رژیم اسلیم فست چیست و چگونه لاغر می‌کند؟

برنامه رژیم اسلیم فست شامل شیک‌ها و تنقلاتی است که در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها یافت می‌شود. این برنامه رژیم و غذاهای موجود در آن، در طول سالیان زیادی کامل شده‌اند تا با ایجاد تنوع به کاهش وزن کمک کنند. افراد زیادی با استفاده از برنامه رژیم اسلیم فست (یا دیگر رژیم‌ها مثل هربال لایف) که […]

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 12822

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

رژیم اسلیم فست
امتیاز کاربرها

برنامه رژیم اسلیم فست شامل شیک‌ها و تنقلاتی است که در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها یافت می‌شود. این برنامه رژیم و غذاهای موجود در آن، در طول سالیان زیادی کامل شده‌اند تا با ایجاد تنوع به کاهش وزن کمک کنند.

افراد زیادی با استفاده از برنامه رژیم اسلیم فست (یا دیگر رژیم‌ها مثل هربال لایف) که روند پیگیری راحت‌تری برای مصرف کالری دارند، توانستند کاهش وزن کوتاه مدت موفقی داشته باشند. در هر صورت این رژیم‌ها در طولانی مدت توصیه نمی‌شوند.

تاریخچه‌ی رژیم اسلیم فست

اسلیم فست در سال 1977  به عنوان رژیم شیک (نوشیدنی) معرفی شد. شیک‌های اولیه شامل شکلات، توت فرنگی و وانیل برای صبحانه، ناهار و شام کامل بودند.

در سال 1990 اسلیم فست تولید محصولات جایگزین غذا را که شامل تنقلات و اسنک بودند، گسترش داد. در اواسط سال 2000 با شروع رژیم‌های کم کربوهیدرات، محصولات کم شکر و کم کربوهیدرات خود را به اسم اپتیما اسلیم فست، آغاز کرد.

در سال 2009 اسلیم فست برنامه غذایی را به روش 1-2-3 به روزرسانی کرد که شامل 3 میان وعده (تنقلات)، 2 وعده جایگزین نهار و یک وعده شام بود.
رژیم اسلیم فست

رژیم اسلیم فست چگونه عمل می کند؟

رژیم اسلیم فست، برنامه‌ای با 6 وعده در روز است. در این بخش، مثالی از نحوه‌ی عملکرد اسلیم فست را بیان می‌کنیم:

 • یک وعده‌ی کامل دلخواه ( 500 کالری برای خانم‌ها و 800 کالری برای آقایان)
 • دو وعده شیک یا اسموتی
 • سه میان وعده با کالری 100 (تنقلات)

طبق برنامه رژیم اسلیم فست خانم‌ها مجاز به مصرف 1200 کالری و آقایان 1600 کالری در روز هستند که این میزان موجب کاهش وزن نیم تا یک کیلو در هفته می‌شود.

خوراکی‌های مجاز در رژیم اسلیم فست کدامند؟

خوراکی‌های مجاز عبارتند از:

 • یک وعده غذای کامل در روز
 • شیک‌های اسلیم فست
 • تنقلات
 • قهوه

اما بخش اصلی و مهم رژیم اسلیم فست، میان وعده‌های آن است که در ترکیب و طعم‌های متنوع تولید شده. شیک و اسموتی‌های جدید شامل پروتئین زیادتر و کربوهیدرات کمتری نسبت به شیک‌های اولیه هستند.

در اینجا نگاه دقیق‌تری به اطلاعات تغذیه‌ای شیک‌های اسلیم فست می‌اندازیم.

اطلاعات تغذیه‌ای شیک شکلاتی اسلیم فست

 • 190 کالری
 • 4 گرم چربی
 • 1 گرم چربی اشباع
 • 30 گرم کربوهیدرات
 • 4 گرم فیبر
 • 22 گرم شکر
 • 10 گرم پروتئین

مواد اولیه اصلی شامل شکر، روغن آفتابگردان، کاکائو و غیره می‌باشد. دیگر طعم‌های شیک مخصوص هم تقریبا شبیه هم هستند.

