استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

بیماری ها، رژیم دیابت، مقالات

  متفورمین برای لاغری
  اگر به دنبال تاثیر متفورمین برای لاغری هستید خواندن این مطلب به شما توصیه می شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا استفاده از متفورمین برای لاغری بی خطر است یا خیر و اینکه چرا گاهی پزشکان آن را برایتان تجویز می کنند؟ پیش از اینکه تصمیم بگیرید از قرص متفورمین برای لاغری استفاده کنید بهتر است اطلاعاتی درباره چگونگی تاثیر این قرص و عوارض آن، نحوه عملکرد متفورمین برای لاغری کسب کنید. برای تصمیم گیری درست با ما همراه شوید.

   

  متفورمین برای لاغری ؛ متفورمین چیست؟

  متفورمین در سال 1950  به بعد به عنوان یک داروی شایع برای درمان و پیشگیری دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گرفت. یکی از تاثیرات متفورمین برای لاغری کاهش وزن است اما عوارض جانبی متفورمین برای لاغری کم است و هزینه اش نیز بالا نیست. کاهش وزن معمولا برای کم شدن خطر دیابت نوع 2 مطلوب است. آیا همه می توانند از متفورمین برای لاغری استفاده کنند؟

  آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

  متفورمین برای لاغری و کاهش وزن افراد چاق بی خطر است. با این حال شاید مصرف این دارو برای همه مناسب نباشد، مخصوصا آنهایی که اضافه وزنشان زیاد بالا نیست. پس قبل از مصرف حتما با پزشکتان در میان بگذارید. بر اساس تحقیقات، متفورمین به کاهش وزن برخی افراد کمک می کند. با این حال دقیقا مشخص نیست که چرا متفورمین باعث کاهش وزن شود. یک تئوری این است که شاید متفورمین با پایین آوردن اشتها باعث می شود کمتر غذا بخورید. حتی ممکن است چگونگی ذخیره سازی و استفاده از چربی های بدن را نیز تغییر دهد.

  آیا متفورمین برای لاغری بی خطر است؟

  تاثیر متفورمین برای لاغری چه مدت طول می کشد؟

  برخی تحقیق ها نشان داده اند متفورمین موجب کاهش وزن می شود اما راه حل سریعی نیست. بر اساس یک تحقیق بلند مدت، کاهش وزن مربوط به متفورمین به مرور و طی یک تا دو سال اتفاق می افتد. مقدار کاهش وزن نیز در هر فرد متفاوت است. در این تحقیق متوسط وزن کم شده پس از دو سال 2 تا 3.5 کیلوگرم بوده است.

  مصرف دارو بدون رعایت عادات سالم دیگر، ممکن است سبب کاهش وزن نشود. اشخاصی که در طول مصرف متفورمین رژیم غذایی سالم و ورزش دارند بیشتر وزن کم می کنند. شاید دلیلش این باشد که متفورمین مقدار کالری سوزی در طول ورزش را تقویت می کند. اگر ورزش نکنید از این مزیت نیز محروم می شوید.

  کاهش وزن ممکن است تا زمان مصرف متفورمین ادامه دار باشد. این یعنی اگر این دارو را متوقف کنید، احتمال بازگشت به وزن اولیه تان زیاد است. حتی اگر هم مصرف دارو را ادامه دهید، ممکن است به مرور وزن کم شده برگردد.

  متفورمین برای لاغری

  آیا متفورمین برای لاغری جادو می کند؟

  به عبارت دیگر، متفورمین قرص جادویی کاهش وزن نیست که خیلی ها منتظرش هستند. این قرص فقط در بعضی افراد موجب کاهش وزن می شود. یکی از مزایای متفورمین این است که اگر موجب کاهش وزن نشود منجر به افزایش وزن هم نمی شود.

  در دیگر داروهای درمان دیابت نوع 2 کاهش وزن دیده نمی شود. متفورمین تنها کالری دریافتی را کاهش می دهد و تاثیری بر درصد چربی بدن ندارد. همچنین مصرف متفورمین برای لاغری در کنار ورزش، تاثیر بالاتری روی کاهش وزن بدن نسبت به ورزش تنها دارد.

