محاسبه کالری مورد نیاز بدن؛ زنان و مردان به چه میزان کالری نیاز دارند؟

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » محاسبه کالری مورد نیاز بدن؛ زنان و مردان به چه میزان کالری نیاز دارند؟
کالری مورد نیاز

کالری مورد نیاز بدن واحدی از انرژی است که سلول‌های بدن برای حرکت دادن خون، تنفس هوا و عضلات به آن نیاز دارند. این انرژی را می‌توان از سه منبع کربوهیدرات، پروتئین و چربی یا به عبارت دیگر درشت مغذی‌ها، دریافت کرد. هر گرم چربی ۹ کالری و هر گرم پروتئین ۴ کالری به بدن می‌رساند. کالری‌‎های بیشتر از نیاز بدن به صورت چربی ذخیره شده و سبب اضافه وزن می‌شوند. بنابراین بسیار مهم است که بین آنچه مصرف می‌کنید و آنچه دریافت می‌کنید تعادل برقرار نمایید. آیا می‌دانید محاسبه کالری مورد نیاز بدن چگونه انجام می‌شود و زنان و مردان هر کدام به چه میزان کالری در روز نیاز دارند؟ در این مقاله می‌خواهیم به برخی از سوالات متداول درباره کالری‌ها و نحوه محاسبه آنها پاسخ دهیم. قبل از آن باید با مفهومی با عنوان متابولیسم آشنا شویم.

متابولیسم چیست؟

منظور از متابولیسم مقدار انرژی پایه‌ای است که بدن‌تان برای انجام عملکردهای ضروری مانند تنفس، تفکر و یا پمپاژ خون می‌سوزاند. میزان متابولیسم پایه بر اساس قد، وزن و سن تعیین می‌شود و محدوده آن از ۱۴۰۰ کالری برای خانم‌ها تا ۲۰۰۰ کالری برای آقایان متفاوت است. فعالیت‌های عادی مثل خوردن، خوابیدن، تماشای تلویزیون، خواندن کتاب و … نیز مقداری کالری می‌سوزاند، اما این کالری مصرفی به حدی ناچیز است که تاثیری بر روی کاهش وزن ندارد.

کالری مورد نیاز

 

کالری مورد نیاز بدن ‌در روز چقدر است؟

برای افراد بالغ فعال مانند آقایان در سنین ۳۱ تا ۵۰، مقدار کالری مورد نیاز ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری است و برای خانم‌ها این نیاز حدودا ۲۲۰۰ کالری می‌باشد. البته، کلمه “فعال” از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به شاخص‌هایی مانند شدت و سلامت متابولیک دارد. این اعداد برای افرادی که ورزش می‌کنند نیز متغییر است. هرچقدر بیشتر فعال باشید، کالری بیشتری نیاز دارید.

یک دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید تا مقدار کالری روزانه دریافتی را در آن بنویسید. سپس بر اساس احساس سیری یا گرسنگی کالری روزانه خود را تنظیم کنید. اگر مقدار کالری دریافتی احساس گرسنگی‌تان را برطرف کرد و به هدف اصلی خود رسیدید اما روی عملکردتان تاثیری نداشت، سعی کنید زمان وعده‌ها را دست کاری کنید. گاهی اوقات زمان دریافت کالری‌ها در رسیدن به کاهش وزن بسیار مهم است.

 

آیا کالری شماری بهترین راه رسیدن به تناسب اندام است؟

اگر به دنبال روشی برای کاهش وزن هستید، محاسبه کالری یکی از بهترین روش‌هاست. تقریبا تمام محاسبه کننده‌های کالری مورد نیاز، علاوه بر وزن و سطح فعالیت‌های روزانه، جنسیت را نیز به حساب می‌آورند. بدن مردان به انرژی بیشتری نیاز دارد حتی اگر سایز بدن آنها با یک خانم برابر باشد. مردها نسبت به خانم‌ها بافت عضلانی بیشتر و در نتیجه انرژی بیشتری دارند. آقایان معمولا نسبت به خانم‌ها قد بلندتر هستند و این موضوع سبب افزایش کالری مورد نیاز آنها می‌شود.

