آیا مصرف قرص امگا ۳ و لاغری با هم ارتباط دارند؟

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » آیا مصرف قرص امگا ۳ و لاغری با هم ارتباط دارند؟
امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختار برخی از چربی‌ها وجود دارد

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختار برخی از چربی‌ها وجود دارد. این اسیدهای چرب را از آن جهت ضروری نامیدند که برای ادامه حیات ضروری است. بدن انسان نمی‌تواند این ماده مغذی را تولید کند برای همین باید به فکر روش‌های دیگر برای دریافت این ریزمغذی باشید. مصرف قرص امگا ۳ یکی از این راه‌هاست. به تازگی رابطه بین قرص امگا ۳ و لاغری در فضای مجازی داغ شده است. امروز این رابطه و فواید دیگر قرص امگا ۳ را بررسی خواهیم کرد.

باورهایی مبنی بر ارتباط بین مصرف قرص امگا3 و لاغری وجود دارد.

امگا ۳ در چه غذایی موجود است؟

امروزه امگا ۳ در بسیاری از مکمل‌های غذایی وجود دارد و توسط پزشکان تجویز می‌شود. در مواد غذایی مصرفی خود می‌توانیم این مکمل را داشته باشیم. غذاهای حیوانی، روغن ماهی، میوه‌های دریایی و ماهی‌ها به خصوص ماهی‌های چرب حاوی این اسید چرب ضروری هستند. همچنین در روغن کلزا موجود در آجیل‌هایی مانند گردو و بادام نیز امگا ۳ وجود دارد. وجود این ماده در دوزهای بسیار بالا و بیش از نیاز روزانه ممکن است موجب تاخیر در زمان انعقاد خون و گاهی هم احساس ناراحتی در معده شود.

چربی‌های امگا ۳ برای سلامت و تندرستی ما ضروری‌اند، اما پژوهش‌های اخیر نشان دادند بسیاری از افراد به ویژه خانم‌ها به کمبود آن دچارند. در بسیاری از افراد این کمبود را می‌توان با تغییراتی ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی از بین برد. نتایج پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این ماده برای بیماری‌های قلبی- عروقی بسیار مؤثر است و از سکته جلوگیری می‌کند. اسيد چرب امگا ۳ در روغن‌های زير مشاهده می‌شود:

 • ماهی‌هایی مثل شيرماهی، ماهی آزاد، شاه ماهی آزاد، تن سالمون، ساردين، قزل آلای خال قرمز، ميگو، خرچنگ، هامور (ماهی‌های پرورشی امگا ۳ كمتري دارند )؛
 • دانه‌ها و مغزها مثل شاهدانه، دانه كتان و سويا؛
 • زيتون؛
 • كانولا؛
 • گردو؛
 • حبوبات.

آنچه که باید درباره روغن دارای امگا ۳ بدانید

۱- تحمل حرارت بالا را ندارد

هرچه درصد امگا  ۳ در روغن بيشتر باشد تحمل آن در برابر نور و حرارت نیز کمتر خواهد شد. اگر روی بطری روغنی كه امگا ۳ دارد نوشته باشند “مناسب طبخ در حرارت بالا است”،  احتمالا مقدار خيلی كمی امگا-۳ دارد.

۲- روغنی خوب است كه امگا ۳ داشته باشد

روغن زيتون علاوه بر امگا ۳ دارای اسكوالين (عامل كاهش دهنده چربی خون) است ولی روغن كانولا اسكوالين ندارد. حتما این ماده را به غذاهایتان اضافه کنید. زيرا این ماده مغذی دارای اسيد چرب مهم و اساسی است كه بدن، آن را تولید نمی‌کند.

روغن زیتون از منابع امگا3 محسوب می شود و دارای چربی های مفید برای بدن است.

۳- مهم‌ترين منابع امگا۳ ماهی‌های دريايی غير پرورشی‌اند

اگر ماهی دوست نداريد و به ديگر منابع آن نيز دسترسی نداريد، از مكمل‌های این اسید چرب استفاه كنيد. ماهی‌هايی امگا سه بيشتر دارند كه در آب‌های سرد زندگی می‌کنند. خليج فارس جزو آب‌های نسبتا سرد است. ده نوع ماهی بيشترين ميزان امگا ۳ و اسيد چرب را دارند که عبارتند از : قزل آلای رنگين كمان، راجگو سرخو، شوريده، منقار ماهی، قباد، كفشک ريز، مارماهی، تيزدندان و زمين كن دم نواری.

