استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

متفورمین یک داروی کاهش دهنده ی قند خون است که برای بهبود دیابت نوع 2 به کار می رود. این دارو در سال 1950 به بعد به عنوان یک داروی شایع برای درمان و پیشگیری دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گرفت. یکی از تاثیرات متفورمین برای لاغری کاهش وزن است اما عوارض جانبی متفورمین […]

استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟ - 2 - متفورمین برای لاغری - رژیم لاغری
4.6 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 742378

تاریخ انتشار

متفورمین یک داروی کاهش دهنده ی قند خون است که برای بهبود دیابت نوع 2 به کار می رود. این دارو در سال 1950 به بعد به عنوان یک داروی شایع برای درمان و پیشگیری دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گرفت. یکی از تاثیرات متفورمین برای لاغری کاهش وزن است اما عوارض جانبی متفورمین برای لاغری کم است و هزینه اش نیز بالا نیست. این روزها از این دارو برای کاهش وزن و لاغری استفاده می شود، اماآیا همه می توانند از متفورمین برای لاغری استفاده کنند؟

اگر به دنبال تاثیر متفورمین برای لاغری هستید خواندن این مطلب به شما توصیه می شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است یا خیر و اینکه چرا گاهی پزشکان آن را برایتان تجویز می کنند؟ پیش از اینکه تصمیم بگیرید از قرص متفورمین برای لاغری استفاده کنید بهتر است اطلاعاتی درباره چگونگی تاثیر این قرص و عوارض آن، نحوه عملکرد متفورمین برای لاغری کسب کنید. برای تصمیم گیری درست با ما همراه شوید.

 

اگر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید پیشنهاد می‌کنیم فایل صوتی آن را گوش دهید:

 

آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

متفورمین برای لاغری و کاهش وزن افراد چاق بی خطر است. با این حال شاید مصرف این دارو برای همه مناسب نباشد، مخصوصا آنهایی که اضافه وزنشان زیاد بالا نیست. پس قبل از مصرف حتما با پزشکتان در میان بگذارید.بر اساس تحقیقات، متفورمین به کاهش وزن برخی افراد کمک می کند. با این حال دقیقا مشخص نیست که چرا متفورمین باعث کاهش وزن شود. یک تئوری این است که شاید متفورمین با پایین آوردن اشتها باعث می شود کمتر غذا بخورید. حتی ممکن است چگونگی ذخیره سازی و استفاده از چربی های بدن را نیز تغییر دهد.

متفورمین برای لاغری

 

تاثیر متفورمین برای لاغری چه مدت طول می کشد؟

برخی تحقیق ها نشان داده اند متفورمین موجب کاهش وزن می شود اما راه حل سریعی نیست. بر اساس یک تحقیق بلند مدت، کاهش وزن مربوط به متفورمین به مرور و طی یک تا دو سال اتفاق می افتد. مقدار کاهش وزن نیز در هر فرد متفاوت است. در این تحقیق متوسط وزن کم شده پس از دو سال 2 تا 3.5 کیلوگرم بوده است.

مصرف دارو بدون رعایت عادات سالم دیگر، ممکن است سبب کاهش وزن نشود. اشخاصی که در طول مصرف متفورمین رژیم غذایی سالم و ورزش دارند بیشتر وزن کم می کنند. شاید دلیلش این باشد که متفورمین مقدار کالری سوزی در طول ورزش را تقویت می کند. اگر ورزش نکنید از این مزیت نیز محروم می شوید. کاهش وزن ممکن است تا زمان مصرف متفورمین ادامه دار باشد. این یعنی اگر این دارو را متوقف کنید، احتمال بازگشت به وزن اولیه تان زیاد است. حتی اگر هم مصرف دارو را ادامه دهید، ممکن است به مرور وزن کم شده برگردد.

