لاغری با رژیم همپتون از دیدگاه دکتر کرمانی

رژیم همپتون یک رژیم کم کربوهیدرات و کم کالری است. دکتر فرد پسکاتور، مبتکر رژیم همپتون، معاونت سابق مدیر پزشکی مرکز اتکینز است. رژیم Hampton بر خوردن چربی‌های اشباع نشده سالم، به ویژه اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی و سبزیجات تمرکز دارد. در این مقاله لاغری با رژیم Hampton را بررسی می‌کنیم.   […]

رژیم همپتون با تاکید بر پخت و پز با چربی های اشباع نشده سالم مانند روغن ماکادمیا و پیروی از یک برنامه غذایی خوشمزه، به لاغری شما کمک میکند.
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 3744

تاریخ انتشار

رژیم همپتون یک رژیم کم کربوهیدرات و کم کالری است. دکتر فرد پسکاتور، مبتکر رژیم همپتون، معاونت سابق مدیر پزشکی مرکز اتکینز است. رژیم Hampton بر خوردن چربی‌های اشباع نشده سالم، به ویژه اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی و سبزیجات تمرکز دارد. در این مقاله لاغری با رژیم Hampton را بررسی می‌کنیم.

با مصرف چربی های سالم در رژیم همپتون، میتوان به کاهش وزن رسید.

 

رژیم همپتون چیست؟

راهنمای اصلی رژیم همپتون در سال 2004 منتشر شد. شعار رژیم همپتون “لاغری سریع و ایمن با با برنامه‌های غذایی خوشمزه” بود و کتاب آشپزی رسمی این رژیم در سال 2006 چاپ شد. رژیم غذایی همپتون را بر اساس استفاده از روغن‌های غذایی مفیدتر و به ویژه چربی‌های اشباع نشده تاکید دارد. چربی‌های اشباع نشده در دمای پایین‌تر از چربی‌های اشباع نرم و مایع می‌شوند و از برخی آثار محافظتی در برابر بیماری‌های قلبی برخوردار هستند. آن‌ها به طور طبیعی در غذاهایی مانند آجیل و آووکادو یافت می‌شوند.

رژیم همپتون از روغن آجیل ماکادمیا برای پخت و پز، تهیه سس سالاد و چاشنی نیز استفاده می‌کند. پسکاتور ادعا دارد که روغن مغز ماکادمیا (فندق استرالیایی) بیشترین روغن اشباع نشده روی کره زمین را دارد. روغن آجیل ماكادامیا حاوی 84٪ چربی اشباع نشده است. برنامه‌های منوی اصلی روزانه رژیم همپتون 1000 تا 1200 کالری را تأمین می‌کنند. در این رژیم سه گروه غذایی و سه لیست برای هرکدام از گروه‌ها با برچسب A ، B و C وجود دارد:

1- گروه A:

غذاهای موجود در این لیست مخصوص افرادی است که باید بیش از 4.5 کیلوگرم وزن کم کنند. این افراد برنامه غذایی محدود به 23 تا 26 گرم کربوهیدرات در روز دارند.

2- گروه B:

برای افرادی که باید بیشتر از 4.5 کیلوگرم وزن کم کنند. آن‌ها ممکن است مواد غذایی را از هر دو لیست A و B انتخاب کنند که اجازه می‌دهد 40 تا 43 گرم کربوهیدرات در روز داشته باشد.

3- گروه C:

این گروه شامل افرادی هست که به وزن ایده‌آل خود رسیده‌‌ند و حالا قصد تثبیت وزن را دارند. غذاهای این لیست به آرامی به برنامه‌های غذایی اضافه می‌شوند. غذاهای این گروه تا 65 گرم کربوهیدرات در روز را تأمین می‌کنند.

رژیم همپتون در اصل یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که به کاهش متوسط ​​وزن در افراد سالم کمک می‌کند. در نتیجه اگر اضافه وزن زیادی دارید این رژیم برای شما مناسب نیست. همچنین پیروی کردن از این رژیم هیچ نوع بیماری را درمان نمی‌کند. پس اگر به کبد چرب یا بیماری‌های دیگری مبتلا هستید که کاهش وزن راه حل درمانی آن است، باید رژیم دیگری را انتخاب کنید.

لاغری با رژیم همپتون تنها برای افرادی مناسب است که اضافه وزن کمی دارند و موجب درمان بیماریها نیز نمیشود.
 

چربی غیر اشباع چیست؟

چربی غیراشباع به چربی یا اسید چربی گفته می‌شود که در زنجیرهٔ اسید چرب آن دست کم یک پیوند مضاعف وجود داشته باشد. متداول‌ترین چربی‌های غیر تک اشباع، اسید پالمیتولیک و اسید اولئیک هستند. آن‌ها به طور طبیعی در غذاهایی مانند آجیل و آووکادو یافت می‌شوند. اسید اولئیک جز ترکیب اصلی روغن زیتون است.

 

اسید چرب ترانس چیست؟

نوعی اسید چرب اشباع نشده‌ای است که مقادیر کمی به طور طبیعی در گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شوند. با این حال بزرگترین منبع منفرد اسیدهای چرب ترانس در رژیم غذایی مدرن، روغن گیاهی تا حدی هیدروژنه است که در فرآوری فست فودها و بسیاری از غذاهای میان وعده ای استفاده می‌شود.

