استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

بیماری ها، رژیم دیابت، مقالات

    متفورمین برای لاغری
    اگر به دنبال تاثیر متفورمین برای لاغری هستید خواندن این مطلب به شما توصیه می شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است یا خیر و اینکه چرا گاهی پزشکان آن را برایتان تجویز می کنند؟ پیش از اینکه تصمیم بگیرید از قرص متفورمین برای لاغری استفاده کنید بهتر است اطلاعاتی درباره چگونگی تاثیر این قرص و عوارض آن، نحوه عملکرد متفورمین برای لاغری کسب کنید. برای تصمیم گیری درست با ما همراه شوید.

     

    متفورمین برای لاغری ؛ متفورمین چیست؟

    متفورمین در سال 1950  به بعد به عنوان یک داروی شایع برای درمان و پیشگیری دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گرفت. یکی از تاثیرات متفورمین برای لاغری کاهش وزن است اما عوارض جانبی متفورمین برای لاغری کم است و هزینه اش نیز بالا نیست. کاهش وزن معمولا برای کم شدن خطر دیابت نوع 2 مطلوب است. آیا همه می توانند از متفورمین برای لاغری استفاده کنند؟

     

    آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

    متفورمین برای لاغری و کاهش وزن افراد چاق بی خطر است. با این حال شاید مصرف این دارو برای همه مناسب نباشد، مخصوصا آنهایی که اضافه وزنشان زیاد بالا نیست. پس قبل از مصرف حتما با پزشکتان در میان بگذارید. بر اساس تحقیقات، متفورمین به کاهش وزن برخی افراد کمک می کند. با این حال دقیقا مشخص نیست که چرا متفورمین باعث کاهش وزن شود. یک تئوری این است که شاید متفورمین با پایین آوردن اشتها باعث می شود کمتر غذا بخورید. حتی ممکن است چگونگی ذخیره سازی و استفاده از چربی های بدن را نیز تغییر دهد.

    آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

    تاثیر متفورمین برای لاغری چه مدت طول می کشد؟

    برخی تحقیق ها نشان داده اند متفورمین موجب کاهش وزن می شود اما راه حل سریعی نیست. بر اساس یک تحقیق بلند مدت، کاهش وزن مربوط به متفورمین به مرور و طی یک تا دو سال اتفاق می افتد. مقدار کاهش وزن نیز در هر فرد متفاوت است. در این تحقیق متوسط وزن کم شده پس از دو سال 2 تا 3.5 کیلوگرم بوده است.

    مصرف دارو بدون رعایت عادات سالم دیگر، ممکن است سبب کاهش وزن نشود. اشخاصی که در طول مصرف متفورمین رژیم غذایی سالم و ورزش دارند بیشتر وزن کم می کنند. شاید دلیلش این باشد که متفورمین مقدار کالری سوزی در طول ورزش را تقویت می کند. اگر ورزش نکنید از این مزیت نیز محروم می شوید.

    کاهش وزن ممکن است تا زمان مصرف متفورمین ادامه دار باشد. این یعنی اگر این دارو را متوقف کنید، احتمال بازگشت به وزن اولیه تان زیاد است. حتی اگر هم مصرف دارو را ادامه دهید، ممکن است به مرور وزن کم شده برگردد.

    متفورمین برای لاغری

    آیا متفورمین برای لاغری جادو می کند؟

    به عبارت دیگر، متفورمین قرص جادویی کاهش وزن نیست که خیلی ها منتظرش هستند. این قرص فقط در بعضی افراد موجب کاهش وزن می شود. یکی از مزایای متفورمین این است که اگر موجب کاهش وزن نشود منجر به افزایش وزن هم نمی شود.

    در دیگر داروهای درمان دیابت نوع 2 کاهش وزن دیده نمی شود. متفورمین تنها کالری دریافتی را کاهش می دهد و تاثیری بر درصد چربی بدن ندارد. همچنین مصرف متفورمین برای لاغری در کنار ورزش، تاثیر بالاتری روی کاهش وزن بدن نسبت به ورزش تنها دارد.

