درمان کلسترول بالا: راه‌های درمان کلسترول خون چیست؟

کلسترول یک ماده مومی شکل است که در تمام سلول‌های بدن یافت می‌شود و تا زمانی که سطح آن از حدود مجاز فراتر نرفته دغدغه درمان کلسترول بالا را ایجاد نمی‌کند. با بالا رفتن سن یکی از دغدغه‌های سلامتی برای اکثر افراد بالا رفتن سطح کلسترول خون است که در صورت عدم درمان می‌تواند مشکلات […]

بدن برای ادامه زندگی، به مقداری کلسترول نیاز دارد اما کلسترول بیش از حد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 32 دقیقه

تعداد بازدید 5181

تاریخ انتشار

کلسترول یک ماده مومی شکل است که در تمام سلول‌های بدن یافت می‌شود و تا زمانی که سطح آن از حدود مجاز فراتر نرفته دغدغه درمان کلسترول بالا را ایجاد نمی‌کند. با بالا رفتن سن یکی از دغدغه‌های سلامتی برای اکثر افراد بالا رفتن سطح کلسترول خون است که در صورت عدم درمان می‌تواند مشکلات زیادی از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی ایجاد کند. هرچند کلسترول بالا فقط مخصوص سالمندان نیست و جوانان نیز ممکن است درگیر این بیماری شوند. عوامل ارثی، سبک زندگی نادرست و تغذیه ناسالم از جمله عوامل افزایش کلسترول خون هستند. گاهی یک رژیم غذایی برای درمان کلسترول خون، بهترین راه رویارویی با این بیماری است. اما در برخی موارد نیز تشخیص پزشک استفاده از داروهای کاهنده چربی خون است. ما در این مقاله، به بررسی رژیم غذایی مناسب راه‌های درمان کلسترول خون خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کلسترول چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

کلسترول دارای چهار عملکرد اصلی است که بدون آن‌ها نمی‌توانید زنده بمانید:

 • کمک به تشکیل ساختار دیواره‌های سلولی
 • تشکیل اسیدهای صفراوی گوارشی در روده
 • تولید ویتامین D در بدن
 • تولید هورمون‌های خاص در بدن

کلسترول، به دو دسته عمده تقسیم می‌شود:

 • کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)

LDL با تجمع در دیواره رگ‌های خونی، باعث تنگ شدن شریان‌ها و ایجاد لخته می‌شود که ممکن است همین لخته‌ها در فضای باریک رگ‌ها گرفتار شده و باعث حمله قلبی یا سکته شوند. به همین دلیل است که کلسترول LDL اغلب به عنوان کلسترول “بد” شناخته می‌شود.

 • کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)

کلسترول HDL اغلب به عنوان کلسترول “خوب” شناخته می‌شود. HDL کلسترول اضافی را در خون جمع‌آوری نموده و آن را برای تجزیه به کبد می‌فرستد. اگر سطح کلسترول LDL بالا و کلسترول HDL پایین دارید، حتما نیاز به درمان کلسترول بالا خواهید داشت.

 

عوامل افزایش کلسترول خون

بدن برای ادامه زندگی، به مقداری کلسترول نیاز دارد اما کلسترول بیش از حد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. عوامل زیادی به افزایش کلسترول خون کمک می‌کنند، برخی از آن‌ها را می‌توانید کنترل کنید و برخی دیگر را نمی‌توانید.

عوامل خطر کلسترول بالا (غیر قابل کنترل)

جنسیت

هرچند هم زنان و هم مردان در معرض افزایش کلسترول خون هستند اما پس از یائسگی، سطح کلسترول LDL (کلسترول «بد») زنان و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی افزایش می‌یابد. بنابراین درمان کلسترول بالا اولین خط دفاعی پیشگیری از بیماری‌ها است.

سن

خطر ابتلا به این بیماری ممکن است با افزایش سن افزایش یابد. مردان 45 سال و زنان 55 سال به بالا، در معرض خطر ابتلا به کلسترول بالا و بیماری قلبی هستند.

سابقه خانوادگی

خطر ابتلا به کلسترول بالا در افرادی که والدین یا خواهر و بردارش به بیماری قلبی و کلسترول بالا مبتلا هستند، ممکن است افزایش یابد. علاوه بر این، بیماری ژنتیکی به نام هیپرکلسترولمی خانوادگی (FH) که باعث افزایش سطح LDL از سنین پایین می‌شود، موروثی است.