 

فواید رژیم Hampton

رژیم همپتون باعث کاهش تدریجی وزن می‌شود. همچنین تنوع غذایی نسبتا خوبی دارد. این برنامه، رژیم گیرنده‌ها را به مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده (شامل نان‌های سبوس‌دار و میوه‌های تازه)، استفاده نکردن از غذاهای فرآوری شده و شناسایی فرق بین منابع سالم و ناسالم چربی در رژیم غذایی تشویق می‌کند. ترجیح این رژیم مصرف منابع پروتئینی بدون چربی مانند مرغ و ماهی به جای منابع پروتئین با چربی اشباع بالاتر مانند بیکن و استیک است.

در رژیم همپتون توصیه میشود تا به جای گوشت های پرچرب، گوشت های سالم مانند مرغ و ماهی مصرف شود.

چرا رژیم همپتون بر مصرف فندق استرالیای (ماکادمیا) تاکید دارد؟

فندق ماکادمیا آجیلی با پوسته سخت و شبیه فندق است که توسط درخت همیشه سبز بومی استرالیا تولید و به طور گسترده در هاوایی کشت می‌شود. این آجیل به نام جان ماكادام، یك شیمی دان استرالیایی نامگذاری شده است. مشخصا تهیه این روغن این نوع فندق کار بسیار سخت و هزینه‌بری است.

 

مضرات لاغری با رژیم Hampton

رژیم همپتون یک رژیم خیلی کم کالری است؛ بنابراین زنان باردار یا شیرده، افراد زیر 18 سال یا افراد با اختلالات مزمن مانند دیابت، بیماری کلیوی یا بیماری کبدی باید قبل از شروع لاغری با رژیم Hampton با پزشک مشورت کنند.

رژیم همپتون به دلیل مصرف ناکافی فیبر، ویتامین C ، کلسیم، فولات، ویتامین D و ویتامین E مورد انتقاد قرار گرفته است. این رژیم همچنین دارای چربی زیادی است. در بعضی از برنامه‌های غذایی آن 70 درصد کالری را تأمین چربی می‌کند که می‌تواند برای بدن مضر باشد. محتوای نسبتاً بالای چربی برخی از غذاهای رژیم همپتون ممکن است برای افراد رژیم گیرنده نگران کننده باشد.

یکی دیگر از اشکالات احتمالی رژیم Hampton برای بسیاری از افراد این است که بسیاری از دستور العمل‌های آن به اندازه یک روز قبل از خوردن نیاز به آماده سازی دارند. زمان آماده سازی، پخت و پز و سرو غذاهای این رژیم به شدت وقت گیر هستند.

رژیم سایزینو
 

نظر متخصصان درباره لاغری با رژین Hampton چیست؟

متخصصان معتقدند روغن مغز ماکادمیا توانایی جادویی در ذوب کردن چربی‌ها ندارد. همچنین مواد لازم برای این رژیم بسیار مجلل‌اند، برای تهیه مواد این رژیم شما باید هزینه زیادی را خرج کنید.

از نظر دیگر متخصصان این که رژیم غذایی همگتون روی مصرف چربی‌های سلام تاکید می‌کند. خوب است اما مقدار کربوهیدراتی که این رژیم مصرف آن را مجاز می‌داند حتی برای کسانی که قصد تثبیت وزن خود را دارند، بسیار کم است. برای زنان 55 تا 65 گرم و برای مردان 65 تا 85 گرم کربوهیدرات در نظر گرفته شده است.

 

سوالات متداول درباره رژیم همپتون

1- آیا رژیم غذایی Hampton باعث کاهش وزن می‌شود؟

جواب این سوال مشخص نیست. هیچ گونه شواهد علمی تایید شده‌ای وجود ندارد که نشان بدهد این رژیم باعث کاهش وزن می‌شود.

 

2- آیا رژیم غذایی همپتون سالم است؟

باید بگوییم غذاهای این رژیم اکثرا سالم نیستند. از طرف دیگر برنامه غذایی رژیم همپتون یک برنامه کم کربوهیدرات است که بعضی گروه‌های غذایی مفید مانند میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات را محدود می‌کند. در هفته اول انتظار می‌رود 2 کیلویی داشته باشید. کاهش وزن سریع در هفته اول برای سلامتی خطر دارد. این رژیم غذایی بیش هر رژیم کم کربوهیدرات دیگری به مصرف ماهی و چربی سالم را ترغیب می‌کند.

رژیم همپتون یک رژیم کم کربوهیدرات است و مصرف بسیاری از گروه های غذایی را محدود میکند، بنابراین رژیم سالمی محسوب نمیشود.

 

3- آیا تحقیقی برای تایید لاغری با رژیم Hampton انجام شده است؟

رژیم Hampton بیشتر در مجله‌های مشاهیر، مد و خانه داری به جای مجلات مطالعات بالینی ارائه شده است. هیچ آزمایش بالینی از رژیم همپتون در ژورنال‌های تحقیقاتی گزارش نشده است.

همانطور که خواندید لاغری با رژیم Hampton تاییده علمی ندارد. همچنین برنامه غذایی رژیم همپتون چربی زیادی دارد که ممکن است خطرساز باشد. توصیه می‌کنیم پیروی از رژیم Hampton را فراموش و به جای آن رژیمی را انتخاب کنید که تمام مواد مغذی و ضروری بدن را به اندازه کافی داشته باشد.

لاغری با رژیم همپتون از دیدگاه دکتر کرمانی - 12 - رژیم همپتون - رژیم تناسب اندام
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*