چه چیزی بخوریم تا برای ورزش کردن انرژی داشته باشیم؟

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » چه چیزی بخوریم تا برای ورزش کردن انرژی داشته باشیم؟

آیا نگران این هستید که قبل از ورزش چه چیزی باید بخورید؟ و یا چه مقدار آب نیاز دارید؟ ما به شما میگوییم به چه مواد مغذی در طول ورزش و یا قبل و بعد از آن نیاز دارید

تامین آب بدن

وقتی ورزش میکنید تقریبا هر ساعت یک لیتر آب از دست میدهید – البته مقدار از دست دادن آب بر اساس گرما و رطوبت متغییر است. حداقل باید هر ساعت 400 میلی لیتر آب نوشید تا از کم آب شدن بدن جلوگیری کرد. اما از خوردن بیش از یک لیتر آب در یک ساعت خودداری کنید، مقدار آب اضافه تنها اطراف معده را خواهد گرفت.
در حالی که آب میتواند باعث شود بهتر تمرین کنید، کسانی که بیش از 90 دقیقه ورزش میکنند به چیزی بیشتر از آب نیاز دارند.
زمانی که به صورت جدی شروع به عرق ریختن کردید، برنامه ی زیر را پله پله دنبال کنید.
قبل از ورزش: دو ساعت قبل از تمرین 500 میلی لیتر آب بنوشید، و یک ساعت مانده به تمرین 250 میلی لیتر دیگر آب بنوشید. با این کار بدن خود را از نظر مایعات تامین کردید.
در طول ورزش: سعی کنید هر ساعت حداقل 400 میلی لیتر آب بنوشید. اگر ورزشی که میکنید بیشتر از 90 دقیقه زمان برد، به جای آب از یک نوشیدنی ورزشی استفاده کنید. این نوشیدنی حاوی الکترولیت هایی مانند سدیم و پتاسیم ( هنگامی که عرق میکنید این الکترولیت ها را از دست میدهید ) و کربوهیدرات ها برای تامین انرژی هستند. به آرامی بنوشید تا از گرفتگی معده جلوگیری شود.
بعد از ورزش: بعد از ورزش شیر بنوشید زیرا منبعی کامل از انرژی و پروتئین است که برای ریکاوری به آن احتیاج دارید. در طول ورزش کربوهیدرات ها کمک میکنند سطح گلوکز ثابت بماند، اما بعد از آن به ذخیره ی گلیکوژن میپردازند، گلیکوژن شکلی از انرژی است که در عضلات ذخیره میشود. این انرژی همرا با پروتئین ماهیچه شما را برای تمرین بعدی آماده میکند.

سوخت

در طی ورزش استقامتی، برای ادامه به چیزی بیش از مایعات نیاز دارید. اگر مدت کوتاهی را در باشگاه سپری میکنید، نیاز نیست به طور کلی عادت تغذیه ای خود را عوض کنید. اما اگر بیش از 90 دقیقه ورزش میکنید باید توجه ویژه ای به چگونگی تامین سوخت بدنتان داشته باشید. این برنامه را دنبال کنید.
قبل از ورزش: غذا خوردن کمی مانده به زمان ورزش ممکن است باعث عملکرد ضعیف، ناراحتی و گرفتگی در طول ورزش شود. بدن در حال هضم است و خون از عضلات به سمت دستگاه گوارش میرود. اگر میخواهید ورزش کنید سعی کنید این کار را دو تا سه ساعت بعد از یک وعده غذایی یا یک ساعت بعد از یک میان وعده انجام دهید. اگر ورزشی مانندن دویدن انجام میدهید که در آن بدنتان به بالا و پایین میرود، از پروتئین های سبک و کربوهیدرات های پیچیده استفاده کنید تا انرژی به آرامی در طول ورزش آزاد شود. به عنوان یک وعده میتوانید مرغ استفاده کنید و به عنوان میان وعده میتوانید از نان تست و کره ی بادام زمینی استفاده کنید.
در طول ورزش: در حالی که بعضی افراد با استفاده از نوشیدنی های ورزشی در طول ورزش برای مدتی طولانی حالشان خوب است ، برخی نیز ممکن است حس کنند چیزی بیشتر از این نوشیدنی احتیاج دارند. میوه ها گزینه ای ساده و در دسترس هستند که برای ادامه به شما کمک میکنند. از مخلوط میوه های خشک شده، آجیل و دانه ها نیز میتوانید ترکیبی پروتئینی و قوی برای خود درست کنید. دونده ها بیشتر تمایل به استفاده از کربوهیدرات هایی هستند که زود هضم میشوند مانند میوه ها. اما کسانی که دوچرخه سواری میکنند بیشتر باید عذاهای جامد مانند ساندویچ استفاه کنند.
بعد از ورزش: دریافت مواد غذایی مناسب بعد از ورزش میتواند به ریکاوری بدن کمک کند. میتوانید از معجون حاوی پروتئین و کربوهیدرات استفاده کنید. میتوانید در معجون خود از توت ها، موز و شیر استفاده کنید که شامل پروتئین، کربوهیدرات و پتاسیم هستند. هنگام ریکاوری از خوردن چربی ها خودداری کنید زیرا باعث کندی جذب میشوند.