     

    متفورمین برای لاغری موثر است؟

     

    چرا پزشک متفورمین برای لاغری تجویز می کند؟

    اگر مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت یا اضافه وزن و چاقی باشید ممکن است پزشک برای کنترل دیابت متفورمین تجویز کند. در واقع حتی اگر مبتلا به دیابت و پیش دیابت هم نباشید ممکن است این دارو برایتان تجویز شده باشد.
    به این نوع استفاده از متفورمین استفاده خارج از دستور العمل می گویند، یعنی سازمان جهانی غذا متفورمین را به عنوان یک داروی کاهش وزن نمی شناسد و تایید نمی کند. در نتیجه اطلاعات کمی درباره تاثیر گذاری آن روی کاهش وزن وجود دارد.

     

    متفورمین برای لاغری چگونه عمل می کند؟

    یکی از ویژگی های اصلی متفورمین، کاهش مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین از دلایل اصلی ابتلا به دیابت و از عوامل کمک کننده به کاهش وزن است و می تواند منجر به سندروم تخمدان پلی کیستیک شود. متفورمین، مقدار تولید گلوکز کبد و جذب آن توسط روده را کاهش می دهد اما جذب از طریق عضلات را بالا می برد.

     

    دوز مورد نیاز متفورمین برای لاغری چقدر است؟

    اگر پزشک برایتان متفورمین تجویز کرد، خودش نیز درباره مقدار دوز مصرف آن تصمیم می گیرد. احتمالا مصرف متفورمین را از دوز پایین شروع می کنید و طی چند هفته مقدار آن را افزایش می دهید. این کار مقدار عوارض جانبی کاهش می دهد.

     

     

    مصرف متفورمین برای لاغری چه عوارضی دارد؟

    به این نکته توجه داشته باشید که مصرف متفورمین ممکن است موجب تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، ناراحتی معده و ناراحتی گوارش، تنگی نفس، دردهای عضلانی، تشنج و رعشه، اختلالات گفتاری – رفتاری و حواس پرتی شود. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک مراجعه کنید.

     

    متفورمین برای لاغری و سردرد

     

    مواردی که علاوه بر متفورمین برای لاغری موثر است؟

    اگر در طول مصرف متفورمین وزن کم کردید ممکن است نتیجه مصرف این دارو باشد یا نباشد. کاهش وزن دلایل دیگری را نیز شامل می شود. برای مثال، برخی مشکلات سلامتی موجب از دست دادن اشتها شوند. این مشکلات عبارتند از:

    • افسردگی
    • استرس
    • اضطراب
    • بیماری مزمن انسدادی ریه
    • سرطان
    • ایدز
    • پارکینسون

    داروهای دیگری نیز موجب کاهش وزن می شوند:

    • داروهای شیمی درمانی
    • داروهای خاص تیروئید شامل لووتيروکسين، ليوتريرونين و ليوتريسکس
    • داروهای بیش فعالی مانند: آمفتامین / دگزوآرو آمفتامین (Adderall) و متیل فنینید

    همچنین مشکلات سیستم گوارشی که موجب کاهش وزن می شوند عبارتند از:

    • اسهال
    • سندروم روده تحریک پذیر
    • عفونت معده یا روده
    • جراحی معده یا روده

    در صورت نداشتن مشکل دیابت آیا می توان متفورمین استفاده کرد؟

    متفورمین برای کسانی که مشکل مقاومت به انسولین دارند و کسانی که سالم هستند در کاهش وزن کمک می کند. اما در افراد سالم، کاهش وزن چشم گیری ایجاد نمی کند. استفاده از دارویی مانند متفورمین بدان معنا نیست که بعد از مصرف هرچیزی دلتان خواست بخورید و انتظار کاهش وزن داشته باشید. خوردن دارویی مانند متفورمین در کنار یک برنامه غذایی سالم همراه با ورزش، موثر است.

     

    متفورمین برای لاغری بدون تجویز پزشک

     

    اگر نگران کاهش وزن باشم چه؟

    متفورمین دارویی نسبتا بی خطر است و عوارض جانبی آن معمولا با گذشت زمان از بین می رود. هر نوع کاهش وزنی که با خوردن این دارو به دست می آورید موقت و ناچیز است. اما اگر نگران مقدار وزنی هستید که هنگام خوردن متفورمین کم کرده اید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد چه چیزی موجب کاهش وزنتان شده و اگر نگرانی باشد دستور العمل به شما خواهد داد.
    چه متفورمین مصرف کنید یا خیر، در صورت کاهش وزن مرتب و نداشتن انرژی و اشتها باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر بی دلیل و بدون هیچگونه تلاشی طی 6 تا 12 ماه اخیر بیش از 5 کیلوگرم وزن کم کرده باشید نیز باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

     

    در صورت مصرف متفورمین برای لاغری با پزشک خود مشورت کنید

    مسیر رسیدن به کاهش وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. روش کاهش وزن پزشکان متخصص، ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رژیم غذایی با مشاورین به اندام صحبت کنید مخصوصا اگر مبتلا به بیماری هایی نظیر دیابت هستید.