ریه آقایان معمولا گنجایش بیشتری دارد که به آنها اجازه می‌دهد در طول ورزش و فعالیت‌های فیزیکی سخت‌تر کار کنند در نتیجه برای تثبیت وزن به کالری بیشتری نیاز دارند.

محاسبه ی میزان کالری مورد نیاز بدن از زبان دکتر کرمانی

 

کالری مورد نیاز بدن مردان برای تثبیت وزن

برای تثبیت وزن خود باید به اندازه‌ای غذا دریافت کنید تا به مقدار کافی انرژی دریافت کرده باشید. در صورت عدم دریافت کالری مورد نیاز، چربی و بافت عضلانی خواهید سوزاند. اگر هم کالری بالایی دریافت کنید، بدن آن را به صورت چربی ذخیره می‌کند. کالری‌های زیر برای تثبیت وزن مردان با فعالیت بدنی متوسط، قد معمولی و وزن ۷۹ کیلوگرم محاسبه شده:

سنکالری مورد نیاز
۲۰ سالهحدود ۲۸۰۰ کالری
۳۰ سالهحدود ۲۷۲۸ کالری
۴۰ سالهحدود ۲۶۵۱ کالری
۵۰ سالهحدود ۲۵۷۳ کالری
۶۰ سالهحدود ۲۴۹۶ کالری
۷۰ سالهحدود ۲۴۱۸ کالری
۸۰ سالهحدود ۲۰۷۶ کالری

اگر فعالیت بدنی‌تان بسیار کم یا سبک است برای تثبیت وزن باید کالری کمتر و اگر بسیار فعال هستید (شغل‌تان طوری است که از نظر فیزیکی کاملا فعال هستید و یا به صورت مرتب ورزش با شدت بالا انجام می‌دهید) باید کالری بیشتری دریافت کنید. با بالارفتن سن، مقدار کالری مورد نیاز بدن برای تثبیت وزن کمتر می‌شود، چرا که مقدار بافت عضلانی و فعالیت انسان کمتر شده، در نتیجه سوخت و ساز بدن کند می‌شود و برای تامین انرژی بدن به غذای زیادی نیاز ندارید.

 

کالری مورد نیاز بدن برای مردان برای افزایش وزن

اگر قصد افزایش وزن دارید، میزان کالری شما باید بیشتر از میزانی باشد که هر روز مصرف می‌کنید. به عنوان نمونه یک مرد با وزن ۷۲٫۵ در سنین مختلف با چه مقدار کالری می‌تواند وزن خود را به ۸۱٫۵ برساند؟ در این محاسبه سرعت اضافه وزن حدود نیم کیلو در هفته محاسبه شده است:

سنکالری مورد نیاز
۲۰ ساله۳۲۰۰ کالری
۳۰ ساله۳۱۲۳ کالری
۴۰ ساله۳۰۴۵ کالری
۵۰ ساله۲۹۶۸ کالری

برای اینکه مطمئن شوید به جای اضافه کردن چربی عضله می‌سازید، باید رژیم خود را طوری تنظیم کنید که به ساخت بافت عضلانی کمک کند. مصرف پروتئین خود را افزایش دهید، غذاهای فرآوری شده و سرشار از قند نخورید و مقدار کربوهیدرات تصفیه شده در برنامه غذایی‌تان را محدود کنید. تمرکز روی منابع سالم چربی و پرهیز از مصرف چربی اشباع یا غذاهایی با چربی ترانس بالا نیز مفید است.

پروتئین مورد نیاز برای آقایان بر اساس سطح فعالیت متفاوت است. برای افزایش بافت عضلانی باید یک برنامه ورزشی قدرتی داشته باشید. به علاوه به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۱٫۲ تا ۱٫۷ گرم پروتئین مصرف کنید. منابع سالم پروتئین کم چرب شامل گوشت کم چرب، مرغ، تخم مرغ، آجیل، حبوبات و غذاهای دریایی هستند.

