توفو چیست + ارزش غذایی، مضرات و مزایای توفو یا پنیر سویا

پنیر توفو یا پنیر سویا یک پروتئین جامد یا نیمه جامد است که از شیر سویای تغلیظ شده ساخته می‌شود. این ماده تغلیظ شده، تحت فرایندهایی به شکل بلوک‌های مکعبی شکل فشرده می‌شود، اما می‌توان آن را به اشکال دیگر هم در برخی فروشگاه‌ها یافت. یک وعده توفو 85 گرم است که 8 گرم پروتئین […]

توفو، این غذای گیاهی منبع اصلی پروتئین برای بسیاری از گیاه‌خواران و وگان‌ها به شمار می‌رود.
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 35 دقیقه

تعداد بازدید 7475

تاریخ انتشار

پنیر توفو یا پنیر سویا یک پروتئین جامد یا نیمه جامد است که از شیر سویای تغلیظ شده ساخته می‌شود. این ماده تغلیظ شده، تحت فرایندهایی به شکل بلوک‌های مکعبی شکل فشرده می‌شود، اما می‌توان آن را به اشکال دیگر هم در برخی فروشگاه‌ها یافت. یک وعده توفو 85 گرم است که 8 گرم پروتئین و 70 کالری انرژی دارد. علاوه بر این، این پنیر گیاهی سرشار از ریزمغذی‌های ارزشمندی است که در متن مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم. آن‌چه در این مقاله مشاهده خواهید کرد، شامل انواع توفو، خواص و مضرات آن، ارزش غذایی و روش استفاده آن است. با ما بمانید.

توفو چیست؟

توفو یک غذای سنتی آسیایی که از سویای منعقد شده تهیه می‌شود. این غذای گیاهی منبع اصلی پروتئین برای بسیاری از گیاه‌خواران و وگان‌ها به شمار می‌رود، اما افراد دیگر نیز از آن به عنوان جایگزین سالم گوشت یا لبنیات استفاده می‌کنند. توفو بسیار ارزان بوده و پخت و پز با آن آسان است. علاوه بر این، فواید زیادی برای سلامتی دارد و درمجموع یک افزودنی عالی برای برنامه غذایی است. این پنیر گیاهی با انعقاد شیر سویا از مایع به جامد و فشرده کردن آن به شکل مکعب ساخته می‌شود. افسانه‌ها می‌گویند که این پنیر در حدود 2000 سال پیش در چین اختراع شد؛ زمانی که فردی شیر سویای تازه را به‌طور تصادفی با نمک نیگاری – نمک تلخی که از آب دریا استخراج می‌شود – مخلوط کرد.

توفو یک غذای سنتی آسیایی که از سویای منعقد شده تهیه می‌شود.

توفو یک غذای سنتی آسیایی که از سویای منعقد شده تهیه می‌شود.

انواع توفو چیست؟

دو نوع دسته‌بندی برای توفوی گیاهی وجود دارد؛ دسته‌بندی بر مبنای بافت و دسته‌بندی بر مبنای طعم.

توفوی ابریشمی

این سبک از توفو با کمترین انعقاد و فرآوری کامل می‌شود و بافت و طعمی لطیف دارد. مواد مختلفی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای انعقاد توفوی ابریشمی استفاده کرد که هر کدام اثری متفاوت دارند. توفوی نرم و ابریشمی با این‌که در تراکم‌های مختلف موجود است، اما از آن‌جا که با شیر سویای رقیق‌تر ساخته می‌شود، معمولا بافتی بسیار نرم و حتی تقریبا روان دارد. این نوع پنیر آن‌قدر ظریف است که در صورت دست‌کاری بیش از حد خرد می‌شود، اما به عنوان طعم دهنده در اسموتی‌ها و سس‌های مختلف کاربردهای زیادی دارد. این توفوی گیاهی 40 درصد پروتئین دارد.