فوايد امگا ۳ چیست؟

 • پيشگيری از بيماري‌های قلبی- عروقی؛
 • مانع شدن از لختگی خون؛
 • رشد سلول‌های مغزی؛
 • افزايش اعتماد به نفس و مقاومت بدن؛
 • جلوگيری از پيدايش و پیشروی سرطان؛
 • جلوگیری از پوکی استخوان؛
 • افزايش ضريب هوش شيرخواران؛
 • مفید برای بیماری‌های کرنری (سرخرگ‌های کرنری یا سرخرگ‌های قلب از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت، شریان یا سرخرگ اصلی بدن است که از بطن چپ، خون را خارج و اولین شریانی است که خون دارای اکسیژن زیاد را دریافت می‌کند.)
 • پیشگیری از بیماری‌های روحی و افسردگی؛
 • پیشگیری از آلزایمر؛
 • حفاظت از سلول‌های عصبی و جلوگیری از پیری مغز.

نشانه‌های کمبود امگا ۳ کدامند؟

پژوهش‌ها نشان دادند کمبود امگا۳ سبب برخی علائم تحریک کننده مانند بدخوابی و خشکی پوست به ویژه در خانم‌ها می‌شود. علاوه بر این خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز در این افراد افزایش می‌یابد. اگر نشانه‌های زیر را دیدید، احتمالا کمبود امگا۳ دارید:

۱- خشکی پوست

یکی از رازهای داشتن پوستی سالم و هیدراته، چربی های امگا۳‌اند که به صورت طبیعی در ساختار دیواره سلول‌ها پیدا می‌شود. هرچه کمبود آن بیشتر باشد، خشکی پوست شدیدتر خواهد بود. امگا ۳ به پوست کمک می‌کند تا مواد مغذی سالم و مواد اضافی که مضرند از بدن خارج شوند. در نتیجه پوستی با ظاهری سالم و درخشان خواهید داشت.

مصرف چربی های طبیعی و مفید مانند امگا 3، باعث حفظ رطوبت پوست میشود.

۲- موی بی‌جان

همان امگا ۳ که در سلول‌های پوستتان پیدا می‌شود، در فولیکول‌های مو نیز وجود دارد. امگا ۳ ماده مغذی بسیار مهمی برای درخشندگی مو است. چربی‌های امگا مو را تغذیه و باعث ضخیم شدن مو می‌شوند. همچنین التهاب پوست کف سر را کاهش می‌دهند (التهاب پوست کفِ سر باعث ریزش مو می‌شود.)

۳- ناخن‌های شکننده

ناخن‌های نرم، پوسته پوسته شده و شکننده همگی نشانه‌های خارجی‌اند که خبر می‌دهند چیزی در بدنتان درست کار نمی‌کند. کمبود امگا می‌تواند ۳ از این مشکل‌ها  باشد. بسیاری از پژوهش‌ها نشان دادند که امگا ۳ موجود در منابع حیوانی مانند روغن ماهی بسیار ساده‌تر از منابع گیاهی جذب بدن می‌شوند. بنابراین وارد کردن ماهی‌های چرب به برنامه غذایی یکی از بهترین راهکارها است.

۴- بی‌خوابی

پژوهشی در دانشگاه آکسفورد نشان داد افرادی خواب با کیفیت‌تری را تجربه می‌کنند که سطح بالای امگا ۳ دارند. با این حال متخصصان توصیه می‌کنند مکمل خود را صبح‌ها استفاده کنند نه شب‌ها. چون خوردن امگا ۳ نزدیک به ساعت خواب باعث بی‌خوابی می‌شود. اگر در زمان درست استفاده شود، به بهودی خواب بهتر کمک می‌کند.

۵- ضعف تمرکز

اگر مقدار زیادی ماهی چرب نخورید یا مکمل امگا ۳ دریافت نکنید، احتمالا دچار ضعف در تمرکز می‌شوید. بسیاری از افراد بعد از دریافت مقدار مورد نیاز روزانه از این اسید چرب، پیشرفت قابل توجه‌ای در سطح تمرکز خود تجربه کرده‌اند.

عدم مصرف امگا 3 میتواند باعث کاهش تمرکز شود.

