آیا مصرف قرص امگا 3 و لاغری با هم ارتباط دارند؟

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختار برخی از چربی‌ها وجود دارد. این اسیدهای چرب را از آن جهت ضروری نامیدند که برای ادامه حیات ضروری است. بدن انسان نمی‌تواند این ماده مغذی را تولید کند برای همین باید به فکر روش‌های دیگر برای دریافت این ریزمغذی باشید. مصرف قرص امگا […]

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 273771

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختار برخی از چربی‌ها وجود دارد
میانگین امتیاز 4 از 5

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختار برخی از چربی‌ها وجود دارد. این اسیدهای چرب را از آن جهت ضروری نامیدند که برای ادامه حیات ضروری است. بدن انسان نمی‌تواند این ماده مغذی را تولید کند برای همین باید به فکر روش‌های دیگر برای دریافت این ریزمغذی باشید. مصرف قرص امگا 3 یکی از این راه‌هاست. به تازگی رابطه بین قرص امگا 3 و لاغری در فضای مجازی داغ شده است. امروز این رابطه و فواید دیگر قرص امگا 3 را بررسی خواهیم کرد.

باورهایی مبنی بر ارتباط بین مصرف قرص امگا3 و لاغری وجود دارد.

امگا 3 در چه غذایی موجود است؟

امروزه امگا 3 در بسیاری از مکمل‌های غذایی وجود دارد و توسط پزشکان تجویز می‌شود. در مواد غذایی مصرفی خود می‌توانیم این مکمل را داشته باشیم. غذاهای حیوانی، روغن ماهی، میوه‌های دریایی و ماهی‌ها به خصوص ماهی‌های چرب حاوی این اسید چرب ضروری هستند. همچنین در روغن کلزا موجود در آجیل‌هایی مانند گردو و بادام نیز امگا 3 وجود دارد. وجود این ماده در دوزهای بسیار بالا و بیش از نیاز روزانه ممکن است موجب تاخیر در زمان انعقاد خون و گاهی هم احساس ناراحتی در معده شود.

چربی‌های امگا ۳ برای سلامت و تندرستی ما ضروری‌اند، اما پژوهش‌های اخیر نشان دادند بسیاری از افراد به ویژه خانم‌ها به کمبود آن دچارند. در بسیاری از افراد این کمبود را می‌توان با تغییراتی ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی از بین برد. نتایج پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این ماده برای بیماری‌های قلبی- عروقی بسیار مؤثر است و از سکته جلوگیری می‌کند. اسيد چرب امگا ۳ در روغن‌های زير مشاهده می‌شود:

 • ماهی‌هایی مثل شيرماهی، ماهی آزاد، شاه ماهی آزاد، تن سالمون، ساردين، قزل آلای خال قرمز، ميگو، خرچنگ، هامور (ماهی‌های پرورشی امگا ۳ كمتري دارند )؛
 • دانه‌ها و مغزها مثل شاهدانه، دانه كتان و سويا؛
 • زيتون؛
 • كانولا؛
 • گردو؛
 • حبوبات.

آنچه که باید درباره روغن دارای امگا 3 بدانید

1- تحمل حرارت بالا را ندارد

هرچه درصد امگا  ۳ در روغن بيشتر باشد تحمل آن در برابر نور و حرارت نیز کمتر خواهد شد. اگر روی بطری روغنی كه امگا ۳ دارد نوشته باشند “مناسب طبخ در حرارت بالا است”،  احتمالا مقدار خيلی كمی امگا-۳ دارد.

2- روغنی خوب است كه امگا 3 داشته باشد

روغن زيتون علاوه بر امگا 3 دارای اسكوالين (عامل كاهش دهنده چربی خون) است ولی روغن كانولا اسكوالين ندارد. حتما این ماده را به غذاهایتان اضافه کنید. زيرا این ماده مغذی دارای اسيد چرب مهم و اساسی است كه بدن، آن را تولید نمی‌کند.

روغن زیتون از منابع امگا3 محسوب می شود و دارای چربی های مفید برای بدن است.

