رژیم دش – لاغری همراه با کنترل فشار خون!

رژیم دش یک برنامه غذایی برای کاهش یا کنترل فشار خون بالاست. رژیم DASH بر غذاهای کم سدیم، غذاهای غنی از پتاسیم، منیزیم و کلسیم تأکید دارد. لاغری با رژیم dash شامل برنامه غذایی با سبزیجات، میوه‌ها و لبنیات کم چرب فراوان و همچنین غلات سبوس‌دار، ماهی، مرغ و آجیل است. مقادیر بسیار محدودی از […]

رژیم دش چیست؟
5 از 5

زمان مطالعه 20 دقیقه

تعداد بازدید 6454

تاریخ انتشار

رژیم دش یک برنامه غذایی برای کاهش یا کنترل فشار خون بالاست. رژیم DASH بر غذاهای کم سدیم، غذاهای غنی از پتاسیم، منیزیم و کلسیم تأکید دارد. لاغری با رژیم dash شامل برنامه غذایی با سبزیجات، میوه‌ها و لبنیات کم چرب فراوان و همچنین غلات سبوس‌دار، ماهی، مرغ و آجیل است.

مقادیر بسیار محدودی از گوشت قرمز، شیرینی و نوشیدنی‌های شیرین در برنامه غذایی این رژیم وجود دارد. در ادامه به طور مفصل درباره این رژیم خواهید خواند:

رژیم دش چیست؟

فشار خون بالا بیش از یک میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد و این تعداد در حال افزایش است. در واقع، تعداد افراد مبتلا به فشار خون بالا در 40 سال گذشته دو برابر شده است، زیرا فشار خون بالا با خطر بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، نارسایی کلیه و سکته مغزی مرتبط است.

از آنجایی که تصور می‌شود رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد فشار خون بالا ایفا می‌کند، دانشمندان و سیاست‌گذاران استراتژی‌های غذایی خاصی را برای کمک به کاهش آن طراحی کرده‌اند. این مقاله رژیم غذایی DASH را بررسی می‌کند که برای مبارزه با فشار خون بالا و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد طراحی شده است.

رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 1 - رژیم دش - رژیم لاغری
رژیم دش یک رژیم لاغری برای کاهش فشار خون است.

DASH، یک رژیم غذایی توصیه شده برای افرادیست که می‌خواهند از فشار خون بالا پیشگیری یا آن را درمان کنند و خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. رژیم DASH بر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی تمرکز دارد. این رژیم پس از آن ایجاد شد که محققان متوجه شدند فشار خون بالا در افرادی که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می‌کنند، مانند گیاهخواران و گیاهخواران، بسیار کمتر رایج است:

 • به همین دلیل است که رژیم DASH بر میوه‌ها و سبزیجات تاکید دارد در حالی که حاوی برخی منابع پروتئین بدون چربی مانند مرغ، ماهی و لوبیا است.
 • رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز، نمک، قندهای افزوده و چربی کمی است.

دانشمندان معتقدند یکی از دلایل اصلی که افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌توانند از این رژیم غذایی سود ببرند، کاهش مصرف نمک است.

برنامه رژیم غذایی منظم DASH بیش از 1 قاشق چایخوری (2300 میلی گرم) سدیم در روز را تشویق نمی‌کند، که مطابق با اکثر دستورالعمل‌های پزشکی است.

رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 3 - رژیم دش - رژیم لاغری
مصرف نمک زیاد در رژیم دش ممنوع است.

رژیم ۱۴ روزه دکتر کرمانی (ترکیبی از رژیم مدیترانه‌ای و دش)

رژیم 14 روزه دکتر کرمانی ترکیبی از رژیم مدیترانه ای و دش است با این تفاوت که مشکلات این دو رژیم لاغری را حل کرده و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی تا ۶ کیلوگرم وزن کم کند. رژیم ۱۴ روزه دکتر کرمانی ویژگی‌ها و مزایای زیر را دارد:

 • دسترسی آسان
 • کاهش وزن سریع
 • تنوع بالای لیست غذایی
 • درمان کبد چرب
 • غذاهای سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان
 • کاهش التهاب
 • پاکسازی کبد
 • تقویت سلامت روان
 • کاهش فشار خون
 • بهبود کیفیت خواب
 • مناسب برای اکثریت افراد به ویژه کارمندان
 • محافظت از عملکرد مغز
 • کاهش قند خون
 • کاهش چربی خون
 • ضد التهاب قوی
 • پیشگیری از سرطان
campaign

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزوش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

در رژیم دش مجاز به خوردن چه غذاهایی هستید؟

رژیم غذایی dash مصرف میزان وعده‌های خاص از گروه‌های مختلف غذایی را توصیه می‌کند. تعداد وعده‌هایی که می‌توانید بخورید به میزان کالری مصرفی شما بستگی دارد. در ادامه نمونه‌ای از وعده‌های غذایی بر اساس رژیم 2000 کالری آورده شده است.

