رژیم سوپ کلم چیست و چگونه در یک هفته 7 کیلو از وزن شما را کم می‌کند؟

رژیم سوپ کلم را می‌توان جز رژیم‌های تک بعدی دانست. در این دسته از رژیم‌ها برنامه غذایی به شدت محدود و کالری دریافتی بسیار کمتر از مقدار مورد نیاز انسان است. به همین دلیل افراد زیادی نمی‌توانند این دسته از رژیم‌ها را دنبال کنند و زود از آن خسته می‌شوند.طرفداران رژیم سوپ کلم معتقند که […]

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 43136

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

رژیم سوپ کلم
میانگین امتیاز 4.8 از 5

رژیم سوپ کلم را می‌توان جز رژیم‌های تک بعدی دانست. در این دسته از رژیم‌ها برنامه غذایی به شدت محدود و کالری دریافتی بسیار کمتر از مقدار مورد نیاز انسان است. به همین دلیل افراد زیادی نمی‌توانند این دسته از رژیم‌ها را دنبال کنند و زود از آن خسته می‌شوند.
طرفداران رژیم سوپ کلم معتقند که با دنبال کردن آن می‌توانید در یک هفته حدود 5 کیلو یا بیشتر وزن کم کنید. آنها رژیم سوپ کلم را بیشتر برای موقعیت‌های خاص مانند عروسی یا مهمانی پیشنهاد می‌کنند که زمان کمی در اختیار دارید و می‌خواهید در این مدت زمان کوتاه وزن زیادی کم کنید. پیش از آن که رژیم سوپ کلم را بگیرید باید بدانید که این رژیم‌های سخت و محدودکننده برای مدت طولانی قابل استفاده نیستند و مانع از دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن می‌شوند. برنامه غذایی این رژیم‌های تک‌ بعدی و محدود کننده بسیار سخت و خسته کننده است.

در رژیم سوپ کلم چه چیزهایی می‌توانید بخورید؟

همانطور که از اسم این رژیم مشخص است، بیشترین سهم غذایی در این رژیم را سوپ کلم بدون چربی به خود اختصاص داده است. شما باید روزانه دو الی سه وعده به همراه سایر خوراکی‌های مجاز، سوپ کلم مصرف کنید. این خوراکی‌ها عبارتند از:

روز اول: میوه به غیر از موز
روز دوم: سبزیجات دارای برگ سبز. به یاد داشته باشید در روز دوم اجازه خوردن میوه را ندارید.
روز سوم: میوه و سبزیجات
روز چهارم: موز و شیر بدون چربی
روز پنجم: گوشت گاو (یا گوشت مرغ پخته‌شده بدون پوست) و گوجه‌فرنگی
روز ششم: گوشت گاو و سبزیجات
روز هفتم: برنج قهوه‌ای، آبمیوه‌های فاقد شکر و سبزیجات

برنامه غذایی رژیم سوپ کلم

برای تهیه سوپ کلم دستور پخت‌های متنوعی وجود دارد که می‌توان هر کدام را در یکی از روزهای هفته استفاده کرد. مواد لازم تمامی آنها یکسان است و شامل گوجه‌فرنگی، فلفل سبز، قارچ، پیاز و آبِ گوشت می‌شود.
رژیم سوپ کلم در مقایسه با رژیم‌های تک بعدی دیگر، از تنوع غذایی نسبتا بالاتری برخوردار است. همین تنوع غذایی درجه سختی رژیم سوپ کلم را تا حدی کم‌ می‌کند. اما با وجود تنوع غذایی، انتخاب در این رژیم بسیار محدود است که پایبندی به آن را دشوار می‌کند. در صورتی‌که قصد دارید این رژیم را امتحان کنید، بهتر است هر دو هفته یکبار این کار را انجام دهید.
یکی از مزایای رژیم سوپ کلم، به صرفه بودن آن است. برای تهیه سوپ کلم به مواد غذایی زیاد و گران‌قیمت نیاز ندارید. یکی دیگر از مزایای این رژیم، ممنوع بودن استفاده از غذاهای بسته‌بندی و از پیش آماده است. در کنار این رژیم تمرین ورزشی مشخصی ارائه نشده و با توجه به کالری دریافتی بسیار کم آن، ورزش‌های سنگین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

