آمپول لاغری ویکتوزا ؛ عوارض احتمالی

آمپول لاغری ویکتوزا ؛ آمار چاقی در حال افزایش است و رسیدن به تناسب اندام یکی از دغدغه های افراد است. به همین دلیل افراد به قرص و آمپول های لاغری روی می آورند. آمپول ویکتوزا یکی از این هاست که در سال 2010 توسط FDA تایید شده است و از آن در کنار رژیم […]

آمپول لاغری ویکتوزا ؛ عوارض احتمالی - 5 - آمپول لاغری ویکتوزا - رژیم لاغری
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 171485

تاریخ انتشار

آمپول لاغری ویکتوزا ؛ آمار چاقی در حال افزایش است و رسیدن به تناسب اندام یکی از دغدغه های افراد است. به همین دلیل افراد به قرص و آمپول های لاغری روی می آورند. آمپول ویکتوزا یکی از این هاست که در سال 2010 توسط FDA تایید شده است و از آن در کنار رژیم غذایی و برنامه ورزشی استفاده می شود.

ویکتوزا نام داروی لیراگلوتاید است که از آن برای کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. فرد مبتلا به دیابت نوع 2 به خوبی  قادر به استفاده از انسولین نیست. ویکتوزا به پانکراس کمک می کند با بالارفتن سطح قندخون، انسولین لازم را ترشح کند. همچنین مشکلاتی که در اثر دیابت نوع 2 مانند سکته مغزی، بیماری های قلبی، مشکلات کلیوی، مشکل چشمی و … بوجود می آید را کاهش می دهد. علاوه بر این ها تولید گلوکز توسط کبد را کاهش می دهد. با این حال اخیرا از FDA درخواست شده است به خاطر مشکلات جدی در اثر مصرف ویکتوزا، از قبیل انواع سرطان در بازار ممنوع شود.آمپول لاغری ویکتوزا

خطرهای آمپول لاغری ویکتوزا

آمپول لاغری ویکتوزا خطر ابتلا به تومرهای غده تیروئید را افزایش می دهد که شامل سرطان تیروئید می شود. اگر شخصی در خانواده تان دچار سرطان تیروئید، کارسینوم تیروئید مدولار ( یک نوع از سرطان تیروئید )، سندروم چندگانه نئوپلاسی اندوکرین نوع 2 ( مشکلی که باعث ایجاد تومر در چندین غده می شود ) باشد باید موضوع را برای استفاده از این دارو با پزشک خود در میان بگذارد.

اگر بعد از استفاده ویکتوزا گرفتگی گلو، مشکل در بلعیدن، کم آوردن نفس، تورم یا توده در گلو داشتید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این دارو با تورم پانکراس و سرطان پانکراس ارتباط دارد. بنابراین قبل از مصرف باید درباره این خطرها با پزشکتان صحبت کنید.

وکتوزا نباید توسط افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا کتواسیدوز دیابتی مصرف شود. این دارو دیابت را کنترل می کند اما آن را درمان نمی کند. حتی وقتی احساس کردید حالتان خوب است باید به مصرف وکتوزا ادامه دهید. قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از جمله دندانپزشکی به پزشک خود بگویید وکتوزا مصرف می کنید. در طی مصرف این دارو دائم با پزشک خود در ارتباط باشید، ممکن است پزشک در این مدت آزمایش هایی از شما بگیرد تا متوجه واکنش بدنتان نسبت به وکتوزا باشد.

بیمار شدن، تجربه استرس شدید و یا رنج کشیدن از یک مصدومیت روی سطح قند خون تاثیر می گذارد. قبل از مصرف ویکتوزا باید به پزشک خود بگویید دچار این موارد هستید یا خیر:

 • مشکلات شدید معده یا مشکل در هضم غذا
 • سطح بالای چربی در غذا
 • سنگ صفرا
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبدی

همچنین در صورت مصرف الکل باید قبل از استفاده آمپول ویکتوزا به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام مصرف ویکتوزا باید مایعات زیادی بنوشید تا دچار کمبود آب نشوید.

 

عوارض آمپول ویکتوزا را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

 

آمپول لاغری ویکتوزا

پژوهش ها نشان دادند مصرف دوز بالای آمپول لاغری ویکتوزا در افراد چاق مبتلا به دیابت سبب کاهش وزن می شود. آزمایشی برای بررسی اثر ویکتوزا روی کاهش وزن انجام شد. شرکت کنندگان این دارو را برای مدت یک سال مصرف کردند. پژوهشگران دریافتند کسانی که ویکتوزا مصرف می کردند 8 درصد از وزن بدن شان کم شده بود اما دیگران تنها 2/6 درصد از وزن شان کاهش یافته بود.

ویکتوزا به عنوان دارویی برای بهبود دیابت نوع 2 تنها 1.2 تا 1.8 میلی گرم تجویز می شود اما در پژوهشی که هدف بررسی تاثیر این دارو روی چاقی بود دوز تا 3 میلی گرم افزایش یافت. سرپرست پژوهش اعلام کرد ویکتوزا داروی تزریقی است که تنها برای درمان دیابت مورد تایید قرار گرفته است واگر دوز بالاتر آن را روی افراد چاق تست کنیم شاهد کاهش وزن خواهیم بود پس ویکتوزا روی کاهش وزن تاثیر می گذارد.

ویکتوزا با داروهای دیگر مقایسه نشده است اما پژوهش های قبلی نشان دادند ویکتوزا دو برابر ونوستات سبب کاهش وزن شده است. ونوستات با کاهش مقدار چربی که روده جذب می کند روی کاهش وزن اثر می گذارد. پژوهش ها نشان دادند افرادی که ونوستات استفاده می کنند در طول یک سال 2.5 تا 3 کیلو وزن کم کردند. ویکتوزا با کاهش قند خون روی کاهش وزن و لاغری تاثیر می گذارد.

بسیاری از داروهایی که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود در کاهش وزن نیز اثر دارد.  به همین دلیل پژوهشگران از تاثیر ویکتوزا روی کاهش وزن تعجب نکردند چون مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت سبب گرسنگی مداوم و افزایش وزن می شود به همین دلایل از ویکتوزا در کنار دیگر داروهای دیابت برای کاهش وزن استفاده می شود. اما باید بدانید چنین دارویی هرگز جای رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی را نمی گیرد و برای دیدن نتایج باید مرتب مصرف شود.

آمپول لاغری ویکتوزا

 

عوارض جانبی آمپول لاغری ویکتوزا

برخی از رایج ترین عوارض جانبی ویکتوزا به شرح زیر است که در صورت بدتر شدن حتما با پزشک خود صحبت کنید:

 • حالت تهوع
 • اسهال یا یبوست
 • سوزش سر دل
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد
 • آب ریزش بینی، عطسه یا سرفه
 • خستگی
 • راش یا قرمزی در قسمتی که تزریق صورت می گیرد
 • سختی در دفع ادرار یا ادرار درد آور

 

عوارض جدی آمپول لاغری ویکتوزا

اگر در طول مصرف ویکتوزا با خطرهای بیان شده آن مواجه شدید یا شامل موارد زیر بود بلافاصله با پزشکتان صحبت کنید:

 • استفراغ
 • دردی مداوم که از قسمت بالای سمت چپ بدن یا وسط معده شروع می شود و تا کمر پخش می شود

آمپول لاغری ویکتوزا

 

تداخل دارویی آمپول لاغری ویکتوزا

باید به پزشک خود درباره تمام داروهای با نسخه، بدون نسخه، غیر قانونی، گیاهی، مکمل و یا داروهای رژیمی که مصرف می کنید مخصوصا انسولین یا داروهای دهانی برای دیابت بگویید چون ویکتوزا جذب داروهای دیگر توسط بدن را تغییر می دهد. این موارد عبارتند از:

 • سولفونیل اوره
 • کلروپپامید (Diabinese)
 • Glimepiride (آماریل، در Avandaryl، در Duetact)
 • گلیپیزاید (گلوکوترول، در متالگلیپ)
 • گلیبارید (دیابت، در گلوکونس، گلیکرون، گلیناس، میکروناز)
 • تولازامید
 • تولوباتید

 

سخن پایانی

وظیفه اصلی ویکتوزا یا دیگر داروهایی که برای افراد دیابتی مورد استفاده قرار می گیرند کاملا مشخص است. کسانی که برای درمان دیابت چنین داروهایی استفاده می کنند ممکن است با عوارض جانبی آنها به مشکل بخورند، بنابراین استفاده از دارویی که برای یک بیماری خاص مورد استفاده قرار می گیرد برای فردی سالم روشی عاقلانه نیست.

برای داشتن کاهش وزنی سالم و پایدار باید سبک زندگی را به کمک رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی تغییر دهید. حتی اگر فرض کنیم ویکتوزا آمپولی معجزه آسا است و وزن زیادی را کاهش می دهد آیا شما می خواهید همیشه و به صورت روزانه تزریق را انجام دهید؟ برای رسیدن به نتیجه مناسب به دنبال روشی باشید  که بدون آسیب هر روز انجام دهید.

آمپول لاغری ویکتوزا ؛ عوارض احتمالی - 10 - آمپول لاغری ویکتوزا - رژیم لاغری

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-m.z 1403/02/10

سلام خسته نباشید من وزنم ۸۷ و قدم ۱۶۲ هست داروی فشار خون بالا مصرف میکن میتونم از آمپول ویکتوزا برای لاغری استفاده کنم ؟

کارشناس به اندام 1403/02/11

سلام سلامت باشید نه عزیزم نوعی انسولین هست وبرای لاغری هم دارویی توصیه نمیشه

-حنا 1403/01/31

سلام من دو روزه ویکتوزا میزنم ابریزش بینی نارنجی رنگ دارم مشکلی هست ایا یا طبیعیه؟؟

کارشناس به اندام 1403/02/01

سلام عزیزم در عوارض مصرفش قید نشده با پزشکتون مشورت کنید

-s/a 1403/01/04

سلام خسته نباشید من الان ۳ هفته هست برای لاغری انسولین ملیتاید استفاده میکنم عوارضی هم ندارم ولی وزنی هم کم نکردم ۳۰ سالم هست قدم ۱۶۵ هست وطنم هم ۱۰۳ کیلو و از این چاقی واقعا دلم اذیت میشم چیکار کنم ادامه بدم یا ن

کارشناس به اندام 1403/01/05

سلام سلامت باشید عزیزم تایید نمیکنیم

-فاطمه سادات مسعودیان. 1402/10/27

سلام دوستان من زیر نظر پزشک ویکتوزا رو شروع کردم قبلش چکاپ کامل شدم پن اولش رو دیشب تموم کردم از دوز شش دهم شروع کردم به صورت هفتگی بعد یکو دو دهم و بعد یکو هشت دهم .بسیار بی اشتها شدم و انگار درونم آروم شده و بیشتر استراحت میکنم خواب خیلی بهم می‌چسبه. خودمو وزن نکردم ولی کاملا متوجه میشم که حدود سه چهارکیلو پن اول کم کردم .۴ پن گرفتم و دکترم گفت کفایت میکنه .اگر مجبور بشم درجایی غذا بخورم.بی ادبی نباشه حتما اون غذا رو بالا میارم .و خداروشکر تا الان عوارضی حس نکردم .من بهش خوش بین هستم .

- 1402/10/22

سلام من با قد ۱۶۴ و وزن ۷۳ میتونم استفاده کنم

کارشناس به اندام 1402/10/23

سلام نه عزیزم توصیه نمیشه

-جانب 1402/09/07

من وزنم 68 قدم 158 سن 29 دلم میخواد لاغر شم میتونم این آمپول بزنم

کارشناس به اندام 1402/09/08

نه عزیزم باید رژیم غذایی کنار ورزش وداشته باشید

زهرا موسوی 1402/08/22

سلام من ۴۸سالمه تیروئید کم کاردارم دکترغددبرام این آمپول تجویزکرده به نظرشما این آمپول بزنم یانه ممنون

کارشناس به اندام 1402/08/23

سلام عزیزم اضافه وزن دارین یاقند بالای خون ؟ اگر برای لاغری هست نه نیازی نیست

-فرناز 1402/05/12

من ۴۵ روزه از انسولین ملیتاید استفاده میکنم روزی۱/۲ وزنم کم نشده به یبوست شدید گرفتار شدم آیا میتونم یه مرتبه قطع کنم

کارشناس به اندام 1402/05/13

عزیزم فقط بانظرپزشک قطع کنید

-راحیل 1402/04/29

سلام من اروپا زندگی میکنم و دکتر فوق تخصص گوارش برام تجویز کرد, کم کاری تیرویید دارم و ۳۵ کیلو اضافه وزن و ۳۸ ساله, روی من خوب بود, اوایل کمی اذیت بودم مثل قرمزی محل تزریق یا سنگینی معده ولی الان بعد از ۵ ماه , دوز ۲/۵ میزنم و راضی ام

کارشناس به اندام 1402/04/30

سلام راحیل عزیز ممنون ازبیان تجربتون

-پروانه 1402/04/16

سلام برای لاغری خوب هست

کارشناس به اندام 1402/04/17

سلام عزیزم توصیه به مصرفش نمیشه

-m 1402/02/13

سلام یه سوال داشتم این آمپول بدون نسخه در دارو خانه ها میدن؟

کارشناس به اندام 1402/02/14

سلام عزیزم باید پزشک تجویز کنه بدون نسخه احتمالا نمیدن

طاهره عطایی 1401/11/12

سلام من دوهفته است بادوزکم این داروی ملیتایدرا استفاده می کنم ولی دوروزه که از اسهال و استفراغ شدید در اورژانس بیمارستان هستم دکترغددبرای کبد چرب و نوشته

