راهنمای آزمایش CRP و کاهش التهاب بدن

افراد زیادی در سراسر جهان دچار بیماری خود ایمنی هستند، افرادی هم هستند که از خود ایمنی التهابی رنج می برند، تعداد حملات قلبی به شدت افزایش یافته و مبتلایان به سرطان چه در مردان چه در زنان روز به روز بیشتر می شود. این سطح بیماری، طبیعی نیست اما بسیار شایع شده  است. تمام […]

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 184170

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

روش هایی که به شما کمک می کنند التهاب را کاهش دهید
میانگین امتیاز 4.3 از 5

روش هایی که به شما کمک می کنند التهاب را کاهش دهید

افراد زیادی در سراسر جهان دچار بیماری خود ایمنی هستند، افرادی هم هستند که از خود ایمنی التهابی رنج می برند، تعداد حملات قلبی به شدت افزایش یافته و مبتلایان به سرطان چه در مردان چه در زنان روز به روز بیشتر می شود. این سطح بیماری، طبیعی نیست اما بسیار شایع شده  است. تمام این مشکلات و بیماری در یک چیز مشترک هستند: التهاب.

از آنجا که التهاب مزمن در همه جا حضور دارد باید ابتدا ببینید سطح التهابتان در چه حد است. وقتی می توانید به درمان خود کمک کنید که بدانید در بدنتان چه خبر است. یک آزمایش خون ساده وجود دارد که به تمام بیمارانم توصیه می کنم آن را برای خود انجام دهند.

پروتئین CRP عامل التهاب بدن

پروتئین واکنشی C یا CRP پروتئین التهابی است که بهترین راه برای اندازه گیری سطح التهابتان است و عمدتا توسط کبد تولید می شود. همه ما CRP تولید می کنیم و البته این پروتئین در سطح عادی به بدن کمک می کند با عفونت ها مقابله کند. التهاب ذاتا چیز بدی نیست اما مانند هر چیز دیگری در بدن – مانند هورمون ها و باکتری ها – نه باید خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد بلکه سطح متعادلش خوب است.
التهاب وقتی چک نشده رها شود و عود کند آسیب رسان می شود. مانند جنگلی که با گازوئیل آتش زده باشند. تست CRP میزان التهابتان را نشان می دهد.

چه چیزی باعث افزایش CRP می شود؟

CRP غیر اختصاصی است یعنی اگر بالا باشد نمی گوید چه چیزی باعث افزایش التهابتان شده است. تنها نشان می دهد در بدن التهاب وجود دارد و چقدر التهاب آنجاست. تحقیقات همچنین نشان داده CRP به این دلایل نیز افزایش می یابد:

 • مشکل خود ایمنی ( مانند لوپوس، اختلالات التهابی روده )
 • التهاب مغز
 • سرطان
 • خستگی مزمن
 • افسردگی
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • عفونت
 • سندروم متابولیک
 • آپنه خواب

راهنمای آزمایش CRP

برای اندازه گیری سطح CRP توصیه می کنم آزمایش پروتئین واکنشی C ( CRP) با حساسیت بالا انجام دهید که CRP را از 0.5 تا 10 میلی گرم اندازه گیری می کند. معمولا CRP را برای اندازه گیری خطر حمله قلبی و سکته مغزی به کار می برند. ارزیابی خطر ابتلای فرد به حمله قلبی یا سکته مغزی را با این مقادیر انجام می دهند:

 • خطر پایین: سطح CRP زیر 1.0 میلی گرم
 • خطر متوسط: بین 1.0 تا 3.0 میلی گرم
 • خطر بالا: بالای 3.0 میلی گرم
 • خطر بسیار بالا: 5.0 تا 10 میلی گرم
 • اگر این مقدار بالاتر از 10 میلی گرم باشد: بالا رفتن مداوم سطح التهاب

در پزشکی کاربردی ما به دنبال بهینه سازی سلامت هستیم، بنابراین میزان بهینه کمتر از 1.0 میلی گرم است.

