چای ترش چیست و چه تاثیری بر روی لاغری دارد؟

بسیاری تصور می‎‌کنند چای ترش نوعی چای سیاه است؛ در حالی که این چای از گل‌های گیاه دیگری به نام هیبیسکوس یا جامائیکا گرفته می‌شود که در اصل بومی کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی است. گل‌های این گیاه به رنگ زرد هستند اما بعد از این که میوه‌هایش برسد به رنگ قرمز درمی‌آید. چای ترش […]

چای ترش ممکن است با کاهش وزن مرتبط باشد و به روند آن کمک کند.
2.9 از 5

زمان مطالعه 30 دقیقه

تعداد بازدید 4490

تاریخ انتشار

بسیاری تصور می‎‌کنند چای ترش نوعی چای سیاه است؛ در حالی که این چای از گل‌های گیاه دیگری به نام هیبیسکوس یا جامائیکا گرفته می‌شود که در اصل بومی کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی است. گل‌های این گیاه به رنگ زرد هستند اما بعد از این که میوه‌هایش برسد به رنگ قرمز درمی‌آید. چای ترش از نظر طب سنتی در ایران و سراسر جهان به عنوان داروی ضد سرماخودرگی، سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، کاهش فشار خون و سوزاننده چربی‌های اضافه بدن شناخته شده است. امروزه و در رژیم‌های غذایی مختلف، چای ترش برای لاغری مصرف می‌شود. در این مقاله به طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم که چای ترش چیست؟ در ادامه به خواص چای ترش برای سلامت کبد، کاهش قند خون، کاهش التهاب و…، موارد منع مصرف چای ترش و عوارض آن نیز می‌پردازیم.

چای ترش چیست؟

چای ترش یک چای گیاهی است که از خیساندن قسمت‌هایی از گیاه هیبیسکوس در آب جوش تهیه می‌شود. این چای طعم تارتی شبیه به کِرَن بری دارد و می‌توان آن را هم به صورت گرم و هم سرد میل کرد.

صدها گونه از هیبیسکوس وجود دارد که بر اساس مکان و آب و هوای آن‌ها متفاوت است، اما هیبیسکوس سابداریفا بیشتر برای تهیه چای ترش استفاده می‌شود.

قرن‌هاست که مردم از دانه‌ها، گل‌ها، برگ‌ها و ساقه‌های هیبیسکوس در غذا و طب سنتی استفاده می‌کنند. امروزه می‌توانید مربا، ژله، سس، شربت و چای با طعم هیبیسکوس را در سراسر جهان پیدا کنید.

این ماده به ویژه در غرب آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوبی و دریای کارائیب محبوب است. همچنین به عنوان گل سرخ شناخته می‌شود، برای درمان همه چیز از فشارخون بالا تا سوء هاضمه استفاده می‌شود.

علم مدرن معتقد است که این گیاه آزمایش شده دارای مزایای سلامتی متنوعی است. اما مرکز Czerwony هشدار می‌دهد که ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا دقیقا بدانیم مکمل‌های هیبیسکوس چگونه می‌توانند به درمان برخی شرایط کمک کنند.

تحقیقات زیادی روی مزایای نوشیدن چای ترش صورت گرفته و کشف کرده‌اند که از این چای می‌توان برای کاهش فشار خون، از بین بردن باکتری‌ها و حتی کمک به کاهش وزن استفاده کرد.

چای ترش یک چای گیاهی است که از خیساندن قسمت‌هایی از گیاه هیبیسکوس در آب جوش تهیه می‌شود.

چای ترش یک چای گیاهی است که از خیساندن قسمت‌هایی از گیاه هیبیسکوس در آب جوش تهیه می‌شود.

طبع چای ترش چیست؟

طبع چای ترش سرد و خشک است بنابراین در طب سنتی به افراد سرد مزاج به ویژه در فصول سرد سال توصیه نمی‌شود و افراد گرم مزاج از آن استفاده می‌کنند. با این حال چای ترش خواص بسیاری دارد و از نظر طب نوین هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

ارزش غذایی چای ترش

میزان کالری برای غذاهای تهیه شده از هیبیسکوس (گیاهی که چای ترش از آن درست می‌شود) به دستور العمل آن بستگی دارد. چای‌ها هیچ کالری و تقریباً هیچ ارزش غذایی ندارند. کالری چای‌ها مانند شربت‌ها، از شیرین‌کننده آن‌هاست. اگرچه تعداد کمی از مردم هیبیسکوس را به شکل طبیعی آن می‌خورند اما این دقیق‌ترین راه برای ارزیابی ارزش غذایی آن است.

