راهنمای کامل برای شناخت، تشخیص و درمان میگرن

برای شناخت میگرن باید بدانید سردردی است همراه با درد ضرباندار که به شکل غیرعادی در یک طرف سر بدتر می شود. معمولا درد آنقدر شدید است که مانع انجام کارهای روزانه می شود. اگر به آن رسیدگی نشود می تواند از چهار ساعت تا سه روز ادامه پیدا کند. میگرن در خانم ها بیشتر […]

درمان میگرن
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 27 دقیقه

تعداد بازدید 129549

تاریخ انتشار

برای شناخت میگرن باید بدانید سردردی است همراه با درد ضرباندار که به شکل غیرعادی در یک طرف سر بدتر می شود. معمولا درد آنقدر شدید است که مانع انجام کارهای روزانه می شود. اگر به آن رسیدگی نشود می تواند از چهار ساعت تا سه روز ادامه پیدا کند. میگرن در خانم ها بیشتر شایع است و البته گاهی اوقات با سردرد های سینوسی و یا سردرد های تنشی اشتباه گرفته می شود. غذا، استرس و هورمون ها می توانند محرک میگرن باشند.

نشانه های شناخت میگرن

درد ضرباندار معمولا در یک طرف سر و نزدیک شقیقه، پیشانی و چشم ها خود را نشان می دهد. میگرن می تواند فرد را بسیار به نور، صدا یا اعمال خفیف از جمله بالا رفتن از پله حساس کند. بسیاری از افراد دچار حالت تهوع، استفراغ یا مشکلات بینایی می شوند. این درد ممکن است فرد را مجبور کند نتواند به انجام شغل و کارهای روزانه ای که دارد بپردازد.

درمان میگرن

1- خمیازه کشیدن

یک یا دو روز قبل از شروع میگرن ممکن است متوجه شوید که بیش از حد معمول خمیازه می کشید. برای بسیاری از افراد این یک علامت آزاردهنده به شمار می رود. اما این موضوع می تواند به شما کمک کند تا برای پیشگیری از به وقوع پیوستن یک میگرن شدید دست به کار شوید. علائمی همچون خستگی، تشنگی، احساس به خوردن غذا به حجم زیاد، می تواند به همراه خمیازه، اتفاق بیفتند.

2- هاله های نورانی

حدود 20 درصد از افرادی که مشکل میگرن دارند قبل از شروع درد به مدت 20 دقیقه یا یک ساعت تشعشع نورانی می بینند. ممکن است فلش های نورانی، خطوط مواج، و نقطه ببینند و یا تاری دید را تجربه کنند. به این نوع میگرن کلاسیک می گویند.

دیدن قسمت های نورانی و ستاره های منور در میدان دید، تلفیق بینایی به دید تونلی و تاری دید. ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از به وقوع پیوستن میگرن به افراد دست می دهد. درست قبل از شروع سردرد این علائم از بین می روند. همچنین بانوانی که این علامت را قبل از میگرن مشاهده می کنند بیشتر از سایر بانوان در معرض خطر سکته قلبی هستند. این دسته از بانوان باید از مصرف دخانیات و خوردن قرصهای ضد بارداری به شدت اجتناب کنند.

3- حالت تهوع

اگر چه علائم و نشانه های بین افراد متفاوت است. حالت تهوع از علائمی است که به صورت گسترده بین افراد مبتلا به میگرن رایج است. در صورتی که سردرد دارید، ولی به همراه این درد حالت تهوعی را تجربه نکرده اید، به احتمال زیاد شما میگرن ندارید. حالت تهوع باعث می شود تا شما از خوردن اجتناب کنید. همچنین برخی از افراد در هنگام بروز میگرن دچار استفراغ و اسهال نیز می شوند.

4- درد در یک سمت سر

سردردهای عصبی و دیگر نوع سردرد های سبب می شود تا درد در تمامی سر پخش شود و یا در ۲ طرف سر درد داشته باشید. اما افراد مبتلا به میگرن علاوه بر حالت تهوع، درد بیشتری را در یک طرف سرشان احساس کنند. عدم توازن در دردهای ناحیه‌ی سر یکی از نشانه های میگرن است. به خاطر داشته باشید که انجام فعالیت های روزانه میگرن را تشدید می کند. افراد مبتلا به میگرن بر این باورند که در حین بروز میگرن، کارهای روزانه دشوار می شوند.

