طب فشاری یا فشار درمانی چیست و نقاط فشار بدن کجا هستند؟

طب فشاری یک طب 5000 ساله چینی است که با اعمال فشار به نقاط خاصی در بدن، انرژی زندگی (چی) را متعادل می‌کند. این نقاط که نقاط فشار بدن نام دارند، در امتداد کانال‌های انرژی بدن قرار داشته و به‌عنوان کانال‌های مریدین شناخته می‌شوند. ما معمولاً زمانی درد را تجربه می‌کنیم که این کانال‌ها مسدود […]

طب فشاری تنها یکی از درمان‌های آسیایی کار با بدن (ABT) است که ریشه در طب سنتی چینی (TCM) دارد.
میانگین امتیاز 4.5 از 5

زمان مطالعه 30 دقیقه

تعداد بازدید 11085

تاریخ انتشار

طب فشاری یک طب 5000 ساله چینی است که با اعمال فشار به نقاط خاصی در بدن، انرژی زندگی (چی) را متعادل می‌کند. این نقاط که نقاط فشار بدن نام دارند، در امتداد کانال‌های انرژی بدن قرار داشته و به‌عنوان کانال‌های مریدین شناخته می‌شوند.

ما معمولاً زمانی درد را تجربه می‌کنیم که این کانال‌ها مسدود شده یا از تعادل خارج شوند. این مقاله نگاهی دقیق‌تر به فشاردرمانی و انواع آن، نقاط انرژی پایه و کاربردهای آن‌ها در کاهش وزن و افزایش انرژی و فواید درمان با این طب خواهد داشت.

طب فشاری یا فشار درمانی چیست؟

فشار درمانی  تنها یکی از درمان‌های آسیایی کار با بدن (ABT) است که ریشه در طب سنتی چینی (TCM) دارد. طبق باورهای این طب، برخی نقاط فشار بدن در امتداد کانال‌های مریدین قرار دارند. این کانال‌ها همان نصف‌النهارها و نقاط طب سوزنی انرژی هستند.

اعتقاد بر این است که از طریق این کانال‌های نامرئی، انرژی حیاتی یا نیروی حیاتی به‌نام «چی» جریان می‌یابد. همچنین اعتقاد بر این است که این 12 کانال اصلی، اندام‌ها یا شبکه‌های خاصی از اندام‌ها را به یکدیگر متصل نموده و یک سیستم ارتباطی را در سراسر بدن سازماندهی می‌کنند. مریدین‌ها از نوک انگشتان فرد شروع شده و به مغز و سپس به اندامی مرتبط با یک کانال خاص متصل می‌شوند.

براساس این نظریه، زمانی که یکی از کانال‌های مریدین مسدود شده یا از تعادل خارج شود، بیماری رخ می‌دهد. طب سوزنی و فشاری از جمله انواع طب سنتی هستند که تصور می‌شود به بازگرداندن تعادل بدن کمک می‌کنند. پزشکان این طب یا به‌طور مستقیم با کمک انگشتان، کف دست، آرنج یا پاها برای اعمال فشار به به نقاط خاص استفاده می‌کنند یا با دستگاه‌های مخصوص به این کار اقدام می‌نمایند. گاهی‌اوقات، طب فشاری شامل ماساژ کششی یا روش‌های دیگر هم می‌شود.

انواع طب فشاری

چندین تکنیک وجود دارد که می‌تواند نقاط فشار بدن انسان را تحریک کند. این تغییرات معمولاً به علائم بیمار بستگی دارد، چراکه برخی نقاط طب سوزنی با بیماری‌های خاصی مطابقت دارند. معمولا هر جلسه درمان حدود 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد. انواع طب فشاری عبارتند از:

ماساژ چینی توی نا

یکی از رایج‌ترین درمان‌های این طب، ماساژ باستانی چینی Tui Na است که شامل طیف وسیعی از کشش‌های کامل بدن و حرکات دست است. تحریک نقاط طب سوزنی با استفاده از بند انگشت، کف دست، انگشتان دست و شست برای هدف قرار‌دادن گروه‌های عضلانی کلیدی انجام می‌شود.

