راهنمای کامل برای شناخت میگرن

بیماری ها، مقالات

  شناخت میگرن

   

   

  برای شناخت میگرن باید بدانید سردردی است همراه با درد ضرباندار که به شکل غیرعادی در یک طرف سر بدتر می شود. معمولا درد آنقدر شدید است که مانع انجام کارهای روزانه می شود. اگر به آن رسیدگی نشود می تواند از چهار ساعت تا سه روز ادامه پیدا کند. میگرن در خانم ها بیشتر شایع است و البته گاهی اوقات با سردرد های سینوسی و یا سردرد های تنشی اشتباه گرفته می شود. غذا، استرس و هورمون ها می توانند محرک میگرن باشند.

  نشانه های شناخت میگرن

   

  میگرن

   

  درد ضرباندار معمولا در یک طرف سر و نزدیک شقیقه، پیشانی و چشم ها خود را نشان می دهد. میگرن می تواند فرد را بسیار به نور، صدا یا اعمال خفیف از جمله بالا رفتن از پله حساس کند. بسیاری از افراد دچار حالت تهوع، استفراغ یا مشکلات بینایی می شوند. این درد ممکن است فرد را مجبور کند نتواند به انجام شغل و کارهای روزانه ای که دارد بپردازد.

   

  میگرن با تشعشع نورانی

   

  میگرن

   

  حدود 20 درصد از افرادی که مشکل میگرن دارند قبل از شروع درد به مدت 20 دقیقه یا یک ساعت تشعشع نورانی می بینند. ممکن است فلش های نورانی، خطوط مواج، و نقطه ببینند و یا تاری دید را تجربه کنند. به این نوع میگرن کلاسیک می گویند.

   

  علامت های خطر میگرن

   

  میگرن

   

  برخی افراد ممکن است قبل از اینکه دچار میگرن شوند خلق و خویشان تغییر کند. امکان دارد حساس، زودرنج و یا افسرده شوند. بعضی دیگر ممکن است چیزی را حس کنند مانند یک طعم یا بوی عجیب. ممکن است بیش از پیش احساس خستگی کنند، مرتب خمیازه بکشند، و یا فشار عضلانی را تجربه کنند. حدود یک چهارم افراد این علائم اولیه را تجربه می کنند، که ممکن است 24 ساعت قبل از میگرن رخ دهند.

   

  چه چیزی باعث میگرن می شود؟

   

  میگرن

   

  دلیل اصلی میگرن هنوز درست درک نشده است، اما این مشکل عصبی در نظر گرفته می شود ( مربوط به سیستم عصبی ). عقیده بر این است که مواد شیمیایی مغز، رگ های خونی و سیستم عصبی مغز دچار تداخل شده اند.

   

  تحریک کننده: چراغ چشمک زن

   

  میگرن

   

  میگرن ممکن است بر اساس دلایل خاصی شروع شود، از جمله چراغ های چشمک زن. این عامل می تواند از بازتاب نور روی برف و باران، لامپ های چشمک زن، و یا نور تلوزیون یا نور سینما باشد. استفاده از عینک آفتابی پلاریزه خارج از خانه و استفاده از لامپ های فلورسنت با طیف نور روز داخل خانه می تواند به فرد کمک کند.

   

  تحریک کننده: اضطراب و استرس

   

  میگرن

   

  استرس عاطفی یکی از عوامل شایع شروع میگرن است. با اینکه نمی توان به صورت کامل از استرس پرهیز کرد، ورزش آرامش بخش می تواند کارتان را ساده کند. نفس را آرام داخل و بیرون دهید، اجازه دهید هوا ریه ها را پر کند و سپس همه ی آن را خالی کنید. برخی افراد عقیده دارند فکر کردن به یک صحنه ی آرامش بخش یا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه می تواند کمک کند.

