23 خوراکی که باعث کاهش اشتها می شوند

23 خوراکی که باعث کاهش اشتها می شوند - - کاهش اشتها - عادات غذایی

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که غذایی کم حجم بخورید ولی برای مدت طولانی دچار کاهش اشتها شوید و گرسنگی به سراغتان نیاید. در این مقاله با همراه شوید تا 19 ماده غذایی که تاثیر زیادی در کاهش اشتها دارند را با یکدیگر بررسی کنیم. می دانیم که کالری غذاها با همدیگر یکسان نیستند. غذاهای مختلف فرایند متابولیسم متفاوتی را طی می کنند و تاثیر بسیار متفاوتی روی گرسنگی، هورمون ها و مقدار کالری که می سوزانید بگذارند.

در ادامه می خواهیم بهترین غذاهایی که می تواند به کاهش اشتها کمک کند را معرفی کنیم.


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

1- کاهش اشتها با تخم مرغ کامل

زمانی تخم مرغ را به خاطر کلسترول بالایی که داشت مصرف نمی کردند اما حالا شرایط متفاوت شده است. تحقیقات نشان داده تخم مرغ نه تاثیر بدی روی کلسترول خون می گذارد و نه باعث حمله قلبی می شود. به علاوه تخم مرغ یکی از بهترین غذاهایی است که برای لاغر شدن بهتر است در برنامه غذایی خود بگنجانید، چون سرشار از پروتئین و چربی های سالم است و به کمک آن با مقدار کالری بسیار کم احساس سیری می کنید.

یک تحقیق روی 30 زن دارای اضافه وزن، نشان داد خوردن تخم مرغ به عنوان صبحانه به جای کربوهیدرات ساده احساس سیری را افزایش می دهد و شرکت کنندگان تا 36 ساعت آینده کمتر غذا  می خورند. در یک تحقیق 8 هفته ای دیگر مشخص شد خوردن تخم مرغ به عنوان صبحانه می تواند کاهش وزن را در رژیم لاغری افزایش دهد. تخم مرغ ها مواد مغذی بسیار زیادی دارند و مواد مغذی مورد نیاز بیشتری را در یک رژیم غذایی لاغری می گنجانند. جالب اینجاست که تقریبا تمام این مواد مغذی در زرده تخم مرغ وجود دارند.

شروع روز با تخم مرغ کمک می کند تا در وعده ی ناهار احساس سیری و رضایت کنید. قدرت موجود در پروتئین: تحقیقات دانشگاه میسوری در کلمبیا نشان داد که: خوردن یک صبحانه 300 کالری که از 30 تا 39 گرم پروتئین تشکیل شده باشد در مدت زمان بین صبحانه و ناهار باعث سیری و احساس پری می شود. به همین دلیل کسانی که صبحانه ای پروتئینی میل می کنند نسبت به دیگر افراد در کل روز کالری کمتری مصرف می کنند.

کاهش اشتها با تخم مرغ

2- کاهش اشتها با سبزیجات برگدار

سبزیجات برگداری مانند کلم، اسفناج، کاهو و موارد مشابه خواص زیادی مانند کم کالری و کم کربوهیدرات بودن و فیبر بالا دارند که آنها را به یکی از بهترین غذاها برای رژیم لاغری تبدیل کرده اند. خوردن سبزیجات برگدار، بدون اینکه کالری مصرفی تان اضافه شود موجب افزایش حجم غذا و کاهش اشتها می شود. سبزیجات برگدار همچنین سرشار از مواد مغذی هستند و دارای ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی بسیاری  از جمله کلسیم هستند که در برخی تحقیقات نشان داده می تواند به کاهش وزن کمک کند.

کاهش اشتها با سبزیجات

 

 

3- کاهش اشتها با سالمون

ماهی های چرب مانند سالمون فوق العاده سالم و سیر کننده هستند و با کالری کم برای ساعت ها سیر نگهتان می دارند. سالمون سرشار از پروتئین با کیفیت، چربی های سالم و مواد مغذی گوناگون و مهم  است. ماهی و غذاهای دریایی مقدار زیادی ید را تامین می کنند. این ماده مغذی برای عملکرد تیروئید افراد بسیار با اهمیت است. اگر تیروئید مشکلی نداشته باشد سوخت و ساز نیز به درستی انجام می شود. تحقیقات نشان داده تعداد بسیاری از مردم به اندازه مورد نیاز بدنشان ید دریافت نمی کنند. سالمون همچنین سرشار از اسید چرب های امگا 3  است که التهاب را کاهش می دهند. التهاب نقش بزرگی در چاقی و بیماری های متابولیک ( اختلال در سوخت و ساز ) دارد. ماهی خال مخالی، ماهی قزل آلا، ساردین، شاه ماهی و دیگر انواع ماهی چرب بسیار عالی هستند.

