آیا تکرر ادرار در بارداری طبیعی است؟

اگر بارداری شما یک بارداری طبیعی باشد و مشکل خاصی نداشته باشید، تکرر ادرار طبیعی است و با افزایش ماه‌های بارداری، تغییر خواهد کرد. گاهی عادت دفع ادرار در شما مانند قبل بوده و گاهی دفعات دفع ادرار تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. در 3 ماه اول بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم احساس […]

آیا تکرر ادرار در بارداری طبیعی است؟ رژیم بارداری دکتر کرمانی
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 81697

تاریخ انتشار

اگر بارداری شما یک بارداری طبیعی باشد و مشکل خاصی نداشته باشید، تکرر ادرار طبیعی است و با افزایش ماه‌های بارداری، تغییر خواهد کرد. گاهی عادت دفع ادرار در شما مانند قبل بوده و گاهی دفعات دفع ادرار تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد.

در 3 ماه اول بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم احساس نیاز به دفع ادرار افزایش می یابد. همچنین با خارج شدن رحم از لگن، این حالت کمتر می گردد ولی دوباره در 3 ماه آخر بارداری نیز به دلیل این که جنین وارد لگن شده و به مثانه فشار می آورد، نیاز مادر به دفع ادرار بیشتر می شود.

هورمون های بارداری مانند  hcg  در افزایش دفعات ادرار، نقش اساسی دارند. تکرر ادرار به فاصله ی كوتاهی پس از زایمان برطرف می شود. چند روز اول بعد از زایمان حجم و دفعات ادرار زیاد می شود زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است كه در طول حاملگی در بدن جمع شده است اما بعد از چند روز وضعیت به حالت زمان قبل از حاملگی بر می گردد.

آیا تکرر ادرار در بارداری طبیعی است؟ رژیم بارداری دکتر کرمانی

چگونه بفهمم عفونت ادراری دارم یا نه؟

تکرر ادرار در بارداری اگر به همراه علایمی مانند درد زیر شکم، درد پهلوها و درد و سوزش هنگام ادرار كردن باشد طبیعی نیست و باید به پزشك مراجعه نمود. اینها ممكن است علائمی از عفونت ادراری باشند. عفونت های ادراری، شایع ترین عفونت های باكتریال در زنان باردار هستند. در صورتی كه درمان نشوند، می توانند سبب عفونت كلیه و زایمان زودرس شوند. پزشک با درخواست آزمایش ادرار، می تواند از وضعیت شما آگاهی یابد.

 

برای کم کردن تکرّر ادرار چی کار کنم؟

از آنجایی که تاثیرات هر غذا بر بدن افراد مختلف، کاملا متفاوت است. غیرممکن است که بتوان به طور قطع به همه‌ی افراد گفت که چه غذاهایی را باید بخورند یا از مصرف چه غذاهایی اجتناب کنند. شما می‌توانید غذاهایی که می‌خورید را یادداشت کنید. سپس تأثیر آن بر بدنتان را نیز مشاهده کنید تا در نهایت متوجه شوید که چه غذاهایی موجب تشدید علائم یا بهبود آن‌ها می‌شوند.

در دفتر خود یادداشت کنید که چه غذایی خوردید، آن غذا را چه زمانی خوردید و سپس علائم خود، بعد از خوردن آن غذا را نیز یادداشت کنید. این کار موجب می‌شود الگوها یا ارتباط‌ های خاص، بین غذایی که می‌ خورید و علائم مربوط به تکرر ادرار و بی‌اختیاری ادرار را کشف کنید.

 

 1. در مورد مصرف مایعات، با پزشک مشورت کنید

اگر به اندازه مایعات و آب مصرف نکنید، بدن شما کم آب می‌شود اما از سوی دیگر اگر مقادیر زیادی آب بنوشید، این موضوع برای شما دردسرساز می‌شود. در این حالت حتی خوردن 6 تا 8 لیوان آب در روز که برای همه توصیه می‌شود نیز می‌تواند مشکل‌ ساز باشد اما اگر آب کمی بنوشید، غلظت ادرارتان زیاد می‌شود و مثانه شما را تحریک می‌کند و در نتیجه  احساس اضطرار برای رفتن به دستشویی می ‌کنید.

در مورد میزان مناسب آبی که باید مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید. از خوردن داروها و مایعات ادرارآور بعد از ساعت 4 بعدازظهر خودداری نمائید و هر 2 -3 ساعت به دستشویی بروید.

 

2. ورزش کگل را فراموش نکنید

تمرینات Kegel روش دیگری است که می تواند برای کمک به کنترل بی اختیاری ادرار استفاده شود. این تمرینات باعث تقویت عضلات کف لگن می شود و عملکرد مجرای ادرار و رکتوم را بهبود می بخشد.

1. در توالت نشسته و شروع به ادرار کنید. سپس ادرار کردن در اواسط جریان را متوقف کنید. ماهیچه هایی که برای جلوگیری از جریان ادرار استفاده می شود، عضلات Kegel هستند.

2. برای کمک به تقویت عضلات این است که یک انگشت را به واژن اضافه کنید. سعی کنید عضلات اطراف انگشت خود را منقبض کنید.