چگونه سطح CRP را کاهش دهیم؟

اگر سطح CRP شما بالا باشد، توصیه می کنم حتما با پزشکتان مشورت کنید تا علت اصلی افزایش التهابتان مشخص شود. آزمایش های بیشتر و بررسی سابقه سلامتتان، مدارک بیشتری را بدست می دهد تا مشخص شود علت اصلی این التهاب چیست. اما برترین توصیه هایی که می توانید با کمک آنها التهاب را به سطح طبیعی برگردانید را در ادامه خواهید خواند:

1- خوردن زیاد قند را ترک کنید

مطمئنم از شنیدن این خبر زیاد خوشحال نشدید اما باید این را بدانید که قند باعث افزایش التهاب می شود. تحقیقات بسیاری نشان داده اند هرچه بیشتر قند بخورید، میزان CRP نیز بالاتر می رود.

2- هورمون های خود را چک کنید

درست مانند التهاب، سلامت هورمونی نیز به تعادل مربوط می شود. سطح بالای هورمون های لپتین و استروژن که هر دو همراه است با افزایش سطح CRP.

3- ماهی های وحشی و روغن ماهی با کیفیت بخورید

افرادی که دچار مشکلات التهابی مانند آرتریت روماتوئید هستند، می توانند با افزایش دریافت چربی های امگا که در ماهی پیدا می شود، سطح CRP را در خود کاهش دهند.

4- استرس را از زندگی خود خارج کنید

استرس آسیب های زیادی به سلامتتان می زند و یکی از آنها افزایش CRP است. تحقیقات مختلف نشان داده افرادی که شغل های پر استرس دارند و یا در رابطه ای مسموم هستند سطح CRP بالاتری نیز دارند. این زندگی شما است، پس هرکاری که باعث می شود سطح استرستان پایین بیاید را باید انجام دهید. این کارها می توانند ذهنی، احساسی و فیزیکی باشند.

5- ویتامین های B را دریافت کنید

ویتامین های B مانند فولات و نیاسین هر دو با کاهش سطح CRP در ارتباط هستند. فعال کردن ویتامین های B برای سلامت مسیر متیلاسیون ضروری هستند و به متعادل نگه داشتن سطح التهاب کمک زیادی می کنند.

6- خواب با کیفیت داشته باشید

تاثیر خواب بر سلامت به شدت توسط بعضی از افراد دست کم گرفته می شود. هرچه کمتر بخوابید سطح CRP شما نیز بیشتر می شود. مطمئنا تا به حال متوجه شده اید که پس از یک شب بد که نتوانستید درست بخوابید دائم احساس درد و گرفتگی دارید. همه اینها به لطف CRP است.

7- ویتامین های محلول در چربی خود را به حداکثر برسانید

ویتامین A، D، E، و K به شدت برای سلامت مهم هستند زیرا سطح CRP را به خوبی پایین می آورند. با اینکه می توانید از مکمل ها استفاده کنید اما حتما باید روی غذاهایی هم که حاوی این ویتامین ها هستند تمرکز داشته باشید.

8- تمرکز ذهن داشته باشید

مدیتیشن تمرکز حواس مزایای فراوانی دارد و یکی از این مزایا قابلیت مقابله با التهاب است. در یک تحقیق مشخص شد افرادی که اختلال التهاب روده دارند با شرکت در یک برنامه تمرکز حواس توانستند تا حدود زیادی سطح CRP خود را کاهش دهند.

9- حرکت کنید

افرادی که مرتب ورزش می کنند قادر هستند CRP خود را کاهش دهند. من یکی از طرفداران ورزش های متناوب ( HIIT ) هستم. این نوع ورزش ها کمک می کنند خون در رگ ها با شدت به جریان درآید.

10- چربی های ترانس کافی است

اگر همچنان در قرن 21 به خوردن چربی های ترانس ادامه می دهید،من و سلامتی تان از شما می خواهیم که دست از این کار بردارید. یک تحقیق نشان داده افرادی که پیوسته غذاهای حاوی چربی ترانس می خورند، 73 درصد سطح CRP بالاتری نسبت به آنهایی دارند که میزان مصرف چربی ترانسشان پایین است. برچسب غذاها را مطالعه کنید و اگر روی آنها ” نیمه هیدروژنه ” را دیدید سریع مسیر خود را عوض کنید و یا پا به فرار بگذارید!

