زمان فاسد شدن قرص و شربت را از کجا تشخیص دهیم؟

خانه » اخبار » زمان فاسد شدن قرص و شربت را از کجا تشخیص دهیم؟
زمان فاسد شدن قرص و شربت

دارو‌ها تاریخ مصرف خاصی دارند و نمی‌توان آن‌ها را برای مدت طولانی نگه‌داشت و استفاده کرد ولی خیلی از افراد به زمان فاسد شدن قرص و شربت اهمیت نمی‌دهند و یا آن را فراموش می‌کنند.

معنی تاریخ انقضا چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دراگز، زمان فاسد شدن قرص و شربت آخرین روزی است که شرکت تولید کننده یک دارو سلامت و قدرت و ایمنی یک دارو را تضمین می‌کند. معمولا تاریخ انقضای دارو بر روی برچسب بیشتر دارو‌ها وجود دارد. تولیدکنندگان دارو طبق قانون وظیفه دارند که تاریخ انقضای دارو روی محصولاتی که تجویز می‌شود، قرار دهند.

دلایل قانونی وجود دارد که تولیدکنندگان راه‌هایی را که برای دوام و پایداری بیشتر دارو‌ها در شرایط انقضای اولیه دارو وجود دارد را ارائه نمی‌دهند. با این وجود یک تاریخ دلخواه، بین 1 تا 5 سال برای آزمایش پایداری دارو انتخاب می‌شود. بعد از این که ظرف دارو باز می‌شود تاریخ انقضای آن دیگر تضمین نمی‌شود.

تاریخ انقضای دارو بر چه اساسی مشخص می‌شود؟

تاریخ انقضای یک دارو با استفاده از آزمایش‌های مخصوص که توسط سازمان غذا و دارو مشخص شده است، تخمین زده می‌شود. تاریخ انقضای دارو‌ها معمولا بین 12 تا 60 ماه است. البته این موضوع را به خاطر داشته باشید، زمانی که ظرف دارو چه توسط بیمار یا پزشک باز شود، دیگر نمی‌توان به تاریخ انقضای اصلی که روی ظرف قید شده است اطمینان کرد.

همچنین شرایط منع مصرف دارو بیشتر اوقات بر روی برچسب بطری دارو ذکر می‌شود. این تاریخ‌ها معمولا به ما می‌گویند” بعد از …. مصرف نشود” یا “بعد از… دور بریزید” و ثبت آن‌ها توسطشرکت داروسازی الزامی است. معمولا این تاریخ‌ها 1 سال بعد از پرکردن دارو می‌باشد.

شرکت‌های سازنده، معمولا بعد از باز شدن بطری اصلی، ثبات دارو را تضمین نمی‌کنند. رطوبت و گرما و نور و عوامل ذخیره سازی دیگر بر پایداری و مقاومت دارو تاثیر می‌گذارند.

داروخانه‌ها، خرده‌فروشی‌ها، بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و حتی مصرف‌کنندگان، سالانه مبلغ زیادی دارو را بر اساس تاریخ انقضای مهر شده بر روی بطری‌های دارو در انبار‌ها دور می‌ریزند. حتی بیمارستان‌ها به تنهایی سالانه میلیون‌ها تومان دارو را بر اساس همین موضوع دور می ریزند.

آیا مصرف دارو‌های تاریخ مصرف گذشته خطرناک است؟

سازمان غذا و دارو توصیه می‌کند، به هیچ عنوان دارو‌ها را بعد از تاریخ انقضایشان مصرف نکنید، زیرا عوامل خاصی مثل نحوه نگهداری دارو قبل از رسیدن به دست بیمار، ترکیب شیمیایی دارو و تاریخ تولید اصلی دارو همگی بر قدرت دارو تاثیر می‌گذارند.

داروی تتراسایکلین یکی از این موارد است. گزارش‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف تتراسایکلین فاسد با نوعی آسیب کلیوی ارتباط دارد. به نظر می‌رسد اشکال دوز جامد، مانند قرص‌ها و کپسول‌ها، پس از تاریخ انقضا پایدارتر از بقیه دارو‌ها هستند.

داروهایی که در محلول یا به صورت سوسپانسیون بازسازی شده وجود دارند و نیاز به نگهداری در یخچال دارند (مانند سوسپانسیون آموکسی سیلین)، در صورت استفاده پس از گذشتن تاریخ مصرف آن‌ها، دیگر پایداری لازم را ندارند.

از دست دادن قدرت دارو می‌تواند خطرناک باشد، مخصوصا در هنگام درمان یک بیماری عفونی با یک آنتی بیوتیک. علاوه بر این، مقاومت آنتی‌بیوتیکی ممکن است با داروهای کم قدرت ایجاد شود.

برای ماندگاری دارو‌ها چه کنیم؟

نگهداری مناسب داروها در شرایط مناسب به افزایش تاثیرگذاری آنها کمک می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند که بهتر است همه دار‌وهایی که بیرون از یخچال هستند را در اتاق خواب نگهداری کرد. اتاق خواب معمولا خنک و تاریک است. اما حمام به دلیل گرما و رطوبت مکان ایده آلی برای نگهداری داروها نیستند. همچنین داروها را نباید در هوای خیلی سرد نگهداری کرد.

اکثر داروهای خوراکی جامد در فضاهای خشک و خنک و دور از نور پایدارتر می‌مانند. درب بطری‌های تجویزی را محکم بسته نگه دارید و داروها را همیشه دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

منبع: +

3.3/5 - (40 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*