    برخی از سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید:

    • یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه کنید که به کاهش وزن من کمک کند؟
    • آیا من واقعا برای کاهش وزن به دارو نیاز دارم؟
    • هدف مناسب کاهش وزن برای من چیست؟
    • آیا برای انجام درست رژیم غذایی به کمک یک متخصص تغذیه یا مشاور نیاز دارم؟
    • اگر وزن کم کنم آیا می توانم مصرف برخی از داروهای مربوط به دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون بالا را قطع کنم؟

    نویسنده: هولی کلامر

    در حال ارسال
    لطفا به این مطلب امتیاز دهید
    4.1 (30 votes)
      به اشتراک بگذارید

    دیدگاه ها

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    *

    دیدگاه های شما

    مریم ۲۱ تیر ۱۳۹۸

    سلام ممکنه بخاطر مصرف متفورمین معده درد شیم؟؟من یک نوع دگم قرص هورمونی برای عادات ماهانه مصرف میکنم ونمیدونم اون هست یا متفورمین

    مریم اصیلی - کارشناس به اندام ۲۶ تیر ۱۳۹۸

    سلام دوست عزیز. بله معده درد یکی از عوارض مصرف متفورمین هست. اما اگر این دارو به دلیل دیابت و از طرف پزشک به شما تجویز شده به هیچ وجه قطعش نکنید و حتما با پزشک در مورد جایگزین کردنش با قرص دیگه مشورت کنید.

    فرزانه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

    سلام وقت بخیر،چه جوری باید مصرف کرد؟قبل از غذا یا بعد از غذا؟

    مریم اصیلی - کارشناس به اندام ۰۲ تیر ۱۳۹۸

    سلام دوست عزیز از اونجا که مصرف متفورمین موجب کاهش قند خون میشه بهتره که پیش از غذا مصرف بشه.

    کارشناس تربیت بدنی ۱۳ خرداد ۱۳۹۸

    من با خوردن قرص متفورمین حسابی لاغر کردم که همه میگفتن دیگه بیشتر لاغر نشو .. مرتب وزنم پایین میومد قطعش کردم .. خیلی خوبه .. اشتها رو کم میکنه ... دکتر میگفت افراد معمولی هم بخورن چون دیابت داره زیاد میشه و اینجوری دچار دیابت نمیشین .. ضر ر نداره .

    مریم اصیلی - کارشناس به اندام ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

    سلام دوست عزیز. درسته که افراد معمولی هم می تونن از این قرص به عنوان داروی لاغری استفاده کنن ولی قطعا مصرف بیش از اندازه ی هیچ چیزی توصیه نمی شه چون به هر حال عوارض خودش رو به همراه داره

    مریم ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

    من ۴ ماه متفورمین مصرف کردم در کنارش تا حدودی رژیم هم داشتم، ۱۰ کیلو وزن کم کردم! البته تخمدان پلی کیستیک داشتم

    ثمانه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

    آيا مصرف متفورمين باعث كمبود ويتامين در بدن ميشود؟ و اگر كمبود ايجاد كند باعث كمبود چه ويتاميني ميشود؟ و ريزش مو دارد يا خير؟

    کارشناس به اندام ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

    بله ممکن است موجب کمبود ویتامین b12 شود کمبود این ویتامین روی ریزش مو نیز تاثیر دارد

    ثمانه عربي ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

    آيا مصرف متفورمين باعث كمبود ويتامين در بدن ميشود؟ و اگر كمبود ايجاد كند باعث كمبود چه ويتاميني ميشود؟ و ريزش مو دارد يا خير؟

    کارشناس به اندام ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

    بله ممکن است موجب کمبود ویتامین b12 شود کمبود این ویتامین روی ریزش مو نیز تاثیر دارد

