استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم دیابت » استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

متفورمین یک داروی کاهش دهنده ی قند خون است که برای بهبود دیابت نوع ۲ به کار می رود. این دارو در سال ۱۹۵۰  به بعد به عنوان یک داروی شایع برای درمان و پیشگیری دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار گرفت. یکی از تاثیرات متفورمین برای لاغری کاهش وزن است اما عوارض جانبی متفورمین برای لاغری کم است و هزینه اش نیز بالا نیست. این روزها از این دارو برای کاهش وزن و لاغری استفاده می شود، اما آیا همه می توانند از متفورمین برای لاغری استفاده کنند؟

اگر به دنبال تاثیر متفورمین برای لاغری هستید خواندن این مطلب به شما توصیه می شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است یا خیر و اینکه چرا گاهی پزشکان آن را برایتان تجویز می کنند؟ پیش از اینکه تصمیم بگیرید از قرص متفورمین برای لاغری استفاده کنید بهتر است اطلاعاتی درباره چگونگی تاثیر این قرص و عوارض آن، نحوه عملکرد متفورمین برای لاغری کسب کنید. برای تصمیم گیری درست با ما همراه شوید.

 

آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

متفورمین برای لاغری و کاهش وزن افراد چاق بی خطر است. با این حال شاید مصرف این دارو برای همه مناسب نباشد، مخصوصا آنهایی که اضافه وزنشان زیاد بالا نیست. پس قبل از مصرف حتما با پزشکتان در میان بگذارید. بر اساس تحقیقات، متفورمین به کاهش وزن برخی افراد کمک می کند. با این حال دقیقا مشخص نیست که چرا متفورمین باعث کاهش وزن شود. یک تئوری این است که شاید متفورمین با پایین آوردن اشتها باعث می شود کمتر غذا بخورید. حتی ممکن است چگونگی ذخیره سازی و استفاده از چربی های بدن را نیز تغییر دهد.

متفورمین برای لاغری

 

تاثیر متفورمین برای لاغری چه مدت طول می کشد؟

برخی تحقیق ها نشان داده اند متفورمین موجب کاهش وزن می شود اما راه حل سریعی نیست. بر اساس یک تحقیق بلند مدت، کاهش وزن مربوط به متفورمین به مرور و طی یک تا دو سال اتفاق می افتد. مقدار کاهش وزن نیز در هر فرد متفاوت است. در این تحقیق متوسط وزن کم شده پس از دو سال ۲ تا ۳٫۵ کیلوگرم بوده است.

مصرف دارو بدون رعایت عادات سالم دیگر، ممکن است سبب کاهش وزن نشود. اشخاصی که در طول مصرف متفورمین رژیم غذایی سالم و ورزش دارند بیشتر وزن کم می کنند. شاید دلیلش این باشد که متفورمین مقدار کالری سوزی در طول ورزش را تقویت می کند. اگر ورزش نکنید از این مزیت نیز محروم می شوید. کاهش وزن ممکن است تا زمان مصرف متفورمین ادامه دار باشد. این یعنی اگر این دارو را متوقف کنید، احتمال بازگشت به وزن اولیه تان زیاد است. حتی اگر هم مصرف دارو را ادامه دهید، ممکن است به مرور وزن کم شده برگردد.

 

آیا متفورمین برای لاغری جادو می کند؟

به عبارت دیگر، متفورمین قرص جادویی کاهش وزن نیست که خیلی ها منتظرش هستند. این قرص فقط در بعضی افراد موجب کاهش وزن می شود. یکی از مزایای متفورمین این است که اگر موجب کاهش وزن نشود منجر به افزایش وزن هم نمی شود. در دیگر داروهای درمان دیابت نوع ۲ کاهش وزن دیده نمی شود. متفورمین تنها کالری دریافتی را کاهش می دهد و تاثیری بر درصد چربی بدن ندارد.