عوامل خطر برای کلسترول بالا (قابل کنترل)

رژیم غذایی

چربی‌های ترانس، چربی‌های اشباع و قند موجود در غذاها، سطح کلسترول کل و LDL را افزایش می‌دهند. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند برای درمان کلسترول بالا بسیار موثر و مفید باشد.

اضافه وزن

اضافه وزن می‌تواند باعث افزایش سطح کلسترول LDL و کاهش سطح HDL شود. فشارخون بالا ممکن است ناشی از افزایش وزن باشد.

رژیم سایزینو

کمبود فعالیت بدنی

بسیاری از افرادی که اضافه وزن و فعالیت بدنی کمتری داسطح کلسترول خون‌شان نیز بالاست. افزایش فعالیت بدنی به کاهش کلسترول LDL و افزایش سطح کلسترول HDL (کلسترول “خوب”) و کاهش وزن کمک می‌کند.

سیگار کشیدن

استعمال سیگار به رگ‌های خونی آسیب می‌زند و باعث می‌شود که آن‌ها برای ترمیم خود تجمعات چربی را بیشتر کنند. همچنین سیگار سطح HDL یا کلسترول “خوب” را کاهش می‌دهد.

دیابت نوع 2

مطالعات نشان می‌دهد رژیم غذایی نامناسب و عدم فعالیت بدنی دو عامل اصلی دیابت نوع 2 هستند.

رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی دو عامل اصلی بهبود دیابت نوع 2 هستند.

رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی دو عامل اصلی بهبود دیابت نوع 2 هستند.

فشارخون بالا

در حالی که فشار خون بالا باعث کلسترول بالا نمی‌شود اما اغلب، در افرادی که به کلسترول بالا مبتلا هستند ظاهر می‌شود.

هورمون‌ها

در برخی افراد، کلسترول بالا می‌تواند با شرایط هورمونی مرتبط باشد، از جمله:

 • دیابت
 • کم‌کاری تیروئید
 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
 • سندرم متابولیک
 • سندرم کوشینگ

در این صورت، متخصص غدد می‌تواند داروهایی را تجویز کند که به مشکلات هورمونی و درمان کلسترول بالا کمک کنند.

سطوح طبیعی کلسترول خون

 • کلسترول کل (Total cholesterol): اگر 19 سال یا کمتر دارید، کمتر از 170 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و برای مردان و زنان بالای 19 سال، 125 تا 200 میلی گرم در دسی‌لیتر
 • کلسترول LDL: اگر 19 سال یا کمتر دارید کمتر از 110 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و برای مردان و زنان بالای 19 سال کمتر از 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر
 • کلسترول HDL: اگر 19 ساله یا جوان‌تر هستید، بالای 45 میلی‌گرم در دسی‌لیتر ، اگر مرد بالای 19 سال هستید، 40 میلی گرم در دسی‌لیتر یا بالاتر و اگر زن بالای 19 سال هستید، 50 میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا بالاتر.
 • تری گلیسیرید: کمتر از 150 میلی‌گرم در دسی لیتر برای همه بزرگ‌سالان

پیشگیری و درمان کلسترول بالا

تغییرات سبک زندگی می‌تواند به پیشگیری و حتی درمان کلسترول بالا کمک کند و قدرت داروها را افزایش دهد. کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری‌ها و حملات قلبی را افزایش می‌دهد. داروها می‌توانند به کاهش کلسترول خون کمک کنند اما اگر ترجیح می‌دهید پیشگیری کنید، می‌توانید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

تغییرات سبک زندگی تغذیه‌ای می‌تواند به پیشگیری و حتی درمان کلسترول بالا کمک کند

تغییرات سبک زندگی تغذیه‌ای می‌تواند به پیشگیری و حتی درمان کلسترول بالا کمک کند.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه و غلات کامل به جای گوشت‌ها و لبنیات پرچرب در پیشگیری از افزایش کلسترول خون ضروری است. به طور کلی یک رژیم غذایی کلسترول بالا، راه حلی مطمئن و کارآمد برای درمان و کنترل آن است.

ورزش را دست کم نگیرید!

