کالری و کاهش وزن ؛ چند کالری بسوزانیم که ۱۰۰ گرم از وزنمان کم شود؟

خانه » مقالات » کالری و کاهش وزن ؛ چند کالری بسوزانیم که ۱۰۰ گرم از وزنمان کم شود؟

کالری شماری

 

کالری و کاهش وزن ؛ فاکتورهای زیادی از جمله سن، سایز بدن، جنسیت، ژنتیک، ترکیب بدنی و دیگر شاخص های سلامت روی سوخت و ساز و وزن فرد اثر می گذاردند. مقدار کالری سوزی برای کاهش وزن متفاوت است. فرمول هایی برای مقدار کالری تخمینی کاهش وزن وجود دارد. راه های زیادی برای سوزاندن ۱۰۰ گرم و یا حتی بیش از نیم کیلو وجود دارد.

بسیاری از برنامه های غذایی و تغییرات در رفتار غذایی سبب کاهش وزن می شوند. کاهش وزن اولیه نتیجه از دست دادن وزن آب بدن، بافت عضلانی یا چربی ها است. برخی برنامه های غذایی و ورزشی سالم کمک می کنند کاهش وزن بیشتر از بخش چربی های بدن اتفاق بیفتد.

 

چگونه ۱۰۰ گرم بسوزانیم؟

کاهش ۱۰۰ گرم از وزن بدن می تواند در یک روز و با تغییر در مصرف مایعات و مقدار غذای دریافتی اتفاق بیفتد. اگر می خواهید ۱۰۰ گرم یا هر مقدار دیگری که می سوزانید چربی باشد. مطمئن شوید برنامه غذایی بسیار محدود را دنبال نمی کنید. چنین برنامه هایی معمولا کالری بسیار پایینی دارند و غذاهای بسیاری را محدود می کنند. نمی توانید از غذاهای سرشار از مواد مغذی استفاده کنید. رعایت برنامه بسیار کم کالری به کاهش وزن کمک  می کند اما با قطع رژیم غذایی تمام وزن کم شده دوباره بر می گردد.

 

چگونه می توانیم وزنی کم کنیم که از چربی بدن باشد؟

کاهش چربی بدن شاید دیرتر دیده شود اما نوعی از کاهش وزن است که به عنوان بهبود سلامت در نظر گرفته می شود. کاهش چربی بدن از طریق برنامه غذایی متعادل همراه با ورزش روزانه بدست  می آید. مقدار و نوع ورزش برای کاهش وزن و سلامت در افراد متفاوت است. ترکیبی از ورزش قدرتی، ورزش هایی با شدت متوسط و بالا علاوه بر کالری سوزی به افزایش و تثبیت بافت عضلانی نیز کمک می کنند.

چربی سوزی

 

چه زمانی وزنتان کم می شود؟

کاهش هر ۳٫۵۰۰ کالری برابر با کاهش نیم کیلو وزن است یعنی برای نیم کیلوگرم کاهش وزن در یک هفته باید هر روز ۵۰۰ کالری خود را محدود کنید. اگر می خواهید در یک هفته یک کیلو وزن کم کنید این مقدار دو برابر می شود و باید در یک هفته روزی ۱۰۰۰ کالری خود را محدود کنید. این مقدار را با ترکیب برنامه غذایی و ورزش کم کنید. اگر می خواهید ۱۰۰ گرم کم کنید در تئوری باید توسط برنامه غذایی و ورزش ۸۷۵ کالری از برنامه خود کم کنید. به این شکل در طول یک روز ۱۰۰ گرم وزن کم خواهید کرد.

برای کم کردن کالری، غذاهای بدون کالری و نه غذاهای سرشار از مواد مغذی و سالم را حذف کنید. هدف از کاهش مقدار کالری دریافتی این است که بدن در حالت چربی سوزی قرار گیرد. با این حال برخی افراد پس از اینکه توسط برنامه غذایی کم کالری مقداری وزن اولیه را کم می کنند بلافاصله دچار توقف کاهش وزن یا حتی افزایش وزن می شوند. دلیل چنین وضعیتی این است که ممکن است با کاهش کالری دریافتی سوخت و ساز کند شود و هورمون استرس نیز ممکن است افزایش پیدا کند که کاهش وزن را دشوارتر می کند.

 

اگر می خواهید بدانید روزانه چند کالری باید مصرف کنیم، این ویدئو را از دست ندهید:

 

نوسانات طبیعی وزن در طول روز

اگر در پی وزن کم کردن هستید باید بدانید که در طول روز نوسانات وزن کاملا طبیعی است. تمرکز روی این مقدار کمِ کاهش وزن سبب ایجاد وسواس می شود به نحوی که پیوسته خود را وزن و عادات غذایی ناسالم را انتخاب می کنید. حواستان باشد سلامت بدن از عدد روی ترازو مهم تر است. عدد روی ترازو نمی تواند به شما بگوید چه مقدار بافت عضلانی دارید و یا اینکه داخل بدنتان چه خبر است. تمرکز باید روی ساخت عادات سبک زندگی سالم مانند خوردن غذای سالم، الگوی خواب سالم، پایین آوردن سطح استرس و روتین ورزشی باشد.