 

کالری مورد نیاز بدن مردان برای کاهش وزن

اگر مردی هستید که قصد لاغر شدن دارید باید برای کاهش وزن، کالری کمتری دریافت کنید. به عنوان یک قانون اصلی باید حدودا ۵۰۰ کالری به صورت روزانه یا ۳۵۰۰ کالری در هفته کمتر غذا بخورید تا بتوانید نیم کیلو وزن کم کنید. برای افزایش سرعت کاهش وزن خود این اعداد را دوبرابر کنید. سن و فعالیت در کاهش وزن بسیار مهم است. بنابراین مقدار کالری مورد نیازی که در ادامه تعیین می‌شود بر اساس فعالیت و سن مردان است:

سنسطح فعالیتکالری مورد نیاز
۲۰ سالهکم۱۸۰۸ کالری
۲۰ سالهمتوسط۲۴۸۱ کالری
۳۰ سالهکم۱۷۴۸ کالری
۳۰ سالهمتوسط۲۴۰۴ کالری
۴۰ سالهکم۱۶۸۸ کالری
۴۰ سالهمتوسط۲۳۲۶ کالری
۵۰ سالهکم۱۶۲۸ کالری
۵۰ سالهمتوسط۲۲۴۹ کالری

تعادل درشت مغذی‌ها در کاهش وزن مهم است. وقتی کالری دریافتی را محدود می‌کنید در وعده‌های غذایی خود منابع سالم پروتئین کم چرب و کربوهیدرات‌های سالم مانند غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را جای بدهید. پروتئین و فیبر کمک می‌کنند برای طولانی مدت احساس سیری کنید و در رژیم غذایی دچار لغزش نشوید. برای افزایش احساس سیری و سالم نگه داشتن بدن، منابع سالم چربی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

برای اینکه لاغر شم، چقدر غذا بخورم؟
این و می‌دونستی که هر کس برای اینکه وزنش و کم کنه باید یه رژیم مخصوص بر اساس سن، وزن، قد، جنسیت و سطح فعالیتش داشته باشه؟ برای اینکه به وزن دلخواهت برسی کافیه روی لینک ثبت نام بزنی.
تناسب اندامت و به ما بسپار
برای دریافت رژیم کلیک کن
kermany

 

کالری مورد نیاز بدن خانم‌ها برای تثبیت وزن

تا به حال فکر کرده‌اید کالری مورد نیاز خانم‌ها در طول روز چه مقدار است؟ هر چند عواملی مانند کروموزم تاثیر دارند اما فاکتورهایی مانند میزان فعالیت نیز بی‌تاثیر نیستند. اگر از آن دسته خانم‌هایی هستید که پیاده روی‌های طولانی دارند، پس کالری مورد نیازتان بیشتر است. جدول زیر مشخص می‌کند هر خانم با رده سنی و میزان فعالیت به چه میزان کالری نیاز دارد.

سنبی تحرکفعالیت متوسطفعال
۴ تا ۸۱۲۰۰۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰
۹ تا ۱۳۱۶۰۰۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰
۱۴ تا ۱۸۱۸۰۰۲۰۰۰۲۴۰۰
۱۹ تا ۳۰۲۰۰۰۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰۲۴۰۰
۳۱ تا ۵۰۱۸۰۰۲۰۰۰۲۲۰۰
۵۱ سال به بالا۱۶۰۰۱۸۰۰۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰
 • بی تحرک: یعنی سبک زندگی فرد شامل فعالیت‌های فیزیکی مانند کارهای روزمره یا پیاده رفتن تا ایستگاه اتوبوس است.
 • فعالیت متوسط: یعنی فعالیت فیزیکی این افراد برابر است با روزی ۴ تا ۶ کیلومتر پیاده‌روی با سرعتی متوسط و این جدای فعالیت‌های روزانه‌ای است که انجام می‌دهد.
 • فعال: این افراد فعالیت روزانه‌شان بیش از ۶ کیلومتر پیاده‌روی با سرعت بالاست.
دکتر کرمانی نیز دراین ویدئو محاسبه میزان کالری های مورد نیازتان را به شما آموزش می دهند تا همیشه سالم بمانید.

