رژیم بنتینگ چیست؟

رژیم های غذایی دائم در حال افزایش هستند و کسانی که در رویای کاهش وزن هستند نیز یکی پس از دیگری آنها را دنبال می کنند. اما این بار می خواهیم درباره رژیمی صحبت کنیم که گفته می شود ابتدا در آفریقا جنوبی سر و صدای زیادی به پا کرده و مورد استقبال قرار گرفته […]

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 8717

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

رژیم بنتینگ
میانگین امتیاز 5 از 5

رژیم های غذایی دائم در حال افزایش هستند و کسانی که در رویای کاهش وزن هستند نیز یکی پس از دیگری آنها را دنبال می کنند. اما این بار می خواهیم درباره رژیمی صحبت کنیم که گفته می شود ابتدا در آفریقا جنوبی سر و صدای زیادی به پا کرده و مورد استقبال قرار گرفته است.

رژیم بننتینگ در حال حاضر یک ترند به حساب می آید اما رژیم جدیدی نیست. ریشه های این رژیم غذایی به سال 1862 باز می گردد یعنی زمانی که ویلیام بنتینگ به دلیل مشکل چاقی به پزشکش ویلیام هاروی مراجعه می کند. ویلیام هاروی نیز رژیم سختی برای لنتینگ تجویز می کند که دارای چربی بالا و کربوهیدرات بسیار پایین است. در سال 2012 محققان دانشگاه کیپ تاون دوباره این رژیم غذایی را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند بنتینگ کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده است. نتایج بدست آمده از این اتفاق سبب نوشتن کتابی با نام  The Real Meal Revolution شد که فروش بسیاری در آفریقای جنوبی داشت.

رژیم بنتینگ

 

رژیم بنتینگ چگونه کار می کند؟

رژیم بنتینگ شباهت بسیار زیادی به رژیم هایی مانند رژیم کتوژنیک، رژیم اتکینز یا رژیم پالئو دارد که مقدار کربوهیدرات در آنها به شدت کاهش می یابد و بیشتر کالری مورد نیاز در طول روز از چربی دریافت می شود. فرآیند کتوز اصلی ترین عامل کاهش وزن در رژیم بنتینگ و رژیم های مشابه است. کتوز زمانی اتفاق می افتد که بدن از دریافت گلوکز ( از کربوهیدرات ها ) محروم می شود و برای بدست آوردن انرژی مجبور به سوزاندن چربی می شود. تئوری رژیم بنتینگ این است که اگر خود را با چربی پر کنید میل و اشتهایتان به کربوهیدرات کاهش می یابد و در طول روز کمتر غذا خواهید خورد و در نتیجه وزنتان کم می شود.

تفاوت بین رژیم بنتینگ و رژیم های کتوژنیک و اتکینز تغییرات ظریف بین نوع غذاهایی است که می توانید بخورید. در رژیم بنتینگ نسبت به رژیم کتوژنیک اجازه دارید پروتئین بیشتری بخورید اما این مقدار نسبت به رژیم اتکینز کمتر است. همچنین مقدار کربوهیدرات موجود در رژیم بنتینگ نیز نسبت به اتکینز بیشتر است ( با این حال همچنان مقدار کربوهیدرات بسیار کم است). در رژیم بنتینگ توصیه می شود از سبزیجات برگ دار نیز استفاده کنید اما در رژیم کتوژنیک چنین نیست.

 

در رژیم غذایی بنتینگ چه چیزهایی می توانیم بخوریم؟

غذاهایی که می توانید بخورید به چهار بخش تقسیم می شوند:

1. سبزیجات برگدار و موارد دیگر مانند گل کلم فلفل، گوجه و بادمجان

2. انواع گوشت

3. چربی ها مانند چربی های حیوانی، پنیر خامه ای، کره، روغن زیتون و دانه ها. غذاهای موجود در این گروه باید بیشتر غذاهایی که در طول روز می خورید را تشکیل بدهند.

4. آجیل ها، لبنیاتی مانند شیر و پنیر پرچرب، چای، قهوه، عدس ها و انواع بسیاری از میوه ها مانند توت ها، سیب، موز و کیوی

رژیم بنتینگ

 

در رژیم بنتینگ چه چیزهایی نمی توانیم بخوریم؟

غذاهایی که نباید در رژیم بنتینگ خورده شود در دو لیست دیگر جای دارند:

