کالری و کاهش وزن ؛ چند کالری بسوزانیم که ۱۰۰ گرم از وزنمان کم شود؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » کالری و کاهش وزن ؛ چند کالری بسوزانیم که ۱۰۰ گرم از وزنمان کم شود؟

کالری و کاهش وزن ؛ فاکتورهای زیادی از جمله سن، سایز بدن، جنسیت، ژنتیک، ترکیب بدنی و دیگر شاخص های سلامت روی سوخت و ساز و وزن فرد اثر می گذاردند. مقدار کالری سوزی برای کاهش وزن متفاوت است. فرمول هایی برای مقدار کالری تخمینی کاهش وزن وجود دارد. راه های زیادی برای سوزاندن ۱۰۰ گرم و یا حتی بیش از نیم کیلو وجود دارد.

بسیاری از برنامه های غذایی و تغییرات در رفتار غذایی سبب کاهش وزن می شوند. کاهش وزن اولیه نتیجه از دست دادن وزن آب بدن، بافت عضلانی یا چربی ها است. برخی برنامه های غذایی و ورزشی سالم کمک می کنند کاهش وزن بیشتر از بخش چربی های بدن اتفاق بیفتد.

چگونه ۱۰۰ گرم بسوزانیم؟

کاهش ۱۰۰ گرم از وزن بدن می تواند در یک روز و با تغییر در مصرف مایعات و مقدار غذای دریافتی اتفاق بیفتد. اگر می خواهید ۱۰۰ گرم یا هر مقدار دیگری که می سوزانید چربی باشد. مطمئن شوید برنامه غذایی بسیار محدود را دنبال نمی کنید. چنین برنامه هایی معمولا کالری بسیار پایینی دارند و غذاهای بسیاری را محدود می کنند. نمی توانید از غذاهای سرشار از مواد مغذی استفاده کنید. رعایت برنامه بسیار کم کالری به کاهش وزن کمک  می کند اما با قطع رژیم غذایی تمام وزن کم شده دوباره بر می گردد.

کالری شماری

چگونه می توانیم وزنی کم کنیم که از چربی بدن باشد؟

کاهش چربی بدن شاید دیرتر دیده شود اما نوعی از کاهش وزن است که به عنوان بهبود سلامت در نظر گرفته می شود. کاهش چربی بدن از طریق برنامه غذایی متعادل همراه با ورزش روزانه بدست می آید. مقدار و نوع ورزش برای کاهش وزن و سلامت در افراد متفاوت است. ترکیبی از ورزش قدرتی، ورزش هایی با شدت متوسط و بالا علاوه بر کالری سوزی به افزایش و تثبیت بافت عضلانی نیز کمک می کنند.

چه زمانی وزنتان کم می شود؟

کاهش هر ۳٫۵۰۰ کالری برابر با کاهش نیم کیلو وزن است یعنی برای نیم کیلوگرم کاهش وزن در یک هفته باید هر روز ۵۰۰ کالری خود را محدود کنید. اگر می خواهید در یک هفته یک کیلو وزن کم کنید این مقدار دو برابر می شود و باید در یک هفته روزی ۱۰۰۰ کالری خود را محدود کنید. این مقدار را با ترکیب برنامه غذایی و ورزش کم کنید. اگر می خواهید ۱۰۰ گرم کم کنید در تئوری باید توسط برنامه غذایی و ورزش ۸۷۵ کالری از برنامه خود کم کنید. به این شکل در طول یک روز ۱۰۰ گرم وزن کم خواهید کرد.

برای کم کردن کالری، غذاهای بدون کالری و نه غذاهای سرشار از مواد مغذی و سالم را حذف کنید. هدف از کاهش مقدار کالری دریافتی این است که بدن در حالت چربی سوزی قرار گیرد. با این حال برخی افراد پس از اینکه توسط برنامه غذایی کم کالری مقداری وزن اولیه را کم می کنند بلافاصله دچار توقف کاهش وزن یا حتی افزایش وزن می شوند. دلیل چنین وضعیتی این است که ممکن است با کاهش کالری دریافتی سوخت و ساز کند شود و هورمون استرس نیز ممکن است افزایش پیدا کند که کاهش وزن را دشوارتر می کند.

اگر می خواهید بدانید روزانه چند کالری باید مصرف کنیم، این ویدئو را از دست ندهید:

نوسانات طبیعی وزن در طول روز

اگر در پی وزن کم کردن هستید باید بدانید که در طول روز نوسانات وزن کاملا طبیعی است. تمرکز روی این مقدار کمِ کاهش وزن سبب ایجاد وسواس می شود به نحوی که پیوسته خود را وزن و عادات غذایی ناسالم را انتخاب می کنید. حواستان باشد سلامت بدن از عدد روی ترازو مهم تر است. عدد روی ترازو نمی تواند به شما بگوید چه مقدار بافت عضلانی دارید و یا اینکه داخل بدنتان چه خبر است. تمرکز باید روی ساخت عادات سبک زندگی سالم مانند خوردن غذای سالم، الگوی خواب سالم، پایین آوردن سطح استرس و روتین ورزشی باشد.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