توفوی متوسط

از نظر بافت، محدوده‌ای بین توفوی ابریشمی و سفت وجود دارد که عنوان «متوسط» را به خود اختصاص داده و تنها تفاوت آن با توفوی ابریشمی در این است که یک مرحله بیشتر طی کرده و مقدار بیشتری آب از دست داده است. با این وجود، ذائقه هر کسی در انتخاب توفو متفاوت است. توفوی متوسط، بافت متراکم‌تری دارد، اما در هنگام برش خوردن خرد می‌شود. این نوع پنیر برای سرخ کردن یا روی گریل مناسب نیست، اما بافت سوپ را هیجان‌انگیزتر می‌کند.

توفوی سفت

توفوی سفت بافتی فوق‌العاده متراکم و بسیار بادوام دارد و برای پخت و پز به کار برده می‌شود و در حین پخت نیز شکل آن به هم نمی‌ریزد. این پنیر گیاهی طی فرایندهای بعدی آب بیشتری از دست می‌دهد، اما در ماهی‌تابه خیلی خوب شکل خود را حفظ کرده و حتی جایگزین استیک بدون گوشت محسوب می‌شود. از توفوی سفت با عنوان مرغ گیاهی نیز یاد شده است.

توفوی سفت بافتی فوق‌العاده متراکم و بسیار بادوام دارد و برای پخت و پز به کار برده می‌شود

توفوی سفت بافتی فوق‌العاده متراکم و بسیار بادوام دارد و برای پخت و پز به کار برده می‌شود.

توفوی تخمیر شده

از تلقیح توفو با کپک، توفوی تخمیرشده تولید می‌شود و سپس آن را با آب نمک بسته‌بندی می‌کنند. انواع مختلفی از توفوی تخمیر شده وجود دارد و هر کدام طعم مشخصی دارند. در دسته‌بندی دوم، توفوی شیرین معمولاً در آب نگهداری می‌شود. برای نگهداری آن به مدت یک هفته در یخچال کافی است آب آن روزانه عوض شود. تا زمانی که آب تازه بماند، توفوی شیرین هم تازه خواهد ماند. طعم توفو به‌طور طبیعی ملایم و شیرین و کمی آجیلی است. توفوی شیرین را معمولا به عنوان میان‌وعده سرخ کرده و سرو می‌کنند. طعم توفوی ترش در واکنش به چیزی که با آن سرو می‌شود، خود را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، شیر سویا در یک فنجان قهوه غلیظ طعمی شیرین در برابر تلخی قهوه خواهد داشت. با این حال، توفو اگر ترش شده باشد، احتمالاً فاسد است. باید توجه داشت که اگر آب توفو کمی بوی بد داشته باشد، حتما باید دور ریخته شود. توفوی نمکی طعمی ملایم داشته و به عنوان جایگزین گوشت و غذاهای سرخ شده عالی است. افرادی که به دنبال طعم تندتر توفو هستند، باید آن را منجمد و سپس ذوب کنند. پس از ذوب شدن، طعم و بافت آن تغییر می‌کند. توفوی تازه به تنهایی تلخ نیست.

خواص توفو چیست؟

تمام غذاهای بر پایه سویا از جمله توفو حاوی ایزوفلاون هستند که مانند استروژن ضعیف در بدن عمل می‌کند. از آن‌جایی که سطوح بالای استروژن با برخی از سرطان‌های هورمونی مرتبط است، این نگرانی‌ را در گذشته افزایش داده بود که سویا ممکن است خطر برخی سرطان‌ها به‌ویژه سرطان سینه را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات تا به امروز نشان می‌دهد توفوی گیاهی و سایر غذاهای سویای کامل ممکن است اثر معکوس داشته و مزایای سلامتی دیگری، از جمله کاهش خطر بیماری قلبی را نیز در پی داشته باشند. سایر خواص و فواید این غذای آسیایی، عبارتند از:

تقویت و سلامت قلب

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) خاطرنشان می‌کند مصرف 25 گرم پروتئین سویا در روز (حدود دو وعده 100 گرمی توفو) با کاهش خطر بیماری‌های قلبی مرتبط است. این خاصیت ممکن است به این دلیل باشد که غذاهای سویا مانند توفوی گیاهی منبع خوبی از چربی‌های غیراشباع و فیبر هستند و با جایگزینی به‌جای گوشت‌های قرمز یا فرآوری‌شده، کیفیت کلی رژیم را بهبود می‌بخشند. علاوه بر این، تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند مصرف پروتئین سویا ممکن است به کاهش سطح کلسترول بد (LDL) در خون کمک کند.