11- الکل مصرف نکنید

نوشیدنی های حاوی الکل نشان داده اند که می توانند سطح CRP را به شدت افزایش دهند. بنابراین سعی کنید نوشیدنی هایی استفاده کنید که نه تنها تاثیر مخرب الکل را ندارند بلکه به سلامتتان نیز کمک می کنند.

12- سطح زیگزانتین و B-کریپتوکسانتین را بالا ببرید

این دو آنتی اکسیدان هم نام های خیلی سختی دارند و هم می توانند به خوبی با سطح CRP بالا مقابله کنند. تحقیقات نشان داده افرادی که بیشترین زیگزانتین و B-کریپتوکسانتین را در برنامه غذایی خود دارند، سطح CRP پایینی نیز دارند. غذاهایی که بیشترین سطح این آنتی اکسیدان ها دارند، کلم، اسفناج، برگ شلغم و بروکلی هستند.

13- باکتری های خوب دریافت کنید

ترکیب پروبیوتیک لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم می توانند تنها در هشت هفته، سطح CRP را تا حدود زیادی پایین بیاورد.

14- تای چی کار کنید

تای چی یکی از هنرهای رزمی ملایم چینی است و نشان داده می تواند سطح CRP را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

15- منیزیم خود را افزایش دهید

منیزیم یکی از مواد معدنی است که مزایای فراوانی برای بدنمان دارد. تحقیقات بسیاری تا به حال نشان داده اند منیزیم می تواند تاثیر مثبتی روی کاهش سطح CRP داشته باشد.

16- از یک فنجان قهوه لذت ببرید

عاشقان قهوه همه جا هستند، تحقیقات نشان داده افرادی که قهوه می خورند سطح CRP کمتری دارند. قهوه دوست ندارید؟ چای سبز نیز همین تاثیر را روی سطح CRP دارد.

17- مثبت باشید

تحقیقات نشان داده افراد بدبین، سطح CRP بیشتری نسبت به دیگران دارند پس این خصلت را از خود دور کنید. کنار افراد منفی نگر بودن و یا داشتن رابطه ای مسموم نیز به افزایش التهاب کمک می کند. بنابراین خود را از روابط، افکار و انسان های منفی دور کنید.

18- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

زوج ها برای این کار نباید نیازی به دلیل علمی داشته باشند ولی داشتن زندگی جنسی سالم نشان داده می تواند سطح CRP را کاهش دهد. مردانی که در طول یک ماه بیش از یک رابطه جنسی داشته باشند سطح CRP بالایی نخواهند داشت. رابطه جنسی همچنین سلول های متعادل کننده ایمنی را نیز افزایش می دهد. حالا دو دلیل خوب دارید!

19- کربوهیدرات های تصفیه شده را با چربی ترکیب نکنید

کربوهیدرات های تصفیه شده به خودی خود خوب نیستند اما وقتی با غذاهای چرب ترکیب می شوند تبدیل به مصیبتی برای التهاب می شوند. یک وعده متوسط از این نوع غذا باعث افزایش سطح CRP و دیگر محرک های التهابی می شود. در واقع درست یک ساعت بعد از خوردن یک فست فود ( که عموما چنین ترکیبی را در خود دارند ) CRP تحریک می شود! راه حل چیست؟ از چربی های تصفیه شده پرهیز کنید و روی خوردن چربی های سالم تمرکز داشته باشید. کربوهیدرات های سالمی مانند سیب زمینی شیرین و میوه ها را نیز فراموش نکنید.

20- از یوگا کمک بگیرید

یوگا مزایای بسیار زیادی برای سلامت بدن دارد و تحقیقات نشان داده یکی از این مزایا، پایین آوردن سطح CRP است. پس هرچه زودتر شروع کنید.