 

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

 

چرا محاسبه کاهش وزن همیشه کار نمی کند؟

متاسفانه، کاهش وزن همیشه به سادگی جمع و تفریق اعداد نیست. بدن انسان بسیار پیچیده تر از این اعداد ساده است. شاید به همین دلیل است که استفاده از معادله ریاضی در برخی از شرایط جواب نمی دهد. ایده برابری ۳٫۵۰۰ کالری با نیم کیلوگرم به اطلاعاتی از سال ۱۹۵۸ بر می گردد اما با دانش متخصصان امروزی درباره کاهش وزن متوجه می شویم همه چیز به این سادگی نیست. خبر خوب اینکه قانون کم کردن کالری به این مقدار از برنامه غذایی برای اوایل کاهش وزن به خوبی جواب می دهد اما اگر بخواهید از همین شیوه در طولانی مدت استفاده کنید به مرور کاهش وزن کمتر می شود. به این دلیل که وقتی وزن کم می کنید شرایط بدن تغییر می کند و باید با توجه به این تغییرات برنامه غذایی نیز تغییر کند.

آیا این بدان معناست که تمام کاهش وزن هایی که بر این مبنا است را باید بدون کارایی بدانیم؟ خیر، اینطور نیست. از آن به عنوان یک مبنا استفاده کنید اما همانطور که گفته شد برنامه غذایی باید تغییراتی نیز داشته باشد.

Sending
User Review
4 (38 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Nina ۲۸ تیر ۱۳۹۹

سلام خانمم و چند تا سوال ازتون دارم سن : ۱۴ _ قد : ۱۶۸ _ وزن ۶۹ باید چقدر کالری کم کنم تا بتونم ۶۰ کیلو و یا کمتر بشم ؟ هر یک کیلوگرم چند کیلوکالری میشه ؟ برای سوزاندن هر ۱۰۰ گرم چند دقیقه باید دوید ؟

کارشناس به اندام ۲۹ تیر ۱۳۹۹

دوست عزیز، میزان کالری دریافتی هر فرد بستگی به شرایط مختلف مثل سن، جنسیت، وزن، قد، سطح فعالیت و شرایط فیزیکی اون شخص داره. در کل می‌شه گفت که به ازای هر 3500 کالری که می سوزونیم نیم کیلو کم می کنیم. بعد از ثبت‌نام در سایت و ارائه اطلاعاتتون، رژیم متناسب با شرایطتون به شما داده می‌شه و اطلاعات لازم در رابطه با میزان کالری دریافتی و زمان حدودی کاهش وزن مدنظرتون هم تعیین می‌شه. برای ثبت نام روی این لینک کلیک کنید.

Maryam ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید ببخشید من توی یه مطلب خوندم که کاهش هر ۲۰۰۰ کالری در روز باعث کاهش ۹ کیلو در یک ماه میشه ایا درسته؟؟؟

کارشناس به اندام ۲۴ تیر ۱۳۹۹

مریم عزیز، به ازای سوزاندن 3500 کالری، حدود نیم کیلو کاهش وزن حاصل می‌شه. اما توجه داشته باشید که کاهش 2000 کالری در یک روز بسیار نامعقول هست. به ازای هر کیلو از وزن بدن، روزانه باید 30 کالری دریافت بشه.

Maryam ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید ببخشید من ۲۱ سالمه ۱۶۸ بدم و ۸۳ کیلو ام میخواستم بدونم برای کاهش وزن در دو ماه روزی چند کاری باید بسوزونم و چقدر دریافت کنم

کارشناس به اندام ۳۱ تیر ۱۳۹۹

مریم عزیز، به ازای هر 3500 کالری که از طریق ورزش یا مصرف غذای کمتر می‌سوزونیم، نیم کیلو از وزن ما کم می‌شه. مساله کالری‌ها بستگی به شرایط جسمی، سن، قد و میزان فعالیت شما داره. اما توصیه می‌کنیم کمتر از 1000 کالری در روز مصرف نکنید. چون باعث آسیب‌های جدی برای بدن می‌شه.

Mahsa ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام من هفته های اول بارداریمه ۷کیلو اضافه وزن دارم چطور میتونم کمش کنم تو دوماه تقریبا .مشکلی که واسه بچه نداره ؟راهنماییم کنین لطفاممنون.

کارشناس به اندام ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام دوست خوبم. رزیم های سرِ خود حتما به سلامت خودتون و جنین آسیب می رسونه. می تونید برای کاهش وزن زیر نظر پزشک ورزش های مناسب انجام بدین که البته در هفته های اول بارداری که احتمال سقط جنین بالاست ممکنه ورزش خاصی هم به شما ارائه نشه. رژیمی که می گیرید باید حاوی تمام مواد مغذی برای بدنتون باشه و آسیبی به جنین وارد نکنه. ما با ارائه ی رژیم بارداریمی تونیم بهتون کمک کنیم که اضافه وزنتون در این دوران فقط اضافه وزن جنین باشه و بعد از زایمان دچار اضافه وزن نشید. برای ثبت نام روی این لینک کلیک کنید و بعد از وارد کردن شرایط جسمانیتون گزینه ی رژیم بارداری رو انتخاب کنید و یا با این شماره 02532143 با پشتیبانی در تماس باشید.

Fatemeh ۲۹ فروردین ۱۳۹۹

سلام من ۱۵ سالمه و قدم ۱۶۶ و وزنم ۷۳ کیلو هستش برای اینکه بتونم ۵ کیلو کم کنم این وزن رو در چه زمانی میتونم کم کنم؟

کارشناس به اندام ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز، میزان کاهش وزن شما به عوامل مختلفی از جمله ویژگی‌های جسمی، فعالیت روزانه و میزان پایبندی شما به رژیم بستگی داره.