رژیم غذایی پریتیکین؛ رژیم پریتیکین چیست؟

رژیم پریتیکین یک رژیم غذایی با فیبر بالا و کم چربی است که برای کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلب طراحی شده. در رژیم غذایی پریتیکین، تقریباً 70-80٪ کالری از کربوهیدرات‌ها ، 10-15٪ از چربی و 10-15٪ از پروتئین تأمین می‌شود. رژیم Pritikin شامل مقادیر بسیار کمی از محصولات حیوانی و غذاهای گیاهی است. این […]

رژیم غذایی پریتیکین نمیتواند کمکی به لاغری کند اما مدعی داشتن یک برنامه غذایی سالم برای تمام افراد است.
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 3569

تاریخ انتشار

رژیم پریتیکین یک رژیم غذایی با فیبر بالا و کم چربی است که برای کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلب طراحی شده. در رژیم غذایی پریتیکین، تقریباً 70-80٪ کالری از کربوهیدرات‌ها ، 10-15٪ از چربی و 10-15٪ از پروتئین تأمین می‌شود. رژیم Pritikin شامل مقادیر بسیار کمی از محصولات حیوانی و غذاهای گیاهی است. این رژیم توصیه می‌کند ورزش هوازی بصورت روزانه، سه بار در هفته تمرینات قدرتی و به طور منظم حرکات کششی را انجام دهید تا سلامتی شما بهبود یابد.

رژیم پریتیکن

چگونه می توان رژیم Pritikin را دنبال کرد؟

هدف رژیم غذایی پریتیکین کاهش وزن و خوش اندامی نیست. این رژیم غذایی برای بهبود کلی سلامت شما بر اصول اساسی تغذیه متکی است. پس اگر قصد کاهش وزن را دارید بهتر است رژیم‌های دیگر را مدنظر قرار بدهید. خوردن انواع غذاهای کامل گیاهی و ورزش به پیشگیری از بیماری و ارتقا سلامت انسان کمک می‌کند.

غذاهایی که در رژیم Pritikin مجاز هستند

در این رژیم شما مجاز به خوردن انوع میوه، سبزیجات، دانه‌های کامل و حبوبات هستید. همانطور که می‌بینید مانند اکثر رژیم‌های گیاه‌خواری تنوع غذایی این رژیم بسیار محدود است. منابع حیوانی سهم کمی در این رژیم دارند. طرفداران این رژیم معتقدند که غذاهای گیاهی از غذاهای حیوانی سالم ترند. به طور مثال آنتی اکسیدان‌ها باعث می‌شوند سلول‌های ما کمتر آسیب ببینند و تقریباً به جلوگیری از هر بیماری مزمن کمک می‌کنند. به طور متوسط، غذاهای گیاهی 64 برابر مقدار آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به غذاهای حیوانی دارند.

فیبر یک ماده غذایی مهم دیگری است که طبق تعریف، فقط در گیاهان یافت می‌شود. فیبر به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و تعدادی از بیماری‌های مزمن کمک می‌کند. طرفداران این رژیم می‌گویند بسیاری از افراد نگران دریافت پروتئین کافی هستند اما در واقع باید نگران دریافت فیبر کافی باشند.

در رژیم پریتیکن، فیبر عنصر اصلی لیست غذایی محسوب میشود.

غذاهایی که در رژیم Pritikin مصرف آن‌ها باید محدود شود

همانطور که گفته شد این رژیم تنوع غذایی بالایی ندارد. در برنامه غذایی این رژیم گروه‌های غذایی هستند که نیازی نیست مصرف آن‌ها را کاملا قطع کنید. اما مجاز به خوردن مقدار محدودی هستید. مصرف گوشت بدون چربی، ماهی، انواع روغن‌ها، دانه‌های فرآوری شده، لبنیات بدون چربی در این رژیم محدود می‌شون.

غذاهایی که در رژیم پریتیکین ممنوع هستند

برنامه رژیم غذایی پریتیکین خوردن بسیاری از مواد غذایی را ممنوع می‌کند. خامه، پنیر، کره و باقی محصولات لبنیاتی، جیگر، قلوه، جیگر سفید و گوشت‌های این چنینی، گوشت‌های فرآوری شده مانند همبرگر، زرده تخم مرغ و روغن‌های دارای پالم در این رژیم ممنوع است. در نتیجه می‌توان گفت شما حق انتخاب چندانی برای پخت غذاها در این رژیم ندارید.

برنامه ورزشی برنامه غذایی پریتیکین

مطمئناً ورزش به دلایل پزشکی متعددی مانند سوزاندن کالری، تقویت کاهش وزن و محافظت در برابر بیماری‌های قلبی برای بدن ما مفید است. اما ورزش منظم همچنین برای سلامتی عاطفی ما، جلوگیری از افسردگی و اضطراب، کاهش استرس و داشتن احساس بهتر کمک می‌کند. برنامه تمرینی این رژیم سه بخش اصلی دارد:

1- بهبود وضعیت سیستم قلب و عروق؛

2- تمرین‌های قدرتی؛

3- انعطاف پذیری (کشش).

این برنامه ورزشی همه موارد را شامل می‌شود و هر یک از عناصر برنامه به گونه‌ای ساده، کاربردی و آسان طراحی شده است تا شما بتوانید به سادگی آن را در خانه انجام دهید. همچنین برنامه ورزشی این رژیم برای تمام افراد مبتدی و حرفه‌ای مناسب است.

رژیم غذایی پریتیکین شامل یک برنامه ورزشی است که در کنار این رژیم گیاهی، به بهبود وضعیت فیزیکی و روحی بدن کمک میکند.

مزایای رژیم Pritikin

1- تأکید بر غذاهای کامل گیاهی

بسیاری از مطالعات اثرات مثبت شیوه زندگی و تغذیه گیاهی بر بیماری‌های شریانی را تأیید کرده‌اند. شاید چشمگیرترین نمونه این مطالعات توسط دکتر کالدول اسلستین از کلینیک کلیولند در سال 2014 انجام شده باشد. در این تحقیقات 198 بیمار مبتلا به بیماری قلبی عروقی پیشرفته داوطلب شدند که از یک رژیم کاملا گیاهی پیروی کنند. از 177 بیمار که بیش از سه سال رژیم غذایی گیاهی را داشتند، در 99.4٪ آن‌ها از بیماری قلبی پیشگیری شد و یا پست رفت کرد. از طرف دیگر از بین بیست و یک بیمار که رژیم را رعایت نکردند، سیزده نفر از آن‌ها دچار نوعی بیماری قلبی عروقی عمده مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شدند. این مطالعه مهم نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی گیاهی می‌تواند بیماری قلبی را معکوس کند.

2- کاهش خطر سرطان

در سال 2006 ، چهار محقق توانایی رژیم Pritikin را برای مبارزه با سلول‌های سرطانی پستان آزمایش کردند. افراد این آزمایش به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه آزمایشی که از برنامه رژیم غذایی پریتیکین و یک گروه کنترل که از رژیم استاندارد آمریکایی پیروی می‌کردند. پس از گذشت دوازده روز نمونه خون از هر گروه گرفته شد و به داخل ظروف پتری حاوی سلول‌های سرطانی پستان ریخته شد. بعد از دوازده روز رژیم غذایی گیاهی، خون گروه آزمایش سلول‌های سرطانی را با سرعت 20-30٪ بیشتر از گروه کنترل از بین برد.

3- اجتناب از خوراکی‌های ناسالم

رژیم پریتیکین به جای غذاهای فرآوری شده بر مصرف غذاهای کامل تأکید دارد. غذاهای فرآوری شده مانند چیپس و کلوچه سرشار از قند، سدیم، چربی اشباع شده و روغن‌های ناسالم هستند. از طرف دیگر، غذاهای کامل مانند میوه‌ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان‌ها، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار بیشتری هستند. خوراکی‌های ناسالم به عنوان سوخت ناسالم در بدن انسان شناخته می‌شوند. وقتی مقدار زیادی از آن‌ها را بخوریم، به مرور زمان دچار بیماری می‌شویم. در عوض ما باید روی پر کردن رژیم‌های غذایی خود با غذاهای سالم‌تر مانند میوه‌ها و سبزیجات تمرکز کنیم. با این حال نمی‌توان از محدودیت غذایی رژیم پریتیکین چشم پوشی کرد.

2 میلیون نفر با ما لاغر شدن. تو نمی‌خوای جزوشون باشی؟
رژیمی رو انتخاب کن که امتحانش رو پیش دو میلیون نفر پس داده. تمام تلاش ما اینکه که بهترین نتیجه لاغری رو برات رقم بزنیم.

این تویی که اندامت رو انتخاب می‌کنی

همین الان ثبت نام کن
call-to-action

موارد منفی رژیم Pritikin

1- مصرف غذاهای دارای کلسترول بالا

ناتان پریتیکین در ابتدا رژیم پریتیکین را با هدف کاهش سطح کلسترول خون خود طراحی کرد. افزایش کلسترول دریافتی با افزایش سطح کلسترول خون مرتبط است. به عبارت دیگر وقتی غذاهایی حاوی کلسترول می‌خوریم، کلسترول بیشتری تمایل به چرخش در جریان خون ما دارد. از آنجا که فقط غذاهای حیوانی حاوی کلسترول هستند، رژیم Pritikin وعده‌های بسیار کمی پروتئین حیوانی را مجاز می‌داند. به عنوان مثال پریتیکین فقط 85 گرم مرغ یا ماهی در هفته را در رژیم غذایی خود اجازه می‌دهد.

علاوه بر این، غذاهای حیوانی به طور معمول از نظر کالری دارای چگالی بیشتری نسبت به غذاهای گیاهی هستند. در نتیجه، خوردن بیش از حد غذاهای حیوانی می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. برعکس، موارد کمی وجود دارد که افراد با خوردن بیش از حد میوه و سبزی چاق شوند، زیرا کالری آن‌ها نسبتاً کم است. با این حال مصرف بالای میوه نیز باعث ابتلا به کبد چرب می‌شود.

این رژیم معتقد است که همان مقدار کم
محصولات حیوانی هنوز هم می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند. با این حال متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که همه مواد و گروه‌های غذایی باید در برنامه رژیم وجود داشته باشند و حذف کردن یک گروه مواد غذایی به بدن آسیب می‌رساند.

2- دسترسی سخت به رژیم

علی رغم داشتن دستورالعمل‌های مربوط به رژیم و ورزش در وب سایت این رژیم، برای پیگیری و رفع مشکلات پیش آمده در طول رژیم باید به مرکز رژیم پریکیتین و یا یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. با توجه به اینکه اکثر مردم وقت، پول و توانایی حضور در مرکز را ندارند؛ این باعث می‌شود برنامه تا حد زیادی غیرقابل دسترس باشد.

3- انعطاف پذیری کم

رژیم غذایی پریتیکین شامل لیست بزرگی از مواد غذایی است که باید از خوردن آن‌ها اجتناب شود که بسیاری از آن‌ها که به طور معمول روزانه خورده می‌شوند. به همین دلیل رعایت برنامه غذایی پریتیکین برای طولانی مدت دشوار است. همچنین این رژیم جنبه‌های دیگر غذا خوردن مانند سنت، فرهنگ، جشن و لذت بردن از طعم دهنده‌ها را نادیده می‌گیرد. اگر قصد کاهش وزن را دارید بهتر است رژیمی را انتخاب کنید که ذائقه شما را در انتخاب غذاها در نظر بگیرد.

تغییرات مثبت در سبک زندگی هنگامی موفقیت آمیز است که فرد انگیزه داشته باشد از رفتارهای جدید لذت ببرد و معتقد باشد که می‌تواند آن‌ها را در طولانی مدت حفظ کند. در رژیم پریتیکین با توجه به تعداد زیاد محدودیت‌های غذایی همراه با تعهد طولانی مدت برای ورزش، ممکن است همه افراد انگیزه یا پایدار کافی را نداشته باشند. به یاد داشته باشید رژیم غذایی پریتیکین برای کاهش وزن در نظر گرفته نشده است و هدف آن بهبود سلامت است. با همه این‌ها اگر قصد پیروی از رژیم Pritikin را دارید بهتر است قبل از هر اقدامی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

رژیم غذایی پریتیکین؛ رژیم پریتیکین چیست؟ - 10 - رژیم پریتیکین - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*