آیا در رژیم سوپ کلم امکان جایگزینی غذاها وجود دارد؟

به علت محدودیت شدید مواد غذایی مصرفی، این رژیم دست شما را در ایجاد تغییرات و جایگزینی غذاها باز نمی‌گذارد. رژیم سوپ کلم کم‌چربی و بیشترین سهم غذایی آن مربوط به سبزیجات است. اما به علت وجود سهم کمی از گوشت، نمی‌توان آن را یک رژیم گیاهخواری درنظر گرفت.

آیا رژیم سوپ کلم موثر است؟

در این رژیم روزانه کمتر از 1000 کالری دریافت می‌کنید که فاصله زیادی از کالری مورد نیاز روزانه یک فرد بزرگسال (2000 کالری) دارد. بنابراین در مدت کوتاه، کاهش وزن سریعی خواهید داشت؛ اما بخش قابل توجهی از این کاهش وزن، نتیجه از دست دادن آب بدن است. درصورت قطع رژیم و پیش گرفتن سبک غذایی قبل، در مدت کوتاهی وزنتان بازمی‌گردد. در واقع امکان کاهش 5 تا 7 کیلو از چربی بدن در یک هفته غیرممکن به نظر می‌رسد.
متخصصین تغذیه و سلامت استفاده از رژیم‌های محدودکننده و کم‌کالری را تنها در صورتی توصیه می‌کنند که تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. اکثر متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند وزن خود را با استفاده از یک رژیم متعادل و سالم به میزان نیم تا یک کیلو در هفته، کم کنید.

سوپ کلم

آیا می‌توان در شرایط خاص از رژیم سوپ کلم استفاده کرد؟

با توجه به سهم بسیار پایین کربوهیدرات در برنامه غذایی، رژیم سوپ کلم می‌تواند در درمان دیابت اختلال جدی ایجاد کند. اگر پزشک در رابطه با کاهش مصرف سدیم به شما هشدار داده، لازم است در هنگام پخت سوپ به میزان نمک مورد استفاده دقت کنید.
با توجه به احتمال بسیار بالای بازگشت وزن پس از قطع این رژیم، به نظر نمی‌رسد تاثیر مثبتی بر بهبود و درمان بیماری‌های قلبی، کاهش کلسترول یا فشار خون داشته باشد.
رژیم سوپ کلم علی‌رغم کمک به کاهش وزن سریع، کم بودن قیمت و ساده بودن، رژیم آسانی نیست. در طول این رژیم همواره احساس گرسنگی خواهید داشت و احساس ضعف و خستگی شما را رها نخواهد کرد. ادامه این رژیم بیش از یک هفته، می‌تواند بدن را دچار کمبود شدید مواد مغذی کند و یا حتی ممکن است به بیماری دچار شوید. همچنین این رژیم نمی‌تواند موجب ایجاد تغییری مثبت در عادات غذایی و سبک زندگی شما برای کاهش وزن سالم شود.
کاهش وزن سریعِ حاصل از رژیم سوپ کلم حتی در صورت نظارت پزشک بر روند آن، می‌تواند تاثیرات منفی جدی بر سلامت شما داشته باشد. توصیه می‌کنیم این رژیم را هیچگاه بدون مشورت با پزشک آغاز نکنید. اگر فکر می‌کنید نیاز به یک رژیم کم‌کالری دارید، متخصص تغذیه می‌تواند رژیم‌های مناسب دیگری را به شما معرفی کند.

