتی اگر با موفقیت بتوانید جلوی افزایش وزن ناشی از استروئید را بگیرید به دلیل تغییر در توزیع ذخیره چربی ظاهرتان چاق تر به نظر می آید. دوز دارو و مدت زمان مصرف آن روی مقدار وزنی که اضافه می کنید تاثیر دارد.

در کل هرچه دوز بیشتر و مدت زمان طولانی تر باشد وزنی که اضافه خواهید کرد نیز بیشتر خواهد شد. همانطور که قبلا نیز گفته شد دوره های کوتاه مدت چند روزه یا دو تا سه هفته ای نمی توانند تاثیر زیادی داشته باشند. خبر خوب اینکه با متوقف کردن مصرف استروئیدها و تنظیم شدن مجدد بدن وزن اضافه شده به مرور کم خواهد شد. این دوره حدود 6 ماه تا یک سال طول خواهد کشید.

پیشگیری از تاثیر استروئید روی وزن

اولین گام صحبت با پزشکتان است. بسته به دارویی که مصرف می کنید مکن است انتخاب های دارویی دیگری داشته باشید. همچنین پزشکتان ممکن است دوزها و یا نوع استروئید را تغییر دهد. برای مثال اگر دچار آسم باشید به جای قرص که تاثیر سیستمیک دارد از استروئید های تنفسی استفاده می شود که مستقیم ریه ها را هدف قرار می دهد.

بدون راهنمایی پزشک مصرف داروهایتان را متوقف نکنید. استروئیدها داروهای قوی هستند که باید به تدریج کم شوند. متوقف کردن آنها به یکباره موجب مشکلات جدی همانند سفت شدن عضلات، درد مفاصل و تب می شود. برای کاهش تاثیر افزایش وزن از همان استراتژی استفاده کنید که برای کنترل وزنتان به کار می بردید:

 • غذاهایی انتخاب کنید که کم کالری باشند مانند میوه های تازه و سبزیجات.
 • به جای سه وعده در روز شش وعده میل کنید تا جلوی احساس گرسنگی شدید را بگیرید.
 • به جای کربوهیدرات های تصفیه شده از کربوهیدرات های پیچیده با فیبر بالا که دیر هضم می شوند استفاده کنید ( برای مثال پاستا سبوس داربه جای پاستا ساده و برنج قهوه ای به جای برنج سفید ).
 • در کنار هر وعده یک منبع پروتئینی میل کنید ( گوشت، پنیر، حبوبات و غیره ) پژوهش ها نشان دادند وعده هایی که 20 تا 30 گرم پروتئین دارند بیشترین تاثیر را روی جلوگیری از اشتها و کنترل آن دارند.
 • آب بنوشید.نتایج پژوهش ها نشان دادند کودکان چاقی که مصرف آب خود را افزایش دادند توانستند سوخت و ساز خود در حالت استراحت را تا 25 درصد افزایش دهند.
 • فعال بمانید. این کار وقتی احساس خوبی ندارید کمی دشوار است. داشتن یک دوست که در کنارتان ورزش کند می تواند خیلی مفید باشد. همچنین فعالیتی را انتخاب کنید که از انجامش لذت می برید.
campaign

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

3.9/5 - (46 امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

asal 1402/07/01

سلام خسته نباشید من 4 ماهه دارم پودر چاقی آلوورا مصرف میکنم این پودر کورتون داره؟ میتونه باعث پوکی استخوان بشه؟ و ازمایش های ک باید واسه تشخیص سلامتم ناشی از مصرف این پودر باید انجام بدم چین؟

کارشناس به اندام 1402/07/02

سلام سلامت باشید بایدبررسی وازمایش بشه همینطوری نمیشه گفت چکاب کامل تحت نظر پزشک داخلی انجام بدین

-سما 1402/06/29

سلام خوبین خسته نباشین من چون قرص گین اپ مصرف کرده بودم و توش مورتون بود و توی خونم بود خب بالاخره بعد چنتا دکتر رفتم یه عطاری بهم شربت مصفای خون دادن گفتن اینو مصرف کنی خونتو پاکسازی میکنه اگ توی خونت سمی باش کورتونی باش اما دورور مصرف میکنم بعد هر بار مصرف حالت تهو میگیرم ایا از عوارضش مصرف نکنم؟؟؟یا از چی میتونه باش؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/06/30

سلام سلامت باشید عزیزم احتمالا به ترکیباتش حساسیت دارین حالتون وبد میکنه نخورید

-مینا 1402/06/29

سلام خسته نباشید من بخاطر ریزش موی سکه ای هر سه ماه س بار امپول کورتون تزریق کردم و ی کمی وزنمم تو این مدت بالا رفته.مکنه بخاطر امپولا باشه؟

کارشناس به اندام 1402/06/30

سلام سلامت باشید عزیزم دراثر اختلال در سیستم ایمنی این حالت پیش میاد کورتون روی وزنتون اثر گذاشته