5- حساسیت به نور و صدا

افرادی که مبتلا به میگرن هستند، اغلب از این موضوع شکایت دارند که به هنگام بروز درد، آنها به نور و صدا حساس می شوند. عده کمی هم از حساس شدن پوست بدنشان ناراحتند. نور، صدا و برخی از رایحه ها، در بسیاری از افراد به بروز میگرن و تشدید درد منتج می شود.

درمان میگرن

6- سوزن‌سوزن شدن

تغییر در حواس می تواند از نشانه های میگرن باشد. احساس سوزن زدن سر انگشتان، بی حسی در صورت، بازو و یا پا، از این نشانه ها هستند. این اتفاقات می توانند همزمان با دیدن هاله های نورانی و یا در هنگام بروز درد رخ دهند. این دست از تغییرات در حواس می تواند منجر به افزایش اثر اضطراب و استرس میگرن شوند.

7- تار بینی

تار شدن و یا کم نور شدن دید می تواند در زمان دیدن هاله های نورانی و یا در هنگام بروز درد رخ دهد. عده کمی از مبتلایان به میگرن این علامت را قبل از به وقوع پیوستن درد مشاهده می کنند. این تغییرات عموما به دلیل تغییر جریان خون در مغز به وقوع می پیوندند. چنانچه از سردردهای مکرر رنج می برید و از میان علائم فوق، یک یا چند مورد را در خود مشاهده کرده اید، با مراجعه به پزشک متخصص، برای کاهش درد و درمان های پیشگیرانه اقدام کنید.

چه چیزی باعث میگرن می شود؟

دلیل اصلی میگرن هنوز درست درک نشده است، اما این مشکل، عصبی در نظر گرفته می شود ( مربوط به سیستم عصبی ). عقیده بر این است که مواد شیمیایی مغز، رگ های خونی و سیستم عصبی مغز دچار تداخل شده اند. برخی از دلایل میگرن عبارتند از:

درمان میگرن

1- چراغ چشمک زن

میگرن ممکن است بر اساس دلایل خاصی شروع شود، از جمله چراغ های چشمک زن. این عامل می تواند از بازتاب نور روی برف و باران، لامپ های چشمک زن، و یا نور تلوزیون یا نور سینما باشد. استفاده از عینک آفتابی پلاریزه خارج از خانه و استفاده از لامپ های فلورسنت با طیف نور روز داخل خانه می تواند به فرد کمک کند.

2- اضطراب و استرس

استرس عاطفی یکی از عوامل شایع شروع میگرن است. با اینکه نمی توان به صورت کامل از استرس پرهیز کرد، ورزش آرامش بخش می تواند کارتان را ساده کند. نفس را آرام داخل و بیرون دهید، اجازه دهید هوا ریه ها را پر کند و سپس همه ی آن را خالی کنید. برخی افراد عقیده دارند فکر کردن به یک صحنه ی آرامش بخش یا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه می تواند کمک کند.

3- کمبود غذا و خواب

برای افرادی که میگرن دارند داشتن یک الگوی مرتب برای غذا خوردن و خواب بسیار مهم است. کاهش قند خون حاصل از جا انداختن وعده ها می تواند میگرن را تحریک کند. خوردن بیش از حد مواد قندی نیز باعث بالا رفتن قند خون و سپس افت ناگهانی آن می شود. در طول روز مرتب آب بنوشید تا بدن کم آب نشود و هر شب شش تا هشت ساعت بخوابید.

اگر می خواهید بدانید که آیا رژیم غذایی باعث میگرن می شود یا خیر، این ویدئو را از دست ندهید:

4- تغییرات هورمونی

برای بسیاری از خانم ها، میگرن به چرخه قاعدگی شان گره خورده است. وقتی سطح استروژن افت می کند چند روز قبل یا در طول قاعدگی دچار میگرن می شوند. برخی خانم ها می توانند قبل از شروع میگرن از قرص های ضد التهابی کمک بگیرند. می توانند از قرص های هورمونی ضد بارداری کمک بگیرند. دیگر افراد از این روش ها هیچ تاثیری نمی بینند و یا قرص های ضد بارداری میگرن شان را بدتر می کند.

