۴ روش درمان چربی سینه در مردان و علت ایجاد چربی سینه

برخی از آقایان به درمان چربی سینه فکر می‌کنند زیرا علاوه بر مشکلات قلبی عروقی درگیر ظاهری نامناسب نیز هستند. با توجه به شایع بودن مسئله اختلالات هورمونی در زنان، ممکن است شنیدن کلمه سینه‌های مردانه برایتان عجیب و غریب به نظر بیاید، اما جالب است بدانید که مردان نیز مانند زنان تحت تاثیر شرایط […]

۴ روش درمان چربی سینه در مردان و علت ایجاد چربی سینه - - درمان چربی سینه - رژیم لاغری
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 368

تاریخ انتشار

برخی از آقایان به درمان چربی سینه فکر می‌کنند زیرا علاوه بر مشکلات قلبی عروقی درگیر ظاهری نامناسب نیز هستند. با توجه به شایع بودن مسئله اختلالات هورمونی در زنان، ممکن است شنیدن کلمه سینه‌های مردانه برایتان عجیب و غریب به نظر بیاید، اما جالب است بدانید که مردان نیز مانند زنان تحت تاثیر شرایط خاصی دارای اختلالات هورمونی و سینه‌های بزرگ می‌شوند!

در مقاله امروز به بررسی علل چربی سینه و عوارض آن می‌پردازیم و در عین حال راهکار رفع آن را بیان خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

چربی سینه چیست؟

چربی سینه به تجمع بیش از حد چربی در اطراف بافت سینه گفته می‌شود که معمولا به دلیل چاقی یا بیماری ژنیکوماستی (Gynecomastia)  رخ می‌دهد:

 • ژنیکوماستی که به دلیل عدم تعادل هورمون‌های جنسی مردان اتفاق می‌افتد، یک بیماری نسبتا شایع است و تقریبا نیمی از مردان را در دوران نوسانات هورمونی یعنی دوران تولد، بلوغ و پیری درگیر می‌سازد.
 • گاهی اوقات افراد چاق نیز به دلیل تجمع بافت چربی در اطراف سینه، سینه‌هایشان بزرگ می‌شود که این وضعیت نیز شبه ژنیکوماستی نامیده می‌شود.
قبل از درمان چربی سینه باید علت اصلی آن را مشخص کرد که معمولا به دلیل چاقی یا مشکلات هورمونی است.

قبل از درمان چربی سینه باید علت اصلی آن را مشخص کرد که معمولا به دلیل چاقی یا مشکلات هورمونی است.

علت ایجاد چربی سینه در مردان چیست؟

تغییرات طبیعی هورمون‌ها، شایع‌ترین علت بزرگ شدن سینه‌ها در نوزادان، پسران و مردان است. اما با این حال، در بروز این پدیده عوامل دیگری نیز دخیل هستند:

عدم تعادل هورمونی

بزرگ شدن سینه‌ها معمولا به دلیل عدم تعادل هورمون استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) ایجاد می‌شود.

مردان هر دو نوع این هورمون‌ها را در بدن خود دارند. از این رو، ایجاد تغییرات در سطح این هورمون‌ها یا واکنش بدن به آن‌ها باعث بزرگ شدن سینه‌ها در مردان می‌شود:

 • در دوران نوزادی، رشد سینه‌ها به دلیل سطح استروژن مادر به وجود می‌آید. حدود نیمی از نوزادان پسر به طور سالانه در دنیا با سینه‎‌های بزرگ متولد می‌شوند که معمولا اثرات آن پس از گذشت 2 الی 6 ماه کاملا از بین می‌رود.
 • در نوجوانان و جوانان نیز به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی ممکن است پدیده بزرگ شدن سینه‌ها رخ دهد که معمولا طی گذشت 6 الی 2 سال کاملا ناپدید خواهد شد.
 • اما چربی سینه در مردان بالای 50 سال معمولا به دلیل چاقی و اضافه وزن اتفاق می‌افتد. از طرفی عدم تعادل این هورمون‌ها نیز می‌تواند باعث تجمع چربی در اطراف این ناحیه و بزرگ شدن آن شود.

افزایش وزن و چاقی

هنگامی که یک آقا وزن اضافه می‌کند، چربی‌ها غالبا در نواحی بالای کمر مانند شکم، پهلوها، شانه‌ها، صورت و البته سینه‌های او تجمع پیدا می‌کند.

اضافه شدن بافت چربی در قفسه سینه به دلیل افزایش وزن، باعث تولید موضعی هورمون زنانه استروژن در این ناحیه می‌شود و شکل و ظاهر بافت سینه را تغییر می‌دهد.

اگر شما نیز به این مشکل گرفتارید، توصیه می‌کنیم با کاهش وزن اضافی به همراه ورزش، تناسب اندام خود را تضمین کنید.

