کاهش وزن و مانعی به نام استرس

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » کاهش وزن و مانعی به نام استرس
در سال ۱۹۹۰ محققان گروه روانشناسی در دانشگاه ییل متوجه شدند که هورمون استرس ( کورتیزول ) باعث تحریک انباشته شدن چربی اضافی در شکم خانم ها و آقایان می شود. این پژوهش ها برای اولین بار نشان دادند ترشح بیش از حد کورتیزول علاوه بر افزایش استرس باعث افزایش چربی شکمی نیز می شود. همچنین استرس را به عنوان یکی از عوامل تحریک به غذا خوردن نیز می دانند، هر چه استرس بیشتر باشد احتمال پرخوری و افزایش کالری دریافتی نیز بیشتر می شود.
محققان دانشگاه فلوریدا به تازگی متوجه شدند که کورتیزول باعث تحریک تولید هورمونی به نام بتاتروفین می شود، که از آنزیم های مورد نیاز برای سوخت و ساز جلوگیری می کند.
چگونه استرس مانع کاهش وزن مان می شود

استرس مزمن باعث تولید بتاتروفین می شود که سوخت و ساز چربی را کند می کند

بتاتروفین ابتدا در سال ۲۰۱۳ خبرساز شد، زمانی که محققان متوجه شده بودند بتاتروفین باعث کاهش تعداد سلولهای بتا تولید کننده انسولین در افراد دیابتی می شود. متاسفانه تحقیقات بعدی نشان داد بتاتروفین در واقع باعث بهبود تولید سلول های بتا نمی باشد. حالا دوباره بتاتروفین به کانون توجه بازگشته است. بتاتروفین یک پروتئین مرتبط با استرس است و کار را برای شکسته شدن چربی بدن و کاهش وزن سخت می کند. با اینکه چنین یافته هایی نیاز به آزمایشات بیشتری دارند اما محققان بر این عقیده هستند که پیامدهای بالقوه ای برای انسان در پی خواهند داشت.

در تحقیق اخیر آزمایشات روی سلول های مشتق هم موش ها هم انسان ها انجام شد تا نقش بتاتروفین در ذخیره چربی مورد بررسی قرار گیرد. سپس محققان سطح بتاتروفین در موش هایی که تحت تاثیر استرس محیطی و متابولیک قرار داشتند را مورد مطالعه قرار دادند. هر دو نوع استرس باعث افزایش تولید بتاتروفین در بافت چربی و کبد شده بود. این یافته ها ثابت کرد بتاتروفین یک پروتئین مرتبط با استرس است.
موش هایی که استرس متابولیک را تجربه کرده بودند بتاتروفین بیشتری تولید کردند، و پروسه طبیعی چربی سوزیشان به شکل محسوسی کند شد. این یافته ها بسیار مهم بود چون روزنه ای جدید در رابطه مکانیزم پیچیده استرس، متاتروفین و سوخت و ساز چربی به حساب می آمد.
با وجود اینکه محققان همچنان باید تاثیر بتاتروفین روی سوخت و ساز چربی در انسان را مورد بررسی قرار دهند اما می توان به این پی برد که چرا تلاش برای کاهش استرس مزمن طولانی مدت روی کاهش وزن نیز تاثیر می گذارد. استرس باعث اندوختن بیشتر چربی می شود و یا حداقل می تواند سرعت سوخت و ساز چربی را آهسته کند. به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام انجام یک برنامه غذایی خود را از نظر استرس و سطح روانی متعادل نگه دارید.

 

چربی بدن سیگنال هایی به مغز ارسال می کند که می توانند باعث تحریک استرس شود

سال پیش تیمی از محققان متوجه شدند چربی بدن می تواند سیگنالی به مغز ارسال کند که استرس و سوخت و ساز را کنترل کند. بازخورد بین چربی بدن و استرس، یک خیابان دو طرفه است که می تواند چرخه ای معیوب بسازد. مکانیزم دقیق این سیگنال ها همچنان مبهم است اما محققان بر این عقیده هستند که آگاهی داشتن از این بازخورد چربی و مغز، اولین گام در راه شکستن این چرخه معیوب است.
استرس میل به خوردن بیشتر را به وجود می آورد که می تواند به چاقی منجر شود و چربی اضافی زیاد قابلیت بدن برای فرستادن سیگنال به مغز جهت توقف واکنش استرسی را مختل می کند. این یافته ها بسیار مهم و خاص هستند چون نشان می دهد که این فقط مغز نیست که در واکنش به استرس دخالت دارد.
حالا درک ما از کنترل استرس شامل دیگر قسمت های بدن نیز می شود. قبل از این همه فکر می کردند قاعده استرس تنها به مغز مربوط می شود. این تحقیقات نشان دادند قواعد مربوط به استرس در مقیاسی بسیار بزرگتر از جمله سیستم های کنترل سوخت و ساز بدن، مانند چربی رخ می دهد.

استرس

آیا ممکن است عوامل بیرونی مثل استرس بر کاهش وزن تاثیر بگذارد؟ اگر اضافه وزن از کالری مصرفی زیاد و کم تحرکی نباشد پس دلیل آن چیست؟ تعداد متعددی نظریه وجود دارد از جمله:

 • سموم
 • محیط زیست
 • قندها به خصوص فروکتوز
 • کار شیفتی و مشکلات حاصل از بی خوابی
 • درجه استرس بالا
 • آلودگی صوتی
 • میدان های الکترومغناطیسی
بسیاری از این موارد ممکن است ارتباط نزدیکی با اضافه وزن نداشته باشد. چطور ممکن است مواد شیمیایی نامرئی یا صداهای بلند باعث شوند که افراد وزن اضافه کنند؟ یکی از موارد رایج بین تمام این عوامل تغییر هورمون آدرنال است که سبب اضافه شدن وزن می شود، چرا چنین می شود؟

کاهش وزن از طریق حالت بقا

تمام پستانداران قادر هستند که وزن بدن خود را کنترل کنند حتی زمانی که غذای دریافتی شان مقداری بالا یا پایین می رود. همچنین تمام پستانداران می توانند هنگامی که برای خواب زمستانی آماده می شوند یا در تهدید قحطی هستند بدون بیشتر غذا خوردن وزن اضافه کنند. حالت بقا عبارتی است که به این عکس العمل گفته می شود و این حالت برای ما نیز اتفاق می افتد.

