لاغری به روش رژیم پل مکنا

پل مکنا یکی از معروف‌ترین درمان‌های هیپنوتیزمی دنیاست و رژیمی به همین نام را تبلیغ می‌کند. رژیم لاغری پل مکنا عقیده دارد برای درمان چاقی نیازی به رژیم گرفتن نیست. رژیم گرفتن را فراموش و فقط به بدن‌تان گوش کنید. رژیم پل مکنا می‌گوید سه الگوی رفتاری اصلی و رایج باعث افزایش وزن می‌شود. این […]

زمان مطالعه 28 دقیقه

تعداد بازدید 34078

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

پل مکنا
میانگین امتیاز 4.7 از 5

پل مکنا یکی از معروف‌ترین درمان‌های هیپنوتیزمی دنیاست و رژیمی به همین نام را تبلیغ می‌کند. رژیم لاغری پل مکنا عقیده دارد برای درمان چاقی نیازی به رژیم گرفتن نیست. رژیم گرفتن را فراموش و فقط به بدن‌تان گوش کنید. رژیم پل مکنا می‌گوید سه الگوی رفتاری اصلی و رایج باعث افزایش وزن می‌شود. این سه الگو شامل رژیم‌های محدود کننده و سخت‌گیر، خوردن غذا برای کنار آمدن با احساسات یا همان پرخوری عصبی یا احساسی و داشتن رابطه ناسالم با غذاست. این عوامل باعث می‌شوند تا نسبت به بدن‌تان احساس خوبی نداشته باشید و از رژیم گرفتن و کاهش وزن دلسرد شوید. لاغری به روش پل مکنا در واقع لاغری از طریق هیپنوتیزم و ضمیر ناخودآگاه است.

رژیم لاغری پل مکنا چیست؟

پل مکنا معتقد است که حتی رژیم گرفتن استرس مضاعفی را به فرد وارد می‌کند. هر نوع استرسی می‌تواند باعث پرخوری و اضافه وزن شود. افراد پرمشغله معمولا استرس و فشار زیادی را تجربه می‌کنند. این افراد عموما به سلامتی خود اهمیت چندانی نمی‌دهند، زمان کافی برای غذا خوردن نمی‌گذارند و بیشتر مواقع غذای خود را سرپایی و با عجله می‌خورند. همه‌ی اینها باعث می‌شود تا دچار اضافه وزن شوند.

وسوسه به خوردن در اطراف ما زیاد است. انسان نمی‌تواند از خوردن غذا دست بکشد. فرض کنید به کافی شاپ رفته‌اید و انواع غذاها، شیرینی‌جات و و ساندویچ‌ها جلوی چشمان‌تان قرار دارند. آیا می‌توانید به خوردن این غذاها نه بگویید؟ حتی یک نوشیدنی که در کافی شاپ سرو می‌شود می‌تواند بالای 700 کالری داشته باشد. پل مکنا می‌گوید برای کاهش وزن باید فکر دیگری کرد. رژیم پل مکنا پیشنهاد می‌کند برای کاهش وزن ابتدا به بدن و حالات روحی خود توجه کنید.

رژیم پل مکنا بر پایه‌ی هیپنوتیزم بنا شده است. پل مکنا می‌گوید با هیپنوتیزم می‌توان به ضمیر ناخودآگاه انسان نفوذ کرد و تمام افکار و احساسات منفی را از بین برد. با این کار فضای ذهن از افکار منفی خالی می‌شود و برای افکار و احساسات مثبت فضای بیشتری ایجاد خواهد شد. از طرف دیگر استرس ناشی از افکار منفی نیز کمتر می‌شود.

پل مکنا ادعا می‌کند با این روش بدون کنترل خوردن و کالری‌شماری می‌توانید تا آخر عمر از پرخوری و ریزه‌خواری دور بمانید. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که ذهن شما به صورت ناخود‌آگاه می‌خواهد از پرخوری و ریزه خواری دور بماند؛ در نتیجه تا ابد زندگی بدون چاقی، نگرانی خواهید داشت.

