علت ریزش مو در رژیم + 10 روش پیشگیری و درمان

ریزش مو و یا داشتن موهای ضعیف و آسیب دیده، می تواند نشانه عدم سلامتی باشد. دلایل ریزش مو بسیار متنوع است. استرس، رژیم غذایی سخت و کمبود برخی از مواد مغذی در بدن می‌تواند به ریزش مو منجر شود. یکی از شایع‌ترین ریزش‌ها مربوط به ریزش مو در رژیم است؛ اما علت آن چیست […]

ریزش مو در رژیم
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 21 دقیقه

تعداد بازدید 27291

تاریخ انتشار

ریزش مو و یا داشتن موهای ضعیف و آسیب دیده، می تواند نشانه عدم سلامتی باشد. دلایل ریزش مو بسیار متنوع است. استرس، رژیم غذایی سخت و کمبود برخی از مواد مغذی در بدن می‌تواند به ریزش مو منجر شود. یکی از شایع‌ترین ریزش‌ها مربوط به ریزش مو در رژیم است؛ اما علت آن چیست و چه راهکارهایی برای جلوگیری و یا درمان آن وجود دارد. تا انتها با ما همراه باشید تا جواب پرسش‌هایتان را بگیرید.

علت ریزش مو در رژیم چیست؟

ریزش مو در رژیم لاغری یک امر نسبتا طبیعی است که اغلب پس از کاهش 6 الی 7 کیلوگرم کاهش وزن شروع می‌شود و تا چندین ماه ادامه دارد. هرچند اغلب این ریزش پس از پایان دوره لاغری تمام می‌شود، اما اگر بیش از حد باشد، نگران کننده است و باید به فکر چاره بود.

دلایل زیادی برای ریزش مو پس از لاغری وجود دارد، اما پیش از آنکه به موضوع ریزش مو در رژیم بپردازیم، بهتر است دلایل کلی ریزش مو را بدانید:

دلایل کلی ریزش مو

دلایل ریزش مو به طور کلی عبارتند از:

 • وراثت
 • استرس
 • زایمان
 • کمبود ویتامین
 • کمبود پروتئین
 • کم کاری تیروئید
 • مصرف برخی از داروها
 • رژیم‌های غذایی سخت
 • آسیب به موها
 • افزایش سن
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • استفاده از محصولات بهداشتی نامناسب
 • بیماری‌های خود ایمنی مثل آلوپسی آره آتا و لوپوس
علل کلی ریزش مو
ریزش مو به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد.

و اما حالا که با دلایل کلی آشنا شدید، در ادامه به سراغ دلایل ریزش مو در رژیم خواهیم رفت.

مصرف بیش از ویتامین A در رژیم

بسیاری از افراد با تصور ریزش مو در کاهش وزن به سراغ مصرف افراطی برخی از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین A می‌روند. بر اساس تحقیقات موسسه امراض پوستی آمریکا استفاده بیش از حد مکمل‌ها و داروهای حاوی ویتامین A می‌تواند باعث تحریک ریزش مو شود.

مقدار مصرف روزانه ویتامین A برای افراد بالغ و برای کودکان بزرگ‌تر از ۴ سال ۵۰۰۰IU است. مکمل‌ها می‌توانند حاوی ۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ IU ویتامین A باشند.

هرچند این ریزش مو جای نگرانی ندارد، چرا که قابل بازگشت است. همین که مقدار ویتامین A اضافی متوقف شود، مو به رشد طبیعی خود بازمی‌گردد.

ریزش مو در رژیم به علت کمبود پروتئین

اگر در برنامه غذایی خود به اندازه کافی پروتئین دریافت نکنید، ممکن است بدن با خاموش کردن رشد موها پروتئین را جیره بندی کند. این اتفاق دو تا سه ماه پس از افت مصرف پروتئین اتفاق می‌افتد. منابع زیادی از جمله، ماهی، گوشت، و تخم مرغ وجود دارد که پروتئین را به خوبی تامین کنند. اگر گوشت و محصولات حیوانی مصرف نمی‌کنید باید به دنبال منابع دیگری از پروتئین باشید تا نیاز بدن را برآورده کنید.

ریزش مو به دلیل کمبود پروتئین
اگر به اندازه کافی پروتئین دریافت نکنید، دچار ریزش مو می‌شوید.