چه کسانی مجاز به دریافت رژیم سوپ کلم هستند و چه کسانی نباید این رژیم را دریافت کنند؟

رژیم سوپ کلم برای افرادی که قصد کاهش وزن در بازه زمانی کوتاه دارند، مناسب است. این رژیم تنها یک هفته زمان می‌برد و به هیچ عنوان برای دوره‌های طولانی‌تر توصیه نمی‌شود. اما می‌توانید پس از اتمام دوره یک هفته‌ای از این رژیم، آن را با افزودن برخی مواد غذایی به صورت متعادل‌تر به مدت یک هفته دیگر ادامه دهید.
رژیم سوپ کلم می‌تواند برای کسانی که به میوه و سبزیجات و به خصوص کلم علاقه‌مند هستند، گزینه مناسبی باشد. مهم‌ترین دلیل ترک این رژیم، طعم سوپ کلم و خوراکی‌های مجاز در برنامه غذایی آن است که به مذاق عده‌ای خوش نمی‌آید. همچنین این رژیم برای افرادی که قصد کاهش وزن زیاد دارند نیز مناسب به نظر نمی‌رسد. به علت نیازهای غذایی مشخص و عدم سازگاری با برنامه غذایی محدود رژیم سوپ کلم، دریافت این رژیم به افراد دارای بیماری‌های مزمن مانند ناراحتی‌های قلبی و دیابت نوع 2 نیز توصیه نمی‌شود.

رژیم سوپ کلم

عوارض منفی رژیم سوپ کلم بر سلامت افراد

با وجود سالم بودن مواد غذایی موجود در لیست غذایی رژیم سوپ کلم، اصول استفاده از این مواد غذایی و الگوی کلی این رژیم، سالم نیست. استفاده از رژیم سوپ کلم می‌تواند عوارض منفی کوتاه ‌مدت و حتی عواقب جدی‌تری برای سلامت افراد داشته باشد. با توجه به مقادیر بالای سدیم مصرفی در رژیم سوپ کلم، یکی از عوارض منفی این رژیم کم آب شدن بدن است. همچنین این رژیم به علت تغییرات زیاد در سطح قند خون، می‌تواند آسیب‌های فراوانی به افراد دیابتی برساند. بعضی از عوارض رژیم سوپ کلم را در ادامه بررسی می‌کنیم.

• سردرد
• سرگیجه
• حالت تهوع
• ضعف
• خستگی و کوفتگی بدن

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، عوارض رژیم‌های سخت و محدودکننده را موارد زیر اعلام کرده است:

• مشکلات دستگاه گوارش مانند یبوست و نفخ معده
• از دست دادن عضلات بدن در نتیجه گرسنگی ناشی از رژیم‌های بسیار کم‌کالری
• سنگ صفرا

یکی از نکات قابل توجه در این رژیم، کمبود چربی‌های سالم است. علی‌رغم تلاش شما برای خلاص شدن از چربی‌های بدن، چربی‌های رژیمی برای افزایش احساس سیری، بسیار ضروری هستند. چربی‌های سالم مانند چربی موجود در ماهی و مغزها، مواد غذایی مهمی در خود دارند.
در این رژیم میزان چربی دریافتی بسیار پایین است و تنها مقدار کمی از آن در گوشت گاو و شیر (اگر شیر کامل مورد استفاده قرار گیرد) وجود دارد. یکی از نگرانی‌های مربوط به رژیم سوپ کلم و رژیم‌های سخت مشابه آن، تاثیر آنها در متابولیسم (سوخت و ساز بدن) است. با وجود موفقیت کوتاه‌ مدت، پس از اتمام این رژیم‌ها بازگشت وزن دور از انتظار نیست.
در نظر گرفتن مزایا و معایب هر رژیم پیش از دریافت آن ضروری است. اما این مورد در رابطه با رژیم‌های سخت و محدودکننده مانند رژیم سوپ کلم، بسیار حیاتی‌تر است.

آیا رژیم سوپ کلم ارزش امتحان کردن را دارد؟

با وجود این که رژیم سوپ کلم در ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما پایبندی به آن کار دشواری است. کاهش وزن متعادل و سالم در طولانی مدت، بسیار مفیدتر، امن‌تر و آسان‌تر است.
همانطور که پیش‌تر ذکر شد، اثرات مثبت رژیم سوپ کلم پایدار نخواهد بود و نهایتا، عوارض این رژیم می‌تواند بیشتر از مزایای آن باشد. این بدین معنا نیست که به هیچ عنوان نمی‌توانید و نباید از رژیم سوپ کلم استفاده کنید. برنامه غذایی این رژیم را می‌توان به عنوان بخشی از یک برنامه کم‌کالری و برپایه میوه و سبزیجات در یک رژیم کاهش وزن متعادل و تدریجی، مورد استفاده قرار داد.

