پایبندی به رژیم با 11 نکته طلایی؛ چگونه رژیم را نشکنیم؟

مفهوم پایبندی به رژیم غذایی بر فرآیند پیروی از یک برنامه غذایی از طریق خود نظارتی، حفظ و پیشگیری از بازگشت اضافه وزن دارد. بسیاری از ما در ابتدای رژیم گرفتن با ذوق و انگیزه بسیاری وارد مسیر لاغری می‌شویم اما به مرور شور و هیجان اولیه فروکش می‌کند و خستگی و شاید محدودیت برخی […]

زمان مطالعه 33 دقیقه

تعداد بازدید 5524

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

پایبندی به رژیم کاهش وزن علاوه بر صبر و خودداری نیاز به حمایت اطرافیان و رعایت چند نکته مهم دارد.
میانگین امتیاز 4 از 5

مفهوم پایبندی به رژیم غذایی بر فرآیند پیروی از یک برنامه غذایی از طریق خود نظارتی، حفظ و پیشگیری از بازگشت اضافه وزن دارد. بسیاری از ما در ابتدای رژیم گرفتن با ذوق و انگیزه بسیاری وارد مسیر لاغری می‌شویم اما به مرور شور و هیجان اولیه فروکش می‌کند و خستگی و شاید محدودیت برخی از رژیم‌های غذایی ما را دلسرد و دلزده کند. به همین دلیل در این مقاله به این نکته بسیار مهم می‌پردازیم و اینکه چگونه رژیم را نشکنیم و مسیر کاهش وزن را تا آخر ادامه دهیم:

روش‌های پایبندی به رژیم

عواملی که می‌توانند پیروی از رژیم را مهار کنند عبارتند از سبک زندگی، توجه به پیشگیری و بهبود بیماری‌ها، اقتصاد و موانع فرهنگی، رژیم‌های غذایی اشتباه. عوامل دیگری مانند حمایت اجتماعی و دانش پزشک از شرایط بیمار، عادات غذایی، باورهای او نیز می‌توانند این استقامت را بهبود بخشند.

در ادامه روش‌هایی را درباره اینکه چگونه رژیم را نشکنیم و به آن پایبند باشیم را با هم می‌خوانیم.

اگر فرصت مطالعه مقاله را ندارید، می‌توانید به فایل صوتی آن گوش دهید:

 

مهم‌ترین روش‌های موثر در پایبندی به رژیم و ادامه دادن رژیم کاهش وزن عبارتند از:

تقویت اراده

باید بدانید فقط شما نیستید که از شکست در رژیم می‌ترسید. اینکه آیا واقعا توانایی نگهداری اراده را دارید و می‌توانید رژیم‌تان را اجرا کنید، دغدغه‌ای است که در ذهن خیلی از افراد وجود دارد. تنها شما نیستید که نگرانید. نگرانی از شکست و خراب شدن رژیم برای همه اتفاق می‌افتد. با روش‌های زیر اراده خود را تقویت کنید:

خودتان را باور کنید

سال‌ها به ما گفته‌اند فقط مقدار مشخصی اراده دارید. پس برای هر کاری هدرش ندهید. آن را برای کارهای ضروری نگه دارید. اما تحقیق‌های اخیر نشان داده‌ است که اصلا اینطور نیست.

شما یک مقدار مشخصی اراده ندارید. میزان اراده هر کس به تعداد دفعه‌هایی که کاری را انجام می‌دهد، میزان علاقمندی‌اش به هدف و از همه مهم‌تر خودباوری بستگی دارد.

با گفتن جمله “من می‌توانم. فقط کافی ا‌ست شروعش کنم.” می‌توانید کلید تسلط یافتن به هدفتان را در دست بگیرید. پس اول باید خودباوری داشته باشید.

یکی از روش‌های پایبندی به رژیم لاغری، تقویت اراده و انگیزه و شروع پرقدرت اما اصولی آن است.

یکی از روش‌های پایبندی به رژیم لاغری، تقویت اراده و انگیزه و شروع پرقدرت اما اصولی آن است.