یکی از رایج‌ترین درمان‌های طب فشاری، ماساژ باستانی چینی Tui Na است

یکی از رایج‌ترین درمان‌های طب فشاری، ماساژ باستانی چینی Tui Na است.

ماساژ شیاتسو

شیاتسو یک هنر درمانی باستانی ژاپنی است که شامل استفاده از دست‌ها، بازوها و پاها برای اعمال فشار به کانال‌های مریدین است. این تکنیک شامل تعدادی حرکات مختلف رقص‌مانند برای کشش بدن و اعمال فشار بسیار مستقیم و محکم به نقاط فشار بدن است.

سو – جوک

سو- جوک که منشا آن کره جنوبی است، یکی از ساده‌ترین درمان‌های این طب محسوب می‌شود. دلیل تمرکز آن روی دست‌ها و پاها این است که نقاط فشار در این اندام‌ها با سایر اندام‌های بدن مطابقت دارند. اعتقاد بر این است که این درمان، به‌ویژه برای دردهای مزمن و مشکلات مربوط به تنش مفید است.

ریکی

ریکی یکی دیگر از هنرهای شفابخش آسیایی است که با استفاده از نقاط حساس بدن، فرآیندهای مشابه این طب را دنبال می‌کند. این تکنیک در درجه اول شامل استفاده از کف دست برای هدایت و تحریک انرژی زندگی است. از ریکی درمانی می‌توان برای التیام بدن از راه دور نیز استفاده کرد.

همچنین در ریکی از تکنیک‌های درمانی جایگزین مانند استفاده از داروهای هومیوپاتی، کریستال‌ها و رایحه‌درمانی نیز استفاده می‌کنند. ریکی برای بازگرداندن تعادل انرژی در بدن کار می‌کند و هدف آن، ترویج خود درمانی، مسدود‌کردن درد و رفع مشکلات عاطفی است.

خودکاربردی

در این روش، افراد می‌توانند خودشان از تشک طب فشاری برای کشف نقاطی که می‌تواند به تسکین علائم آن‌ها کمک کنند، استفاده کنند. توصیه می‌شود کاربران به‌مدت 20-30 دقیقه روی تشک دراز بکشند. در این زمان فشار می‌تواند به‌طور مؤثری اندورفین آزاد کرده و به تسکین درد کمک کند.

در طب فشاری خودکاربردی، افراد می‌توانند خودشان از تشک طب فشاری برای کشف نقاطی که می‌تواند به تسکین علائم آن‌ها کمک کنند، استفاده کنند.

در طب فشاری خودکاربردی، افراد می‌توانند خودشان از تشک طب فشاری استفاده کنند.

نقاط انرژی پایه چه قسمت‌هایی هستند؟

افرادی که انرژی درمانی انجام می‌دهند، می توانند با کمی دقت آناتومی انرژی بدن را توصیف کنند. این توصیف‌ها اکنون توسط اندازه‌گیری‌های الکترومغناطیسی پشتیبانی می‌شوند. مریدین‌ها، چاکراها و هاله‌ها، سه اصطلاحی هستند که وارد زبان ما شده‌اند، اما سیستم‌های انرژی دیگر نیز وجود دارند که عبارتند از:

 • مدارهای شبکه پایه
 • بافت سلتیک
 • مدارهای پنج ریتم
 • مدارهای گرم‌کننده سه گانه
 • مدارهای تابشی
 • الکتریسیته

مریدین‌ها

هر راهی که یک سرخرگ خون را حمل می‌کند، یک مریدین انرژی را نیز حمل می‌کند. سیستم مریدین نشاط و تعادل را به ارمغان می‌آورد، انسدادها را برطرف نموده، متابولیسم را تنظیم و حتی سرعت و شکل تغییرات سلولی را تعیین می‌کند. جریان مسیرهای انرژی مریدین به اندازه جریان خون حیاتی است.