رژیم سایزینو

سبک زندگی غلط

سبک زندگی ناسالم با اضافه وزن و عدم تحرک کافی ارتباط مستقیمی دارد. آقایانی که کارمند هستند و به طور کلی فعالیت روزانه بسیار کمی دارند، به دلیل جمع شدن چربی بدن‌شان در نواحی مختلف از جمله سینه‌ها، می‌توانند در دراز مدت دچار تجمع بخشی از چربی‌ها در اطراف سینه‌های خود شوند.

وراثت و عوامل ژنتیکی

برخی از افراد به دلیل عوامل ژنتیکی در شروع دوران بلوغ و حتی نوزادی دچار اختلالات هورمونی هستند که این موضوع می‌تواند باعث عدم تعادل کافی هورمون‌های استروژن و تستوسترون در مردان شود.

بنابراین، اگر جزو این دسته از افراد هستید، حتما با مشورت پزشک چکاپ ماهیانه داشته باشید.

داروها

پزشک متخصص با بررسی بیماری زمینه‌ای شما ممکن است داروی خاصی را تجویز نماید که این داروها و بیماری‌ها می‌تواند بدن را با عوارضی همچون چربی سینه مواجه سازد:

 • بیماری‌های تیروئیدی و اختلالات هورمونی
 • داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات یا سرطان پروستات تجویز می‌شود
 • داروهای HIV (ایدز)
 • داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام
 • داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای
 • آنتی بیوتیک‌ها
 • داروهای تخلیه کننده معده مانند متوکلوپرامید
 • متادون (مسکن قوی و ماده مخدر صنعتی برای مهار وابستگی شدید معتادان)

بیماری کبدی

بیماری کبد یکی از شایع‌ترین علل بیماری ژنیکوماستی است. تحقیقات نشان می‌دهند که آسیب کبدی می‌تواند پردازش استروژن را با دشواری روبرو کرده و منجر به تجمع آن در بدن شود.

از طرفی، وقتی کبد شما عملکرد صحیحی داشته باشد، تولید استروژن اضافی را در بدن آقایان سم‌زدایی کرده و از ازدیاد آن جلوگیری می‌کند.

افراد مبتلا به کبد چرب و دیگر مشکلات کبدی، بیشتر دچار چربی سینه می‌شوند.

افراد مبتلا به کبد چرب و دیگر مشکلات کبدی، بیشتر دچار چربی سینه می‌شوند.

تنش و استرس زیاد

براساس تحقیقات، تولید استروژن بیش از اندازه در بدن که توسط غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود، در شرایط پرتنش بسیار بیشتر از شرایط عادی است.

بنابراین، اگر در شرایط استرس زا و پرتنش به مدت طولانی هستید، حتما جهت بررسی مشکل خود به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض چربی سینه در مردان چیست؟

به طور کلی، ژنیکوماستی یک عارضه جدی برای مردان نیست، اما کنار آمدن با این شرایط می‌تواند برای برخی افراد دشوار و ناراحت کننده باشد. از جمله عوارض جانبی این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حس خجالت و ناراحتی در جمع
 • ظاهر مناسب و بد شکل بودن سینه‌ها
 • خونریزی، التهاب و عفونت در صورت جراحی چربی سینه
 • سرطان سینه
 • درد در ناحیه اطراف بافت سینه
 • از دست دادن عزت نفس
چربی سینه علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند در فرد موجب بروز مشکلات قلبی عروقی خواهد شد.

چربی سینه علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند در فرد موجب بروز مشکلات قلبی عروقی خواهد شد.چربی سینه علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند در فرد موجب بروز مشکلات قلبی عروقی خواهد شد.

چگونه از ایجاد چربی سینه جلوگیری کنیم؟

چند عامل مهم می‌توانند خطر ابتلا به چربی سینه را در مردان کاهش دهد که این عوامل عبارتند از:

 • ترک مواد مخدر مانند آمفتامین، هروئین، ماری جوانا و..
 • عدم مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی
 • درمان اختلالات هورمونی مانند مشکلات تیروئیدی و متابولیکی
 • رفع اختلالات هورمونی و ژنتیکی هستید و چکاپ ماهیانه توسط پزشک
 • استفاده از رژیم لاغری مناسب و ورزش روزانه
سبک زندگی غلط، عدم تحرک کافی و تغذیه نامناسب از دلایل اصلی ایجاد چربی سینه است.

سبک زندگی غلط، عدم تحرک کافی و تغذیه نامناسب از دلایل اصلی ایجاد چربی سینه است.

چه روش‌هایی برای درمان چربی سینه وجود دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، شایع‌ترین علت بروز چربی سینه در مردان عدم تعادل هورمونی و معضل چاقی است. از این رو، انجام روش‌های کنترل کننده این دو عامل راهکار قطعی درمان چربی سینه است:

ورزش

انجام یک برنامه ورزشی اصولی توسط مربی در باشگاه یا خانه یک روش بسیار کارآمد برای درمان چربی سینه در مردان است.

به علاوه، داشتن تحرک کافی در طول روز نیز افراد را از سبک زندگی نادرست‌شان جدا می‌کند و کیفیت زندگی آن‌ها را بالا می‌برد.