اطلاعات تغذیه ‌ای شیک شکلاتی غنی شده اسلیم فست

 • ۱۱۰ کالری
 • 5 گرم چربی
 • 1 گرم چربی اشباع
 • 24 گرم کربوهیدرات
 • 5 گرم فیبر
 • 19 گرم شکر
 • 10 گرم پروتئین

ماده اولیه تشکیل دهنده شیک شکلات شامل شیر بدون چربی، آب، شکر، روغن و سایر موارد می‌باشد. سایر طعم‌های شیک ارزش غذایی  یکسانی دارند.

اطلاعات تغذیه‌ای اسموتی شیری شکلاتی غنی شده اسلیم فست

 • 190 کالری
 • 3 گرم چربی
 • 5 گرم چربی اشباع
 • 19 گرم کربوهیدرات
 • 5 گرم فیبر
 • 13 گرم شکر
 • 20 گرم پروتئین

این مواد شامل پروتئین آب پنیر جدا شده، پروتئین سویا جدا شده، کاکائو، روغن آفتابگردان، غلیظ کننده‌ها و شیرین کننده‌ها هستند.
رژیم اسلیم فست

نکاتی در مورد اسموتی‌ها و شیک‌های اسلیم فست

 • اسموتی‌هایی که در خانه با میوه‌های تازه، دانه‌های فیبر غنی شده و سایر مواد سالم تهیه می‌شوند با محصولات اسلیم فست قابل مقایسه نیستند و به احتمال زیاد نتیجه‌ی قابل قبولی هم نخواهد داشت.
 • مصرف روغن یا شیرین کننده‌های مصنوعی در بیشتر دستور العمل‌های اسموتی متداول نیست.
 • افرادی که از محصولات اسلیم فست استفاده می‌کنند، دیگر مشکلات تهیه و درست کردن وعده‌های غذایی را ندارند.
 • ما در مورد اسموتی‌هایی که در خارج از خانه تهیه می شوند، اختیاری نداریم.

غذاهای غیر مجاز در رژیم اسلیم فست

هیچ غذایی به طور صریح در رژیم اسلیم فست ممنوع نشده، اما مقدار کالری‌های آن محدود است.

توصیه‌های که باید در رژیم اسلیم فست در نظر داشت

در برنامه غذایی اسلیم فست شما 6 وعده دارید که می‌توانید دو وعده را از شیک‌های اسلیم فست، یک وعده غذای کامل با پروتئین مشخص و سه میان وعده 100 کالری انتخاب کنید.

رژیم غذایی اسلیم فست بر روی محصولات تولیدی خود تمرکز دارند و به این گونه تنظیم شده‌اند تا افراد کاهش وزن موفق داشته باشند. شیک‌ها معمولا، کم شکر و پر پروتئین هستند.

میان وعده‌ی شامل 100 کالری بخشی از برنامه اسلیم فست است. غذاهای متنوعی برای انتخاب وجود دارد. بنابراین به احتمال زیاد به راحتی چیزی برای برطرف کردن هوس شیرینی یا شوری خود پیدا می‌کنید.

ارزش غذایی برای هر میان وعده متفاوت است، اما هر کدام از آنها پروتئین و فیبر مورد نیاز را تامین می‌کند. احتمالاً بعد از خوردن غذاهای فیبردار و پروتئینی، احساس سیری می‌کنید و در نتیجه کمتر غذا می‌خورید.

می‌تونم رژیم اسلیم فست بگیرم؟
چرا که نه! شما مجازید هر رژیمی که دلتون خواست انتخاب کنید! اما یادتون باشه رژیمی که شما رو به سمت غذاهای ناسالم می‌بره و بعد از کاهش وزن هیچ برنامه‌ای برای تناسب اندامتون نداره، محکوم به شکسته.
توصیه ما اینه که رژیمی رو انتخاب کنید که در عین کاهش وزن آسیبی به سلامتتون نرسونه.

اگه یه رژیم اصولی می خوای روی لینک زیر کلیک کن
از اینجا رژیمتو بگیر
call-to-action

مزایا و معایب رژیم اسلیم فست

مانند همه برنامه‌های رژیم غذایی، اسلیم فست هم مزایا و معایبی دارد.