5- غذاهای حساسیت زا

افرادی که میگرن دارند معمولا می گویند غذاهای خاصی باعث تحریک سردردشان می شود. مجرمان معمول شامل شراب قرمز، پنیر، شکلات، سس سویا، و گوشت های فرآوری شده می شوند. با این حال ،تحقیقات علمی تا به حال غذای خاصی را به عنوان تحریک کننده اصلی نشناخته است.

6- افزایش وزن

تحقیقات نشان داده اضافه وزن و چاقی خطر میگرن را تا 81 درصد افزایش می دهد، در حالی که دلیل این اتفاق هنوز به وضوح مشخص نشده است. یک نظریه است که می گوید سلول های چربی ذرات التهابی به درون جریان خون آزاد می کند، که ممکن است منجر به سردرد میگرنی شود.

7- برنامه غذایی

غذاهای تخمیر شده، ذخیره شده و آنهایی که سن بالایی دارند معمولا بالاترین سطح تیرامین را دارند. یک ماده ایجاد شده از تجزیه اسید آمینه تیروزین. تیرامین ممکن است باعث تنگ و گشاد شدن رگ های خونی بشود. همین ممکن است برای برخی مبتلایان به میگرن تحریک به حساب بیاید. برخی متخصصان توصیه می کنند بیماران میگرنی غذاهای سن بالا و تخمیر شده از جمله پنیر، سس سویا، خیار شور و پپرونی را استفاده نکنند.

درمان میگرن

کافئین: کمک یا مانع؟

کافئین زمانی که با برخی داروهای ضد درد ترکیب می شود می تواند باعث ایجاد التیام شود. بیشتر بیماران میگرنی می توانند بدون مشکل روزانه یک یا دو فنجان قهوه بنوشند. با این حال استفاده بیش از اندازه کافئین می تواند باعث ایجاد سردرد شود.

ردیابی محرک های شخصی

یک دفترچه روزانه برای خود درست کنید و آنچه باعث تحریک میگرن و سردردتان می شود را یادداشت کنید. هر بار دچار سردرد میگرنی می شوید علائم خطر ( علائم اولیه ) و شدت را یادداشت کنید. اگر بتوانید محرک های شخصی خود را پیدا کنید می توانید از سردرد های آینده جلوگیری کنید.

چه کسانی دچار میگرن می شوند؟

زنان سه برابر بیشتر از مردان در خطر میگرن هستند. اگر با شخصی که دچار میگرن است نسبت نزدیک داشته باشید بیشتر در خطر میگرن هستید. متخصصان بر این باورند که میگرن ممکن است به جهش در ژن مربوط باشد که مناطق خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین میگرن در میان کسانی که مبتلا به صرع، افسردگی، آسم، اضطراب، سکته مغزی، و دیگر اختلالات عصبی و ارثی هستند بیشتر رایج است.

میگرن در کودکان

حدود 5 درصد از کودکانی که مشکل سردرد دارند از میگرن رنج می برند. هر دو گروه دختران و پسران ممکن است دچار میگرن شوند، اما بعد از بلوغ امکان ابتلا میان دختران بیشتر می شود. کودکان ممکن است نشانه هایی غیر از سردرد داشته باشند، مانند درد معده ( میگرن شکمی ) یا استفراغ شدید و مکرر ( استفراغ چرخشی ). اگر کودکان کم سن و سال گام هایشان بسیار لرزان، رنگشان پریده، و عصبی باشند. یا حرکات غیر ارادی چشم و استفراغ داشته باشند ممکن است دچار نوعی از میگرن به نام سرگیجه خوش خیم شده باشند.

درمان میگرن

تشخیص میگرن

میگرن در درجه اول از روی نشانه ها تشخیص داده می شود، اما ممکن است پزشکتان بخواهد اسکن مغز بگیرد تا دیگر عوامل سردرد از جمله تومور مغزی یا خونریزی مغزی را بررسی کند. سی تی اسکن از اشعه X استفاده می کند تا تصویری از مغز ارائه دهد. MRI از پالس فرکانس های رادیویی و یک میدان مغناطیسی استفاده می کند تا تصویری از مغز ایجاد کند.

محاسبه بار سردرد

قبل از شروع درمان ممکن است پزشکتان بخواهد بار سردردتان را ارزیابی کند. زندگی تان تا چه حد تحت تاثیر میگرن قرار گرفته است. چند سوال ساده در مورد اینکه چند روز به خاطر میگرن کار، مدرسه، خانواده، یا فعالیت های اوقات فراغت را از دست داده اید پرسیده می شود.