هدف‌های واضح انتخاب کنید

فکر کنید در کنار کاهش وزن حواس‌تان به مشکلات روزمره هم باشد. مسئله ازدواج، باردار شدن، تربیت و بزرگ کردن بچه‌ها، مشکلات شغلی و مالی همه و همه ذهن شما را به شدت مشغول می‌کند.

زمانی که هدف‌تان انجام دادن همه کارها به شکل تمام و کمال باشد دیگر هدفی واضح و مشخص نخواهید داشت. حالا گرفتن رژیم را نیز به همه این دغدغه‌ها اضافه کنید.

در نهایت آنقدر همه چیز پیچیده می‌شود و فشار بالا می‌رود که حتی اگر فولادی‌ترین اراده را هم داشته باشید، رژیم‌تان را می‌شکنید. چون هدف‌هایتان را فراموش کرده‌اید. مخصوصا زمانی که اتفاق جدید رخ بدهد، مثلا مریض شوید، به کل از هدف‌تان دور خواهید شد.

اگر هدف‌های زیادی داشته باشید چطور می‌خواهید به همه آن‌ها برسید؟

 • داشتن هدفی خاص می‌تواند شما را در مسیر رسیدن به آن قوی و با اراده نگه دارد. پس طوری هدف‌ خود را انتخاب کنید که خاص و مشخص باشد. به این شکل زمانی که به هدف‌تان می‌رسید لذت‌بخش‌تر می‌شود.
 • به یاد داشته باشید رسیدن به هدف‌های بزرگ سخت و زمان‌بر است. همین باعث می‌شود زودتر اراده‌تان را از دست بدهید و در مسیر جا بزنید. پس بهتر است هدفی را انتخاب کنید که دسترسی به آن راحت باشد و زود اتفاق بیفتد.
 • حتما مسیر برنامه‌ای که در آن می‌خواهید قدم بردارید را به شکل واضح گوشه‌ای برای خودتان یادداشت کنید. بنویسید دقیقا می‌خواهید چه کارهایی انجام دهید تا به هدف‌تان برسید.

از چیزهایی که وسوسه‌تان می‌کند، دوری کنید

خانه و محل کارتان را به یک محیط (پناهگاه) آرام و سالم تبدیل کنید. شما چیزهایی را خواهید خورد که جلو دیدتان است. پس گزینه‌های ناسالم را که بیشتر شما را وسوسه می‌کنند، به دیگران ببخشید یا دور بیندازید.

برای پایبندی به رژیم از هر عاملی که شما را وسوسه می‌کند دوری کنید.

برای پایبندی به رژیم از هر عاملی که شما را وسوسه می‌کند دوری کنید.

 • اگر همسر یا فرزندی دارید که رژیم غذایی سالم ندارند، ممکن است رژیم گرفتن برای شما سخت‌تر شود؛ اما نگران نباشید. اینطور وقت‌ها مکانی مشخص را به خوراکی‌های ناسالم اختصاص بدهید به اعضای خانواده بگویید خودشان خوراکی‌های ناسالم را جا به جا کنند تا از مکان آن‌ها با خبر نشوید. با این روش زمانی که در طول روز گرسنه‌تان می‌شود دیگر خوراکی ناسالمی جلو چشمان‌تان نیست. به خوردن آن‌ها وسوسه نخواهید شد و نیازی نیست برای نخوردنشان با خودتان بجنگید.
 • اگر وسوسه شدید تا جای خوراکی‌ها را پیدا کنید، حواس‌تان را با انجام کار دیگری پرت کنید. مثلا بروید دوش بگیرید.
 • سعی کنید در محل کار نیز از مکان‌هایی دور بمانید که خوراکی‌های ناسالم را در آن‌ها نگه داری می‌کنند.
 • حتما میان‌وعده‌های سالم تهیه کنید تا محیط کارتان مانند خانه سالم بماند.