حمایت از سلامت سینه

افزایش سطح استروژن با سرطان سینه مرتبط است و ایزوفلاون‌های موجود در سویا اثری شبیه استروژن در بدن دارند. با این حال، ایزوفلاون‌های موجود در غذاهای بر پایه سویا مانند توفو بسیار ضعیف‌تر از استروژن ساخته شده توسط بدن هستند. به گفته انجمن سرطان آمریکا، سویا با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه به زنان آسیایی خدمت بزرگی نموده است. به همین جهت، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند زنان دارای سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه، غذاهای کامل سویا مانند توفو (همراه با تمپه، ادامام، میسو و شیر سویا) را به جای مکمل‌های سویا انتخاب کنند. با این وجود بهتر است افراد مبتلا به سرطان با پزشک نیز مشورت کنند.

غذاهای کامل سویا مانند توفو (همراه با تمپه، ادامام، میسو و شیر سویا) را به جای مکمل‌های سویا انتخاب کنید.

غذاهای کامل سویا مانند توفو (همراه با تمپه، ادامام، میسو و شیر سویا) را به جای مکمل‌های سویا انتخاب کنید.

 کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین نوع سرطانی است که در مردان تشخیص داده شده است. یک بررسی در سال 2018 روی 30 مطالعه نشان داد مردانی که بیشتر غذاهای بر پایه سویا مصرف نمودند، کمتر به سرطان پروستات مبتلا شدند.

حمایت از سلامت استخوان

استروژن به قوی ماندن استخوان‌های زنان کمک می‌کند. سطح استروژن در دوران یائسگی کاهش می‌یابد و همین امر، دلیل خطر پوکی استخوان در زنان در مراحل بعدی زندگی است. از آن‌جایی که ایزوفلاون‌ها مانند استروژن در بدن عمل می‌کنند، قادر به تقویت تراکم استخوان در زنان هستند. با این وجود، تا کنون تحقیقات این نظریه را پشتیبانی نکرده است. اما سویا منبع خوبی از کلسیم و پروتئین است که هر دو برای استخوان‌های قوی مهم هستند. بنابراین، مصرف منظم توفو می‌تواند به حمایت از سلامت استخوان کمک کند.

کاهش خطر دیابت

سطوح پایین استروژن در دوران یائسگی بر کنترل قند خون تأثیر می‌گذارد. یک مطالعه شش ماهه بر روی زنان تایوانی یائسه نشان داد که ایزوفلاون‌های سویا، قند و انسولین خون ناشتا را در آنان کاهش داد. اما در مقابل، تحقیقات دیگری نشان داد پروتئین سویا و مکمل ایزوفلاون توفو، تأثیر مطلوبی بر کنترل قند خون یا حساسیت به انسولین در زنان چینی یائسه ندارند.

محافظت از عملکرد کلیه

افراد مبتلا به دیابت به بیماری کلیوی مبتلا می‌شوند. یک بررسی در سال 2014 از 9 مطالعه نشان داد افراد مبتلا به بیماری کلیوی که پروتئین سویا مصرف می‌کردند، کراتینین سرم کمتری داشتند که نشان‌دهنده عملکرد بهتر کلیه نسبت به افراد مبتلا به بیماری کلیوی بود که پروتئین حیوانی بیشتری مصرف کرده بودند.

کاهش گر گرفتگی دوران یائسگی با کمک توفو

گرگرفتگی شاید شناخته شده‌ترین علامت یائسگی باشد که با کاهش سطح استروژن مرتبط است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ایزوفلاون‌های استروژن‌مانند در توفو ممکن است به کاهش شدت و دفعات گرگرفتگی کمک کند. اگرچه تأثیر آن در مقایسه با درمان جایگزینی هورمونی ناچیز است و ممکن است تا یک سال طول بکشد.