راهنمای آزمایش CRP و کاهش التهاب بدن - 5 - آزمایش crp - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ناشناس 1403/03/05

سلام سی ار پی ۱۱۶ نشانه چیه؟

کارشناس به اندام 1403/03/06

سلام عزیزم رنج های ازمایشگاهی متفاوت هست صرفا بالا بودنش نشانه بیماری نیست باید تمام فاکتورهای لازم بررسی بشه

-محمد 1403/02/28

سلام پسر ۱۵ سال هستم با جوش های بزرگ و ملتهب و عفونی سی ار پی ۱۵ و ای اس آر ۲۹ آنزیم های کبد نرمال بود این اعداد بالا ممکن است عوارض مصرف ایزوتریتینوئین باشد که ۲ ماه است مصرف میکنم

کارشناس به اندام 1403/02/29

سلام عزیزم بله بعضی داروها میتونه روی انزیم تاثیر داشته باشه

زینب سید 1403/02/26

سلام خسته نباشید من crp 16 بالا ۴ تا دکتر عمومی داخلی رفتم خوب نشدم که نشدم استرس میگیرم پدرمو در میاره من هیچ بیماری نداشتم سالم سالم الان اینسری این مرض گرفت هرچی آنتی بیوتیک بود استفاده کردم پیشنهاد شما چیه

کارشناس به اندام 1403/02/27

سلام سلامت باشید عزیزم تجویز دارویی به عهده پزشک معالجه مدیریت استرس وباید داشته باشید ورزش کنید تغذیه سالمی رو هم دنبال کنید

- 1403/02/04

سلام crp من ۲۴۰ هست و التهاب روده دارم به معنی سرطان است؟

کارشناس به اندام 1403/02/05

سلام عزیزم تشخیص بیماری با پزشک معالج ومتخصص هست

مهناز 1402/12/08

سلام وقت بخیر crp من 12 هست و بیش از حد مجاز ؛ میخواستم بدونم برای پیگیری پبش چه متخصصی باید برم؟

کارشناس به اندام 1402/12/09

سلام عزیزم به متخصص داخلی مراجعه کنید

-🤒 1402/11/29

سلام وقت بخیر cprمن ۹۱ هستش عفونت گلو دارم دکتر میگه ۴ تا کورتون بزنم تا خوب بشم میخواستم ببینم شما چه درمانی رو پیشنهاد میدید اصلا حالم خوب نیست

کارشناس به اندام 1402/11/30

سلام وقت بخیرعزیزم تجویز دارو بامتخصص هست باید شرایط کامل بررسی بشه

محمد 1402/09/05

سلام خسته نباشید ببخشید من یک مریض دارم مبتلا به تومور مغزی بدخیم چند مدتی میشه فشار مغز خیلی بالا رفته حالا هم آزمایش crp 40نشون داده این نشانه چیست آیا راه حلی وجود داره ممنون میشم جواب بدین

کارشناس به اندام 1402/09/06

سلام سلامت باشید عزیزم نشانه التهاب بالا هست که باید تحت نظر باشن

- 1402/05/10

سلام ممنون از جواب دادنتون ، crpکمی،من 4هست وesr1 hrمن 14است این خطرناک است در چه مرحله ای هستم .چربی،کلسترول ،تری گلیسرید،فشار خون همه اینها نرمال است لطفا زود جواب بدید زنده وسلامت باشیدوضمنا55ساله ومونث هستم

کارشناس به اندام 1402/05/11

سلام عزیزم بررسی وتفسیر چکاب به عهده پزشک معالج هست

-srs 1402/04/19

سلام وقت بخیر ازمایشCRPمن۱۶بود وESR14بود قراره هفته اینده هم تکراربشه وقرص سفیکسیم استفاده میکنم برای کاهشcrp.این مورد میتونه برای جراحی زیبایی مشکلی بوجودبیاره؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/04/20

سلام عزیزم تشخیصش با پزشک معالج هست

-تبریکی 1402/04/19

سلام خسته نباشید ازمایش CRP Positive من مثبت ۳ هستش این یعنی چی علائم مریضی چی هستش؟

کارشناس به اندام 1402/04/20

سلام سلامت باشید عزیزم التهاب مشکل خودایمنی عفونت بیماری قلبی و.... باید توسط متخصص بررسی بشه

-سمیرا 1402/01/18

سلام خسته نباشید بسیار عالی و اموزنده بود

کارشناس به اندام 1402/01/19

سلام سلامت باشید ممنون از توجه شما عزیزم

0بهار 1401/09/05

سلام .وقتتون بخیر.کسانی که crp بالا دارن دقیقا به چه متخصصی مراجعه کنن.ممنون از مطالب مفیدتون