فعالیت بدنی منظم به‌اند ازه رژیم غذایی، مهم است. به دنبال راه‌هایی برای گنجاندن فعالیت‌های بیشتر در برنامه روزانه خود باشید، مانند استفاده از پله‌ها به جای رفتن با آسانسور یا پارک کردن اتومبیل دورتر از محل کار. سعی کنید فعالیت‌های ایستاده مانند آشپزی، جارو زدن یا انجام کارهای حیاط خانه را افزایش دهید.

برای درمان کلسترول بالا سیگار را ترک کنید

ترک سیگار باعث بهبود سطح کلسترول HDL می‌شود به طوری که علائم آن به سرعت پدیدار می‌شود:

 • در عرض 20 دقیقه پس از ترک، فشار خون و ضربان قلب بهبود می‌یابند.
 • در عرض سه ماه پس از ترک، گردش خون و عملکرد ریه شروع به بهبود می‌کند
 • در عرض یک سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری قلبی نصف افراد سیگاری می‌شود.

کاهش وزن یک فاکتور اصلی در درمان کلسترول بالا

حتی چند کیلوگرم وزن اضافی باعث افزایش کلسترول می‌شود. از تغییرات کوچک شروع کنید. اگر نوشیدنی‌های شیرین می‌نوشید، آن را به آب تغییر دهید. پاپ کورن یا چوب شور میل کنید اما کالری آن را یادداشت کنید.

اگر تغییر سبک زندگی کافی نبود …

گاهی اوقات تغییر سبک زندگی برای پیشگیری از ابتلا به کلسترول بالا کافی نیست. اگر پزشک، دارویی را برای کمک به کاهش و درمان کلسترول بالا به شما توصیه می‌کند، در حالی که به تغییر سبک زندگی خود ادامه می‌دهید، آن را طبق دستور مصرف کنید.

راه‌های درمان کلسترول بالا

شما می‌توانید کلسترول بالا را با تغییرات سبک زندگی سالم مانند رعایت یک رژیم غذایی برای درمان کلسترول خون، ورزش، کاهش وزن و گاهی اوقات نیز روی آوردن به درمان کلسترول بالا به کمک داروها شروع کنید.

طرح درمان کلسترول، معمولا بر اساس موارد زیر انجام می‌شود:

 • نتایج آزمایش کلسترول خون
 • سن شما، سابقه خانوادگی کلسترول بالا یا مشکلات قلبی
 • مشکلات سلامت فعلی مانند دیابت یا فشار خون بالا یا اضافه وزن
 • ترجیحات شخصی شما، مانند احساس شما در مورد پایبندی به تغییرات رژیم غذایی، مصرف هر روز قرص یا مواجهه با عوارض جانبی
 • خطر ابتلا به بیماری قلبی یا حمله قلبی یا سکته

داروهای درمان کلسترول بالا

تغییرات سبک زندگی مانند ورزش و رژیم غذایی سالم، اولین خط دفاعی در برابر کلسترول بالا است اما اگر این تغییرات را ایجاد کرده‌اید و سطح کلسترول شما همچنان بالاست، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. انتخاب دارو یا ترکیبی از داروها به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و عوارض جانبی احتمالی دارو بستگی دارد. داروهای رایج عبارتند از:

استاتین‌ها داروهای اصلی درمان کلسترول بالا

استاتین‌ها ماده‌ای را که کبد برای ساختن کلسترول به آن نیاز دارد، مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند کبد شما کلسترول را از خون حذف کند. آن‌ها شامل آتورواستاتین (لیپیتور)، فلوواستاتین (لسکول)، لوواستاتین (آلتوپرو)، پیتاواستاتین (لیوالو)، پراواستاتین (پراواکول)، روزوواستاتین (کرستور) و سیمواستاتین (زوکور) هستند.

مهارکننده‌های جذب کلسترول

داروی ezetimibe با محدود کردن جذب کلسترول رژیم غذایی به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.

داروی ezeti یکی از مهار کننده‌های جذب پروتئین است ول خون کمک می‌کند.

داروی ezeti یکی از مهار کننده‌های جذب کلسترول است که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.

بمپدوئیک اسید

این داروی جدید، تقریباً مانند استاتین‌ها عمل می‌کند اما احتمال کمتری برای ایجاد درد عضلانی دارد.

