معرفی قویترین داروی گیاهی سنگ شکن + طریقه مصرف

اگر به سنگ کلیه دچار شده باشید، واژه‌ی داروی گیاهی سنگ شکن برای شما نامی آشناست و کم و بیش اطلاعاتی در مورد انواع و اقسام  گیاهان مفید برای شکستن این سنگ‌های سرسخت دارید. همانطور که می‌دانید سنگ کلیه یکی از بیماری‌های شایع دستگاه ادراری است که با تشکیل رسوبات سخت و بلوری در داخل […]

زمان مطالعه 22 دقیقه

تعداد بازدید 162

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

گیاهان سنگ شکن
میانگین امتیاز 5 از 5

اگر به سنگ کلیه دچار شده باشید، واژه‌ی داروی گیاهی سنگ شکن برای شما نامی آشناست و کم و بیش اطلاعاتی در مورد انواع و اقسام  گیاهان مفید برای شکستن این سنگ‌های سرسخت دارید. همانطور که می‌دانید سنگ کلیه یکی از بیماری‌های شایع دستگاه ادراری است که با تشکیل رسوبات سخت و بلوری در داخل کلیه‌ها ایجاد می‌شود. این رسوبات می‌توانند از جنس اسید اوریک، کلسیم، اگزالات و یا مواد دیگر باشند.

سنگ کلیه یکی از دردناک‌ترین بیماری‌هاست و با علائمی همچون تهوع، درد شدید در ناحیه‌ی کلیه‌ها، سوزش ادرار و گاهی تب همراه است. درمان‌های مختلفی برای این عارضه‌ی دردناک وجود دارد، اما در این مقاله ما قصد داریم داروهای گیاهی سنگ شکن را به شما معرفی و طریقه مصرف آنها را برای شما بیان کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

آیا داروی گیاهی سنگ شکن وجود دارد؟

داروی گیاهی سنگ شکن اصطلاحی است که معمولاً برای اشاره به داروهای گیاهی یا درمان های طبیعی استفاده می شود که اعتقاد بر این است که به تجزیه سنگ های کلیه یا جلوگیری از تشکیل آنها کمک می کند.

داروی گیاهی سنگ شکن
داروهای گیاهی سنگ شکن به تجزیه‌ی سنگ‌های کلیه کمک می‌کنند.

در حالی که هیچ محصول خاصی به نام “سنگ شکن” وجود ندارد، گیاهان مختلف و داروهای طبیعی اغلب برای پتانسیل آنها در پیشگیری از سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از آنجا که این داروها با داروی گیاهی سنگ شکن شناخته شده‌اند، ما هم آنها را با همین عبارت به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع داروهای گیاهی سنگ شکن کدامند؟

چندین داروی گیاهی وجود دارد که به دلیل پتانسیل آنها در شکستن یا جلوگیری از سنگ کلیه مورد توجه قرار گرفته است که اغلب به آنها “سنگ شکن” می گویند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه این گیاهان ممکن است فوایدی داشته باشند، اما نباید بدون مشورت با پزشک متخصص به عنوان یک درمان انحصاری استفاده شوند.

داروهای گیاهی سنگ شکن عبارتند از:

اینفوگرافیک داروی گیاهی سنگ شکن
 • ریحان
 • خار مریم
 • لیمو
 • زنجبیل
 • خارشتر
 • گزنه

1- ریحان

ریحان گیاهی معطر و پرخاصیت است که به دلیل وجود آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سنگ کلیه استفاده می‌شود. علاوه بر این، ریحان خاصیت ادارار آور دارد که موجب می‌شود سنگ‌های کلیه از طریق مجاری ادارار راحت‌تر دفع شود.