آب مینوشید اما همچنان دچار گرفتگی عضله هستید؟

این گرفتگی ها نشانه ی عدم تعادل مایعات در سلول های عضلات شما است. نوشیدن آب باید از گرفتگی جلوگیری کند، اگر این اتفاق نیفتاد و گرفتگی ادامه داشت نشانه ی این است که باید از نظر الکترولیت نیز خود را تامین کنید. میتوانید از یک نوشیدنی ورزشی یا آب سبزیجات استفاده کنید، هر دو دارای الکترولیت هایی مانند سدیم و پتاسیم هستند که به تعادل مایعات بدن کمک میکنند.

میزان تعریق شما چقدر است؟

همه از نظر تعریق با یکدیگر متفاوت هستیم. پس لازم است که بدانید در طول یک ورزش معمولی چه مقدار عرق میکنید، تا بتوانید از کم آب شدن بدن جلوگیری کنید. قبل و بعد از ورزش خود را وزن کنید. اگر بیش از 2% وزن بدن کم شده بود، دچار کم آبی شدید و باید در طول ورزش مایعات استفاده کنید.

مقداری کافئین نیاز دارید؟

کافئین به بعضی از نوشیدنی های ورزشی اضافه میشود، اما تنها برای تقویت انرژی نیست. کافئین درد را کاهش میدهد، پس میتوانید در بهترین شرایط خود به ورزش ادامه دهید.

روی عضلات خود کار میکنید؟

اگر تمرینات قدرتی انجام میدهید، وعده ی غذایی شما قبل و بعد از ورزش باید دوسوم کربوهیدرات و یک سوم پروتئین باشد. اگر ورزش هوازی انجام میدهید نسبت کربوهیدرات به پروتئین باید 3 به یک باشد. در مصرف پروتئین زیاده روی نکنید بدن شما در یک وعده فقط میتواند از 30 تا 35 گرم پروتئین استفاده کند، چیزی حدود یک فنجان ماست چکیده.

نگران نوشیدنی های قندی هستید؟

قند موجود در نوشیدنی های ورزشی میتواند باعث ایجاد خطر شود، اما وقتی شما بیش از 90 دقیقه ورزش کنید این قند خطرناک نیست. به دلیل سرکوب انسولین در طول ورزش قند خون بالا نمیرود.

سعی دارید وزن کم کنید؟

آزادانه از مقدار غذایی که برای ریکاوری استفاده میکنید کم کنید. اما به صورت کامل کنارش نگذارید. غفلت از انرژی رساندن به عضلات باعث میشود تنها نیمی از انرژی برای ورزش در روزهای آینده باقی بماند. همچنین این کار میتواند باعث شود میلتان به غذا بیشتر شود و دست به پرخوری بزنید.


کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)
3.4/5 - (28 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

علی ۰۸ تیر ۱۴۰۱

سلام ببخشید من فوتبال رو خیلی حرفه ای دنبال میکنم اما حین دویدن نفس کم میارم و نمیتونم خوب بدوم چی بخورم تا بهم کمک کنه خوب بدوم و نفس کم نیارم

کارشناس به اندام ۰۹ تیر ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز .قبل از تمرین فوتبال از کربوهیدرات های نشاسته دار مثل سیب زمینی پاستا میوه ها و سبزیجات بهتره استفاده کنید

حنانه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

سلام ببخشید من دارم وزن کم میکنم و برای مسابقم واقعا پاهام جون ندارن چی بعد از وزن کشی بخورم که بدنم خالی نکنه

کارشناس به اندام ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک مخصوصا ویتامین سی همراه آهن کمک زیادی بهت می‌کنه

مهدی ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

عالی

علی ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

خوب بود

مهدی ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

قبل از ورزشی مثل پارکور خوردن انرژی زا مشکلی نداره؟؟؟ بعضی جاها میگن ک باعث اظطراب میشه کافئین موجود در این انرژی زاها

کارشناس به اندام ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز دقیقا همینطوره باعث استرس و اضطراب و بیش فعالی می‌شه و عوارض دیگه‌ای هم داره

امین ۲۰ فروردین ۱۴۰۱

سلام من به شکل حرفه ایی فوتسال تمرین میکنم اما متاسفانه مدتی شده که خیلی چاق شدم و اینکه خودم رعایت نکردم. میخواستم بدونم بهتره بعد از تمیرنم چی بخورم که انرژی بهم بده و چاق هم نشم؟

کارشناس به اندام ۲۴ فروردین ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم بعد از تمرینات سعی کن از پروتئین و کربوهیدرات با هم استفاده کنی از ویتامین‌ها مخصوصا ویتامین سی هم استفاده کن

امیرحسین ۰۷ فروردین ۱۴۰۱

سلام میخاستم بگم که من در حین ورزش زود خسته میشم چیکار کنم بگید لطفا

کارشناس به اندام ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز ممکنه ناراحتی ریوی یا قلبی داشته باشی حتما به پزشک مراجعه کن و آزمایش‌های لازم رو انجام بده

آریا ۰۷ دی ۱۴۰۰

سلام بهترین سایت درباره ی ورزش❤️❤️

کارشناس به اندام ۰۸ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنون از همراهی و لطف شما 🙏🙏🌸🌸

ملورین ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام و عرض ادب خیلی ممنون خیلی مطالبتون عالی بودريال تشکر ولی به سوال داشتم در مورد خودم، من اسکیت میرم به صورت حرفه ای ، وسط هاش بعضی مواقع احساس خستگی میکنم، قبل اش هم تند تند طناب میزنم و حسابی گرم میکنم و به اندازه ی کافی اب مینوشم، ممکنه که علتش این باشه که چون ماسک دارم اکسیژن کافی بهم نمیرسه؟

کارشناس به اندام ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ماسک اونقدری تاثیر نداره

محسن ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید مطالب بدرد بخوری بود ممنون دست شما درد نکنه ❤️🌹

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممنون از همراهی شما

ثریار ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

خیلی عالی بود ممنون

(• ◡•) ۲۷ دی ۱۳۹۹

هی خوب بود من که عاشقش شدم😂😘

کارشناس به اندام ۲۹ دی ۱۳۹۹

دوست عزیز، ممنون از همراهیتون.

(• ◡•) ۲۷ دی ۱۳۹۹

عالیه ممنونم خیلی بهم کمک کرد

کارشناس به اندام ۲۹ دی ۱۳۹۹

دوست عزیز، از اینکه مطالب دنبال می کنید، ممنونیم.

fatemeh ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

اطلاعات بد نبود

magid ۳۱ تیر ۱۳۹۷

خیلی اطلاعات خوبی بود ممنون?

محمد ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

سلام خدمت شما خسته نباشید میخواستم بدون میتونم در حین ورزش بجای اب شیر بنوشم