ایزوفلاون‌های استروژن‌مانند در توفو ممکن است به کاهش شدت و دفعات گرگرفتگی کمک کند.

ایزوفلاون‌های استروژن‌مانند در توفو ممکن است به کاهش شدت و دفعات گرگرفتگی کمک کند.

تاثیر توفو بر کاهش وزن

برای افرادی که اغلب اوقات گرسنه هستند، پایبندی به یک برنامه غذایی سالم دشوار است – به همین دلیل است که متخصصان تغذیه، توفو را برای کاهش وزن پیشنهاد می‌کنند. این پنیر گیاهی، با داشتن کالری کم و پروتئین بالا به طولانی‌تر شدن احساس سیری بعد از خوردن غذا کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2015، رژیم غذایی بیش از 130000 مرد و زن آمریکایی را مورد بررسی قرار داد و تخمین زد که 1.25 کیلوگرم از کاهش وزن آن‌ها در یک دوره چهار ساله به مصرف توفو و سویا مربوط می‌شود. البته ظاهرا این تغییر بزرگی نیست، اما از نظر آماری معنی‌دار است و در ترکیب با کاهش وزن ناشی از سایر تغییرات رژیم غذایی در صورت تداوم می‌تواند تفاوت زیادی در سلامتی ایجاد کند.

علاوه بر این، پنیر توفو می‌تواند افزایش وزن را در زنان مسن کاهش دهد. افزایش وزن – به‌خصوص در ناحیه کمر و پهلو – یک شکایت رایج در بین زنان یائسه است که تا حدی به دلیل تغییر سطح هورمون‌ها از جمله استروژن ایجاد می‌شود. یک بررسی در سال 2017 از مطالعات روی سویا و ایزوفلاون‌ها نشان داد که مصرف منظم مقادیر متوسط ​​سویا (کمتر از 40 گرم پروتئین سویا در روز) با کاهش شاخص توده بدنی در زنان مسن‌تر مرتبط است. اما همچنان تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

رژیم سایزینو

تاثیر توفو بر سندرم تخمدان پلی کیستیک

پنیر توفوی سویا می‌تواند با برطرف کردن عدم تعادل هورمونی متابولیک، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک روی 70 زن مبتلا به PCOS نشان داد که مصرف روزانه 50 میلی‌گرم مکمل ایزوفلاون سویا – که می‌تواند در حدود 2.5 وعده توفو یافت شود – به مدت 12 هفته، باعث بهبود سطح هورمون‌ها و مقاومت به انسولین شد که پیش‌آزمون دیابت است. همچنین، از آن‌جایی که زنان مبتلا به PCOS بیشتر در معرض مشکلات مقاومت به انسولین هستند، با کمک توفو که نسبت پروتئین به کربوهیدرات بالایی دارد، به بهبود بالاتری در روند درمان دست یافتند.

سایر فواید توفو

 • توفو سرشار از پروتئین و کم‌کالری و منبع کاملی از فیبر است که در گوشت وجود ندارد. از سوی دیگر، انتشار کربن مربوط به تولید گوشت کشاورزی تقریباً 80 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی را تشکیل می‌دهد. بنابراین، مصرف این غذای گیاهی برای حفاظت از محیط زیست نیز مفید قلمداد می‌شود.
 • به عنوان یک قاعده کلی، توفوی سویا حاوی محتوای کربوهیدرات بالاتری بوده، اما از نظر محتوای پروتئینی مشابه مرغ است.
 • مانند تمام پروتئین‌های گیاهی، توفوی سویا نیز بدون کلسترول و کم‌چربی و سرشار از کلسیم، منگنز، آهن، سلنیوم، مس، روی و فسفر است.