 

آیا متفورمین برای لاغری جادو می کند؟

به عبارت دیگر، متفورمین قرص جادویی کاهش وزن نیست که خیلی ها منتظرش هستند. این قرص فقط در بعضی افراد موجب کاهش وزن می شود. یکی از مزایای متفورمین این است که اگر موجب کاهش وزن نشود منجر به افزایش وزن هم نمی شود. در دیگر داروهای درمان دیابت نوع 2 کاهش وزن دیده نمی شود.متفورمین تنها کالری دریافتی را کاهش می دهد و تاثیری بر درصد چربی بدن ندارد.

می‌تونیم برای کاهش وزن متفورمین استفاده کنیم؟
درسته که متفورمین اگه باعث کاهش وزن نشه، باعث افزایش وزن هم نمی‌شه،اما یادتون باشه قرص‌های لاغری عوارضی مثل حالت تهوع، سرگیجه، لرز، اسهال و مشکلات گوارشی رو به همراه دارن.
رژیم اصولی، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای کاهش وزنه.
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

 

چرا پزشک متفورمین برای لاغری تجویز می کند؟

اگر مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت یا اضافه وزن و چاقی باشید ممکن است پزشکبرای کنترل دیابت متفورمین تجویز کند. در واقع حتی اگر مبتلا به دیابت و پیش دیابت هم نباشید ممکن است این دارو برایتان تجویز شده باشد.به این نوع استفاده از متفورمین استفاده خارج از دستور العمل می گویند، یعنی سازمان جهانی غذا متفورمین را به عنوان یک داروی کاهش وزن نمی شناسد و تایید نمی کند. در نتیجه اطلاعات کمی درباره تاثیر گذاری آن روی کاهش وزن وجود دارد.

 

متفورمین برای لاغری چگونه عمل می کند؟

یکی از ویژگی های اصلی متفورمین، کاهش مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین از دلایل اصلی ابتلا به دیابت و از عوامل کمک کننده به کاهش وزن است و می تواند منجر به سندروم تخمدان پلی کیستیک شود. متفورمین، مقدار تولید گلوکز کبد و جذب آن توسط روده را کاهش می دهد اما جذب از طریق عضلات را بالا می برد.

 

دوز مورد نیاز متفورمین برای لاغری چقدر است؟

اگر پزشک برایتان متفورمین تجویز کرد، خودش نیز درباره مقدار دوز مصرف آن تصمیم می گیرد. احتمالا مصرف متفورمین را از دوز پایین شروع می کنید و طی چند هفته مقدار آن را افزایش می دهید. این کار مقدار عوارض جانبی کاهش می دهد.

کال تو اکشن
 

مصرف متفورمین برای لاغری چه عوارضی دارد؟

1- ممکن است مشکلات جدی معده را تجربه کنید

از شایع ترین عوارض جانبی مصرف متفورمین بروز مشکلاتی برای معده است. تاثیر این دارو روی معده از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با مصرف متفورمین ممکن است 40 تا 50درصد افراد دچار علائمی مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع و یا نفخ شوند. اینکه چرا متفورمین باعث بروز چنین مشکلی در معده می شود هنوز مشخص نیست اما چون این دارو توسط کبد سوخت و ساز می شود، افرادی که مصرف سنگین الکل دارند و یا کسانی که مبتلا به مشکل رفلاکس اسید معده یا IBS هستند بیشتر مستعد این واکنشند.

بیشتر اوقات بدنتان تنها پس از چند هفته عادت می کند و علائم بهبود می یابند. اگر چنین اتفاقی نیفتاد پزشک می تواند دوز متفورمین را تغییر دهد و یا به کلی مصرفش را ممنوع کند.