می‌تونیم برای کاهش وزن متفورمین استفاده کنیم؟
درسته که متفورمین اگه باعث کاهش وزن نشه، باعث افزایش وزن هم نمی‌شه،اما یادتون باشه قرص‌های لاغری عوارضی مثل حالت تهوع، سرگیجه، لرز، اسهال و مشکلات گوارشی رو به همراه دارن.
رژیم اصولی، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای کاهش وزنه.
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

 

چرا پزشک متفورمین برای لاغری تجویز می کند؟

اگر مبتلا به دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت یا اضافه وزن و چاقی باشید ممکن است پزشک برای کنترل دیابت متفورمین تجویز کند. در واقع حتی اگر مبتلا به دیابت و پیش دیابت هم نباشید ممکن است این دارو برایتان تجویز شده باشد. به این نوع استفاده از متفورمین استفاده خارج از دستور العمل می گویند، یعنی سازمان جهانی غذا متفورمین را به عنوان یک داروی کاهش وزن نمی شناسد و تایید نمی کند. در نتیجه اطلاعات کمی درباره تاثیر گذاری آن روی کاهش وزن وجود دارد.

 

متفورمین برای لاغری چگونه عمل می کند؟

یکی از ویژگی های اصلی متفورمین، کاهش مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین از دلایل اصلی ابتلا به دیابت و از عوامل کمک کننده به کاهش وزن است و می تواند منجر به سندروم تخمدان پلی کیستیک شود. متفورمین، مقدار تولید گلوکز کبد و جذب آن توسط روده را کاهش می دهد اما جذب از طریق عضلات را بالا می برد.

 

دوز مورد نیاز متفورمین برای لاغری چقدر است؟

اگر پزشک برایتان متفورمین تجویز کرد، خودش نیز درباره مقدار دوز مصرف آن تصمیم می گیرد. احتمالا مصرف متفورمین را از دوز پایین شروع می کنید و طی چند هفته مقدار آن را افزایش می دهید. این کار مقدار عوارض جانبی کاهش می دهد.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

 

مصرف متفورمین برای لاغری چه عوارضی دارد؟

۱- ممکن است مشکلات جدی معده را تجربه کنید

از شایع ترین عوارض جانبی مصرف متفورمین بروز مشکلاتی برای معده است. تاثیر این دارو روی معده از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با مصرف متفورمین ممکن است ۴۰ تا ۵۰درصد افراد دچار علائمی مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع و یا نفخ شوند. اینکه چرا متفورمین باعث بروز چنین مشکلی در معده می شود هنوز مشخص نیست اما چون این دارو توسط کبد سوخت و ساز می شود، افرادی که مصرف سنگین الکل دارند و یا کسانی که مبتلا به مشکل رفلاکس اسید معده یا IBS هستند بیشتر مستعد این واکنشند.

بیشتر اوقات بدنتان تنها پس از چند هفته عادت می کند و علائم بهبود می یابند. اگر چنین اتفاقی نیفتاد پزشک می تواند دوز متفورمین را تغییر دهد و یا به کلی مصرفش را ممنوع کند.

 

۲- متفورمین علائم شبیه به آنفولانزا را ایجاد می کند

یکی از نادرترین علائم اسید لاکتیک است، شرایطی که در آن تعادل اسیدی در بدنتان از دست می رود. این مشکل خود را با گرفتگی عضلانی، درد، خستگی، لرز، سرگیجه، خواب آلودگی و علائم بسیار مبهم همراه است. این علائم بسیار سریع اتفاق می افتند و حتی ممکن است کشنده باشند. چنین حالتی بسیار وحشتناک است اما یادتان باشد بسیار نادر است و در کمتر از یک درصد اوقات اتفاق می افتد. اگر هم دچارش باشید سریع متوجه می شوید چون علائم بسیار شدید هستند. در صورت دیدن چنین مشکلی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

آیا قرص لاغری بی خطر هم داریم؟ از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

 