رزین‌ها

رزین‌های متصل شونده به اسید صفراوی کبد، از کلسترول برای ساخت اسیدهای صفراوی استفاده می‌کنند که برای هضم لازم است و شامل کلستیرامین (Prevalite)، کولسولام (Welchol) و colestipol (Colestid) هستند.

مهارکننده‌های PCSK9

این داروها می‌توانند به کبد کمک کنند تا کلسترول LDL بیشتری را جذب کند. هر چند هفته یک‌بار زیر پوست تزریق می‌شوند و قیمت بالایی دارند.

داروهای درمان تری گلیسیرید بالا

اگر تری گلیسیرید بالا نیز دارید، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

فیبرات‌ها

داروهای فنوفیبرات (تریکور، فنوگلاید، سایرین) و جمفیبروزیل (لوپید) تولید کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بسیار پایین (VLDL) را در کبد کاهش و سرعت حذف تری‌گلیسیرید از خون را افزایش می‌دهند.

نیاسین

نیاسین توانایی کبد برای تولید کلسترول LDL و VLDL را محدود می‌کند. اکثر پزشکان، اکنون آن را فقط برای افرادی که نمی‌توانند استاتین مصرف کنند، توصیه می‌کنند.

مکمل‌های اسید چرب امگا 3

مکمل‌های اسید چرب امگا 3 می‌توانند به کاهش تری گلیسیرید شما کمک کنند. آن‌ها با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند. اگر تصمیم به مصرف مکمل‌های بدون نسخه دارید، با پزشک خود مشورت کنید. مکمل‌های اسید چرب امگا 3 می‌توانند بر سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر منفی بگذارند.

توجه!

باید توجه داشت که تحمل داروها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عوارض جانبی رایج استاتین‌ها، درد و آسیب عضلانی، از دست دادن برگشت‌پذیر حافظه، سردرگمی و افزایش قندخون است. اگر تصمیم به مصرف داروهای کلسترول دارید، ممکن است پزشک آزمایش‌های عملکرد کبد را برای نظارت بر تأثیر دارو بر روی کبد شما توصیه کند.

رژیم غذایی برای درمان کلسترول بالا

 • غذاهای مفید برای قلب بخورید.
 • مصرف چربی‌های اشباع شده را کاهش دهید. چربی‌های اشباع شده که عمدتاً در گوشت قرمز و لبنیات پرچرب یافت می‌شوند، کلسترول بد را افزایش می‌دهند.
 • چربی‌های ترانس را حذف کنید. چربی‌های ترانس با عنوان «روغن نباتی نیمه هیدروژنه»، اغلب در مارگارین‌ها و کلوچه‌ها، کراکرها و کیک‌ها استفاده می‌شوند و سطح کلسترول را افزایش می‌دهند.
 • برای درمان کلسترول بالا غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 بخورید. اسیدهای چرب امگا 3 بر کلسترول LDL تأثیری ندارند. اما موجب کاهش فشارخون می‌شوند. غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از ماهی سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، گردو و بذر کتان.
 • مصرف فیبر محلول را افزایش دهید. فیبر محلول می‌تواند جذب کلسترول را در جریان خون کاهش دهد. فیبر محلول در غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، لوبیا قرمز، کلم بروکسل، سیب و گلابی یافت می‌شود.
 • پروتئین آب پنیر را به غذایتان اضافه کنید. پروتئین آب پنیر، که در محصولات لبنی یافت می‌شود، کلسترول LDL ، کلسترول کل و فشار خون را کاهش می‌دهد.
فیبر محلول در جوی دوسر می‌تواند جذب کلسترول را در جریان خون کاهش دهد.

فیبر محلول در جوی دوسر می‌تواند جذب کلسترول را در جریان خون کاهش دهد.

برای درمان کلسترول بالا ورزش کنید

ورزش می‌تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد. فعالیت بدنی متوسط ​​می تواند به افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یعنی کلسترول “خوب” کمک کند. با تأیید پزشک، حداقل پنج بار در هفته 30 دقیقه ورزش کنید و یا سه بار در هفته، فعالیت هوازی شدید به مدت 20 دقیقه، انجام دهید.

فعالیت‌های زیر را هم می‌توانید امتحان کنید:

 • پیاده‌روی سریع روزانه در ساعت ناهار
 • دوچرخه‌سواری تا محل کار
 • انجام یک ورزش مورد علاقه‌تان

چگونه با رژیم غذایی کلسترول را درمان کنیم؟

استفاده از یک رژیم غذایی برای درمان کلسترول بالا، ضروری است.

