جبران پرخوری: چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم؟

شروع، همیشه مهم است به ویژه برای جبران پرخوری! در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم؟ یا زمانی که بیشتر از یک روز یا یک وعده پرخوری کردیم یا از برنامه غذایی رژیم خود دور شدیم، چه کنیم تا دوباره به مسیر سلامتی برگردیم. به طور […]

جبران پرخوری به چند عامل درونی و محیطی بستگی دارد.
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 17 دقیقه

تعداد بازدید 16450

تاریخ انتشار

شروع، همیشه مهم است به ویژه برای جبران پرخوری! در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم؟ یا زمانی که بیشتر از یک روز یا یک وعده پرخوری کردیم یا از برنامه غذایی رژیم خود دور شدیم، چه کنیم تا دوباره به مسیر سلامتی برگردیم.

به طور کلی جبران پرخوری در رژیم سخت است زیرا ممکن است به عادت شما تبدیل شود و نتوانید در مدت زمان مشخص شده به کاهش وزن مطلوب خود برسید. به همین دلیل اگر به دنبال راه حلی برای این موضوع هستید این مقاله را تا انتها بخوانید و با مجله سلامتی دکتر کرمانی همراه شوید:

چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم؟

طی چند روز گذشته و یا شب گذشته به مهمانی و یا جشن عروسی یکی از دوستا‌ن‌تان رفته اید و حسابی پرخوری کرده‌اید؟ حالا برای اینکه این پرخوری را جبران کنید سعی می‌کنید در روزهای آتی کمتر بخورید.

بهتر است بدانید در اشتباه هستید و نیازی نیست احساس گناه کنید. به جای اینکه به بدنتان صدمه بزنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خودتان را وزن نکنید

احتمالا می‌دانید که وزن شما در ساعت‌های مختلف شبانه روز می‌تواند متفاوت باشد و تغییرات وزن به میزان یک کیلوگرم بر اثر نوشیدن آب کاملا طبیعی است. در صورتی که شب گذشته غذای زیادی خورده‌اید و غذا هم اندکی شور بوده است، بر اثر خوردن آب زیاد ممکن است صبح روز بعد با اضافه وزن مواجه شوید.

از روی ترازو پایین بیایید و به جای اینکه به اضافه وزن فکر کنید، سعی کنید یک روز سالم را آغاز کنید. می‌توانید ۴۸ ساعت را منتظر بمانید و ببینید که اثر آب از روی وزن شما کم شده است و شما به وزن عادی خود بازگشته اید.

در این ویدئو راه کار پرخوری در رژیم را از زبان دکتر کرمانی می‌شنوید:

بیش از حد ورزش نکنید

حالا که پرخوری کرده‌اید و احساس گناه می‌کنید، نیازی نیست به یکباره تمرینات ورزشی خود را سنگین کنید و بیش از حد به بدن خود فشار بیاورید تا تمام کالری وارد شده را بسوزانید.

اگر به طور متوسط ۲۰ دقیقه ورزش می‌کنید، همان ۲۰ دقیقه را به ورزش اختصاص داده و سعی کنید با اندکی پیاده روی سریع، احساس سنگینی را از خود دور نمایید. بدین ترتیب به به هضم غذایتان هم کمک کرده‌اید.

خواب‌تان را کم نکنید

تحقیقات دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد افرادی که بیشتر به دنبال فست فود و شیرینی‌جات هستند، خواب کمتری نسبت به سایر افراد دارند و در واقع افرادی که ۸ ساعت در طی روز استراحت می‌کنند،‌ رژیم سالم تری دارند.

علت این موضوع را می‌توان به کمبود انرژی مغز در اثر استراحت ارتباط داد. در این شرایط مغز سعی می‌کند این کمبود را با خوردن بیش از جبران کند.