-مهدی 1402/06/19

سلام من دو دوره قرص چاقی مصرف کردم که به شدت وزن اضاف کردم تا جایی که بدنم ترک خورد بعد از اون به خاطر ترک ها دیگ مصرف نکردم بعد از اینکه مصرف قرص رو قطع کردم بی اشتهایی حالت تهوع ضعف جسمانی شدید ضعف عضلانی شدید این علاعم بهم دست داد بعد به دکتر مراجعه کردم چکاب کامل شدم ولی کلیه کبدم هم مشکل نداشت الان دچار ضعف شدید در بدن و عضلاتم هستم مغزم هم درست کار نمیکنه داعم حالت گیجی دارم کورتون روی مغز هم تاثیر داره؟

کارشناس به اندام 1402/06/20

سلام عزیزم بله میتونه عوارض دارو باشه تغذیه سالمی ودنبال کنید ورزش انجام بدین مکمل ویتامین هم استفاده کنید

-صحر 1402/06/18

سلام خسته نباشین ببخشین یه سوال داشتم من تست سرکوب دکزامتازون داذم دکتر بهم کفته بود باید قرص رو ساعت۱۱بخوری و صب بایدساعت ۸ازمایش بدی ولی من شب ۱۰:۴۵ قرص رو خوردم صب هم صاعت ۸:۱۵ازمایش دادم ینی از اونور زود خوردم از اینورم دییر ازمایش داذم بعد یجا خوندم که گفتهبود تگ مریض شککنه که قرصرو درس ساعت ۱۱مصرف نکرده باید ازمای شتکرار بشه بنظرنون باید دوباره ازمایش بدم؟

کارشناس به اندام 1402/06/19

سلام سلامت باشید عزیزم به ظاهر مشکلی نداره اما با مسئول ازمایشگاه مشورت کنید نیاز بود مجدد ازمایش بدین

-علی 1402/06/17

سلام ببخشین کراتین بدنسازی عوارض داره؟

کارشناس به اندام 1402/06/18

سلام بله عزیزم وقتی غیراصولی ومداوم مصرف بشه به کبد اسیب میزنه

شهرام 1402/06/16

سلام وقت بخیر من چندین سال قرص گین آپ مصرف میکردم تقریباً ۴ سال به صورت مستمر دیگ تقریبا ۲ ماه پیش نخوردنش رو شروع کردم بعد از چند روز از نخوردنش حالت تهوع شدیدی گرفتم به طوریکه آب میخوردم بالا میاوردم و در نهایت خون بالا میاوردم دیگ الان بعد دوماه همچنان حالم همینطوره و‌ نمیتونم چیزی بخورم جز ی جرعه آب که اونم بلافاصله بالا میارم و خون دکتر فوق تخصص هم رفتم آندوسکوپی هم شدم گفتن معده ات سالمه ولی بازم برام امپرازول و دمپریدون ۱۰ نوشت که اینا رو‌ هم میخورم بازم بی فایده اس و اصلا وضعیت مناسبی ندارم لطفاً راهنمایی کنید چکاری باید انجام بدم ممنون میشم

کارشناس به اندام 1402/06/17

سلام عزیزم با این توصیحات همیشه باید مصرفش ادامه پیداکنه که منطقی نیست چکاب کاملم انجام بدین وبامتخصص مشورت کنید

علیرضا- 1402/06/16

من حدود ۴ سال پیش به اشتباه دو دوره قرص افزایش وزن (جی فست) مصرف کردم؛ وزن گرفتم، عوارضی نداشتم و اون تایم گذشت. الان بعد از ۴ سال در هر دو مفصل زانو احساس درد داشتم که تزریق چل انجام دادم و اینکه احساسم براینه که خیلی زود سرما می‌خورم (شاید به دلیل سیستم ایمنی ضعیف). ممکنه بعد از ۴ سال عوارض از بین نرفته و خودایمنی بدنم دچار مشکل شده باشه؟

کارشناس به اندام 1402/06/17

عزیزم بله بی تاثیر نمیتونه باشه در طولانی مدت خودشو نشون داده

-مریم 1402/06/15

ایا کرم نلامام از کرم های کورتون؟؟؟؟؟ دکتر داده بود بخاطر اینکه ترک پوستیم بره از وقتی از این استفاده کردم روز ب روز بیشتر شده

کارشناس به اندام 1402/06/16

عزیزم در ترکیباتش کورتون نیست

-صفاری 1402/06/12

سلام من مدت 2 ماه قرص پریدنیزولون 5مصرف میکنم بی خوابی شدید گرفتم چه جوری میشه این قرص رو قطع کنم روزی 2 عدد مصرف میکنم

کارشناس به اندام 1402/06/13

سلام عزیزم با نظر پزشکتون دارو رو قطع ویا ادامه بدین

مریم 1402/06/11

سلام من به خاطر مشکلی که دارم کورتیزول خونم خیلی پایین هست والان چند سال هست که هیدرو کورتیزون میخورم ولی هیچ کدام از این مشکلات رو نداشتم این خوبه یا از درون داره نابود میکنه؟