 • غلات کامل: 8-6 وعده در روز
 • سبزیجات: 5-4 وعده در روز
 • میوه‌ها: 5-4 وعده در روز
 • محصولات لبنی: 3-2 وعده در روز
 • مرغ، گوشت و ماهی بدون چربی: 6 وعده در روز یا کمتر
 • آجیل ، دانه‌ها و حبوبات: 4-5 وعده در هفته
 • چربی و روغن: 3-2 وعده در روز
 • آب نبات و قندهای اضافه شده: 5 وعده یا کمتر در هفته
رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 9 - رژیم دش - رژیم لاغری
رژیم دش بر پایه میوه و سبزیجات است.

آیا رژیم دش برای همه مفید است؟

مطالعات انجام شده روی این رژیم نشان داد که بیشترین کاهش فشار خون در افرادی که کمترین میزان مصرف نمک را دارند اتفاق افتاده، اما فواید محدودیت نمک بر سلامتی و طول عمر مشخص نیست. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، کاهش مصرف نمک به طور قابل توجهی بر فشار خون تأثیر می‌گذارد.

با این حال در افرادی که فشار خون طبیعی دارند اثرات کاهش مصرف نمک بسیار کمتر است. یعنی اگر فشار خون ندارید رژیم دش فایده خاصی برای بدن شما ندارد.

مزایای لاغری با رژیم dash

علاوه بر کاهش فشار خون، رژیم دش مزایای دیگری از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. با این حال این رژیم کمک چندانی به کاهش وزن نمی‌کند و برای کنترل و کاهش فشار خون طراحی شده است. پس اگر قصد کاهش وزن را دارید بهتر است رژیم دیگری را انتخاب کنید. اثرات مثبت این رژیم شامل موارد زیر می‌شود:

کاهش وزن

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که افراد می‌توانند با این رژیم وزن کم کنند. اما کسانی که قصد کاهش وزن را دارند برای پیروی از این رژیم باید میزان بیشتری از کالری روزانه خود کم کنند. یعنی با همین میزان کالری تعیین شده در رژیم دش احتمال کمی وجود دارد که وزنتان پایین بیاید.

البته با توجه به اینکه رژیم dash  مصرف بسیاری از غذاهای پرچرب و شیرین را محدود می‌کند، ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند. در هر صورت، اگر می‌خواهید با رژیم دش وزن کم کنید، باز هم باید به فکر یک رژیم کم کالری مکمل باشید.

رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 11 - رژیم دش - رژیم لاغری
اگر فشار خون بالا دارید رژیم دش برای شما مفید است.

کاهش فشار خون

فشار خون طبیعی در بزرگسالان 12 است. فشار خون 14 و بالاتر، فشار خون بالا در نظر گرفته می‌شود. رژیم دش فشار خون را در هردو گروه افراد سالم و افراد با فشار خون بالا کاهش می‌د‌هد. در مطالعات، افرادی که از رژیم dash پیروی می‌کنند، حتی اگر کاهش وزن و محدودیت نمک نداشته باشند؛ فشار خونشان پایین می‌آید.

معایب لاغری با رژیم dash

رژیم لاغری دش با تمام مزایایی که دارد می‌تواند برای بدن مشکلات زیر را ایجاد کند:

سختی در پایبندی به آن

کسانی که از یک رژیم غذایی معمولی استفاده می‌کنند ممکن است پیروی از رژیم دش برایشان مشکل باشد. این برنامه توصیه می‌کند که میزان نمک دریافتی خود را به 2300 میلی‌گرم سدیم در روز و به طور بالقوه به 1500 میلی‌گرم در روز کاهش دهید.

طبق آمار مراکز کنترل بیماری، یک فرد به طور متوسط ​​روزانه 3400 میلی‌گرم سدیم مصرف می‌کند. بیشتر افراد نمک را از غذاهای کاملاً فرآوری شده  که در برنامه غذایی این رژیم محدود شده‌اند، دریافت می‌کنند. حتی اگر غذاهای فرآوری شده نمی‌خورید، ترک عادت استفاده از نمکدان سخت است.

به همین دلیل رعایت رژیم دش می‌تواند چالش برانگیز باشد. مطالعه‌ای که در مورد میزان پیروی از این رژیم غذایی انجام شد، نشان داد که افراد برای پیوستن به این برنامه مشکل دارند و برای ادامه دادن به آن برای طولانی مدت حتما به یک راهنما و مشاور نیاز پیدا می‌کنند. بهتر است رژیمی را امتحان کنید که پیروی از دستورات آن به حدی سخت نباشد که زود از آن خسته شوید.

رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 13 - رژیم دش - رژیم لاغری
در رژیم دش مصرف قند و مواد غذایی شیرین شده بسیار محدود است.

محققان همچنین مصرف چربی در این رژیم  را بررسی کردند. مصرف چربی بیشتر در رژیم غذایی به افراد كمک می‌كند که بهتر برنامه را رعایت كنند. در یک مطالعه، شرکت کنندگان نسخه‌ای از این رژیم را دنبال کردند که میزان چربی بالاتری داشت.

به جای لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی، لبنیات پرچرب مصرف کردند و همچنین با محدود کردن مصرف آب میوه، قند مصرفی خود را کاهش دادند. محققان دریافتند که نسخه چربی بالاتر رژیم dash  فشار خون را به همان اندازه رژیم غذایی بدون چربی کاهش می‌دهد. بدون آنکه کلسترول بد را بالا ببرد.