 

2- متفورمین علائم شبیه به آنفولانزا را ایجاد می کند

یکی از نادرترین علائم اسید لاکتیک است، شرایطی که در آن تعادل اسیدی در بدنتان از دست می رود. این مشکل خود را با گرفتگی عضلانی، درد، خستگی، لرز، سرگیجه، خواب آلودگی و علائم بسیار مبهم همراه است. این علائم بسیار سریع اتفاق می افتند و حتی ممکن است کشنده باشند. چنین حالتی بسیار وحشتناک است اما یادتان باشد بسیار نادر است و در کمتر از یک درصد اوقات اتفاق می افتد. اگر هم دچارش باشید سریع متوجه می شوید چون علائم بسیار شدید هستند. در صورت دیدن چنین مشکلی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

آیا قرص لاغری بی خطر هم داریم؟ از زبان کارشناس تغذیه دکتر کرمانی بشنوید:

 

3-مزه دهانتان شبیه فلز می شود

اینکه برخی داروها پس از مصرفشان باعث شوند مزه دهانتان شبیه فلزات شود غیر شایع نیست. دشوار است که بگوییم چرا چنین اتفاقی می افتد اما بیمارانی هستند که پس از مصرف برخی داروها چنین حسی را دارند. وقتی برخی داروها را مصرف می کنیم، مقداری از آنها ممکن است با آب دهان از بدن خارج شوند.
مزه آهنی که حس می کنید ممکن است به دلیل مواد موجود در دارو باشد. خوشبختانه این مشکل جدی و خطرناک نیست و می توانید با شستشوی دهان رفعش کنید.

 

4- مصرف متفورمین برای لاغری شما را دچار سردرد می کند

متفورمین معمولا دچار افت فشار خون و بروز هیپوگلیسمی نمی شود اما گاهی باعث سردرد می شود. متفورمین سبب افت سطح قند خون نمی شود اما وقتی یک بیمار به علت ترکیب دارویی دچار سردرد می شود معمولا با افت قند خون همراه است. اگر سطح غیر طبیعی سردرد یا سردردی بی سابقه را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید تا روش های مصرفی تان را تغییر دهد.

متفورمین برای لاغری - سردرد

 

5- اشتهایی به غذا خوردن ندارید

یکی از راه هایی که افراد فکر می کنند متفورمین می تواند به بهبود یافتنشان کمک کند این است که میزان اشتها را کاهش می دهد. وقتی انسولین بدنتان به صورت طبیعی جواب نمی دهد ممکن است به هوس غذایی منجر شود. متفورمین به تثبیت سطح انسولین کمک می کند، در نتیجه احساس گرسنگی تا حدودی از بین می رود و در بعضی ممکن است شدتش بالاتر باشد طوری که اصلا به غذا علاقه نشان ندهند.

به صورت کلی برای کاهش وزن بهترین روش ایجاد تغییر در عادات بد غذایی و تحرک است. حتی اگر دارویی باشد که 100 درصد کاهش وزن را تضمین کند در صورتی که عادات بد غذایی تان را تغییر نداده باشید باز هم اضافه وزن به ساغتان خواهد آمد. بنابراین توصیه ما این است که تا جای ممکن به سمت مصرف داروها نروید.

 

عواملی که به دلیل مصرف متفورمین باعث کاهش وزن می شود؟

شاید در طول مصرف متفورمین وزنتن کم شود، اما این کاهش وزن، سالم نیست و حتما به دلیل یکی از موارد زیر بوده است:

 • افسردگی
 • استرس
 • اضطراب
 • بیماری مزمن انسدادی ریه
 • سرطان
 • ایدز
 • پارکینسون
 • اسهال
 • ابتلا به سندروم روده ی تحریک پذیر
 

در صورت نداشتن مشکل دیابت آیا می توان متفورمین استفاده کرد؟

متفورمین برای کسانی که مشکل مقاومت به انسولین دارند و کسانی که سالم هستند در کاهش وزن کمک می کند. اما در افراد سالم، کاهش وزن چشم گیری ایجاد نمی کند. استفاده از دارویی مانند متفورمین بدان معنا نیست که بعد از مصرف هرچیزی دلتان خواست بخورید و انتظار کاهش وزن داشته باشید. خوردن دارویی مانند متفورمین در کنار برنامه غذایی سالم همراه با ورزش، موثر است و تنهایی تاثیری ندارد.

