خواص زینک برای درمان اسهال را دست کم نگیرید!

وقتی اسهال به سراغمان می‌آید، زمین و زمان را به هم می‌ریزیم تا یک درمان موثر برای آن پیدا کنیم. خوشبختانه تحقیقات جدید خبر خوبی از خواص زینک برای اسهال دارند. به گزارش بهداشت نیوز، با وجود موفقیت غیرقابل انکار درمان آبرسانی خوراکی (ORS)، اسهال حاد یکی از علل اصلی مرگ و میر در دوران […]

خواص زینک برای درمان اسهال را دست کم نگیرید!
میانگین امتیاز 4.4 از 5

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 2750

تاریخ انتشار

وقتی اسهال به سراغمان می‌آید، زمین و زمان را به هم می‌ریزیم تا یک درمان موثر برای آن پیدا کنیم. خوشبختانه تحقیقات جدید خبر خوبی از خواص زینک برای اسهال دارند.

به گزارش بهداشت نیوز، با وجود موفقیت غیرقابل انکار درمان آبرسانی خوراکی (ORS)، اسهال حاد یکی از علل اصلی مرگ و میر در دوران کودکی است. در سرتاسر جهان، بیماری‌های اسهالی با ۱,۵ میلیارد مورد و ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون مرگ و میر سالانه در میان کودکان زیر پنج سال، علت اصلی مرگ و میر در کودکان است.

از هر پنج کودکی که در سراسر جهان به دلیل اسهال می‌میرند، یک نفر آنها هندی است. روزانه نزدیک به۱۰۰۰ کودک در هند بر اثر اسهال جان خود را از دست می‌دهند، به این معنا کهدر  هر ساعت ۴۱ کودک جان خود را از دست می‌دهد. مصرف مایعات خوراکی با استفاده از محلول آبرسانی خوراکی (ORS) جان کودکان را نجات می‌دهد، اما به نظر می‌رسد هیچ تاثیری بر مدت زمان رنج کودکان از اسهال نداشته باشد.

از این رو، توصیه های تجدید نظر شده جدیدی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و صندوق بین المللی اورژانس کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، با همکاری آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) و سایر کارشناسان تدوین شده است. در طول اسهال حاد زینک همراه با ORS را توصیه می‌کند، که مدت و شدت دوره را کاهش می دهد. مکمل روی که به مدت ۱۴-۱۰ روز داده می شود، میزان بروز اسهال را در دو تا سه ماه بعد کاهش می دهد.

خواص زینک برای درمان اسهال شدید و تاثیر آن بر طول مدت اسهال

یک مطالعه این فرضیه را آزمایش کرد که مصرف روزانه مکمل زینک بر سیر بالینی اسهال حاد، یعنی دفعات مدفوع، مقدار مدفوع و مدت زمان اسهال حاد، در ۱۱۷ کودک شش تا پنجاه و نه ماهه تأثیر دارد. دفعات مدفوع در روز، در گروه دریافت کننده زینک ۶۲ درصد کاهش پیدا کرد. جالب بود که حجم اسهال نیز ۴۵ در یک درصد کاهش پیدا کرد. طی مطالعات انجام شده این نتیجه مشاهده شد که زینک روزهای تداوم اسهال را نیز کاهش داد.

مصرف مکمل زینک در پیشگیری از اسهال حاد و مداوم

مطالعاتی که اثر مکمل زینک را بر بیماری‌های اسهالی ارزیابی می‌کنند، تأثیر پیشگیرانه و طولانی‌مدتی دارند. این‌ها نشان دادند که ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم زینک در روز ، به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز ، تعداد دفعات اسهال را در ۲ تا ۳ ماه پس از مصرف مکمل کاهش می‌دهد. مکمل‌های زینک روزانه، به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز، برای کودکان مبتلا به اسهال حاد، و ۱۰ میلی‌گرم در روز برای نوزادان زیر شش ماه، برای کاهش شدت دوره و جلوگیری از بروز بیشتر در ۲ تا ۳ ماه آینده.

مکمل زینک در درمان اسهال مداوم

یک مطالعه در ۴۰ نوزاد (۶ تا ۱۸ ماهه) با اسهال مداوم (بیش از دو هفته) اثر مکمل خوراکی زینک را ارزیابی کرد. نتیجه گیری شد که در اسهال مداوم با پیشرفت بیماری، با مصرف زینک کاهش می‌یابد و مصرف زینک خوراکی وضعیت را بهبود می‌بخشد.

مکمل زینک در درمان و پیشگیری از اسهال خونی

مطالعات انجام شده در حین اسهال خونی حاد نشان داد که درمان روی با افزایش پاسخ آنتی بادی اختصاصی آنتی ژن همراه است. آنتی بادی‌های ضدبیماری میکروبی که باعث ایجاد اسهال می‌شوند را افزایش داد. به همه این دلایل، این مکمل به عنوان مکمل درمان ضد میکروبی در اسهال خونی داده شود تجویز می‌شود.

دوز توصیه شده زینک در اسهال

زینک به صورت خوراکی، به عنوان مکمل ORS در اسهال حاد، در نوزادان (زیر شش ماه): ۱۰ میلی گرم روزانه برای ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده می‌شود. و در کودکان (شش ماه تا پنج سال): ۲۰ میلی گرم روزانه به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز.

منبع: +

خواص زینک برای درمان اسهال را دست کم نگیرید! - 3 - زینک برای درمان اسهال - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*