بهترین روش‌های لاغری با انار + معرفی رژیم انار

امروزه به دلیل افزایش فست فود، مواد نگهدارنده، مصرف بیش از اندازه نمک و روغن و فقدان برنامه ورزشی روزانه، کاهش وزن و مقابله با بیماری‌های مرتبط مانند دیابت و سکته قلبی، یکی از بیشترین بحث‌های سلامتی و تغذیه، در جهان است. برای درمان این امر نیاز به منابع طبیعی وجود دارد که بتواند با […]

انار سرشار از بسیاری از مواد مغذی مهم مانند فیبر غذایی، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی کلیدی است
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 15407

تاریخ انتشار

امروزه به دلیل افزایش فست فود، مواد نگهدارنده، مصرف بیش از اندازه نمک و روغن و فقدان برنامه ورزشی روزانه، کاهش وزن و مقابله با بیماری‌های مرتبط مانند دیابت و سکته قلبی، یکی از بیشترین بحث‌های سلامتی و تغذیه، در جهان است. برای درمان این امر نیاز به منابع طبیعی وجود دارد که بتواند با چاقی و اضافه وزن بدون خطرات و عوارض جانبی، مبارزه کند. لاغری با انار یکی از راه‌هایی است که متخصصان و مشاوران تغذیه آن را در رژیم غذایی کاهش وزن توصیه می‌کنند. دلیل این امر خاصیت چربی‌سوزی بالای این میوه است. البته آب انار و یا رب آن نیز در کاهش وزن موثر است، اما هیچ کدام مانند میوه کامل انار برای لاغری موثر نیستند.

در مقاله امروز، در مورد فواید انار و رژیم انار برای کاهش وزن صحبت خواهیم کرد که به سرعت در صنعت سلامت و رژیم‌های غذایی لاغری محبوبیت پیدا کرده است.

انار باعث چاقی می‌شود یا لاغری؟

انار سرشار از مواد مغذی مهم مانند فیبر غذایی، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی کلیدی است که نقش مهمی در کاهش وزن دارند.

قرار دادن این میوه در بخشی از رژیم غذایی روزانه شما، می‌تواند متابولیسم را بهبود و هضم را سرعت بخشد تا به کاهش وزن کمک کند. بنابراین، می‌توان استنباط  کرد که لاغری با انار امکان‌پذیر است.

خواص انار برای لاغری از زبان کارشناس دکتر کرمانی:

کالری و مواد مغذی انار

انار مواد مغذی مهمی دارد اما میزان این مواد در میوه و آب آن متفاوت است به ویژه در فیبر و ویتامین سی. به همین دلیل اگر مشکل گوارشی مانند یبوست ندارید، بهتر است میوه انار را مصرف کنید:

مواد مغذی ۱ انار ۱ لیوان آب انار (۱ انار)
فیبر ۷ گرم ۰.۲ گرم
چربی ۲ گرم ۰.۷ گرم
کربوهیدارت ۳۲.۷ گرم ۳۲.۶ گرم
پروتئین ۲.۹ گرم ۰.۳ گرم
ویتامین C ۱۷.۸ میلی گرم ۰.۲ میلی گرم
فولات یا ویتامین B9 ۶۶.۵ میکروگرم ۵۹ میکروگرم
ویتامین K ۲۸.۷ میکروگرم ۲۵ میکروگرم
منیزیم ۲۱ میلی گرم ۱۷ میلی گرم
پتاسیم ۴۱۳ میلی گرم ۵۳۱ میلی گرم
کلسیم ۱۷.۵ میلی گرم ۲۷میلی گرم

کالری رب انار

فراورده‌های تهیه شده از انار که که مهمترین آن رب انار است، به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و از تجمع چربی‌ها جلوگیری می‌کند. رب انار میزان اسیدهای چرب در خون (NEFA) را کاهش می‌دهد.

میزان NEFA  به ذخیره چربی زیادی در اطراف شکم بستگی دارد، بنابراین با کاهش آن، از میزان چربی اطراف شکم کاسته می‌شود. اگر رب انار را وارد برنامه رژیم غذایی خود کنید، بعد از مدتی اثر آن را خواهید دید: میزان کلسترول خون را کاهش داده و موجب چربی سوزی و لاغری شکم می‌شود.

رب انار، به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و از تجمع چربی‌ها جلوگیری می‌کند.

رب انار، به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و از تجمع چربی‌ها جلوگیری می‌کند.