ریزش مو در رژیم به علت کمبود ویتامین B

این مشکل زیاد شایع نیست اما فقر ویتامین B نیز یکی از دلایل ریزش مو است. درست مانند فقر آهن یک مکمل می‌تواند مشکل را حل کند. تغییر نوع برنامه غذایی نیز کارساز است. می‌توانید ویتامین B طبیعی را در ماهی، گوشت، سبزیجات نشاسته‌ای و میوه‌ها غیر از مرکبات پیدا کنید. داشتن برنامه غذایی حاوی میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی و چربی‌های خوب مانند آجیل‌ها برای سلامت موها و کل بدن بسیار مفید است.

کاهش وزن شدید

یکی از دلایل اصلی ریزش مو در رژیم، کاهش وزن شدید و غیر اصولی در مدت زمان کوتاه است. حتی اگر کاهش وزن برای سلامتی‌تان خوب باشد باز هم احتمال این اتفاق هست. البته ریزش شدید مو همراه با کاهش وزن سریع و قابل مشاهده می‌تواند نشانه‌هایی از اختلالات تغذیه از جمله اناروکسی یا بولیمیا باشد.

کاهش وزن ناگهانی باعث شوک به سیستم بدن می‌شود و شاید این ریزش مو تا 6 ماه طول بکشد. بعد از این دوره مشکل خود به خود حل می‌شود.

تو رژیم دکتر کرمانی خبری از ریزش مو نیست
وقتی توی رژیمت همه جور غذایی باشه، یعنی همه مواد مغذی لازم رو به بدن می‌رسونی. وقتی همه مواد مغذی ضروری رو به بدنت برسونی، یعنی از ریزش مو خبری نیست.
تمام تلاشمون اینه که بهترین تجربه لاغری رو برات رقم بزنیم.
همین الان ثبت نام کن
call-to-action

رژیم‌های غذایی غلط

رژیم های محدود کننده و غلط که میزان برخی از مواد مغذی را حذف و یا به شدت محدود می‌کنند، ممکن است سلامت مو را به خطر بیاندازند. در هنگام انتخاب رژیم مراقب رژیمی‌های محدود کننده و فوق‌العاده کم کالری باشید، تا دچار عواقب آن نشوید. رژیم‌های غذایی کم کالری اغلب فاقد مواد مغذی لازم هستند. در نتیجه رشد مو به تعویق افتاده، پیاز مو سست شده و مو حالت آسیب دیده و شکننده به خود می‌گیرد.

آیا ریزش مو در کاهش وزن غیرطبیعی است؟

به طور کلی ریزش مو در رژیم امری طبیعی است، اما اگر بیش از حد باشد، نگران کننده خواهد شد. توجه داشته باشید که در زمان کاهش وزن، مو از ویتامین‌های ذخیره شده برای جبران کمبودها استفاده می‌کند. در نتیجه پیازچه مو هم با کمبود روبه رو می‌شود و شروع به سست شدن و ریزش می‌کند.

ریزش موها در رژیم

ریزش مو در رژیم امری طبیعی است

نزدیک به یک ماه پس از شروع رژيم، افراد دچار كمبود ويتامين می‌شوند و پيوندهای موجود ميان مو و پيازچه در نتيجه كمبود ويتامين سست شده، ريزش مو از مرز معمولی ۷۰ عدد در روز می گذرد. همين امر باعث نگرانی افراد تحت رژيم می‌شود. در حقیقت بعد از كاهش اولين 6 تا 7 كيلوگرم از وزن حتماً دچار ريزش مو خواهند شد.

چگونه از ریزش مو در رژیم جلوگیری کنیم؟

شما با رعایت یک سری اصول تغذیه‌ای و بهداشتی می‌توانید از ریزش مو هنگام کاهش وزن جلوگیری کنید. این کارها عبارتند از:

 • ماساژ سر
 • پیروی از رژیم اصولی
 • مصرف زینک پلاس
 • مصرف پروتئین
 • مصرف زینک
 • مصرف لبنیات
 • مصرف ویتامین‌های گروه B
 • مصرف ویتامین A
 • خوردن بیوتین
 • مصرف مولتی ویتامین مینرال
اینفوگرافیک ریزش مو در رژیم

این اصول را در ادامه برای شما شرح داده‌ایم:

ماساژ سر

با اینکه تاثیر ماساژ بر کاهش ریزش مو اثبات نشده، اما منجر به کاهش شگفت انگیز استرس خواهد شد. وجود رشته‌های عصبی فراوان دلیل حساس بودن پوست سر به لمس و در نتیجه رهایی از تنش و استرس است. همچنین ماساژ باعث آزاد شدن هورمون‌های مفیدی مانند سروتونین و دوپامین می‌شود که برای سلامت موها مفید هستند.