وقتی در حالت بقا نیستیم، هورمون اصلی استرس یعنی کورتیزول فعالیت سالم روزانه خود را دارد. غدد آدرنال هنگام صبح مقدار زیادی کورتیزول آزاد می کنند، همینطور که روز سپری می شود مقدار تولید آن کمتر و کمتر می شود. زمانی که چیزهایی مانند سموم، صداها و استرس ما را به حالت بقا می برند، تولید کورتیزول نیز عقب می رود. با تغییر زمان تولید کورتیزول، انرژی موجود در جریان خون توسط چربی شکمی دزدیده و برای بزرگ کردن سلول های چربی استفاده می شود.

زمانی که متوجه شدیم اضافه شدن وزن به دلیل آماده شدن برای قحطی است کاملا مشخص می شود که چرا رژیم های فوق العاده کم کالری سرعت کاهش وزن را کند می کنند. وقتی به سراغ رژیم جدید می روید، مقدار غذای دریافتی تان کاهش می یابد. اگر بدنتان از قبل آماده وارد شدن به مرحله ی کمبود غذا شده باشد این کار تنها شرایط را سخت تر خواهد کرد. حتی با بیشتر فشار آوردن هم کاهش وزن در بلند مدت صورت نمی گیرد.

کاهش وزن زمانی موثر پیش خواهد رفت که فرد آرامش و راحتی داشته باشد. به جز ورزش و رژیمی متعادل که لازمه کاهش وزن سالم هستند. راه حل های جدید شامل موارد زیر می شود:

 • مدیتیشن
 • یوگا
 • خواب مرتب
 • پروبیوتیک ها
 • نوشتن ( نوشتن خاطره، دل نوشته یا هرچیزی که باعث آرامش شود )
 • سم زدایی و تمیز کردن
 • گذراندن مدتی در طبیعت
 • ماساژ

 

کاهش وزن از طریق بهبود چرخه کورتیزول

تمام این راه حل ها می توانند به بهبود چرخه کورتیزول کمک کنند و این بلیط کاهش وزن بدون توقف است. تنها چیز بدی که این راه حل ها دارند این است که زمان بر هستند. بسیاری از افراد برای کارهای معمول روزانه خود نیز وقت کم دارند. رعایت رژیم غذایی ساده می تواند به خودی خود مشکل چرخه کورتیزول را حل کند.

این برنامه کار می کند چون کربوهیدرات های سالمی مانند کدو، گندم سیاه و لوبیا ها می توانند به صورت موثر سطح کورتیزول را پایین بیاورند. سطح کورتیزول بالا در صبح و سطح پایین آن در شب خوب است.می توانید این کربوهیدرات ها را عصرها استفاده کنید تا فعالیت هایتان را دوباره برنامه ریزی کنید.

یک گروه ۴۲ نفری این برنامه را امتحان کردند و مشخص شد در کمتر از ۳۰ روز، هورمون های ذخیره چربی می توانند ترمیم شوند. در این پزوهش شرکت کنندگان به صورت میانگین ۴ کیلو وزن کم کردند و بسیاری از آنها مقداری از سایز دور شکم شان کاهش پیدا کرد. همچنین شرکت کنندگان در این پژوهش ادعا کردند با انجام این کار تمرکز ذهنی بهتر، خواب راحت تر و انرژی بیشتری را تجربه کردند.

اگر وزنتان دچار کشمکش شده، فکر نکنید که بی اراده یا تنبل هستید. بدانید که دنیای مدرن پر از محرک های فعال کردن حالت بقا است و بدن تنها کار می کند تا خود را در امان نگه دارد. راه لاغر شدن و داشتن انرژی بیشتر با شدت و محروم کردن خود یکی نیست. برای پیش رفت موثر کاهش وزن باید به آرامش و راحتی بیشتر خود رو بیاورید.

آیا با انجام رژیم و ورزش هنوز هم در کاهش وزن ناموفق هستید؟ اگر وزن کم کردید، آیا قادر هستید که وزن کم شده را ثابت نگه دارید؟ آیا فکر می کنید ورزش و رژیم غذایی برای کاهش وزن کافیست، یا شاخص های دیگری نیز وجود دارد؟ ما و دیگران را نیز از نظر خود با خبر کنید.

Sending
User Review
5 (1 vote)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب استرس به شما توصیه می کند.
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

زینب ۲۴ آذر ۱۳۹۸

ایا استرس مانع لاغری میشود

کارشناس به اندام ۲۶ آذر ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. چون استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول می شه، در اکثر مواقع به ذخیره ی چربی، افزایش اشتها و افزایش وزن منجر می شه. اما گاهی هم فرد به دلیل استرس نمی تونه غذایی بخوره و اشتهاش کم میشه در این صورت هست که فرد ممکنه لاغر بشه.

خرید دستگاه بدنسازی ۲۱ خرداد ۱۳۹۷

ممنون از مطالبتون واقعا ورزش + یک رژیم غذایی درست و اصولی خیلی میتونه در تناسب اندام موثر باشه ادم با علم ورزش کنه خیلی بهتره تا بدون علم بره الکی زور بزنه خخخخخخخ