مریدین‌ها بر هر اندام و هر سیستم فیزیولوژیکی، از جمله سیستم ایمنی، عصبی، غدد درون‌ریز، گردش خون، تنفسی، گوارشی، اسکلتی، عضلانی و سیستم لنفاوی تأثیر می‌گذارند. اگر انرژی یک مریدین مسدود شده یا تنظیم نشده باشد، سیستم تغذیه آن به خطر می‌افتد. مریدین‌ها شامل چهارده کانال ملموس هستند که انرژی را به داخل و خارج از بدن منتقل می‌کند.

چاکراها

چاکراها مراکز متمرکز انرژی هستند. هر چاکرای اصلی در بدن انسان مرکز انرژی چرخشی است که در یکی از هفت نقطه (از پایه ستون فقرات تا بالای سر) قرار دارد. هر چاکرا انرژی را به اندام‌های خاصی می‌رساند، با جنبه‌ای از شخصیت فرد مطابقت دارد و (به ترتیب، از چاکرای پایین تا بالا) با یکی از اصول جهانی که مربوط به بقا، خلاقیت، هویت، عشق است، طنین‌انداز می‌شود. اعتقاد بر این است که اثری از هر رویداد مهم احساسی که فرد تجربه کرده است، در انرژی‌های چاکرایی او ثبت می‌شود.

هاله‌ها

هاله یک پوسته چند لایه انرژی است که از بدن افراد ساطع شده و با انرژی‌های محیطی تعامل دارد. هاله یک فضای محافظ است که فرد را احاطه کرده و بسیاری از انرژی‌هایی را که با آن مواجه می‌شود، فیلتر می‌کند و انرژی‌هایی را که نیاز دارد، جذب می‌کند.

وقتی احساس شادی، جذابیت و روحیه می‌کنید، هاله شما ممکن است کل اتاق را پر کند. وقتی غمگین، مأیوس و غمگین هستید، هاله‌ی شما روی خودتان فرو می‌ریزد و پوسته‌ای پرانرژی تشکیل می‌دهد که شما را منزوی می‌کند. هاله‌های برخی از افراد به‌طور مشخص به شما می‌رسد و شما را در آغوش می‌گیرد.

هاله یک پوسته چند لایه انرژی است که از بدن افراد ساطع شده و با انرژی‌های محیطی تعامل دارد.

هاله یک پوسته چند لایه انرژی است که از بدن افراد ساطع شده و با انرژی‌های محیطی تعامل دارد.

شبکه اصلی (پایه)

شبکه اصلی، انرژی بنیادی بدن است که تمام سیستم‌های انرژی دیگر از انرژی آن استفاده می‌کنند. انرژی شبکه پایه، قوی و اساسی است، اما ضربه شدید می‌تواند به شبکه آسیب برساند و تغییر شکل دهد و زمانی که این اتفاق می‌افتد، معمولاً خودبه‌خود ترمیم نمی‌شود. درعوض، سایر سیستم‌های انرژی، خود را با شبکه آسیب‌دیده تنظیم می‌کنند، همان‌طور که ممکن است شخصیت یک فرد پیرامون تجربیات آسیب‌زای اولیه شکل بگیرد.

بافت سلتیک

انرژی‌های بدن می‌چرخند، متقاطع می‌شوند و خود را به الگوهای زیبا و باشکوهی درمی‌آورند. تعادل این رنگ‌ها و اشکال توسط یک سیستم انرژی که با نام‌های مختلف در سراسر جهان شناخته می‌شود، حفظ می‌گردد. در شرق، آن را «حلقه انرژی تبتی» نامیده‌اند.

درمان سلتیک شبیه نقاشی‌های سلتی قدیمی، یک علامت بی‌نهایت مارپیچی و جانبی است که هرگز آغاز ندارد و پایان نمی‌یابد. شبکه‌های بافت سلتیک در سراسر و اطراف بدن مانند یک نخ نامرئی که تمام سیستم‌های انرژی را هدایت می‌کند، به شکل مارپیچی درمی‌آیند. مارپیچ دوگانه DNA مدلی از این الگو در عالم کوچک است.