   

  متفورمین برای لاغری موثر است؟

   

  چرا پزشک متفورمین برای لاغری تجویز می کند؟

  اگر مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت یا اضافه وزن و چاقی باشید ممکن است پزشک برای کنترل دیابت متفورمین تجویز کند. در واقع حتی اگر مبتلا به دیابت و پیش دیابت هم نباشید ممکن است این دارو برایتان تجویز شده باشد. به این نوع استفاده از متفورمین استفاده خارج از دستور العمل می گویند، یعنی سازمان جهانی غذا متفورمین را به عنوان یک داروی کاهش وزن نمی شناسد و تایید نمی کند. در نتیجه اطلاعات کمی درباره تاثیر گذاری آن روی کاهش وزن وجود دارد.

   

  متفورمین برای لاغری چگونه عمل می کند؟

  یکی از ویژگی های اصلی متفورمین، کاهش مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین از دلایل اصلی ابتلا به دیابت و از عوامل کمک کننده به کاهش وزن است و می تواند منجر به سندروم تخمدان پلی کیستیک شود. متفورمین، مقدار تولید گلوکز کبد و جذب آن توسط روده را کاهش می دهد اما جذب از طریق عضلات را بالا می برد.

   

  دوز مورد نیاز متفورمین برای لاغری چقدر است؟

  اگر پزشک برایتان متفورمین تجویز کرد، خودش نیز درباره مقدار دوز مصرف آن تصمیم می گیرد. احتمالا مصرف متفورمین را از دوز پایین شروع می کنید و طی چند هفته مقدار آن را افزایش می دهید. این کار مقدار عوارض جانبی کاهش می دهد.

   

  مصرف متفورمین برای لاغری چه عوارضی دارد؟

  به این نکته توجه داشته باشید که مصرف متفورمین ممکن است موجب تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، ناراحتی معده و ناراحتی گوارش، تنگی نفس، دردهای عضلانی، تشنج و رعشه، اختلالات گفتاری – رفتاری و حواس پرتی شود. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک مراجعه کنید.

  متفورمین برای لاغری و سردرد

   

  مواردی که علاوه بر متفورمین برای لاغری موثر است؟

  اگر در طول مصرف متفورمین وزن کم کردید ممکن است نتیجه مصرف این دارو باشد یا نباشد. کاهش وزن دلایل دیگری را نیز شامل می شود. برای مثال، برخی مشکلات سلامتی موجب از دست دادن اشتها شوند. این مشکلات عبارتند از:

  • افسردگی
  • استرس
  • اضطراب
  • بیماری مزمن انسدادی ریه
  • سرطان
  • ایدز
  • پارکینسون

  داروهای دیگری نیز موجب کاهش وزن می شوند:

  • داروهای شیمی درمانی
  • داروهای خاص تیروئید شامل لووتيروکسين، ليوتريرونين و ليوتريسکس
  • داروهای بیش فعالی مانند: آمفتامین / دگزوآرو آمفتامین (Adderall) و متیل فنینید

  همچنین مشکلات سیستم گوارشی که موجب کاهش وزن می شوند عبارتند از:

  • اسهال
  • سندروم روده تحریک پذیر
  • عفونت معده یا روده
  • جراحی معده یا روده

  در صورت نداشتن مشکل دیابت آیا می توان متفورمین استفاده کرد؟

  متفورمین برای کسانی که مشکل مقاومت به انسولین دارند و کسانی که سالم هستند در کاهش وزن کمک می کند. اما در افراد سالم، کاهش وزن چشم گیری ایجاد نمی کند. استفاده از دارویی مانند متفورمین بدان معنا نیست که بعد از مصرف هرچیزی دلتان خواست بخورید و انتظار کاهش وزن داشته باشید. خوردن دارویی مانند متفورمین در کنار برنامه غذایی سالم همراه با ورزش، موثر است و تنهایی تاثیری ندارد.

  متفورمین برای لاغری بدون تجویز پزشک

  اگر نگران کاهش وزن باشم چه؟

  متفورمین دارویی نسبتا بی خطر است و عوارض جانبی آن معمولا با گذشت زمان از بین می رود. هر نوع کاهش وزنی که با خوردن این دارو به دست می آورید موقت و ناچیز است. اما اگر نگران مقدار وزنی هستید که هنگام خوردن متفورمین کم کردید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد چه چیزی موجب کاهش وزنتان شده و اگر نگرانی باشد دستور العمل به شما خواهد داد.
  چه متفورمین مصرف کنید یا خیر، در صورت کاهش وزن مرتب و نداشتن انرژی و اشتها باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر بی دلیل و بدون هیچگونه تلاشی طی 6 تا 12 ماه اخیر بیش از 5 کیلوگرم وزن کم کرده باشید نیز باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  در صورت مصرف متفورمین برای لاغری با پزشک خود مشورت کنید

  مسیر رسیدن به کاهش وزن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. روش کاهش وزن پزشکان متخصص، ترکیبی از رژیم غذایی سالم و ورزش است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رژیم غذایی با مشاورین به اندام صحبت کنید مخصوصا اگر مبتلا به بیماری هایی نظیر دیابت هستید.

  برخی از سوالاتی که می توانید از پزشک خود بپرسید:

  • یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه کنید که به کاهش وزن من کمک کند؟
  • آیا من واقعا برای کاهش وزن به دارو نیاز دارم؟
  • هدف مناسب کاهش وزن برای من چیست؟
  • آیا برای انجام درست رژیم غذایی به کمک یک متخصص تغذیه یا مشاور نیاز دارم؟
  • اگر وزن کم کنم آیا می توانم مصرف برخی از داروهای مربوط به دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون بالا را قطع کنم؟

  نویسنده: هولی کلامر

  Sending
  User Review
  4.03 (31 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  ملیکا ۲۱ مهر ۱۳۹۸

  من دو روز از متفورمین استفاده میکنم روزی سه عدد حالت تهوع و سردرد داشتم دلم چیز میخواد ایا این علائم لاغری است یا نه

  کارشناس به اندام ۲۲ مهر ۱۳۹۸

  سلام و روزتون بخیر. دوست عزیز این از عوارض قرص متفورمین هست نه علائم لاغری. بهتون پیشنهاد می کنم به جای مصرف دارو برای لاغری روش های مطمئن تری همچون رژیم و ورزش رو امتحان کنید. موفق و پیروز باشید.

  محمد دهدشتی ها ۲۰ مهر ۱۳۹۸

  سلام بنده عمل تیروئید انجام دادم و با تجویز پزشک از شنبه تا چهار شنبه ۱/۵ قرص و پنجشنبه و جمعه۲قرص لیووتیروکسین میخورم و وزن من الان ۱۰۴ کیلو هست و دیابت ندارم میخواستم بپرسم آیا میتونم از قرص متفورمین جهت کاهش وزن استفاده کنم؟؟؟

  کارشناس به اندام ۲۲ مهر ۱۳۹۸

  سلام و روزتون بخیر. دوست عزیز این مورد کاملا تخصصی هست و باید با پزشکتون مشورت کنید تا با داروهای تیروئیدتون تداخل نداشته باشه. اما توصیه ی ما این هست که برای کاهش وزن حتی از متفورمین هم استفاده نکنید، چرا که عوارض زیادی مثل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، مشکلات گوارشی و ... رو به دنبال داره. بهتون پیشنهاد می کنم با یک رژیم غذایی اصولی و ورزش هم وزنتون رو پایین بیارید و هم به درمان سریع تر تیروئدتون کمک کنید. برای مشاوره رایگان در مورد رژیم غذایی مخصوص افراد تیروئیدی و یا دریافت رژیم عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. شاداب و سلامت باشید.

  نسیم ۰۹ مهر ۱۳۹۸

  سلام . من ۳۲ سالمه قدم ۱۷۰ و وزنم ۷۰ هست مبتلا به بیماریMs هستم و پزشکم گفته باید وزنت کم بشه هر کاری میکنم نمیتونم وزنم رو کم کنم به نظر شما میتونم متفورمین مصرف کنم؟!

  کارشناس به اندام ۱۳ مهر ۱۳۹۸

  سلام و روز بخیر. ببینید دوست عزیز حتی با اینکه گفته می شه متفورمین عوارض جانبی بسیار کمی به دنبال داره، اما باز هم ما به هیچ کس پیشنهاد نمی کنیم که برای کاهش وزن به سراغ دارو بره. اما اگر قصد دارید، با رژیم غذایی وزن کم کنید. ما در رژیم شما بیماریتون رو در نظر می گیریم و پیشنهادهای غذایی بهتون خواهیم داد که هم می تونه به کاهش وزن و هم بهبود بیماری کمک کنه. برای مشاوره رایگان و یا دریافت رژیم عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. موفق باشید.

  پروشات ۰۵ مهر ۱۳۹۸

  من تنها 3کیلو اضافه وزن دارم،.یه مدت از منفورترین استفاده کردم،.از نظر روحی چون پذیر فتم اشتهام کم میشه،.هم استرس غذایی نداشته ام،.هم با انگیزه به رژیم ام ادامه دارم.الانه به وزن دلخوام رسیدم

  نازی ۰۵ مهر ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید بهترین تایم برای خوردن متفورمین چه وقت هست؟مثلا قبل غذا یا بعد غذا؟؟و این که متفورمین بهتر است یا گلوکوفاژ..هردو سوالم برای جلوگیری از چاقی و دیابت

  کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۳۹۸

  سلام و و روز بخیر. از اونجا که مصرف متفورمین باعث افت قند خون میشه بهتره قبل از وعده های غذایی مصرف بشه و در مورد سوال دوم اینکه اگر به دیابت مبتلا هستید که حتما متخصص باید دارو براتون تجویز کنه، اما اگر برای کاهش وزن می خواین مصرف کنی، هر چند ما قرص های لاغری رو توصیه نمی کنیم اما متفورمین دارای عوارض کمتری نسبت به قرص های دیگه هست.

  المیرا ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

  سلام من ۱۸ سالمه و یکبار با رژیم غذایی لاغر کردم از ۹۸رسیدم به۸۰اما طی یه سری شرایط دوبارع رژیمو ول کردم الان شدم ۸۵ کیلو ..راستش دیگ اصلا حوصله رژیم بیش از حد ندارم من با بدبختی تو ۳ماه اینقدر کم کردم ولی الان یکم داره برمیگرده اگ شما پیشنهاد میکنید متفورمین خوب نیست پس چه قرصی به نظرتون برای لاغری سریع نتیجه میده؟برگرده هم مهم نیس فقط میخوام سریع عکس العمل نشون بده و تاثیر خودشو بذاره لطفا جوابمو بدین راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم...

  کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر. دوست عزیز ما هیچ قرصی رو برای کاهش وزن تایید نمی کنیم. نمی گیم این داروهای لاغری بی تاثیر هستند، اما می گیم تاثیر آنچنانی ندارند و اما عوارض بسیاری دارند. چه بهتر که با رعایت یک سبک زندگی سالم و اصولی به یک کاهش وزن پایدار برسید که مجبور نباشید هر چند وقت یکبار رژیم بگیرید و به سراغ قرص های لاغری برید. تحرک و ورزش هم در امر کاهش وزن بسیار مفید و موثر هست.

  عاطفه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸

  دوستان من بخاطرکیست های ریز تخمدان متفورمین میخورم چاق هم نیستم آیا برای درمانم موثره ؟

  کارشناس به اندام ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

  سلام. دوست عزیز اگر این دارو جهت درمان کیست و از طرف پزشک متخصص برای شما تجویز شده، مصرفش می تونه به برطرف کردن کیست کمک کنه. اما سعی کنید هیچ دارویی رو بدون تجویز پزشک متخصص مصرف نکنید.

  تینا ۱۵ شهریور ۱۳۹۸

  سلام من تیروئید کم کار دارم لووتروکسین مصرف میکنم هرروز حدودا ۱ ساعت و نیم ورزش میکنم اما خیلی سخت وزن کم میکنم میخواستم بدونم میتونم از متفورمین استفاده کنم؟؟

  کارشناس به اندام ۲۴ مهر ۱۳۹۸

  سلام و روز بخیر. دوست عزیز ما داروهای لاغری حتی متفورمین رو به هیچ کس توصیه نمی کنیم. اما اگر بر روی این قضیه مصر هستید می تونید با مشورت پزشکتون مصرف کنید. یکی از مشکلات تیروئید کم کار همین اضافه وزن و کندی متابولیسم هست، شما با یک رژیم غذایی صحیح و ورزش هم می تونید به وزن ایده آل برسید، هر چند ممکنه مدت زمان زیادی طول بکشه اما روش مطمئن تری هست.

  سمیرامحمدپور ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

  سلام من۱۸سال دارم و۸۷کیلوم بنظرتون از متفورمین استفاده کنم چقد طول میکشد تابه وزن ایده ال همراه بارژیم غذایی و یک ساعت ورزش روزانه لطفا جواب سوالم بدین ممنون.

  کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر. بهتون پیشنهاد می کنم که برای کاهش وزن به هیچ وجه از قرص های لاغری حتی متفورمین استفاده نکنید. چون هم عوارض داره و هم تاثیر چندانی بر روی کاهش وزن نداره. بهتره با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش به هدفتون برسید. اگر برای اولین بار تصمیم به رژیم گرفته باشید، بیماری خاصی که سوخت و ساز بدن رو کاهش می ده نداشته باشید و فعالیت فیزیکیتون هم خوب میشه می شه گفت در ماه اول می تونید 4 الی 5 کیلو وزن کم کنید.

  فاطمه ۰۹ شهریور ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیرمن سی ویک سالمه وقدم ۱۶۷وزنم نودوپنج که دوتازایمان داشتم وبعداززایمان دومم دچاریه تومورهیپوفیزشدم که داروهام باعث بالارفتن وزنم شده دکترم ورزش رو برام توصیه نکردچون بعدازورزش حالم بدمیشه قبلارژیم دکترکرمانی روداشتم خوب بودالان وزنم دیرپایین میادافسرده شدم توروخداکمکم کنید

  کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و وقتتون بخیر دوست عزیز. پیشنهاد می کنم با پزشکتون صحبت کنید و اگر ایشون اجازه رژیم گرفتن رو به شما می ده، می تونید با رژیم دکتر کرمانی وزنتون رو پایین بیارید. کاهش وزن تاثیر زیادی بر روی روحیه شما می تونه بذاره. با توجه به بیماری و داروهایی که مصرف می کنید، روند کاهش وزنتون کندتر صورت می گیره اما به هر حال کاهش وزن رو تجربه خواهید کرد. می تونید عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن و راهنماییتون کنن. هر چند در رژیم دکتر کرمانی، مشکلات جسمانی در نظر گرفته می شه، اما حتما به پشتیبان اعلام بفرمایید که دچار چنین مشکلی هستید. موفق باشید.

  اعظم ۰۷ شهریور ۱۳۹۸

  باسلام..بنده۳۰ سال دارم و۴۵کیلو اضافه وزن دارم.جدیدا آزمایش دادم که قند هم دارم...میخواستم بدونم میشه متفورمین بخورم..میخوام لاغربشم

  کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. بذارید اول یه چیزی رو براتون توضیح بدم تا موضوع بیشتر براتون ملموس بشه. طبق مطالعات علمی در میان عوامل ابتلا به دیابت، چاقی یا اضافه وزن بیش از بقیهی عوامل، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌ده. بیش از ۹۰ درصد افرادی که از دیابت نوع دو رنج می‌برن، مشکل چاقی یا اضافه وزن دارن. با اضافه وزن یا چاقی به بدن فشار بیشتری برای استفاده از انسولین وارد می‌شه. نتیجه‌ی این امر افزایش خطر دیابته. بنابراین شما با کاهش وزن به خودی خود می تونید قندتون رو کنترل کنید. استفاده از قرص متفورمین برای بیماران دیابتی توصیه می شه و در کاهش وزن هم بی تاثیر نیست، اما حتما باید زیر نظر پزشک مصرف بشه. موفق باشید.