میزان مواد مغذی و کالری موجود در۱ قاشق غذاخوری به شرح زیر است:

 • کالری: ۶۷.۸
 • کربوهیدرات: ۱۶.۸ گرم
 • پروتئین: ۰.۴۵ گرم
 • چربی: ۰.۳ گرم
 • فیبر: ۱.۰۵ گرم

همه‌ی آنچه در مورد انار می‌خواهدی بدانید در این پادکست می‌توانید گوش دهید:

خواص انار برای لاغری

خواص انار از چند جهت مورد توجه متخصصان تغذیه است. انار دارای بسیاری از مواد مغذی کلیدی مانند اسید فولیک و آهن است که می‌تواند بدن را تقویت کرده و در طول تمرین و برنامه ورزشی از آن حمایت کند. همچنین با داشتن ویژگی‌های زیر، می‌تواند بهترین گزینه برای حمایت از برنامه کاهش وزن شما باشد:

غنی از فیبر

انار مملو از فیبر رژیمی است که با کاهش وزن موثر و مدیریت وزن مرتبط است. صرف ۱۰۰ گرم از اندازه سرو می‌تواند ۴ گرم فیبر را ارائه دهد که حدود ۱۶ درصد از DV شما را تشکیل می‌دهد.

کنترل اشتها

انار باعث افزایش احساس سیری برای کاهش اشتها می‌شود. کارشناسان معتقدند که این موضوع می‌تواند به دلیل فیبر موجود در رژیم غذایی باشد. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مقادیر زیاد فیبر رژیمی همراه با رژیم کم کربوهیدرات و کم‌چربی باعث کاهش مصرف غذا و به نوبه خود وزن کلی بدن فرد می‌شود.

انار باعث افزایش سیری و احساس سیری برای کاهش اشتها می شود.

انار باعث افزایش احساس سیری برای کاهش اشتها می‌شود.

کمک به چربی سوزی

انار دارای مقدار زیادی پلی فنول است که به عنوان چربی سوز طبیعی شناخته می‌شود. طبق یک مطالعه، مصرف رژیم غذایی غنی از این عوامل می‌تواند به کاهش وزن و همچنین تجمع چربی در بدن جلوگیری کند.

کالری بسیار پایین

رژیم کم کالری با کاهش وزن همراه با ورزش همراه است. انار به میزان بسیار محدودی کالری دارد، یعنی حدود ۸۳ کالری در هر ۱۰۰ گرم.

همچنین، این میوه با کمک به کاهش وزن، مقاومت به انسولین را بهبود می‌بخشد. همین موضوع انار را برای بیماران دیابتی نیز ایده‌آل می‌کند. بنابراین انار نه تنها می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، بلکه می‌تواند از افزایش وزن نیز جلوگیری کند.

اثر آنتی اکسیدانی

انار حاوی بالاترین سطح آنتی اکسیدان است که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند و استرس اکسیداتیو (عدم تعادل رادیکال‌های آزاد) روی سلول‌ها را کاهش دهد. طبق یک مطالعه تحقیقاتی، مصرف آنتی اکسیدان‌ها در مقادیر مورد نیاز نتایج مثبتی را در متابولیسم بدن و کاهش وزن نشان داده است.

  مقابله با مشکلات گوارشی

از زمان قدیم انار را برای مقابله با مشکلات گوارشی استفاده می‌کردند. فلاونوئیدها و فیبرهای موجود در این میوه و به‌خصوص خواص ضدباکتریایی، ضد ویروسی و ضدالتهابی آن برای سیستم گوارش بدن بسیار مفید است.

اگر از مشکلاتی مانند نفخ، اسهال، سنگینی معده و غیره رنج می‌برید و به راحتی نمی‌توانید غذاها را هضم کنید به سراغ انار بروید.

از زمان قدیم انار را برای مقابله با مشکلات گوارشی استفاده می‌کردند.

از زمان قدیم انار را برای مقابله با مشکلات گوارشی استفاده می‌کردند.

سلامت قلب و عروق

مصرف انار میزان چربی بد و فشار خون بالا را کاهش می‌دهد و باعث بهبود جریان خون می‌شود. این خواص ناشی از وجود فلاوونوئیدهای آن است که آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قوی محسوب می‌شوند. برای کاهش چربی خون‌تان روزانه یک لیوان آب انار میل کنید. البته مصرف دانه‌های انار نیز به همین میزان موثر است.

بهترین زمان خوردن انار برای لاغری

به طور کلی برای کاهش وزن و لاغری،‌ بهترین زمان مصرف میوه، صبح به صورت ناشتا یا با فاصله از وعده‌های غذایی است. زیرا میوه، میزان فیبر بالایی دارد و زود هضم نمی‌شود. به همین دلیل به کاهش اشتها کمک می‌کند.

با توجه به این نکته، بهترین زمان مصرف آب انار و یا میوه‌اش، صبح به صورت ناشتا به همراه کمی گلپر است. گلپر، نفاخ بودن انار را می‌گیرد.

البته قبل از مصرف انار، با مشاور تغذیه خود مشورت کنید. کسانی که فشارخون پایین دارند، دارو مصرف می‌کنند یا مبتلا به یبوست هستند، ممکن است دچار مشکل گوارشی شوند.

رژیم انار برای لاغری

رژیم لاغری سریع با انار به این معنا نیست که بیشتر برنامه غذایی‌تان، مملو از انار و مشتقاتش باشد. بلکه باید به عنوان یک میوه لاغرکننده در برنامه غذایی کاهش وزن خود، از آن استفاده کنید.

چند روش برای گنجاندن انار در رژیم غذایی روزانه وجود دارد. مانند:

 • می‌توانید یک فنجان دانه انار تازه مصرف کنید
 • یا دانه‌های انار را به ماست اضافه کنید که بهترین راه کاهش وزن است
 • و یا به شکل آب میوه بنوشید
 • برای بهبود نتایج و قدرت بهتر، عصاره انار به شکل قرص، پودر و مکمل‌های کاهش وزن در دسترس است. شما می‌توانید با یک پزشک در مورد مناسب بودن و دوز آن‌ها برای نیازهای خود مشورت کنید.

با این حال برای داشتن فیبر و تغذیه بهتر، خوردن میوه کامل انار توصیه می‌شود.

رژیم سایزینو

هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم؟

برای نتایج بهتر می‌توانید روزانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر از این آب میوه یا ۱ انار کامل را میل کنید. با این حال برای شروع رژیم انار بهتر است با مشاور تغذیه خود مشورت کنید تا میزان و تعداد دفعات آن را با توجه به نیاز بدن‌ و رژیم لاغری شما مشخص کند.

آن چه از مقاله لاغری با انار آموختیم:

لاغری با انار امکان‌پذیر است؛ به شرط آن که به طور منظم در رژیم غذایی خود، انار و یا فرآورده‌های آن مانند رب انار را قرار دهید. رژیم‌ انار سرشار از فیبر است. هضم فیبر در معده به آهستگی صورت می‌گیرد، به همین دلیل این میوه موجب کاهش اشتها می‌شود. همچنین به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی که دارد، به پیشگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی کمک شایان توجهی می‌کند. از دیگر فواید انار برای کاهش وزن، کم‌کالری بودن آن است. یک میوه مناسب برای لاغر شدن! البته درست است که انار برای لاغری، بسیار مفید و موثر است اما قبل از مصرف منظم آن، حتما با پزشک یا مشاور تغذیه خود مشورت کنید زیرا ممکن است با داروهای فشارخون تداخل داشته باشد یا موجب یبوست شود.

منبع: +

بهترین روش‌های لاغری با انار + معرفی رژیم انار - 7 - لاغری با انار - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-نوید 1402/09/07

با سلام انار یبوست را تشدید میکند یا بهتر میکند ؟

کارشناس به اندام 1402/09/08

سلام عزیزم میتونه تشدید کننده باشه چون اثرش روی بدن افراد یکسان نیست

مهسا 1401/08/25

یعنی می فرمایید انار بخوریم و لاغر بشویم!؟ از مقاله تان اینطور برداشت میشد

کارشناس به اندام 1401/08/29

سلام دوست خوبم .عزیزم هیچ خوراکی به تنهایی لاغر نمیکنه کمک میکنه به افزایش متابولیسم بدن ولی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده ال باید رژیم غذایی مناسب و اصولی داشته باشید .رژیم دکتر کرمانی براساس مشخصات جسمانی خودتون تنظیم میشه و بهترین انتخابتون میتونه باشه .میتونید برای ثبت نام و دریافت رژیم به این لینک مراجعه کنید.

مریم 1400/03/29

وقتتان به‌خیر درباره برگ درخت انار و خواص آن برای لاغری هم اگه ممکنه بفرمایید

کارشناس به اندام 1400/04/06

سلام دوست عزیز بله اینکارو انجام خواهیم داد

فریبا 1399/10/24

کالریش چقدره خب دکترجان؟؟ همه چیزو گفتید جز کالریشو

کارشناس به اندام 1399/11/06

دوست عزیز، هر 100 گرم دانه انار، دارای 60 کالری هست.