3- مهم‌ترين منابع امگا۳ ماهی‌های دريايی غير پرورشی‌اند

اگر ماهی دوست نداريد و به ديگر منابع آن نيز دسترسی نداريد، از مكمل‌های این اسید چرب استفاه كنيد. ماهی‌هايی امگا سه بيشتر دارند كه در آب‌های سرد زندگی می‌کنند. خليج فارس جزو آب‌های نسبتا سرد است. ده نوع ماهی بيشترين ميزان امگا ۳ و اسيد چرب را دارند که عبارتند از : قزل آلای رنگين كمان، راجگو سرخو، شوريده، منقار ماهی، قباد، كفشک ريز، مارماهی، تيزدندان و زمين كن دم نواری.

فوايد امگا ۳ چیست؟

 • پيشگيری از بيماري‌های قلبی- عروقی؛
 • مانع شدن از لختگی خون؛
 • رشد سلول‌های مغزی؛
 • افزايش اعتماد به نفس و مقاومت بدن؛
 • جلوگيری از پيدايش و پیشروی سرطان؛
 • جلوگیری از پوکی استخوان؛
 • افزايش ضريب هوش شيرخواران؛
 • مفید برای بیماری‌های کرنری (سرخرگ‌های کرنری یا سرخرگ‌های قلب از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت، شریان یا سرخرگ اصلی بدن است که از بطن چپ، خون را خارج و اولین شریانی است که خون دارای اکسیژن زیاد را دریافت می‌کند.)
 • پیشگیری از بیماری‌های روحی و افسردگی؛
 • پیشگیری از آلزایمر؛
 • حفاظت از سلول‌های عصبی و جلوگیری از پیری مغز.

نشانه‌های کمبود امگا ۳ کدامند؟

پژوهش‌ها نشان دادند کمبود امگا۳ سبب برخی علائم تحریک کننده مانند بدخوابی و خشکی پوست به ویژه در خانم‌ها می‌شود. علاوه بر این خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز در این افراد افزایش می‌یابد. اگر نشانه‌های زیر را دیدید، احتمالا کمبود امگا3 دارید:

1- خشکی پوست

یکی از رازهای داشتن پوستی سالم و هیدراته، چربی های امگا3‌اند که به صورت طبیعی در ساختار دیواره سلول‌ها پیدا می‌شود. هرچه کمبود آن بیشتر باشد، خشکی پوست شدیدتر خواهد بود. امگا ۳ به پوست کمک می‌کند تا مواد مغذی سالم و مواد اضافی که مضرند از بدن خارج شوند. در نتیجه پوستی با ظاهری سالم و درخشان خواهید داشت.

مصرف چربی های طبیعی و مفید مانند امگا 3، باعث حفظ رطوبت پوست میشود.

2- موی بی‌جان

همان امگا ۳ که در سلول‌های پوستتان پیدا می‌شود، در فولیکول‌های مو نیز وجود دارد. امگا ۳ ماده مغذی بسیار مهمی برای درخشندگی مو است. چربی‌های امگا مو را تغذیه و باعث ضخیم شدن مو می‌شوند. همچنین التهاب پوست کف سر را کاهش می‌دهند (التهاب پوست کفِ سر باعث ریزش مو می‌شود.)

3- ناخن‌های شکننده

ناخن‌های نرم، پوسته پوسته شده و شکننده همگی نشانه‌های خارجی‌اند که خبر می‌دهند چیزی در بدنتان درست کار نمی‌کند. کمبود امگا می‌تواند ۳ از این مشکل‌ها  باشد. بسیاری از پژوهش‌ها نشان دادند که امگا ۳ موجود در منابع حیوانی مانند روغن ماهی بسیار ساده‌تر از منابع گیاهی جذب بدن می‌شوند. بنابراین وارد کردن ماهی‌های چرب به برنامه غذایی یکی از بهترین راهکارها است.

4- بی‌خوابی

پژوهشی در دانشگاه آکسفورد نشان داد افرادی خواب با کیفیت‌تری را تجربه می‌کنند که سطح بالای امگا ۳ دارند. با این حال متخصصان توصیه می‌کنند مکمل خود را صبح‌ها استفاده کنند نه شب‌ها. چون خوردن امگا ۳ نزدیک به ساعت خواب باعث بی‌خوابی می‌شود. اگر در زمان درست استفاده شود، به بهودی خواب بهتر کمک می‌کند.