ماساژ سر برای جلوگیری از ریزش مو
ماساژ سر به کاهش ریزش موها در رژیم کمک می‌کند.

پیروی از رژیم غذایی متعادل

پیروی از رژیم‌های اصولی که محرومیتی برای بدن ایجاد نمی‌کنند نیز یک راه حل جلوگیری از ریزش مو در رژیم است. سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل مانند رژیم سفره خانواده دکتر کرمانی را انتخاب کنید که مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای عملکرد بهینه فراهم کند. نه گفتن به رژیم‌های محدودکننده که وعده کاهش وزن سریع را می‌دهند برای محافظت از سلامت جسمی و روانی و کاهش خطر عوارض جانبی مانند ریزش مو ضروری است.

محققان در سال ۲۰۱۸ نشان دادند رژیمی که دارای سبزیجات خام و گیاهان تازه مانند رژیم مدیترانه‌ای باشد خطر ابتلا به آلوپسی آندروژنی (الگوی ریزش مو در خانم‌ها یا الگوی ریزش مو در آقایان) را کاهش و یا شروعش را آهسته می‌کند. بهترین نتایج این تحقیق مربوط به زمانی بود که شرکت کنندگان مقدار زیادی جعفری، ریحان، سالاد و سبزیجات را بیش از سه روز در هفته مصرف می‌کردند.

رژیم سایزینو

افزایش مصرف پروتئین

غذاهای گوشتی مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی حاوی پروتئین بسیار زیادی هستند. از آنجا که در رژیم غذایی محدودیت‌هایی برای میزان غذای مصرفی وجود دارد، می‌توانید همان مقدار کالری مجاز در رژیم را که قرار است از غذاهای کم ارزش به دست بیاورید با پروتئین‌ها جا به جا کنید.

مصرف زینک پلاس

از آنجا که خانم‌ها گوشت و حبوبات کمتری مصرف می‌کنند باید این کمبود زینک را با مصرف یک روز در میان مکمل‌ها جبران کنند. زینک پلاس یکی از مکمل‌های مفید برای تامین روی بدن است. البته باید بدانید که خانم‌های باردار به دلیل افزایش سطح پروژسترون رشد موی خوبی دارند و ریزش ندارند. اما بعد از زایمان موهای فریز شده وارد مرحله ریزش می‌شود که طبیعی است. ریزش مو تا ۳ ماه بعد از زایمان به علت کمبود پروتئین، کلسیم و آهن طبیعی است.

زینک برای جلوگیری از ریزش مو
مکمل زینک برای پیشگیری از ریزش موها مفید است.

افزایش مصرف لبنیات

لبنیات سرشار از کلسیم و پروتئین هستند. این دو ماده برای افزایش رشد موها برای اینکه در رژیم دچار ریزش مو نشوید، توصیه می‌شود. از سهمیه لبنیات خود حتما بهره مند شوید و برای جذب بهتر کلسیم آن را همراه با ویتامین D مصرف کنید.

مصرف ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B نه در آب محلول هستند و نه در چربی. در بسیاری از غذاهای ما ویتامین‌های B وجود دارد اما مقدار کمی از آنها در بدن ذخیره می‌شوند. چرا که همانند ویتامین C یا در بدن جذب و یا از آن دفع می‌شوند. وجود این ویتامین برای پیشگیری از ریزش موها بسیار مفید است.

ویتامین های گروه B
ویتامین‌های گروه ب برای رشد موها ضروری است.

مصرف پروتئین

ساختار بیشتر فولیکول‌های مو از پروتئینی به نام کراتین است. محققان در سال ۲۰۱۷ با تحقیق بر روی ۱۰۰ نفر که مشکل ریزش مو داشتند، متوجه شده‌اند کمبود مواد مغذی در ریزش مو از جمله آمینو اسیدها (به عنوان مصالح ساختمان پروتئین عمل می‌کنند) نقش اساسی دارند.

با اینکه محققان می‌گویند به تحقیقات بیشتری نیاز است اما استفاده از یک برنامه غذایی سرشار از پروتئین به کاهش وزن کمک می‌کند. انتخاب‌های سالم از جمله غذاهایی مانند تخم مرغ، آجیل‌ها، لوبیاها و نخود، ماهی، محصولات لبنی کم چرب، مرغ و بوقلمون در این رژیم قرار می‌گیرند.