کارشناس به اندام 1401/09/06

سلام وقت بخیر .به متخصص داخلی مراجعه کنید

0 1401/09/05

سلام .وقتتون بخیر.کسانی که crp بالا دارن دقیقا به چه متخصصی مراجعه کنن.ممنون از مطالب مفیدتون

کارشناس به اندام 1401/09/06

سلام وقت بخیر .به متخصص داخلی مراجعه کنید

ناشناس 1400/08/16

باسلام من ۱۰روزه کرونا گرفته ام ۴۰درصد درگیری ریه داشته ام شکر خدا رمدسیویر تزریق کرده ام بهترم ولی داخل آزمایشمCRP ۲۱ می‌باشد می دونه خط نام باشه ؟چکار باید بکنم

کارشناس به اندام 1400/09/07

سلام دوست عزیز این مشکل تخصصی هست و باید یک پزشکی که در این زمینه متخصص هست نظر بده

مهدی 1400/07/27

با سلام و احترام مادرم بعد از 45 روز از بهبودی کرونا ضعف بدنی و لرز بهش دست داد. آزمایش crp گرفتن 40 بود. البته قند خونش هم ثابت نیست و 300 بوده دکتر با توجه به آزمایشها گفت مشکلی نیست و از عوارض کروناست . به نظر شما خطرناکه و باید اقدام خاصی انجام بدیم؟ با تشکر

کارشناس به اندام 1400/08/16

سلام دوست عزیز در این موارد طبق دستور پزشک عمل کنید از مواد مقوی استفاده کنن که سیستم ایمنی بدنشون تقویت بشه

مریم 1400/02/11

سلام ببخشید crpمادر من ۱۰.۷ هستش مبتلا به کرونا هم شدند آیا خطر ناک هست ولی esr ۱۷ هستش

کارشناس به اندام 1400/03/10

سلام دوست عزیز به هر حال باید برای بهبودی اقدام کنن و سیستم ایمنی بدنشون رو تقویت کنن

ثمین 1400/02/06

سلام وقت بخیر من 21 ساله هستم crpمن در آزمایش 20 هست و به تازگی عمل پیوند کلیه انجام دادم دکترم گفته ممکنه از یک عفونت قبلی باشه و خطر آفرین باشه خطراتی پزشکم گفته ممکنه چی باشه؟ و قند خونم هم بالاست نسبت به ازمایشات قبلی و همین طور فشارخونم که عوارص داروهای سرکوب کننده ی ایمنی هستند آیا خطر جدی برای بیماری دیابت و سرطان وجود داره و یا سکته ی قلبی؟

کارشناس به اندام 1400/03/03

سلام دوست عزیز الان مشکل اصلی شما چی هست؟

حسنخانی 1400/02/02

سلام وقتتون بخیر همسر من ازمایش خون داداه همچیش نورمال بود فقطCRP=POSITIVE (+++)بود که گفت احتمالا کروناست ولی گفت نیاز به قرنطینه نیست و بعد از ۳ روز میتونه بره سرکار ولی همسرمن چند روز پیش حجامت داشت و دوروز قبل بحث داشت که باعث شد ضربان قلبش بالا بره ایا دلایلش اینا میتونه باشه و ربطی به کرونا نداشته باشه چون حالش کاملا خوب و قلیان هم مصرف میکنه با تشکر از سایت شما

کارشناس به اندام 1400/02/26

سلام دوست عزیز قلیان باعث ضعیف شدن ریه میشه و مسیر رو برای ویروسهای ریه دوستی مثل کرونا باز میکنه

نرگس 1400/01/21

من چندین آزمایش دادم توی همه آزمایش ها وضعیت crpخونم رو (+positive(3میزنه بنظرتون خطرناکه؟

کارشناس به اندام 1400/02/19

سلام دوست عزیز لب مرزه بهتره که تحت نظر پزشک باشید

محمد 1399/12/27

ببخشید من آزمایشم رو ۵۰ است آیا خطر سرطان دارد

کارشناس به اندام 1400/02/03

سلام دوست عزیز نگفتید چه آزمایشی