۳-مزه دهانتان شبیه فلز می شود

اینکه برخی داروها پس از مصرفشان باعث شوند مزه دهانتان شبیه فلزات شود غیر شایع نیست. دشوار است که بگوییم چرا چنین اتفاقی می افتد اما بیمارانی هستند که پس از مصرف برخی داروها چنین حسی را دارند. وقتی برخی داروها را مصرف می کنیم، مقداری از آنها ممکن است با آب دهان از بدن خارج شوند.
مزه آهنی که حس می کنید ممکن است به دلیل مواد موجود در دارو باشد. خوشبختانه این مشکل جدی و خطرناک نیست و می توانید با شستشوی دهان رفعش کنید.

 

۴- مصرف متفورمین برای لاغری شما را دچار سردرد می کند

متفورمین معمولا دچار افت فشار خون و بروز هیپوگلیسمی نمی شود اما گاهی باعث سردرد می شود. متفورمین سبب افت سطح قند خون نمی شود اما وقتی یک بیمار به علت ترکیب دارویی دچار سردرد می شود معمولا با افت قند خون همراه است. اگر سطح غیر طبیعی سردرد یا سردردی بی سابقه را تجربه کردید  با پزشک خود صحبت کنید تا روش های مصرفی تان را تغییر دهد.

متفورمین برای لاغری - سردرد

 

۵- اشتهایی به غذا خوردن ندارید

یکی از راه هایی که افراد فکر می کنند متفورمین می تواند به بهبود یافتنشان کمک کند این است که میزان اشتها را کاهش می دهد. وقتی انسولین بدنتان به صورت طبیعی جواب نمی دهد ممکن است به هوس غذایی منجر شود. متفورمین به تثبیت سطح انسولین کمک می کند، در نتیجه احساس گرسنگی تا حدودی از بین می رود و در بعضی ممکن است شدتش بالاتر باشد طوری که اصلا به غذا علاقه نشان ندهند.

به صورت کلی برای کاهش وزن بهترین روش ایجاد تغییر در عادات بد غذایی و تحرک است. حتی اگر دارویی باشد که ۱۰۰ درصد کاهش وزن را تضمین کند در صورتی که عادات بد غذایی تان را تغییر نداده باشید باز هم اضافه وزن به ساغتان خواهد آمد. بنابراین توصیه ما این است که تا جای ممکن به سمت مصرف داروها نروید.

 

عواملی که به دلیل مصرف متفورمین باعث کاهش وزن می شود؟

شاید در طول مصرف متفورمین وزنتن کم شود، اما این کاهش وزن، سالم نیست و حتما به دلیل یکی از موارد زیر بوده است:

 • افسردگی
 • استرس
 • اضطراب
 • بیماری مزمن انسدادی ریه
 • سرطان
 • ایدز
 • پارکینسون
 • اسهال
 • ابتلا به سندروم روده ی تحریک پذیر
 

در صورت نداشتن مشکل دیابت آیا می توان متفورمین استفاده کرد؟

متفورمین برای کسانی که مشکل مقاومت به انسولین دارند و کسانی که سالم هستند در کاهش وزن کمک می کند. اما در افراد سالم، کاهش وزن چشم گیری ایجاد نمی کند. استفاده از دارویی مانند متفورمین بدان معنا نیست که بعد از مصرف هرچیزی دلتان خواست بخورید و انتظار کاهش وزن داشته باشید. خوردن دارویی مانند متفورمین در کنار برنامه غذایی سالم همراه با ورزش، موثر است و تنهایی تاثیری ندارد.