از قبل برای موقعیت‌های وسوسه‌کننده آماده باشید

تحقیق‌ها نشان داده‌اند که پیروی از برنامه مشخص شانس موفقیت‌تان را دو چندان خواهد کرد. پس قبل از اینکه در معرض وسوسه‌های روزانه رژیم قرار بگیرید به این فکر کنید که در مقابل‌شان چه عکس العملی نشان خواهید داد؟

مطمئنا در دوران رژیم روزی هست که هوس خوردن غذایی را کنید یا گرسنه شوید. سراغ یخچال بروید. پرخوری کنید. اگر از قبل به این موقعیت فکر کرده بودید و برای چنین زمان‌هایی گزینه‌های سالم را آماده کرده بودید، می‌توانستید بدون هیچ عذاب وجدانی آن‌ها را بخوری؛ رژیم‌تان نمی‌شکست و اراده‌تان نیز ضعیف نمی‌شد. با همین راه می‌توانید پر قدرت و با اراده به مسیرتان ادامه بدهید.

مشغول باشید

نباید به ذهن‌تان اجازه دهید در دوره رژیم دائما به غذا فکر کند. این کار باعث می‌شود نتوانید جلو افکار و هوس‌های غذایی‌تان را بگیرید. مطالعات نشان داده که فعال نگه داشتن ذهن، مخصوصا هنگام رژیم ، می‌تواند قدرت اراده شما را تقویت کند.

پس ذهن‌تان را مشغول نگه دارید. فعالیت‌هایی را پیدا کنید که اجازه می‌دهند خلاق باشید حتی گذراندن وقت با خانواده، بازی یا پیاده‌روی طولانی مدت هم موثر است. به این شکل هم فضای ذهن‌تان از رژیم خالی می‌شود و هم تا جای ممکن می‌توانید از روز خود لذت ببرید. همین لذت بخش شدن بخشی از روز شما را با انگیزه می‌کند.

استرس را کم کنید

استرس نه تنها می‌تواند باعث چربی ناخواسته شکم شود؛ بلکه می‌تواند شما را هم وادار به خوردن غذاهای شیرین کند. استرس روی توانایی ذهنی شما برای حفظ اراده تاثیر می‌گذارد.

استرس باعث ایجاد چرخه معیوب شکست می‌شود. در کنار بقیه استرس‌های روزانه، استرس اضافه وزن و فکر و خیال‌هایی که نکنه وزن‌تان زیاد شود، نکند چاق شوید یا نکند اتفاقی بیافتد که شکست بخورید به ذهن‌تان فشار وارد می‌کند. اینجاست که برای کاهش اضطراب‌ها و استرس‌ها شروع به خوردن می‌کنید تا حال‌تان بهتر شود. اما می‌توانید به این کارها مشغول شوید:

متاسفانه استرس یکی از عوامل مهم عدم پایبندی به رژیم لاغری است و موجب پرخوری عصبی می‌شود.

متاسفانه استرس یکی از عوامل مهم عدم پایبندی به رژیم لاغری است و موجب پرخوری عصبی می‌شود.

 • این استرس‌ها را شناسایی کنید. همین که آنها را شناسایی کنید چند پله جلو افتاده‌اید.
 • کارهایی را پیدا کنید که فقط حول محور غذا خوردن نباشند و شما را از مسیر پیشرفت خارج نکنند.
 • به یاد داشته باشید که گاهی لازم است به فکر خودتان باشید. سعی کنید زمانی را صرف انجام کارهایی کنید که به شما آرامش می‌دهد. مانند ماساژ، دوش گرفتن، انجام یوگا، گوش دادن به موسیقی یا بیرون رفتن از منزل. این‌ها نمونه‌هایی از کار های آرامش‌بخش است. آرامش دادن به خودتان به صورت معجزه‌آسا کمک می‌کند سطح استرس‌تان را کم کنید.