پل مکنا از یک مثال جالب برای توجیه این راهِ درمانی استفاده می‌کند. او می‌گوید درست غدا خوردن مانند بستن بند کفش و یا رانندگی است. شما در ابتدا با دقت و تمرکز بالا بند کفش خود را می‌بندید و یا رانندگی می‌کنید، اما با تکرار هر روزه این دو کار، بعد از مدتی دیگر به صورت ناخود ‌آگاه به سمت مقصد می‌رانید و بند کفش را می‌بندید. درست غذا خوردن نیز بعد از مدتی تکرار مانند رانندگی برایتان عادت می‌شود. دیگر به صورت ناخود‌آگاه غذای سالم می‌خورید بدون اینکه به کاهش وزن‌تان فکر کنید.
پل مکنا

دلایل شکست افراد در کاهش وزن چیست؟

پل مکنا اعتقاد دارد 90 درصد افراد در کاهش وزن و برنامه رژیم‌شان شکست می‌خورند. زمانی که افراد چاق به کالری‌شماری و محدود کردن کربوهیدرات‌ها ادامه می‌‎دهند، در واقعیت گرسنگی را تحمل می‌کنند. وقتی از گرسنگی خسته می‌شوند و رژیم را قطع می‌کنند، پر خوری شروع می‌شود؛ در نتیجه وزن از دست رفته دوباره برمی‌گردد. دقیقا زمانی که محدودیت‌ها را برمی‌دارید، بدن سعی می‌کند تمام گرسنگی‌هایی که این مدت تحمل کرده است را با پرخوری جبران کند. این شکست سه دلیل اصلی دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

1- رژیم‌های سخت‌گیرانه و محدود کننده

پل مکنا می‌گوید رژیم‌ها تنها راه دوباره چاق شدن را به افراد یاد می‌دهند. زمانی که انسان‌ها برای مدتی خود را از غذا خوردن محروم کنند و دائما احساس گرسنگی داشته باشند، بعد از تمام شدن دوره‌ی رژیم‌شان چند برابر غذا می‌خورند و حتی چاق‌‌تر از قبل می‌شوند.

2- پرخوری احساسی

خوردن احساسی هیچ ارتباطی به گرسنگی فیزیکی ندارد، بلکه در این مواقع افراد غذا می‌خورند تا ناراحتی‌های احساسی خود را برطرف کنند. از خودتان قبل از خوردن بپرسید که آیا واقعا گرسنه هستید و یا فقط می‌خواهید احساس متفاوتی داشته باشید. این پرسش باعث می‌شود مرز بین احساس گرسنگی فیزیکی و مشکلات روحی خود را بشناسید. اگر واقعا گرسنه نیستید، باید به دنبال راهی برای کنترل احساسات و افکارتان باشید.

بعضی مواقع این مشکل دلیل مشخصی دارد. مثلا حادثه‌ای که در گذشته اتفاق افتاده است. در این مواقع صحبت کردن و گذراندن چند جلسه روانکاوی با یک روانشناس متخصص راه حل درمان پرخوری احساسی است.

رژیم 21 روزه دکتر کرمانی

3- برنامه‌ریزی غلط

پل مکنا می‌گوید تنها راه کاهش وزن نفوذ کردن به ضمیر ناخودآگاه از طریق هیپونتیزم و تغییر دادن رابطه ذهنی فرد با غذاست. دسته‌ی دیگر طرفداران این رژیم معتقدند که این تنها راه کاهش وزن نیست. افراد زیادی هستند که به صورت خودآگاه و با تمرکز روی برنامه غذایی خود وزن‌شان را پایین آورده‌اند. افراد زیادی به گروه‌های لاغری می‌روند تا همراه با دیگران وزن‌شان را پایین بیاورند. این افراد تا آخر عمر به صورت منظم به این گروه‌ها می‌روند تا با وسوسه‌ی پرخوری مبارزه کنند و در وزن ایده‌آل‌شان باقی بمانند.

با این حال عده‌ای دیگر نیز هستند که به همین گروه‌ها می‌روند و وزن‌شان نیز کم می‌شود، اما بعد از مدتی اراده خود را از دست می‌دهند و دوباره چاق می‌شوند. در این موارد می‌توان از هیپنوتیزم و نفوذ به ضمیر ناخودآگاه برای کاهش وزن و درمان استفاده کرد. در این روش با هیپنوتیزم به ضمیر ناخودآگاه فرد نفوذ می‌شود و مشکلاتی که علت ایجاد رابطه ناسالم با غذا شده است یافت و سپس برای رفع مشکل تلاش می‌شود.

