تولید واکسن سرطان؛ برای همیشه از سرطان خداحافظی کنید!

سالیان زیادیست که محققان به دنبال روش‌هایی برای مبارزه با سرطان بوده‌اند و مسیرهای زیادی را پیش گرفتند تا بتوانند تلاش تومورها برای تضعیف سیستم ایمنی بدن را خنثی کنند.  علیرغم ناامیدی و چالش‌های اولیه، دانشمندانی که روی واکسن سرطان مطالعه می‌کنند بر این باورند که امروزه بیش از هر زمان دیگری به ساخت این […]

واکسن‌ها نشان دهنده آینده‌ای روشن از درمان و پیشگیری از سرطان است.
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 2748

تاریخ انتشار

سالیان زیادیست که محققان به دنبال روش‌هایی برای مبارزه با سرطان بوده‌اند و مسیرهای زیادی را پیش گرفتند تا بتوانند تلاش تومورها برای تضعیف سیستم ایمنی بدن را خنثی کنند.  علیرغم ناامیدی و چالش‌های اولیه، دانشمندانی که روی واکسن سرطان مطالعه می‌کنند بر این باورند که امروزه بیش از هر زمان دیگری به ساخت این واکسن‌ها نزدیک شده‌اند.

به نقل از واشنگتن پست، در حالی که این واکسن‌ها هنوز تا تایید فاصله زیادی دارند پژوهشگران فکر می‌کنند که واکسن‌ها نشان دهنده آینده‌ای روشن از درمان و پیشگیری از سرطان است.

واکسن سرطان و تاثیر آن بر سیستم ایمنی

سیستم ایمنی نقش مهمی در کنترل سرطان دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که سرطان‌ها دائما در تلاشند تا در درون ما جوانه بزنند، اما پیش از آن که بتوان آنها را تشخیص داد سیستم ایمنی آنها را مهار می‌کند. فرآیندی که به عنوان نظارت ایمنی شناخته می‌شود.

“جی برزوفسکی” مدیر بخش واکسن موسسه ملی سرطان می‌گوید: “بدن ما احتمالا همیشه سرطان‌ها را رد می‌کند. آن دسته‌ای را که تشخیص می‌دهیم و تبدیل به سرطان شده‌اند و باید درمان کنیم دسته‌ای هستند که از نظارت ایمنی فرار کرده‌اند. تومور‌ها این کار را با یادگیری نحوه بهره برداری از سازوکار‌هایی که سیستم ایمنی را تنظیم می‌کنند انجام می‌دهند”.

رویکرد‌های جدید شامل توسعه واکسن‌های پیشگیرانه و درمانی است که واکسن‌های دوم برای تشخیص سلول‌های تومور از سلول‌های طبیعی با هدف تحریک پاسخ ایمنی علیه آن طراحی شده‌اند. پژوهشگران همچنین در حال جمع آوری مجموعه‌ای از دارو‌های ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) هستند که کارایی واکسن‌ها را افزایش می‌دهند.

شباهت سلول‌های سرطانی به سلول‌های طبیعی

“برزوفسکی” پژوهشگر ارشد و رئیس بخش ایمونوژنتیک مولکولی و تحقیقات واکسن موسسه ملی سرطان بیان می‌کند که: “سلول‌های سرطانی در واقع از سلول‌های خود ما به وجود می‌آیند و شبیه به آن هستند. این سلول‌ها تفاوت‌های خود را پنهان می‌کنند بنابراین مانند سلول‌های عادی به نظر می‌رسند. ایده واکسن سرطان بر این اساس است که سیستم ایمنی بدن را فعال کند تا روش‌های تشخیص تفاوت سلول‌های سرطانی از سلول‌های طبیعی را فراهم کند و سلول‌های سرطانی را به عنوان عامل خارجی تشخیص داده و آن را رد کند”.

تفاوت واکسن‌های سرطان درمانی با واکسن‌های پیشگیرانه

بیش‌تر مردم با واکسن‌های سنتی که از آنفولانزا و بیماری‌های دوران کودکی مانند سرخک، آبله مرغان و سیاه سرفه محافظت می‌کنند آشنایی دارند. دو واکسن برای جلوگیری از عفونت با ویروس‌هایی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند تایید شده‌اند: ویروس پاپیلومای انسانی (سرطان دهانه رحم و واژن، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی) و ویروس هپاتیت B (سرطان کبد).
با این وجود، دانشمندان در حال توسعه واکسن‌های پیشگیرانه برای افراد مبتلا به ضایعات پیش بدخیم مانند پولیپ روده بزرگ هستند تا از سرطانی شدن آن جلوگیری کنند.