ماهی سالمون و کاهش اشتها

 

4- کاهش اشتها با سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی عبارتند از بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل نیز مانند دیگر سبزیجات فیبر بسیار بالایی دارند و سیر کننده هستند. به علاوه اینگونه سبزیجات مقدار قابل توجهی پروتئین در خود دارند. البته پروتئین موجود در آنها به اندازه غذاهای حیوانی یا حبوبات نیست اما در مقایسه با دیگر سبزیجات پروتئین قابل توجهی دارند. ترکیبی از پروتئین، فیبر و کالری پایین با حجم بالای موجود در سبزیجات چلیپایی، آنها را به یکی از غذاهای کامل برای رژیم غذایی لاغری تبدیل کرده است. همچنین این سبزیجات مواد مغذی بسیار زیاد و ترکیبات ضد سرطانی هم دارند.

کاهش اشتها با کلم بروکلی

 

 

5- کاهش اشتها با گوشت های کم چرب و سینه مرغ

در مورد گوشت خیلی بی انصافی شده است. گرچه گوشت فرآوری شده ناسالم است تحقیقات نشان داده گوشت قرمز غیر فرآوری شده خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش نمی دهد. بر اساس دو بررسی بزرگ تحقیقاتی گوشت قرمز ارتباط بسیار کمی با سرطان مردان دارد و احتمال آن در زنان صفر است.

حقیقت این است که گوشت یک غذای مناسب برای رژیم لاغری است چون سرشار از پروتئین است. پروتئین با اختلاف زیاد از بقیه منابع در گروه مغذی ترین ها است و با استفاده از یک رژیم سرشار از پروتئین 80 تا 10 کالری بیشتر در روز می سوزانید.

تحقیقات نشان داده اند که افزایش مصرف پروتئین تا 25 درصد کل کالری روزانه می تواند هوس غذایی را تا 60 درصد کاهش دهد بنابراین زیاد وسوسه نمی شوید به سمت میان وعده های ناسالم بروید. اگر رژیم غذایی تان کم کربوهیدرات است آزادانه گوشت های چرب بخورید. با این حال اگر رژیمتان حاوی کربوهیدرات به صورت متعادل یا بالا است بهتر است از گوشت های کم چرب استفاده کنید.

کاهش اشتها با گوشت مرغ

 

6- کاهش اشتها با سیب زمینی آب پز

به نظر می آید دلیلی دارد که سیب زمینی های سفید از لیست مورد علاقه ی افراد خارج شده اند. با این حال خواص زیادی دارند که به عنوان یک غذای کامل هم برای لاغری و هم برای بهبود سلامت شناخته می شوند. سیب زمینی شامل انواع گوناگونی از مواد مغذی است، تقریبا مقداری از هرآنچه نیاز دارید در آن ذخیره شده است. افراد بسیاری بوده اند که مدت ها برای زندگی هیچ چیزی جز سیب زمینی نداشته اند. سیب زمینی ها مقدار زیادی پتاسیم دارند، ماده مغذی که بسیاری از مردم به اندازه کافی دریافت نمی کنند و نقش بسیار مهمی در کنترل فشار خون دارد.

در نموداری که شاخص سیری نام دارد و مقدار سیر کنندگی غذاها را می سنجد، سیب زمینی سفید آب پز جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. اگر اجازه دهید سیب زمینی آب پز کمی سرد شود مقدار زیادی نشاسته مقاوم را تولید می کند، یک ماده فیبر شکل است که مزایای بسیاری مثل کاهش وزن برای سلامت دارد. سیب زمینی شیرین، شلغم و دیگر سبزیجات ریشه ای نیز بسیار عالی هستند.

کاهش اشتها با سیب زمینی

 

7- کاهش اشتها با ماهی تن

تن یکی دیگر از غذاهای کم کالری و سرشار از پروتئین است. تن یک ماهی کم چرب به حساب می آید. مصرف تن در میان بدنسازها و مدل های فیتنس که در دوره کات بندی عضلات هستند بسیار رایج است چون یکی از بهترین راه ها برای افزایش مصرف پروتئین و پایین آوردن کالری و چربی دریافتی است. اگر سعی دارید روی مصرف پروتئین تمرکز کنید تن هایی را انتخاب کنید که در آب کنسرو شده اند نه روغن.