    مریم ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

    سلام من متفورمین استفاده میکنم سردرد میشم چرا

    خانم طاهری ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

    از عوارض جانبیش هست اگر سردردهاتون شدیده باید بزارید کنار

    یک انسان بی ارزش قدیمی و حالا شاد ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

    با سلام تنها راه کم کردن وزن ورزش ورزش ورزش است من خودم مبتلا به بیماری دیابت بودم و قندم بالای پانصد بود با کنترل کامل وعده های غذایی و اداب صحیح غذا خوردن وزن کم کردم یعنی از ۱۷۰ کیلو به ۱۱۰ کیلو ؛فقط کافیه اراده داشته باشین همین

    لیدا ۰۷ بهمن ۱۳۹۷

    سلام ، دوستان میشه بگید روش مصرفش چطوره؟ من روزی یکی قبل ناهار میخورم و تازه شروع کردم

    الی ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

    من متفرمین مصرف کردم قندم میفتاد وحالت غش بهم دست میداد خیلی بد بود

    شکرایی ۲۴ دی ۱۳۹۷

    من یه مدت متفورمین خوردم حالت تهوع گرفتم اگه غذاخوردنو کنترل کنیم بهتر از قرصه

    فرناز ۰۶ دی ۱۳۹۷

    سلام من قرص های متفورمین مصرف میکنم..به نظرم لاغر نمیکنه ولی اشتها رو کم میکنه! من رژیم دکتر کرمانی رو گرفتم تقریبا از دو سال پیش ۱۸ کیلو کم کردم! رژیم آقای دکتر واقعا بهتون پیشنهاد میکنم ^_^ موفق باشید!

    میم ۲۸ آذر ۱۳۹۷

    من متفورمین مصرف کردم. دچار سر دردهای طولانی مدت شدم. البته اضافه وزن ندارم.

    فرشته ۲۶ آذر ۱۳۹۷

    سلام من دیابت نوع ۲ دارم وحدودا ۵ سالی میشه روزی ۲ عدد متفورمین میخورم و الان ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم و تاثیری رو وزنم نداشته.البته تیروییدم کم کاره

    زهرا ۲۴ آذر ۱۳۹۷

    سلام من یک ماه ک متفورمین استفاده میکنم و ب گفته دکترم روزی سه تا الان میترسم ک عوارضی داشته باشه اخه وقتی میندازم سرم گیج میره و حالم ب هم میخوره و تو یک ماه حده سه یا چهار کیلو کم کردم

    فرناز ۱۷ آذر ۱۳۹۷

    متفورمین روزی چند مصرف کنیم

    فاطمه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

    سلام من چند ماهی هست10کیلو اضافه وزن پیدا کردم بهم قرص متفورمین پیشنهاد کردن،میخواستم بدونم واقعا تاثیر داره خوردنش،چه جوری باید مصرف کنم ،چه موقع و روزی چند تا؟

    مریم ۲۲ مهر ۱۳۹۷

    سلام برای لاغری متفورمین چطوری استفاده شه روزی چند تا

    زهرا ۲۰ مهر ۱۳۹۷

    سلام میشه روش صحیح از قرص متفورمین رو برا لاغری بگید ممنون میشم

    شهرام ۱۱ شهریور ۱۳۹۷

    من حدود 6 ماهه بعد هر وعده متفورمين استفاده ميکنم تغييری نکردم با اينکه وعده هام رو نصف کردم اما تاثير نکرده راهنمايي کنيد منو 37 ساله هستم و حدود 9 کيلو اضافه وزن دارم مصرف درست رو بگيد

    مهسا ۰۶ شهریور ۱۳۹۷

    سلام من تخمدان هام تنبل و بزرگ تر حد معمولی و دارای فولیکول های ریز هستند به خاطر همین اضافه وزن پبدا کردم دوسال و نیم هم اقدام به بارداری کردم انواع و اقصام قرص ها رو هم مصرف کردم دکتر دو ماه پیش قرص متفورمین بهم تجویز کرد و غذام رو هم کم کردم ورزش کم میکنم الان تونستم ده کیلو راحت لاغر بشم واقعا قرص های متفورمین بر روی اضافه وزن تاثیر دارن

    مریم یوسفی ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

    سلام واقعا عالی بود