ارزش غذایی یک لیوان چای ترش در حالت معمولی برابر است با:

 • کالری: 28
 • پروتئین: 0.5 گرم
 • چربی: 0 گرم
 • کربوهیدرات: 6 گرم
 • فیبر: 0 گرم
 • قند: 0 گرم

چای ترش بسته به نوع و محل رشد، مواد مغذی متفاوتی دارد اما اگر به صورت تازه استفاده شود معمولا حاوی کلسیم، آهن، فسفر، نیاسین، ویتامین C و ریبوفلاوین است.

خواص چای ترش چیست؟

سرشار از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که به مبارزه با ترکیباتی به نام رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. رادیکال‌های آزاد موجب آسیب به سلول‌ها می‌شوند.

چای ترش سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است و بنابراین می‌تواند به جلوگیری از آسیب و بیماری ناشی از تجمع رادیکال‌های آزاد کمک کند.

در یک مطالعه روی موش‌ها، عصاره هیبیسکوس تعداد آنزیم‌های آنتی اکسیدانی را افزایش داد و اثرات مضر رادیکال‌های آزاد را تا 92 درصد کاهش داد. مطالعه دیگری در موش‌های صحرایی نیز یافته‌های مشابهی داشت و نشان داد که بخش‌هایی از گیاه هیبیسکوس، مانند برگ‌ها، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی هستند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این مطالعات حیوانی بودند که از دوزهای متمرکز عصاره هیبیسکوس استفاده کردند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود چگونه آنتی اکسیدان‌های موجود در چای هیبیسکوس بر انسان تأثیر می‌گذارند.

به کاهش فشارخون کمک می‌کند

یکی از معروف‌ترین فواید چای ترش، کاهش فشارخون است. با گذشت زمان، فشار خون بالا می‌تواند فشار بیشتری بر قلب وارد کند و باعث ضعیف شدن آن شود. فشار خون بالا همچنین با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که چای ترش می‌تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد. در یک مطالعه، به 65 فرد مبتلا به فشار خون بالا چای ترش یا دارونما داده شد. پس از شش هفته، کسانی که چای ترش می‌نوشیدند، در مقایسه با دارونما، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک داشتند.

به طور مشابه، مروری بر پنج مطالعه در سال 2015 نشان داد که چای ترش، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب به طور متوسط ​​7.58 میلی‌متر جیوه و 3.53 میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهد.

در حالی که چای ترش ممکن است راهی ایمن و طبیعی برای کمک به کاهش فشار خون باشد، اما برای کسانی که هیدروکلروتیازید (دارویی برای درمان فشار خون بالا) مصرف می‌کنند، توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است با دارو تداخل داشته باشد.

یکی از خواص چای ترش این است، که به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

یکی از خواص چای ترش این است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

می‌تواند به کاهش سطح چربی خون کمک کند

علاوه بر کاهش فشار خون، برخی مطالعات نشان داده‌اند که چای ترش ممکن است به کاهش سطح چربی خون نیز کمک کند که یکی دیگر از عوامل خطر برای بیماری قلبی است.

در یک مطالعه، به 60 فرد مبتلا به دیابت، چای ترش یا چای سیاه داده شد. پس از یک ماه، کسانی که چای ترش مصرف کردند، شاهد افزایش HDL (کلسترول خوب) بودند و  از سوی دیگر سطح LDL (کلسترول بد) و تری گلیسیرید در آن‌ها کاهش پیدا کرد.

مطالعه دیگری در افراد مبتلا به سندرم متابولیک نشان داد که مصرف روزانه 100 میلی‌گرم عصاره هیبیسکوس با کاهش کلسترول تام و افزایش کلسترول HDL “خوب” مرتبط است.

با این حال، مطالعات دیگر نتایج متناقضی را در مورد اثرات چای ترش بر کلسترول خون ارائه کرده‌اند.

در واقع، مروری بر شش مطالعه شامل 474 شرکت‌کننده به این نتیجه رسید که چای ترش به میزان قابل‌توجهی سطح کلسترول یا تری گلیسیرید خون را کاهش نمی‌دهد. در نتیجه به مطالعات گسترده‌تری برای بررسی اثرات چای ترش بر کلسترول و تری گلیسیرید خون مورد نیاز است.