با دیگران در ارتباط باشید

برخی از تحقیق‌ها نشان می‌دهند که با معاشرت دیگران تصمیم درستی می‌گیرید. این نکته می‌تواند شما را در تصمیم گیری‌های درست‌تر تحت تأثیر قرار دهد و برعکس:

 • همینجاست که داشتن خانواده همراه در مسیر شروع رژیم می‌تواند کمک‌تان کند تا از نظر عاطفی و روانی حمایت شوید و انگیزه‌تان بالا برود. اگر خانواده یا دوستانی دارید که از اهداف شما حمایت نمی‌کنند، مشکلی نیست.
 • گروه‌های حمایتی جدید پیدا کنید. حواس‌تان باشد نگفتیم گروه‌های دوستی الآن را کنار بگذارید؛ اما بهتر است دوستی با ویژگی‌های زیر را دارد همراه شوید: کسی که مایل است تغییری در خود ایجاد کند؛ به شما کمک می‌کند؛ با شما هم مسیر باشد. پس کسانی را در کنار خودتان داشته باشید و با آنها رابطه برقرار کنید که از آنها حمایت دریافت می‌کنید.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

تحقیق‌ها نشان داده که آگاهانه خوردن نه تنها می‌تواند به کاهش وزن بیشتر کمک کند، بلکه می‌تواند رابطه قوی‌تری بین شما و رژیم غذایی‌تان ایجاد کند.

تمرین ذهن آگاهی می‌تواند شامل زندگی در لحظه و کند شدن سرعت انجام کارها گرفته تا مدیتیشن و کاهش درد و اضطراب باشد. تمرکز در تمرین ذهن آگاهی بیشتر روی بدست آوردن لذت از انجام آن کار است.

اما در کل فرقی نمی‌کند کدام سطح از ذهن آگاهی را اجرا می‌کنید، همه آن‌ها به بهبود اراده و انگیزه شما کمک می‌کند.

به آنچه که می‌خورید توجه کنید و خوب غذا را بجوید تا برنامه لاغری خود را نشکنید.

به آنچه که می‌خورید توجه کنید و خوب غذا را بجوید تا برنامه لاغری خود را نشکنید.

ترفند این است که فقط سعی کنید نسبت به کارهایی که انجام می‌دهید آگاه باشید. مثلا:

 • زمانی که غذا می‌خورید، تمرکز کنید و از هر لقمه لذت ببرید.
 • آرام و شمرده غذا بخورید و سعی کنید از تمام حواس پنجگانه خود برای لذت بردن از طعم و عطر و مزه غذا استفاده کنید.

قرار است خاطره‌ای به یاد ماندنی از غذاخوردن درست کنید. این روش به کم‌تر شدن حجم غذا کمک می‌کند. حتی وقتی غذا نمی‌خورید هم به احساس‌ها و اتفاق‌‌هایی توجه کنید که در اطراف‌تان می‌افتد.

فقط خودتان باشید

یاد بگیرید که خودتان باشید و همه ویژگی‌های‌تان را دوست داشته باشید. جای تعجب ندارد که بعد از مدتی رژیم گرفتن خسته شوید. زیرا تظاهر کردن به کسی که نیستید واقعا خسته کننده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که تمام انرژی برای انجام یک روش خاص باعث از بین رفتن نظم و انضباط شخصی شما می‌شود و این امر باعث می‌شود که نتوانید به اهداف خود در سایر زمینه‌های زندگی پایبند باشید. به همین دلیل است که برخی از افراد وقتی سعی می‌کنند چهره‌ای شاد داشته باشند، ناگهان بهم می‌ریزند. چون تمرکز خود را بر نمایش بازی کردن می‌گذارند.

تمرین کنید خودتان باشید. هر زمان که فرصتی پیدا کردید خود واقعی را بروز دهید و از تک تک لحظات زندگی لذت ببرید. این مساله نه تنها اعتماد به نفس‌تان را بالا می‌برد، بلکه قدرت اراده را نیز تقویت کرده و کمک می‌کند تا در کل شادتر و موفق‌تر باشید. از راه‎ حل‌های بالا کمک بگیرید تا به هدف تقویت اراده برای لاغری برسید. بدانید افزایش اراده کمک‌تان می‌کند نه فقط در کاهش وزن، بلکه در جنبه‌های دیگر زندگی هم موفق باشید. مهم‌ترین نکته این است که خودتان را دوست داشته باشید و مراقب سلامتی‌تان باشید.