نحوه مصرف ریحان برای سنگ کلیه

 • دم‌نوش ریحان: 2 قاشق غذاخوری برگ ریحان تازه را در 2 لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و روزی 2 تا 3 بار بنوشید.
 • عصاره ریحان: 1 قاشق غذاخوری برگ ریحان تازه را با 1 لیوان آب در مخلوط کن بریزید. سپس آن را صاف کرده و روزی 1 تا 2 بار بنوشید.
 • شربت ریحان: 2 لیوان آب، 1 لیوان شکر و 1/2 لیوان برگ ریحان تازه را به مدت 30 دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و بگذارید خنک شود. می‌توانید این شربت را در یخچال نگهداری کرده و روزی 2 تا 3 بار، هر بار 1 قاشق غذاخوری میل کنید.
داروی گیاهی سنگ شکن برگ ریحان
برگ ریحان برای دفع سنگ کلیه مفید است.

2- لیمو

آب لیمو حاوی سیترات است که می‌تواند به حل شدن سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل آنها کمک کند.

نحوه مصرف لیمو برای سنگ کلیه

شما می‌توانید از آب لیمو و شربت لیمو به عنوان داروی گیاهی سنگ شکن استفاده کنید. نحوه مصرف هر کدام به شکل زیر است:

 • آبلیمو: 1 تا 2 قاشق غذاخوری آبلیمو تازه را به 1 لیوان آب گرم یا سرد اضافه کنید و روزی 2 تا 3 بار بنوشید.
 • شربت لیمو: 1 لیوان آب، 1/2 لیوان شکر و 1/4 لیوان آبلیمو تازه را به مدت 10 دقیقه بجوشانید. سپس بگذارید خنک شود و در یخچال نگهداری کنید. می‌توانید این شربت را روزی 2 تا 3 بار، هر بار 1 قاشق غذاخوری میل کنید.

3- خار مریم (فیلانتوس نیروری)

خار مریم، گیاهی که با نام فیلانتوس نیروری نیز شناخته می‌شود، در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سنگ کلیه کاربرد دارد. این گیاه ضد التهاب است، دارای خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و محافظت کنندگی از کبد دارد.

نحوه مصرف خار مریم برای سنگ کلیه

 • 1 قاشق چایخوری پودر یا برگ خشک خار مریم را در 1 لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید.
 • سپس آن را صاف کرده و روزی 2 تا 3 بار بنوشید.
گیاه خار مریم برای دفع سنگ کلیه
یکی از گیاهان دارویی قوی برای سنگ کلیه خار مریم است.

4- زنجبیل

زنجبیل فواید بسیاری برای سلامت کلیه‌ها به ویژه در زمینه سنگ کلیه نشان داده است. خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدان ها و اثرات محافظتی زنجبیل بر کلیه ها، آن را به یک درمان طبیعی ارزشمند برای سنگ کلیه تبدیل کرده است. زنجبیل همچنین می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کرده و از کلیه ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند.

نحوه مصرف زنجبیل برای سنگ کلیه

برخی از روش های مصرف زنجبیل برای سنگ کلیه عبارتند از:

 • دمنوش زنجبیل: 1 تا 2 قاشق چایخوری پودر یا ریشه زنجبیل تازه را به 1 لیوان آب جوش اضافه کنید. به مدت 10 دقیقه دم کرده و سپس صاف کنید. می‌توانید به دلخواه مقداری عسل یا آبلیمو به آن اضافه کنید. روزی 2 تا 3 بار این دمنوش را بنوشید.
 • اسموتی زنجبیل: 1 قاشق چایخوری پودر زنجبیل را با 1 عدد موز، 1 فنجان اسفناج، 1/2 فنجان شیر نارگیل و 1/2 فنجان آب مخلوط کنید. این اسموتی را به عنوان یک میان وعده یا قبل از غذا میل کنید.
 • مصرف زنجبیل به صورت خام: می توانید روزانه 1 تا 2 گرم زنجبیل تازه را به صورت رنده شده یا تکه تکه شده به غذاها و سالادهای خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید زنجبیل را به صورت آبنبات یا مکمل های غذایی مصرف کنید.
زنجبیل برای دفع سنگ کلیه
زنجبیل برای سلامت کلیه‌ها به ویژه دفع سنگ کلیه مفید است.

5- خارشتر

خارشتر، گیاهی که با نام‌ خشک خار نیز شناخته می‌شود، در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سنگ کلیه کاربرد دارد. مصرف گیاه یا عرق خارشتر می‌تواند با کلسیم موجود در ادرار ترکیب شده و از تشکیل سنگ‌های کلسیمی جلوگیری کند.

نحوه مصرف خارشتر برای سنگ کلیه

 • دمنوش خارشتر: 1 قاشق چایخوری پودر یا برگ خشک خارشتر را در 1 لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و روزی 2 تا 3 بار بنوشید.
 • مکمل خارشتر: مکمل‌های خارشتر به صورت کپسول، قرص و تنتور در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین موجود هستند. قبل از مصرف مکمل خارشتر، دستورالعمل‌های روی محصول را به دقت مطالعه کرده و در صورت نیاز با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • مصرف پودر خارشتر: شما می توانید 1 تا 2 گرم پودر خارشتر را به صورت روزانه با آب یا ماست مخلوط و مصرف کنید.
خارشتر برای دفع سنگ کلیه
اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید، پیشنهاد می‌کنیم خارشتر مصرف کنید.

6- گزنه

گزنه، در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سنگ کلیه کاربرد دارد. گزنه به افزایش تولید ادرار کمک می‌کند که این امر می‌تواند به دفع سنگ‌های کوچک کلیه از طریق مجاری ادراری کمک کند. گزنه همچنین به سم زدایی بدن و دفع مواد مضر از جمله سموم و اسید اوریک که موجب تشکیل سنگ کلیه کمک می‌شوند، کمک می‌کند.

نحوه مصرف گزنه برای سنگ کلیه

 • دمنوش گزنه: 1 تا 2 قاشق چایخوری برگ خشک گزنه را در 1 لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و روزی 2 تا 3 بار بنوشید.
 • مصرف عصاره گزنه: می توانید 10 تا 20 قطره عصاره گزنه را به صورت روزانه با آب یا آبمیوه مخلوط و مصرف کنید.

بهترین داروی گیاهی سنگ شکن

قوی ترین داروی گیاهی دفع سنگ خار مریم است که معمولاً به عنوان قویترین داروی سنگ شکن شناخته می شود.  با استفاده از این گیاه سنگ کلیه به سرعت از بین رفته و به عنوان یک راهکار درمانی موثر شناخته می‌شود. این گیاه می تواند در روند درمان بسیاری از بیماری ها نیز مفید باشد.

یکی از راه‌های ساده درمان سنگ کلیه نوشیدن چای این گیاه است به طوری که با نوشیدن این چای در 2 روز اثری از سنگ‌های مزاحم تشکیل شده درون بدن به چشم نمی ‌خورد.

قویترین داروی گیاهی سنگ شکن
قوی ترین داروی گیاهی دفع سنگ کلیه خار مریم است.

فواید داروی گیاهی سنگ شکن

از آنجا که سنگ کلیه در صورتی که دفع نشود، در مراحل بالایی ممکن است به کلیه‌ها آسیب برساند و در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود، بنابراین استفاده از داروی گیاهی سنگ شکن در پیشگیری و درمان سنگ کلیه می تواند یک راهکار مفید باشد.

از مهم‌ترین فواید مصرف داروی گیاهی سنگ شکن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی
 • کاهش مشکلات کبد و گوارش
 • دارای خواص ضد میکروبی
 • پیشگیری از تشکیل سنگ در آینده
 • پیشگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا
 • جلوگیری از بالا رفتن فشار خون
 • جلوگیری از تورم کلیه‌ها

میزان مصرف مناسب داروی گیاهی سنگ شکن

دوز مناسب داروی گیاهی سنگ شکن مخصوصاً خارمریم به شرح زیر است:

– داروی گیاهی سنگ شکن معمولاً در یک جعبه با چهار دوز ارائه می شود که برای یک رژیم درمانی 4 روزه طراحی شده است.

– پس از مصرف داروی گیاهی توصیه می شود به مدت 1 تا 2 ساعت هیچ غذایی مصرف نشود. در این دوره فقط آب یا آبمیوه می توان مصرف کرد.

دوز مناسب مصرف داروی گیاهی سنگ شکن
میزان مصرف مناسب داروی گیاهی سنگ شکن را از یک متخصص قابل اعتماد بپرسید.