می‌تواند سلامت کبد را تقویت کند

از تولید پروتئین گرفته تا ترشح صفرا و تجزیه چربی، کبد در سلامت کلی بدن نقش بزرگ و حیاتی دارد.

مطالعات نشان داده‌اند که چای ترش ممکن است سلامت کبد را تقویت کرده و به کارآمد نگه داشتن آن کمک کند.

یک مطالعه روی 19 فرد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف عصاره هیبیسکوس به مدت 12 هفته، استئاتوز کبد را بهبود می‌بخشد. این وضعیت با تجمع چربی در کبد مشخص می‌شود که می‌تواند منجر به نارسایی کبد شود.

چای ترش سلامت کبد را تامین می‌کند.

چای ترش سلامت کبد را تامین می‌کند.

یک مطالعه روی همستر خواص محافظت از کبد عصاره هیبیسکوس یا همان چای ترش را نشان داد و مشخص کرد که درمان با عصاره هیبیسکوس نشانگرهای آسیب کبدی را کاهش می‌دهد.

مطالعه حیوانی دیگری گزارش داد که دادن عصاره هیبیسکوس به موش‌ها غلظت چندین آنزیم سم‌زدایی دارو در کبد را تا 65 درصد افزایش داده است.

با این حال، همه این مطالعه‌ها اثرات عصاره هیبیسکوس را به جای چای ترش ارزیابی کردند. تحقیقات بیشتری برای دانستن اینکه چگونه چای ترش بر سلامت کبد در انسان تأثیر می گذارد، مورد نیاز است.

برای لاغری و سوزاندن چربی‌ها مفید است

چندین مطالعه نشان می‌دهد که چای ترش ممکن است با کاهش وزن مرتبط باشد و به روند آن کمک کند.

در یک مطالعه به 36 شرکت کننده دارای اضافه وزن عصاره هیبیسکوس یا دارونما دادند. پس از 12 هفته، عصاره هیبیسکوس وزن بدن، چربی بدن، شاخص توده بدنی و نسبت باسن به کمر را کاهش داد.

یک مطالعه حیوانی یافته‌های مشابهی داشت و گزارش داد که دادن عصاره هیبیسکوس به موش‌های چاق به مدت 60 روز منجر به کاهش وزن بدن می‌شود.

تحقیقات فعلی محدود به مطالعات با استفاده از دوزهای متمرکز عصاره هیبیسکوس است. مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه چای ترش ممکن است بر کاهش وزن در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

campaign

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزوش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

حاوی ترکیباتی است که می‌تواند از سرطان پیشگیری کند

هیبیسکوس سرشار از پلی فنول است، این ترکیبات دارای خواص ضد سرطانی قدرتمندی هستند.

مطالعات، نتایج قابل توجهی در مورد تأثیر بالقوه عصاره هیبیسکوس بر سلول‌های سرطانی یافته است.

مطالعه دیگری گزارش داد که عصاره برگ هیبیسکوس از گسترش سلول‌های سرطانی پروستات انسانی جلوگیری می‌کند.

همچنین در آزمایشگاه نشان داده شد که عصاره هیبیسکوس، سلول‌های سرطانی معده را تا 52 درصد مهار می‌کند.

به خاطر داشته باشید که این‌ مطالعات، آزمایشگاهی و با استفاده از مقادیر زیاد عصاره هیبیسکوس بودند. برای ارزیابی تأثیر چای ترش بر سرطان، تحقیقات در انسان مورد نیاز است.

می‌تواند به مقابله با باکتری‌ها کمک کند

باکتری‌ها میکروارگانیسم‌های تک سلولی هستند که می‌توانند باعث عفونت‌های مختلفی از جمله برونشیت، ذات الریه و عفونت‌های مجاری ادراری شوند.

علاوه بر داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که هیبیسکوس می‌تواند به مبارزه با عفونت‌های باکتریایی کمک کند.

در واقع، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره هیبیسکوس فعالیت E. coli را مهار می‌کند، سویه‌ای از باکتری که می‌تواند علائمی مانند گرفتگی، نفخ و اسهال ایجاد کند.

مطالعه دیگری نشان داد که این عصاره با هشت سویه باکتری مبارزه می‌کند و به اندازه برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است. با این حال، هیچ مطالعه انسانی اثرات ضد باکتریایی چای ترش را بررسی نکرده است، بنابراین هنوز مشخص نیست که این چای چه تاثیری بر بدن انسان می‌گذارد.

