مهم‌ترین اشتباهات مسواک زدن که باید آنها را بدانید!

به نقل از بهداشت نیوز بیش از 1 میلیون باکتری بر روی مسواک‌های شما جا خوش کرده‌اند، اگر چه بیشتر آن‌ها خطری ندارند ولی بعضی از آن‌ها آسیب زننده نیز هستند. برای سلامت دندان‌ها نیاز است که هر روز مسواک بزنیم، البته ممکن است در این کار مرتکب اشتباهاتی نیز بشویم. در اینجا مهم‌ترین اشتباهات […]

مهم‌ترین اشتباهات مسواک زدن که باید آنها را بدانید!
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 1497

تاریخ انتشار

به نقل از بهداشت نیوز بیش از 1 میلیون باکتری بر روی مسواک‌های شما جا خوش کرده‌اند، اگر چه بیشتر آن‌ها خطری ندارند ولی بعضی از آن‌ها آسیب زننده نیز هستند. برای سلامت دندان‌ها نیاز است که هر روز مسواک بزنیم، البته ممکن است در این کار مرتکب اشتباهاتی نیز بشویم. در اینجا مهم‌ترین اشتباهات مسواک زدن را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

اشتباهات مسواک زدن کدامند؟

بعد از مسواک زدن دهان خود را آب می‌زنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از مسواک زدن دهان خود را آب می‌زنید، باید به این نکته توجه کنید که این کار اثر مسواک زدن را کم می‌کند، زیرا آب فلوراید درون خمیردندان را کم می‌کند و باعث می‌شود از همه‌ی فلوراید خمیر دندان بهره نبرید.

اگر عادت دارید که بعد از مسواک زدن، حتما دهان خود را با آب بشویید، پیشنهاد می‌کنیم از دهان شویه‌های فلورایددار استفاده کنید، تا استحکام مینای دندان‌هایتان به خوبی حفظ شود.

‎زبان خود را مسواک نمی‌زنید

اگر متوجه شده‌اید که هر قدر که مسواک می زنید باز هم دهانتان بوی بد می‌دهد، بهتر است که زبان‌تان را هم مسواک بزنید. پرزهای چشایی روی زبان محیط مناسبی برای تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌کنند و اگر عادت به مسواک زدن زبان‌تان نداشته باشید، این امر ممکن است در نهایت به بدبویی دهان‌تان منجر شود.

بیش از حد از نخ دندان استفاده می‌کنید

استفاده از نخ دندان یکی از بخش‌های اساسی بهداشت دهان و دندان و برای لثه‌ها مفید و ضروری می‌باشد ولی زیاده‌روی در این کار ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. نیازی نیست که شما بیشتر از یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید، زیرا رشد باکتری‌های مضر 4 تا 12 ساعت طول می‌کشد. در صورتی که استفاده صحیح از نخ دندان می‌تواند، جلوی ابتلا به بیماری‌های لثه را بگیرد.

مسواک قدیمی خود را عوض نمی‌کنید

استفاده‌ی طولانی مدت از یک مسواک، منجر به پوسیدگی دندان‌ها و آسیب دیدگی لثه‌ها می‌شود. همیشه مقداری از ذرات غذا لا به لای موهای مسواک باقی می‌ماند و اگر دائماً از یک مسواک تکراری استفاده کنید، خودتان را بارها و بارها در معرض باکتری‌ها قرار می‌دهید.

اگر هوای محل نگهداری مسواک مرطوب باشد، ممکن است روی آن قارچ رشد کند؛ بنابراین اگر نقاط سیاه رنگی روی موهای مسواک‌تان دیدید، باید فوراً آن را عوض کنید.

خمیردندان‌تان را عوض نمی‌کنید

وقتی بالاخره خمیردندانی پیدا کردید که با دندان‌هایتان معجزه می‌کند، ممکن است وسوسه شوید که همیشه از این نوع خمیر دندان استفاده کنید؛ اما میکرو ارگانسیم‌هایی که درون دهان شما زندگی می‌کنند، می‌توانند به یک خمیردندان خاص عادت کنند، این کار تأثیر مسواک زدن را کم می‌کند.

بهتر است هر ۲ تا ۳ ماه یک بار خمیردندان خود را عوض کنید. حتی بعضی دندانپزشکان توصیه می‌کنند صبح‌ها و شب‌ها از خمیردندان‌های مختلفی استفاده کنید.

بعد از غذاخوردن بلافاصله دهان خود را می‌شویید

اگرچه مسواک زدن بعد از غذا می‌تواند به از میان رفتن باکتری‌های مضر کمک کند، اما انجام این کار بلافاصله بعد از خوردن غذا می‌تواند مینای دندان‌ها را ضعیف کنید. توصیه می‌شود بعد از غذا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه صبر کنید و سپس دندان‌های خود را مسواک بزنید تا سلامت و زیبایی آن‌ها حفظ شود.

زیاد و سخت مسواک می‌زنید

آخرین مورد از اشتباهات مسواک زدن این‌ است که شما بیش از حد مسواک می‌زنید. اگر در روز تا 3 بار مسواک بزنید مناسب و ایده‌آل است ولی بیشتر از آن باعث تحریک لثه و ریشه‌های دندان می‌شود. مسواک زدن شدید نیز می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

منبع: +

مهم‌ترین اشتباهات مسواک زدن که باید آنها را بدانید! - 3 - اشتباهات مسواک زدن - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*