 • از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید.
 • روی غذاهای گیاهی از جمله میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید.
 • چربی‌های اشباع و ترانس را محدود کنید.
 • چربی تک غیراشباع موجود در روغن زیتون و کانولا گزینه سالم‌تری است.
 • آووکادو، آجیل و ماهی‌های چرب، منابع چربی سالم هستند.

غذاهای مفید برای کاهش کلسترول خون

رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در درمان کلسترول بالا داشته باشد. در ادامه چند غذا برای بهبود کلسترول و محافظت از قلب آورده شده است:

بلغور جو دوسر، سبوس جو دوسر و غذاهای پرفیبر

بلغور جو دوسر، حاوی فیبر محلول است که باعث کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یعنی کلسترول “بد” می‌شود. فیبر محلول در غذاهایی مانند لوبیا، کلم بروکسل، سیب و گلابی نیز یافت می‌شود.

ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 برای درمان کلسترول بالا

ماهی چرب دارای سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 است که می‌تواند تری گلیسیرید، فشارخون و خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش دهد. کباب کردن ماهی از افزودن چربی‌های ناسالم جلوگیری می‌کند. بالاترین سطح اسیدهای چرب امگا 3 در خوراکی‌های زیر است:

 • ماهی خال‌مخالی
 • شاه ماهی
 • ماهی تن
 • ماهی سالمون
 • ماهی قزل‌آلا

گردو، بذر کتان و روغن کانولا نیز دارای مقادیر کمی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

اسید‌های چرب امگا3 می‌تواند تری گلیسیرید، فشارخون و خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش دهد.

اسید‌های چرب امگا 3 می‌تواند تری گلیسیرید، فشارخون و خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش دهد.

آووکادو

آووکادو منبعی غنی از مواد مغذی و اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFA) است. تحقیقات نشان می‌دهد که افزودن یک آووکادو در روز به یک رژیم غذایی سالم برای قلب می‌تواند به بهبود سطح کلسترول LDL در افراد دارای اضافه وزن یا چاق کمک کند.

روغن زیتون

سعی کنید از روغن زیتون به جای سایر روغن‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید. می‌توانید سبزیجات را در روغن زیتون تفت دهید یا به عنوان سس سالاد با سرکه مخلوط کنید.

برای درمان کلسترول بالا پروتئین آب پنیر مصرف کنید

مطالعات نشان داده‌اند که پروتئین آب پنیر، LDL ، کلسترول کل و فشار خون را کاهش می‌دهد. پودرهای پروتئین آب پنیر را می‌توانید از فروشگاه‌های موادغذایی سالم و برخی داروخانه‌ها تهیه کنید.

مواد غذایی غیرمجاز برای افراد مبتلا به کلسترول بالا

به یاد دارید زمانی کارشناسان می‌گفتند از غذاهای غنی از کلسترول مانند تخم‌مرغ اجتناب کنید؟ تصور بر این بود که کلسترول موجود در غذا باعث افزایش کلسترول خون و خطر بیماری قلبی می‌شود. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که برخی از غذاهای پرکلسترول ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش ندهند اما این بدان معنا نیست که می‌توانید میزان کلسترولی را که مصرف می‌کنید‌، نادیده بگیرید. متخصصان توصیه می‌کنند که از غذاهای «ناسالم» با کلسترول بالا که حاوی چربی‌های اشباع بالایی نیز هستند، اجتناب کنید:

لبنیات پرچرب

شیر کامل، کره و ماست و پنیر پرچرب سرشار از چربی اشباع شده هستند. پنیر همچنین دارای سدیم بالایی است که برای افراد مبتلا به فشارخون خطرناک است.

گوشت قرمز

استیک، کباب گوشت گاو و گوسفند و گوشت چرخ کرده دارای چربی اشباع شده و کلسترول بالا هستند.

گوشت فرآوری‌شده

به‌طورکلی باید گوشت فرآوری شده را به دلیل محتوای سدیم بالا و تغذیه کم آن محدود کنید. درواقع، کالباس، سوسیس و هات داگ معمولا از تکه‌های چرب گوشت دام‌ها یا ماکیان‌ها تهیه می‌شوند.