23 خوراکی که باعث کاهش اشتها می شوند - 8 - کاهش اشتها - عادات غذایی

8- کاهش اشتها با لوبیاها و حبوبات

برخی لوبیاها و دیگر حبوبات مانند عدس ها، لوبیا قرمز و برخی دیگر، برای کاهش وزن مفیدند. این غذاها سرشار از پروتئین و فیبر هستند که هر دو نوعی مواد مغذی سیر کننده محسوب می شوند. این غذاها دارای مقداری نشاسته مقاوم (ماده ای موثر در لاغر شدن) هستند.

مشکل اصلی اینجاست که بسیاری از مردم با هضم حبوبات مشکل دارند، به همین منظور بسیار مهم است حبوبات را ابتدا خوب آماده کنید.

کاهش اشتها با حبوبات

 

9- کاهش اشتها با سوپ ها

همانطور که بالا اشاره شد وعده های غذایی که کالری پایین و حجم بالایی دارند  مانند سبزیجات و میوه ها که آب زیادی دارند دریافت کالری را کم می کنند. اما می توانید خودتان هم به غذا آب اضافه کنید مانند درست کردن سوپ.

برخی تحقیقات نشان داده اند تبدیل غذا به سوپ باعث می شود افراد از همان مقدار غذا به صورت جامد مقدار کالری کمتری دریافت کنند. فقط مقدار زیادی چربی مانند خامه یا شیر نارگیل به سوپ اضافه نکنید، چون باعث افزایش کالری غذا می شود.

در یک تحقیق مشخص شد افرادی که قبل از وعده ی اصلی یک کاسه سوپ کم کالری بر پایه ی آب مرغ میل می کنند. سوپ 20% کالری دریافتی شان از آن وعده کاهش پیدا می کند. سوپ از آنجایی که حجم معده را پر می کند تا حدود زیادی می تواند جلوی اشتها را بگیرد. جالب اینجاست که این کار را در عین کم کالری بودن انجام می دهد.

سوپ و کاهش اشتها

 

10- کاهش اشتها با پنیر محلی

لبنیات معمولا پروتئین بالایی دارند. یکی از بهترین لبنیات، پنیر محلی است که بیشتر حجم آن را پروتئین و درصد کمی را کربوهیدرات و چربی تشکیل می دهد. همچنین این پنیر بسیار سیر کننده است و باعث کاهش اشتها می شود. محصولات لبنی سرشار از کلسیم هستند که به چربی سوزی کمک می کند. یکی دیگر از انواع لبنیات که خیلی به درد رژیم لاغری می خورد، ماست یونانی است.

کاهش اشتها با پنیر محلی

 

11- کاهش اشتها با سرکه سیب

سرکه سیب از مواد غذایی محبوب به شمار می رود. معمولا از آن به عنوان سس و چاشنی استفاده می شود و حتی برخی افراد آن را در آب حل می کنند و می نوشند. نتایج چندین تحقیق نشان می دهد سرکه سیب می تواند روی کاهش وزن موثر باشد. استفاده از سرکه سیب همزمان با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات احساس سیری را افزایش می دهد و باعث می شود افراد در طول روز 200 تا 275 کالری کمتر غذا دریافت کنند. یک تحقیق 12 هفته ای پیرامون چاقی نیز نشان داد 15 تا 30 میلی لیتر سرکه در روز باعث کاهش 1.2 تا 1.7 کیلوگرمی در این مدت می شود. سرکه سیب می تواند بعد از وعده های غذایی از بالا رفتن ناگهانی قند خون جلوگیری کند.

سرکه سیب و کاهش اشتها

 

12- کاهش اشتها با مصرف آجیل ها

چربی بالای آجیل ها آنقدرها هم که فکر می کنید چاق کننده نیستند. آجیل ها میان وعده ای عالی به شمار می آیند و دارای مقدار متعادلی پروتئین، فیبر و چربی سالم هستند. تحقیقات نشان داده خوردن آجیل می تواند سلامت متابولیک را بهبود ببخشد و حتی به کاهش وزن کمک کند. افزون بر این، تحقیقات نشان داده افرادی که آجیل مصرف می کنند نسبت به کسانی که مصرفی ندارند، لاغرتر و سالم تر هستند. فقط مواظب باشید زیاده روی نکنید چون به هر حال کالری آجیل بالا است. اگر نمی توانید خود را کنترل کنید و مقدار زیادی می خورید بهتر است از خوردن آنها پرهیز کنید.

محققان اینگلیسی دریافتند زنانی که 42 گرم بادام زمینی یا 3 قاشق غذا خوری کره بادام زمینی را با غلات سبوس دار و آب پرتقال برای صبحانه می خورند نسبت به کسانی که از این نوع غذاها استفاده نمی کنند تا 12 ساعت بعد از آن وعده احساس سیری خواهند داشت. آجیل اساسا توسط طبیعت طراحی شده است تا اشتها را کنترل کند. زیرا دارای چربی های اشباع نشده سالم است که در کنار پروتئین و فیبر قرار داده شده.