خوردن صبحانه را فراموش نکنید

فکر می‌کنید از پرخوری دیشب هنوز سیر هستید و میل به خوردن صبحانه ندارید؟ برای جبران پرخوری در رژیم بهتر است که صبحانه را کنار نگذارید.

نخوردن صبحانه سبب می‌شود تا شما ناهار و یا شام بیشتری نسبت به وضعیت عادی میل کنید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که صبحانه می‌خورند، نسبت به آنهایی که از صبحانه می‌گذرند، به مراتب سالم‌ترند و وزن بیشتری از دست می‌دهند.

اگر فکر می‌کنید با خوردن یک صبحانه سنگین به شما حالت تهوع دست می‌دهد، بهتر است تا اندکی میوه، یک نان تست و یا غلات مخصوص صبحانه را برای وعده خود انتخاب کنید.

راه اینکه چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم، این است که صبحانه را حذف نکنید.

راه اینکه چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم، این است که صبحانه را حذف نکنید.

اگر رژیم را شکستیم چه کنیم؟

گاهی ممکن است پرخوری در رژیم لاغری بیشتر از یک بار و یک روز اتفاق بیفتد و به طور کلی از ادامه دادن برای لاغری ناامید شوید. راه حل چیست؟

اگر به تازگی با موانع مختلفی روبرو شده‌اید و به شدت احساس شکست و درماندگی می‌کنید، بی‌تردید رهایی از این اوضاع و داشتن انگیزه و ثبات قدم را برای رسیدن به هدف‌تان، بسیار دشوار تصور می‌کنید.

اما باید بگوییم در درجه اول علت‌یابی این موضوع به شما کمک می‌کند که یا در رژیم غذایی خود تجدید نظر و یا عوامل محیطی را شناسایی و از خود دور کنید تا مجدد به مسیر سلامتی برگردید.

در حال حاضر سوال شما این است که اگر یک روز رژیم را شکستیم چه کنیم که مجدد به آن برگردیم و دیگر رژیم را نشکنیم؟

بدانید این موانع و شکست‌های ما هستند که فرصت‌های بزرگ رشد و موفقیت را در زندگی‌مان ایجاد می‌کنند.

این موانع و شکست‌های ما هستند که فرصت‌های بزرگ رشد و موفقیت را در زندگی‌مان ایجاد می‌کنند.

به قول نوازنده و ترانه‌سرای آمریکایی پائول سیمون: زمین خوردن را یاد بگیرید، قبل از این که پرواز را بیاموزید.» پس از شکست نترسید و فقط تلاش کنید در راه درست و اصولی، رژیم مناسب خود را ادامه دهید.

6 راز مهم وجود دارد که با آگاهی از آنها دوباره می‌توانید به مسیر پیشرفت خود برگردید، با شهامت در این مسیر به پیش روید و در نهایت به قله موفقیت برسید:

به خود برچسب «یک فرد ناموفق» نزنید

بدون شک هر انسانی در زندگی اشتباه می‌کند. مهم این است که به جای سرزنش خود با این جملات که: «ای کاش اینطور می‌شد، باید اینگونه می‌شد و…» از اشتباهات گذشته خود درس بگیریم.

باور داشته باشید که شما انسان بدبخت و بی‌ارزشی نیستید، فقط شاید مسیر و قدم‌هایتان چندان که تصور می‌شد، اثربخش نبوده است. در هر حال ناکامی‌ها و نقایص و خطاها هم بخشی از روند یادگیری و رشد ما در زندگی هستند.

نگاهی به زندگی افراد موفق بیندازید، بی اغراق، بیشتر آنها قبل از رسیدن به جایگاهی که امروز در آن هستند، شکست‌های بی‌شماری را تجربه کرده‌اند و موانع زیادی را پشت سر گذاشته‌اند.

برای جبران پرخوری در رژیم به خود برچسب‌های ناامیدکننده نزنید.

برای جبران پرخوری در رژیم به خود برچسب‌های ناامیدکننده نزنید.

