رژیم قلیایی یا رژیم آلکالاین چیست ؛ چگونه باعث لاغری می شود؟

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

  رژیم غذایی آلکالاین بر اساس این ایده به وجود آمده که جایگزین کردن غذاهای اسیدی با غذاهای قلیایی سلامت انسان را تقویت می کند. طرفداران این رژیم غذایی ادعا می کنند رژیم آلکالاین در مقابله با بیماری های سختی مانند سرطان مفید است. در این مقاله رژیم غذایی آلکالاین یا قلیایی  و تاثیر آن در سلامتی را بیان می کنیم.

  رژیم قلیایی

  رژیم قلیایی یا آلکالاین چیست؟

  فرضیه رژیم قلیایی بر این است که سطح pH بدنتان را تغییر می دهد. سوخت و ساز یعنی تبدیل غذا به انرژی، گاهی با آتش مقایسه می شود. هر دوی  این ها شامل یک واکنش شیمیایی هستند که توده جامد را تجزیه می کند اما واکنش شیمیایی درون بدن آهسته و کنترل شده اتفاق می افتد. وقتی چیزی می سوزد، خاکسترش باقی می ماند. غذایی هم که می خوریم خاکستری باقی می گذارد که به آن پسماند متابولیک می گویند.

  مشخص شده این پسماند متابولیک قلیایی (خنثی ) و  یا اسیدی هستند. طرفداران رژیم آلکالاین ادعا می کنند پسماند متابولیک مستقیما روی اسیدی یودن بدن تاثیر می گذارند. به عبارت دیگر اگر غذایی بخورید که خاکستر اسیدی به جا بگذارد ، خونتان بیشتر اسیدی می شود. اگر غذاهایی بخورید که پسماند قلیایی داشته باشد خونتان قلیایی تر می شود.

  طبق این فرضیه، خاکستر اسیدی فرد را در برابر بیماری و ضعف آسیب پذیر می کند؛ در حالی که پسماند آلکالاین خاصیتی محافظت کننده دارد. با انتخاب غذاهای قلیایی بدنتان قلیایی و سالم تر می شوید.

  غذاهایی از پروتئین، فوسفات و گوگرد پسماند اسیدی دارند؛ در مقابل کلسیم، منیزیم و پتاسیم پسماندهای قلیایی از خود به جا می گذارند. گروه های غذایی به سه دسته اسیدی، قلیایی و خنثی تقسیم می شوند:

  اسیدی: گوشت، گوشت مرغ، ماهی، لبنیات، غلات و الکل

  خنثی: چربی های طبیعی، نشاسته ها و قندها

  قلیایی: میوه ها، آجیل ها، حبوبات و سبزیجات

  رژیم قلیایی

   

  رژیم قلیایی ؛ سطح معمول pH در بدن

  وقتی درباره رژیم غذایی آلکالاین صحبت می کنیم مهم است که ابتدا pH را بشناسید. pH معیار اندازه گیری مقدار اسیدی یا قلیایی بودن یک غذا است.

  ارزش pH از 0 تا 14 متغییر است:

  اسیدی: 0.0 تا 6.9

  خنثی: 7.0

  آلکالاین  یا قلیایی: 7.1 تا 14.0

  بسیاری از طرفداران رژیم آلکالاین توصیه می کنند سطح PH ادرار را کنترل کنیم تا مطمئن شویم قلیایی است نه اسیدی. بسیار مهم است بدانید سطح pH بسیار متفاوت است. برخی از قسمت های بدن اسیدی و قسمت های دیگر قلیایی هستند.

  معده سرشار از اسید هیدروکلریک است. مقدار pH آن 2 تا 3.5 است یعنی خیلی اسید است که  برای تجزیه غذاها لازم است. از سوی دیگر، خون انسان همیشه کمی قلیایی است وPH بین 7.36 تا 7.44 دارد.  وقتی سطح pH خون از حالت عادی خارج می شود بسیار خطرناک است و در صورت متوجه نشدن سبب مرگ می شود.

  این اتفاق هنگام برخی بیماری های خاص مانند کتواسیدوزی که ناشی از دیابت، گرسنگی یا الکل است، پیش می آید و با رژیم غذایی ارتباط ندارد.

  رژیم قلیایی

   

  رژیم قلیایی ؛ غذا روی pH ادرار تاثیر می گذارد نه خون

  ثابت ماندن pH خون برای سلامتی ضروری است. اگر سطح pH از حالت عادی خارج شود، سلول ها دیگر کار نمی کنند و در صورت درمان نکردن انسان می میرد.  به همین دلیل، بدن راه های موثر فراوانی برای تنظیم کردن سطح pH دارد. این حالت با نام هیدروستاز اسید پایه شناخته می شود.