مصرف ویتامین A

قسمتی از ویتامین A از رتینوئید تشکیل شده است که به افزایش سرعت رشد مو کمک می‌کند. این ویتامین به تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) کمک می‌کند. در نتیجه پوست کف سر را سالم نگه می‌دارد و رشد مو بیشتر می‌شود. بشقاب خود را با غذاهایی سرشار از ویتامین A مانند سیب زمینی شیرین، فلفل شیرین و اسفناج پر کنید.

مصرف بیوتین

بیوتین (B7) با ترکیب اسید چرب‌ها در بدن ارتباط دارد و در چرخه رشد موها اثرگذار است. اگر از کمبود بیوتین رنج ببرید ممکن است ریزش مو را تجربه کنید. با پزشک خود صحبتی داشته باشید تا روزی سه تا پنج میلی گرم بیوتین دریافت کنید.

جلوگیری از ریزش مو در رژیم
کمبود بیوتین موجب ریزش موها می‌شود.

استفاده از مولتی ویتامین مینرال

این مولتی ویتامین مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و املاح است که می‌تواند کمبودهایی را که فرد به دلیل رژیم به آن دچار شده است را برطرف کند. افرادی که رژیم افزایش وزن دارند، بهتر است این مولتی ویتامین را شب‌ها و افرادی که قصد کاهش وزن دارند و یا احساس خستگی دارند، صبح‌ها مصرف کنند.

آنچه از مقاله ریزش مو در رژیم آموختیم:

در این مقاله دانستید که ریزش مو در رژیم طبیعی است و تقریبا تمامی رژیم‌ها به علت کاهش دریافت برخی از مواد مغذی دچار ریزش می‌شود. اما در برخی از رژیم‌های محدود کننده، این میزان کمی نگران کننده به نظر می رسد. هرچند مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های مینرال به شما کمک می‌کند تا دچار این عوارض نشوید و یا آن را به حداقل برسانید.

سوالات متداول:

1- رژیم گرفتم، موهام می‌ریزه چکار کنم؟

ریزش موها در رژیم تا حدودی طبیعی است و پس از مدتی برطرف می‌شود. اما اول از همه مطمئن شوید، رژیم شما اصولی است. پس از آن می‌توانید با کمک مشاور تغذیه و یا پزشک خود از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌های مینرال استفاده کنید

2- آیا نخوردن نان و برنج در رژیم باعث ریزش مو می‌شود؟

بله. وقتی مصرف ویتامین‌های گروه B که در نان و غلات یافت می‌شود را کم می‌کنیم، این امر موجب ریزش موها می‌شود.

3- چگونه از ریزش مو در رژیم جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ریزش موها در رژیم حتما با مشورت پزشک، مولتی ویتامین مصرف کنید، ماساژ سر را فراموش نکنید و پروتئین‌ها را در اولویت بگذارید.

علت ریزش مو در رژیم + 10 روش پیشگیری و درمان - 13 - ریزش مو در رژیم - بیماری و درمان
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
Sa 1403/02/08

سلام خسته نباشید ایا اگر در رژیم های سخت که کمبود ویتامین ها باعث ریزش مو میشه استفاده مولتی ویتامین و بیوتین باعث میشه که موهامون دیگه نریزه خودم میدونم اینجور رژیم ها اشتباه فقط لطفا جواب این سوال منو با فاکتور گرفتن نوع رژیمی که گرفتم بدید ایا دیگه ریزش مو نمیگیرم با مصرف این ویتامین ها؟

کارشناس به اندام 1403/02/09

سلام سلامت باشیدعزیزم تا حدی به کنترل ریزش کمک میکنه خودبرنامه غذاییتون هم مهمه مکمل بخشی از نیاز بدن و تامین میکنه

مسعود 1400/09/14

باسلام، آیا ریزش مو بعد از رژیم برگشت پذیره ؟؟؟

کارشناس به اندام 1400/09/21

سلام دوست عزیز بله به شرطی که از مولتی ویتامین‌ها و آهن و زینک و ویتامینهای مورد نیاز بدنتون در کنار رژیم استفاده کنید

رضا 1400/08/27

عالی

نرگس کرمی 1400/07/25

عاااالی بود... سپاس ازشما... چون منم ریزش مودارم خیلی مطالبی ک گذاشتین مفیدبود واسم...