پنج ریتم

مریدین‌ها، چاکراها، هاله‌ها و سایر انرژی‌های ضروری بدن تحت‌تاثیر یک سیستم انرژی فراگیرتر هستند که نوعی ریتم است که در تمام انرژی‌های دیگر جریان دارد و اثر ارتعاشی خود را بر ویژگی‌های فیزیکی، الگوهای سلامتی و ویژگی‌های شخصیتی برجای می‌گذارد.

از مدت‌ها پیش در طب سنتی چینی، تمام زندگی به پنج «عنصر»، «حرکت» یا «فصل» طبقه‌بندی می‌شده است. این انرژی‌ها بلوک‌های سازنده کیهان در نظر گرفته می‌شدند و مبنایی را برای درک چگونگی کارکرد جهان، نحوه سازماندهی جوامع و آن‌چه بدن انسان برای حفظ سلامتی نیاز دارد، فراهم می‌کردند.

استعاره برای توصیف این پنج ریتم، عناصر قابل مشاهده طبیعت (آب، چوب، آتش، خاک و فلز) و فصول (زمستان، بهار، تابستان، تابستان هند و پاییز) هستند. بر این اساس، ریتم اصلی زندگی یک فرد، مانند موسیقی پس‌زمینه درطول یک فیلم، در ترکیب با ریتم‌های متغیر فصول زندگی، لحن و حال و هوای کل سیستم انرژی را هدایت نموده و فضای زندگی را تنظیم می‌کند.

گرم‌کننده سه‌گانه

گرم‌کننده سه‌گانه کانالی است که انرژی‌های سیستم ایمنی را برای حمله به مهاجم، شبکه‌بندی می‌کند و انرژی‌های بدن را با کمک هیپوتالاموس درمواقع اضطراری برای پاسخ جنگ یا گریز بسیج می‌کند.

مدارهای تابشی

مدارهای تابشی به گونه‌ای عمل می‌کنند که اطمینان حاصل شود تمام سیستم های انرژی دیگر برای منافع عمومی بدن کار می‌کنند. آن‌ها انرژی را در جایی که بیشتر موردنیاز است، توزیع نموده و به هر چالش سلامتی که ممکن است بدن با آن روبرو شود، پاسخ می‌دهند و باعث تجدید حیات، شادی و ارتباط معنوی می‌شوند و روحیه فرد را بالا می‌برند.

مدارهای تابشی و نقاط فشار بدن، باعث تجدید حیات، شادی و ارتباط معنوی می‌شوند و روحیه فرد را بالا می‌برند.

مدارهای تابشی و نقاط فشار بدن، باعث تجدید حیات، شادی و ارتباط معنوی می‌شوند و روحیه فرد را بالا می‌برند.

الکتریسیته

الکتریسیته یک سیستم انرژی مستقل، مانند مریدین‌ها، چاکراها یا هاله‌ها نیست، بلکه با تمام سیستم‌های انرژی اصلی مرتبط است. هر یک از الکتریسیته‌ها به‌عنوان پلی عمل می‌کنند که تمام سیستم‌های انرژی را در سطح اولیه الکتریسیته بدن به هم متصل می‌کند. گزارش‌هایی از بهبود بافت اسکار و رفع برخی بیماری‌ها مانند آتاکسی قلب، بهبود مفصل زانو و غلبه بر انواع ضربه‌های روحی، درطول جلسه الکتریسیته وجود دارد.

مهم‌ترین نقاط فشار بدن برای افزایش متابولیسم و کاهش‌وزن

این طب در مدیریت استرس، تقویت هضم و بهبود متابولیسم موثر است که فاکتورهای مدیریت وزن هستند. در ادامه به برخی مریدین‌ها یا نقاط فشار بدن اشاره خواهد شد که در افزایش متابولیسم و کاهش وزن نقش دارند.

زوسانلی (ST36)

اعتقاد بر این است که زوسانلی که در امتداد مریدین معده قرار دارد، بر اندام‌های بالای شکم، سیستم عصبی پاراسمپاتیک (که هضم غذا را کنترل می‌کند) و انرژی کلی بدن تأثیر می‌گذارد. این نقطه زیر کاسه زانو قرار دارد.