مضرات توفو کدام است؟

آلرژی به سویا یک نگرانی بسیار واقعی است. اغلب، کودکانی که در دوران نوزادی در معرض سویا قرار می‌گیرند، واکنش آلرژیک نشان می‌دهند و برخی نیز تا بزرگ‌سالی این مشکل را با خود حمل می‌کنند. علائم آن تورم در اطراف دهان یا گردن است که در صورت مشاهده باید به سرعت به پزشک مراجعه شود. از سوی دیگر پنیر توفوی گیاهی، حاوی مواد ضدمغذی است که توانایی بدن را برای جذب مواد مغذی از غذا کاهش می‌دهند. توفو حاوی این دو نوع ماده ضدمغذی است:

 • فیتات‌ها: این ترکیبات ممکن است جذب مواد معدنی مانند کلسیم، روی و آهن را کاهش دهند.
 • مهارکننده‌های تریپسین: این ترکیبات، تریپسین را – که آنزیمی است که برای هضم صحیح پروتئین لازم است – مسدود می‌کنند. این موضوع ممکن است باعث سوء هاضمه، درد شکم و کاهش جذب برخی مواد معدنی شود.

با این وجود، برای افرادی که از یک رژیم غذایی متنوع و غنی از مواد مغذی پیروی می‌کنند، معمولاً مواد ضدمغذی باعث نگرانی نمی‌شود. اما برای افرادی که رژیم غذایی محدود دارند، توفو مناسب نیست. برای افرادی که همچنان نگران این موضوع هستند، خبر خوب این است که خیساندن یا پختن دانه‌های سویا راه خوبی برای کاهش محتوای ضدمغذی آن‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این، جوانه زدن سویا قبل از ساخت توفو، فیتات‌ها را تا 56 درصد و مهارکننده‌های تریپسین را تا 81 درصد کاهش داده و محتوای پروتئین را تا 13 درصد افزایش می‌دهد. البته در موارد خاص، ضدمغذی‌ها ممکن است اندکی فایده داشته باشند؛ به عنوان مثال، در مورد افراد گوشت‌خوار، فیتات‌ها به عنوان یک تنظیم کننده طبیعی آهن عمل کرده و از بدن در برابر جذب سطوح بالای آهن غذاهای حیوانی محافظت می‌کنند.

نقش توفو در ایجاد سرطان

سویا حاوی ترکیبات گیاهی طبیعی به نام ایزوفلاون است که می‌توانند به گیرنده‌های استروژن در بدن متصل شده و آن‌ها را فعال کنند. یکی از ترس‌های رایج این است که ایزوفلاون‌های موجود در توفو ممکن است خطر ابتلا به سرطان را، به خصوص در زنان یائسه افزایش دهد. با این حال، یک بررسی جامع از مطالعات مربوطه توسط سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) به این نتیجه رسید که ایزوفلاون‌ها خطر سرطان سینه، تیروئید یا رحم را در این جمعیت افزایش نمی‌دهند. در مجموع، مصرف توفوی گیاهی و سایر غذاهای سویا، بی‌خطر است. با این حال، در موارد زیر رعایت تعادل لازم است:

سویا یکی از معدود غذاهای گیاهی است که یک پروتئین کامل محسوب می‌شود.

سویا یکی از معدود غذاهای گیاهی است که یک پروتئین کامل محسوب می‌شود.

نقش توفو در بروز تومورهای سینه

به دلیل اثرات ضعیف هورمونی توفو، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند زنان مبتلا به تومورهای پستان حساس به استروژن، مصرف غذاهای مبتنی بر سویا را محدود کنند.

نقش توفو در مشکلات تیروئید

برخی از متخصصان به افرادی که عملکرد ضعیف تیروئید دارند، توصیه می‌کنند به دلیل محتوای گواتروژن از مصرف توفو اجتناب کنند.

کاربرد توفو چیست؟

توفو راه آسانی برای وارد کردن پروتئین سالم به رژیم غذایی افراد است. این پنیر گیاهی از تطبیق‌پذیری بالایی برخوردار است، به این معنی است که می‌توان آن را در هر زمانی از روز مصرف نمود. مصرف پنیر سویا به جای تخم‌مرغ در صبحانه یا همراه با خوراک سبزیجات یا یک سوپ مقوی در وعده نهار یا میان وعده فوق‌العاده خواهد بود. بسیاری از سرآشپزهای حرفه‌ای دنیا از توفوی ابریشمی در اسموتی‌ها، سس‌های سالاد، دسرها، پودینگ‌ها و کرم‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها این پنیر خوش طعم را به‌صورت پوره درآورده و به خمیری صاف تبدیل می‌کنند تا بافتی لطیف و قوامی خامه‌ای برای استفاده در کنار بشقاب سبزیجات پیدا کند. به توفوی معمولی، کشک لوبیا یا توفوی چینی نیز می‌گویند که استفاده از آن در رستوران‌های آسیایی رایج‌تر است.