کاهش اشتها با آجیل

 

13- کاهش اشتها با غلات کامل

برخی از انواع غلات کامل که سرشار از فیبر و حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند، کاملا سالم اند. نمونه های غلات عبارتند از بلغور جو دو سر، برنج قهوه ای و کوینو. بلغور جو دو سر سرشار از بتا گلوکان (فیبرهای محلولی که سیری را افزایش می دهند و سلامت متابولیک را بهبود می بخشند) است. برنج قهوه ای و سفید هر دو می توانند حاوی مقدار زیادی نشاسته مقاوم باشند، مخصوصا اگر بعد از پخت سرد شوند.

به خاطر بسپارید غلات تصفیه شده انتخاب سالمی نیستند و گاهی غذاهایی که روی بسته بندی شان برچسب غلات کامل خورده به شدت فرآوری شده و بی خاصیت هستند که هم برای سلامت مضر است و هم چاق کننده اند.

اگر رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدراتی را رعایت می کنید باید از غلات پرهیز کنید چون کربوهیدرات بالایی دارند؛ اما اگر از نظر گوارشی مشکلی برایتان پیش نمی آید، مصرفشان هیچ ایرادی ندارد.

بر اساس یک تحقیق که توسط متخصصان آمریکایی انجام شد به شرکت کنندگان 250 کالری غلات به همراه 113 کالری شیر داده شد. این شرکت کنندگان با خوردن وعده ی شامل غلات برای مدت طولانی احساس سیری کردند و کمتر میل به خوردن کالری اضافی از خود نشان دادند.  دلیل این اتفاق چیست؟ غلات سرشار از فیبر و پروتئین هستند و همچنین دارای مقادیر بالایی بتا گلوکان – قندی که خاصیت مفید بودن برای قلب را به غلات می دهد. همچنین هیدراتاسیون است که خواص آن را چند برابر می کند.

تاثیر غلات کامل بر اشتها

 

14- کاهش اشتها با فلفل تند

خوردن فلفل های تند در رژیم لاغری مفید است. فلفل های تند حاوی کپسایسین (ترکیبی که می تواند اشتها را کاهش دهد و چربی سوزی را افزایش دهد) هستند که به صورت مکمل هم فروخته می شوند و در بعضی قرص های لاغری نیز از آن استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد خوردن روزانه 1 گرم از فلفل های تند در افرادی که معمولا فلفل نمی خورند اشتها را کاهش و چربی سوزی را افزایش می دهد.  با این حال افرادی که معمولا به خوردن غذاهای تند عادت دارند چنین تاثیری را نمی بینند. بنابراین ممکن است مصرف فلفل های تند پس از مدتی خاصیتش را در کاهش وزن از دست بدهد. همانطور که قرص های لاغری تاثیر طوانی مدت ندارند ( البته اگر تاثیری وجود داشته باشد ).

شاید بیشتر شما بدانید که کپسایسین موجود در فلفل که عامل تندی آن است باعث بالا رفتن سرعت متابولیزم می شود. تحقیقات اخیر در دانشگاه ماستریخت هلند نشان می دهد: تند کردن یک وعده ی غذایی روی اشتها تاثیر می گذارد و آن را کنترل می کند. اضافه کردن یک چهارم قاشق چای خوری فلفل به هر وعده کمک می کند سریعتر احساس سیری و پری کنید. در یک آزمایش به دو گروه به دو میزان متفاوت غذا داده شد.

به گروه اول 75% از میزان وعده ای که باید می خوردند داه شد اما به دلیل تند بودن غذا افراد مورد آزمایش گروه اول اکثرا نتوانستند بشقاب خود را کامل میل کنند. به گروه دوم 100% از میزان وعده ای که باید می خوردند داده شد و اکثر آنها همه آن وعده را خوردند.

کاهش اشتها با فلفل تند

 

15- کاهش اشتها با میوه

همه متخصصان تغذیه این را قبول دارند که میوه ها سالم هستند. افرادی که زیاد میوه ( و سبزیجات ) می خورند نسبت به سایرین، سالم تر هستند. خواص میوه ها باعث می شود دوست رژیم غذایی شما باشند. با اینکه دارای قند طبیعی هستند اما از مواردی به حساب می آیند که حجم بالای آنها کالری کمی دارد، همچنین جویدنشان طول می کشد و به کالری سوزی آنها کمک می کند. به علاوه فیبر موجود در میوه ها باعث می شود قند خون خیلی سریع بالا نرود. تنها افرادی که باید مصرف میوه را کم یا قطع کنند، آنهایی هستند که از رژیم کتوژنیک با کربوهیدرات بسیار کم استفاده می کنند یا نمی توانند میوه را هضم کنند. بیشتر میوه ها این ویژگی را دارند تا وارد رژیم غذایی شوند و کمکتان کنند.