چای ترش، به اندازه برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است.

چای ترش، به اندازه برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است.

می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند

چندین مطالعه روی حیوانات و چند مطالعه کوچک روی انسان توانایی چای ترش را در مبارزه با التهاب نشان داده‌اند.

التهاب در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، آسم، بیماری آلزایمر، بیماری قلبی و آرتریت روماتوئید نقش دارد. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به نظر می‌رسد که چای ترش می‌تواند اثرات ضد التهابی مفیدی ارائه دهد.

می‌تواند به کاهش قند خون کمک کند

دیابت یک بیماری مزمن است که در آن بدن نمی‌تواند قند خون را تنظیم کند. دو نوع اصلی دیابت، نوع 1 و نوع 2 و همچنین دیابت بارداری (در دوران بارداری ایجاد می‌شود) وجود دارد. دیابت نوع 2 شایع‌تر است.

قند خون بالا اگر کنترل نشود می‌تواند منجر به آسیب کلیه، کبد، بینایی و سایر مشکلات سلامتی شود. تحقیقات منتشر شده در سال 2022 در Pharmaceuticals اثر مفید چای ترش را بر قند خون نشان داد. با این حال، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

طرز تهیه چای ترش خوش طعم و ساده

چای ترش جدا از فواید فراوانی که برای سلامتی دارد، خوشمزه است و به راحتی در خانه تهیه می‌شود:

 • کافیست گل‌های خشک‌شده هیبیسکوس را به قوری اضافه کنید و روی آن‌ها آب جوش بریزید. بگذارید پنج دقیقه دم بکشد، سپس صاف کنید، در صورت تمایل آن را شیرین و نوش جان کنید.
 • چای ترش را می‌توان به صورت گرم یا سرد مصرف کرد و طعمی شبیه به کرن بری دارد. به همین دلیل، اغلب آن را با عسل، شیرین می‌کنند. عده‌ای هم از آب‌لیمو برای طعم‌دار کردن این نوشیدنی استفاده می‌کنند.
 • هیبیسکوس خشک را می‌توان در فروشگاه مواد غذایی بهداشتی محلی یا آنلاین خریداری کرد. چای ترش به صورت کیسه‌ای هم موجود است که می‌توان به سادگی از آن لذت برد.
 • همچنین می‌توانید هیبیسکوس را به صورت پودر بخرید که از قسمت‌های خشک شده گیاه که ریز آسیاب شده است تهیه می‌شود. پودر را با آب مخلوط کنید تا یک نوشیدنی درست شود.
 • عصاره هیبیسکوس شکل غلیظ چای ترش است. می‌توانید آن را از خرده‌ فروشان مواد غذایی سالم یا مکمل‌های گیاهی خریداری کنید.
برای تهیه چای ترش، کافی است گل‌های خشک‌شده هیبیسکوس را به قوری اضافه کنید.

برای تهیه چای ترش، کافیست گل‌های خشک‌شده هیبیسکوس را به قوری اضافه کنید.

چه موادی را می‌توانیم به چای ترش اضافه کنیم؟

چای ترش به طرز شگفت‌انگیزی همه کاره است، یعنی می‌توانید از آن به عنوان یک چای گرم یا سرد لذت ببرید. در اینجا فقط چند مورد از چیزهایی که می‌توانید به این چای اضافه کنید را معرفی می‌کنیم:

گیاهان

علف لیمو، برگ نعناع، ​​ریحان، رزماری و بادرنجبویه به خوبی با چای ترش جفت می‌شوند.

مرکبات
راه‌های مختلفی برای وارد کردن مرکبات به دستور چای ترش وجود دارد. می‌توانید قبل از سرو، مقداری آب لیمو ترش اضافه کنید یا با پوست لیمو ترش یا پرتقال به نوشیدنی طعم بیشتری بدهید.

ادویه

چوب دارچین یکی از افزودنی‌های مورد علاقه افراد به چای ترش است. با این حال، می‌توانید هل، میخک، دانه‌های رازیانه یا زعفران را نیز آزمایش کنید یا چند تکه زنجبیل تازه را به آن اضافه کنید تا با چای ترش دم بکشد.

گل‌ها

اضافه کردن مقدار کمی آب شکوفه پرتقال، گلاب، اسطوخودوس یا گل رز باعث افزایش طعم و عطر می‌شود.