چه درمان هایی برای میگرن وجود دارد؟

1- درمان میگرن ؛ داروهای بدون نیاز به نسخه

ترکیبی از مسکن ها و ضد التهاب ها می تواند کمک کند: آسپرین، ناپروکسن سدیم، ایبوپروفن، استامینوفن. برخی از این داروها به صورت ویژه برای التیام میگرن فرموله شده اند. با این حال استفاده بیش از حد ممکن است سردرد را بدتر کند و یا منجر به زخم و دیگر مشکلات دستگاه گوارشی شود.

2- درمان میگرن ؛تریپتان

تریپتان، شایع ترین دارویی که برای میگرن تجویز می شود، و اگر همان ابتدای حمله میگرنی استفاده شود بیشترین تاثیر را می گذارد. تریپتان های شایع شامل Amerge, Axert, Frova, Imitrex, Maxalt, Relpax, Treximet و Zomig هستند. افرادی که فشار خون بالا، ناراحتی قلبی، سکته مغزی را تجربه کرده اند نمی توانند تریپتان استفاده کنند. به دلیل فعل و انفعالات جدی مواد با یکدیگر، حتما با پزشک خود درباره دیگر داروهایی که استفاده می کنید صحبت کنید. از جمله داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج. عوارض جانبی تریپتان ها شامل حالت تهوع، سرگیجه، بی حسی، و درد قفسه سینه می شود.

درمان میگرن

3- درمان میگرن ؛ ارگوتامین

اگر تریپتان ها باعث التیامتان نشدند، ممکن است پزشکتان دی هیدرو گوتامین یا ارگوتامین را به شکل قرص، اسپری بینی یا تزریق تجویز کند. این داروها رگ های خونی را تنگ می کند و می تواند باعث تهوع، سرگیجه، درد عضلانی، و یا مزه ی بد در دهان شود. معمولا آنها به اندازه تریپتان تاثیر گذار نیستند و همچنین ممکن است با برخی داروها فعل و انفعالات ایجاد کنند.

بعد از درمان دو یا سه سردرد، از خود چند سوال ساده بپرسید. آیا التیامی که به دنبالش بودید دریافت کردید؟ اگر نه، باید از پزشک خود بخواهید داروهای جایگزین تجویز کند. مطمئن شوید که داروها را در همان ابتدای حمله میگرنی استفاده می کنید – حداقل در دو ساعت اولیه احساس درد.

محدودیت های استفاده از دارو

استفاده بیش از حد داروها گاهی باعث سردرد های مزمن می شود. هر هفته نباید بیش از دو مرتبه داروهای تجویز شده را استفاده کنید. می توانید با کاهش تدریجی و قطع دارو از سردرد های مزمن خلاص شوید – زیر نظر دکتر. داروهای مسکن تنها باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرند که دیگر داروها در التیام درد شکست خورده باشند. چون استفاده از این داروها نوعی عادت در ادامه ی مصرف توسط بیمار بوجود می آورد.

4- درمان میگرن ؛ داروهای پیشگیری

اگر میگرن مرتب اتفاق بیوفتد یا خیلی شدید باشد، ممکن است برای پیشگیری از آن نیاز پیدا کنید هر روز دارو مصرف کنید. گاهی داروهای ضد فشار خون به این منظور تجویز می شوند. آنها عبارتند از مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های کانال کلسیم. چندین نوع از داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج هم می توانند به عنوان پیشگیری کننده از میگرن استفاده شوند. حتی بوتاکس را که معمولا برای از بین بردن چین و چروک استفاده می شود می تواند در بعضی افراد مانع حملات میگرنی شود.

5- درمان میگرن ؛ بیوفیدبک

بیوفیدبک و تمرین آرامش بخش نیز می توانند التیامی که داروها دارند را به فرد میگرنی بدهند. بیوفیدبک با استفاده از یک مانیتور به شما آموزش می دهد شروع تنش عضلانی و تغییر دمای بدن که نشانه های استرس هستند را تشخیص دهید.

درمان میگرن

6- درمان میگرن ؛ طب سوزنی

طب سوزنی یک روش قدیمی چینی است که با فرو کردن سوزن های بسیار باریک به نقاط مشخصی از بدن باعث ایجاد تعادل انرژی در بدن می شود. بعضی تحقیقات نشان داده طب سوزنی باعث می شود مغز مواد شیمیایی آزاد کند که روی درد تاثیر می گذارند. با این حال، مطالعات در مورد اثر طب سوزنی برای علائم میگرن پیچیده شده است.