کارشناس به اندام 1401/11/13

سلام عزیزم حتما به پزشکتون اطلاع بدین تا دارو قطع ویا تغییرپیدا کنه

ناشناس 1401/08/03

سلام، من دو سه دوره از این دارو به توصیه یک دکتر غدد برای لاغری ،در کنار رژیم استفاده کردم، در اون دوره، وزن هم خوب کم کردم، ولی متاسفانه دچار نفس تنگی و تنگی در بلع شدم، بعد از اون دچار تومور در تیرویید و سپس دچار تیرویید پر کار ، و در نهایت دچار تیرووید چشمی شدم، زنجیر وار سه ساله که راهی دکتر و بیمارستان و ازمایشات گزاف و گرون هستم، چشمام هم که در خطر جراحی قرار دارن، خواهشا از هیچ دارویی برای لاغری استفاده نکنید، که در اخر تمام اون وزن هم بر می گرده،و ادم میمونه با یه ساک دارو که صبح و ظهر و شب باید تو دستش باشه، خود کرده را تدبیر نیست.

فاطمه سامانی فرد 1401/03/17

سلام من تا به الان سه تا استفاده کردم ولی متاسفانه کاهش وزن نداشتم و وزن من بالا هم رفته سر معده ام خیلی درد میکنه چرا وزن من پایین نیومده من تیروئید هم دارم متخصص غدد این آمپول و برام تجویز کرده

بهناز 1400/05/31

سلام من ۱۱روزه که از داروی ویکتوزا استفاده میکنم و به شدت اشتهام کم شده ولی الان عوارضش رو دیدم نوشته بود سرطان تیروئید میاره درسته ؟ من دیابت نوع ۲ دارم و پزشک برام تجویز کرده دارو رو نمیدونم چیکار کنم ادامه بدم یا نه 😔

کارشناس به اندام 1400/06/09

سلام بهناز خانم جلوی ضرر رو از هرجا بگیری منفعت کردی ما این قرصها و آمپولهارو تجویز نمیکنیم

خالدی 1400/04/26

باسلام من دکترخالدی هستم و به نظرمن زدن این امپول بسیارخطرناک است و حتما سرخود استفاده نکنید

زینب دباغی 1400/02/18

سلام من از ۱۶ اردیبهشت مصرف و شروع کردم تا امروز خیلی لاغر دم چون اصلا نمیتونم غذا بخورم اما دوبار رفتم بیمارستان بار اول تهوع و اسهال شدید و معده درد در حد مرگ اما بار دوم فقط معده درد هردوبار هم سرم وصل شدم و تزریق آمپول داشتم توی سرم نمیدونم چرا

نیلوفر 1399/11/30

سلام.من دوران بارداریم دیابتی شدم و انسولین مصرف میکردم.بعد زایمانم قندم برام‌موند.یخورده از مرز بالاترم.کم کاری تیروئیدِ بعد از زایمان گرفتم که وزنمو تو کمتر از دوماه ۱۵ کیلو بالا برد.حالا بچم ۲۰ ماهشه و هنوز شیر میخوره.من‌ بشدت بخاطر افزایش وزنم ناراحت و افسرده ام.بخاطر کم کهری تیروئیدم راحت وزنم پایین‌نمیاد.میتونم از این دارو تو دوران شیردهی استفاده کنم؟میشه بگین قیمتش چقدره الان؟

کارشناس به اندام 1400/01/17

سلام دوست عزیز برای استفاده از داروی تیروئید حتما باید تحت نظر پزشک اینکارو انجام بدید

ریحانه 1399/10/21

سلام من روز سوم مصرفم هست ولی دو تا جای تزریق قبلی قرمز شدن و خارش دارن عادیه یا باید مصرفو متوقف کنم؟

کارشناس به اندام 1399/10/24

ریحانه عزیز، ما به هیچ وجه مصرف دارو لاغری پیشنهاد نمیکنیم. با پزشکتون مشورت کنید.

گلی 1399/09/26

من امروز روز اول استفاده کردم، ب شدت خواب الود شدم، بی اشتهایی ش هم نسبت ب قرص های چربی سوز ضعیف تر هستش

کارشناس به اندام 1399/09/27

دوست عزیز، ما به هیچ عنوان با مصرف قرص و آمپول برای لاغری و چاقی موافق نیستیم و توصیه می کنیم از یک برنامه غذایی اصولی پیروی کنید. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.