میوه

افزودن میوه، یک راه بسیار آسان برای افزایش طعم این چای است. می‌توانید از میوه‌هایی مثل انبه، تمشک، توت فرنگی، هلو، زغال اخته، به، تمر هندی، آناناس و هندوانه استفاده کنید.

برای افزودن طعم بیشتر به چای ترش می‌توانید به آن مقداری توت، تمشک یا توت فرنگی اضافه کنید.

برای افزودن طعم بیشتر به چای ترش می‌توانید به آن مقداری توت، تمشک یا توت فرنگی اضافه کنید.

میزان مجاز مصرف چای ترش

اگر به چای ترش حساسیت ندارید یا توسط پزشک منع نشده‌اید، توصیه می‌شود روزانه حداکثر ۲ تا ۳ فنجان از این نوشیدنی استفاده کنید.

البته بهتر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنید، چون هنوز تحقیقات کافی انجام نشده است.

عوارض جانبی احتمالی در صورت مصرف بیش از حد، کپسول، عصاره و پودر هیبیسکوس (گیاه چای ترش) ممکن است باعث درد معده، گاز، یبوست، حالت تهوع، ادرار دردناک، سردرد و صدای زنگ در گوش (وزوز گوش) شود.

حتی مصرف بیش از حد چای ترش به دلیل تأثیر آن بر فشار خون ممکن است باعث سرگیجه و خستگی گذرا شود.

عوارض مصرف چای ترش

قبل از افزودن چای ترش به رژیم غذایی خود، در مورد هر گونه بیماری که ممکن است داشته باشید با پزشک مشورت کنید. چای ترش ممکن است رگ‌های خونی را باز کرده و  خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

اگر برای فشار خون بالا یا پایین دارو مصرف می‌کنید، از نوشیدن چای ترش خودداری کنید، مگر این که پزشک به شما بگوید مشکلی ندارد. چای ترش می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد.

هنگامی که با سایر عوامل ضد سرطان مصرف شود اثرات ضد سرطانی دارد و در صورت مصرف با عوامل ضد ویروسی اثر افزایشی دارد:

 • یک بررسی در سال 2013 گزارش داد که دوزهای بسیار بالای عصاره هیبیسکوس می‌تواند به طور بالقوه باعث آسیب کبدی شود.
 • در همان گزارش عنوان شد که عصاره هیبیسکوس با هیدروکلروتیازید (یک داروی ادرار آور) در حیوانات و با استامینوفن در انسان تداخل دارد.
 • طبق منابع دیگر، مصرف چای ترش برای افرادی که کلروکین (دارویی برای مالاریا ) مصرف می‌کنند، خطرناک است. این دارو اثر ضد مالاریا داروهایی مانند کلروکین و کینین را کاهش می دهد.
 • افراد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا باید هنگام مصرف چای ترش سطح قند و فشار خون خود را کنترل کنند.
 • زنان باردار یا شیرده نباید چای ترش بنوشند.
 • اگر از داروهای ضد التهابی استفاده می‌کنید، بعد از نوشیدن چای ترش حداقل دو ساعت صبر کنید تا از عوارض جانبی پیشگیری شود.

با این حال، بیشتر مطالعات در مورد اثرات چای ترش مربوط به عصاره چای است که غلیظ‌تر از خود چای است و ممکن است خطرات بالقوه را تشدید کند. به طور کلی نوشیدن چای ترش در حد اعتدال بی‌خطر است. با این حال، سایر محصولات حاوی هیبیسکوس (مکمل‌ها، عصاره‌ها، کپسول‌ها) تحت نظارت نیستند و ممکن است حاوی آنچه آن‌ها ادعا می‌کنند نباشند.

زنان باردار یا شیرده نباید چای ترش بنوشند.

زنان باردار یا شیرده نباید چای ترش بنوشند.

چای ترش برای کودکان بد است؟

گیاه هیبیسکوس سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. می‌توانید از این چای برای کودکانی که دچار سرماخوردگی هستند یا بلغم زیادی دارند، استفاده کنید. کودکان به خاطر رنگ قرمز و طعم ترش، این چای را دوست دارند.

احتیاط: این گیاه می‌تواند به عنوان یک ملین خفیف عمل کند، بنابراین سعی کنید مقدار زیادی از آن را به کودک خود ندهید.