 

در صورت مصرف متفورمین برای لاغری با پزشک خود مشورت کنید

مسیر رسیدن به کاهش وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. روش کاهش وزن پزشکان متخصص، ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش است. می توانید این سوال ها را با متخصص تغذیه ی خود در میان بگذارید و از آنها مشورت بگیرید:

 • یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه کنید که به کاهش وزن من کمک کند؟
 • آیا من واقعا برای کاهش وزن به دارو نیاز دارم؟
 • هدف مناسب کاهش وزن برای من چیست؟
 • آیا برای انجام درست رژیم غذایی به کمک یک متخصص تغذیه یا مشاور نیاز دارم؟
 • اگر وزن کم کنم آیا می توانم مصرف برخی از داروهای مربوط به دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون بالا را قطع کنم؟

 

سوالات متداول

قرص متفورمین برای چه چیزی خوب است؟

قرص متفورمین برای کنترل قند خون مفید است. این قرص را بدون تجویز دکتر نباید مصرف کنید.
به یاد داشته باشید مصرف این قرص برای لاغری خطرآفرین است.

قرص گلوکوفاژ برای لاغری مناسب است؟

قرص گلوکوفاژ صرفا برای کنترل قند خون و بهبود انسولین مناسب است و لاغری با آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
از عوارض جانبی گلوکوفاژ می‌توان به کاهش وزن اشاره کرد.

بهترین موقع خوردن قرص متفورمین چه موقع است؟

قرص متفورمین را معمولا هر روز بین ۲ تا ۳ بار به همراه وعده های غذایی مصرف کنید و به خاطر داشته باشید هیچ گاه در استفاده از این قرص افراط نکنید. متاسفانه بارها دیده شده بعضی از افراد مقدار مصرفی در هر وعده و یا تعداد مصرف قرص در روز را بر حسب علاقه خود تغییر میدهند که این کار کاملا اشتباه است.

4.6 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

نوری 1402/06/24

آیا میشه با خوردن روزی یک عدد قرص متفورمین تا سه ماه درکنار رژیم ورزش لاغرشد؟

کارشناس به اندام 1402/06/25

نه عزیزم تاثیری درلاغری نداره

پوپو 1402/03/09

سلام با تشکر از دکتر کرمانی .قرص متفورمین وقرص کلاریسین هردو از تریاک ساخته شده وخیلی تلخه وبه اصطلاح انگل کشه وفقط کسانی که پرخوریشون بخاطر انگله راشون فایده داره وبیش ازحد لاغرمیشن ولی اونها که بخاطر ژنتیک و برنامه بد زندگی کم تحرکی وبیداری شب چاقن روشون تاثیر مداره والبته هردو قرص برای انگل باید با غذای چرب خورده بشه و متفورمین برای کاهش قند نیم ساعت قبل از غذا وناشتا خورده میشه درخاتمه اونها که قندبالا ندارن بدونن افت قند خیلی خطرناکه وباعث سکته مغزی میشه خودسرانه قرص استفاده نکنن

کارشناس به اندام 1402/03/10

سلام ممنون از شمابزرگوار

زهرا 1401/11/03

شما هم‌که به خاطر دکتر کرمانی همه قرص هارو رد کردین نشد که 😒

کارشناس به اندام 1401/11/04

عزیزم واقعا تاثیری روی لاغری ندارد

مینا 1400/08/23

سلام خوبید من بچه دارم ۴ ماهش ایا استفاده از این قرص متفورمین عواض داره یانه ممنون میشم بخاطر اینکه چاق شدم و شکم زدم ممتونم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1400/09/15

سلام دوست عزیز بله مصرف خودسرانه این قرص عوارض زیادی داره و ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمیکنیم بهترین راه استفاده از یه رژیم اصولی و ورزش هست برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

صفورا 1400/08/09

سلام میشه کمک کنید یه راهنمایی کنید من ده سال باردارنشدم و الان با اضافه وزن ۳۰کیلوی نمیدونم چیکارکنم