 بهترین زمان مصرف داروی گیاهی سنگ شکن

بهترین زمان برای استفاده از داروهای گیاهی سنگ شکن صبح ها با معده خالی است.

عوارض داروهای گیاهی سنگ شکن

داروهای گیاهی، در حالی که اغلب به دلیل طبیعی بودن ایمن تلقی می شوند، اما ممکن است با اثرات نامطلوب یا عوارضی همراه باشند. این عوارض عبارتند از:

ایجاد واکنش در بدن: در صورت عدم سازگار، این داروها ممکن است موجب ایجاد واکنش های آلرژیک، بثورات، آسم، سردرد، سرگیجه، بی قراری، خشکی دهان، تشنج، خستگی، تاکی کاردی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شوند.

تداخل با داروهای دیگر: داروهای گیاهی می توانند با داروهای معمولی تداخل داشته باشند و یا اثربخشی آنها را کاهش دهند یا عوارض جانبی غیرمنتظره ای ایجاد کنند.

تقلبی بودن: ناخالصی‌ها، آلاینده‌ها و مواد تقلبی موجود در برخی محصولات گیاهی از مسائل رایجی هستند که می‌توانند منجر به اثرات نامطلوب شوند.

نکات مصرف داروی گیاهی سنگ شکن

 • اگر سنگ کلیه دارید، بهتر است قبل از امتحان هر گونه درمان خانگی یا پیروی از رژیم سنگ کلیه، با پزشک مشورت کنید. برخی از سنگ های کلیه ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند.
 • برخی از داروهای گیاهی ممکن است با برخی داروها یا مکمل ها تداخل داشته باشند.
 • اگر بیماری مزمن مانند بیماری قلبی دارید، قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک مشورت کنید، زیرا برخی از آنها می توانند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، از مصرف هر گونه دارو اجتناب و با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند تعیین کنند که کدام درمان برای شما و کودک شما بی خطرتر است.
مصرف داروهای گیاهی سنگ کلیه
مصرف داروهای گیاهی سنگ شکن باید زیر نظر متخصص باشد.

آنچه از مقاله داروی گیاهی سنگ شکن آموختیم:

داروی گیاهی سنگ شکن معمولاً به داروهای گیاهی یا درمان های طبیعی اشاره می کند که به تجزیه سنگ های کلیه یا جلوگیری از تشکیل آنها کمک می کند. گیاهان مختلف و داروهای طبیعی اغلب برای  پیشگیری از سنگ کلیه مورد استفاده قرار می گیرند. چندین داروی گیاهی وجود دارد که به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کنند از جمله؛ خار مریم، گزنه، خارشتر، زنجبیل و … که از بین این گیاهان خار مریم قوی ترین داروی گیاهی دفع سنگ است.

داروهای گیاهی سنگ شکن با وجود اثرات مثبتی که دارند ممکن است مصرف بیش از حد آنها عوارضی همچون آلرژی، بثورات، آسم، سردرد، سرگیجه، بی قراری، خشکی دهان، تشنج، خستگی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال را در پی داشته باشند. در هر صورت بهترین کار، مصرف آنها زیر نظر یک پزشک متخصص توصیه می‌گردد.

سوالات متداول داروی گیاهی سنگ شکن:

1- قویترین داروی گیاهی سنگ شکن چیست؟

گیاه خار مریم یافیلانتوس نیروری از جمله قویترین داروهای گیاهی سنگ شکن محسوب می‌شود.

2- آیا تنها با داروی گیاهی سنگ شکن می‌توان سنگ کلیه را برطرف کرد؟

این موضوع بستگی به نوع، اندازه و محل سنگ بستگی دارد و ممکن است به تنهایی با داروی گیاهی سنگ شکن نتوان این مشکل را برطرف کرد. اما از این داروهای گیاهی می‌توان به عنوان درمان کمکی استفاده کرد.

منابع:

معرفی قویترین داروی گیاهی سنگ شکن + طریقه مصرف - 12 - داروی گیاهی سنگ شکن - بیماری و درمان
مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1403/04/02

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

1403/04/02

نویسنده: مریم اصیلی

این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*