کاهش اشتها با میوه

 

16-  کاهش اشتها با گریپ فروت

یکی از میوه هایی که ارزشش را دارد به صورت جداگانه معرفی شود، گریپ فروت است چون تاثیرش روی کاهش وزن ثابت شده است. در یک تحقیق 12 هفته ای که روی 91 فرد چاق انجام گرفت خوردن نیمی از یک گریپ فروت قبل از هر وعده منجر به کاهش وزن 1.6 کیلوگرمی در افراد شد. گروهی که گریپ فروت مصرف می کردند همچنین مقاومت به انسولین در بدنشان کاهش یافت. مقاومت به انسولین از عوامل ابتلا به بیماری های مزمنی مانند دیابت نوع 2 است. بنابراین خوردن نیمی از گریپ فروت نیم ساعت قبل از وعده غذایی احساس سیری را افزایش می دهد و کالری کمتری وارد بدن می کند.

گریپ فروت و کاهش اشتها

 

17- کاهش اشتها با دانه چیا

دانه چیا از نظر مواد مغذی یکی از غنی ترین غذاهای روی زمین است. در هر 28 گرم دانه چیا 12 گرم کربوهیدرات وجود دارد که به نظر زیاد است، اما 11 گرم از این مقدار را فیبر تشکیل می دهد. همین باعث می شود دانه چیا را یک غذای مناسب برای رژیم لاغری و از بهترین منابع فیبر بدانیم. به خاطر فیبر بالای موجود در آن، دانه چیا می تواند 11 تا 12 برابر وزن خود آب جذب کند، در نتیجه شکلی ژله ای پیدا می کند و در معده جا می گیرد. برخی تحقیقات نشان داده دانه چیا می تواند به کاهش اشتها کمک کند اما تاثیر مستقیمی روی کاهش وزن ندارد. البته با بررسی کوتاهی روی مواد مغذی موجود در این دانه، می توانیم حدس بزنیم که چرا باید دانه چیا وارد رژیم غذایی مان شود.

کاهش اشتها با دانه چیا

 

18- کاهش اشتها با روغن نارگیل

انواع چربی ها خواص متفاوتی دارند. روغن نارگیل سرشار از اسیدچرب هایی است که زنجیره متوسط تری گلیسیرید نام دارند. این اسیدچرب ها بهتر از دیگر چربی ها سیری را تقویت می کنند و مقدار کالری سوزی را افزایش می دهند. بعلاوه، تحقیقاتی روی افراد، نشان داده اند که روغن نارگیل می تواند چربی شکمی را کاهش دهد. البته مشخص است که روغن نارگیل کالری دارد، بنابراین اضافه کردن آن به غذای مصرفی فکر خوبی نیست. بلکه آن را جایگزین روغن های پخت و پز کنید. جا دارد اینجا به «روغن زیتون اکسترا ویرجین» نیز اشاره شود، چون یکی از سالم ترین روغن های موجود است.

کاهش اشتها با روغن نارگیل

 

 

19- کاهش اشتها با ماست پر چرب

ماست یکی دیگر از محصولات لبنی فوق العاده است. برخی از انواع خاص ماست، حاوی باکتری های پروبیوتیک هستند که عملکرد روده را بهبود می بخشند. روده ی قوی بدن را در برابر التهاب و مقاومت به لپتین که یکی از اصلی ترین هورمون های چاقی است، ایمن می کند، پس ماستی بخرید که حاوی پروبیوتیک باشد نه یک ماست معمولی. همچنین ماست انتخابی تان پرچرب باشد چرا که تحقیقات نشان داده لبنیات پرچرب با کاهش خطر چاقی و دیابت نوع 2 در بلند مدت ارتباط دارند. ماست های کم چرب معمولا سرشار از قند هستند پس بهتر است از مصرفشان پرهیز کنید.

تاثیر ماست پرچرب بر کاهش اشتها

 

20- کاهش اشتها با خیارشور

خیارشور و دیگر غذاهای تخمیر شده دارای اسید های چرب با زنجیره ی کوتاه هستند. در تحقیقات اخیر آکادمی علوم نیویورک دریافتند که این نوع غذاها پیوند بین مغز و روده را تقویت می کنند. غذاهای تخمیر شده به تولید هورمون های عبور از سد خونی مغزی کمک می کند. این هورمونها باعث بهبود ارسال سیگنال اشتها می شود.