مزایای رژیم اسیلیم فست

1- به راحتی در دسترس است

تقریباً محصولات را در همه سوپر مارکت‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها در سراسر کشور پیدا خواهید کرد. همچنین می‌توانید محصولات را بصورت آنلاین تهیه کنید.

2- کم هزینه است

برخی از رژیم ‌ها مانند جنی کریگ، نوتری سیستم و ویت واچرز برای اینکه شما را متعهدتر کنند، یک برنامه غذایی طولانی مدت اراده می‌دهند. اما اسلیم فست به هیچ وجه تعهدی ایجاد نمی‌کند. می‌توانید بدون نیاز به لغو عضویت ازبرنامه غذایی، آن را به مدت یک روز یا یک هفته یا حتی یک ماه امتحان کنید.

3- به آسانی قابل دنبال کردن است

محدودیت ندارد و هنگام خرید می‌توانید از بخش کنترل کالری استفاده کنید. علاوه بر این،  وجود یک وعده غذایی دلخواه در روز به شما امکان می‌دهد کالری بیشتری نسبت به برخی رژیم‌های غذایی 300 ، 400 کالری مصرف کنید.

4- دارای کالری شمارِ سرخود است

در این رژیم نیازی به دانلود یک برنامه، ژورنال یا جدول غذایی نیست. تقریبا همه محاسبات برای شما انجام می‌شود، به جز یک وعده غذایی روزانه که باید میزان کالری آن را بر حسب نوع انتخاب غذا اندازه‌گیری کنید.

معایب رژیم اسلیم فست

1- دارای غذاهای سنگین فرآوری شده است

این برنامه غذایی در درجه اول برای غذاهای فرآوری شده تنظیم شده. در حالیکه اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. در عوض مصرف میوه و سبزیجات تازه یا فریز شده، گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی و غلات سبوس دار را جایگزین آنها کنید.

2- به آشپزی سالم محدود نمی‌شود

در برنامه غذایی اسلیم فست شما مهارت تهیه‌ی غذاهای سالم را بدست نخواهید آورد، چرا که دراین برنامه نیازی به آشپزی کردن نیست. از آنجا که می‌توانید تنها در یک وعده (از 6 وعده) 500 تا 800 کالری دریافت کنید، احتمال اینکه غذای بیرون یا غذای فرآوری شده تهیه کنید بسیار بالاست.

3- پشتیبانی مستقیم ندارد

  این برنامه یک صفحه فیس بوک و دستور العمل‌های موجود در وب سایت را ارائه می‌دهد. بسیاری از انجمن‌های بزرگ رژیم غذایی (مانند اسپارک پیپل) گروه‌هایی دارند که به افرادِ اسلیم فست اختصاص داده می‌شوند

4- تنوع طعم ندارد

طعم شیک‌های اسلیم فست همواره مورد انتقاد بوده. مصرف کنندگان معمولا جهت اشتراک گذاشتن انتقادها و صحبت در مورد محصولی که دوست ندارند راغب تر هستند.

5- مهارت تغییر سبک زندگی را نادیده می‌گیرد

زمانی که  در رژیم اسلیم فست به وزن دلخواه خود رسیدید، حتما می‌خواهید برنامه را متوقف و کاهش وزن خود را حفظ کنید. از آنجا که محصولات رژیم غذایی اسلیم فست با مقدار کالری، کنترل شده و به صورت آماده در اختیارتان قرار گرفته شده، ممکن است مهارت‌های لازم برای شمارش و کنترل کالری را برای آینده نداشته باشید.

6- برنامه‌ی تثبیت بعد از کاهش وزن وجود ندارد

پس از رسیدن به وزن هدف به شما توصیه می‌شود که مصرف محصولات اسلیم فست را به آرامی کاهش و میزان مصرف غذاهای معمولی را افزایش دهید. مسئله مهم‌تر از آن، نبود یک برنامه منسجم برای عدم استفاده از محصولات اسلیم فست است. اگر به خوردن تنقلات در رژیم غذایی عادت کرده باشید، ممکن است بعد از اتمام رژیم غذایی وسوسه شوید که این تنقلات را دوباره بخورید که نهایتا باعث برگشت وزن می‌شود.