بررسی کنید که چه اشتباهی کرده‌اید

به جای انتقاد از خود برای جبران پرخوری، نگاهی به اوضاع بیندازید تا بتوانید آن را بهبود بخشید. چرا همه چیز خراب شد؟ چه چیزی یاد گرفتید؟ چه کاری بود که می‌شد به طریقی دیگر آن را انجام داد؟

آیا تمام مراحل را شکست خورده‌اید یا فقط در بخشی از مسیر دچار ضعف شده‌اید؟ پیدا کردن مشکل یا مشکلات به بهتر شدن اوضاع کمک می‌کند.

اهداف‌تان را از نو بنویسید

حالا که از تجربه‌های ناخوشایند خود درس گرفته‌اید و آگاه شده‌اید آیا هنوز هم می‌خواهید به آنچه همیشه آرزوی آن را داشته‌اید، برسید؟ چرا آری و چرا نه؟

برای جبران پرخوری در رژیم، زمانی را به نوشتن اهداف‌تان اختصاص دهید تا به درستی بفهمید که چه چیزی می‌خواهید و به کارهایی بیندیشید که می‌توانید برای نزدیک‌تر شدن به اهداف‌تان انجام دهید.

رژیم گروهی بگیرید!

اگر همیشه درگیر این هستید که بعد از یک روز پرخوری چه کنیم، شاید بد نباشد همراه با دیگران که مانند خود شما اضافه وزن دارند، رژیم بگیرید. در رژیم‌های گروهی لاغری، افراد از تجارب و شکست‌ها و موفقیت‌های یکدیگر الهام می‌گیرند و حتی ممکن است با هم رقابت کنند تا در مدت زمان تعیین شده به وزن مناسب برسید.

به عنوان مثال در رژیم گروهی دکتر کرمانی به نام جام لاغری، شما به همراه افرادی که مانند شما خواهان کاهش وزن هستند، وارد یک گروه مجازی می‌شوید و بر اساس یک رژیم اختصاصی 60 روزه لاغری، از برنامه غذایی روزمنو استفاده کرده و 8 تا 10 کیلوگرم وزن اضافه را از دست خواهید داد.

از ویژگی‌های دیگر این رژیم گروهی، پشتیبانی رایگان آن است و گروه زیر نظر چند کارشناس تغذیه مدیریت و به سوالات شما پاسخ داده می‌شود.

سفره خانواده جدید

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای پاسخ به این سوال که بعد از پرخوری در رژیم چه کنیم باید یک عامل مهم دیگر را هم در نظر بگیرید: مقایسه کردن ممنوع! هر چند اغلب ما، گاهی وسوسه می‌شویم به زندگی دیگران نگاه کنیم و اینگونه تصور کنیم که مرغ همسایه غاز است، همواره باید بدانیم که هر شخصی در مسیر زندگی خود گام برمی‌دارد.

واقعیت این است که ما به هیچ وجه از دغدغه‌ها و آنچه در ذهن آنها می‌گذرد، خبر نداریم. شاید زندگی آنها آنگونه که ما تصور می‌کنیم شگفت‌آور و فوق‌العاده نباشد. بنابراین تنها باید بر خودمان و رسیدن به اهداف‌مان تمرکز کنیم و فقط از موفقیت‌های الهام‌بخش دیگران برای افزایش انگیزه خود بهره ببرید.

بگذارید افراد مثبت و انرژی‌بخش وارد زندگی‌تان شوند

بسیاری از مردم، مدام از همه چیز در دنیا شکایت می‌کنند و فقط نیمه خالی لیوان را می‌بینند. این افراد منفی، انرژی مثبت شما را می‌ربایند. یک راه بهتر، یافتن افرادیست که تا به حال شما را در رسیدن به اهداف‌تان دوستانه یاری کرده‌اند و همواره مشوق شما بوده‌اند.