برای انجام تمرینات Kegel، شما باید:

 • ماهیچه های شکمی، ران و اندامتان را ریلکس و شل نگه دارید.
 • ماهیچه های کف لگن را منقبض کنید.
 • عضلات را نگه دارید تا زمانی که به 10 عدد برسانید.
 • عضلات کف لگن را دوباره ریلکس کنید تا زمانی که به عدد 10 برسید.
 • تمرینات کگل را می توانید در صبح، بعد از ظهر و شب انجام دهید.
 • آنها می توانند در هر زمان، در حین رانندگی یا نشستن روی میز خود انجام شوند.

 

3. غذاهای کافئین دار را کاهش دهید

شکلات نیز مانند چای و قهوه دارای کافئین است. یک سروینگ شکلات به اندازه‌ یک چهارم یک فنجان قهوه کافئین دارد. بهتر است از شکلات سفید استفاده کنید که کافئین ندارد و یا شکلات تلخ بخورید که بتوانید با خوردن مقادیر کمتری، هوس خوردن شکلات را برطرف کنید.

نوشابه‌های گازدار، شکلات، قهوه و حتی قهوه‌هایی که با نام “بدون کافئین” هستند، دارای مقادیری کافئین هستند. کافئین موجب ایجاد اضطرار زیاد برای رفتن به دستشویی می‌شود و در واقع بدن را به حالتی می‌برد که مایعات را دفع کند. حتی اگر نوشابه شما دارای کافئین نباشد، باز هم نمی‌تواند انتخاب بهتری نسبت به آب باشد.  کربن دی‌اکسید موجود در نوشابه می‌تواند مثانه را تحریک کرده و آن را حساس کند. سپس موجب شود شما برای رفتن به دستشویی احساس اضطرار کنید.

 

4. از خوردن غذاهای پرادویه اجتناب کنید.

بهتر است از خوردن غذاهای پر ادویه مانند غذاهای چینی، مکزیکی، فلفل چیلی و ترب کوهی اجتناب کنید. غذاهای پر از ادویه درست مانند کافئین، مثانه را تحریک می‌کنند. قبل از آن که مصرف ادویه‌جات را به طور کلی قطع کنید، بهتر است تأثیر مصرف هر یک از آن ها بر بدن خود را امتحان کنید تا بفهمید کدام ‌یک بر روی بدنتان تأثیر دارند و کدام ‌یک ندارد.

پیاز نیز مانند غذاهای اسیدی و پر ادویه موجب تحریک مثانه و احساس اضطرار برای رفتن به دستشویی می ‌شود. پیاز خام و تازه، بیشترین تأثیر را از این لحاظ دارد. پس سعی کنید قبل از خوردن، آن را بپزید تا تأثیر آن بر مثانه را تا جای ممکن کاهش دهید.

 

5. از خوردن نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید.

میوه‌ها همچنان بخش مهمی از رژیم غذایی سالم شما هستند اما بهتر است میوه‌هایی مانند سیب و موز را مصرف کنید که کمتر اسیدی هستند. البته بدن هر شخص به نحو متفاوتی به غذاهای مختلف واکنش نشان می‌دهد.

بنابراین بهتر است تأثیر میوه‌های مختلف بر روی بدن خود را امتحان کنید تا ببینید چه میوه‌هایی بیشتر برای شما مشکل ‌ساز هستند. مرکبات نیز مانند گوجه دارای اسید زیادی هستند که کنترل مثانه را مشکل می‌کند. مرکباتی که باید مراقب مصرف آن‌ها باشید عبارتند از:

 • پرتقال
 • لیموترش
 • لیموشیرین
 • گریپ‌فروت

 

6. تا اطلاع ثانوی شیرینی ها را دوست نداشته باشید

نتایج پژوهش ها نشان دادند شیرین‌کننده‌های طبیعی و مصنوعی می‌ توانند علائم مثانه بیش‌ فعال را تشدید کرده و منجر به بی‌اختیاری ادرار شوند. البته مانند سایر غذاها، در مورد شیرینی نیز لازم نیست که مصرف آن را به طور کلی قطع کنید اما بهترین کار این است که تأثیر مصرف شکر بر علائم خود را آزمایش کنید. ببینید که آیا کمتر کردن میزان شکر مصرفی شما موجب بهبود علائمتان می‌شود یا خیر.

 

7. غذاهای فرآوری شده نخورید

غذاهای فرآوری شده، مقادیر زیادی مواد مصنوعی مانند طعم ‌دهنده‌ها، رنگ و مواد نگهدارنده دارند که می‌تواند مثانه شما را تحریک کند و علائم تکرر و بی‌اختیاری ادرار را تشدید کند. رژیم غذایی سالم و متعادل باید شامل غذاهای طبیعی و تازه مانند سبزیجات و غلات کامل باشد.

همچنین گوجه ‌فرنگی دارای مقادیر زیادی اسید است که می‌تواند مثانه را تحریک کند. افرادی که به گوجه‌ فرنگی حساس هستند، باید مصرف غذاهای تهیه شده با گوجه را نیز  کاهش دهند، مانند:

 • پاستا
 • سس پیتزا
 • کچاپ
 • سالسا
آیا تکرر ادرار در بارداری طبیعی است؟ - 5 - تکرر ادرار - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
محمد 1400/12/14

عالیه

اعظم 1399/11/19

بسیار عالی و آموزنده