آن چه از مقاله چای ترش آموختیم:

چای ترش یک نوشیدنی با کالری پایین است که می‌توانید به عنوان یک نوشیدنی سالم از آن استفاده کنید. مطالعات نشان داده‌اند که آنتی اکسیدان‌های موجود در گیاه هیبیسکوس که چای ترش از آن گرفته می‌شود، دارای خواص ضد التهابی و ضد سرطانی هستند. علاوه بر این، چای ترش به کاهش فشار خون، تثبیت قند خون و کاهش سطح چربی خون کمک می‌کند. همچنین چای ترش برای لاغری و کاهش وزن نیز بسیار مفید است. البته با وجود خواص چای ترش برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها،باید به عوارض مصرف بیش از اندازه آن یا مصرف آن در بیماران خاص، توجه و با پزشک مشورت کنیم.

منابع: ++++++

2.9 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-میترا 1402/10/06

سلام ممنون از توضیحات عالی شرمنده آیا چای ترش برای افرادکه بلغم دارند و کیست و ندول تیروئید دارن کاربرد داره یانه ممنون میشم جواب بدید

کارشناس به اندام 1402/10/07

سلام وتشکرازشما عزیزم اطلاعی درمورد طبع وتغذیه مناسبش نداریم

-نامی 1402/10/02

توضیحات خیلی خوب بود ممنونم از شما

کارشناس به اندام 1402/10/03

ممنون ازهمراهی شما عزیزم

-زارع 1402/09/11

سلام اتفاقا امروز چای ترش خریدم زدم اینترنت ببینم برا چی خوبه چطور استفاده کنم ..خیلی خیلی ممنونم از اطلاعات ارزشمندتون

کارشناس به اندام 1402/09/12

سلام مرسس از حسن نظرتون عزیزم

محمد رضا برخورداریان 1402/09/10

درود بر شما که اینگونه در مورد چایِ ترش توضیح دادید خدا به خود و خانوادهِ محترمتان خیرو سلامتی عطا کند، خوشو خرّم باشید🙏

کارشناس به اندام 1402/09/11

تشکر ازمحبت وتوجهتون عزیزم

- 1402/07/10

مطالب بسیار مفید بود.برقرار باشید

کارشناس به اندام 1402/07/11

تشکر ازشماعزیزم

-زهرا 1402/07/10

بسیار عالی ،توضیحاتتون خیلی جالب بود ،تشکر

کارشناس به اندام 1402/07/11

نظر لطف شماست دوست عزیزم

- 1402/06/28

بسیار عالی.ازاینکه وقت گرانبها تونو برا اگاهی مردم هزینه میکنید سپاسگزارم

کارشناس به اندام 1402/06/29

سپاس از پیام پرمهرتون عزیزم

- 1402/06/03

یاحق از اینکه زحمت کشیدید خداوند سلامتی و سرافراز ی دهد یاحق

کارشناس به اندام 1402/06/04

تشکر از محبت شما عزیزم سلامت باشید

-جلیل 1402/05/06

عالی بود‌ لطفا در مورد چای سبز و مقایسه اش با چای ترش و خواص چای سیاه هم مطلب بگذارید. و بطور مفصل تشریح بفرمایید که چرا وزارت بهداشت و اصولا سیستم رسمی و دولتی بهداشت کشور و همین طور بهداشت جهانی و سیستم یکپارچه طب نوین جهانی این همه با طب سنتی کشورها بالاخص درمانهای اسلامی و سنتی مشکل و خصومت دارند بعنوان مثال اگر برای اهدای خون به سازمان مربوطه مراجعه بفرمایید و پرسشی که از مراجعین در مورد سابقه حجامت می کنند متوجه عرض بنده خواهید شد . البته جواب درخواست و سوالم رو خودم به خوبی میدونم ولی اگر محدودیت ندارید به جهت روشنگری اذهان عمومی بفرمایید تشکر .

کارشناس به اندام 1402/05/07

سپاس ازشما چشم عزیز

-قربانی 1402/04/04

مچکرم از مطالب خوب و آموزنده شما

کارشناس به اندام 1402/04/05

سپاس ازشما

روزبهی 1402/02/20

مطالب بسیار مفید و آموزنده بود سپاسگزارم

کارشناس به اندام 1402/02/21

نظرلطف شماست عزیزم

محمد رنجبر از بوشهر 1401/11/20

بسیار عالی و آموزنده بود من این موارد را نمی‌دانستم خوب الان اطلاعاتم بیشتر شد بهتر میتونم درست مصرف کنم تشکر وسپاس از دکتر کرمانی

کارشناس به اندام 1401/11/27

خوشحالیم که موردتوجهتون قرار گرفته عزیزم پایدار باشید