۶- خستگی

مرتب احساس خستگی داشتن می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد؛ اما شکی نیست که کمبود امگا ۳ یکی از این عوامل است. بر اساس بررسی‌های دانشکده پزشکی مریلند، خستگی از نشانه‌های شایع کمبود اساسی امگا ۳ است. بنابراین تقویت برنامه غذایی خود با روغن‌های چرب به افزایش سطح انرژی‌تان کمک می‌کند.

۷- درد مفاصل

اسید چرب‌های امگا ۳ که در روغن ماهی وجود دارد از عوامل قدرتمند کاهش التهابند. به همین دلیل امگا ۳ برای افرادی بسیار با‌اهمیت است که مشکل درد مفاصل دارند. دریافت امگا ۳ به اندازه می‌تواند فرآیند از بین رفتن بافت و مفاصل را متوقف کند.

۸- اختلال در رشد

در پژوهشی نقش مصرف مکمل­های خوراکی امگا ۳ روی الگوی­های رفتاری به وی‍ژه بیش ­فعالی در کودکان مبتلا به بیماری­های طیف اوتیسم پرداخته شد و نتایج نشان داد که کودکان اوتیسمی نسبت به کودکان نرمال سطح پایین تری از امگا ۳ دارند.

بهترین زمان مصرف قرص امگا ۳

بهترین زمان مصرف این قرص همراه با یک وعده غذایی است تا میزان جذب آن در بدن به حداکثر برسد. اگر قرص امگا۳  را با غذاهای چرب مصرف کنید میزان اثربخشی آن را در بدن افزایش می‌دهید.

بهتر است قرص امگا 3 را همراه با وعده غذایی خود میل کنید.

قرص امگا۳ و لاغری

مصرف قرص امگا ۳ به شکل‌های مختلف روی کاهش وزن و لاغری تاثیر می‌گذارد:

۱- قرص امگا ۳ و لاغری؛ گرسنگی و اشتها را کاهش می‌دهد

مصرف این ماده برای افرادی که رژیم می‌گیرند مفید است. تحقیقی روی افرادی انجام شد که امگا ۳ بیشتری همراه با غذای خود مصرف می‌کردند. به مدت ۲ ساعت بیشتر احساس سیری می‌کنند. مطالعه ی جالب دیگری نشان داد که مصرف این ماده سطح هورمون سیری را در افراد چاق افزایش و در افراد لاغر کاهش می‌دهد.

۲- قرص امگا۳ و لاغری؛ سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد

سوخت و ساز بدن با نرخ متابولیک اندازه گیری می‌شود که میزان کالری مصرفی را در روز نشان می‌دهد. نرخ متابولیک یعنی بدن شما به چه مقدار انرژی نیاز دارد تا به حیات خود ادامه بدهد. هرچه میزان سوخت و ساز بدن شما بالاتر باشد، کالری بیشتری در طول روز می‌سوزانید. در مطالعه‌ای نشان داده شد افراد سالمی که در طول روز و به مدت ۱۲ هفته ۳ گرم روغن ماهی مصرف کردند، میزان سوخت و ساز آن‌ها ۱۴ درصد معادل ۱۸۷ کالری افزایش یافته است.

۳- قرص امگا ۳ و لاغری؛ تاثیر ورزش کردن را دو چندان می‌کند

مصرف این قرص، کالری سوزی و چربی سوزی را در طول ورزش دو چندان می‌کند. به این خاطر که با مصرف روغن ماهی شما برای تامین انرژی خود در طول ورزش به جای مصرف کربوهیدرات‌ها به سراغ چربی‌های سالم رفته‌اید. نتایج یک مطالعه نشان داد زنانی ۱۰ درصد کالری و ۱۹ تا ۲۷ درصد چربی بیشتری نسبت به دیگران می سوزانند که به مدت ۱۲ هفته ۳ گرم روغن ماهی در روز مصرف می کنند.