رژیم اسلیم فست چیست و چگونه لاغر می‌کند؟ - 10 - رژیم اسلیم فست - رژیم تناسب اندام

نظر متخصصین تغذیه در مورد رژیم اسلیم فست

برنامه رژیم غذایی اسلیم فست دارای 30 سال سابقه در زمینه کمک به افراد برای کاهش وزن موفق در کوتاه مدت است. بسیاری از افرادی که از اسلیم فست استفاده کرده‌اند این برنامه را برای رسیدن سریع و کوتاه مدت به هدف دنبال می‌کنند.

با این حال، این یک راه حل کاهش وزن طولانی مدت یا یک برنامه غذایی سالم نیست. اسلیم فست مهارت‌هایی مانند برنامه‌ریزی و تهیه غذای سالم برای کاهش وزن پایدار را آموزش نمی‌دهد.

رژیم‌هایی که افراد را به مصرف شیک‌ها و تنقلات به جای مواد مغذی و طبیعی تشویق می‌کنند، سالم و پایدار نیستند. ممکن است دراین برنامه غذایی، کاهش وزن داشته باشید، اما مصرف این غذاها نتیجه طولانی مدت و مطلوبی ندارد.

میزان غذاهای مورد نیاز برای هر فرد در یک رژیم غذایی سالم

در یک رژیم غذایی سالم باید انواع گروه‌های غذایی مورد نیاز برای بدن وجود داشته باشد. غذاهای زیر بخشی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می دهند:

 • لوبیا و حبوبات (همه مدل لوبیا ، عدس ، نخود فرنگی)
 • لبنیات (شیر کم چرب ، پنیر ، ماست)
 • میوه‌ها (سیب ، انواع توت ، خربزه)
 • غلات (کوینولا ، برنج قهوه‌ای ، جو)
 • گوشت بدون چربی (سینه مرغ ، ماهی ، سینه بوقلمون)
 • آجیل و تخمه (گردو ، بادام ، تخمه آفتابگردان)
 • روغن (روغن زیتون ، روغن آووکادو)
 • سبزیجات و گیاهان برگدار تیره (کلم ، اسفناج ، کلم بروکلی ، چغندر ، لوبیای سبز)

به عنوان یک برنامه جایگزین غذا، اسلیم فست استانداردها و تعاریف برنامه غذایی سالم را برآورده نمی‌کند. در یک رژیم سالم توصیه می‌شود که هر فرد برای کاهش وزن  1500 کالری بیشتر یا کمتر نباید مصرف کند که این مقدار بسته به سن، جنسیت و میزان فعالیت افراد متغیر است.

رژیم اسلیم فست چیست و چگونه لاغر می‌کند؟ - 12 - رژیم اسلیم فست - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1399/06/10

نویسنده: مریم اصیلی

  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
عاطفه 1399/06/13

با سلام ایا اقای دکتر برای استپ وزنی هم رژیم میدن؟ بنده بعد 12 کیلو کاهش وزن طی سه ماه کالری شماری استپ کردم و دو هفته است نه سایز کم میکنم نه وزن! وزن اولیه :108 الان 96 قد:175)میخواستم بپرسم ایا میتونم رژیم دکتر کرمانی را دریافت کنم؟

کارشناس به اندام 1399/06/15

دوست عزیز، استپ وزنی میتونه دلایل زیادی مثه برنامه غذایی نادرست، عدم تحرک و غیره داشته باشه، خوشبختانه کادر و پشتیبان های مجموعه به اندام دکتر کرمانی تو این مورد به مراجعه کننده ها کمک می کنند تا این نگرانی رو برطرف کنند و دوباره به روند کاهش وزنشون برگردن.

سیروس 1399/06/11

به رژیم کنو خیلی شباهت داره

کارشناس به اندام 1399/06/15

دوست خوبم، تمام این رژیم ها دوره ای هستن که نباید ادامه دار بشه، در این نوع رژیم ها با حذف بعضی غذاها به کاهش وزن میرسیم.