   

  تحریک کننده: کمبود غذا و خواب

   

  میگرن

   

  برای افرادی که میگرن دارند داشتن یک الگوی مرتب برای غذا خوردن و خواب بسیار مهم است. کاهش قند خون حاصل از جا انداختن وعده ها می تواند میگرن را تحریک کند. خوردن بیش از حد مواد قندی نیز باعث بالا رفتن قند خون و سپس افت ناگهانی آن می شود. در طول روز مرتب آب بنوشید تا بدن کم آب نشود و هر شب شش تا هشت ساعت بخوابید.

   

  تحریک کننده: تغییرات هورمونی

   

  میگرن

   

  برای بسیاری از خانم ها، میگرن به چرخه قاعدگی شان گره خورده است. وقتی سطح استروژن افت می کند چند روز قبل یا در طول قاعدگی دچار میگرن می شوند. برخی خانم ها می توانند قبل از شروع میگرن از قرص های ضد التهابی کمک بگیرند. می توانند از قرص های هورمونی ضد بارداری کمک بگیرند. دیگر افراد از این روش ها هیچ تاثیری نمی بینند و یا قرص های ضد بارداری میگرن شان را بدتر می کند.

   

  تحریک کننده: غذاهای باعث سردرد

   

  میگرن

   

  افرادی که میگرن دارند معمولا می گویند غذاهای خاصی باعث تحریک سردردشان می شود. مجرمان معمول شامل شراب قرمز، پنیر، شکلات، سس سویا، و گوشت های فرآوری شده می شوند. با این حال ،تحقیقات علمی تا به حال غذای خاصی را به عنوان تحریک کننده اصلی نشناخته است.

   

  تحریک کننده: تیرامین

   

  میگرن

   

  غذاهای تخمیر شده، ذخیره شده و آنهایی که سن بالایی دارند معمولا بالاترین سطح تیرامین را دارند. یک ماده ایجاد شده از تجزیه اسید آمینه تیروزین. تیرامین ممکن است باعث تنگ و گشاد شدن رگ های خونی بشود. همین ممکن است برای برخی مبتلایان به میگرن تحریک به حساب بیاید. برخی متخصصان توصیه می کنند بیماران میگرنی غذاهای سن بالا و تخمیر شده از جمله پنیر، سس سویا، خیار شور و پپرونی را استفاده نکنند.

   

  کافئین: کمک یا مانع؟

   

  میگرن

   

  کافئین زمانی که با برخی داروهای ضد درد ترکیب می شود می تواند باعث ایجاد التیام شود. بیشتر بیماران میگرنی می توانند بدون مشکل روزانه یک یا دو فنجان قهوه بنوشند. با این حال استفاده بیش از اندازه کافئین می تواند باعث ایجاد سردرد شود.

   

  ردیابی محرک های شخصی

   

  میگرن

   

  یک دفترچه روزانه برای خود درست کنید و آنچه باعث تحریک میگرن و سردردتان می شود را یادداشت کنید. هر بار دچار سردرد میگرنی می شوید علائم خطر ( علائم اولیه ) و شدت را یادداشت کنید. اگر بتوانید محرک های شخصی خود را پیدا کنید می توانید از سردرد های آینده جلوگیری کنید.

   

  چه کسانی دچار میگرن می شوند؟

   

  میگرن

   

  زنان سه برابر بیشتر از مردان در خطر میگرن هستند. اگر با شخصی که دچار میگرن است نسبت نزدیک داشته باشید بیشتر در خطر میگرن هستید. متخصصان بر این باورند که میگرن ممکن است به جهش در ژن مربوط باشد که مناطق خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین میگرن در میان کسانی که مبتلا به صرع، افسردگی، آسم، اضطراب، سکته مغزی، و دیگر اختلالات عصبی و ارثی هستند بیشتر رایج است.