  • اولین لیست گروه دوم یک چراغ قرمز بزرگ است. اسموتی میوه یا ماست، آب سبزیجات، خرما، شکلات تلخ، غلات بدون گلوتن و غلاتی همچون گندم سیاه، جو، کیونو، بلغور جو دو سر و انواع برنج، همچنین آردهایی مانند آرد ذرت و آرد بادام.
  • لیست آخر ممنوعیتش از لیست قبلی نیز شدیدتر است. این لیست شامل تمام غذاهایی با قند اضافه شده مانند فست فودهااست. همچنین غذاهای دارای گلوتن مانند تمام آردها و نان های درست شده با غلات که دارای گلوتن هستند، جو ، چاودار،  گندم ، جوانه گندم ویا محصولات تولید شده با غلات مانند غلات صبحانه کارخانه ای. چربی های ممنوعه مانند مشتقات بذر صنعتی و روغن نباتی ، اسپری کره ، روغن کلزا ، روغن پنبه دانه ، روغن ذرت ، مارگارین ، روغن آفتابگردان و روغن گلرنگ.

 

رژیم بنتینگ مناسب چه کسانی است؟

رژیم بنتینگ محدودیت های شدید و خاص خود را دارد. این نوع رژیم را برای کسانی که با مشکل سندروم متابولیک، مقاومت به انسولین و آنهایی که دارای فشار خون یا اضافه وزن و چاقی ، دیابت نوع 2 هستند، توصیه می شود. اگر می خواهید از رژیم بنتینگ پیروی کنید حتما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا با توجه به وضعیت جسمانی تان او تشخیص دهد که می توانید این رژیم را دنبال کنید یا خیر.

آنهایی که دچار اضافه وزن به شدت بالایی هستند بیشترین و ایده آل ترین نتیجه را از این نوع رژیم دریافت می کنند و کسانی که تنها به دنبال کاهش چند کیلو هستند بهتر است از این نوع رژیم استفاده نکنند. کسانی که با بیماری ها و مشکلات مزمن شدید دست و پنجه نرم می کنند می توانند از این رژیم غذایی برای کاهش وزنشان استفاده کنند ولی اگر سالم هستید و دچار اضافه وزن بالایی نیستید بهتر است رژیمی متعادل را پیش ببرید.

 

آیا رژیم بنتینگ عوارض جانبی هم دارد؟

یکی از عوارض جانبی ناخوشایند رژیم بنتینگ بوی بد دهان حاصل از کتوز است. وقتی چربی به عنوان منبع انرژی می سوزد آمونیاک ترش شده از طریق ریه ها موجب بوی بد دهان می شود. برخی افراد ممکن است در طول رژیم حالت تهوع یا خستگی را تجربه کنند و همچنین باید متذکر شد که این رژیم بسیار گران قیمت است یعنی باید پول زیادی برای تهیه غذا هزینه کنید.

رژیم بنتینگ

 

رژیم بنتینگ بگیریم یا نه؟

درست مانند هر رژیم مشهور دیگری رژیم بنتینگ نیز منتقدان و طرفداران دو آتیشه خود را دارد. کاهش شدید یک درشت مغذی مهم مانند کربوهیدرات نیازمند مراقبت و مشورت با پزشک است. محدود کردن شدید هر کدام از درشت مغذی ها می تواند موجب کمبود هایی در سطح ریز مغذی ها شود، بنابراین مصرف مکمل تبدیل به یک ضرورت می شود. دنبال کردنن هر نوع رژیم محدود کننده ای نیازمند پاسخ دادن به برخی سوالات است از جمله چگونه رژیم غذایی را متعادل کنیم؟ آیا هزینه بالایی می طلبد؟ عوارض جانبیش چیست و آیا مناسب فرد هست یا خیر؟

پس ابتدا باید ببینید رژیمی که می گیرید پاسخ این سوالات را می دهد یا خیر. بعلاوه غذاهایی مانند غلات، میوه ها و حبوبات مقدار زیادی از فیبر مورد نیاز برنامه غذایی را فراهم می کنند و کمبود آنها می تواند سبب یبوست و افزایش خطر سرطان روده نیز بشود. بسیاری از این غذاها در لیست قرمز، رژیم بنتینگ یافت می شوند.

بسیاری از مردم بدون اینکه به استفاده از رژیم های سخت نیاز داشته باشند می توانند سلامت و وزن مناسب خود را بدست بیاورند. متاسفانه غذاهای دارای کربوهیدرات به اشتباه برچسب انتخاب های بد خوردند با اینکه مواردی مانند میوه تازه مواد مغذی فراوانی در خود دارد. منظور از کربوهیدرات سالم غلات کامل، جایگزین هایی با شاخص گلیسمی پایین که خیلی کم فرآوری شدند و به مقدار متعادل مصرف می شوند، هستند.

در نتیجه دنبال کردن رژیم های غذایی سنگین که درشت مغذی را محدود می کنند باید به نرمی پیش برود و انجام یکباره آنها بالقوه خطرناک است.

رژیم بنتینگ چیست؟ - 9 - رژیم بنتینگ - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*