سایز لباساتو
با رژیـــم ما
کوک کـــن
همین الان ثبت نام کن
kermany

سانینجیائوتصور می‌شود که سانینجیائو که در امتداد مریدین طحال قرار دارد، بر اندام‌های زیرین شکم و سیستم عصبی پاراسمپاتیک تأثیر می‌گذارد. این نقطه تقریباً 7.5 سانتی‌متر بالاتر از استخوان داخلی مچ پا قرار دارد.

ژونگوان

اعتقاد بر این است که ژونگوان بر اندام‌های فوقانی شکم و همچنین اندام‌های مربوط به هضم مانند معده و روده تأثیر می‌گذارد. این نقطه تقریباً 10 سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار دارد.

رنژونگ

تصور می‌شود رنژونگ که در امتداد مریدین حاکم قرار دارد، بر وزن و به‌ویژه چاقی تأثیر می‌گذارد. این نقطه زیر محل برخورد سوراخ‌های بینی قرار دارد.

رنژونگ، زیر محل برخورد سوراخ‌های بینی قرار دارد.

رنژونگ، زیر محل برخورد سوراخ‌های بینی قرار دارد.

ژوئه – هایی

اعتقاد بر این است که ژوئه – هایی که در امتداد مریدین طحال قرار دارد، بر سطح قندخون تأثیر می‌گذارد. این نقطه بالای کاسه زانو، تقریباً دو اینچ دورتر از مرکز بدن در قسمت پایینی عضله ران قرار دارد.

نقاط فشار بدن برای افزایش انرژی کدام نقاط است؟

رفلکسولوژیست‌ها ممکن است از نقاط فشار دست برای افزایش انرژی استفاده کنند که شامل موارد زیر است:

مریدین ریه

مریدین ریه که به سمت لبه کف دست قرار دارد، از نوک انگشت شست به پایین می‌رود تا از چین مچ دست رد شود. مالش هر نقطه درد در امتداد این خط می‌تواند به تسکین علائم مرتبط با سرماخوردگی و افزایش انرژی بدن کمک کند.

قلب 7

هر فردی می‌تواند قلب 7 را روی مچ دست، درست در قسمت بیرونی استخوان کوچک مجاور انگشت کوچک پیدا کند. نقاط فشار بدن در قلب 7 به بهبود انرژی در بیماری‌های زیر کمک می‌کنند:

 • بی‌خوابی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • بیماری قلبی

نقطه دروازه داخلی

نقطه دروازه داخلی مستقیماً روی دست نیست. برای پیدا‌کردن آن، کف دست را رو به بالا قرار دهید و از سه انگشت برای اندازه‌گیری تقریباً 2.5 سانتی‌متر پایین مچ استفاده کنید. نقطه دروازه داخلی تقریباً در مرکز مچ دست است. پزشکان توصیه می‌کنند از شست دست دیگر برای ماساژ محکم این نقطه فشار برای تسکین حالت تهوع و درد معده استفاده شود.

نقطه دروازه داخلی تقریباً در مرکز مچ دست است.

نقطه دروازه داخلی تقریباً در مرکز مچ دست است.

نقطه دره دست

هر کسی می‌تواند نقطه دره دست را بین انگشت اول و شست پیدا کند. پزشکان ادعا می کنند اعمال فشار محکم به نقطه دره دست می‌تواند استرس را کاهش دهد، میگرن را متوقف کند و درد را در مناطق زیر تسکین دهد:

 • شانه‌ها
 • دندان‌ها
 • گردن

نقطه دروازه بیرونی

نقطه دروازه بیرونی تقریباً موازی با نقطه دروازه داخلی در سمت بالای دست و بازو، بین دو تاندون است. اعمال فشار در این نقطه، انرژی فرد را افزایش داده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

نقطه پایه

نقطه پایه شست با ردیابی انگشت به سمت پایین کف انگشت شست تا زمانی که به چین مچ دست برسد، پیدا می‌شود. اعمال فشار ملایم به این نقطه ممکن است به کاهش مشکلات تنفسی کمک کند.