5- ضعف تمرکز

اگر مقدار زیادی ماهی چرب نخورید یا مکمل امگا ۳ دریافت نکنید، احتمالا دچار ضعف در تمرکز می‌شوید. بسیاری از افراد بعد از دریافت مقدار مورد نیاز روزانه از این اسید چرب، پیشرفت قابل توجه‌ای در سطح تمرکز خود تجربه کرده‌اند.

عدم مصرف امگا 3 میتواند باعث کاهش تمرکز شود.

6- خستگی

مرتب احساس خستگی داشتن می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد؛ اما شکی نیست که کمبود امگا ۳ یکی از این عوامل است. بر اساس بررسی‌های دانشکده پزشکی مریلند، خستگی از نشانه‌های شایع کمبود اساسی امگا ۳ است. بنابراین تقویت برنامه غذایی خود با روغن‌های چرب به افزایش سطح انرژی‌تان کمک می‌کند.

7- درد مفاصل

اسید چرب‌های امگا ۳ که در روغن ماهی وجود دارد از عوامل قدرتمند کاهش التهابند. به همین دلیل امگا ۳ برای افرادی بسیار با‌اهمیت است که مشکل درد مفاصل دارند. دریافت امگا ۳ به اندازه می‌تواند فرآیند از بین رفتن بافت و مفاصل را متوقف کند.

8- اختلال در رشد

در پژوهشی نقش مصرف مکمل­های خوراکی امگا ۳ روی الگوی­های رفتاری به وی‍ژه بیش ­فعالی در کودکان مبتلا به بیماری­های طیف اوتیسم پرداخته شد و نتایج نشان داد که کودکان اوتیسمی نسبت به کودکان نرمال سطح پایین تری از امگا ۳ دارند.

بهترین زمان مصرف قرص امگا 3

بهترین زمان مصرف این قرص همراه با یک وعده غذایی است تا میزان جذب آن در بدن به حداکثر برسد. اگر قرص امگا3  را با غذاهای چرب مصرف کنید میزان اثربخشی آن را در بدن افزایش می‌دهید.

بهتر است قرص امگا 3 را همراه با وعده غذایی خود میل کنید.

قرص امگا3 و لاغری

مصرف قرص امگا ۳ به شکل‌های مختلف روی کاهش وزن و لاغری تاثیر می‌گذارد:

1- قرص امگا 3 و لاغری؛ گرسنگی و اشتها را کاهش می‌دهد

مصرف این ماده برای افرادی که رژیم می‌گیرند مفید است. تحقیقی روی افرادی انجام شد که امگا ۳ بیشتری همراه با غذای خود مصرف می‌کردند. به مدت ۲ ساعت بیشتر احساس سیری می‌کنند. مطالعه ی جالب دیگری نشان داد که مصرف این ماده سطح هورمون سیری را در افراد چاق افزایش و در افراد لاغر کاهش می‌دهد.

2- قرص امگا3 و لاغری؛ سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد

سوخت و ساز بدن با نرخ متابولیک اندازه گیری می‌شود که میزان کالری مصرفی را در روز نشان می‌دهد. نرخ متابولیک یعنی بدن شما به چه مقدار انرژی نیاز دارد تا به حیات خود ادامه بدهد. هرچه میزان سوخت و ساز بدن شما بالاتر باشد، کالری بیشتری در طول روز می‌سوزانید. در مطالعه‌ای نشان داده شد افراد سالمی که در طول روز و به مدت ۱۲ هفته ۳ گرم روغن ماهی مصرف کردند، میزان سوخت و ساز آن‌ها ۱۴ درصد معادل ۱۸۷ کالری افزایش یافته است.

3- قرص امگا 3 و لاغری؛ تاثیر ورزش کردن را دو چندان می‌کند

مصرف این قرص، کالری سوزی و چربی سوزی را در طول ورزش دو چندان می‌کند. به این خاطر که با مصرف روغن ماهی شما برای تامین انرژی خود در طول ورزش به جای مصرف کربوهیدرات‌ها به سراغ چربی‌های سالم رفته‌اید. نتایج یک مطالعه نشان داد زنانی ۱۰ درصد کالری و ۱۹ تا ۲۷ درصد چربی بیشتری نسبت به دیگران می سوزانند که به مدت ۱۲ هفته ۳ گرم روغن ماهی در روز مصرف می کنند.