کارشناس به اندام 1402/06/12

سلام عزیزم اگر تحت نظر باشید ومرتب چکاب بدین جای نگرانی نیست

-محمد 1402/06/11

من هیچ کدوم از علاعم سرکوب غدد رو ندارم فقطططط ترکای بدتم داره روز ب روز زیاد میشه اخه رفتمم دکتر عدد ازمایشم گرفتن ازم اما گفتن مشکلی نداری بخاطر این موندم یا اثر کورتون هنوز توی بدنمه یاهم واقعا غدد بدنم سرکوب شده

کارشناس به اندام 1402/06/12

دوست عزیز دیگه تشخیص این مورد با پزشکتونه

-محمد 1402/06/10

منظورم اینه اگ غدد بدن رو سرکوب کنه باعث ترک پوستی میشه؟؟؟؟؟؟ اخه میگن بیش از حد هورمون ترشح بشه باعث ترک پوستی میشه اگ کم بشه ن بخاطر این سوال کردم اگر غدد بدن سرکوب بشه باعث ترک. موستی میشه؟

کارشناس به اندام 1402/06/11

بله وقتی کنترل میشه دیگه عارضه رو نداره

سوگل 1402/06/09

والله کورتون خیلی بده، من یکسال دکتر دارو اشتباه بهم داد، کورتونش زیاد بود، موهای زاید توی صورت درآوردم و ریزش مو گرفتم، یک خانم هستم، الان دارم دکتر میرم که همون داروها رو خنثی کنم و موهای صورت رو از بین ببرم، باعث افزایش و بهم ریختگی هورمون قاعدگی و بی نظمی در پریود هم میشه اگر سیستم ایمنی بدنتون حساس باشه و پر مو، که دیگه خدا به دادتون برسه احتمالاً بعد مصرف شما رو با میمون و شاپانزده اشتباه بگیرند، از من گفتن بود

-محمد 1402/06/09

سلام ببخشین اگ کورتون غدد بدن رو سرکوب کنه منظور کورتون طبیعی بدن رو سرکوب بکنه اونم باعث ترک پوستی میشه؟؟؟ اخه من تونوم اگ بیش از حد تولید بشه باعث ترک. پوستی میشه ایا میشه اگ عدد بدن سرکوب بشه کم بشه باعث ترک پوستی بسه؟ یا ن فقط اگ زیاد بشه میشه ترک. پوسنی ممنون

کارشناس به اندام 1402/06/10

سلام منطورتون ازکورتون طبیعی چی هست؟

-بهار 1402/06/08

سلام خسته نباشین من 1/5 ماه قرص گین اپ مصرف کردم چقد طول میکشه تا اثر کورتون از بدنم بره برای مصرف یک و نیم ناهم چقد زمان میکشه

کارشناس به اندام 1402/06/09

سلام سلامت باشید زمان نمیشه مشخص کرد بدن هرفرد درشرایط مختلف واکنش های متفاوتی داره

ساحل- 1402/06/07

سلام ببخشین منظورتون از تغییرات هورمونی که باعث ترک پوستی چیه؟؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/06/08

سلام عزیزم اختلال درعملکرد هورمون تیروئید یا سایر هورمونهای بدن یکی ازعلتهاش گفته شد نه اینکه صد درصد اینه باید چکاب بدین

-مرضیه 1402/06/07

سلام. دکتر برای تنگی نفس اسپره سیمبیکورت توربو هاله ۳۲۰ تجویز کرده گقتن حاوی کورتون درسته؟چون دارو الانزاپین هم مصرف میکنم و وزنم از ۳۹ کیلو به ۶۹ کیلو رسیده خیلی نگرانم که اولا سرطان نگیرم با مصرف این اسپره دوما چاق نشم لطفا راهنمایی کنید چطور از عوارض این کورتون خودمو حفظ کنم. ممنون

کارشناس به اندام 1402/06/08

سلام عزیزم اسپری اسم اکثرا کورتون دارن تغذیه خوبی وداشته باشید ورزش هم انجام بدین

-محمدازبناب 1402/06/07

خیلی عالی بود متشکرم

کارشناس به اندام 1402/06/08

نظر لطف شماست عزیزم

-راحل 1402/06/07

سلام ببخشین چه مدت میکشه تا اثر کورتون از بدن بره؟؟ من 1/5 ماهه قطع کردم اما همچنان داره ب ترکای بدنم اصافه میشه ایا میشه اثرش رو از بدن خارج کرد؟ و اینکه چه مدت میکسه از بدنم بره بیرون کلا اثرش اخه من 1/5 ماهه قطع کردم پس این ترکا چرا دارن اصافه میشن؟!؟!؟!؟!

کارشناس به اندام 1402/06/08

سلام عزیزم زمان میبره مثلا شما یکسال استفاده کردین یک ماهه اثرش نمیره