   

  میگرن در کودکان

   

  میگرن

   

  حدود 5 درصد از کودکانی که مشکل سردرد دارند از میگرن رنج می برند. هر دو گروه دختران و پسران ممکن است دچار میگرن شوند، اما بعد از بلوغ امکان ابتلا میان دختران بیشتر می شود. کودکان ممکن است نشانه هایی غیر از سردرد داشته باشند، مانند درد معده ( میگرن شکمی ) یا استفراغ شدید و مکرر ( استفراغ چرخشی ). اگر کودکان کم سن و سال گام هایشان بسیار لرزان، رنگشان پریده، و عصبی باشند. یا حرکات غیر ارادی چشم و استفراغ داشته باشند ممکن است دچار نوعی از میگرن به نام سرگیجه خوش خیم شده باشند.

   

  تشخیص میگرن

   

  میگرن

   

  میگرن در درجه اول از روی نشانه ها تشخیص داده می شود، اما ممکن است پزشکتان بخواهد اسکن مغز بگیرد تا دیگر عوامل سردرد از جمله تومور مغزی یا خونریزی مغزی را بررسی کند. سی تی اسکن از اشعه X استفاده می کند تا تصویری از مغز ارائه دهد. MRI از پالس فرکانس های رادیویی و یک میدان مغناطیسی استفاده می کند تا تصویری از مغز ایجاد کند.

   

  محاسبه بار سردرد

   

  میگرن

   

  قبل از شروع درمان ممکن است پزشکتان بخواهد بار سردردتان را ارزیابی کند. زندگی تان تا چه حد تحت تاثیر میگرن قرار گرفته است. چند سوال ساده در مورد اینکه چند روز به خاطر میگرن کار، مدرسه، خانواده، یا فعالیت های اوقات فراغت را از دست داده اید پرسیده می شود.

   

  درمان: داروهای بدون نیاز به نسخه

   

  میگرن

   

  ترکیبی از مسکن ها و ضد التهاب ها می تواند کمک کند: آسپرین، ناپروکسن سدیم، ایبوپروفن، استامینوفن. برخی از این داروها به صورت ویژه برای التیام میگرن فرموله شده اند. با این حال استفاده بیش از حد ممکن است سردرد را بدتر کند و یا منجر به زخم و دیگر مشکلات دستگاه گوارشی شود.

   

  درمان: تریپتان

   

  میگرن

   

  تریپتان، شایع ترین دارویی که برای میگرن تجویز می شود، و اگر همان ابتدای حمله میگرنی استفاده شود بیشترین تاثیر را می گذارد. تریپتان های شایع شامل Amerge, Axert, Frova, Imitrex, Maxalt, Relpax, Treximet و Zomig هستند. افرادی که فشار خون بالا، ناراحتی قلبی، سکته مغزی را تجربه کرده اند نمی توانند تریپتان استفاده کنند. به دلیل فعل و انفعالات جدی مواد با یکدیگر، حتما با پزشک خود درباره دیگر داروهایی که استفاده می کنید صحبت کنید. از جمله داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج. عوارض جانبی تریپتان ها شامل حالت تهوع، سرگیجه، بی حسی، و درد قفسه سینه می شود.

   

  درمان: ارگوتامین

   

  شناخت میگرن

   

  اگر تریپتان ها باعث التیامتان نشدند، ممکن است پزشکتان دی هیدرو گوتامین یا ارگوتامین را به شکل قرص، اسپری بینی یا تزریق تجویز کند. این داروها رگ های خونی را تنگ می کند و می تواند باعث تهوع، سرگیجه، درد عضلانی، و یا مزه ی بد در دهان شود. معمولا آنها به اندازه تریپتان تاثیر گذار نیستند و همچنین ممکن است با برخی داروها فعل و انفعالات ایجاد کنند.

   

  درمانتان کار می کند؟

   

  میگرن

   

  بعد از درمان دو یا سه سردرد، از خود چند سوال ساده بپرسید. آیا التیامی که به دنبالش بودید دریافت کردید؟ اگر نه، باید از پزشک خود بخواهید داروهای جایگزین تجویز کند. مطمئن شوید که داروها را در همان ابتدای حمله میگرنی استفاده می کنید – حداقل در دو ساعت اولیه احساس درد.