تمام این تاثیرات منفی را از زندگی خود کنار بزنید و افرادی را که حامی و همراه شما هستند به زندگی خود دعوت کنید.

تسلیم نشو حتی اگه ...
رژیمی که سبک زندگی شما رو عوض کنه، هیچ وقت یه لغزش کوچولو نمی‌تونه شکستش بده. با رژیم دکتر کرمانی خیالت بابت این لغزش‌های کوچیک راحت باشه، چون این سبک زندگی تو هست که عوض شده.
برای همیشه نگرانی‌هاتَ برطرف کن
همین حالا ثبت نام کن
call-to-action

آنچه از مقاله جبران پرخوری آموختیم:

در مقاله جبران پرخوری در رژیم به این نکات پرداختیم که چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم و چگونه عادت رها کردن رژیم لاغری را از خود دور کنیم؟ باید بدانید که هدف‌ شروع‌های دوباره این است که ذهن ما را از اشتباهات گذشته جدا کنند. شما را از جایی که قرار دارید دور کنند و یک پهنای دید گسترده‌ای به شما بدهند. در کل باعث می‌شوند تصویر کلی‌تری نسبت به زندگی‌تان داشته باشید و روی رسیدن به هدف‌تان متمرکز شوید. شما می‌توانید با نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد، نقطه شروع دوباره را برای خودتان بسازید؛ آن هم به یک شکل متفاوت‌تر و جدیدتر.

جبران پرخوری: چگونه یک روز پرخوری را جبران کنیم؟ - 8 - جبران پرخوری - رژیم لاغری

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.3 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-دینا 1402/12/29

سلام دکتر من امروز یه بسته کامل چیپس معادل نهصد کالری خوردم و شام هم دولیوان بزرگ پاستا خوردم خیلی حالم بده و عذاب وجدان داره منو میکشه💔

مهدیس 1402/08/26

سلام خسته نباشید ممنونم از حرفاتون من دوتا دونات خورده بودم واقعا اعصابم خراب شد🥲

کارشناس به اندام 1402/08/27

سلام سلامت باشید تشکر از همراهی شما عزیزم

مروارید 1402/07/14

سلام آقای دکتر چقد حس خوب مثبت میدین با جوابتون منم امشب تقریبا۱۰۰۰ کالری بیشتر از بقیه روزا مصرف کردم ولی با ورزش یکیشو سوزندم ولی بارم حرفای شما و مامانم باعث دلگرمی امیدوارم همیشه سالم با نشاط باشین

کارشناس به اندام 1402/07/15

سلام درود برشما سلامت باشید همیشه

تمنا 1402/05/06

وای🙂💔 من دیشب امشب که تاسوعا و عاشورای حسینی بودش مثل چی غذا خوردم واعصابم به شدت خورد بود🥲ممنونم که امید دادین بهمم از فردا پر قدرت شروع میکنم

کارشناس به اندام 1402/05/07

سلامت باشید عزیزم

لیلا 1401/11/10

سلام، خداقوت .مرسی ک هستید آقای دکتر. با وجودیکه وزنم نرمال هست و فقط برای لاغرتر شدن رژیم دارم ،امشب وقتی کیک تولدم و خوردم انگار زهر مار خوردم!!!!عذاب وجدان منو خفه کرد.

کارشناس به اندام 1401/11/11

سلام سلامت باشید لیلا جان نوش جانتون چرا خودتون رو اذیت میکنید شما روز بعد فعالیت بدنی رو بیشتر انجام بدین و ادامه رژیم وطبق برنامه پیش ببرید

رها 1401/10/21

چقد شما دوست داشتنی هستی آقای دکتر وطرز بیانتون خیلی زیبا بود ..ممنونم از راهنماییتون خیلی لازمم بود سپاس