مزیت بالا رفتن سن

میگرن بیشتر اوقات در میانه زندگی خود را نشان می دهد – بین سنین 20 تا 60 سالگی. با اینکه افراد مسن نیز همچنان دچار میگرن می شوند، اما شدت و تعداد دفعات حملات میگرنی با بالا رفتن سن کمتر و کمتر می شود، و حتی کاملا ناپدید می شود. کنترل مناسب میگرن باعث می شود بتوانید به خوبی آن را پشت سر بگذارید.

چه زمانی به مراقبت فوری نیاز دارید؟

هر سردرد جدیدی که به شکل غیر عادی شدید باشد یا بیشتر از چند روز طول بکشد باید توسط دکتر چک شود. اگر الگوی سردرد ها تغییر کرد باید به پزشک خود اطلاع دهید – برای مثال اگر تحریک کننده های جدیدی مشاهده کردید. اگر سردردی همراه با فلج، گیجی، تب، و یا سفتی گردن داشتید باید فوری به دنبال مراقبت های ویژه اورژانس باشید.

راهنمای کامل برای شناخت، تشخیص و درمان میگرن - 17 - درمان میگرن - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
مریم 1403/01/10

سلام برای تشخیص میگرن خاموش که بدون درد هست باید چه ازمایشی داد و به چه دکتری مراجعه کرد؟

کارشناس به اندام 1403/01/11

سلام عزیزم وقتی دردی ندارین که نیاز به مراجعه نیست این مشکلات مربوط به متخصص مغز واعصاب هست

ارغوان 1403/01/09

سلام وقتتون بخیر من یه ماهی هست که خیلی توهم شنیداری میزنم و گوشم خیلی سوت میکشه سرگیجه دارم و یهو یه نقطه از بدنم تیر میگیره یا سوزن سوزن میشه خیلی سردرد نمیگیرم ولی اگرم بگیرم خیلیی درد داره و به صدا و نور حساس میشم و اصلن نمیتونم کاری انجام بدم. حالت تهوع دارم و یکمم تار میبینم با حرکت چشمم احساس درد میکنم ولی چشمم ضعیف نیست بنظرتون میگرن یا سرگیجه میگرنیه؟ باید چیکار کنم و چه ازمایشی بدم؟

کارشناس به اندام 1403/01/10

سلام عزیزم بیشتر نزدیک به میگرده بامتخصص اعصاب مشورت کنید

مريم 1401/11/13

سلام من حدودا از سيزده سالگي ميگرن داشتم الان ٢٨سالمه و هفته اي سه روز درگيرم ام ار اي هم انجام دادم اما گاهي سر دردم همراه با سفت شدن گردن و فك همراه كه احساس ميكنم فكم سفت يا قفل ميشه خواستم بيينم علتش چيه

کارشناس به اندام 1401/11/14

سلام عزیزم این حالت میتونه عصبی باشه برای بررسی علت وتشخیص باپزشک معالج مشورت کنید

ناشناس 1400/10/22

سلام من 14 سالمه و از سردرد و سرگیجه و گاهی تاری دید رنج می برم و بعضی از علائم میگرن مثل حساسیت به نور و صدا هم دارم و مادربزرگم هم میگرن داره چند درصد امکان داره سردرد هام نشانه میگرن باشه؟

کارشناس به اندام 1400/10/25

سلام دوست عزیز این مشکل شما کاملا تخصصیه و باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید

ساسان 1400/07/19

سلام من 14 سالمه ( نزدیک پانزده ) ، در یک سال اخیر سه بار دچار آئورا شدم ( هاله نور هندسی ) دوبار اول فقط نور بود بعد چند دقیقه رفت ، اما بار سوم که دیروز بود یک مقدار بعدش سرم سنگین شد ( نه زیاد ، مانع کارهامم نشد ) ، به نظرتون مال دوران بلوغ هست و تموم میشه یا ممکنه در آینده هم اتفاق بیفته؟

کارشناس به اندام 1400/08/12

سلام دوست عزیز این مشکل شما کاملا تخصصی هست و باید به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید

فاطیما 1400/06/06

سلام دوهفته پیش کروناگرفتم و خیلی سرگیجه و به همراه سردرد در قسمت ملاج و تهوع و کم شدن حافظه داشتم وچشمام سنگین و حالت منگی داشتم که هنوز کامل خوب نشده بنظرشما میگرن هست یا از عوارض کروناست؟

کارشناس به اندام 1400/06/20

سلام دوست عزیز تو این شرایط با ازمایش میتونی مطمئن بشی

فاطمه 1400/03/21

سلام من 15 سالمه از وقتی ک وارد سن بلوغ شدم سر درد های عجیبی دارم بطوری ک وقتی سردرد دارم نمی تونم چشم هامو حرکت بدم و نور باعث سر درد و عصبی شدنم می شه به صدا حتی راه رفتن هم حساس می شم میگرنه؟

کارشناس به اندام 1400/03/24

سلام دوست عزیز بله احتمالا میگرنه

علیرضاعبادی 1400/03/19

سلام من ۵۰ ساله از سن حدود ۴۰ سالگی دچار سردرد شدم سردردی که یک طرف سرم شروع میشد و به اطراف سرم میچرخید هر دو طرف سرم را با دست فشار میدادم و چشمانم را محکم می بستم تا بر طرف شود مجددآ در روز چند و چندین بار این اتفاق می افتاد به پزشکان مراجعه زیادی مراجعه کردم نوار مغز ام آر آی گرفتم نهایتآ پس از چندین نمونه قرص خانم دکتری بهم قرص کاربامازپین ۲۰۰ به انضمام نورتریپتلین ۲۵ تجویز کرد و چندین ساله دارم مصرف میکنم خسته شدم و ترسم از اینه که مشکلاتی برای سلامتیم بوجود باورند این قرصها ولی باعث تسکین دردم می شوند حس میکنم درد در سرم هست و سرم سنگینه ولی بهتر از اونیه که سرم را با دو دستم بگیرم و فشار دهم و چشمانم را در جمعی که هستم ببندم و همه متوجه سردردم شوند خواستم ببینم آیا راه چاره ای برای حل این مشکل هست تا از شر قرص خوردن راحت شوم ممنون میشم با خبرم کنید جی میلم هم abadani1350irani@gmail.com

کارشناس به اندام 1400/03/24

سلام دوست عزیز برای رفع مشکلتون باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید تا بر اساس اون دوز قرصها یا نوع اونهارو تغییر بدن

امیرحسین 1400/03/18

سلام وقتتون بخیر من ۱۸ سالمه و ۴ روزی هست که قسمت راست سرم درد میکنه علائم دیگه ای مثل تاری دید ، دو بینی ، تهوع و بقیه علائم رو ندارم و فقط سمت راست سرم درد می‌کنه میخواستم بدونم ایا میگرن هست یا خدایی نکرده تومور ممنون میشم بگید😔😔😔

کارشناس به اندام 1400/03/24

سلام دوست عزیز برای تشخیص دقیقتر به پزشک مراجعه کنید و ازمایشهای لازم رو انجام بدید

Mahbob 1400/03/12

سلام من رفتم دکتر هیچی واسه سردرد نداد فقط پنسلین و سرم نوشت من یک ماه هرشب سدرد دارم خیلیم درد زیاد راه میرم سرم تیر میکشه امروز از صب سردرد گرفتم امشبم ک از خواب بیدار شدم همچنان سردرد دارم سردردم به تخم چشمامم میزنه چشام تیر میکشه کمک لطفا

کارشناس به اندام 1400/03/16

سلام دوست خوبم ممکنه میگرن باشه به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید تا علت مشخص بشه

صنم 1400/03/11

سلام من خیلی دچار سردرد میشم معمولا هم یک طرف سرم بیشتر از طرف دیگش درد داره و همزمان چشام هم درد میکنه و سرگیجه میگیرم و چشام تار میشه اینقدری شدید هست که نمیتونم کاری رو انجام بدم 17 سالمه

کارشناس به اندام 1400/03/16

سلام دوست عزیز احتمالا میگرن دارید

1400/03/10

سلام میگرن بیماری کشنده ای هست ؟

کارشناس به اندام 1400/03/16

سلام دوست عزیز شاید کشنده نباشه ولی رسیدگی به اون لازمه

شادی 1400/03/08

سلام اقای دکتر فرمودید برم دکتر متاسفانه همسرم منو نمی بره دکتر و پولی هم بهم نمی ده که خودم برم خیلی بد بینه نمی زاره تنها برم سرددمم خوب نشده یعنی حتمامای هار پنج روزم من حصله ی هیچی ندارم چون اینقدر درد ش زیاده نمی دونم چکار کنم حداقل یه قرصی پیشنهاد بدین بگم بخره برام از این زندگی و و همه چی بریدم😭😭😭😭