کارشناس به اندام 1400/08/27

سلام دوست عزیز مصرف نان و برنج و شیرینی‌ها و قند و شکر رو کم کنید ورزش منظم و پیاده‌روی روزانه داشته باش و از یه رژیم درست و اصولی استفاده کن بعد از پایین اومدن وزنتون ممکنه مشکل بارداریتون هم به طور غیر مستقیم حل بشه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

جعفری 1400/07/30

سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفید شما من سندروم تخمدان پلی کیستیک دارم دکتر گفت تنها راه درمان لاغر شدن و پایین آوردن وزنه .ولی من با ورزش و رژیم لاغر نشدم به نظرشما مصرف قرص متفرمین روی تخمدان پلی کیستیک تاثیر منفی داره؟

کارشناس به اندام 1400/08/24

سلام دوست عزیز اصلا این کار رو نکنید اگر رژیمتون درست و اصولی باشه حتما وزن کم میکنید برتای دریافت یه رژیم مطمئن و اصولی به این لینک مراجعه کنید

علی 1400/07/08

سلام اول تشکر از راهنمایی شما عزیز فقط تنها انتقادی که به شما دارم اینکه با توجه به اینکه بسیاری از کاربران تاکید کرده اند که طی یکی دو ماه تا شش ماه 20 کیلو یا کمی بیشتر یا کمتر وزن کم کردند اما شما اصرار دارید بگویید 3 یا 4 کیلو در دوسال من خودم 17 کیلو طی 6 ماه بدون ورزش یا رزیم غذایی با متفورمین کم کردم البته بنده دیابت نوع 2 دارم و برای صرفا لاغری به کسی پیشنهاد نمیدم بهترین کار همان ورزش در کنار رزیم غذایی هست با تشکر از حوصله جنابعالی

کارشناس به اندام 1400/07/26

سلام دوست عزیز طبق تجربه 25 ساله ما در کنار هموطنانمون برای کاهش وزن تجربیات نشون داده در رژیمی که اصولی و سالم و درست هست در طول یک ماه حدودا بین 3 تا 4 کیلو کاهش وزن هست

مهتاب مرادی 1400/07/08

بنظرتون این قرص لاغر می‌کنه ترو خدا هر کی خورده بگه

کارشناس به اندام 1400/07/27

سلام مهتاب خانم عزیز هیچ قرص لاغری نیست که عوارض نداشته باشه از راه درست و مناسب برای کاهش وزنت کمک بگیر بهترین راه استفاده از یه رژیم درست و اصولیه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

زهرا 1400/07/07

سلام ببخشید من یکم اضافه وزن دارم میتونم چند هفته قرص بخورم در کنار ورزش؟؟ و میشه درباره عوارضش بگید مشکل دیابت ندارم

کارشناس به اندام 1400/07/26

سلام زهرا خانم خوردن این قرصها هم عوارض دارن و هم اینکه احتمال برگشت به وزن قبل یا بیشتر از اون هست پس سعی کنید در کنار ورزش از یه رژیم اصولی استفاده کنید رژیمی که در اون بتونید از همه انواع غذاها استفاده کنید و وزنتون هم متعادل بشه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

ارزو کیان 1400/06/21

سلام من دخترم اضافه وزن وکمی مشکل هورمونی داشت دکتر غدد رفتیم متفورمین داده و وزنش هم کم شده ،ایا درست بوده و عوارض نداره البته دکتر متخصص غدد رفتیم

کارشناس به اندام 1400/07/10

سلام دوست عزیز اگر پزشک تجویز کرده مشکلی نداره

لیلا 1400/06/21

من تو رمز دیابت هستم،و چاق.دکترم بخاطر دومورد متفورمین دادن که طی ۲هفته ۳کیلو کم کردم و هیچ عوارضی برا من نشون نداده. فقط نمیدونم تا چه مدت میشه استفاده کرد