چگونه کالری مورد نیاز بدن را از روی BMR بدست بیاوریم؟

اکنون که کالری مورد نیاز روزانه‌تان یا همان BMR را حساب کردید، می‌توانید بر اساس میزان فعالیت، کالری سنجی را نیز انجام دهید.

 • اگر در گروه افراد بی تحرک هستید: BMR×۱٫۱
 • اگر فعالیت‌تان سبک است و هفته‌ای یک تا سه مرتبه کمی ورزش می‌کنید: BMR×۱٫۲۷۵
 • اگر فعالیت‌تان متوسط است (سه تا پنج روز در هفته ورزش با شدت متوسط‌): BMR×۱٫۳۵
 • اگر خیلی فعال هستید (هفته‌ای شش مرتبه ورزش):BMR×۵۲۵
 

سوالات متداول

 

۱- کالری مورد نیاز بدن بعد و قبل از ورزش چقدر است؟

به طور کلی افرادی که کمتر از ۷۵ دقیقه ورزش می‌کنند به انرژی اضافه نیاز ندارند. استثناءهایی نیز مانند اینکه اگر ۶ ساعت غذا نخورده باشید وجود دارد. در غیر این صورت هیچ مزیتی در پر کردن معده قبل از انجام یک ورزش با شدت متوسط وجود ندارد. یک بدن معمولی ۱۰۰ هزار کالری از چربی‌های ذخیره شده دارد، بنابراین هر زمان لازم باشد به این منابع سوخت دسترسی پیدا می‌کند. بسیار مهم است که در زمان مناسب و از منبعی درست غذا میل کنید. این مقدار بستگی به میزان مصرف کالری‌تان دارد، البته این مقدار به اندازه ایجاد تعادل بین درشت مغذی‌هایی که استفاده می‌کنید، مهم نیست.

۲- اگر بیش از آنچه می‌خورم، کالری بسوزانم چه اتفاقی ‌می‌افتد؟

وقتی دچار کمبود کالری ‌شوید، بدن برای بدست آوردن انرژی به سراغ گلیکوژن‌هایی که ذخیره کرده می‌رود. اگر کمبود کالری مدت زمان بیشتری طول بکشد، بدن شروع به چربی سوزی می‌کند؛ به همین دلیل است که ورزش‌های طولانی مدت با شدت کم برای کاهش وزن عالی هستند. اگر به اندازه سوخت نداشته باشید، بدن به سراغ سوزاندن پروتئین‌ها می‌رود (در واقع عضله را می‌سوزاند) که به عملکرد بدن آسیب می‌رساند. به همین دلیل است که اگر بیش از ۷۵ دقیقه ورزش می‌کنید باید روی دریافت کالری خود نظارت داشته باشید. به هر نحو ممکن باید جلوی پروتئین سوز شدن بدن‌تان را بگیرید.

 

۳- بدن من تفاوت بین یک دونات و موز را می‌داند؟

بله، همه کالری‌ها یکسان نیستند. با اینکه یک دونات ممکن است به اندازه موز در طول ورزش انرژیتان را بالا ببرد، اما یکی سرشار از ویتامین و دیگری سرشار از قند و چربی‌های فرآوری شده است که در طولانی مدت به سلامتتان آسیب می‌رساند. هر زمان که توانستید کالری‌های مورد نیازتان را از غذاهایی دریافت کنید که بیشترین تشابه را به شکل واقعیشان داشته باشند.

 

حرف آخر

در آخر باید بگوییم برای داشتن وزن مناسب و ماندن در همان وزن بهتر است کالری مورد نیاز بدن خود را مشخص کنید. از راه‌کارهای گفته شده در مقاله استفاده کرده و یا با پزشک خود مشورت کنید تا کالری مورد نیاز شما را تعیین کند. به یاد داشته باشید دریافت کالری بیش از اندازه باعث اضافه وزن و کمتر از آن باعث کاهش وزن می‌شود.

 
campaign

چه روزه بگیری، چه نگیری رژیم فستینگ بهت کمک می‌کنه خیلی راحت به اندام ایده‌آل برسی

با رژیم فستینگ دکتر کرمانی

 • کاهش وزن سریع‌تر
 • کاهش سایز بیشتر
 • خروج از استپ

رو تجربه میکنی...