کارشناس به اندام 1401/10/22

تشکر ازپیام پرمهرتون عزیزم پاینده باشید

نرگس 1401/10/13

مرررررسی من امروز بعد صبحانه پروتئینی ساعت ۸صبح ساعت ۱۲ظهر سیرابی که ۵نفره بود کلا یک قاشق روغن حیوانی داشت دوتا کاسه ازش خوردم ناامید شدم دیگ دباره رفتم بیرون شیر موز بیرونی خوردم وقتی اومدم خونه با بغض ۴دقیقع تند دوییدم و ۶.۷تا کلانچ رفتم و ول کردم الان این ویدیو رو دیدم روحیم برگشت مرسی که هستین😁♥️

کارشناس به اندام 1401/10/14

مرسی از حضور خودتون عزیزم نوش جان🙏

هستی رستگار 1401/08/25

مرسی دکتر واقعا بهترین هستین بابت انگیزه و مشوق بودن 👍👍👍

کارشناس به اندام 1401/09/02

🌹🙌💕

اشکان 1401/06/11

سلام اقای دکتر،،من تورژیم مسابقم،،یک شب غذای قندی خوردم وزنم ۲کیلورفته بالا،،خیلی زمان ندارم،میشه سریع برگشت به همون وزن

کارشناس به اندام 1401/06/12

سلام دوست عزیز .اگه رژیم دارید بهش پایبند باشید وعده هاتون رو بیشتر پروتئینی انتخاب کنید ورزش و فعالیت ها تون رو کمی بیشتر کنید مصرف کربوهیدرات رو مثل نان و برنج قند و شیرینی رو خیلی خیلی محدود کنید .بارعایت همه این موارد بله میتونید این دوکیلو رو کم کنید .

افق کاظمی 1401/04/21

آقای دکتر مرسی امروز پرخوری کرده بودم نا امید شده بودم شما باعث شدی که ارمشم رو بدست بیارم با صحبت‌هایی که کردید امشب سبزی پلو با نوشابه زیاد خورده بودم ولی حرفاتون باعث شد که دیگه به رژیم پایبند باشم دکتر جان مرسی دکتر جان

کارشناس به اندام 1401/04/22

سلام ممنون از نگاه زیباتون 🌹

حمید 1401/04/17

یه سری میگن بجای یه ساندویج یکی خوردیم رژیممون شکسته شد من چی بگم ک امشب 8 سیخ جوجه خوردم با چیپس و یکو نیم لیتر شیر و سه تا چیپوفو یه تاید ویفرو چهارتا بسته های بای با یه سطل بستنی و ابهویج.

نرگس 1400/12/12

خیلی عالی بودممنونم منم بایک رژیم شکنی کوچولوکلا ناامیدشده بودم

نرگس 1400/12/12

خیلی عالی بودممنونم منم بایک رژیم شکنی کوچولوکلا ناامیدشده بودم بریم ادامه...ان شاالله

کارشناس به اندام 1400/12/15

آفرین نرگس جان با تمام قدرت ادامه بده

Nrgs 1400/04/07

من از الان واسه تولد خاهرم عزا گرفتم ک چقدر کیک بخورم ؟ بخورم یا نخورم ؟ ولی دلم میخاد ! و ... 😂 ولی با این ویدیو حس خیلی بهتری پیدا کردم ممنون دکتر جان 🙏🏻🙂

کارشناس به اندام 1400/04/16

سلام دوست خوبم خوشحالیم که همراه ما هستید

الهلم 1400/02/24

من امشب توی مهمونی عوض نصف ساندویچ یه دونه خوردم و خیلی ناراحت شدم بعدش ناهارمم یکم خورشتو اضافه تر خوردم ولی با این ویدیو خیلی حالم خوب شد ممنونم دکتر جان

کارشناس به اندام 1400/03/05

سلام دوست عزیز خوشحالیم از همراهی شما

پریسا 1400/02/23

عشقی دکترعشق

سرباز این وطن 1400/01/07

سلام دکتر جان. خیلی ممنون. این ویدیو خیلی حالم رو بهتر کرد. ازت ممنونم