علائم افسردگی در مردان چیست؟

افسردگی یک اختلال روانی است که طرز تفکر و فعالیت‌های روزانه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ولی علائم افسردگی در مردان با این علائم در زنان متفاوت است. پس با داشتن اطلاعات کافی در این مورد می‌توان به پیشگیری به از این بیماری کمک فراوانی کرد. به گزارش سلامت نیوز افسردگی بالینی هم در […]

علائم افسردگی در مردان چیست؟
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 890

تاریخ انتشار

افسردگی یک اختلال روانی است که طرز تفکر و فعالیت‌های روزانه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ولی علائم افسردگی در مردان با این علائم در زنان متفاوت است. پس با داشتن اطلاعات کافی در این مورد می‌توان به پیشگیری به از این بیماری کمک فراوانی کرد.

به گزارش سلامت نیوز افسردگی بالینی هم در زنان و هم در مردان می‌تواند آزاردهنده باشد. این اختلال باعث می‌شود که شخص، نسبت به فعالیت‌ها و کارهایی که قبلا علاقه داشته بی‌تفاوت شود.

با این حال، گاهی هم افسردگی می‌تواند در آدم‌های متفاوت، به گونه‌ای خاص بروز پیدا کند. به عنوان مثال آقایان در صورت تجربه این اختلال نشانه‌های خاص خودشان را بروز می‌دهند.

ایان ایکوک، استاد روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا معتقد است، علائمی که برای تشخیص افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، فارغ از جنسیت، یکسان است، اما اغلب مشکل اصلی بین زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد.

علائم افسردگی در مردان

از علائم افسردگی در مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خواب خیلی زیاد یا خیلی کم

مشکلات خواب مانند بیخوابی، صبح زود بیدار شدن، یا خواب بیش از حد از علائم شایع افسردگی هستند. برخی از افراد ساعت‌های زیادی را در طول روز می‌خوابند و باز هم احساس خستگی می‌کنند یا هر چند ساعت  یک‌بار از خواب بیدار می‌شوند.

خستگی

مردانی که افسرده می‌شوند، متحمل یک سری از تغییرات فیزیکی و عاطفی می‌شوند. آن‌ها ممکن است خستگی و بی‌حالی و همین طور کندی حرکت، یا کاهش در حرکات جسمی، کلامی و همچنین فکری را تجربه کنند.

جاش کلاپو، روانشناس بالینی دانشگاه آلاباما از دانشکده‌ی بهداشت بیرمنگام عقیده دارد، مردان بیشتر از زنان، خستگی یا دیگر علائم جسمی افسردگی را به عنوان مشکل اصلیشان گزارش می‌دهند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از 300 میلیون نفر در جهان از بیماری افسردگی رنج می‌برند.

در اختلال افسردگی بالینی نشانه‌های افسردگی به مدت دو هفته در فرد بروز پیدا می‌کند، به همین دلیل قابل تشخیص و درمان است. این باور غلط که باید مرد‌ها قوی باشند، باعث شده که مردان نتوانند احساسات خودشان را به درستی نشان دهند، زیرا ابراز احساسات را نوعی رفتار زنانه می‌دانند.

همین دلیل هم باعث شده است که مردان احساسات منفی خود را سرکوب کنند و به نشانه‌های آن توجهی نکنند. این در حالیست که سرکوب احساسات، باعث بروز علائم افسردگی در مردان می‌شود و تنها در مراحل پیشرفته‌تر قابل تشخیص می‌شود.

طبق آمار به دست آمده از تحقیقات، بیش از نیمی از مردان مبتلا به اختلال افسردگی درمان نمی‌شوند. هر چند این آمار بسیار عجیب به نظر می‌رسد، اما حقیقت دارد. این عدم بهبودی سه دلیل خاص دارد که در ادامه این دلایل را برای شما آورده‌ایم:

  • داشتن تفکر و نگرش منفی نسبت به بیماری‌های روانی
  • نادیده گرفتن علائم افسردگی در مردان
  • داشتن نگرش و طرز تفکر اشتباه، که افسردگی را یک بیماری زنانه تلقی می‌کنند

گاهی اختلال افسردگی به شکل دردهای جسمانی مانند کمردرد، احساس درد در پشت، سردردهای پشت سر هم، اختلال روابط جنسی، ناراحتی‌های گوارشی، مشکلات خواب، درد قفسه سینه و افزایش ضربان قلب خود را نشان می‌دهد. در صورت تکرار این علائم بهتر است از راهنمایی‌های یک متخصص استفاد کنید.

رفتارهای خشونت آمیز

گاهی اوقات افسردگی در مردان به صورت خشم، عصبانیت زیاد، تحریک پذیری، از دست دادن حس شوخ طبعی، حساسیت به انتقاد کردن از آن‌ها و خلق و خوی مودی بروز پیدا می‌کند. علائم افسردگی در مردان به شکل توهین و تحقیر کردن عزیزانشان نیز خودش را نشان می‌دهد.

احساس خستگی شدید

یکی از شایع‌ترین، نشانه‌های افسردگی در مردان اختلالات خواب است. اختلالات خواب شامل مشکل در به خواب رفتن، از خواب پریدن در نیمه‌های شب و بیدار شدن در صبح خیلی زود است.

وقتی نمی‌توانید بخوابید، افکار بد و مخربی به ذهنتان می‌آید. همین افکار هم باعث بیدار نگه داشتن مغز می‌شود. از این رو ممکن است در طول روز احساس خستگی بیش از حدی داشته باشید.

برای شناخت علائم و درمان افسردگی در مردان می‌توانید از راهنمایی‌های روانشناس و روانپزشک استفاده کنید.

منبع: +

علائم افسردگی در مردان چیست؟ - 3 - علائم افسردگی در مردان - اخبار

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.7 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*