چگونه ریشه‌های خستگی ذهنی را بشناسیم و به این مشکل پایان دهیم؟

مغز یکی از اعضای فعال بدن است که انرژی زیادی صرف می‌کند و در هر میکروثانیه در حال پردازش هزاران اطلاعات و داده است. طبیعیست که این عضو زحمت‌کش و فعال بدن، خسته شود و در برخی مواقع عملکرد و بازدهی همیشگی را نداشته باشد. پس لازم است عوامل خستگی ذهنی و فرسودگی فکری را […]

خستگی ذهن
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 1682

تاریخ انتشار

مغز یکی از اعضای فعال بدن است که انرژی زیادی صرف می‌کند و در هر میکروثانیه در حال پردازش هزاران اطلاعات و داده است. طبیعیست که این عضو زحمت‌کش و فعال بدن، خسته شود و در برخی مواقع عملکرد و بازدهی همیشگی را نداشته باشد. پس لازم است عوامل خستگی ذهنی و فرسودگی فکری را بشناسیم و در صدد رفع و کنترل این مشکل برآییم.

خستگی ذهنی چیست؟

به گزارش بهداشت نیوز یکی از بارزترین علائم خستگی ذهنی، کاهش تمرکز است. در این حالت، ذهن شما نمی‌تواند روی یک موضوع متمرکز باشد، درست فکر کند و تحلیل دقیقی ارائه دهد. این امر نه تنها انرژی بلکه زمان زیادی نیز از شما خواهد گرفت.

کاری که در حالت عادی نیم ساعت از شما وقت می‌گیرد، در شرایط خستگی ذهنی بیش از یک ساعت از زمان شما را خواهد گرفت و نتیجه‌ی همیشگی را نیز نخواهد داشت.

خستگی ذهنی معمولا با استرس و اضطراب همراه است و قدرت تصمیم‌گیری درست افراد در این حالت در ضعیف‌ترین درجه‌ی خود قرار دارد. خستگی ذهنی معمولا روی بدن و فیزیک شما نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت و منجر به رخوت و بی حوصلگی در انجام امور روزانه خواهد شد.

بی‌قراری، عدم آرامش، تحریک پذیری شدید از دیگر علائم و عوارض خستگی ذهنی است.

راهکارهایی برای رفع خستگی ذهنی

هیچ کاری نکنید!

این یک شوخی نیست. یک توصیه‌ی جدی و دوستانه است. گاهی برای رهایی ذهن از انبوهِ افکار آزاردهنده و فشار روانی، لازم است به فکرتان استراحت دهید، چشمانتان را ببندید، در تاریکی و آرامش بنشینید و به چیزی فکر نکنید.

این تکنیک ساده را روزانه میان حجم کارهای مختلف انجام دهید و تاثیر آن را در قدرت ذهنتان ببینید.

چند دقیقه دوری از هیاهوی محیط کار و زندگی و نوشیدن یک فنجان نوشیدنی چای گرم و خالی کردن ذهن از تصاویر و افکار پراکنده، کمک بزرگی به راحتیِ ذهن و آرامش فکری شما خواهد کرد و خستگی ذهنی شما را تا حد زیادی از بین خواهد برد.

به ذهنتان استراحت بدهید. سکوت، تاریکی، موسیقی ملایم و خلوتِ تنهایی بهترین راهکارها برای استراحت و تنفس ذهن خسته است!

سرتان را شلوغ نکنید

حجم زیاد تصمیمات و کارها ذهن شما را خسته و فکرتان را فرسوده می‌کند. اگر در طول روز دو یا سه کار را درست و به موقع و دقیق انجام دهید، بهتر از این است که پنج یا شش کار را قبول کنید و حجم و فشار کاری قدرت تحلیل شما را از بین ببرد و نهایتا روزتان را با حس ناکامی به پایان برسانید.

پس خودتان را بیخودی خسته نکنید و در زندگی و کارهای شخصی و روزمره و نیز در محیط کار، سعی کنید در یک زمان تنها روی یک امر متمرکز باشید و آهسته و پیوسته کار کنید.

پرونده‌های ذهنی‌تان را ببندید

هیچ چیز به اندازه‌ی افکار آزاردهنده ذهن شما را خسته و فرسوده نخواهد کرد. گاهی خستگی ذهنی تنها یک منشاء دارد که لازم است خوب فکر کنید و ریشه‌ی آن را بیابید.

یک جر و بحث مختصر، یک گرفتاری مالی، یک اختلاف کاری یا یک قرار مهم که عقب افتاده به تنهایی می‌تواند ذهن شما را به هم بریزد و تمرکزتان را در سایر امور از شما بگیرد.

لازم است مسائلتان را تا جایی که در حوزه‌ی اراده و اختیار شماست حل کنید و پرونده‌های ذهنی‌تان را ببندید.

اگر حل شدن مسائل تنها در اختیار شما نیست تلاش کنید مشکلتان را با دیگری در میان بگذارید و قدمی برای حل آن بردارید.

اگر تلاشتان را کرده‌اید دیگر فکر کردن به آن بی نتیجه است، رهایش کنید و ذهنتان را با نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌های بیهوده عذاب ندهید.

منبع آرامشتان را پیدا کنید

هر آدمی نقاط ضعفی دارد و نقاط قوتی. هرکس با چیزی آرامش می‌گیرد و ذهنش منظم و ضربان قلبش تنظیم می‌شود. موسیقی ملایم، هوای آزاد، پیاده‌روی، نوشیدنی گرم، چای و دمنوش،‌ صحبت کردن با یک دوست امن، نوشتن، رسیدگی به گل و گیاه، حضور در طبیعت یا بازی هر یک می‌تواند راهکاری برای گریز از دغدغه‌ها و فشارهای ذهنی و روانی باشد.

آنچه به شما انرژی می‌دهد و فشار را از روی روح و روانتان برمی‌دارد، بسیار مغتنم و حیاتی است و باید آن را جدی بگیرید و به کمک یک یا چند راهکار آرامش بخش، تنش‌های روانی را از خودتان دور کنید.

منابع استرس را شناسایی کنید

دنیای شلوغ و رنگارنگ مدرن، ذهن ما را با حجم زیادی از اطلاعات احاطه کرده‌اند. خستگی ذهنی نتیجه‌ی سبک زندگی شلوغی است که برای خودمان انتخاب کرده‌ایم.

گاهی لازم است از این دنیا کناره بگیرید؛ تلویزیون را خاموش کنید، گوشی را کنار بگذارید، صداهای اضافی را قطع کنید، دکمه‌ی پاز زندگیتان را فشار بدهید و از بی‌اطلاعی نترسید.

در چند دقیقه دوری از اینترنت و اخبار، دنیا را آب نخواهد برد، اما هوش و حواس شما بازیابی می‌شود و با ذهنی آرام و آماده به استقبال باقیِ کارهایتان خواهید رفت.

منبع: 

https://behdasht.news/

چگونه ریشه‌های خستگی ذهنی را بشناسیم و به این مشکل پایان دهیم؟ - 3 - خستگی ذهنی - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1402/02/29

پشت کنکوری هستم و خیلی خستم 🙂. قبلا ۴ ساعت پشت سر هم مطالعه میکردم الان نیم ساعت میخونم احساس میکنم دیگ چیزی متوجه نمیشم