غذاهای تخمیر شده همچنین پروبیوتیک را نیز تقویت می کنند، باکتری که به هضم غذا کمک می کند. بعضی متخصصان بر این باورند که پروبیوتیک ها اشتها را پایین می آورند و به کاهش وزن کمک می کنند.

کاهش اشتها با خیارشور

 

21- کاهش اشتها با شکلات تلخ

اگر دلتان هوس غذایی شیرین کرده به سراغ شکلات تلخ بروید.  تحقیقات به این نتیجه رسیده است که: شکلات تلخ می تواند باعث کاهش فشار خون شود و همچنین از قلب و مغز محافظت می کند. همچنین احساس سیری بیشتری نسبت به شیر شکلات به فرد می دهد. میل به غذاهای شیرین و حتی شور را نیز کم می کند. بر اساس یک مطالعه در مجله تغذیه و دیابت شرکت کنندگان در وعده هایی که قبل از آن شکلات تلخ خورده بودند 17% کمتر کالری مصرف کردند.

کاهش اشتها با شکلات

 

22- کاهش اشتها با آب

کمبود آب بدن ممکن است شما را دچار این اشتباه کند که گرسنه هستید. چرا؟ نشانه های گرسنگی تقریبا با نشانه های کم آب شدن بدن مشابه هستند، کم انرژی بودن، کاهش عملکرد شناختی، و بد شدن خلق و خو. پس دفعه ی دیگر که فکر می کردید گرسنه هستید و بدنبال یک میان وعده بودید ابتدا یک لیوان آب بنوشید و10 دقیقه صبر کنید. با تامین آب بدن احساس گرسنگی که داشتید از بین می رود و خود را از مصرف صدها کالری اضافی نجات داده اید.

کاهش اشتها با آب

23- کاهش اشتها با مصرف پروتئین

می شود گفت شیر و فراورده های آن یکی از پر کننده ترین پروتئین ها هستند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که یک لیوان نوشیدنی پروتئینی مصرف می کنند از افرادی که یک لیوان نوشیدنی حاوی کربوهیدرات مصرف کرده اند، 18% کمتر در خطر احساس گرسنگی مجدد قرار دارند. انرژی پروتئین به دلیل اینکه کند وارد خون می شود مدت زمان سیری را افزایش می دهد.

کاهش اشتها با پروتئین

سخن پایانی

اضافه کردن غذاهای سالم به رژیم لاغری کار سختی نیست. در لیست بالا بیشتر غذاهای کامل مانند ماهی، گوشت کم چرب، سبزیجات، میوه ها، آجیل ها، دانه ها و حبوبات ذکر شده اند. غذاهای فراوری شده فراوانی مانند ماست پروبیوتیک، روغن زیتون اکسترا ویرجین و بلغور جو دو سر نیز موارد خوبی هستند. در کنار ورزش مرتب با شدت متوسط، خوردن این مواد غذایی رسیدن به وزن ایده آل را تضمین می کند.

 

 

 

 

4.2/5 - (148 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-..... ::: 1402/06/13

سلام 13 سالمه دختر هستم و قدم 168....حدود 20 کیلو اضافه وزن دارم . به همین دلیل با مربی خصوصی ورزش برای لاغری انجام میدم و غذاهامون کم کردم و بیشتر غذاهایی با روغن کم میخورم یا با روغن زیتون. تنقلات هم هفته ای یکبار. با توجه به اینکه در دوره رشد هستم از تمامی گروه های غذایی به قاعده استفاده میکنم. با این روش لاغر هم میشم. این برای بدنم ضرر نداره؟ تا چند ماه میتونم اضافه وزنم رو از بین ببرم؟

کارشناس به اندام 1402/06/14

سلام عزیزم رژیمتون درست واصولی باشه بله وزن کم میکنید در سن رشد روند لاغری کندتره 8 9 ماهی زمان نیازه تاوزنتون کم بشه

- 1402/06/06

سلام من دختر هستم ۱۷ ساله وزنم ۷۰ کیلو هست هرکاری میکنم لاغر نمیشم به نظرتون باید چکار کنم که لاغر شم

کارشناس به اندام 1402/06/07

سلام عزیزم با رژیم کنارورزش شما میتونین وزن وکاهش بدین برای داشتن برنامه مناسب خودتون روی لینک بزنید وثبت نام کنید

-پری صا 1402/06/05

کارشناس عزیزچی شد جواب من ندادید!