روده باریک 3

3 نقطه روده باریک در کنار دست درست زیر انگشت کوچک و بالای یکی از چین‌های بزرگ دست قرار دارد. اعمال فشار محکم به این نقطه می‌تواند به تسکین گوش درد، سردرد در پشت سر و گردن درد کمک کند.

ده پراکندگی

نوک هر انگشت محل این ده نقطه فشار است. اعمال فشار یا استفاده از طب سوزنی روی این نقاط می‌تواند به تسکین برخی از علائم رایج آنفولانزا، مانند تب بالا یا گلودرد و صرع کمک کند.

چهار درز

چهار درز در داخل هریک از مفاصل بزرگ در انگشت اشاره، انگشت میانی، انگشت حلقه و انگشت کوچک پیدا می‌شود. این نقاط فشار بدن می‌توانند به درمان مشکلات گوارشی به‌ویژه در کودکان کمک کنند.

چهار درز در داخل هریک از مفاصل بزرگ در انگشت اشاره، انگشت میانی، انگشت حلقه و انگشت کوچک پیدا می‌شود.

چهار درز در داخل هریک از مفاصل بزرگ در انگشت اشاره، انگشت میانی، انگشت حلقه و انگشت کوچک پیدا می‌شود.

فواید درمان با طب فشاری

درمان با این طب می‌تواند به تسکین انواع خاصی از درد کمک کند. بااین‌حال، هیچ مدرک علمی برای پذیرش یا رد استفاده از طب فشاری وجود ندارد. برخی از این درمان‌ها در ادامه موردتوجه قرار گرفته‌اند.

تسکین درد

هنگامی که نقاط طب فشاری در بدن تحریک می‌شوند، اندورفین و اکسی‌توسین ترشح می‌شوند و با یکدیگر در تسکین درد همکاری می‌کنند.

این موضوع، جریان خون را در نواحی تنش عضلانی و درد افزایش داده و سیگنال‌های درد ارسال شده به مغز را مسدود می‌کند. فشار محکمی که به نقاط فشار بدن اعمال می‌شود، باعث تسکین عضلاتی می‌شود که به دلیل تجمع اسید لاکتیک منقبض شده‌اند.

تسکین استرس

طب فشاری به دلیل اثرات آرام‌بخش خود برای افرادی که از استرس رنج می‌برند، مفید است. انرژی «چی» فرد را قادر می‌سازد تا با باز‌کردن مسیرهای مریدین به مقابله با انسدادهای ناشی از استرس پرداخته و حس بهتری داشته باشد.

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

این طب به توانایی خود درمانی بدن در هنگام ابتلا به ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می‌کند.

درمان ناباروری

طب فشاری برای افزایش بارداری، بهبود تعادل هورمونی و کمک به تنظیم چرخه قاعدگی استفاده می‌شود. هدف این درمان، افزایش گردش خون با فشار‌دادن برخی نقاط مریدین و ارسال خون غنی از اکسیژن به اندام‌های تولیدمثل است. این موضوع به کاهش احتقان لگن، دفع سموم و حتی کاهش التهاب کمک می‌کند.

طب فشاری برای افزایش شانس بارداری، بهبود تعادل هورمونی و کمک به تنظیم چرخه قاعدگی استفاده می‌شود.

طب فشاری برای افزایش شانس بارداری، بهبود تعادل هورمونی و کمک به تنظیم چرخه قاعدگی استفاده می‌شود.

راحت شدن فرآیند زایمان

این طب روشی مطمئن برای کاهش درد زایمان و تشویق به زایمان طبیعی است. طب فشاری زایمان شامل تحریک نقاط مریدین خاصی است که به آماده‌سازی بدن برای زایمان کمک می‌کند. اثرات آرام‌بخش فشاردرمانی دهانه رحم را به گشاد‌شدن تشویق نموده و منبعی مطمئن برای مدیریت درد درطول فرآیند زایمان ارائه می‌دهد.