  غذا در افراد سالم سطح pH خون را تغییر نمی دهد اما ممکن است در حد طبیعی اتفاق بیفتد. اما غذا مقدار pH ادرار را تغییر می دهد؛ اگرچه اثرش تا حدودی متغیر است.

  دفع اسید از راه ادرار یکی از مهم ترین روش های تنظیم pH خون در بدن است. اگر یک استیک بزرگ بخورید، ادرارتان تا ساعت ها اسیدی خواهد بود چون بدن در حال دفع کردن پسماند متابولی از سیستم خود است. بنابراین، ادرار شاخصی ضعیف برای اندازه گیری pH کلی بدن و سلامت عمومی است. مقدار pH بدن به دلیل چیزهایی دیگر به غیر از رژیم غذایی تغییر خواهد کرد.

  رژیم قلیایی

   

  رژیم قلیایی ؛ غذاهای تشکیل دهنده اسید و پوکی استخوان

  پوکی استخوان بیماری استخوانی پیشرفته ای  است که مواد معدنی استخوان را کاهش می دهد. این بیماری در میان خانم های یائسه شایع است و خطر شکستگی را تا به شدت افزایش می دهد. بسیاری از طرفداران رژیم قلیایی عقیده دارند برای حفظ ثبات pH خون بدن مواد معدنی قلیایی مانند کلسیم را از استخوان ها می گیرد تا اثر اسیدهای دریافتی از غذاهای اسیدی را کاهش دهد. بر اساس این نظریه، رژیم های اسیدسازی مانند رژیم استاندارد غربی سبب کاهش تراکم مواد معدنی استخوان می شود. اما این نظریه عملکرد کلیه را نادیده می گیرد در حالی که نقش کلیه در حذف اسید ها و تنظیم pH خون اساسی است.

  سیستم تنفسی بدن در کنترل pH خون دخالت دارد. وقتی یون های بی کربنات از کلیه ها به اسیدهای درون خون می چسبند، کربن دی اکسید تشکیل می دهند که با تنفس بیرون می دهید و یا به صورت ادرار از بدن خارج می کنید. فرضیه خاکستر اسید یکی از  دلایل اصلی پوکی استخوان را در نظر نمی گیرد . آن هم از دست دادن کلاژن پروتئین از استخوان است. از دست دادن کلاژن به شدت با کمبود دو اسید ، اسید اورستسیلیک و اسید اسکوربیک یا ویتامین C  در ارتباط است.

  به یاد داشته باشید نتایج علمی در رابطه با اسید های خوراکی و تراکم استخوان یا خطر شکستگی متفاوت است. در حالی که بسیاری از تحقیقات هیچ گونه ارتباطی نیافتند، اما برخی روابط قویی بین این موارد پیدا کردند. آزمایش های بالینی که دقیق تر هستند، نشان دادند رژیم های غذایی تشکیل دهنده اسید هیچ گونه تاثیری روی سطح کلسیم در بدن ندارد.  در واقع رژیم غذایی دارای پروتئین بالا و اسیدی به بهتر شدن سلامت استخوان کمک می کند.

  رژیم قلیایی

   

  رژیم قلیایی ؛ اسیدی بودن و سرطان

  بسیاری معتقدند سرطان تنها در فضایی اسیدی رشد می کند و آن را با رژیم آلکالاین یا قلیایی تسکین و درمان می کنند. اما بررسی های همه جانبه درباره رابطه بین اسیدوز ناشی از رژیم غذایی یا افزایش اسیدی بودن خون به علت رژیم غذایی و سرطان نشان دادند هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو وجود ندارد.

  اول اینکه غذاها تاثیر چشم گیری روی pH خون ندارند. دوم اینکه حتی اگر فرض کنیم غذا به شدت سطح اسیدی بودن خون یا دیگر بافت ها را افزایش می دهد، سلول های سرطان منحصر به فضاهای اسیدی نیستند. در واقع سرطان در بافت عادی بدن رشد می کند که Ph نسبتا قلیایی 7.4 دارد. بسیاری از پژوهش ها با موفقیت سلول های سرطانی را در فضایی قلیایی رشد دادند. اگر چه تومرها در فضایی اسیدی سریع تر رشد می کنند اما این فضای اسیدی را خودشان درست می کنند. در واقع فضای اسیدی سبب سرطان نمی شود بلکه این سرطان است که فضا را اسیدی می کند.

   

  فواید رژیم قلیایی

  1- محافظت از ترکم استخوان و بافت عضلانی

  مواد معدنی دریافتی تاثیر زیادی در رشد و تثبیت ساختار استخوانی بدن دارد. پژوهش ها نشان دادند هرچه فرد میوه و سبزیجات قلیایی بیشتری بخورد، با افزایش سن تراکم استخوان و حجم عضلانی را از دست نمی دهد. رژیم قلیایی به متعادل ساختن نسبت های مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و فسفات که برای ساخت استخوان ها و بافت عضلانی لازم هستند کمک می کند.