4- قرص لاغری و امگا3؛ به کاهش سایز کمک می‌کند

جالب است بدانید که روغن ماهی یا امگا ۳ حتی اگر به  کاهش وزن کمک نکند، حتما موجب کاهش سایز و ماهیچه سازی می‌شود. گاهی اوقات عدد روی ترازو شما را فریب می‌دهد. مثلا چربی‌های را تبدیل به ماهیچه و عضله کرده‌اید، اما ترازو همان وزن قبلی را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که گفته می‌شود به جای ترازو از آنالیز بدن و اندازه گیری درصد چربی‌ها استفاده شود. بنابراین، مصرف روغن ماهی شاید وزن شما را روی ترازو کمتر نشان ندهد، اما لباس‌های‌تان را به تن زیباتر می کنند.

سایز لباساتو
با رژیـــم ما
کوک کـــن
همین الان ثبت نام کن
kermany

5- قرص امگا 3 و لاغری؛ اشتها را کم می‌کند

این اسید چرب متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن افراد کمک می‌کند. در قدم اول باید بدانید که این اسید می‌تواند اشتها را به میزان زیادی پایین بیاورد. همین امر سبب می‌شود که افراد میلی به مصرف غذا نداشته باشند. به همین دلیل مصرف این مکمل می‌تواند برای کسانی مفید باشد که به دنبال لاغری‌اند.

مطالعه‌ای در همین راستا نشان داد افراد سالمی که رژیم لاغری دارند و روزانه 3/1 گرم روغن ماهی مصرف می‌کنند، حداقل تا دو ساعت پس از غذا احساس گرسنگی نخواهند داشت. روغن ماهی امگا 3 میزان هورمون سیری را در افراد چاق افزایش می‌دهد قرص اما میزان همان هورمون را در افرادی کاهش می‌دهد که وزن ایده آل دارند.

حالا همه چیز را درباره قرص امگا 3 و لاغری می‌دانید. به خاطر بسپارید تنها مصرف کردن امگا 3 بر لاغری تاثیری ندارد. برای اینکه وزنتان کم شود باید از برنامه‌ غذایی سالم و اصولی پیروی و در کنار آن ورزش کنید. قرص امگا 3 می‌تواند به کاهش اشتهای کمک کند اما مطمئنا راه اصلی برای کاهش وزن نخواهد بود.

آیا مصرف قرص امگا 3 و لاغری با هم ارتباط دارند؟ - 14 - امگا 3 - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سهیلا گنجی 1403/03/01

سلام من اضافه وزن دارم دستور خوردن امگا ۳ میشه بگیدلطفا

کارشناس به اندام 1403/03/02

سلام درهفته دوبارباشام استفاده کنید

-سهیلا گنجی 1403/03/01

سلام من اضافه وزن دارم امگا ۳ چطوری بخورم؟

کارشناس به اندام 1403/03/02

سلام هفته ای ۲بار بخورید

-فرخ 1402/04/26

سلام و تشكر از مطالب خوب و قابل فهم

کارشناس به اندام 1402/04/27

سلام ممنون از حسن نظرتون عزیزم

- 1402/04/02

سلام

کارشناس به اندام 1402/04/03

عرض ادب

- 1402/03/20

سلام من بخوام برای چربیسوزی استفاده کنم به چ صورت باید مصرف کنم

کارشناس به اندام 1402/03/21

سلام عزیزم هفته ای دو عدد استفاده کنید

-ارش 1402/02/26

من بدنسازی کار میکنم امگا 3 مصرف کردم سریع وزنم ظرف چند روز کاهش یافت

کارشناس به اندام 1402/02/27

ممنون ازبیان نظرتون

سجاد 1401/08/14

سلام من ٣٢ سالم هست هم كبد چرب دارم و هم تري گليسيريد قرص ليور گل و جم فيبروزيل ٣٠٠ هرروز ميخورم دكتر گفت بهتره امگا ٣ بخوري خواستم بپرسم كدوم قرص بخورم و اينكه روزي يا يك روز در ميون؟ تشكر

کارشناس به اندام 1401/08/15

سلام وقت بخیر .عزیزم اگه پزشک براتون تجویز کردن دوز مصرفی و نوعش رو هم حتما براتون مشخص کردن طبق دستورشون پیش برید .