شفای عاطفی

طب فشاری می‌تواند به درمان بسیاری از مسائل عاطفی مانند غم، افسردگی و اندوه کمک کند. تکنیک‌های ماساژدرمانی، منبع کلیدی انرژی درمانی هستند. آن‌ها به بدن کمک می‌کنند تا خود را از نظر فیزیکی و احساسی بازیابی کرده، تنش‌ها و انرژی‌های منفی را از بین برده و در نتیجه یک اثر نشاط‌‌بخش ایجاد کند. این طب برای کمک به افراد برای احساس تمرکز بیشتر و آگاهی از احساسات و محرک‌های منفی، مناسب است.

طب فشاری برای درمان چه بیماری‌هایی مناسب است؟

فشار درمانی برای درمان بیماری‌های زیر مفید است، اما زنان باردار و بیماران سرطانی نباید بدون نظارت اقدام به انجام این طب کنند.

 • سردرد
 • دندان درد
 • گردن درد
 • شانه درد
 • آرتریت
 • خماری
 • یبوست
 • تهوع و استفراغ
 • ناراحتی معده
 • درد قفسه سینه
 • سندرم تونل کارپل
 • خستگی و فشار چشم
 • بی‌خوابی
 • مشکلات سینوسی و احتقان
 • اختلال حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب
 • عصبی‌بودن
 • هیستری
 • مشکلات گوارشی
 • نفخ
 • اسهال
 • زانو درد
 • سیاتیک
 • کمردرد
 • درد لگن
 • دردهای قاعدگی
 • خستگی و فرسودگی
 • سنگینی در سر

طب فشاری نوعی درمان است که سیگنال‌هایی را به بدن ارسال می‌کند تا بهبودی و تندرستی را با کمک نقاط فشار بدن افزایش دهد. از این روش برای درمان بیماری‌هایی مانند: کمردرد، دردهای قاعدگی، سردرد، آرتریت، زانو درد،مشکلات تنفسی، اختلالات خواب و کاهش وزن استفاده می‌شود. این تکنیک معمولاً به‌عنوان «طب سوزنی بدون سوزن» شناخته می‌شود، زیرا بر اساس همان اصول کل‌نگر هدایت می‌شود. در طب فشاری یا فشار درمانی تصور می‌شود عدم تعادل انرژی بدن یا «چی» علت بیماری باشد. برای درمان عدم تعادل، یک درمانگر آموزش‌دیده باید روی نقاط خاصی از بدن فشار بیاورد تا مریدین‌ها (مسیرهای انرژی) باز شوند.

منبع: ++++++

طب فشاری یا فشار درمانی چیست و نقاط فشار بدن کجا هستند؟ - 12 - طب فشاری - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-ناشناس 1402/11/02

تشکر از شما کارشناس محترم

کارشناس به اندام 1402/11/03

سلامت باشید عزیزم

-ناشناس 1402/11/01

سلام سپاس از مطالب مفیدتون.اگه امکانش هست در مورد درمان آلرژی غذایی که منجر به سوزش شدید چشم مشکلات گوارشی و تنفسی و پوستی میشه هم مطلب بزارید ۰ ۰ پاسخ

کارشناس به اندام 1402/11/02

سلام تشکر از شما چشم عزیزم

-ساجده یزد 1402/06/25

سپاسگزارم از آموزشهای عالیتون

کارشناس به اندام 1402/06/26

نظرلطف شماست عزیزم

-حوری دانایی 1402/02/27

در مورد طب فشاری برای سیاه شدن موهایی که بعلت بلغم سفید شده است

-احمدعلی امیری راد 1402/01/22

عالی بود ولی باتصویرنقاط رانشاندهید

کارشناس به اندام 1402/01/23

ممنون ازتوجهتون چشم عزیزم

-مسعود 1402/01/03

عاااااالیییی بود اگه باشکل وعکس باشه بهتره ،اموزشش روکجامیدن تایادبگیریم؟

کارشناس به اندام 1402/01/04

ممنونن ازهمراهیتون عزیزم در گوگل میتونین جستجو کنید