کارشناس به اندام 1402/06/06

عزیزم همه پرسش ها رو پاسخگو هستیم جانم

-مهسا 1402/01/05

سلام دختری هستم ۱۴ ساله از سمت خانواده ی پدری کلا استعداد چاقی تو خانواده مون وجود داره من خودم هی رژیم می گیرم وزن کم می کنم ولی حالا بعدش به دلایلی از جمله اون شیطان درونم دوباره چاق می شم به حدی که من پارسال ماه رمضان ۲ کیلو وزن اضافه کردم ورزش هم میرم .کمربند مشکی کاراته کلی رژیم امتحان کردم .همه شون هم عالی بود از رژیم عالی برنافیت دکتر کرمانی تا کالری شمار ها و انواع رژیم ها مثلا دو سه هفته ی اول محکم هستم برای رژیم اما از روز ها و هفته های بعد یادم میره که رژیم ام 🥲انگیزم هم از لاغر شدن فقط زیبایی هست و از لحاظ مشکلات سلامتی فرقی نمی کنه برام چی به سرم میاد البته خیلیییییییییییییی برام مهم هست که لاغر شم ممنون می شم که بهم کمک کنید

کارشناس به اندام 1402/01/06

سلام عزیزم برای لاغر شدن دیگه میدونید باید رژیم وبرنامه غذایی اصولی ودرست باشه انگیزه لازمم که داری مهسا خانم پس دوباره شروع کن اما حتما تثبیتش کن چون رژیم های تکراری و پشت سر هم روند لاغری و کند میکنه برای رژیم بزن روی لینک و ثبت نام خودتو انجام بده

ال 1401/11/20

سلام دکتر من ی زن 42 ساله هستم رژیم گرفتم 6 سال لاغر نگه داشتم خودم تاینکه رفتم دکتر ازمایش دادم دکتر گفت ترویید کم کار دارید وقرص نوشت وگفت این دارو مصرف کنم وزنم زیاد میشه در عرض 1سال 10 کیلو اضافه وزن پیدا کردم همش احساس خستگی خواب الوده واحساس گرسنگی می کنم

کارشناس به اندام 1401/11/27

سلام عزیزم تیروئید با دارویی که استفاده میکنید کنترل میشه وتاثیرش روی وزن نهایت ۳تا۵کیلو هست با رژیم میتونین لاغربشید ومانع لاغری نیست روی لینک بزنید وثبت نام انجام بدین

0 1401/09/21

عالی بود

ریحانه 1401/09/15

سلام خسته نباشید میخواستم بگم که من الان تو رژیمم و علاقه ی خیلی زیادی به جو دوسر،میوه جات،سبزیجاتو حبوبات دارم من اصلا از برنج و نان استفاده نمیکنم همچنین ااز روغن و خوردنی های بیرونی و کالری دااار فقط من اگه زیاد از مواردی که تو رژیمم استفاده میکنم زیاد بخورم باعث چاقیم میشه یا نه اخه خودمم خیلی میترسم به خاطر اینا چاق بشم یا وزن کم نکونم چون باید حتما وزن کم کنم حالا من باید از این چیزا کم تر بخورم یا نه اشکالی نداره؟؟؟؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1401/09/16

سلام ریحانه جان .عزیزم باید به اندازه ای استفاده کنی که در رژیمت تعیین شده بیشتر از اون استفاده کنی خب طبیعیه که وزن کم نکنی یا زیاد کنی

سوسن 1401/07/17

مطلب خوبی بود ممنون اگه در مورد تاثیر دمنوش ها هم مواردی رو اضافه می کردید خالی از لطف نبود

کارشناس به اندام 1401/07/19

ممنون از همراهی شما .عزیزم برای اطلاعات بیشتر درمورد دمنوش ها برای لاغری به این لینک میتونید مراجعه کنید

مهناز رضایی 1401/06/06

سلام خوب هستین من وقتی که می‌خوام رژیم بگیرم بدتر می‌خوام بخورم استخدام بیشتر میشه چیکار کنم که بتونم رژیم بگیر

کارشناس به اندام 1401/06/07

سلام دوست عزیز در قسمت روانشناسی سایت دکتر کرمانی می‌تونی اطلاعات خوبی در مورد مشکلت به دست بیاری برای دستیابی به این اطلاعات به این لینک مراجعه کن

اسرا 1401/05/06

اصلا من هیجان زده شدم واقعا عالیه 😍😍🤩🤩

سرگزی۲۳ 1401/03/14

سلام من بیست سه سالم خیلی از چاقی رنج میبرم برای اشتها باید چه کنم میشه بهمن نظر بگین

کارشناس به اندام 1401/03/16

سلام دوست عزیز مصرف نان و برنج و قند و شکر و تنقلات ناسالم و شیرینی‌هارو کم کن ورزش منظم و پیاده روی روزانه داشته باش و از همه مهم‌تر از یه رژیم اصولی کاهش وزن استفاده کن برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