سيد 1401/08/14

سلام من ٣٢ سالم هست هم كبد چرب دارم و هم تري گليسيريد قرص ليور گل و جم فيبروزيل ٣٠٠ هرروز ميخورم دكتر گفت بهتره امگا ٣ بخوري خواستم بپرسم كدوم قرص بخورم و اينكه روزي يا يك روز در ميون؟

کارشناس به اندام 1401/08/15

سلام وقت بخیر .عزیزم اگه پزشک براتون تجویز کردن دوز مصرفی و نوعش رو هم حتما براتون مشخص کردن طبق دستورشون پیش برید .

سجاد 1401/08/14

سلام من ٣٢ سالم هست هم كبد چرب دارم و هم تري گليسيريد قرص ليور گل و جم فيبروزيل ٣٠٠ هرروز ميخورم دكتر گفت بهتره امگا ٣ بخوري خواستم بپرسم كدوم قرص بخورم و اينكه روزي يا يك روز در ميون؟

کارشناس به اندام 1401/08/15

سلام وقت بخیر .عزیزم اگه پزشک براتون تجویز کردن دوز مصرفی و نوعش رو هم حتما براتون مشخص کردن طبق دستورشون پیش برید .

.... 1401/07/06

سلام ببخشید من واسه بارداری قرص میخورم. میخواستم بپرسم میتونم کنارش از قرص امگا ۳استفاده کنم؟

کارشناس به اندام 1401/07/09

سلام وقت بخیر .عزیزم در این مورد با پزشکتون مشورت کنید .

احمدنجرابی 1401/02/05

عالی بود

افسانه 1400/12/25

سلامآخه‌منشنیدم‌امگا‌۳ب ۳به‌افزایش‌وزن‌کمک‌میکنه‌پس‌من‌که‌لاغرم‌چیکاربایدبکنم

کارشناس به اندام 1401/10/14

سلام نه عزیزم امگا وزن وبالا نمیبره برای چاق شدن باید برنامه غذایی داشته باشید که میتونین برای رژیم روی لینک کلیک کرده وثبت نام انجام بدین

روحانگیز 1400/09/16

درباره امگاه3 خیلی پر محتوا بود از دکتر کرمانی سپاسگزارم

کارشناس به اندام 1400/09/20

منون از همراهی شما دوست عزیز

انسیه رسولی 1400/07/10

سلام ببخشید میتونم بپرسم مقدار مصرف امگا ۳ باید به چه صورت باشه،روزی یکی،یا هفته ای یکی یا....

کارشناس به اندام 1400/08/01

سلام دوست عزیز هیچ استانداردی برای میزان امگا 3 دریافتی که هر روز باید به بدن برسد وجود ندارد. اکثر سازمان های بهداشت جهانی توصیه می کنند افراد سالم بالغ باید روزانه حداکثر بین 250-500 میلی گرمEPA و DHA مصرف کنند. ولی مقادیر بالاتر اغلب برای شرایط سلامتی خاصی توصیه می شود.