۴- قرص لاغری و امگا۳؛ به کاهش سایز کمک می‌کند

جالب است بدانید که روغن ماهی یا امگا ۳ حتی اگر به  کاهش وزن کمک نکند، حتما موجب کاهش سایز و ماهیچه سازی می‌شود. گاهی اوقات عدد روی ترازو شما را فریب می‌دهد. مثلا چربی‌های را تبدیل به ماهیچه و عضله کرده‌اید، اما ترازو همان وزن قبلی را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که گفته می‌شود به جای ترازو از آنالیز بدن و اندازه گیری درصد چربی‌ها استفاده شود. بنابراین، مصرف روغن ماهی شاید وزن شما را روی ترازو کمتر نشان ندهد، اما لباس‌های‌تان را به تن زیباتر می کنند.

سایز لباساتو
با رژیـــم ما
کوک کـــن
همین الان ثبت نام کن
kermany

۵- قرص امگا ۳ و لاغری؛ اشتها را کم می‌کند

این اسید چرب متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن افراد کمک می‌کند. در قدم اول باید بدانید که این اسید می‌تواند اشتها را به میزان زیادی پایین بیاورد. همین امر سبب می‌شود که افراد میلی به مصرف غذا نداشته باشند. به همین دلیل مصرف این مکمل می‌تواند برای کسانی مفید باشد که به دنبال لاغری‌اند.

مطالعه‌ای در همین راستا نشان داد افراد سالمی که رژیم لاغری دارند و روزانه ۳/۱ گرم روغن ماهی مصرف می‌کنند، حداقل تا دو ساعت پس از غذا احساس گرسنگی نخواهند داشت. روغن ماهی امگا ۳ میزان هورمون سیری را در افراد چاق افزایش می‌دهد قرص اما میزان همان هورمون را در افرادی کاهش می‌دهد که وزن ایده آل دارند.

حالا همه چیز را درباره قرص امگا ۳ و لاغری می‌دانید. به خاطر بسپارید تنها مصرف کردن امگا ۳ بر لاغری تاثیری ندارد. برای اینکه وزنتان کم شود باید از برنامه‌ غذایی سالم و اصولی پیروی و در کنار آن ورزش کنید. قرص امگا ۳ می‌تواند به کاهش اشتهای کمک کند اما مطمئنا راه اصلی برای کاهش وزن نخواهد بود.

Sending
User Review
3.73 (136 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

ل ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

خوبه بدنیست

فرهادی ۰۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام آقا دکتر شرمنده بچه هاازچ سنی میتونن ازداروی اماگا۳استفادهکنن ممنونم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز برای کودکان 3سال به بالا از کپسول‌های امگا3، 1گرمی که حاوی اسیدهای چرب EPA و DHA هستند، میشه استفاده کرد.

Targol ۱۰ تیر ۱۴۰۰

سلام امگا 3 باعث چاقی میشه یا لاغری من دوس دارم برا اینک چاق بشم مصرف کنم ولی بعضیا میگن لاغر میشی و این موضوع منو مشکوک کرده نمیدونم اخرش چیکار کنم

کارشناس به اندام ۲۴ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز امگا3 بایث چاقی یا لاغری نمیشه وخواص مربوط به خودش رو داره اگر میخوای چاق بشی از مولتی ویتامینها و آهن و زینک استفاده کن و از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب مینی و ماکارونی بیشتر استفاد کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

مرضیه ۱۰ تیر ۱۴۰۰

سلام ببخشید یه سوال داشتم لطفا جواب بدین.ایا امگا۳ باعث لاِغری و کم اشتهایی میشه؟

کارشناس به اندام ۲۴ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز به تنهایی اونقدر تاثیر گذار نیست

محمد میر ۰۵ تیر ۱۴۰۰

سلام‌جناب دکتر خداقوت بنده ۱۲سال مرتب بدنسازی کار میکنم. و فقط مکمل استفاده میکنم و حداقل ۷وعده غذایی. استرویید استفاده نمیکنم. عموما هر ۶ماه چکاپ میدم. همین امروز جواب اومد سطح تری گلیسیرید من رو ۶۴۰ و hdl29 و ldl رو ۱۲۵ زده. اولین باره اینطور بالا رفته. من ۱۲ ساعت ناشتارو رعایت کردم. بنظر شما امگا سه رو در برنامه غذایی بگونجونم کافیه؟؟یا دارو کاهش چربی خون استفاده کنم؟علت این افزایش به دلیل ورزش و کالری که میرسونم نیست؟؟ممنون میشم از نگرانی من رو خارج کنید

کارشناس به اندام ۲۱ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این موارد رو با پزشکتون باید در میون بذارید از راه دور نمیشه نظری داد