Sending
User Review
3.54 (80 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

حیدر امامی ۱۱ فروردین ۱۴۰۰

بسیار عالی بود.ضمن سپاس.آرزوی سلامتی وبهترینها برایتان.

نیما ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

سلام دکتر، من16سالمه هست و پنج روزعه رژیم خیلی فشرده گرفتم و حدود 4 کیلو کم کردم که هر روز بعد ظهر میرفتم باشگاه وزنه میزنم و هوازی . حدود دوماه تو استپ وزنی بودم برای همین مدل رژیم رو تغییر دادم که صبحانه یک عدد سیب یا خرما. نهار غذای های اب پز (بدون نون حتی یک قطره روغن) بعد ظهر هم میرم باشگاه تا ساعت 9 احساس گشنگی کردم اب میخورم و ساعت 10 شام میوه مثل خیار گوجه پرتغال وزن اولیه 120 کیلو بوده و الان93 کیلو هستم (4ماه کاهش وزن) میخواستم بدونم با همین روند تا وزن 70کیلو پیش برم مشکلی واسم پیش نمیاد؟؟؟

کارشناس به اندام ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این رژيمی که شما میگیرید بسیار خطرناک و آسیب زننده هست یه آقایی تو سن شما حداقل باید روزی 2000 کالری مصرف کنه سعی کنید از یه رژيم درست و اصولی استفاده کنید

مجید ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

سلام من 12 سالمه. و 30 کیلو هستم و قدم 147 سانت است من اگر بخاهم سریع به وزن ایدآل خود برسم روزانه باید چند کالری مصرف کنم؟

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز کالری مصرفی شما بستگی به سن و جنس و قد و وزن داره

عسل ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

سلام من ۱۹ سالمه با قد ۱۷۳ و وزن ۵۳.۴ من دچار یه مشکلی شدم که همیشه فک میکنم چاقم هیچی نمیتونم بخورم شاید مشکلم خنده دار باشه اما واقعا میگم بعد از دوران کنکورم یهو افت وزن شدید داشتم . وقتی غذا میخورم عذاب وجدان میگیرم نمیدونم واقعا چی شده بهم حتی وقتی با خیال راحت هم غذا میخورم ببخشید اوق میزنم. مشکلم رو سرچ کردم اینترنت دیدم که به اسکلتی مفرط ختم میشه اخرش

کارشناس به اندام ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز احتمالا مشکل شما از استرس دوران کنکور هست سعی کنید استرس و اضطرابتون رو کنترل و مدیریت کنید برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

H ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سلام من ۱۹ سالمه مشکلی که پیدا کردم فوبیای چاقی هست . هیچی نمیتونم بخورم یهو وزنم خیلی کم شد ۵۳ کیلو هستم با قد ۱۷۳ امروز حساب کردم حدودا باید کمتر از ۶۰۰ کالری خورده باشم این زیاده یا کم؟ اخه من درصد چربیم خیلی بالاست به خاطر اون هی تلاش میکنم کالری دریافتیمو کم کنم . الان شکم ندارم کاملا تخته اما حس میکنم گاهی که شکم دارم اخه میگم که چربیم بالاست تحرکم یه روز خیلی کمه که میمونم کلا خونه و تکون نمیخورم یه روز خیلی زیاده که کیلومتر ها با سرعت نسبتا بالا پیاده روی میکنم مثلا ۲۰ کیلومتر . مخصوصا غذاهای فست فودی رو جدیدا سعی میکنم رعایت کنم مثلا نهایتا تو قاچ پیتزا بخورم اگه قرار باشه اون روز فست فودی بخورم اونم بدون سس ‌.

کارشناس به اندام ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم خوب این مقدار کالری کم هست شما باید بر اساس یه رژیم درست و اصولی و با ورزش منظم به وزن دلخواهتون برسید