ارزش غذایی توفو

سویا منبع غنی از مواد معدنی مانند کلسیم یا منیزیم (بسته به این‌که چه نمکی به عنوان منعقدکننده استفاده می‌شود)، سلنیوم و آهن است. توفو کمی بیشتر از شیر کلسیم دارد: 300 میلی‌گرم کلسیم در 225 گرم شیر کم چرب، در مقایسه با 150 میلی‌گرم کلسیم در 100 گرم توفو. در 100 گرم توفو، حدود 70 تا 80 کالری و ریزمغذی‌های زیر وجود دارد:

 • پروتئین: 8 تا 9 گرم
 • کربوهیدرات: 2 گرم
 • کلسیم: حدود 20 درصد از مصرف توصیه شده روزانه
 • منگنز: حدود 30 درصد از مصرف توصیه شده روزانه
 • سلنیوم: حدود 14 درصد از مصرف توصیه شده روزانه
 • آهن: 9% از مصرف توصیه شده روزانه
 • مقدار کمی روی، مس و فسفر
توفو کمی بیشتر از شیر کلسیم دارد

توفو کمی بیشتر از شیر کلسیم دارد.

قابل توجه است که سویا یکی از معدود غذاهای گیاهی است که یک پروتئین کامل محسوب می‌شود. همچنین، برخلاف بسیاری از غذاهای گیاهی دیگر، توفو حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری است که بدن به آن نیاز دارد، درحالی‌که مزایا و خطرات چربی‌های اشباع شده در محافل تغذیه در سال‌های اخیر مورد بحث قرار گرفته است، انجمن قلب آمریکا همچنان توصیه می‌کند افراد فقط 5 تا 6 درصد از کالری روزانه خود را از چربی‌های اشباع شده (حدود 13 گرم در روز در صورت تمایل) هدف قرار دهند. 100 گرم توفوی سفت حدود 9 گرم پروتئین و فقط 0.5 گرم چربی اشباع شده را در مقایسه با 22 گرم پروتئین و 8 گرم چربی اشباع شده در یک استیک 120 گرمی فراهم می‌کند. توفو همچنین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر است:

 • پتاسیم
 • منگنز
 • سلنیوم
 • فسفر
 • منیزیم
 • مس
 • روی
 • ویتامین B

روش استفاده از توفو

آسیایی‌ها قرن‌هاست که در مورد چگونگی خوش طعم کردن توفو تجربه دارند. آن‌ها توفو را به صورت خام یا پخته در انواع اغذیه استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال، توفوی سرخ شده در کنار سرکه برنج، روغن کنجد و کمی سرخ کردن، یک میان وعده خوشمزه و مقوی فراهم می‌کند که می‌توان آن را گرم یا سرد سرو کرد. پخت توفوی کبابی نیز می‌تواند یک بافت متراکم و جویدنی را برای ذائقه‌های شرقی ارائه دهد. همچنین، توفوی پخته شده در کنار سبزیجات، کینوآ و بروکلی، یک غذای کامل و سالم برای وعده شام خواهد بود.

طبع توفو چگونه است؟

در طب سنتی به آجیل سویا “آجیل سودا” نیز گفته می‌شود. طبع سویا از نظر طبی معتدل است و پنیر توفو نیز همانند مادر خود – سویا – طبعی گرم و معتدل دارد.

طبع سویا از نظر طبی معتدل است و پنیر توفو نیز همانند مادر خود – سویا – طبعی گرم و معتدل دارد.

طبع سویا از نظر طبی معتدل است و پنیر توفو نیز همانند مادر خود – سویا – طبعی گرم و معتدل دارد.

چه کسانی نباید توفو مصرف کنند؟

افرادی که داروهایی به نام MAOIs (مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز) برای اختلالات خلقی یا بیماری پارکینسون مصرف می‌کنند، باید از مصرف توفو اجتناب کنند. توفو حاوی تیرامین است؛ اسید آمینه‌ای که به تعادل فشار خون کمک می‌کند. MAOI آنزیمی است که تیرامین را تجزیه می‌کند. ترکیب این دو با هم باعث افزایش فشار خون به نحو خطرناکی خواهد شد. همچنین، سطح استروژن گیاهی سویا بسیار بالا است و ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. مصرف توفوی گیاهی در دوران بارداری نیز احتمالاً ناایمن است. دوزهای بالا ممکن است به رشد جنین آسیب برساند. با این وجود، اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن این‌که آیا سویا برای استفاده در دوران شیردهی بی‌خطر است یا خیر، وجود ندارد. علاوه بر این، همان‌طور که گفته شد اثرات سویا در افراد مبتلا به سرطان سینه نامشخص است. بنابراین، افراد مبتلا به این بیماری نیز بهتر است تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد اثرات سویا مشخص نشده است، از مصرف این پنیر گیاهی خودداری کنند. سایر افرادی که نباید توفو مصرف کنند، عبارتند از:

 • افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند.
 • برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید که سطح ید پایینی دارند. مصرف غذاهای مبتنی بر سویا ممکن است این وضعیت را در این افراد تشدید کند.
 • سویا حاوی ماده شیمیایی به نام فیتواستروژن است. ممکن است سطح فیتواستروژن خون‌ در افراد مبتلا به نارسایی کلیه با مصرف توفو بالا رفته و دچار عوارض خطرناکی شوند. بنابراین بهتر است از مصرف پنیر سویا پرهیز کنند.
 • محصولات سویا ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را نیز افزایش دهد، چرا که حاوی مقادیر زیادی مواد شیمیایی به نام اگزالات هستند. اگزالات‌ها ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ کلیه به شمار می‌روند. افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند نیز نباید به سراغ توفو بروند.
 • محصولات سویا ممکن است شانس ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهند. افراد مبتلا به سرطان مثانه نیز بهتر است از مصرف توفو بپرهیزند.

توفو از تغلیظ و خمیر شدن دانه‌های سویا طی یک فرایند ویژه تهیه می‌شود. انواع این پنیر گیاهی که گاهی نرم، گاهی متوسط و گاهی سفت هستند در طعم‌های مختلف وارد غذاهای آسیایی شده و در سراسر جهان استفاده می‌شوند. توفو بر تقویت و سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها و دیابت و به‌ویژه بر کاهش وزن اثر زیادی دارد. با این وجود برخی مضرات آن در افزایش مشکلات تیروئید یا کلیه برای افراد مبتلا به این بیماری‌ها منع مصرف ایجاد نموده است. ما در این مقاله به تمام خواص و مضرات پنیر گیاهی توفو پرداختیم. لطفا با نظرات‌تان، ما را در ارائه محتوای بهتر یاری دهید.

منبع: +++++

توفو چیست + ارزش غذایی، مضرات و مزایای توفو یا پنیر سویا - 11 - توفو چیست - تغذیه

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.2 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1403/03/09

سلام سویا باید خام باشد یاتفت داده شده؟

کارشناس به اندام 1403/03/10

سلام عزیزم برای چه مصرفی ؟

-فریده 1402/11/01

استفاده کردم .ممنونم

کارشناس به اندام 1402/11/02

خواهش میکنم عزیزم

- 1402/10/13

سلام ببخشید برای کبد چرب توفو مفید هست

کارشناس به اندام 1402/10/14

سلام عزیزم به مقدار متناسب میشه استفاده کرد

-رشید 1402/09/21

سلام ممنون بسیار جامع و کامل و مفید بود

کارشناس به اندام 1402/09/22

سلام وتشکر از لطفتون عزیزم

-شادی 1402/05/29

ممنون از ارائه اطلاعات جامع و مفید

کارشناس به اندام 1402/05/30

تشکر از توجه شما عزیزم