عدم پشتیبانی

ویژگی محبوب برخی از رژیم‌ها وجود پشتیبانی است. پشتیبان‌ها کمک می‌کنند تا در مسیر کاهش وزن به مشکلی برنخورید. اگر سوالی داشتید می‌توانید از پشتیبان‌ها بپرسید تا راهنماییتان کنند.

این ویژگی‌ها به افراد کمک می‌کند تا هنگام کاهش انگیزه به راحتی ناهمواری‌ها و سختی‌های رژیم را پشت سر بگذارند. به آن‌ها اجازه می‌دهد سوالاتی بپرسند و نکات آموزنده و ترفندهای جدید را بیاموزند. اگر به فکر لاغری با رژیم dash هستید باید این را بدانید که در این مسیر همراهی ندارید و تنها هستید.

نیاز به پیگیری مواد غذایی

در رژیم dash کالری شماری وجود ندارد اما باید حواستان دائما به واحد‌های غذایی باشد. شما مجاز به مصرف واحد مشخصی از مواد غذایی در روز یا هفته هستید و اجازه مصرف بیشتر را ندارید.  برای رعایت صحیح این رژیم غذایی باید بخش‌هایی از غذاها را که در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند، اندازه بگیرید و تعداد آن‌ها را بشمارید.

این فرایند می‌تواند به اندازه کالری شماری یا بیشتر خسته کننده باشد. به خصوص زمانی که پشتیبانی برای کمک کردن و راهنمایی گرفتن ندارید. مسلما با تمرین، روند کار آسان‌تر می‌شود. اما در ابتدا این قسمت از برنامه ممکن است برای برخی از افراد طاقت فرسا باشد.

رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 15 - رژیم دش - رژیم لاغری
پیروی از رژیم دش ممکن است برای همه آسان نباشد.

عدم طراحی خاص برای کاهش وزن

همانطور که گفته شد رژیم دش برای کاهش وزن مناسب نیست. در واقع این رژیم برنامه خاصی برای کاهش وزن ندارد و بیشتر روی سلامتی و کنترل فشار خون تمرکز کرده‌ است. در نتیجه اگر فشار خون دارید و وزنتان بالاست توصیه می‌کنیم از رژیمی پیروی کنید که هدف آن کاهش وزن و فشار خون باشد.

مناسب نبودن برای همه

طرفداران و محققان این رژیم توصیه می‌کنند که بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه، بیماری مزمن کبدی و کسانی که برای آن‌ها آنتاگونیست سیستم رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون تجویز می‌شود رژیم دش را انتخاب نکنند.

همچنین اگر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی مزمن، دیابت کنترل نشده نوع دو، عدم تحمل لاکتوز و بیماری سلیاک قصد پیروی از این رژیم را دارند باید در برنامه غذایی اصلاحاتی را ایجاد کنند.

با خواندن این مقاله همه چیز را درباره رژیم dash می‌دانید. همانطور که گفته شد لاغری با رژیم dash  کار آسانی نیست. چرا که هدف رژیم دش کاهش وزن نیست و برای لاغر شدن باید از برنامه غذایی مکمل استفاده کنید. اگر وزن بالایی دارید و به فشار خون هم مبتلا هستید توصیه می‌کنیم رژیم دش را فراموش کنید و به فکر یک رژیم سالم باشید.

رژیم دش - لاغری همراه با کنترل فشار خون! - 17 - رژیم دش - رژیم لاغری
محدود کردن نمک در رژیم دش ممکن است برای برخی افراد مشکل‌ساز باشد.

آنچه از مقاله رژیم دش آموختیم:

رژیم دش یک رژیم مطرح در دنیا است که برای کاهش فشار خون و کاهش مصرف نمک طراحی شده است. رژیم DASH ممکن است راهی آسان و موثر برای کاهش فشار خون باشد، با این حال، به خاطر داشته باشید که کاهش مصرف روزانه نمک به 3/4 قاشق چای‌خوری (1500 میلی‌گرم) یا کمتر، در دراز مدت ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند. با این وجود، اگر فشار خون بالا دارید یا فکر می‌کنید ممکن است به نمک حساس باشید، DASH ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد.

سوالات متداول رژیم دش

1- رژیم دش چیست؟

رژیم دش یک رژیم لاغری بر پایه میوه و سبزیجات است که میزان مصرف نمک در آن محدود شده است. به همین دلیل این رژیم برای کاهش فشار خون و کنترل این بیماری مفید است.

2- مزایای رژیم دش کدامند؟

از مهم‌ترین مزایای رژیم دش می‌توان به کاهش وزن متوسط و کاهش فشار خون اشاره کرد.

3- معایب رژیم دش کدامند؟

این رژیم برای همه‌ی افراد مناسب نیست، هیچ پشتیبانی در این رژیم وجود ندارد و همچنین مدام باید حواستان به غذاهای موجود در این رژیم باشد.

منبع:

healthline.com

5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*