ل 1400/06/29

خوبه بدنیست

نعمت الهی 1400/06/26

سلام آقای دکتر پس چرا از مضرات مصرف امگا ۳ چیزی نگفتید؟ طبق مطالب زیر مصرف قرص امگا ۳ مضرات زیادی برای سلامتی دارد: مضرات قرص امگا 3 براي مردان محققان مركز مطالعات سرطان «فرد هاچينسون» در آمريكا در اين رابطه اظهار داشتند: مصرف كپسول‌هاي امگا 3 نه تنها از خطر بروز سرطان پروستات نمي‌كاهد بلكه احتمال بروز موارد كشنده اين بيماري را تا 70 درصد افزايش مي‌دهد. اين پژوهشگران معتقدند كه هيچ مدرك قطعي وجود ندارد كه ثابت كند مكمل‌هاي غذايي براي سلامت انسان سودمند هستند. پژوهشگران مركز هاچينسون در اين تحقيق، خون 834 مرد مبتلا به سرطان پروستات را با خون 1393 مرد سالم مقايسه كردند. نتايج نشان داد مرداني كه ميزان امگا 3 در خونشان در بالاترين حد است 71 درصد بيش از ديگران در معرض خطر ابتلا به نوع كشنده سرطان پروستات هستند. به علاوه در اين افراد خطر ابتلا به نوع خفيف‌تر اين سرطان 43 درصد افزايش مي‌يابد. اين محققان مي‌گويند: هنوز روشن نيست اين چربي چگونه باعث رشد تومور مي‌شود اما برخي حدس مي‌زنند كه شايد امگا 3 سيستم ايمني را ضعيف مي‌كند و يا اينكه به مولكول وراثتي دي‌ان‌اي آسيب مي‌زند. امگا 3 و تاثير بر قند خون تغيير سطوح قند خون يكي از عوارض جانبي امگا 3 است. بنابراين در صورت ابتلا به ديابت يا استفاده از گياهان، دارو ها و مكمل هايي براي تغيير سطوح قند خون مراقبت بيشتري مورد نياز است. همچنين در صورت استفاده از امگا 3 براي جلوگيري از بروز هر گونه عوارض و مشكلي نسبت به بررسي قند خون خود اقدام نماييد. مضرات قرص امگا 3 براي قلب نتايج به دست آمده از بررسي تاثير روغن ماهي بر درمان يا جلوگيري از آريتمي قلبي كه ممكن است به مرگ منجر شود نشان مي‌دهد كه روغن ماهي در برخي از موارد باعث تشديد آريتمي در افراد مي‌شود. اگر سابقه بيماري قلبي داريد، قبل از مصرف روغن ماهي با پزشك خود مشورت كنيد. آريتمي قلبي زماني رخ مي‌دهد كه ايمپالس‌هاي الكتريكي قلب كه ضربان قلب را تنظيم مي‌كنند دچار اختلال شوند. قلب شما از طريق انقباض به اين ايمپالس‌هاي الكتريكي واكنش نشان مي‌دهد. انقباض دهليز و بطن قلب باعث پمپاژ و انتقال خون به ساير نقاط بدن مي‌شود. اگر انقباض دهليز و بطن در زمان مناسب رخ ندهد، قلب قادر به پمپاژ صحيح خون نخواهد بود.

کارشناس به اندام 1400/07/17

سلام دوست عزیز همه ویتامینها اگر درست و به جا استفاده نشن ممکنه عوارضی رو به دنبال داشته باشن نظر شما محترمه ولی نیاز به بررسی بیشتر داره

فرهادی 1400/06/03

سلام آقا دکتر شرمنده بچه هاازچ سنی میتونن ازداروی اماگا۳استفادهکنن ممنونم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1400/06/20

سلام دوست عزیز برای کودکان 3سال به بالا از کپسول‌های امگا3، 1گرمی که حاوی اسیدهای چرب EPA و DHA هستند، میشه استفاده کرد.

Targol 1400/04/10

سلام امگا 3 باعث چاقی میشه یا لاغری من دوس دارم برا اینک چاق بشم مصرف کنم ولی بعضیا میگن لاغر میشی و این موضوع منو مشکوک کرده نمیدونم اخرش چیکار کنم

کارشناس به اندام 1400/04/24

سلام دوست عزیز امگا3 بایث چاقی یا لاغری نمیشه وخواص مربوط به خودش رو داره اگر میخوای چاق بشی از مولتی ویتامینها و آهن و زینک استفاده کن و از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب مینی و ماکارونی بیشتر استفاد کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

مرضیه 1400/04/10

سلام ببخشید یه سوال داشتم لطفا جواب بدین.ایا امگا۳ باعث لاِغری و کم اشتهایی میشه؟

کارشناس به اندام 1400/04/24

سلام دوست عزیز به تنهایی اونقدر تاثیر گذار نیست

محمد میر 1400/04/05

سلام‌جناب دکتر خداقوت بنده ۱۲سال مرتب بدنسازی کار میکنم. و فقط مکمل استفاده میکنم و حداقل ۷وعده غذایی. استرویید استفاده نمیکنم. عموما هر ۶ماه چکاپ میدم. همین امروز جواب اومد سطح تری گلیسیرید من رو ۶۴۰ و hdl29 و ldl رو ۱۲۵ زده. اولین باره اینطور بالا رفته. من ۱۲ ساعت ناشتارو رعایت کردم. بنظر شما امگا سه رو در برنامه غذایی بگونجونم کافیه؟؟یا دارو کاهش چربی خون استفاده کنم؟علت این افزایش به دلیل ورزش و کالری که میرسونم نیست؟؟ممنون میشم از نگرانی من رو خارج کنید

کارشناس به اندام 1400/04/21

سلام دوست عزیز این موارد رو با پزشکتون باید در میون بذارید از راه دور نمیشه نظری داد