“الیورا فین” استاد برجسته ایمونولوژی در دانشگاه پیتسبورگ و همکارانش اولین کسانی بودند که یک آنتی ژن اختصاصی تومور پروتئین یا مولکول دیگری که تنها در سلول‌های سرطانی یافت می‌شود و نه در سلول‌های طبیعی را شناسایی کردند که می‌تواند به عنوان یک هدف سیستم ایمنی بدن باشد. (اصطلاح “آنتی ژن” به سم یا ماده خارجی دیگری در بدن اشاره دارد که قادر به القای پاسخ ایمنی است).

آنتی ژن اختصاصی تومور MUC۱ کشف شده توسط فین در انواع مختلفی از سرطان‌ها از جمله روده بزرگ، سینه، پروستات، ریه و پانکراس وجود دارد. واکسنی مبتنی بر MUC۱ که او و تیمش تولید کردند در آزمایش‌های بالینی در بیماران مبتلا به پولیپ‌های پیش بدخیم کولون پاسخ قوی سیستم ایمنی را نشان داد و آنان را به این باور رساند که این واکسن می‌تواند به جلوگیری از رشد پولیپ‌های جدید و جلوگیری از سرطانی شدن پولیپ‌های موجود کمک کند. “فین” می‌گوید واکسن در کارآزمایی بالینی خود نرخ عود پولیپ را تا ۳۸ درصد کاهش داد.

واکسن‌های درمانی برخلاف واکسن‌های پیشگیرانه افرادی را که پیش‌تر سرطان داشته‌اند با حمله به سلول‌های سرطانی موجود یا جلوگیری از عود آن درمان می‌کنند. واکسن‌های درمانی سیستم ایمنی را وادار می‌کنند تا سلول‌های سرطانی را که دارای آنتی ژن‌های خاص تومور هستند که سلول‌های سالم فاقد آن هستند را پیدا کرده و از بین ببرد. این واکسن مولکول‌های خاصی را تحویل می‌دهد که مانند آنتی ژن‌ها مذکور رفتار می‌کنند تا سیستم ایمنی را برای ساخت سلول‌های T “قاتل” جدید تحریک کنند همان سلول‌هایی که ویروس‌ها را نیز هدف قرار می‌دهند.

واکسن‌های شخصی سازی شده

در برخی موارد، واکسن‌های آزمایشی درمانی سرطان شخصی‌سازی می‌شوند یعنی تنها برای یک نفر از نمونه‌های تومور آن بیمار ایجاد می‌شوند که به عنوان واکسن‌های “نئو آنتی ژن” شناخته می‌شوند. هدف از ساخت آنها دستیابی به نتیجه‌ای مشابه با سایر واکسن‌های درمانی است. نئو آنتی ژن‌ها از جهش‌های منحصر به فرد در سلول‌های سرطانی فرد به وجود می‌آیند.

“پاتریک اوت” مدیر بالینی مرکز بیماری ملانوما در انستیتوی سرطان دانا فاربر که این نوع واکسن‌ها را در بیماران ملانوما (خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست) و مبتلا به سایر سرطان‌ها آزمایش کرده می‌گوید:”هدف قرار دادن نئو آنتی ژن‌ها واقعا موضوع تازه‌ای است. برای مثال، در یک مطالعه کوچک تازه چهار نفر از شش بیمار واکسینه شده پس از ۲۵ ماه هیچ عود توموری نداشتند. تومور‌های دو بیمار دیگر رشد کردند، اما پس از مصرف دارو‌های ایمونوتراپی اضافی کاملا پسرفت داشتند”. اوت می‌افزاید:”آنان پاسخ‌های شگفت انگیزی از خود نشان دادند. شاید تزریق واکسن سیستم ایمنی بدن آنان را برای کار با دارو‌ها آماده کرده است”. این می‌تواند انقلابی در عرصه درمان سرطان باشد.

تولید واکسن سرطان؛ برای همیشه از سرطان خداحافظی کنید! - 3 - واکسن سرطان - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-بیتا 1402/06/21

باسلام واکسن سر ژان جه وقت به بازار میاد ممنون

کارشناس به اندام 1402/06/22

سلام اطلاعی نداریم عزیزم

-اکبر 1402/03/06

سرطان درمان دارد که دکترها. یا سیاست مداران بی شرف بایگانی کردن به خاطر منافع...