رژیم لاغری پل مکنا و 4 قانون طلایی

لاغری به روش پل مکنا چهار قانون طلایی دارد. طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند که با توجه به این 4 قانون می‌توانید وزن‌تان را کم کنید و تا آخر عمر در وزن ثابت بمانید. پل مکنا طبق تحقیقاتی ادعا دارد 70 درصد کسانی که به وزن ایده‌آل خود می‌رسند بعد از مدتی دچار بازگشت وزن شده و دوباره چاق می‌شوند. همچنین گفته می‌شود که باید به چاقی به عنوان یک مشکل رفتاری نگاه کنیم. این چهار قانون اساسی شامل موارد زیر می‌شود:

1- قانون اول رژیم پل مکنا؛ هر وقت گرسنه شدید غذا بخورید!

اگر مطمئن نیستید که واقعا گرسنه‌اید یا نه، پس واقعا گرسنه نیستید! احساس گرسنگی واقعی به تدریج شکل می‌گیرد و واضح، مداوم و فیزیکی است. این حس با احساسی که هنگام عبور از یک رستوران یا قنادی به شما دست می‌دهد، تفاوت دارد. همچنین احساس گرسنگی واکنشی به احساسات مختلف مانند غم، ترس، خجالت، کسل بودن یا خشم نیست. در واقع احساس گرسنگی، یک احساس فیزیکی واقعی در معده است. این حس به این معناست که به غذا نیاز دارید و به همین دلیل، طعم غذا نیز برای شما خوشایندتر می‌شود.
پل مکنا

2- قانون دوم رژیم پل مکنا؛ آنچه بدن‌تان نیاز دارد، بخورید!

حیوانات وحشی به صورت غریزی و بدون فکر، برای دریافت ویتامین، مواد معدنی، نمک، پروتئین، چربی و کربوهیدرات به دنبال غذا و شکار می‌روند. بدن ما نیز دارای همین غریزه است؛ اما متاسفانه، فرآیندهای ذهنی ما بسیار سریع هستند و اغلب آنها را نادیده می‌گیریم.

بنابراین هنگامی که تصویری از یک همبرگر را می‌بینیم، ناگهان با خودمان فکر می‌کنیم که «اوه، من گرسنه هستم»؛ این واکنش مغز ما به مشاهده‌ی این تصویر است. در واقع، ممکن است واقعا بدن به غذا نیاز نداشته باشد و گرسنه نباشیم.

برای بررسی این موضوع، زمان کوتاهی را صرف شناسایی نیاز واقعی بدن خود کنید. به تشخیص بدن خود اعتماد داشته باشید. آن زمان است که نه تنها کمتر غذا خواهید خورد، بلکه انتخاب‌های سالم‌تری نیز خواهید داشت و سبک تغذیه‌تان ناخودآگاه تغییر می‌کند.

3- قانون سوم رژیم پل مکنا: از هر لقمه‌‎ای که می‌خورید، لذت ببرید!

تحقیقات بسیاری در زمینه خودآگاهی در هنگام غذا خوردن در سراسر جهان انجام شده است. تمام این تحقیقات نشان داده‌اند که این خودآگاهی باعث کاهش میزان غذا خوردن در افراد می‌شود. اما این مورد کافی به نظر نمی‌رسد. لذت بردن از هر لقمه‌ای که در دهان می‌گذارید نیز دارای اهمیت است. بنابراین هر وقت هر کدام از جنبه‌های غذا خوردن دیگر برای‌تان لذت‌بخش نبود، از غذا خوردن دست بکشید.

هنگام غذا خوردن هیچ کار دیگری انجام ندهید. کارهایی مانند تماشای تلویزیون، مطالعه، اینترنت‌گردی، حل کردن جدول، رانندگی، پیاده‌روی یا مکالمه با تلفن باعث کاهش آگاهی شما نسبت به غذا خوردن می‌شود. هنگامی که بر آگاهی خود نسبت به غذا خوردن تمرکز می‌کنید، در هر وعده سه اتفاق رخ می‌دهد:

اولین مورد، کاهش میزان غذای دریافتی است. با صرف زمان و توجه نسبت به غذا، لذتی که از خوردن آن می‌برید افزایش می‌یابد و سرعت غذا خوردن‌تان نیز کم می‌‌شود. بنابراین زودتر احساس سیری می‌کنید و سریعتر دست از غذا می‌کشید.