تنوع غذایی، کلید طلایی موفقیت در کاهش وزن
یکی از دلایلی که خیلی از ما رژیممون رو نصفه و نیمه رها می‌کنیم این هست که غذاهامون تنوع نداره. ما انسان‌ها بالفطره تنوع‌طلبیم و هرچیزی که محدودمون کنه بیشتر بهش حریص می‌شیم.
رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی بدون هیچ محدودیتی تو انتخاب غذاها، تو رو به اندامی که همیشه آرزوش و داشتی می‌رسونه.

دیگه با خیال راحت غذاهات و انتخاب کن و نگران وزنت هم نباش.
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

رژیم سوپ کلم چیست و چگونه در یک هفته 7 کیلو از وزن شما را کم می‌کند؟ - 10 - رژیم سوپ کلم - رژیم ها
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.8 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-بهار 1403/01/28

چجوری درستش کنیم ؟

کارشناس به اندام 1403/01/29

عزیزم دستور پخت های مختلفی داره در بالا هم اشاره شده

-زهرا 1402/04/14

سلام وقت بخیر من‌برا یه هفته رژیم سوپ کلم گرفتم،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1402/04/15

سلام وقت بخیر عزیزم رژیم های تک غذایی توصیه نمیشه چون نیاز بدن تامین نمیشه باید همه گروهای غذایی باید دربرنامتون باشه

- 1401/12/05

سلام ممنون از مطالب مفید شما . چه نوع کلمی در رژیم سوپ کلم مد نظر است ؟

کارشناس به اندام 1401/12/06

سلام ممنون از توجه شما عزیزم هرنوع کلمی میشه کلم سفید قرمز بروکلی

فریبا 1401/10/17

سلام‌وقت بخیر خوردن آب و چایی و چای سبز در این رژیم مجاز هست؟

کارشناس به اندام 1401/10/18

سلام بله میتونین استفاده کنید عزیزم

معصومه 1400/10/15

ممنون از راهنماییهاتون سوال من اینه آیا میتون این رژیم را یک هفته انجام داد و بعدا از رزیم لاغری پزشک متخصص لاغری استفاده کرد؟؟؟ در این رژیم خوردن چای سبزو قهوه بدوشکر مجاز هست؟؟؟ و چقدر آب باید نوشیده شود؟؟؟ می‌توان از سبزیجاتی مانند اسفناج و گشنیز جعفری و شوید و کرفس به سوپ اضافه کرد یا نه اگر جواب سوالاتم رو بدید ممنون میشم

کارشناس به اندام 1401/10/14

سلام ممنون که همراه هستین توضیحات ومواردی که قابل مصرف هست در متن امده رژیم های تک غذایی توصیه نمیشه چون بدن با کمبود ویتامین واملاح روبرو میشه وخودش میتونه عاملی برای استپ وزن باشه

علی 1400/03/27

سلام میشه دستورسوپ کلم رابزاریدممنون

کارشناس به اندام 1400/04/02

سلام دوست عزیز دستور سوپ کلم رو در سایت دکترکرمانی قبلا گذاشتیم لطفا به این لینک زیر مراجعه کنید

کرمی 1399/11/20

سلام من قدم ۱۶۰ وزنم ۹۳هست دوتا بچه سزارین آوردم شکم افتادگی داره چه کار کنم میشه راهنمایم کنین

کارشناس به اندام 1399/11/29

دوست عزیز، میتونید با رژیم غذایی و ورزش کاهش بدین.

مصلحت پور 1399/09/04

باعرض سلام وخسته نباشید ببخشید فقط دستور پخت این رژیم کلم را دخواست دارم ؟

کارشناس به اندام 1399/09/20

دوست عزیز، ممنون از همراهیتون . حتما در موارد بررسی قرار میدیم.