   

  محدودیت های استفاده از دارو

   

  میگرن

   

  استفاده بیش از حد داروها گاهی باعث سردرد های مزمن می شود. هر هفته نباید بیش از دو مرتبه داروهای تجویز شده را استفاده کنید. می توانید با کاهش تدریجی و قطع دارو از سردرد های مزمن خلاص شوید – زیر نظر دکتر. داروهای مسکن تنها باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرند که دیگر داروها در التیام درد شکست خورده باشند. چون استفاده از این داروها نوعی عادت در ادامه ی مصرف توسط بیمار بوجود می آورد.

   

  درمان: داروهای پیشگیری

   

  میگرن

   

  اگر میگرن مرتب اتفاق بیوفتد یا خیلی شدید باشد، ممکن است برای پیشگیری از آن نیاز پیدا کنید هر روز دارو مصرف کنید. گاهی داروهای ضد فشار خون به این منظور تجویز می شوند. آنها عبارتند از مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های کانال کلسیم. چندین نوع از داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج هم می توانند به عنوان پیشگیری کننده از میگرن استفاده شوند. حتی بوتاکس را که معمولا برای از بین بردن چین و چروک استفاده می شود می تواند در بعضی افراد مانع حملات میگرنی شود.

   

  درمان جایگزین: بیوفیدبک

   

  میگرن

   

  بیوفیدبک و تمرین آرامش بخش نیز می توانند التیامی که داروها دارند را به فرد میگرنی بدهند. بیوفیدبک با استفاده از یک مانیتور به شما آموزش می دهد شروع تنش عضلانی و تغییر دمای بدن که نشانه های استرس هستند را تشخیص دهید.

   

  درمان جایگزین: طب سوزنی

   

  میگرن

   

  طب سوزنی یک روش قدیمی چینی است که با فرو کردن سوزن های بسیار باریک به نقاط مشخصی از بدن باعث ایجاد تعادل انرژی در بدن می شود. بعضی تحقیقات نشان داده طب سوزنی باعث می شود مغز مواد شیمیایی آزاد کند که روی درد تاثیر می گذارند. با این حال، مطالعات در مورد اثر طب سوزنی برای علائم میگرن پیچیده شده است.

   

  مزیت بالا رفتن سن

   

  میگرن

   

  میگرن بیشتر اوقات در میانه زندگی خود را نشان می دهد – بین سنین 20 تا 60 سالگی. با اینکه افراد مسن نیز همچنان دچار میگرن می شوند، اما شدت و تعداد دفعات حملات میگرنی با بالا رفتن سن کمتر و کمتر می شود، و حتی کاملا ناپدید می شود. کنترل مناسب میگرن باعث می شود بتوانید به خوبی آن را پشت سر بگذارید.

   

  چه زمانی به مراقبت فوری نیاز دارید

   

  شناخت میگرن

   

  هر سردرد جدیدی که به شکل غیر عادی شدید باشد یا بیشتر از چند روز طول بکشد باید توسط دکتر چک شود. اگر الگوی سردرد ها تغییر کرد باید به پزشک خود اطلاع دهید – برای مثال اگر تحریک کننده های جدیدی مشاهده کردید. اگر سردردی همراه با فلج، گیجی، تب، و یا سفتی گردن داشتید باید فوری به دنبال مراقبت های ویژه اورژانس باشید.

   

  منابع:

   

  American Headache Society.
  American Migraine Foundation.
  American Pain Foundation
  . Lifting the Burden: A Global Campaign to Reduce the Burden of Headache Worldwide
  . Migraine Research Foundation
  . National Center for Complementary and Alternative Medicine
  . National Headache Foundation
  . National Institute of Neurological Disorders and Stroke
  . National Library of Medicine
  . The Journal of the American Medical Association.

   


  ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

  Sending
  User Review
  1 (1 vote)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *