تمرینات ورزشی برای رفع چربی های گردن

آیا برای از بین بردن غبغب تمرین‌های فیزیکی هم مفید است؟ انجام تمرین‌های کششی مخصوص گردن و ورزش کردن به طور مرتب می‌تواند به شما در لاغر کردن گردن‌ (مانند لاغر کردن دیگر قسمت‌های بدن) کمک کند یا دست کم روند کاهش میزان چربی گردن و از بین بردن غبغب را راحت‌تر کرده و سرعت […]

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 13950

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

میانگین امتیاز 4.1 از 5

آیا برای از بین بردن غبغب تمرین‌های فیزیکی هم مفید است؟

انجام تمرین‌های کششی مخصوص گردن و ورزش کردن به طور مرتب می‌تواند به شما در لاغر کردن گردن‌ (مانند لاغر کردن دیگر قسمت‌های بدن) کمک کند یا دست کم روند کاهش میزان چربی گردن و از بین بردن غبغب را راحت‌تر کرده و سرعت بخشد.

برای از بین بردن چربی‌های اضافی گردن و غبغب و به طور کلی کاهش وزن، تنها رعایت یک رژیم غذایی سالم و علمی که کارشناس تغذیه آن را تجویز کرده باشد، چاره ساز نیست؛ بلکه باید روند چربی‌سوزی در بدن تسریع شود و به این منظور، تمرین‌های منظم و روزانه ورزشی خاص که باز هم یک کارشناس یا مربی تجویز کرده باشد، ضروری است.

آیا می‌توانم به سالن ورزشی بروم؟

البته، چرا که نه! اگر واقعا نمی‌دانید که روش صحیح و مناسب این نرمش‌‌های موضعی چیست، در یک سالن ورزشی ثبت نام کنید. در آنجا مربی‌ها تکنیک‌های درست را آموزش می‌دهند و می‌توانید از وسایلی که به پیشبرد سریع‌تر این روند کمک می‌کنند هم استفاده کنید. البته همیشه یادتان باشد که کار کردن با این دستگاه‌ها دستورات خاص خود را دارد و بدون رعایت کامل آنها ممکن است بیش از آنچه فکر کنید به خودتان آسیب برسانید یا حتی مشکلتان را بیشتر کنید.

برای لاغر کردن گردن باید چه حرکاتی انجام داد؟

تعدادی از تمرین‌هایی که می‌توانید انجام دهید به شرح زیر است:

در حالی که پشتتان را تا حد ممکن صاف نگه داشته‌اید، نشسته یا ایستاده به آرامی سرتان را به سمت راست خم کنید؛ به طوری که گوشتان با شانه تماس پیدا نکند. در این حالت سر شما باید در زاویه‌ای ۴۰ تا ۴۵ درجه نسبت به شانه قرار گیرد. ۱۰ ثانیه به همین حالت بمانید و سپس به آرامی سرتان را بلند کرده، در حالت عادی قرار دهید و همین کار را برای سمت چپ تکرار کنید. چهار بار این سری حرکات را انجام دهید.

سرتان را طوری به عقب خم کنید که بتوانید سقف را ببینید. ۲ ثانیه به همین حال بمانید و سپس سر را آهسته به حالت اول برگردانید. روزی ۵ تا ۱۰ بار این کار را انجام دهید. این تمرین قطعا برای از بین بردن غبغب موثر خواهد بود. این حرکت را هم می‌توانید نشسته انجام دهید و هم ایستاده؛ در هر حال باید پشتتان را صاف نگه دارید.

برای انجام این تمرین پیش از اینکه سرتان را به سمت شانه راست خم کنید، ابتدا دست راست خود را روی سمت راست سرتان قرار دهید. وقتی دارید سرتان را به سمت شانه راست خود خم می‌‌کنید، با همان دست به سرتان فشار بیاورید. این فشاری که در جهت عکس وارد می‌شود و اجازه نمی‌دهد سر خم شود و خم کردن آن را سخت‌تر می‌کند، به کاهش حجم چربی گردن کمک خواهد کرد. ۱۰ ثانیه در همین حالت بمانید، بعد سر را آرام به حالت معمولی برگردانید و سپس این کار را برای شانه چپ‌ انجام دهید. این تمرین یکی از بهترین و موثرترین تمرین‌هایی است که برای لاغر کردن گردن توصیه می‌شود.

اگر روی عضلات گردنتان کار کنید، آنها رشد می‌کنند و قوی‌تر و حجیم‌تر خواهند شد. هر قدر عضلات گردن قوی‌تر باشند، به پوست گردن شما فشار بیشتری وارد شده، پوست سفت‌تر می‌شود و حجم چربی اضافی گردن کاهش می‌یابد و غبغب راحت‌تر از بین می‌رود یا دست کم کوچک‌تر می‌شود. این تمرین هم در یکی از حالات ایستاده یا نشسته قابل انجام است.

یکی دیگر از نرمش‌هایی که می‌توانید انجام دهید و به حالت دلخواه خود دست یابید، یک حرکت چرخشی است. به این ترتیب که به حالت نشسته یا ایستاده، در حالی که کمر‌تان را کاملا صاف کرده‌اید، به آرامی و تا جایی که می‌توانید سرتان را به سمت راست بچرخانید. سپس به آهستگی و بدون عجله سر را به جای اول باز گردانید. همین کار را برای سمت چپ تکرار کنید. این دو چرخش روی هم یک حرکت است که باید ۵ تا ۱۰ بار انجام شود.

با یک حرکت مقاومتی هم می‌توان به افزایش قدرت عضلات کمک ‌کرد. برای انجام این حرکت دست‌ خود را روی پیشانی‌ قرار دهید. در همین حال سعی کنید تا جایی که می‌توانید سرتان را به سمت جلو یعنی به همان دستتان فشار دهید. در واقع دست شما جلوی حرکت رو به جلوی سرتان را می‌گیرد. دقت کنید که اگر می‌خواهید از این حرکت بیشترین نتیجه را بگیرید، باید به آرامی این فشار را وارد کنید.

این نرمش هم درست مانند مورد قبلی است؛ با این تفاوت که این بار دست‌هایتان را پشت سرتان در هم گره بزنید و در همین حال سعی کنید تا جایی که می‌توانید سر‌تان را به عقب و روی دستان در هم گره خورده فشار دهید. این بار هم مانند حرکت بالا دقت کنید و سرتان را آرام به عقب فشار دهید.

تمرین دیگری که برای ناپدید کردن غبغب شما مفید می‌باشد، این است که به پشت دراز بکشید و دست و پاهایتان را راست روی زمین بگذارید. دست‌هایتان باید کنار ران‌هایتان قرار گیرند. سرتان را بلند کنید و چانه را به قفسه سینه برسانید و به آن فشار دهید. دو ثانیه در همین حال بمانید و سپس سرتان را روی زمین بگذارید. توجه کنید که هرگز سریع سر‌تان را روی زمین نگذارید و آن را پرت نکنید. بعد دوباره به آرامی سر را بلند کنید و با دقت چانه را روی قفسه سینه فشار دهید. این مجموعه حرکت را ۲۵ بار در روز انجام دهید. یادتان باشد به محض اینکه حس کردید گردنتان درد گرفته دیگر ادامه ندهید و اگر پس از مدتی استراحت درد ساکت نشد، به پزشک مراجعه کنید.

نفس عمیق کشیدن هم که هیچ خرجی ندارد و باز هم از تمرینات مفید است. همزمان با هر دم و بازدم سرتان را بالا و پایین بیاورید. دقت کنید که حرکات سر با دم و بازدم هماهنگ باشد؛ به این معنی که هر وقت نفس را به درون می‌کشید (دم)، سرتان را بالا بیاورید و زمانی که نفستان را بیرون می‌دهید (بازدم)، سرتان را به پایین خم کنید.

مجموعه‌ای از نرمش‌های هوازی (ایروبیک)، نرمش‌های قدرتی و ورزش‌هایی که انجام آنها برای سلامت قلب و عروق مفید است، مانند دویدن، دویدن آهسته، دوچرخه سواری یا پیاده‌روی سریع هم روند سوزاندن چربی‌های اضافی کل بدن، از جمله گردن را تسریع خواهند کرد.

من می‌خواهم فقط گردنم را لاغر کنم، چرا باید وزن کل بدنم را هم پایین بیاورم؟

بله، ممکن است تعجب کنید و ندانید چرا این همه بر کاهش وزن کل بدن برای از بین بردن این چربی موضعی ناخوشایند تاکید می‌شود؛ ولی یک واقعیت وجود دارد و آن این است که هیچ کس نمی‌تواند بدون کاهش وزن کلی قسمتی از بدنش را لاغر کند. تمام آگهی‌های رنگارنگی هم که ادعا می‌کنند در سالن ورزشی و تحت نظر مربیان مجرب انجام این کار کاملا ممکن است، فقط برای جلب مشتری است. تقریبا همه کسانی که غبغب دارند و چاقی گردنشان جلب توجه می‌کند، کلا چاق هستند و کاهش وزن به طور کلی یکی از راه‌های حذف چانه چندطبقه آنهاست.

یک نکته ساده و کلیدی…

در واقع ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین راه برای رفع مشکل غبغب این است که هنگام راه رفتن، نشستن پشت میز یا راه رفتن کمرتان را صاف کرده و قوز نکنید. اگر به این نکته ساده توجه کنید، شاید چربی موضعی آزاردهنده گردنتان کاملا از بین نرود، ولی پس از مدتی راست نشستن و پرهیز از خم کردن بیش از اندازه پشتتان خواهید دید که گردن چاق شما کمتر به چشم می‌آید و جلب توجه می‌کند.

دقت کنید که…

در ابتدا نرمش‌ها را به آرامی و به دفعات کمتر در روز انجام دهید. هرگاه که می‌خواهید وضعیت گردنتان را تغییر دهید، بسیار آرام و بدون عجله این کار را بکنید. اگر برای انجام برخی تمرینات بالا مثل ممانعت از حرکت رو به جلو یا رو به عقب سر، می‌خواهید از ابزاری غیر از دست‌‌هایتان که در سالن‌های ورزشی وجود دارند استفاده کنید، این کار را به دقت انجام دهید و برای دفعات اول حتما زیر نظر مربی تمرین کنید. هیچگاه خودتان را خسته نکنید. اگر کوچک‌ترین احساس ناراحتی کردید و دیدید که گردنتان درد گرفته است، فورا تمرین را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

اگرچه می‌خواهید هرچه زودتر گردن‌ خود را لاغر کنید و غبغبتان از بین برود، ولی باید بدانید که گردن انسان خیلی حساس است و به سادگی می‌تواند آسیب ببیند، بنابراین اگر روش درست انجام این ورزش‌ها را نمی‌دانید، حتما از یک کارشناس آگاه، مانند یک فیزیوتراپ، کمک بگیرید. اگر دقت نکنید و از روی عجله برای زودتر نتیجه گرفتن، این نرمش‌ها را سریع‌تر یا به تعداد دفعات بیشتر در روز انجام دهید، ممکن است به گردنتان که پیش از این سالم و فقط چاق بوده است، به شدت آسیب بزنید.

منبع : زیبــا شــو دات کام

 

تمرینات ورزشی برای رفع چربی های گردن - 2 - - ورزش و سلامتی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.1 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
طاها 1402/08/21

برای لاغری گردن هم روش بدن لطفاً ممنون ازشما

کارشناس به اندام 1402/08/22

عزیزم در این مقاله کامل به این مورد پرداخته شده