چرا محاسبه کاهش وزن همیشه کار نمی کند؟

متاسفانه، کاهش وزن همیشه به سادگی جمع و تفریق اعداد نیست. بدن انسان بسیار پیچیده تر از این اعداد ساده است. شاید به همین دلیل است که استفاده از معادله ریاضی در برخی از شرایط جواب نمی دهد. ایده برابری ۳٫۵۰۰ کالری با نیم کیلوگرم به اطلاعاتی از سال ۱۹۵۸ بر می گردد اما با دانش متخصصان امروزی درباره کاهش وزن متوجه می شویم همه چیز به این سادگی نیست. خبر خوب اینکه قانون کم کردن کالری به این مقدار از برنامه غذایی برای اوایل کاهش وزن به خوبی جواب می دهد اما اگر بخواهید از همین شیوه در طولانی مدت استفاده کنید به مرور کاهش وزن کمتر می شود. به این دلیل که وقتی وزن کم می کنید شرایط بدن تغییر می کند و باید با توجه به این تغییرات برنامه غذایی نیز تغییر کند.

آیا این بدان معناست که تمام کاهش وزن هایی که بر این مبنا است را باید بدون کارایی بدانیم؟ خیر، اینطور نیست. از آن به عنوان یک مبنا استفاده کنید اما همانطور که گفته شد برنامه غذایی باید تغییراتی نیز داشته باشد.

Sending
User Review
3.88 (50 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

ازاده ۰۳ آبان ۱۳۹۹

سلام ببخشید من خانم 31سالمه وزنم 117کیلو قدم 165 در روز باید چند کالری مصرف کنم تا وزنم پایین بیاد

کارشناس به اندام ۰۷ آبان ۱۳۹۹

آزاده عزیز، برای اینکه بدونید چقدر وزنتون زیاده و در چه شرایطی قرار دارین باید شاخص توده ی بدنیتون رو محاسبه کنید. برای دسترسی راحت تر به صفحه محاسبه BMI مراجعه کنید.

xA&Kx ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

سلام من تقریبا 1سال پیش شروع به ورزش و رژیم کردم و از وزن 170به 101کیلو رسیدم تقریبا عادت کردم که درطول روز هیچی نخورم به جز 1وعده یک ادم معمولی در تمام این 1سال روزانه فقط 1وعده غذا خوردم غذای یک ادم معمولی الان امکان ورزش رو ندارم و پشت میز نشین شدم ولی نخوردن رو هنوز دارم اما دیگه وزنم کاهش پیدا نمیکنه و من نیاز به کاهش 20کیلویی هنوز در خودم احساس میکنم این روش برام هنوز جواب میده یا نه؟

کارشناس به اندام ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

دوست خوبم، استپ وزنی میتونه دلایل زیادی مثه عدم تحرک، برنامه غذایی نامناسب و غیره داشته باشه. برای اطلاعات بیشتر میتونید با پاشتیبان های مجموعه به شماره 02532143 تماس بگیرین.

EAGLE SKY ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

سلام من 31 خرداد 99 105 کیلو بوذم با رزیم مناسب و ورزش الان که 10 شهریوره شدم 92 کیلو در ضمن ماهی یه بار خودمو وزن می کنم ایا مناسب هس یا نه

کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۳۹۹

دوست خوبم، رژیمی خوبه که تمام نیازهای بدنتون برطرف کنه و باعث سوتغذیه نشه. در کنار رژیم، ورزش میتونه کمک کنه تا به اندام دلخواهتون برسین. رژیم هایی که در یه مدت زمان کوتاه مقدار وزن زیادی رو کاهش میده ، دوره های هستن و ممکنه وزن برگرده.برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

Sara ۰۲ شهریور ۱۳۹۹

سلام من دختری 20 ساله هستم و قدم165 و وزنم76/3 کیلو هست. برای کاهش وزن روزی یک ساعت ورزش میکنم و برای شام نان و برنج نمی‌خورم و بیشتر غذاهای سبک یا سالاد میخورم. میخواستم ببینم با این روش میتونم بعد از یک سال به وزن 65 برسم؟

کارشناس به اندام ۰۳ شهریور ۱۳۹۹

دوست عزیز، برای کاهش وزن نیاز به یه برنامه صحیح و ورزش مداوم هست. شما میتونید برای اطلاعات بیشتر به صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن مراجعه کنید.

زهرا احمدی ۰۱ شهریور ۱۳۹۹

سلام روز بخیر. من روزانه ورزش می‌کنم و از اپ ورزش استفاده می‌کنم که معمولا پس از انتها مقدار کیلوکالری که سوزوندم رو میگه؛ مثلا دیروز دقیقا ۶۷۲ کیلوکالری سوزوندم. این مقدار معادل چند کیلوگرمه؟ به چه صورت محاسبه میشه‌؟ درضمن ۱۴ سالمه، قدم ۱۶۰ و وزنم ۷۰.

کارشناس به اندام ۰۳ شهریور ۱۳۹۹

زهرای عزیز، به ازای هر 3500 کالری که می سوزونیم نیم کیلو از وزن ما کم می شه بنابراین اگر شما روزی 500 کالری از طریق ورزش یا رژیم غذایی بسوزونید هفته ای نیم کیلو کم خواهید کرد.