 

در صورت مصرف متفورمین برای لاغری با پزشک خود مشورت کنید

مسیر رسیدن به کاهش وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. روش کاهش وزن پزشکان متخصص، ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش است. می توانید این سوال ها را با متخصص تغذیه ی خود در میان بگذارید و از آنها مشورت بگیرید:

 • یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه کنید که به کاهش وزن من کمک کند؟
 • آیا من واقعا برای کاهش وزن به دارو نیاز دارم؟
 • هدف مناسب کاهش وزن برای من چیست؟
 • آیا برای انجام درست رژیم غذایی به کمک یک متخصص تغذیه یا مشاور نیاز دارم؟
 • اگر وزن کم کنم آیا می توانم مصرف برخی از داروهای مربوط به دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون بالا را قطع کنم؟

Sending
User Review
3.44 (61 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

ماه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید من تیروئید کم کار دارم و دکتر غددم به خاطر وزنه بالام بهم متفورمین ۱۰۰۰ داده وقتی میخورم معده درد حالت تهوع و سردرد آزارم میده خیلی اذیت میشم روزی دو تا همراه با ناهار و شام میخورم ایا باید ادامه بدم؟؟

کارشناس به اندام ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

دوست عزیز، قرص هایی که از سمت پزشک تجویز می شن حتما باید توسط خودشون جایگزین و کم و زیاد بشن. عوارضی که فرمودین طبیعی هست و بعد از مدتی از بین می ره در صورتی که مشکل ادامه پیدا کرد با پزشکتون مشورت کنید

اعظم ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

سلام مطالب خوبی بود من مشکل بالابودن پرولاکتین داشتم وزنم از ۶۷ رشگسیده به ۸۰ بعد باخوردن دارو الان پرولاکتینم نرماله ولی کیست تخمدان و تنبلی تنخمدان دارم پزشک برام متفورمین تجویز کرده الان دچار تردید شدم که اصلا بدرد من میخوره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

دوست خوبم، اگر پزشکتون این قرص تجویز کرده حتما باید مصرف کنید . متفورمین با تغییر در هورمون ها به درمان کیست و تنبلی تخمدان میتونه کمک کنه

مشتبا ۲۸ تیر ۱۳۹۹

بسیار عالی تشکر

اعظم ۲۰ تیر ۱۳۹۹

سلام ،ممنون از اطلاعات کاملی که دادین ،سپاسگزارم من ۳۵سالمه پیاده روی و‌ورزش هم میکنم و رژیم غذاییم رو رعایت میکنم ولی وزنم کم نمیشه !!!نگفته نماند مربی شنا هم هستم و تحرک بالایی دارم دیروز متوجه شدم کیست تخمدان دارم ممکنه دلیل کم نشدن وزنم باشه ؟و مصرف داروی متفورمین با کبد چرب گرید ۱تداخل ندارد؟ممنون

کارشناس به اندام ۲۱ تیر ۱۳۹۹

اعظم عزیز، یکی از عواملی که موجب توقف کاهش وزن می‌شه مشکلاتی مثل کیست تخمدان هست. با درمان این مشکل می‌تونید روند کاهش وزن خودتون را به سابق برگردونید. رژیم کتوژنیک گزینه بسیار خوبی برای شرایط شماست.

محمد ۱۴ تیر ۱۳۹۹

سلام من در سال 96 حدود 92/5 وزن داشتم. قند من هم 200 بود. رفتم پیش متخصص گوارش و کبد برای بررسی مشکل روده و معده. گفت وضعیت کبد تو خوب نیست. قند هم خیلی بالاست. متفورمین خارجی داد. صبح-ظهر-شب با مقدار 1000. قرص رو که خوردم اولش عوارض داشت. بعد با روزی نیم ساعت ورزش و کم کردن مقداری از غذا کاهش وزن شروع شد. و این کاهش وزن برای من لذت بخش و انگیزه آور بود. تا رسیدم به 78 دیدم دیگه چشم های من گاهی سیاهی می ره. دُز اون رو کم کردم الان رو 81 هستم. ورزش می کنم. همه چیز می خورم. قند من هم حدود 125 تا 130 هست. البته با خوردن نیوبت2 و قرص ایرانی متفورمین500 در صبح-ظهر و شب. آنزیم های کبد هم تنظیم شدن.