رژیم لاغری

اگر تغذیه درست و اصولی نداشته باشیم، ورزش کردن تنها موجب تحلیل رفتن عضلات و ماهیچه‌های ما می‌شود و هیچ تاثیری در درمان چربی سینه نخواهد داشت.

بنابراین، داشتن یک رژیم لاغری سالم و اصولی که تمام پروتئین و ویتامین‌ها را در خود جای داده، در کنار ورزش یک راهکار قطعی برای این مشکل است:

درمان چربی سینه اگر با برنامه غذایی کم چرب همراه شود، سریع‌تر خواهد شد.

درمان چربی سینه اگر با برنامه غذایی کم چرب همراه شود، سریع‌تر خواهد شد.

از یک رژیم غذایی کم چرب استفاده کنید

بافت سینه‌ها بیشتر از لیپید و سلول‌های چربی تشکیل شده است. از این رو، کم کردن غذاهای سنگین و پرکالری قدم بزرگی در کاهش چربی‌های این ناحیه و البته ناحیه‌های دیگر بدن شما خواهد بود.

 • به دنبال منابع سالم پروتئینی مانند گوشت بدون چربی و حبوبات باشید و چهار گروه اصلی غذایی یعنی میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات و لبنیات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • قبل از خرید مواد غذایی، حتما به برچسب مواد غذایی درج شده روی محصولات دقت کافی داشته باشید.
 •  از خوردن هرگونه مواد غذایی حاوی مواد فرآوری شده یا مصنوعی اجتناب کنید.

یک لیست غذایی هفتگی داشته باشید

برای حفظ و بالا بردن درصد پایبندی خود به رژیم غذایی، می‌توانید از لیست‌های غذایی هفتگی استفاده کنید. مزیت استفاده از لیست‌های غذایی هفتگی این است که شما فهرستی از مواد غذایی لازم را در یک روز مناسب تهیه کرده و به راحتی می‌توانید تمام غذاهای مدنظر خود را در طول روز درست کنید.

برای درمان چربی سینه زیر نظر پزشک، از یک رژیم لاغری استاندارد پیروی کنید.

برای درمان چربی سینه زیر نظر پزشک، از یک رژیم لاغری استاندارد پیروی کنید.

مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی را محدود کنید

تحقیقات نشان داده است که استفاده از الکل و سایر مواد مخدر مانند آمفتامین، متادون، ماری جوانا از عوامل قابل تامل در ایجاد چربی سینه در مردان است.

بنابراین، مصرف الکل را در برنامه غذایی خود کاملا محدود کرده و مواد مخدر را به صورت کامل از زندگی خود حذف کنید.

مصرف گوشت و لبنیات تازه و ارگانیک را فراموش نکنید

به بسیاری از حیوانات، غذاهایی برای تقویت رشد یا تولید شیر آن‌ها داده می‌شود که هورمونی هستند.

از طرفی، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن گوشت یا محصولات لبنی ارگانیک در مقایسه با گوشت و لبنیاتی که با تزریق هورمون تقویتی به دست آمده، در پیشگیری و کاهش علائم چربی سینه در مردان نقش موثری ایفا می‌کند.

مصرف دارو

استفاده از داروهای تنظیم کننده هورمون‌ها به خصوص قرص‌های تستوسترون و … به درمان چربی سینه در مردان کمک می‌کند.

گذشته از آن، اگر برای درمان بیماری زمینه‌ای خود از داروی خاصی استفاده می‌کنید که احتمال می‌دهید باعث بروز این عارضه در بدن شما شده است، پزشک می‌تواند با توقف یا جایگزینی آن با داروی دیگری وضعیت را تغییر دهد.

جراحی

جراحی آخرین روش درمانی برای از بین بردن چربی سینه در مردان است. در اکثر موارد داشتن ورزش و رژیم غذایی موثرترین روش برای درمان چربی‌ سینه‌ها است. اما برای برداشتن بافت اضافی سینه سه گزینه جراحی وجود دارد:

 • لیپوساکشن (برداشتن چربی پستان بدون حذف بافت غده‌های پستانی)
 • ماستکتومی (برداشتن یک یا هر دو پستان به صورت کامل که معمولا برای درمان سرطان سینه انجام می‌شود.)
 • ماموپلاستی (تغییر اندازه، فرم و بازسازی سینه‌ها)
جراحی سینه یکی از آخرین درمان‌ها برای چربی سینه است.

جراحی سینه یکی از آخرین درمان‌ها برای چربی سینه است.

آنچه از مقاله درمان چربی سینه آموختیم:

برای درمان چربی سینه در مردان می‌توان با مراجعه به پزشک و بررسی هورمون‌های بدن و همچنین تغذیه مناسب و ورزش این عارضه را درمان کرد. خوشبختانه این عارضه جدی نیست و با انجام ورزش، داشتن رژیم لاغری سالم، محدود کردن مصرف الکل، ترک مواد مخدر و توجه به عامل ایجاد کننده مشکل، این بیماری قابل پیشگیری نیز خواهد بود.

منابع:

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
مهدی خانلو 1402/09/12

برداشت چربی سینه