کارشناس به اندام 1400/07/07

سلام دوست عزیز تا موقعی که قند خونتون به حالت عادی دربیاد

بهار 1400/06/14

سلام من دکتر زنان برای تنبلی تخمدان و کاهش وزن روزی یک عدد بعد ناهار تا ۶۰ روز گفته استفاده کنم ولی میترسم عوارض داشته باش و من یکماه پیش کرونا داشتم باید چیکار کنم؟ و اینکه میگند بعد از مصرف متفورمین قند میگیری درسته یا خیر؟ ؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1400/07/03

سلام بهار خانم عزیز این قرصها با تشخیص پزشک باید تجویز بشن و بسته به شرایط بدنی شما و تحت نظر باید استفاده بشن با دوز مشخص شده

زهرا 1400/06/08

سلام من دیابت دارم ۳سال قرص متفورمین مصرف میکنم دیگه خیلی بیش ازحد لاغر شدم اصلا قندم پایین نیومده باید چیکار کنم

کارشناس به اندام 1400/06/23

سلام زهرا خانم عزیز در کنار خوردن قرصهای متفورمین باید رژیم تغذیه مناسبی هم برای کاهش قندتون در نظر بگیرید

سمیه 1400/06/07

سلام من قند خونم ۱۱۵ هست دکتر برام قرص مفتورمین داده بعد غذا روزی یکی بخورم از روزی که خوردم اشتهام بیشتر شده تازه من سی کیلو هم وزرن کم کردم میترسم دوباره چاق بشم چه پیشنهادی میکنید شما

کارشناس به اندام 1400/06/22

سلام سمیه خانم عزیز متفورمین درصد خفیفی روی وزن تاثیر داره شما باید راههای دیگری از کاهش وزن رو امتحان کنید

رویا 1400/06/04

سلام روزتون بخیر. من دیروز مشکلی داشتم دکتر رفتم. و دکتر قرص متفورمین 500 برام نسخه کردن گفتن بخورم برای کاهش وزن. من دو سال پیش یک دکتر دیگه برام نسخه کرده بودن خوردم ولی بعد از خوردن تمام بدنم به لرزش درمیومد. دیروز هم به دکتر همین رو گفتم . گفتند اشکال ندارد در کنارش مواد قندی بخورم.چون قند خون م میفتاد.گفتن برای کاهش وزن خوبه

کارشناس به اندام 1400/06/20

سلام رویا خانم عزیز ما این قرص رو برای لاغری پیشنهاد نمیکنیم چون عوارض خاص خودش رو داره

هستی 1400/05/22

سلام من هیچ بیماری ندارم میشه قرص استفاده کنم برای لاغری؟

کارشناس به اندام 1400/06/02

سلام هستی خانم عزیز خیر این قرصها عوارض خاص خودشون رو دارن و ما اونها رو پیشنهاد نمیدیم

Arina 1400/05/18

سلام من هیچ مشگلی ندارم .ولی اضافه وزن شدیدی دارم میتونم قرص متوفرمین مصرف کنم

کارشناس به اندام 1400/05/26

سلام دوست عزیز ما پیشنهاد نمیکنیم

سودا 1400/03/05

سلام ببخشیدمن واسه بارداری اقدام کردم ۲۵ سالمه قند خونم ناشتا۱۰۲ بود واسم متفورمین تجویزکردن یکی دو روز خوردم خیلی گشنم میشه اصلا سیرنمیشم الان قط کردم میترسم چاق بشم اضافه وزن هم دارم

کارشناس به اندام 1400/03/16

سلام دوست عزیز تحت نظر پزشکتون دوز یا نوع داروهاتون رو عوض کنید

پپپری 1400/03/04

سلام من انسولینم بالاست ودکتر گفت باید لاغر بشی میشه متفورمین مصرف کنم؟

کارشناس به اندام 1400/03/08

سلام دوست عزیز طبق نظر پزشکتون عمل کنید

نگین 1400/02/04

سلام قرص متفورمین برای لاغری ایا سنگ کلیه رو افزایش میدهد ؟؟

کارشناس به اندام 1400/02/27

سلام دوست عزیز ما هیچ قرصی رو تایید یا تجویز نمی کنیم