کارشناس به اندام 1400/03/08

سلام دوست عزیز الان دقیقا مشکلتون جیه؟

رضا 1400/03/05

سلام دکتر ۳۰سالمه وسه یاچهارساله سردردهمراه باتهوع میگیرم وچشمام بشدت به نورحساس شدن جوری که صبح تاشب بایدعینک دودی بزنم شغلم رانندگی خیلی اذیت میشم چکارکنم

کارشناس به اندام 1400/03/08

سلام دوست عزیز احتمالا علائم میگرن باشه به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

عرب 1400/02/31

سلام من خیلی اوقات سردردمیشم به خیلی چیزا حساسه سرم گاهی اوقات سمت چپ سرم احساس سوزش ودرد دارم

کارشناس به اندام 1400/03/14

سلام دوست عزیز ممکنه میگرن باشه به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

زهرا رادی 1400/02/26

سر درد شدید تو شقیقه ها و چشم هام دارم که با تار بینی هم همراه و سر شدن دست چپ و زبون و گونه ها همراه حالت تهوع

کارشناس به اندام 1400/03/11

سلام دوست عزیز احتمالا میگرن هست ولی برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید

محمدامین 1400/02/20

سلام وقت بخیر 14 سال سن دارم و پسر هستم . یه مدت طولانی هست که هر چند وقت یکبار یه ور سرم شروع به درد گرفتن میکنه ، یکی از چشام یه ورش تار میشه به نور بشدت حساس میشم ، حدود 4 تا 5 ساعت سردردم طول میکشه و طول سردرد کاملا گیجم و اگر بلند شم ممکنه بیفتم . ممکنه میگرن باشه ؟ تو این اوضاع لازمه برم دکتر ؟ و اینکه چه متخصصی باید باشه ؟ ممنون میشم جواب بدید .

کارشناس به اندام 1400/03/10

سلام دوست عزیز بله ممکنه میگرن باشه باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

ریحانه 1400/02/20

سلام من ۱۷سالمه و به مدت یک هفته است که اول تاری دید داشتم و سردرد شدید وقتی به چشم پزشک مراجعه کردم مشکل تاری دیدم برطرف شد چون به علت استفاده بیش از حد از موبایل بود .اما هنوز ۷روز است که درد ملایمی در تمام روز توی سرم احساس میکنم این درد نه کم میشه و نه زیاد .به جز زمانی که از دوغ یا پنیر استفاده می کنم در اون زمان درد سرم افزایش پیدا میکنه. آیا ممکن هست که من علائم اولیه میگرن رو داشته باشم؟

کارشناس به اندام 1400/03/10

سلام دوست عزیز همزمان با استفاده از لبنیات و پنیر فسفر مثل گردو مصرف کنید ممکنه از علائم میگرن باشه

مائده 1400/02/19

سلام آقای دکتر ( دختر ۱۶ ساله ) من یه هفته ای دچار سردرد شدم در فکر سردردم دیگه نبودم خوب شدش ، الان دوباره چندروزه یاده سردردم افتادم دوباره امد سراغم جاهای مختلف سرم یه بار جلو سرم، یه بار پشت سرم ، یه بار شقیقه هام ، یه بار هم بالای سرم ، یا بعضی وقتا سر سمت چپم درد می‌کنه میزنه به شقیقه سمت چپم به گوش سمت چپم و دندون های سمت چپم

کارشناس به اندام 1400/03/04

سلام دوست عزیز ممکنه علتش میگرن یا استرس و اضطراب باشه

خانم رضوی 1400/02/19

با سلام خانوم ۲۳ساله ای هستم که یه هفته ای هست که سردرد شدید همراه با حالت تهوع دارم.جوری سرم درد میگیره که میخام سرمو به جایی بزنم از درد.تب هم دارم .عموم میگیرن دارن میشه که ارثی باشه و علاعم من علاعم مبگیرن هست ؟

کارشناس به اندام 1400/03/04

سلام دوست عزیز برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید