لاغری با بو ؛ بوهایی که به کاهش اشتها کمک می کنند

همه ما درباره نقش بوی غذاها در افزایش اشتها می دانیم برای مثال بوی کیکی که تازه پخته شده برای بسیاری از ما اشتها آور است. بعضی مواد غذایی و روغن های گیاهی هستند که دانشمندان معتقدند با استشمام آنها جلوی اشتها گرفته می شود. جالب است بدانید در کشور فرانسه عطری با نام Prends […]

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 13941

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

لاغری با بو
میانگین امتیاز 5 از 5

همه ما درباره نقش بوی غذاها در افزایش اشتها می دانیم برای مثال بوی کیکی که تازه پخته شده برای بسیاری از ما اشتها آور است. بعضی مواد غذایی و روغن های گیاهی هستند که دانشمندان معتقدند با استشمام آنها جلوی اشتها گرفته می شود. جالب است بدانید در کشور فرانسه عطری با نام Prends Moi تولدی شده که سازندگانش ادعا می کنند بوی آن اشتها را کم می کند. در این مقاله می خواهیم مواد غذایی و روغن های طبیعی را به شما معرفی کنیم که استشمام آنها به کاهش اشتها کمک می کند.

 

1- لاغری با بو ؛ روغن نعناع

استشمام این روغن طبیعی می تواند حواس انسان را تحریک کند. روغن نعناع به تقویت تمرکز و افکار در مغز کمک و فکرمان را شفاف می کند. دلیل این اتفاق تاثیر بوی نعناع روی تقویت عصب سه قلو است. استشمام این بو منطقه ای از مغز را فعال می کند که مسئول انگیختگی است و موجب می شود فرد هوشیارتر و با انرژی تر شود. سعی کنید در روز هنگامی که انرژی تان افت می کند روغن نعناع را استشمام کنید تا به صورت طبیعی دوباره انرژی تان را بدست بیاورید.

لاغری با بو

 

2- لاغری با بو ؛ نارنگی

عطر و بوی نارنگی از مثبت ترین چیزهایی است که می توانید استشمام کنید. یکی از بهترین تکنیک های تقویت خلق و خو سوزاندن روغن طبیعی نارنگی است. از بزرگترین مزایای نارنگی این است که سرشار از اسید سیتریک است که به از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده لک کمک می کند. همچنین بوی روغن نارنگی سبب جلوگیری از هوس های غذایی می شود.

3- لاغری با بو ؛ گریپ فروت

گریپ فروت از میوه هایی است که گفته می شود خوردنش به کاهش وزن کمک می کند. دلیلش این است که برخی از مواد اصلی فعال در گریپ فروت برای تقویت سوخت و ساز و کاهش اشتها فوق العاده مفید هستند. روغن گریپ فروت را افراد به دلیل کاهش میل به قند و کمک به لاغری می شناسند. وقتی هوس غذایی به سراغتان می آید با استشمام مستقیم روغن گریپ فروت می توانید به مقابله با آن بروید.

لاغری با بو

 

4- لاغری با بو ؛ روغن زیتون اکسترا ویرجین

نتایج پژوهش هایی انجام شده در آلمان نشان دادند تنها استشمام روغن زیتون اکسترا ویرجین می تواند منجر به افزایش احساس سیری شود. محققان عصاره این بو را در ماست گروهی از افراد تحت آزمایش قرار دادند و متوجه شدند این گروه در مقایسه با کسانی که ماست معمولی استفاده می کردند هم کالری کمتری دریافت کردند و هم واکنش قند خونشان بهتر بوده است. همچنین هورمون سروتونین در این افراد بیشتر ترشح شده بود، سروتونین هورمونی است که با سیری در ارتباط است.

 

5- لاغری با بو ؛ سیر

طعم و بوی قوی این ماده غذایی سبب می شود فرد لقمه های بزرگی از غذا نگیرد.  تمام ادویه هایی که بو و مزه قوی دارند تقریبا چنین تاثیری را دارند. همچنین نتایج پژوهش ها نشان دادند ادویه ای مانند فلفل تند می تواند به کالری سوزی بیشتر بدن کمک کند.

لاغری با بو

 

6- لاغری با بو ؛ رازیانه

ایتالیایی ها از این گیاه ترد و خوش بو به عنوان تمیز کننده ظروف استفاده می کردند. پژوهش ها هم نشان دادند بوی رازیانه می تواند اشتها را کنترل کند. وقتی هوس غذایی به سراغتان آمد کافی است چند ساقه رازیانه را استشمام کنید و در کنارش یک لیوان بلند آب خنک بنوشید.

 

7- لاغری با بو ؛ سیب سبز و موز

بررسی های انجام شده نشان دادند افراد مبتلا به اضافه وزن با بو کردن موز یا سیب سبز هنگام گرسنگی کاهش وزن بیشتری نسبت به کسانی که این کار را نمی کردند، داشتند. محققان معتقدند که بوهای شیرین طبیعی جلوی اشتها را می گیرند. بنابراین اگر سیب سبز یا موز جواب نداد می توانید از بوییدن وانیل یا نعناع کمک بگیرید.

لاغری با بو

 

سخن پایانی

مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد در واقع ترفندهایی هستند که می توانند بیشتر از نظر روانی و ذهنی روی افراد تاثیر بگذارند و نمی توان گفتن تنها بوییدن یک نوع خاص از غذا می تواند باعث شود مشکل چاقی برای همیشه از بین برود.

راه اصلی کاهش وزن انجام رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی به صورت مرتب است. وقتی در کنار رژیم و برنامه ورزشی ترفندهای مقابله با هوس های غذایی را نیز بکار ببرید مطمئنا موفق تر خواهید بود. یادتان باشد هر آنچه به بهتر شدن نتیجه گیری تان کمک می کند را به کار بگیرید تا سرعت کاهش وزنتان بالا برود.

لاغری با بو ؛ بوهایی که به کاهش اشتها کمک می کنند - 11 - لاغری با بو - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1398/11/23

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*