گوشت فرآوری شده را به دلیل محتوای سدیم بالا و تغذیه کم آن محدود کنید.

گوشت فرآوری شده را به دلیل محتوای سدیم بالا و تغذیه کم آن محدود کنید.

غذاهای سرخ شده

سیب‌زمینی سرخ کرده، مرغ سرخ شده با پوست و سایر غذاهای سرخ شده، دارای مقدار زیادی چربی اشباع شده و کلسترول بالا هستند.

کیک‌ها و شیرینی‌ها

کوکی‌ها، کیک‌ها و دونات‌ها معمولا حاوی کره یا چربی هستند که باعث می‌شود چربی اشباع و کلسترول بالایی داشته باشند. آن‌ها همچنین سرشار از قند هستند، که می‌تواند منجر به سطوح بالای تری گلیسیرید خون هم بشود.

رعایت اعتدال را برای درمان کلسترول بالا از یاد نبرید!

شما مجبور نیستید تمام غذاهای ناسالم با کلسترول بالا را در رژیم غذایی خود حذف کنید. اکثر مردم می‌توانند در حد اعتدال، غذاهای «سالم» با کلسترول بالا مصرف کنند. بسیار مهم است که روی رژیم غذایی خود تمرکز کنید و اکثر اوقات انتخاب‌های سالمی داشته باشید.

کودکان و آزمایش کلسترول

برای اکثر کودکان، آزمایش غربالگری کلسترول در سنین 9 تا 11 سالگی توصیه می‌شود که سپس هر پنج سال یک‌بار پس از آن تکرار شود. اگر فرزند شما سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی زودرس یا سابقه چاقی یا دیابت را داشته باشد، پزشک ممکن است آزمایش مکرر کلسترول را توصیه کند.

کودکان و درمان کلسترول بالا

رژیم غذایی و ورزش بهترین درمان اولیه برای کودکان 2 سال به بالا است که کلسترول بالا دارند یا چاق هستند. برای کودکان 10 ساله و بزرگ‌تر که سطح کلسترول بسیار بالایی دارند ممکن است داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند استاتین‌ها تجویز شود.

برای درمان کلسترول بالا چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

علائم هشداردهنده کلسترول بالا معمولا قابل مشاهده یا احساس نیستند، بنابراین به احتمال زیاد در طی یک معاینه فیزیکی سالانه توسط پزشک متوجه خواهید شد که سطح کلسترول‌تان بالا رفته است. این مهم است که برای معاینات منظم که شامل غربالگری و آزمایش خون است، به پزشک مراجعه کنید تا سطح کلسترول شما را زیرنظر داشته باشد و مطمئن شود که برنامه درمانی شما کارآمد است.

اما گاهی علائم هشداردهنده کلسترول بالا، مثل موارد زیر، شروع به ظهور می‌کنند:

 • حالت تهوع
 • بی‌حسی
 • لکنت زبان
 • خستگی مفرط
 • درد قفسه سینه یا آنژین
 • تنگی نفس
 • بی‌حسی یا سردی‌اندام‌ها
 • فشارخون بالا

چگونه می‌توانم کلسترول خود را در خانه چک کنم؟

برای استفاده از کیت تست خانگی کلسترول، ابتدا انگشت خود را با لانست تیز کنید. سپس، قطره خون را روی نوار تست قرار دهید. نوار تست کلسترول خانگی دارای مواد شیمیایی خاصی است که پس از چند دقیقه تغییر رنگ می‌دهد. سپس رنگ نهایی را با راهنمای رنگی که به همراه کیت ارائه شده است، مطابقت دهید.

درمان کلسترول بالا، اغلب به کمک یک رژیم غذایی سالم، ورزش، ترک سیگار و استفاده از داروها امکان‌پذیر است. کلسترول بالا معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند اما وقتی به وجود آن مطمئن شدید، استفاده از یک رژیم غذایی برای درمان کلسترول خون، در روند درمان بسیار موثر خواهد بود.

منبع ++++++++++

درمان کلسترول بالا: راه‌های درمان کلسترول خون چیست؟ - 10 - درمان کلسترول بالا - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-هارون 1402/06/06

تشکر از معلومات کامل و مفیدتان

کارشناس به اندام 1402/06/07

ممنون ازهمراهیتون عزیزم