سرگزی۲۳ 1401/03/14

سلام میخواهم اشتها را کم کنم خیلی غذا میخورم چه غذایی بخورم لاغر شم

کارشناس به اندام 1401/03/18

سلام دوست عزیز برای کاهش اشتها می‌تونی از سرکه سیب ناشتا استفاده کنی به این ترتیب که یک قاشق غذاخوری سرکه سیب رو داخل یک لیوان آب ولرم بریزی و میل کنی

Amir Mohammed Babaei 1401/01/03

سلام من 15ساله هستم من از ناحیه پایین تنه چاق هستم و می خواهم پایین تنه آم را لاغر بکنم ببخشید من برای رفع این مشکل باید چی کار کنم

کارشناس به اندام 1401/10/16

سلام عزیزم شما برای لاغرشدن باید رژیم غذایی درکنار ورزشو داشته باشید میتونین برای رژیم روی این لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

Fatemeh 1400/12/03

سلام من ۱۴ ساله هستم و میخواستم تا عید وزنم رو کم کنم چیکار کنم میخواستم رژیم اب رو شروع کنم ولی میترسم ویتامین ها توی بدم خیلی کم بشه الان چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه وزن من حدود ۷۹ کیلو هست

کارشناس به اندام 1400/12/04

سلام فاطمه جان به هیچ عنوان از رژیم‌های تک بعدی استفاده نکن چون بدنت دچار کمبود مواد مغذی میشه بهترین رژیم رژیمی هست که در اون بتونی از تمام مواد غذایی استفاده کنی و بدنت دچار کمبود مواد مغذی نشه با توجه به سنت که در حال رشد هستی پیشنهاد می‌کنیم از رژیم کاهش وزن کودک و نوجوان دکتر کرمانی استفاده کنی که مناسب سنت هست برای دریافت رژیم کاهش وزن کودک و نوجوان دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

آرام 1400/10/26

سلام ببخشیدمیخواستم بدونم من فقط. ماست محلی میخورم‌‌ شباهم سیب زمینی اب پز ماست محلی ولی بجای اینکه لاغرشم احساس میکنم چاق میشم چطوراشتهاروکم کنم نان جوخشک استفاده میکنم

کارشناس به اندام 1400/10/27

سلام دوست خوبم این که فقط از چندین نوع ماده غذایی خاص به عنوان تغذیه روزانتون استفاده کنید کار خیلی اشتباه و غیر اصولی هست بدن شما به تمام مواد غذایی نیاز داره و با روشی که شما در پیش گرفتی دچار آسیب میشید بهترین راه استفاده از یه رژیم منطقی هست که در اون از تمام مواد غذایی بتونید استفاده کنید و در کنارش ورزش و پیاده روی داشته باشید اگر مایل به دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی هستید به این لینک مراجعه کنید

آرام 1400/10/26

سلام ببخشیدمیخواستم بدونم من فقط ماست محلی میخورم شب سیب زمینی اب پز باماست ولی بجای اینکه وزن کم کنم چاق دارمیشم میخواستم بدونم دلیلش چیه .

کارشناس به اندام 1400/10/29

سلام دوست خوبم چون این سبک که شما از چند نوع خاص مواد غذایی استفاده کنی کاملا اشتباهه برای لاغری و کاهش وزن شما باید از یه رژیم اصولی استفاده کنی که در اون از تمام مواد غذایی استفاده بشه و هیچ ماده غذایی حذف نشه و ماده غذایی خاصی هم به صورت افراطی مصرف نشه اگر تمایل به دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی دارید به این لینک مراجعه کنید

امیر 1400/09/13

چرا وقتی شب شیر میخوریم باعت کاهش اشتها میشه؟چه چیزی درون شیر هست که باعت این میشه؟

کارشناس به اندام 1400/09/16

سلام دوست عزیز به دلیل وجود پروتئین موجود در شیر ممکنه حالت سیرکنندگی داشته باشه

نگار 1400/09/10

برعکس من بعد مصرف این خوراکیها بیشتر گرسنم میشه غیر آجیل .سبزی سالاد کلم حبوبات و سوپ اینا چیزسبکی هس سیر نمیشم

مهدی نقی ئی 1400/08/30

سلام من جدیدا رژیم رو شروع کردم و دو کیلو کم کردم و هنوز ده کیلو مونده تا برسم به وزن ایده ال چی کار کنم که زود لاغر شم

کارشناس به اندام 1400/09/15

سلام دوست عزیز اگر میخوای روند کاهش وزنت افزایش پیدا کنه حتما ورزش و پیاده روی به صورت روزانه داشته باش

مهلا 1400/07/27

عالی بود👌