دوم این که انتخاب‌های جدیدتری برای غذای خود خواهید داشت. هر چه نسبت به واکنش بدن‌تان به غذا آگاه‌تر می‌شوید، ذائقه و سلیقه‌ی شما به سمت طعم‌های مختلف و متنوع تغییر می‌کند. افرادی که سریع غذا می‌خورند، ناخودآگاه تمایل به مصرف غذاهای چرب، شیرین یا شور دارند. اما چرا؟ با کاهش توجه به غذا، نیاز دارید طعم‌های قوی‌تری مصرف کنید تا بتوانید آن‌ها را تشخیص دهید.

مورد سوم، افزایش درک نسبت به احساسات و طعم‌ها و در نتیجه لذت بیشتر از غذا خوردن است. این امر موجب تقویت عادت آهسته غذا خوردن در افراد می‌شود. هر لقمه را 20 بار بجوید تا طعم و بافت آن را بهتر متوجه شوید و لذت بیشتری از غذای خود ببرید.

بدن ما در خودکار کردن فرآیندها بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند و لازم است تنها زمان کمی را به تمرکز روی غذای خود صرف کنید. عادت به عدم توجه و تمرکز روی غذا، موجب کاهش کنترل بر مواد غذایی دریافتی و در نتیجه افزایش وزن می‌شود.

این قانون، با تغییر دیدگاه شما نسبت به غذا خوردن، موجب اصلاح عادت ناخودآگاهی در هنگام صرف غذا می‌شود. همچنین به تشخیص بدن شما نسبت به نیازهای غذایی خود، احترام می‌گذارد. بنابراین همواره هنگام صرف غذا (حتی میان‌وعده‌ها) بر آن تمرکز کنید.

نمونه برنامه غذایی در یک رژیم غذایی سالم
call-to-action
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1399/11/25

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
رها 1400/04/24

خیلییی عالی و مفید بود. واقعا خیلی لذت بخشه وقتی آروم غذارو میخوری و تک تک مزه ها میاد زیر دندون...😋

... 1400/03/25

حرفاش دقیقا شبیه احکام اسلام برای غذا خوردن هست.

فاطمه عباسی 1399/12/03

من دوست دارم لاغر بشم اما هزینه پرداخت مطالب رزیمی دکتر کرمانی راندارم

کارشناس به اندام 1400/01/22

سلام دوست خوبم برای دریافت ٰژيم لاغری دکتر کرمانی میتونید در ۳ قسط مبلغ رو پرداخت کنید و رژيم رو به صورت ماهیانه دریافت کنید برای دریافت رژيم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

لاله 1399/12/03

خیلی خوب بود من دوست دارم وزن کم کنم صدبه بالا هستم رزیمم الان نانم وچربی وشیرینی وبرنج راکاملا حذف کردم تاعید چند کیلو کم میکنم تا

کارشناس به اندام 1400/01/22

سلام دوست عزیز برای اینکه متوجه میزان اضافه وزنتون بشید مشخصات جسمانیتون رو در این لینک وارد کنید

لاله 1399/12/03

خیلی خوب بود من دوست دارم وزن کم کنم صدبه بالا هستم رزیمم الان نانم وچربی وشیرینی وبرنج راکاملا حذف کردم

کارشناس به اندام 1400/01/22

سلام دوست خوبم رژیم شما اگر به طور اصولی باشه وزنتون کاهش پیدا میکنه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

فاطمه بخشی 1399/11/26

خیلی عالی ...کلا دنیا داره به سمت آگاهی ودر لحظه بودن حرکت میکنه...خدارو شکر

زهرااحمدی فرهاد 1399/11/26

خیلی موافقم.عالی بود واقعا مطالب مفید وجدید بود برام

اکرم 1399/11/26

جالب بود بار اولی بود که چنین مطلبی رو میخوندم.

کیانا تاج نیا 1399/11/25

عالی