  زهرا ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

  سلام من ۷۸ کیلو هستم و ۱۵ کیلو اضافه وزن دارم و اشتهای خوبی دارم البته ۲ ماه هست خوراکم را با تلاش کم کرده ام و هر شب ۳۰ دقیقه ورزش های هوازی انجام می دهم که تاثیر فوق العاده ای بر روی کوچک شدن شکم و جمع شدن پهلو داشتم. با خواندن این مقاله تمایل دارم قرص متفورمین را استفاده کنم. آیا برای من مناسب هست؟ و چگونه مصرف کنم؟ سن ۳۹

  کارشناس به اندام ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

  سلام و وقتتون بخیر. خیلی خوب هست که ورزش می کنید و مصرف غذاها رو کمتر کردین. علاوه بر کارهایی که انجام می دین، این نکته رو هم در نظر بگیرید که غذاهای فست فود و شیرینی جات رو حذف کنین و بیشتر پروتئین مصرف کنید. قرص متفورمین نسبت به قرص های لاغری دیگه عوارض کمتری داره. اگر قصد دارین از این قرص برای کاهش وزن استفاده کنید باید قبل از وعده های اصلی مثل نهار و شام مصرف کنید. به طور کلی این رو هم بدونید که قرص های لاغری معجزه نمی کنن. ترکیب رژیم غذایی و ورزش جایگزین بهتری برای قرص های لاغریه.

  زهرا ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

  سلام من ١٩ ساله هستم يه مقدار أضافه وزن دارمـــ متفورمين به من معرفي شد ميخواستم نهوه ي مصرف روزانه اش رو بدونم

  کارشناس به اندام ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

  سلام. از اونجا که مصرف متفورمین موجب افت قند خون میشه، بهتره که قبل از غذا مصرف بشه. میتونید بسته به نظر پزشکتون 2 الی 3 عدد پیش از غذا مصرف کنید. البته متفورمین فقط می تونه تا حدودی اشتهای شما رو کم کنه. برای افزایش اثر متفورمین بهتره یک رژیم اصولی بگیرید و میزان فعالیت خودتون رو هم افزایش بدید. موفق باشید.

  محدثه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸

  باسلام منم بامتفورمین18کیلو کم کردم اما بعضیها نمیتونن مصرف کنن و بهشون نمیفته.منو بی اشتهاکرد طوری که هرچی عاشقش بودمو نمیتونستم لب بزنم.

  کارشناس به اندام ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. کاملا درست هست. پیشنهاد ما این هست که برای کاهش وزن روش های بهتری مثل رژیم غذایی و ورزش که برای بدن کاملا مفید هستند رو امتحان کنید. قرص ها هر چقدر کم خطر، عوارض خاص خودشون رو به دنبال دارند.

  محمد ۰۸ مرداد ۱۳۹۸

  سلام من 18 سالمه و دیابت نوع 2 دارم و حدود 6 ماهه متفورمین خارجی مصرف می کنم من اضافه وزن دارم قبل مصرف 116 کیلو بودم الان شکر خدا 93 کیلو وزن دارم ودارم روز به روز لاغر میشم

  کارشناس به اندام ۰۸ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. بابت کاهش وزنتون بسیار خوشحالیم، چون متاسفانه خود چاقی دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها هست. امیدواریم همیشه سالم و سلامت باشید.

  مهسا ۰۸ مرداد ۱۳۹۸

  سلام من ۱۵سالم حدود ۱۰کیلو اضافه وزن دارم البته هم ورزش میکنم هم رژیم مختصری هم دارم ولی سوخت و ساز بدنم کمه این دارو به چربی سوزی بیشتر کمک میکنه? واسه سن من بد نیست استفاده از این دارو? البته هیچ مشکلی دیگه مثل دیابت یا تنبلی تخمدان هم ندارگ

  کارشناس به اندام ۰۸ مرداد ۱۳۹۸

  سلام خانم مهسا عزیز. تا وقتی از فواید ورزش و رژیم غذایی می تونید بهره ببرید، چه نیازی به مصرف قرص هست؟ بهتون پیشنهاد می کنم به جای مصرف قرص فعالیتتون رو بیشتر و رزیمتون رو اصولی تر کنید.

  ریحانه ۰۵ مرداد ۱۳۹۸

  من روزی ۳عددشروع کردم به خوردن قرص متفورمین ایالاغرمیکندخیلی اضافه وزن دارم حدود۲۰کیلو

  کارشناس به اندام ۰۵ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست گرامی. اگر مقاله رو مطالعه کرده باشید، ما در این مطلب عرض کردیم که قرص متفورمین تاثیر چندانی روی کاهش وزن نداره یعنی چیزی حدود 2 تا 3 کیلو گرم در مدت دو سال که عدد بسیار ناچیزی هست. اگر شما 20 کیلو اضافه وزن داشته باشین و به تنهایی بخواین با متفورمین لاغر بشین، سالیان سال طول می کشه. پیشنهاد من به شما این هست که ابتدا با مراجعه به این لینک از میزان اضافه وزنتون مطلع بشید و در صورتی که تصمیم به کاهش وزن گرفتین یا به صورت مستقیم از طریق لینک ثبت نام نسبت به گرفتن رژیم اقدام کنین و یا با ارسال عدد 24 به شماره 30006026 از کمک پشتیبان های ما استفاده کنین.

  فریماه ۰۴ مرداد ۱۳۹۸

  من برای تنبلی تخمدان مصرف میکنم دکتر تجویز کرده هرسری ک میخورم دوست دارم بمیرم انقدر تهوع و معده درد و سرگیجه میگیرم اگر صرفا برای لاغری میخواید نخورید دنبال راهای دیگه ای باشید

  کارشناس به اندام ۰۵ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست گرامی بله متاسفانه یکی از عوارض قرص متفورمین حالت تهوع و معده درد هست. هرچند قرص متفورمین نسبت به قرص های لاغری دیگه بی خطرتر هست، اما مطمئنا تا سبک زندگی صحیح، رژیم غذایی و ورزش هست، نوبت به قرص های کمک کننده به لاغری نمی رسه.

  مریم ۲۰ تیر ۱۳۹۸

  سلام ممکنه بخاطر مصرف متفورمین معده درد شیم؟؟من یک نوع دگم قرص هورمونی برای عادات ماهانه مصرف میکنم ونمیدونم اون هست یا متفورمین

  کارشناس به اندام ۲۵ تیر ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. بله معده درد یکی از عوارض مصرف متفورمین هست. اما اگر این دارو به دلیل دیابت و از طرف پزشک به شما تجویز شده به هیچ وجه قطعش نکنید و حتما با پزشک در مورد جایگزین کردنش با قرص دیگه مشورت کنید.

  فرزانه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر،چه جوری باید مصرف کرد؟قبل از غذا یا بعد از غذا؟

  کارشناس به اندام ۰۱ تیر ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز از اونجا که مصرف متفورمین موجب کاهش قند خون میشه بهتره که پیش از غذا مصرف بشه.

  کارشناس تربیت بدنی ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

  من با خوردن قرص متفورمین حسابی لاغر کردم که همه میگفتن دیگه بیشتر لاغر نشو .. مرتب وزنم پایین میومد قطعش کردم .. خیلی خوبه .. اشتها رو کم میکنه ... دکتر میگفت افراد معمولی هم بخورن چون دیابت داره زیاد میشه و اینجوری دچار دیابت نمیشین .. ضر ر نداره .

  کارشناس به اندام ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. درسته که افراد معمولی هم می تونن از این قرص به عنوان داروی لاغری استفاده کنن ولی قطعا مصرف بیش از اندازه ی هیچ چیزی توصیه نمی شه چون به هر حال عوارض خودش رو به همراه داره

  مریم ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

  من ۴ ماه متفورمین مصرف کردم در کنارش تا حدودی رژیم هم داشتم، ۱۰ کیلو وزن کم کردم! البته تخمدان پلی کیستیک داشتم

  ثمانه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

  آيا مصرف متفورمين باعث كمبود ويتامين در بدن ميشود؟ و اگر كمبود ايجاد كند باعث كمبود چه ويتاميني ميشود؟ و ريزش مو دارد يا خير؟

  کارشناس به اندام ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

  بله ممکن است موجب کمبود ویتامین b12 شود کمبود این ویتامین روی ریزش مو نیز تاثیر دارد

  ثمانه عربي ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

  آيا مصرف متفورمين باعث كمبود ويتامين در بدن ميشود؟ و اگر كمبود ايجاد كند باعث كمبود چه ويتاميني ميشود؟ و ريزش مو دارد يا خير؟

  کارشناس به اندام ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

  بله ممکن است موجب کمبود ویتامین b12 شود کمبود این ویتامین روی ریزش مو نیز تاثیر دارد

  مریم ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

  سلام من متفورمین استفاده میکنم سردرد میشم چرا

  کارشناس به اندام ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

  از عوارض جانبیش هست اگر سردردهاتون شدیده باید بزارید کنار

  یک انسان بی ارزش قدیمی و حالا شاد ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

  با سلام تنها راه کم کردن وزن ورزش ورزش ورزش است من خودم مبتلا به بیماری دیابت بودم و قندم بالای پانصد بود با کنترل کامل وعده های غذایی و اداب صحیح غذا خوردن وزن کم کردم یعنی از ۱۷۰ کیلو به ۱۱۰ کیلو ؛فقط کافیه اراده داشته باشین همین

  لیدا ۰۷ بهمن ۱۳۹۷

  سلام ، دوستان میشه بگید روش مصرفش چطوره؟ من روزی یکی قبل ناهار میخورم و تازه شروع کردم

  الی ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

  من متفرمین مصرف کردم قندم میفتاد وحالت غش بهم دست میداد خیلی بد بود

  شکرایی ۲۴ دی ۱۳۹۷

  من یه مدت متفورمین خوردم حالت تهوع گرفتم اگه غذاخوردنو کنترل کنیم بهتر از قرصه

  فرناز ۰۶ دی ۱۳۹۷

  سلام من قرص های متفورمین مصرف میکنم..به نظرم لاغر نمیکنه ولی اشتها رو کم میکنه! من رژیم دکتر کرمانی رو گرفتم تقریبا از دو سال پیش ۱۸ کیلو کم کردم! رژیم آقای دکتر واقعا بهتون پیشنهاد میکنم ^_^ موفق باشید!

  میم ۲۸ آذر ۱۳۹۷

  من متفورمین مصرف کردم. دچار سر دردهای طولانی مدت شدم. البته اضافه وزن ندارم.

  فرشته ۲۶ آذر ۱۳۹۷

  سلام من دیابت نوع ۲ دارم وحدودا ۵ سالی میشه روزی ۲ عدد متفورمین میخورم و الان ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم و تاثیری رو وزنم نداشته.البته تیروییدم کم کاره

  زهرا ۲۴ آذر ۱۳۹۷

  سلام من یک ماه ک متفورمین استفاده میکنم و ب گفته دکترم روزی سه تا الان میترسم ک عوارضی داشته باشه اخه وقتی میندازم سرم گیج میره و حالم ب هم میخوره و تو یک ماه حده سه یا چهار کیلو کم کردم

  فرناز ۱۷ آذر ۱۳۹۷

  متفورمین روزی چند مصرف کنیم

  فاطمه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

  سلام من چند ماهی هست10کیلو اضافه وزن پیدا کردم بهم قرص متفورمین پیشنهاد کردن،میخواستم بدونم واقعا تاثیر داره خوردنش،چه جوری باید مصرف کنم ،چه موقع و روزی چند تا؟

  مریم ۲۲ مهر ۱۳۹۷

  سلام برای لاغری متفورمین چطوری استفاده شه روزی چند تا

  زهرا ۲۰ مهر ۱۳۹۷

  سلام میشه روش صحیح از قرص متفورمین رو برا لاغری بگید ممنون میشم

  شهرام ۱۱ شهریور ۱۳۹۷

  من حدود 6 ماهه بعد هر وعده متفورمين استفاده ميکنم تغييری نکردم با اينکه وعده هام رو نصف کردم اما تاثير نکرده راهنمايي کنيد منو 37 ساله هستم و حدود 9 کيلو اضافه وزن دارم مصرف درست رو بگيد

  مهسا ۰۶ شهریور ۱۳۹۷

  سلام من تخمدان هام تنبل و بزرگ تر حد معمولی و دارای فولیکول های ریز هستند به خاطر همین اضافه وزن پبدا کردم دوسال و نیم هم اقدام به بارداری کردم انواع و اقصام قرص ها رو هم مصرف کردم دکتر دو ماه پیش قرص متفورمین بهم تجویز کرد و غذام رو هم کم کردم ورزش کم میکنم الان تونستم ده کیلو راحت لاغر بشم واقعا قرص های متفورمین بر روی اضافه وزن تاثیر دارن

  مریم یوسفی ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

  سلام واقعا عالی بود