   

  2- کاهش خطر فشار خون بالا و سکته مغزی

  رژیم آلکالین التهاب را کاهش و هورمون رشد را افزایش می دهد. همچنین این خاصیت به سلامت قلب و عروقی هم کمک می کند.

   

  3- کاهش درد مزمن و التهاب

  پژوهش ها نشان دادند رژیم آلکالاین و کاهش درد مزمن با یکدیگر در ارتباطند. مشخص شده اسیدوز مزمن با کمر درد، سردرد، گرفتگی عضلات، علائم یائسگی، التهاب و درد مفاصل در ارتباط است. وقتی به بیمارانی که دچار کمر درد مزمن بودند به صورت روزانه مکمل های آلکالاین داده شد بیشتر بیماران شاهد کاهش درد چشم گیری بودند.

   

  4- افزایش جذب ویتامین و پیشگیری از کمبود منیزیم

  افزایش منیزیم برای عملکرد سیستم آنزیم و فرآیند های بدنی مورد نیاز است. بسیاری از مردم کمبود منیزیم دارند. به همین دلیل با مشکلات قلبی، درد عضلانی، سردرد، مشکل در خواب و اضطراب روبه رو هستند. منیزیم موجود  برای فعال کردن ویتامین D و پیشگیری از کمبود ویتامین D مورد نیاز است.

   

  5- کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی و محافظت در برابر سرطان

  کمبود موادمعدنی در سلول ها سبب می شود تا مواد اضافی را دفع کند و اکسیژن به بدن نرسد. در نتیجه مواد سمی و پاتوژن ها در بدن روی هم جمع می شوند و سیستم ایمنی را ضعیف می کنند. رژیم الکالین به کاهش التهاب بدن کمک می کند و احتمال ابتلا به سرطان پایین می آید. همچنین رژیم آلکالاین به تاثیر هرچه بیشتر شیمی درمانی نیز کمک می کند.

   

  رژیم قلیایی ؛ چگونه متوجه شویم که بدن بیش از حد اسیدی است؟

  احساس خستگی: اسیدی بودن بیش از حد بدن سبب احساس خستگی می شود صرف نظر از اینکه چقدر خوابیده اید.

  معمولا احساس سردرد می کنید: وقتی اسیدی بودن بدن بالا باشد به دلیل پایین بودن مقدار pH سردرد می گیرید. این حالت نشان می دهد که بدنتان دچار مشکل است و نیاز به معاینه دارید.

  ورم معده، نفخ و سوءهاضمه: هنگام نفخ و ورم معده باید نگران سطح pH بدن باشید و آن را چک کنید. بالا رفتن اسید در معده سبب ناراحتی و درد کشیدن می شود.

  دچار استرس می شوید: سطح استرس اسیدی بودن بدن را تقویت می کند و احتمال ابتلا به زخم معده را افزایش می دهد. استرس فرد را دچار مشکل گوارشی می کند و مقصر اسید است.

  به اندازه کافی غذاهای قلیایی نمی خورید: سبزیجات و میوه ها دارای آلکالاین هستند. اگر میزان مصرف میوه و سبزیجاتتان را کم کنید به مرور سطح pHبدنتان کم می شود و سبب شکل گیری اسید در بدن می شود. باید میوه های گروه مرکبات مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت میل کنید که سطح pH را بهبود می دهند.

  موها و ناخن هایتان شکننده می شوند: اسیدی بودن بالا سبب شکننده شدن ناخن ها، خشکی موها و افزایش دو سر شدن موها می شود. برای کنترل سطح pH باید میوه ها و سبزیجات را وارد رژیم غذایی خود کنید. غذاهای فرآوری شده، شیرین کننده های مصنوعی و قند نخورید.

   

  جمع بندی رژیم قلیایی

  رژیم آلکالاین یا قلیایی کاملا سالم و دارای میوه، سبزیجات و گیاهان سالم است. رژیم آلکالاین خوردن غذاهای فرآوری شده و بی ارزش از نظر مواد مغذی را محدود می کند. این ادعا که این رژیم غذایی به خاطر تاثیر قلیایی خود سلامت را تقویت می کند، مورد شک است و تاکنون به وسیله هیچ آزمایش انسانی تایید نشده است. در واقع رژیم آلکالاین به خاطر این سالم است که بر پایه غذاهای سالم و کامل است. فواید این رژیم هیچ ربطی به سطح pH ندارند.

   

   

  Sending
  User Review
  3 (1 vote)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  داریوش ۲۳ دی ۱۳۹۸

  مطالب آموزنده ای بود . بسیار ممنونم.

  کارشناس به اندام ۲۴ دی ۱۳۹۸

  خوشحالیم از اینکه مطالب براتون مفید واقع شده.

  reza666 ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

  عالی بود مرسی دکتر

  reza ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

  عالی بود مرسی دکتر