رژیم گروهی

یک روش درباره اینکه چگونه به رژیم پایبند باشیم، کاهش وزن به صورت گروهی است. این روش به شما کمک می‌کند با افرادی شبیه خودتان تعامل داشته باشید و با انگیزه و رقابتی سالم، وزن کم کنید.

تحقیقات نشان داده‌اند که شرکت در رژیم گروهی و لاغری به صورت دسته جمعی بسیار موثرتر از کاهش وزن به صورت انفرادی است. افراد، زمانی که در کنار دیگران وزن کم می‌کنند، انگیزه‌ی بیشتری برای کاهش وزن دارند و احتمالا پایبندی به رژیم در آنها تا 70 درصد افزایش می‌یابد.

در ایران یکی از رژیم‌های لاغری دکتر کرمانی همین رژیم گروهی است که در یک تیم مشخص از خانواده یا دوستان خود که قصد کاهش وزن دارند، دور هم جمع می‌شوید و زیر نظر کارشناس تغذیه و طی مدت زمان مشخص (هر کس بر اساس نیاز بدن خود) وزن کم می‌کند.

در این گروه شما با افرادی مثل خودتان ارتباط برقرار می‌کنید و از تجربیات دیگران در زمینه‌ی کاهش وزن استفاده می‌کنید. حضور رکوردداران کاهش وزن دکتر کرمانی در این گروه به شما کمک می‌کند تا ترفندهای لاغری را بهتر یاد بگیرید و راحت‌تر در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنید.

به علاوه سبک سالم زندگی را بیاموزید و تا آخر عمر از مزایای سلامتی و تناسب اندام بهره‌مند شوید.

رژیم سفره خانواده

مطابقت با ترجیحات غذایی شما

همه رژیم‌ها -صرف نظر از ترکیب اصلی‌شان- می‌توانند باعث کاهش چربی شوند. آنچه بیش از همه مهم است این است که چقدر با ترجیحات غذایی شما سازگار است. اما نه تنها ترجیحات غذایی، بلکه نوع غذاهایی که به آنها عادت کرده‌اید و از خوردن آنها لذت می‌برید نیز نباید فراموش شود.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای در بین افرادی که رژیم غذایی استانداردشان از نظر ترکیب بیشتر شبیه به رژیم غذایی مدیترانه‌ای است، بیشترین میزان را دارد.

نکته اینجاست: شما نباید غذاها را بی‌جهت محدود کنید یا طوری بخورید که از آن لذت نبرید.

وقتی رژیم لاغری به فرهنگ غذایی شما نزدیک باشد، در این صورت میزان پایبندی به رژیم بیشتر خواهد بود.

وقتی رژیم لاغری به فرهنگ غذایی شما نزدیک باشد، در این صورت میزان پایبندی به رژیم بیشتر خواهد بود.

آیا از خوردن کربوهیدرات لذت نمی‌برید؟ سپس استفاده از کتو کامل ایده خوبی است. آیا طعم اسفناج را دوست دارید اما کلم پیچ را نه؟ پس اسفناج بخورید و خیال‌تان راحت باشد و بدانید که دیگر نیازی به خوردن کلم پیچ نخواهید بود.

رژیم گرفتن را سخت تر از آنچه لازم است نکنید. با خوردن غذاهایی که از آن لذت می برید، راحت‌تر به رژیم غذایی پایبند خواهید بود.

داشتن انتظارات واقعی

یکی دیگر از روش‌های اینکه چگونه رژیم را نشکنیم مربوط به انتظارات ما از بدن‌مان است. به لطف بسیاری از مزخرفات منتشر شده در مورد تناسب اندام، مردم انتظارات غیرواقع بینانه‌ای از دارند تا بتوانند هرچه سریع‌تر به نتیجه برسند و زمانی که بین انتظارات و واقعیت ناهماهنگی وجود دارد، احتمال تسلیم شدن بیشتر است.

در یک مطالعه، بیش از 50 درصد از شرکت کنندگانی که انتظارات غیرواقع بینانه‌ای از اهداف خود داشتند، ظرف یک سال پس از شروع، رژیم غذایی خود را ترک کردند.

این بدان معنا نیست که نباید اهداف والایی برای خود تعیین کنید، بلکه اهداف بلند بینانه بسیار خوب هستند. اما آنها را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید.

مثلا اگر باید 50 کیلوگرم وزن کم کنید، آن را به عنوان هدف بزرگ خود تعیین کنید و سپس در مورد مقدار زمانی که برای رسیدن به آن نیاز دارید واقع بین باشید. مثلا آن را به 10 بازه‌ی زمانی 5 کیلویی تقسیم کنید و هر 5 کیلو که کم کنید یک پاداش غیرخوراکی به خود بدهید.

آماده سازی محیط پیرامون برای موفقیت

محیط خود را تغییر دهید تا شما را تغییر دهد! مردم اهمیت محیط را برای موفقیت یا شکست‌شان کم اهمیت می‌دانند. اگر خانه شما پر از غذاهای پر کالری و ناسالم است، احتمال زیادی برای خوردن آنها وجود دارد، حتی اگر جایگزین‌های سالم تری در دسترس داشته باشید.

راه حل ساده:

 • غذاهای خوشمزه و پر کالری را در خانه نگه داری نکنید. اگر در مورد اهداف خود جدی هستید، این ساده‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید تا خود را برای موفقیت آماده کنید.
 • اگر به هر دلیلی مجبور شدید این غذاها را در خانه نگهداری کنید، آن‌ها را از بسته بندی خارج کرده و در شیشه‌ای مات نگه دارید و آن شیشه را از دیدرس دور نگه دارید.

بسته‌بندی مواد غذایی نقش مهمی در ارتباط مواد غذایی و سوق دادن ما به خوردن آن دارد. به همین دلیل است که ما بلافاصله غذاهای مورد علاقه خود را در فروشگاه مواد غذایی می‌شناسیم و بسته‌بندی آنها توجه ما را به خود جلب می‌کند. با حذف محرک (بسته‌بندی) شما این ارتباط را از بین می‌برید و این می‌تواند به کاهش احتمال خوردن غذا کمک کند.

پیگیری پیشرفت در لاغری

یکی از دلایلی که افراد از رژیم غذایی خود (و اهداف تناسب اندام) خودداری می‌کنند این است که احساس می‌کنند پیشرفت نمی‌کنند و دلیل این امر این است که آنها هیچ راه ملموسی برای کمی کردن پیشرفت ندارند. این کارها را انجام دهید تا شاهد پیشرفت کاهش وزن خود باشید و انگیزه بگیرید:

 • هر هفته، هنگام صبح خود را وزن کنید؛
 • عکس‌های پیشرفت هر دو هفته یا ماهانه بگیرید؛
 • از گام‌شمار استفاده کنید.

شناسایی زمان‌های گرسنگی

خوردن بیشتر در هنگام گرسنگی زیاد و کمتر خوردن (یا نخوردن) زمانی که گرسنگی کم است یا وجود ندارد، یک راه ساده برای کاهش کالری دریافتی شماست:

به عنوان مثال، ممکن است در اوایل روز گرسنه نباشید، اما عصرها به شدت گرسنه باشید. بنابراین، صبحانه را حذف کنید و بیشتر کالری دریافتی روزانه خود را به شام ​​بسپارید. برعکس، اگر متوجه شدید که با صبحانه بهتر عمل می‌کنید، اما در ناهار گرسنه نیستید، صبحانه بخورید و ناهار را حذف کنید.

وقتی واقعا گرسنه هستید غذا میل کنید تا برنامه غذایی خود را رها نکنید.

وقتی واقعا گرسنه هستید غذا میل کنید تا برنامه غذایی خود را رها نکنید.

خواب باکیفیت

چگونه به رژیم خود پایبند باشیم؟ خوب بخوابید! یک خواب ضعیف شبانه نه تنها باعث می‌شود شما احساس بدی کنید، بلکه کنترل کردن اشتهای کاذب را سخت‌تر می‌کند زیرا گرسنگی و هوس را افزایش می‌دهد و قدرت تصمیم‌گیری را مختل می‌کند.

اما کمبود خواب دقیقاً چگونه بر گرسنگی تأثیر می‌گذارد؟

دو هورمون وجود دارند که اشتها را کنترل می‌کنند: گرلین و لپتین

خواب ضعیف باعث کاهش “هورمون سیری” لپتین و افزایش “هورمون گرسنگی” گرلین می‌شود. هنگامی که سطح گرلین افزایش می‌یابد، احساس گرسنگی شدید می‌کنید. برعکس، وقتی سطح لپتین افزایش می‌یابد، اشتها کم می‌شود.

پیروی از رژیم لاغری متعادل

رژیم‌های غذایی سفت و سخت و محدودکننده که برخی وعده‌های غذایی یا گروه‌های غذایی را حذف می‌کنند، مانع شما برای ادامه روند کاهش وزن می‌شوند.

علاوه بر این موجب سوتغذیه یا ریزه‌خواری برای فرد رژیم‌گیرنده می‌شود. در ایران رژیم کاهش وزن دکترکرمانی بر پایه 7 وعده غذایی شامل سه وعده اصلی و چهار میان‌وعده است  و هیچ گروه غذایی از آن حذف نمی‌شود. نکته جالب دیگر آنکه امکان روزمنو بودن برنامه غذایی روزانه وجود دارد و می‌‌توانید مواد غذایی را به دلخواه خود انتخاب کنید.

امکان روزمنو بودن در رژیم دکتر کرمانی موجب می‌شود تا مواد غذایی را به دلخواه خود انتخاب کنید.

سوالات متداول پایبندی به رژیم

چگونه رژیم را نشکنیم؟

برای پایبندی به رژیم می‌توانید مجموعه‌ای از نکات لاغری را رعایت کنید مانند کاهش استرس، داشتن برنامه غذایی که محدودیت عجیب و غریب نداشته باشد و خواب با کیفیت و به اندازه.

برای پایبندی به رژیم چه نوع برنامه‌های غذایی مناسب است؟

رژیم گروهی یکی از بهترین رژیم‌های لاغری است که انگیزه و حس رقابت را در شما زنده نگه می‌دارد.

برای پایبندی به رژیم و کمتر گرسنه شدن، چه راهی وجود دارد؟

اگر از برنامه کاهش وزنی استفاده کنید که هیچ وعده غذایی را حذف نکند، کمتر گرسنه خواهید شد و حتی به ریزه‌خواری روی نمی‌آورید.

آنچه از مقاله پایبندی به رژیم آموختیم:

در مقاله پایبندی به رژیم با انواع روش‌ها برای جلوگیری از شکستن رژیم لاغری، آشنا شدیم و دانستیم چگونه رژیم را نشکنیم و به پیروی از آن مانند روز اول ادامه دهیم. استفاده از رژیم کاهش وزن متعادل، عدم حذف وعده‌های غذایی، همراهی و حمایت دیگران، رژیم گروهی و شروع کردن از مراحل ساده و راحت، از جمله موارد مهمی است که به استقامت شما در راه لاغری کمک می‌کند. شما هم اگر ترفندها و راه‌ حل‌های ساده و سالمی را برای پایبندی به برنامه لاغری می‌شناسید یا تجربه کرده‌اید برای ما و دوستان‌تان کامنت کنید.

منابع:

پایبندی به رژیم با 11 نکته طلایی؛ چگونه رژیم را نشکنیم؟ - 12 - پایبندی به رژیم - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1402/05/12

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

1402/02/25

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

نمایش همه ویرایش‌ها

  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-دارای 1403/01/17

من پول رو واریز کنم کی این بسته به دستم میرسه

کارشناس به اندام 1403/01/18

عزیزم برای انتخاب رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

-دانیال صمدی 1402/11/22

عالی بود ممنون

کارشناس به اندام 1402/11/23

مرسی از همراهی شما عزیزم

سمیرا 1401/10/19

مطلب بسیار خوبی بود، ممنونم. من خیلی رژیم ها رو امتحان کردم ولی رژیم دکتر کرمانی از همه راحت تر بود. براشون آرزوی سلامتی دارم

کارشناس به اندام 1401/10/20

سپاس از حسن نظر ومحبتی که دارین عزیزم برقرار باشید